1 Mammoetwet betekent dan bordjes verhangen meer NOODWET OM RAMP MEDISCH ONDERWIJS TE VOORKOMEN STUDENT VERBRUIKT' f 6100 PER JAAR Uit de Haagse hof geplukt Eetgeld hoge post VELE PROBLEMEN EN VRAGEN NOG OPEN NU AL BEGONNEN MET AFSCHEID VAN CALS Lamberts en Tans: nood breekt wet 8 jonge leeuwtjes in Arnhem gestorven Studenten roerig in Zuid-Afrika DISCRIMINATIE VAN WERKLOZE SCHOOLVERLATERS? Zware aardschok geregistreerd 7 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 (Van onze onderwysredacteur) TVE invoering van de Mammoetwet houdt meer in dan het ver- hangen van bordjes. Tussen enkele scholen van de experimenterende voorhoede en sommige scholen die nu met hun eerste klas in nieuwe stijl begin nen, is een grote afstand ontstaan. Aan de ene kant is bijvoorbeeld al een heel stuk ervaring met de brugklas opgedaan. Aan de andere kant staat het geval van een school die zegt: „Studielessen in dat eerste jaar? Dat is eigenlijk niets bijzonders we hadden al een huiswerkcursus." Bij een dergelijke opvatting zal dit aspect van het brugjaar in eerste aanleg weinig betekenis krijgen. Toch zal, wanneer de wet over de gehele linie van het voortgezet on derwijs praktijk wordt, haar invloed niet uitblijven. Van docenten die al op het nieuwe bestel zijn overgescha keld, hoort men telkens en telkens weer, dat zij, eenmaal aan de slag zijnde, via de Mammoetwet naar nieuwe dingen toe willen. Zo wordt herhaaldelijk gezegd, dat de lessenta- bel die na uitgebreid overleg tot stand is gekomen, toch nog in revisie zal moeten. De kwestie van het in gedrang ko men van het godsdienstonderwijs in de brugklas ziet er op het eerste ge zicht vooral uit als een probleem dat voortkomt uit het samentrekken van openbaar en bijzonder onderwijs op één lessentabel. De godsdienstlessen zijn in een concurrentiepositie met de studie-uren gekomen. De wetssyste- matiek laat afzonderlijke tabellen voor openbaar en bijzonder onder wijs niet toe. (Het is een merkwaar dige situatie dat nu juist mr. Grosheide die deze systematiek niet gewild heeft, de loyale en door tastende uitvoerder van de wet is geworden). Intellect En dat mot nog wet worden ook! Uit Het Katholieke Schoolblad Charles Boost in De Tyd. na de aan vaarding van mr. Cals' wetsontwerp in de Tweede Kamer. Maar die moeilijkheid met het godsdienstonderwijs heeft een brede re achtergrond. Ondanks alle goede bedoelingen om het anders te doen, zijn ook de kunstzinnige en lichame lijke opvoeding er in de nieuwe on derwijsopzet maar mager afgekomen. De lessentabel is eenzijdig intellectu alistisch opgezet, zo luidt de kritiek. Het nieuwe onderwijs vraagt om een andere visie. Met de invoering van de Mam moetwet is geen eindpunt bereikt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerleden van de PvdA dr. J. H. Lamberts en dr. J. G. H. Tans hebben voorstellen ge daan om een, zoals zjj zeggen, katastrofe bjj het medisch onderwijs te voorkomen. Z(j willen een verruiming van de opleidingsmogelijkheden door: uitbreiding van de inschake ling van niet-academische ziekenhuizen bij de klinische op leiding en het stichten van twee nieuwe (goedkopere) medische opleidingscentra in het Oosten en Zuiden van ons land. „Wordt er niet gehandeld dan zitten we voorgoed in het slop. Vandaar ons initiatief." Over de kosten van hun alternatie ve plan konden de Kamerleden nog niets definitiefs zeggen. Zeker is, dat een en ander meer geld gaat kosten bcewel zij ook besparende maatrege len aankondigen, maar zij menen dat de kostenfactor zich in de toekomst toch zal aandienen. In