Commentaar PÜZZELHOEK Realiteit en amusement: geen synthese mogelijk RADIO DE SCHIJNWERELD VAN T TELEVlSIEVERHAAl JACK DIXON ZEGT VPRO VAARWEL VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN Spelen met vergissingen vriendelijkenette spot Tv-portret van Edward Heath Lappie Loep en de pruikebollen WOENSDAG 14 AUGUSTUS l»4»Nlf Beklemmend T^OOR blikseminslag in het trans- formatorhuisje bij de Vitusstudio viel tegen half acht voor enkele mi nuten de stroom uit, terwijl de NTS op Nederland 2 het gewestelijk nieuws uitzond. Het was te laat om de film nog opnieuw in te zetten; daarom werd een minuut of tien ge stopt en misten wij het slot van deze uitzending. De bijdrage van Oosten rijk in de serie „Wij, Europeanen" kwam er weer keurig uit en toonde ons dit land, gezien door de ogen van Amerikaanse toeristen, waardoor het geheel wat rommelig maar toch wel charmant aandeed. NCRV's Hier en Nu had, na een gesprek met mr. Van Walsum over de voedselzending naar Biafra en na tuurlijk beelden van de synode in Lunteren, een of nieuw alarmerende (Duitse) reportage uit de Soedan, waar de binnenoorlog ook grote el lende voor de burgerbevolking te weeg brengt. Ook hier moet nodig worden geholpen. Heel boeiend was de nagespeelde rechtzaak-Rohrbach, waarin men het documentaire element heeft laten vallen. Er is veel werk van ge maakt om deze recente Duitse ge rechtelijke dwaling tot in de puntjes uit de doeken te doen. Na deze lange uitzending zullen er, resp. op 25 en 29 augustus, nog twee volgen. Beklemmend was het, mee te ma ken hoe alle aanwijzingen op een onschuldige vrouw zijn gericht, zo danig dat de autoriteiten wel in haar schuld moeten geloven. Haar min der gunstige persoonlijkheid speelt daarbij zeker een rol. Alle bewonde ring voor de voortreffelijke wijze waarop deze reconstructie wordt ge speeld. Kruiswoord-puzzel zonder zwart 1 2 3 4 S s 7 8 9 2 3 4 6 I 8 3 bij aan. Hoewel het laatste de bedoe ling is, kunnen zulke programma's ook voldoen aan de amusement-zoe kende. Dan hebben we nog de sport, die door velen als amusement wordt ge zien, maar die eigenlijk een aparte plaats inneemt. Goedkoop (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM We hebben vastgesteld dat een zeer groot kijkpubliek van de televisie voornamelijk amusement ver wacht. Dat bepaalde groepen kijkers hierop neerzien en weer anderen erdoor worden geïrri teerd. Maarwat is eigenlijk tv-amusemeïit? Helaas over 't geheel een schakering van eindeloze verhalen, liefst in serie, die niet of nauwelijks de realiteit raken en daarmee de kijker bin nenvoeren in een schijnwereld die kritiekloos dient te worden aanvaard, wil men er werkelijk plezier aan beleven. Daarin schuilt het dikwijls gesignaleerde gevaar van vervlakking, die de smaak van het kijkpubliek niet ten goede komt. Er zijn verschillende soorten tv- amusement. De grootste portie vor men de feuilletons en strips, van eigen makelij dan wel in geweldige mate geïmporteerd. Bijbehorend speel films. Daarnaast: het spelletje en de quiz. uitgroeiend tot in een massale wedstrijd zoals bijv. NCRV's Bi Zeskamp". Ten derde: de show vol ker ë|ëh fémakkeiüï'ïe^ëëmNWfen liAniPC milMMT lirhtATfïN-Tpn om Tn- a Bekijken we de programma's van de diverse omroepen goed. dan zien we dat het overgrote deel ervan, vooral in de zomermaanden, is ge wijd aan het goedkoopste amuse ment: die schijnwereld van onware verhalen. Ze bewegen zich op allerlei gebied: de regelrechte nonsens van een strip als De Flintstones en The Thunder- birds. de zoetelijke romantiek van vernuftige dieren en hun kleine baasjes, de kwasi-echte familieroman waarin alles zich altijd in roze gloed ten goede keert, de geweldspektakels in westerns e.d.. de zm Dolitiefilms, de spionageverhalen, de roman tische onware detectivegeschiede nissen en de regelrechts misdaad geschiedenissen. Goed gevaarlijk worden ze pas, als ze een flinke schijn van werkelijk heid hebben, als ze bijna geloofwaar dig zijn of zich afspelen in „de he dendaagse wereld". Dan gaat de kij- liedjes, muziek, lichteffecten enz. In begrepen variété en circus. „Cultureel" Amusement dat al tegen culturele programma's aanhangt wordt ge vormd door de meer serieuze speel film. de