MODELLEN 1969 i Patiënten Hulp en Heil kamperen op Duinrell Korte - Vlietkanaal vordert gestadig Experiment van LEIDSE psychiater Zinvolle scheiding op pagina 8 kamsteeg Prijsvraag voor naam sporthal Raad van Lisse Commentaar X snel gereed Barrière tussen i\oord-Hofland en Zuid-West fn 6 weken kwamen 3324 kinderen in jeugddorp Indeling van nieuwe volleybalcompetitie tEIDSE COURANT DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 (Van on%e gladsredacteur) LEIDFA7 Aanstaande maandag begint de Leidsc ^psychiater dr. A. Hill ebrand met een interessant \xperimentwaarvoor onder meer in medisrhe kringen grote belangstelling bestaat. Honderd rhro- °&hische patiënten vijftig mannen en vijftig vrou wen van het psychiatrische centrum Hulp en Heil 'e Leidsrhendam zullen aan deze proef deelnemen, ërdeeld in groepen van 25 gaan de patiënten de 1iomendo vier weken allen een weel: in tenten ham eren op de camping Duinrell te Wassenaar, ge hoon tussen de andere tijdelijke bewoners van d**zc •amp:ng. D° patiënten zullen uiteraard wel onder syoortdurend medisch toezicht staan van artsen en verpleegsters. orl t fei door de toepassing van de lerne psychofarmaca vele steszieken, zij het dan in in- e Leidse zenuwarts dr. A. Hil- vbrand, die met zijn vrouw veel mensen heeft weten te ertuigen van het grote nut van in vakantie voor bepaalde roepen geesteszieken, dat nu de knnen in daden kunnen wor den omgezet. richtingsverband, een vrij stabiel en zelfs werkzaam leven leiden, is ook voor deze patiënten de be hoefte aan vakantie ontstaan, al dus dr. Hillebrand, die de leiding heeft van een van de vijf pavil joens van het vijfhonderd patiën ten tellende Hulp en Heil. Vaak zijn de uitgesproken chronisch geesteszieken bovendien totaal vervreemd van hun familie zodat niets de sleur van hun bestaan doorbreekt. De begrotingen van psychiatri sche inrichtingen voorzien echter nog niet in dergelijke vakanties. Dr. Hillebrand en zijn vrouw (die hem in alles ter zijde staat) lieten zich hierdoor niet ontmoedigen. Maandenlang zijn zij met succes in de weer geweest om het experi ment te kunnen verwezenlijken. Geld en tenten Soms moesten zy nogal eens wat tegenstand overwinnen, maar anderen toonden weer veel begrip en waardering voor het plan, zo als de eigenaar van camping Duin rell, graaf Van Zuylen van Nije- velt, die alle mogelijke medewer king toezegde. De KNVB leverde de tenten en een aantal farmaceutische indus trieën zorgde, dankzij het enthou siasme van dr. Hillebrand en zijn vrouw, voor een belangrijke finan ciële bijdrage. Het is begrijpelijk, dat met deze vakantie van honderd patiënten ettelijke duizenden gul dens zijn gemoeid. Slaagt het experiment en dr. Hillebrand twijfelt er niet aan of het zal slagen dan is de kans groot, dat andere inrichtingen het voorbeeld zullen volgen en dat er, wat nog belangrijker is, in de toe komst ook langs de normale we gen geld beschikbaar komt voor LISSE Binnen drie kwartier heeft de gemeenteraad gisteravond de agenda afgehandeld. Men ging alt- koord met de nota van de burge meester inzake de verhoging van de wethouderssalarissen. Besloten werd in de Poelpolder een post voor Open bare Werken en de Plantsoenen dienst te vestigen, waarvoor voorlo pig een bedrag van f 24.000 werd ge voteerd. Bij de vaststelling van de vergoe dingen voor het vakonderwijs op de scholen voerde de heer C. J. de Vos (V.V.D.) het pleit voor de aanstelling van twee leerkrachten lichamelijke opvoeding. De burgemeester zegde een onderzoek toe. De verlanglijst van de prot. chr. mavo-school werd geaccepteerd. De heer M. Montagne (prot. chr.) was verheugd over het feit. dat