principe zou het meerdere uit de algemene midde len moeten worden betaald, waarbij zij het niet uitsluiten dat iedereen via de volksverzekeringen een deel van de lasten voor zijn rekening neemt. Als een direct gevolg van hun ini tiatief staat de twee socialisten een noodwet geneeskundig onderwijs voor ogen, maar ook een ziekenhuiswet, waarin de hoognodige coördinatie in de ziekenhuisbouw geregeld wordt, achten zij een vereiste. Andere maatregelen zouden kun nen zijn: verkorting van de studie duur en uitbreiding van de oplei dingsmogelijkheden door differentia tie in opleiding niet na het zesde. De Nederlandse Kring van Fuchsia- I vrienden heeft op het landgoed Els- wout in Bloemendaal een grote fuchsiatentoonstelling ingericht. Vele soorten van deze bloem, alle met grote zorg en toewijding gekweekt, kan men hier bewonderen maar na het vijfde jaar in te voeren. Een overkoepelend orgaan, een top- curatorium van de gezamenlijke me dische faculteiten met uitgebreide bevoegdheden, zou de maatregelen ten dienste van het medisch onder wijs moeten leiden en coördineren. INITIATIEFWET In september gaan de vaste com missies van volksgezondheid en on derwijs met de minister praten. De heren Lamberts en Tans hopen daar bijval te krijgen, hoewel zij het niet verwachten gezien de afwijzende houding van de regering en de brief van de minister naar aanleiding van het grote aanbod van medische stu denten. De heer Tans wilde dan ook een initiatiefwet niet bij voorbaat uitsluiten. Dp Kamerleden verwijten de rege ring met name, dat sinds het wetsontwerp van de toenmalige mi nister van Onderwijs, Diepenhorst, tot het instellen van een limiet, een numerus fixus, dat overigens verwor pen werd, er geen overleg meer is geweest. Zij leggen de nadruk op de ontwik keling in de gezondheidszorg die ge lijke tred houdt met de technolo gische ontwikkeling (transplantaties) en menen dat de prognose van de commissie Dalmulder (1 arts op 700 inwoners) ontoereikend is en 1 arts op 600 inwoners in 1982 moet zijn. Daarom: meer artsen en niet de „verkapte numerus fixus" door mid del van een selectie bij het propae- deutisch examen (na het eerste jaar), waarbij slechts 40 procent mag sla gen. Dat is een gevolg van de be perkte mogelijkheden aan medische faculteiten, vooral in de klinische pe riode. „Onaanvaardbaar, het schept rechtsongelijkheid en willekeur", me nen de socialisten, en „vooral de soci aal-zwakkere is daarvan de dupe, zo als uit recente onderzoekingen i6 ge bleken". DE SPIL De heer Lamberts verklaarde, dat de academische ziekenhuizen de spil moeten zijn waaromheen de gezond heidszorg moet worden opgebouwd. Deze ziekenhuizen (Utrecht, Amster dam, Leiden) zouden vooraan moeten kunnen staan wanneer het er om gaat aan welk project op medisch gebied de voorkeur moet worden ge geven. Ter vergelijking: er staan op het ogenblik 250 instellingen voor ge zondheidszorg op stapel die 2'/i miljard vergen, in werkelijkheid zou dat 5 miljard worden. De drie aca demische ziekenhuizen moeten het met 1 'ft miljard in tien jaar doen. Een systeem van „pappen en nathou den", noemde hij het en nog kostbaar ook. Een voorbeeld van gebrek aan I coördinatie noemde hij de bouw van twee kleine ziekenhuizen in Vlissin- gen met als gevolg dat Vlissingen de langste „ligduur" voor ziekenhuispa tiënten van Nederland heeft, met één groot ziekenhuis had men kunnen volstaan. BETALING De Kamerleden vinden ook, dat staffunkties in het wetenschappelijk onderwijs beter moeten worden be taald. Zij verwachten van de mi nister geen waarschuwing, maar