gedramatiseerde documentai re (waarin de realiteit veel sterker leeft) het cabaret, het (goede) sati rische programma, de behoor lijk gespeelde klucht, een show als van Toon Hermans of Wim Sonne- veld. Het blijspel kan als amusement worden opgevat, maar behoort thuis in de culturele sector, evenals de vrolijke reportage (indien deze op in formal :e is gericht), het spreken met mensen e.d. Hier heeft men de grensgevallen: de een ondergaat der gelijke uitzendingen als verstrooiing, de ander legt er de kritische maatstaf Horizontaal: 1. steensoort - ge wicht; 2. schone jongeling - term bij het schaakspel; 3. bereids - voorzetsel - gebod; 4. klasse (afk) - boodschap per - opstootje; 5. geluid van een ezel - eer - hoffeest; 6. bekende afkorting - streep - meisjesnaam; 7. de oudste (afk) - lid van de voormalige Raad van Indië; 8. stok - eer - plechtige gelofte; 9. plaats in N. Brab. - akeli ge Vertikaal: 1. zonnescherm - radio omroep (afk.); 2. vogel - oriënt ex presse (afk); 3. vreemde munt - ach ting; 4. scheik, element (afk.) - schraal - trots; 5. plaats in Limb. - eer; 6. vreemde munt (afk.) - plaats in Limburg; 7. muzikaal toneelspel - muzieknoot - bekende afkorting: 8. spijker - draaikolk; 9. plaats voor die ren - planeet. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Ho.: 1. spa, 3. dra. 6. abt, 9. o.r., 10. poort, 12. r.o., 13. leger. 15. Marie, 17. ere. 19. not. 21 etalage. 25 den, 26. mug, 27. donatie. 31. nep, 32. Erp, 34. belet. 36. etser, 38. Ee. 39. Niers, 41. Ee, 42. Sri, 43. nog. 44. ark. Vert.: 1. sol. 2. pree, 3. dor. 4. r.o. 5. arm. 7. Brit, 8 toe. 10. Peet, 11. tang. 14. grendel. 16. roemers. 18. al, 20. ode. 22. aan, 23. ant, 24. aga, 28. open. 29. af. 30 iets, 31. neer, 33. peer. 34. bes, 35. tin, 36, erg, 37. rek, 40. e.o. (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM De VPRO verliest weer een medewerker en wel zijn chef-drama bij de televisiedienst Jack Dixon, die verantwoordelijk was voor het toneelreportoire. Dixon heeft zijn ontslag genomen „mede in verband met de omstreden positie waarin de VPRO zich thans bevindt", zoals hij bestuur en directie heeft laten weten. Jack Dixon trad in september 1953 bij de VPRO in dienst en had een belangrijk aandeel in de opbouw van de televisiedienst. Hij werd weldra eerste regisseur en zijn echtgenote Vertie was jarenlang VPRO's tv-om- roepster. In het afgelopen jaar was hij op non-actief wegens zijn optreden als acteur in de musical „De Stunt". De ze vrijstelling eindigt op 1 september a.s. in ontslag. De VPRO krijgt wel gevoelige klappen en de reeks van ontslagen toont duidelijk aan, hoe verre van ideaal de samenwerking binnen het televisiebedrijf van deze omroep is. Louis Neefs won Grieks festival (Van onze radio- en tv-redactie) BRUSSEL Vreugde in de Vlaamse tv-gelederen: Louis Neefs heeft met het liedje „Iris" het eerste Griekse Songfestival in Athene ge wonnen. Er waren voor tekstdichter, componist en zanger stevige geldprij zen te verdelen. met een van de hoofdfiguren of gaat die om zijn handigheid, kracht, on verschrokkenheid of sentimentaliteit adoreren. Verderfelijk Zo gehanteerd is de televisie wer kelijk een verderfelijk medium, want wat wordt men wijzer van flauwe geschiedenissen over een man, die na 60 jaren uit het ijs herleeft en on waarschijnlijke, niet eens frappante avonturen meemaakt, van altijd weer schieten en enorme vechtpartijen, van onwijze gebeurtenissen in een ouderwets klooster, van mannen of mooie meisies die in elke aflevering vaste prik de dood in het gezicht zien en (uch weer precies op tijd worden gered? Daar zit esn stuk verveling in dat niet mooi meer is. Amusement dat mikt op volledig weerstandloos inslikken. Wij willen vooral niet alle luchtige ontspanning van de televisie veroor delen. Met heimwee denken wij nog terug aan goede uitschieters als bijv. „The Beverly Hillbillies": dat was nonsens, maar pretendeerde ook geen waarschijnlijkheid. Humor, waar men om kon lachen. Wij willen best een goede western of een spannende detective zien en gunnen de Bonan za-fans van harte het hunne. Domme strips Wij komen alleen op tegen de overvloed van domme strips en feuil letons die (heus niet alleen in Nede- land) neerregent