Nieuwe leidse Courant REGERING VS VERDEELD ét"»* MODELLEN 1969 Nigeria: Hulp aan Biafra niet JAMIN LJL Tankauto schiet trottoir op - drie kinderen dood Chauffeur uit Venlo treft geen schuld 9 pagina 8 kamsteeg HIT WIER Herfstachtig Eerste experiment in oktober Ierkeersslachtoffers per lelikopter naar ziekenhuis lalf jaar in coma na operatie Kerkscliendingen in grensplaatsen Bankdisconlo in YS verlaagd Actie Biafra: f 9.092.000 KERKKLOK VALT NAAR BENEDEN Nederlandse chauffeurs veroordeeld Vrijdag 16 augustus 1968 49ste jaargang tyractcur: F. Hoofdredacte poofd kante lacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wanneer sommige mensen zich van een verplichting kwijten, kun je het lawaai kilometers ver horen. TWAIN 0 Dachaucomité bezorgd over voortbestaan kamp „Hé» we hadden liet juist over jul lie." DE BILT Het weer bij ons stond gisteren onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die naar het oosten trok. Deze rug werd gevolgd door een depressie, die over Engeland naar de Noordzee koerste. Aan de voorzijde namen de zuidwes telijke winden tot hard toe, ter wijl het in de avond begon te regenen. Dit front was vanmorgen ons land gepasseerd, waarna weste lijke winden onstabiele lucht met buien aanvoerden. Dit herfst achtige weertype zal nog enigë dagen aanhouden, waarbij zwak ke ruggen van hogedruk afgewis seld zullen worden door trog- vormige storingen met regen of buien. Ook in het temperatuur- verloop komt weinig verande ring, het blijft koel. l pen de Britse eilanden trekt Ufv-eneens met de sterke weste lijke stroming naar het vaste- iand. Morgen verspreide buien, maai' ook enkele opklaringen. Krachtige westelijke wind. Tem peratuur 16 tot 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Ons land blijft in de te koele westelijke stro ming waardtoor het strandweer af en toe een meer herfstachtig dan een zomers karakter Iheeft. Strandweer Iaorlopiy ywn alyohala sink iny bant bartlamvn tan ap Vivinant ia rvruttvhivn De grote vraag is wat de Ameri kaanse regering gaat doen nu Noord- Vietnam kennelijk weinig militaire acti viteiten ontwikkelt. Van vele kanten wordt aangedrongen op volledige stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, maar de regering schijnt hierover niet eensgezind te zijn. „W ij staan geen deel van ons gebied af WASHINGTON Het Ame rikaanse dagblad New Yorks Ti mes drong vanmorgen opnieuw aan op een volledig staken van de bombardementen op Noord- Vietnam maar de regering in Washington schijnt ernstig ver deeld te zijn over de vraag of dit inderdaad diplomatiek voor deel zal brengen. De steeds luider klinkende roep om beëindiging van de luchtaanval len moet vooral in verband worden gebracht met de schijnbaar vermin derde militaire activiteiten van Noord-Vietnam. „Ook met een stilzwijgende over eenkomst dat geen grote militaire acties worden ondernomen kan Washington de bombardementen sta ken. En mocht in zo'n periode een aanval vanuit de gedemilitariseerde zone worden gedaan, dan hebben de VS voor het oog van de wereld het recht de luchtacties te hervatten", aldus schreef het gezaghebbende Amerikaanse blad New York Times vanmorgen in een redactioneel com mentaar. Het zwaartepunt in het ge schil ligt volgens het blad bij de vre desonderhandelingen in Parijs. BEZORGD In Amerikaanse regeringskringen maakt men zich nogal bezorgd over het in de VS en in het buitenland heersende optimisme, dat de regering in Washington spoedig tot staking van de bombardementen zal over gaan. Alles wordt in het werk gesteld om deze geruchten te ontkrachten. Minister van defensie Clifford ver klaarde gisteren nadrukkelijk dat president Johnson nog steeds op het standpunt staat dat de bombarde menten moeten worden voortgezet