wer kelijk maatregelen die. nu huns in ziens noodmaatregelen moeten zijn. „Anders moeten we over drie jaar tegen duizenden aankomende me dische studenten zeggen: het spijt me, je zult een jaar moeten wachten. En nog een jaar later wordt die wachttijd twee jaar. Dat kost ook geld." ARNHEM De afgelopen dagen zijn in Burgers leeuwenpark in Arn hem acht welpen door de moeders verstoten en gestorven. De directie van het park beraadt zich thans op mogelijkheden in de toekomst 'er we reld komende leeuwenwelpen door an dere dieren te laten zogen. Eerder zou men moeten zeggen dat we aan een beginpunt staan. Toen Thorbecke ruim honderd jaar gele den zijn middelbaar-onderwijswet erdoor kreeg, sprak hij in de Eerste Kamer over „eene groote en blijven de weldaad" die men het land ging bewijzen. Die zelfverzekerdheid wil ons bij dit nieuwe begin niet zo goed af. Er zijn bij de invoering van de Mammoetwet nog vele problemen en vraagtekens. De lerarenopleiding vormt een le vensgroot vraagstuk, waar men nog helemaal niet uit is. Voor de salaris sen der docenten heeft minister Ve-> ringa een respectabele regeling weten te treffen, maar de financiële kwestie in haar geheel blijft moeilijk. Ver lichting van de taak van de schoollei ding, honorering van extra werk van de leraren, verkleining van de klas sen, de uitrusting van het onderwijs met nieuwe hulpmiddelen, de inrich ting van vaklokalen en nog vele an dere zaken blijven veel, zeer veel geld vragen. Dat er kapitale sommen bespaard zouden worden door vermindering van het zittenblijven is een schone il lusie. Het is nog de vraag in welke mate het zittenblijven zal afnemen. In hoeverre zullen de doorstro mingsbedoelingen van de wet ver werkelijkt worden en wat zal er waar worden gemaakt van de betere selectie van de leerlingen, de grotere differentiatie, de standendoorbreking in het onderwijs? Al deze vragen houden waarschuwingen in tegen overdreven optimisme. Het andere uiterste is het pessi misme. verwoord door de voorzitter van een der lerarenorganisaties (niet representatief voor de hele leraren- wereld!), die voorspelde dat na 1 au gustus een ellende zou losbreken. De waarheid moet in het midden liggen: de Mammoetwet is het begin van een zekere, maar niet het einde van alle wijsheid. Niveau In allerlei opzichten zal de wet tot verdere ontwikkelingen leiden. Er is nu één regeling voor al het onderwijs tussen de lagere school en de uni versiteit maar moet dat zo wel blijven? Een van de geestelijke va ders van de Mammoetwet, mr. ir. M. Goote, was een van de eersten die de vraag hebben opgeworpen of het niet beter zou zijn het hoger beroepson derwijs (hts'en, sociale academies enz.) los te maken uit de wet op het voortgezet onderwijs. De laatste tijd klinken er steeds meer stemmen die dit hoger be roepsonderwijs niet tot het tweede, maar tot het derde onderwijsniveau willen rekenen, samen met de ho gescholen en universiteiten. In de tijd van de totstandkoming van de Mammoetwet werd dit nog niet zo gezien. De datum van 1 augustus beteken de voor het onderwijs een afscheid van Thorbecke. Maar terwijl de Mammoetwet wordt ingevoerd, is men ook al begonnen afscheid te ne men van Cals. KAAPSTAD De eerste zit-in-de- monstratie van Zuidafrikaanse stu denten is gisteren in Kaapstad be gonnen. Rond 300 studenten drongen onder het zingen „We shall overco me" de gebouwen van de universiteit binnen. Zij willen daar blijven tot het bestuur van de universiteit eveneens protest aantekent tegen het besluit van de overheid de negersocioloog Archie Mafeje die als