op de beeldbuis. Dom in verhaal, dom in steeds grover geweld. Is het nodig, moord na moord in de puntjes te zien bedrijven en dat alleen maar om een absoluut onwaarschijnlijk verhaal aan de kij ker op te dringen? Is het verant woord. de kijker zo te verblinden, dat hij (of zij) zich er geen re kenschap meer van geeft dat een on nozel voorval over 50 minuten spel wordt uitgesmeerd opdat men maar weer „bekende personen" vrijwel al tijd hetzelfde kan zien doen en horen zeggen? Tegenwicht belangstelling voor dit festival: niet minder dan 17 landen namen er aan deel. Er mocht meer dan één liedje worden gezongen en zo waren er in totaal 32 te horen. Hilversum I 402 m. Vara 10.00 Nieuws. 18.16 Actualltci- t«A. 18.30 Stereo: Meisjes- et» kinderkoor metplano. 18.55 Stereo Tango-rumba orkest en zangsollsten. 19.30 .Nieuws 19.35 Buitenlands weekover zicht. 19.45 Licht gevarieerd platenprogramma. 20.15 Spreekt u maar nrljsbel- len naar de studio. 20.45 Geva rieerd muziekprogramma. 21.15 Klankbeeld over Ernesto Che Guevara. 2150 Stereo: Licht Instrumentaal ensemble 22.15 Stereo: Nederlandse chansons 22.30 Nieuws. 22.40 S.OS-be- rlchten.22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne muziek igr.). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV 18.30 Nieuws cn w ue. praatje. 18.46 Actualiteiten NRU 19 oo Weg wezen. toeristische kroniek. MH: 19.20 Opstandig heid is nog «een revolutie: Nederlandse Jongeren spreken ou de conferentie van Morele Herbewapening te Cau\ 19 30 Sir Henry Wood Promenade Conceits: London Philharmo nic Orchestra ir :c >-2C."jS Klankbeeld ov - p;»st.j 21 35 Portre* 1c - :i- tarlst Josh White 2? 05 Spie gel van Beigie 2:20 stereo Lichte gram muz. 22.30 Nws 22 40 Stereo: X ccn spronv in het dutster 23 55 - 24 00 Nws Nederland I. NTS 18.40 Ba rend de Beer. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. 19.06 In kleur: De Bosbrigadler». TV-feullleton voor de Jeugd. i9.31 Persoonlijk: programma iond Edward Heath, lid van de Conservatieve Partij. STER 19.56 Reclame. NTS: 20.00 20.20 Uitzending Stichting So- cutera. 20.25 30 Seconds over Tokio. Speelfilm. (Rijksgocd- goedkeuring: 14 Jaar). 22.30- 22.35 Journaal. Nederland n. NTS 18.50 Barend de Beer STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. TROS: 19.03 Familie Favorie ten: Rick de Kikker. TV- fcullleton voor de jeugd: 2. Mr. Ed: Een man voor de kokkin TV-feuilleton: 3 The Munsters amusementsprogramma. 21.25 In kleur: The big valley. TV-feuilleton. NTS: 22.15-22.20 Journaal. België: Nederlands progr. kanalen: 2 en 10. 18.55 Zand mannetje 19 00 Klein, klein kleutertje iherh.i. 19.20 Jeugd- televlsïe. 19.55 De Weerman. 21.00 Nieuws. 20.25 Moeder, fa- miUe-speelfll.Ti. 22.15 Gastpro- tramma Het vrUe woord: Het Humanistisch verbond 22.45 Danke Schoen: A swingin' sa- fari; Roses are red; Fools rush in: Bel mir bist du schön: Maltin' Whoopee: Tabu; Su- garbush; Oh mein Papa: Jazz pizzicato: Vla Veneto: Jazz fu gue: June night: Who can I turn to? This Is my country; Fried bananas; The sting of the bee: Wine and biead: 1 concentrate on you: can't get no satisfaction: Noncha lance: At dawn; Has brown. RADIO >iorgf\ GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP Liederen en dansen uit de Oekraine: Don't you forget It: Too close for comfort; This is my song: Edelweiss: Sunrise, sunset: Ecstasy: Roses of the south; Blue velvet; Charade. Hilversum T. 402 m. AVRO: 7 00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammfoonmuziek. VPRO: 7.54 liez: a". AVRO: SCO Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lie» - ntnofoon ltizlek. 830 - 8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Moderne orkestwerken (gr.). 9.35 Wa terstanden. 9 40 Voor de kin deren. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00 - 11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Klassieke liederen en kamer muziek (opm 12.26 Mededelin gen voor land- en tuinbouw. 12.29 Lichte grammofoonmu- zlek voor oudere luisteraars. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. t3.30 Muzikale toeristen route. 14.35 Lou Salomé - de Sibylle van de Hainberg. lite rair klankbeeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Cul tureel programma ln woord en muziek. 