zolang Hanoi zich niet bereid ver klaart de strijd te verminderen. Naar zijn overtuiging bereidt de tegenstan der een nieuw groot offensief voor. Volgens Clifford voeren de VS een beperkte oorlog, die waarschijn lijk met een „beperkte vrede" zal eindigen om de onderwerping van Zuid-Vietnam door het noorden te verhinderen. Er zijn flinke vorde ringen gemaakt in de richting van een uiteindelijke politieke regeling. Voor vervolg zie pag. 5 DEN HAAG Op 15 oktober egint een eerste periode van roefnemingen met het vervoer verkeersslachtoffers naar iekenhuizen door middel van elikopters van de Kon. Lucht- ïaclit. Deze proefperiode duurt en kwartaal. In mei van het volgende jaar eemt een tweede proefperiode van ier maanden een aanvang. Zij om- at de zomermaanden. DEN HAAG De echtgenooi van 24-jarige mevrouw Oudenbroek de Jan van der Heijdenstraat, «ft bij de officier van justitie een acht ingediend tegen de kraamkli- lek Frankenslag in Den Haag. De rouw werd in maart voor een kleine leratie opgenomen, maar ze kwam liet meer bij uit de narcose. Zij werd naar het ziekenhuis Zuid- ral gebracht, waar ze op de inten- ve-care-afdeling werd onderge- racht. Een week later ging de atiënte op verzoek van de heer H. Oudenbroek naar het protestanls- iristelijke streekziekenhuis in Ben- ekom, waar ook de sinds 2% jaar ewusteloze Mia Versluys is opgeno- Mevrouw Oudenbroek verkeert og steeds in een coma. De inspecteur voor de volksgezond- eid in Zuid-Holland, dr. H .J. de iraaf, heeft een onderzoek naar de oedracht ingesteld, maar omdat de leer Oudenbroek niets meer heeft ernomen van de inspectie, heeft hij iij de justitie een klacht ingediend. Tot deze proefneming heeft het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid besloten over te gaan in overleg en samenwerking met de mi nisteries yan justitie, van defensie en van binnenlandse zaken. Bij de proefnemingen zullen Alouet- te-hefschroefvliegtuigen van de bases Deelen en Soesterberg worden ge bruikt. Ze zullen van zonsopgang tot een uur voor zonsondergang ter beschikking staan. Landings plaatsen Op dit moment is nog niet bepaald tot welke wegen de hulpverleningen met "hefschroefvliegtuigen bij het vervoer van gewonden zich zal uitstrekken. Evenmin is nog vast gesteld welke ziekenhuizen zullen dienen voor ontvangstcentra. Bij die ziekenhuizen zullen landingsplaatsen voor helikopters moeten worden aan gelegd, voor zover die er nog niet zijn. Boze Duitser trapte tegen auto (Van onze correspondent) VENLO Een tot nog toe onbeken de Duitser die zich waarschijnlijk nog in een of ander bezet gebied waande, trapte donderdagmiddag in Venlo tegen de auto van G. P. uit Grevenbicht, om dat deze Nederlander naar het oordeel van de Duitser hem geen gelegenheid gaf uit een parkeerplaats in een file te komen. De boze Duitser trapte een spatbord en een portier van de Neder landse auto in elkaar en ging er daarna met zijn auto vandoor. Het kenteken van zijn auto is bekend. Deze foto werd kort na het on geluk op de plaats van het onheil genomen. Inzet: de vrachtwagen, die de kinderen de dood injoeg. GEILENKIRCHEN Een nieuwe golf van kerkschendingen werd giste ren uit de Neder lands-Duits-Belgische grensstreek gemeld. De politie van Geilenkirchen meld de dat een onbekende de woorden „heil Satan" met een rood potlood geschreven heeft op de muren van een Maria-kapel van een der plaatse lijke kerken. Op muurschilderingen waarop Maria en Joannes zijn afge beeld, werden hakenkruizen gekrast. De woorden „Satan is onze God" werden ook op muren aangetroffen. De politie meent dat de dader waarschijnlijk dezelfde is als de man die woensdag in Venlo en Viersen ook kerkmuren heeft beklad. WASHINGTON Het Ameri kaanse Federal Reserve