nummer één op de lijst van kandidaten stond voor de functie van lector in de sociologie, van de universiteit te weren. De autoriteiten hebben laten weten dat de benoeming van Mafeje in strijd zou zijn met de traditie. DEN HAAG Het PvdA-Tweede Kamerlid Egas heeft de staatssecre taris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gevraagd of het juist is dat gemeentebesturen instructie hebben gekregen dat werk loze schoolverlaters pas per 1 okto ber werkloosheidsuitkering mag wor den verstrekt. De heer Egas vraagt waarom dit advies is gegeven, en of het in over eenstemming is met de geldende rijksgroepsregeling voor werkloze werknemers. Indien dit niet het ge val is dient de instructie onmiddellijk te worden ingetrokken. BERKELEY Het seismologisch instituut van de universiteit van Ca- lifornie in Berkeley heeft woensdag een sterke aardbeving geregistreerd die zich waarschijnlijk voordeed in de omgeving van Indonesië of de Philippijnen. De schok is ook gere gistreerd in Manilla, waar werd be rekend dat het epicentrum in het zuid-westen van Borneo moet liggen. RECENTE LECTUUR NA DE LAGERE SCHOOL?, door Ton Ellas met adviezen van dr. J. A. A. Ver tinden. Deze brochure van 112 blz. geeft met het oog op de schoolkeuze na de lagere school zakelijke Informatie over het nieuwe onderwijsstelsel volgens de Mam moetwet. De uitgave is samengesteld In opdracht van het ministerie van O. en W.: verschenen bij de Staatsuitgeverij te "s-Gravenhage. WAT MOET IK MET DE MAMMOET?; door dr. M. Brok. Dit Is een zeer prak tische wegwijzer ln het nieuwe onderwijs. De auteur geeft zonder overdreven opti misme een duidelijk overzicht (180 blz.) van dc nieuwe situatie. Een pocket, verschenen in de reeks van de Zwarte Beertjes bij A. W. Bruna en Zoon. Utrecht/Antwerpen. DE MAMMOETWET: door dr. J. A. A. Verllnden. Uitstekende beschrijving (232 blz.) van de gedachten die aan de Mam moetwet ten grondslag liggen en van de nieuwe structuur van het voortgezet on derwijs. aangevuld met de nodige details. De schrijver plaatst de Nederlandse wet ook tegen dc achtergrond von de onder wijsontwikkelingen in andere landen van Europa. Verschenen bij Kluwer/Deventer Noorduljn, Gorlnchem Stam/Kemper man, Culemborg. DEN HAAG Het „ver bruik" van de gemiddelde student is, volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek, 6100,per jaar. Daarvan eet hij 1620,of 26,5 procent op en verwoont 982,of 16 pro cent. Vlak daarna volgen de posten Ontspanning met 940,- of 15,4 procent, Opleiding en algemene vorming 702, Kleding 606,en Verkeer 488,-). Aangezien het onderzoek van het CBS op venoek van het ministerie van Onderwijs en wetenschappen gericht is op het werkelijke verbruik en er geen onderscheid is gemaakt tussen noodzakelijke en nlet-noodza- kelijkc kosten, kan het bedrag van 6.100 niet als maatgevend gelden voor de hoogte van de studietoelagen, die zoals al bekend is geworden, het komende jaar van 4.100 tot 4.300 verhoogd worden. De student verbruikt meer geld dan hij aanwijsbaar ontvangt. Hij krijgt 5.975. 