drie scho len nu in de mavo-school zijn gaan samenwerken. Convent mavoscholen LISSE Er is een convent van mavoscholen gevormd. De bedoeling is in de nabij gelegen steden en alle plaatsen in de duin- en bollenstreek tot gelijke onderwijsmethoden te komen. LISSE Ds. D. H. Biesma staat met ds. C. Bos van Spijkenisse op tweetal voor de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn-zuid. jVOORDWIJK AAN ZEE beleeft vrijdag iets heel bijzonders. Hoe schok kend het ook mag klinken: daar wordt dan in feestelijke stemming de voltooide en geslaagde scheiding van een kerk gevierd. U kunt gerust zijn: het gaat slechts over een gebouw. Maar zo'n geval is in ons land nog niet eerder voorgekomen. Ter toelichting het volgende De uit de zeventiende eeuw daterende hervormde kerk aan de Hoofd straat werd omstreeks de eeuwwisseling te klein. De oplossing was een voudig: aan de achterkant werd een vleugel bijgebouwd. Het dorp groeide en in de jaren twintig werd uitbreiding weer urgent Toen bouwde men een grote kerk (600 zitplaatsen) aan de oude kerk vast. waarbij één ruimte ontstond. Mensen achterin die ruimte zaten dus in de (opengebroken) oude kerk. De herv. kerk van Noordwijk-Zee was een modern gebouw, zoals er tientallen zijn neergezet, maar met een oude gevel. De argeloze bezoeker, die verwachtte, binnen de weldadige rust van een door de eeuwen gewijd monument te kunnen ondergaan, werd wreed door de kale werkelijkheid ontnuchterd. Het was schijn, dus was het niets. Maar nu! Hulde aan de tegenwoordige generatie van „kerkbestuurders". Mede dankzij gulle medewerking van rijk, provincie en gemeente (Monu mentenzorg) is een scheiding in de kerkruimte tot stand gekomen, waarbij het oude voorstuk volledig in zijn oorspronkelijke vormen is gerestau reerd en dus eigenlijk twee kerken zijn ontstaan, met een geheel eigen karakter (voorzover men wat de nieuwe kerk betreft van werkelijk „ka rakter" kan spreken) en een eigen functie. Het gebouw uit déze eeuw (onzichtbaar achter de oude kerk en door de omringende bebouwing) wordt zondags gebruikt en de kerk uit 1647 voor allerlei kleinere bijeen komsten, zoals avond-, trouw- en rouwdiensten. Er kan hier van een, althans wat Nederland betreft, unieke situatie worden gesproken. Weliswaar heeft de plaats van de oude kerk op de monumentenlijst voorkomen dat zij werd afgebroken, maar Noordwijk mag toch in het bijzonder de hervormde gemeente van Zee dankbaar zijn dat zij, in samenwerking met vele anderen, bereid was deze oplossing te accepteren en met enthousiasme tot een goed einde te brengen. Dat het eind goed is, daarvan kan iedere belangstellende zich nu gaan overtuigen. dergelijke vakanties, die therapeu tisch van groot belang kunnen zijn. Normaal reageren Via de kampkrant van Duinrell hebben graaf Van Zuylen van Nije- velt en dr. Hillebrand de andeie kampeerders van Duinrell inge licht en hun verzocht zo normaal mogelijk te reageren op de aanwe zigheid van de patiënten. Mevrouw Hillebrand heeft ge daan gekregen, dat na afloop van de vier kampweken voor de deel nemers een gemeenschappelijk af scheidsfeest wordt gegeven, waar- LEIDEN Burgemeester en wet houders hebben besloten een prijs vraag uit te schrijven voor de naam geving van de sporthal aan de Bos- huizerlaan. Als eerste prijs is een bedrag beschikbaar van f 250. De tweede prijs is f 100 en de derde f 50. Voorts worden nog 10 abonne menten beschikbaar gesteld die recht geven op gratis toegang tot belangrijke sportevenementen in het jaar na de opening van de hal. De jury bestaat uit vertegenwoor digers van groeperingen, die nauw bij de totstandkoming van de hal