Board heeft goedgekeurd dat de Federal Reserve Bank van Minneapolis haar disconto verlaagt van 5Ve naar 5'/« procent. De verlaging gaat 16 augustus in. Zij Er is meer ruimte op de feld- markt gekomen door de belasting- verhoiging en de besnoeiing van de overheidsuitgaven. DEN HAAG De actie voor Bia fra heeft als voorlopig eindresultaat een bedrag opgeleverd van 9.092.000, aldus heeft de voorzitter van het actie-comité mr. G. E. van Walsum gistermiddag meegedeeld. ORA HOENSBROEK Vanavond als u kijkt kunt u het weten naar Hilversum 2 om 20.30 uur (GIRO 760076) GLADBECK Een Neder landse tankauto is gisteren in de Duitse plaats Gladbeck geslipt en het trottoir opgevlogen, waar juist enkele kleuters liepen. Drie kinderen werden verpletterd, een vierde werd licht gewond. Het gebeurde toen de 27-jarige mevrouw Smyczek met haar één jarige zoontje Jörg in de kinderwa gen. haar vierjarig dochtertje Birgit en twee buurmeisjes, Suso Passlak (5) en Sonja Klewe (6), op weg was naar de kleuterschool. Enkele honderden meters waren zij hiervan verwijderd toen de Ne derlandse tankauto, bestuurd door H. Lodewijks (45) uit Venlo, met grote snelheid op hen aanstormde. Eerst ramde hij een boom en ver volgens reed hij op de moeder en de kinderen in. Snel wist mevrouw Smyczek nog haar dochtertje Birgit naar zich toe te 'trekken, zodat zij net niet onder de wielen van de kolos raakte. De baby en de twee buurmeisjes waren op slag dood. De moeder moest met een shock naar het ziekenhuis wor den gebracht. de heer Lodewijks vader van ze ven kinderen in zijn woning in Venlo. Met vrouw en kinderen had hij zojuist met tranen in de ogen gekeken naar de beelden van het ongeluk op de televisie. Hjj vertelde: „Het was een volle weg met van die kleine gladde keien. Het motregende nog en ik reed dus langzaam. Met het zeven tien tons gevaarte schoof ik ineens naar het linker weggedeelte, ramde een boom en kwam op het trottoir terecht. Als ik die mensen had ge zien, zou ik de hele wagen tegen de boom hébben gekwakt." „Ik was helemaal van de kaart. Als je tien jaar achter het stuur zit en je overkomt zoiets, dan wordt je wel even stil", zei Lodewijks. nog diep j onder de indTuk. SPOLETO De uit de veertiende eeuw stammende klok van de kathe draal van Spoleto. een van de be roemdste van Italië is gisteren naar beneden zevallen toen zij de gelovi gen „opriep" voor de processie ter gelesenheid van een feest. Niemand werd gedood of gewond. De klok weegt bijna een ton. DALFSEN In Dalfsen is gister middag een auto onder de trein uit de richting Ommen gekomen. De 66-jarige inzittende mevrouw A. Luinstra-Broekema kwam hierbij om het leven. morgen voordeel kokosmacaroontjes 210 gram van 81 voor 75 niet duur ave/ heerlijk Reclame-actie? Op zondag liever niet naar Urk (Van onze correspondent) URK Mogelijk geïnspireerd door de „verbód en-te-fotograf ercn"-bordcn in Staphorst, hebben twee Urker raads leden voorgesteld eveneens maatregelen te nemen tegen de „overlast" van toe risten, met name op zondag. De raadsleden K. Kofferman en J. Schraal, die samen de fractie van Ge meentebelangen vormen, hebben B. en W. de suggestie gedaan om uit de ge meentekas een bedrag beschikbaar te stellen voor het maken van reclame tegen verstoring van de zondagsrust. Door middel van advertenties en eventueel ook radioreclame zou het pu bliek moeten worden verzocht om Urk bu voorkeur niet op zondag te bezoe ken In Urk moet de rustdag ook wer kelijk een rustdag blijven, vinden de twee raadsleden, die overigens blij zijn dat de toeristische belangstelling voor het dorp groot is. LAGOS De militaire rege ring van Nigeria heeft gisteren alle voorstellen verworpen om per vliegtuig voedsel te brengen naar het belegerde en van