125 minder dus dan hij reëel uitgeeft. Zijn geldmiddelen vindt hij door toelage of zakgeld 1.993), renteloos voorschot of beurs 1.120). inkomen uit arbeid 503). overige 44). van ouders of anderen 1.505) en een bedrag van 809 „toegerekend". Dit bedrag wordt gevonden door bijvoorbeeld ook de voeding en on derdak, die een op kamer wonende student in de weekeinden thuis ge niet. in geld om te zetten. Vergelijking tussen kamerbewoners en bij ouders wonende studenten leert direct dat het totale verbruik van de kamerbewoners aanzienlijk DOOR Wal missen wij journalisten, waardoor we gekke dingen beleven, die een ander niet ziet? Het voornaamste is. geloof ik de regelmaat. We leven op improvisa tie. Kennen niet de ijzeren wet van werktijden en pauzes, maar nemen die zoals het uitkomt. Zitten lui op een terrasje als heel het mensdom zwoegt en tobben achter een schrijf machine, wanneer de goede burgers slapen. We moeten van de hak op de tak springen en ons steeds aanpassen, waarbij we alles uitschakelen wat wij aan overtolligheid ontmoeten. We trappen daarbij ongewild wel eens op tenen, die beschermend staan voor reglementen en inge wortelde gewoonten. We doen dingen, die geen ander in het hoofd zou halen en zwieren met gemak langs zaken, waar een ander een probleem van maakt Zo als laatst een collega van me overkwam. Interview op hoog niveau. Dat wil zeggen ontvangen bij de portier, briefje invullen. Lift naar boven, opgevangen door bode daar. Overge heveld aan secretaresse, die een stoel geeft, aandient, van stoel wenkt en eindelijk de deur opent naar de grote man. Grote man is aardig, praatzaam. Dan komt het fatale ogenblik dat de ballpoint het niet meer doet. Snelle greep nieuwe ballpoint. Oude in asbak, want met twee stiften schrij ven we niet. Boycot Als het interview is afgelopen komt dc secretaresse weer. die krijgt opdracht de chauffewr te waarschuwen, want meneer wil perse dat de gast naar het station gebracht wordt. Gast wil dat veel liever niet. want de stad is gezellig en zeer goed om wat te toeven. Maar de baas is de baas en een weerwoord is onmogelijk. In de stationshal blijkt op de tijd tafel, dat er net een trein klaar staat. Dat voorkomt het alsnog te rugkeren tot de plaatselijke genoe gens en braaf gaat het nu mot versnelde pas de trap op. Er rest nog een minuut en het wordt een galop. Dan is er enig rumoer en de in- tuitie zegt. dat er iemand een ach tervolging heeft ingezet. In de trein schieten of zien wat er aan de hand is? De vraag is al opgelost, daar verschijnt met rood hoofd de big boss, hij zwaait en rent.... de con ducteur sluit de deuren. Big boss is al bij de treeplank..., hijgt: „Verge ten... lag op bureau... kunt u moei lijkheden mee krijgen... moest toch weg... even langs..." Waarschijnlijk wil hij „station" zeggen, maar de deur is dicht. Colle ga met lege ballpoint binnen big boss zonder adem buiten. Voor het raampje tracht collega nog buigend dank te betuigen. Dan loopt hij naar de andere kant, trekt het raampje Open en wipt de stift eruit. Het is namelijk een vast journalistiek principe nooit een lege ballpoint bij zich te houden. Heel verstandig, want men weet nu wat daar van komen kan. (Van onze parlementsredactie) hoger is: 6.279 tegen 5.442. Het verschil zit voornamelijk in kamer huur en voeding. Kamerbewoners ge ven ook meer uit aan genotmiddelen buitenshuis: £58 tegen 209. Maar dit verschil wordt weer ruimschoots goedgemaakt door de hoge peet ge notmiddelen thuis of in pension voor thuiswonenden: 350 tegen 110. Uiteraard zit in die 350 een hoog bedrag „toegerekend". Kleding is bij thuiswoners meer in trek dan bij kamerbewoners: 662 tegen 591. Bij zijn ouders let een student kennelijk meer op boven kleding en schoeisel terwijl de ka merbewoner zijn post Kleding opschroeft door de aanschaf pf huur van gelegenheidskleding en, voor wat de meisjes betreft, bijouterieën. Zijn woning (thuis of gehuurde ka mer) schoonhouden doet de student ook: 109, voor beide categorieën ongeveer gelijk. Dat geldt ook vcor gezondheidszorg 232) en persoon lijke verzorging 83). Vakantie