betrokken zijn: wethouder Sannes namens het gemeentebestuur; J. v. Egmond namens het actiecomité voor de bouw van de sporthal; dr. J. M. Rooschenschoon namens de Sportstichting; ir. O. J. Schreuders namens de Leidse Vereeniging van Industriëlen; P. Leenheer, gemeen telijk inspecteur voor de lichame lijke opvoeding; R. Vos, journalist. De inzendingstermijn voor deze prijsvraag sluit op 31 augustus. Alle inzendingen moeten worden gericht aan de afdeling onderwijs van de secretarie, onder vermelding „Prijs vraag Sporthal". De uitslag van de prijsvraag zal worden bekend gemaakt op dinsdag 24 september, de dag van de officiële opening van de sporthal. De voor zitter van de Nederlandse Sport federatie, jhr. mr. A. Feith, heeft zich bereid verklaard op die dag de opening te verrichten. ZOETERWOUDE Dc kinderspe len. gehouden In het kader van de actie Biafra op initiatief van de kin deren Van der Heyden en Timmer mans, hebben een bedrag van f 150 opgeleverd. Ongeveer honderd kinderen hebben deelgenomen aan de spelen in gebouw „Het Vierde Eendje". LElDEïï Dank zij de medewerking van de clubhuizen en een groot aantal vrijwilligers kan de stichting Leidse Jeugdactie terugzien op een zeer geslaagd Jeugdvakaniiedorp. In deze zes weken hebben 3324 kinderen het Jeugddorp bezocht. Het Jeugddorp is nu gesloten tot eind augustus i.v.m. de vakanties van de leiding. Daarna gaat het weer open op de woensdagmiddag en de hele zclerdag. in deze weken hebben de kinderen nogal wat kleding etc. laten liggen. Zij kunnen dit tot eind september afhalen op het bureau van de Leidse Jeugd Actie, Breestraat/hoek Koornbrugsteeg te Leiden. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren. Jasper Gilles, z v A W M Teulings en W A Versfelt. Jacqueline Margaretha Maria, d v H J Duivenvoorde en P J Duindam. Raymond Daniël, z v W D Regeer en C J v d Zeeuw. Brenda Bernardine Martine Elisa beth, d v B T Diergaarde en C J P Boon. Marco, zvFJL Smit en S E Schipper. Gehuwd: R J Spruit en S A Tijmstra. Overleden: N van den Ham, 21 jaar, vrouw. J Cové, 45 jaar, man. A van Maastricht 70 jaar, echtge note van G Carton. H J Zee, 63 jaar, man. A M C Oudshoorn, 51 jaar, vrouw. W J de Ruyter de Wildt, 76 jaar, man. H Bertel, 94 jaar, man. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 21-jarige portier aange houden. De man heeft bekend vorige week een Opel uit de Gerard Brandt- straat te hebben ontvreemd. Wachtmeester Spaan van Alkemade naar Zoeterwoude ALKEMADE Naar wij verne men is de wachtmeester le klas P. Spaan van de Rijkspolitie groep Al kemade bevorderd tot opperwacht meester met standplaats Zoeterwou de Hoge Rijndijk. De heer Spaan is bijna 20 jaar in Alkemade werkzaam geweest. Ook de jeugd heeft hem in deze jaren goed leren kennen aange zien hij tot voor enkele jaren ver- keersonderwijs gaf op de lagere scholen en ook het afnemen van de verkeersexamens in zijn handen lag Bij zijn collega's was de heer Spaan gezien. In een bijeenkomst te zijnen huize hebben zij afscheid genomen, waarbij opper Cornelissen hem na mens de collega's een gasaansteker aanbood en mevr. Spaan een bloe metje in ontvangst mocht nemen. Ook burgemeester P. M. F. Smolders kwam gelukwensen aanbieden en af scheid nemen. Namens het gemeen tebestuur bood hij een prachtige bloemenvaas aan. Sterk Rouwkoop na de hervatting langs Semper: 5--1 VOORSCHOTEN Een goed draaiend en verjongd Rouwkoop heeft in zijn nederlaagserie verdiend met 51 van het Rijswijkse Semper Altius gewonnen. Overigens kreeg die overwinning eerst in de tweede helft gestalte, want bij rust bleef de score beperkt tot 10 door rechts binnen Barmentlo. Na de