hon ger stervende Biafra. In een officiële verklaring wordt gezegd dat Nigeria niet kan toestaan dat een vliegveld in Biafra hiervoor beschikbaar wordt gesteld „omdat dan een deel van ons grondgebied wordt geïnternationaliseerd en over gedragen aan aen buitenlands or gaan". De federale regering zal, zoals zij al eerder heeft bekendgemaakt, slechts vluchten met hulpgoederen toestaan naar Enoegoe (de voorma lige Biafraanse hoofdstad die nu in federale handen is), vanwaar de goederen verder over de weg zuid- waart kunnen worden gebracht. Reactie Het denkbeeld van een geneutra liseerd landingsterrein in Biafra werd woensdag in Genève geopperd als een oplossing voor de nood van de tienduizenden verhongerende slachtoffers van de nu al veertien maanden durende burgeroorlog. Augus Lindt, de de hulpverle ningsactie van het Rode Kruis leidt, zei woensdag dat zijn organisatie al over een neutrale landingsbaan in Biafra beschikte en dat het wachten nog was op de reactie van Nigeria. Deze blijkt nu dus afwijzend te zijn. Intussen heeft keizer Haile Selas sie van Ethiopië op de vredescon ferentie in Addis Abeba aan de af vaardigingen van de strijdende par tijen nieuwe „concrete voorstellen" voorgelegd voor een efficiënte hulp verlening aan de burgerslachtoffers. Henry Labowisse, de Amerikaan se directeur van UNICEF (het kin derfonds van de Verenigde Naties) heeft na een bezoek aan de lijden de bevolking in Zuidoost-Nigeria de grimmige tonelen beschreven die hij daar heeft gezien. „Groepen van duizenden moeder* en kinderen, wachten, dieli bij el kaar gekropen, uitgemergeld, lustc- lijden gezien van ongeveer 5.0P0 loos en onverschillig alleen maar op de dood. Ik heb het verschrikkelijke mensen, van wie er elke dag 10 tot 15 sterven". De Zweedse Air Chartermaat schappij Transair heeft, na overleg met de Zweedse regering en de West- duitse liefdadigheidsorganisatie Ca ritas, besloten de Nigeriaanse lucht- afweerbatterijen te trotseren en haar vluchten naar een geheime landings baan in Biafra voort te zetten, Het eerstvolgende vliegtuig hoopt in het weekeinde in Biafra te landen. Vanafa Schiphol vertrekt morgen avond het tweede team van het Ne- derlandsche Roode Kruis naar Ni geria. Ditmaal is het een technisch team. KOPENHAGEN In de Deense hoofdstad zijn gisteren twee Neder landse vrachtauto-chauffeurs veroor deeld tot gevangenisstraf en boete nadat zij hadden toegegeven schuldig I te zijn aan smokkel van sterke drank en sigaretten naar Denemarken. De 42-jarige J. V. is veroordeeld tot tachtig dagen gevangenisstraf en een boete van 67.252 kronen (ruim 32.000 gulden). Hij zou naar eigen zeggen de afgelopen twee jaren 200 flessen ster ke drank en 156.000 sigaretten Dene marken hebben binnengesmokkeld. De 41-jarige C. S. T. had verklaard 200.000 sigaretten gesmokkeld te heb ben. Hij is veroordeeld tot zestig da gen gevangenisstraf en een boete van 55.754 kronen (ruim 26.500 gulden). In totaal zijn onlangs in Denemar ken veertig mensen gearresteerd, on der wie zes Nederlandse vrachtwa genbestuurders, in verband met smokkel en het verhandelen van gesmokkelde waar. Spiegelglad De vrij smalle straat in Glad beck was glad door langdurige re gen. Er liggen klinkers, waardoor de kans op slippen groot is. Volgens ooggetuigen zou de chauffeur van de wagen desondanks vrij snel heb ben gereden, ongeveer 75 kilometer per uur. De bestuurder van de (lege) tank auto werd gisteren nog voorgeleid aan de „Haftrichter". Lodewijks werd onsdhuldig bevonden aan dit ongeluk en kreeg dan ook zijn rij bewijs direct terug. Onder deze om standigheden had iedereen dit kun nen overkomen, luidde de motive ring. We spraken gisteravond nog met

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1