Aan vakantie geven studenten naar verhouding veel uit: 438. Uiteraard ligt de post entrees (Inclusief consumpties) voor kamerbewoners vrij hoog: 272. De thuiswoner rookt minder dan de kamerbewoner: 113 tegen f 136. maar ongetwijfeld zal hij van zijn familie wel een rokertje „meepik ken". De post Verkeer is voor beide groe pen ongeveer gelijk, met dien verstande dat thuiswoners meer uit- In de nacht van dinsdag op woens dag is het in West-Berlijn tot een handgemeen gekomen tussen sympa thisanten en leden van de NPD. die ter gelegenheid van de zevende ver jaardag van de Berlijnse Muur een mars hielden, en groepen anti-nazi's, die de mars verstoorden. Zo te zien zaten de tenenstanders elkaar duch- j tig in de haren! geven aan rijwielen, bromfietsen of auto, scooter. De post Overige uitga ven bestaat voor meer dan driekwart 174) uit geschenken. Opvallend is verder nog dat het inkomen uit ver richte arbeid bij thuiswonenden ho ger is dan bij kamerbewoners: 598 tegen 474. Nog enkele uitgaven die de moeite van het weten waard zijn: brood 46, vleeswaren 32, groenten 22, yoghurt, vla. pap 9, kamerhuur 832, keukenapparaten 1, boven kleding 397, schoeisel 91, bijoute rieën 66, liefhebberijen 20, scoot ers en auto's 141, kerk, godsdienst, collecten 9. Alle bedragen per jaar. Sabbat De heer F. L. Stolk beweerde (in de ingezonden stukken - serie Jan Jans sen), dat God ons niet meer bindt aan „de eerste dag der week" (de zondag) als rustdag. Inderdaag niet op Joodse wijze met O.T. ceremonieën, maar wel om als gemeente van Christus samen te komen, de opstanding te gedenken en de sacramenten te onderhouden. De volgende Schriftplaatsen maken dat duidelijk. „En op de eerste dag der week, als de discipelen bijeenge komen waren om brood te breken, handelde Paulus met hen, zullende des anderen daags verreizen" (Hand. 20:7). Voorts werden de gemeenten in Ga- latië en Korinthe gelast op „de eerste dag der week" hun gaven te verzame len (1 Kor. 16: 1, 2). Ook Johannes kende deze dag als „de dag des Hee- ren" (Openb. 1:10). Bovendien erkende Christus zelf de ze sabbat na Zijn opstanding. Spre kende over de verwoesting van Jeru zalem, zei hij: „Doch bidt, dat uw vlucht niet geschiedt op een sabbat" (Matth. 24:20). Voorts is Hij zelf na de opstanding tot tweemaal toe aan Zijn gemeente (de discipelen) verschenen op de eerste dag der week. Hij doet dit nog in de prediking des Woords. Rotterdam A. H. Veldhuizen Sabbat (2) Het betoog van dhr. Stolk ls irreëel, want Jan Janssen fietste niet alleen op zondag, maar ook op de aloude sabbat. Toch ls hier een vinger op de wonde plek gelegd, want vele theolo gen weten eigenlijk geen raad met de verschuiving van de sabbat naar de zondag; velen ontkennen het verband tussen deze twee rustdagen. De sabbat is volgens hen niet meer van kracht en de dag der opstanding is een dag der vrijheid geworden, om dat alles volbracht is; dus: „Jezus heeft voor ons voldaan, komt laat ons naar het voetballen gaan". Zo wordt de zondag voor velen een zondedag Vele dominees hebben meer interesse voor een prachtig huis, een goed salaris, een mooie auto, een dik ke sigaar en straks (dat denken zij) een royale plaats in de hemel. Hun kudde doolt rond ook op zon dag!) en zelf dolen ze mee in leer en leven en vinden steeds meer fouten in de bijbel. Over de brede en de smalle weg wordt echter weinig meer gespro ken. Of we sabbat of zondag vieren is niet het belangrijkste, maar wel of wij pelgrims zijn op weg naar Sion. Rotterdam j. ien Hoor

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7