hervatting was het na een kwartier een besliste zaak. Kooy scoorde 20, waarna het door inval lers verzwakte Semper de moed ver loor. Van Duiten en Helder (2x) voerden de stand tot 50 op. Pas in de laatste minuut kon Semper door midvoor Edelman de eer redden (5—1). De Indeling van de volleybalcompetltle net er als volgt uit: Horen, eredivisie: AMVJ/RC, US SFC. Orawl. HML/CLV, Hevok. Tornodo, Liba non. AMVJ/RLVC, Blokkeer. Valuas en Clto. Hoofdklas: Zeemeeuwen. Octopus Slgl, Delta, The Smash, DTP, HVS, Zand vliet, Libanon 2. Blokkeer 2. Juliana, Mo lenwiek. Overgangsklas IX Achilles. Punch, PVC, HML/CLV 2. VVC'Syrena. Castellum, Kangeroes 2, MVc 2. DOS. Hercules, Valbovol 2. X: Spirit, VIOS, Shot Punch 2. MVC. Keizer Otto. Olym- pla, SOS 2, DPC 2. SVV, Hercules 2. XII: Armada. VCK, St. Mortlnus, Tyfoon 2. VVS. LUSV, Kangeroes, HVS 2, Alliance. Molenwiek 2. Zaanstreek. Dames, eredivisie: Armada. Boemerang sfc, lsala. Karanot Achilles, hml clv, Celebes/OVC, Bekkerveld, Rapid. Valbo vol, PSV. Hoofdklas: VK, Ociopus, VIOS, Die Haecksc, Zandvliet, PVC, Argos, SOS ZVc. Molenwiek, Zaanstreek. Mlvo, Delta. Overgang IX: Achilles, Celebes/OVC 2. Scorpio. VVC/Syrena, VODO, Blokkeer. HML/CLV 2, Rapid, Libanon, DOS. Be Fair XII: Armada 2, AMVJ/RC 2, Slotcr- meer, Kennemers, Alliance. HVS Kange roes. Argos 2, Rijnsburg. KDS, Molen wiek 2. illlllllllllilllitillJIIluiUIII lllKlllllUülliWillllltitKlIlllllllllK aan onder meer het Warmondse kindercircus Atleta zal meewer ken. Provinciale Waterstaat streeft er naar direct in aansluiting hierop het resterende deel te laten uit voeren, tot de Rijn dus. Zoals be kend, wordt binnenkort ook be gonnen met de bouw van de Waddingerbrug, die de huidige Waddingersluis in de Haagweg gaat vervangen. Voor het weg- en waterverkeer in en rond Leiden wordt het nieuwe, 34 meter brede kanaal, dat de Vliet met de Rijn zal verbinden, van grote betekenis. De scheep vaart kan dan immers voor een groot deel buiten Leiden om gaan en het wegverkeer zal in Leiden niet meer zo'n stagnatie van de bruggen ondervinden als nu. Ver scheidene nu nog beweegbare Leidse bruggen worden dan trou wens vervangen door vaste over spanningen. Bruggetje verdween Er is voor velen ook een nadeel aan het nieuwe kanaal verbonden en dat zal pas ongedaan worden gemaakt als te zijner tijd de Vijf- Meilaan wordt doorgetrokken en in het verlengde daarna een brug over het nieuwe kanaal wordt gebouwd; de bouw daarvan zal echter nog wel geruime tijd op zich laten wachten en dus wordt de Voorschotense wijk Noord- Hofland en de Leidse stadswijk Zuid-West binnenkort verstoken van de enige nog resterende ver binding over de Korte Vliet, het genoemde bruggetje. Dagelijks maken honderden school kinderen cn kleuters gebruik van deze verbinding om scholen in Zuid-West of Noord-Hofland te bezoeken en ook wordt deze be langrijke schakel veelvuldig ge bruikt door bewoners van Noord- Hofland en omgeving, die in Zuid-West gaan winkelen. De tweede verbinding, een wat zuide lijker gelegen bruggetje over de Korte Vliet is inmiddels al ver dwenen. De foto is genomen in de richting van dc Haagweg. Foto N. van der Horst Tot de uitgebreide accommodatie ran de camping Duinrell, waar de patiënten van Hulp en Heil gaan kamperen, behoort ook dit mooi gelegen zwembad. LEIDEN/VOORSCHOTEN De aanleg van het Kortc-Vlietkanaal op de grens van Leiden en Voor schoten vordert gestadig in de richting van de Haagweg Het is te verwachten, dat de aannemer in februari 1969 het nu in uit voering zijnde gedeelte, dat tot het „bruggetje bij Griffioen" loopt, klaar heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3