17.00 Klankbeeld over Z:erikzee. 17.55 S.O.S-berich ten. Hilversum II. 298 m. KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke en mo derne muziek (gr.). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7 30 Overweging: 8.00 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Toeringclub: va- kantletips. 8.45 Eucharistievie ring. 9.15 Voor de hulsvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?. pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (gr.). 11.00 Nieuws. KRO: 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lichte grammofoonmu- ziek. 12.26 Modedeüngeil t.h.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Parasolasido: gevarieerd programma. 13.30 Stereo: Lich te grammofoonmuziek. NRU: n.45 Promenade orkest: amusementsmuziek. NCRV: 14.30 Oude kamermuziek (opn.). 15.00 Hervormde mld- daedenst. NRU: 15.30 Pro gramma over hobby's en lief hebberijen. 15.50 Lezing over beroepskeuze-adviesbureaus. 16.00 Nieuws, 16.02 MoJeme kamermuziek (opn.). 16.50 Spe len met taal. 17.00 Over film en filmers NCRV: 17 45 Sport- actualiteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en harmonie-orkest. Hilversum III. 240 m en F.M-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Onder de hoogte- zon: voor de zieken. 9.30 Lich te Instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10 03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 De Inwo ners van.... praten gewoor tussen de platen door. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualitei ten. 13.08 Knaimuziek. 1400 Nieuws. 14.03 Popmuz.ek. 15.00 Nieuws. 15.03 Licht platenpro gramma. 16 00 Nieuws. 16.03 Tienershow. 17.00 Nieuws. 17.03 Actualiteiten. 17.07 - 18.00 Ver roe ÏCDlatenprogramma. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10: 11.00 - 11.40 Eu charistieviering te Bruegc. 16.00 Canteuropa <2>. reizende show. 16.40 - 17.50 Een geschenk voor Heidi, jeugd film als afleiding van zorgelijke gedach ten of om uit te rusten van de ver moeiende dagtaak. Ons bezwaar is, dat er blijkbaar zo weinig werkelijk goed amusement te koop is voor de televisie en dat de omroepen zoveel tijd vullen met waardeloze series. De veelkij'ker moet dan zelf maar on derscheid weten te maken. Dat kan lang niet iedereen en dat werkt de smaakvervlakking in de hand. Is het dan een wonder, dat bepaal de groepen kijkers neerzien op het tv-amusement... maar er ook het goe de niet van beleven omdat zij het stelselmatig vermijden? Tja, dat is de andere kant. En toch... beter te wei nig dan teveel. Leren kijken is nog steeds de boodschap en geen gemakkelijke zaak. Ned. 1 NTS 7.06 uur aflevering „De Bosbrigadiers 7.31 uur Persoonlijk: Edwarth Heath, leider Britse Con servatieven. 8.25 uur speelfilm (14 jaar) „Dertig seconden boven To kio". het Amerikaanse bombardement in 1942. romantisch opgepoetst. Ned. 2 TROS 7.08 uur afleveringen van „Mr. Ed" cn „De monsters". 8.20 uur aflevering serie .Honey West" 8.45 uur zomerprogramma „Zonzin". 9.25 uur Western-serie „The Big Vallev". Hilversum 1 VARA 8.15 uur prijsbellen naar de studio. 8.45 uur muziek uit verre landen. 9.15 uur klankbeeld over de Argentijnse arts en politicus Ché. 10.15 uur Nederlandse cabaretliedjes. 11.20 uur jazzmagazine. Hilversum II NRU j 7.00 uur vakantieprogramma Wegwezen j 7.30 uur rechtstreekse overneming van het Promenade- concert in Londen: John Pritchard dirigeert het Londens Filharmonisch orkest (Haydn, Rawst- horne, Beethoven). 10.05 uur Spiegel van België. 10.40 uur Iks, radiomagazine. Een dringende raad voor kijkers, die zich in de maalstroom van het tv-amusement laten meeslepen: kijk kritisch. Geef u er rekenschap van. dat u onzin ziet. dat u met moord en i doodslag tot spanning wordt gedre- I ven. dat de zoete verhaaltjes het we- J ten niet waard zijn. Het is helemaal niet erg, als U soms zin hebt in zo'n licht stukje verstrooiing, kijk gerust naar nonsens, maar verkijk u er niet op Plannen voor een hiterspoetnik Geen vlijmscherpe satire, maar vriendelijke, nette spot met liefde vroeger en nu, gelardeerd met wat ro- 1 mantiek en melancholie, biedt u morgenavond de AVRO in een cabaret-achtig programma van Dolf de Vries uit .de school van Paul van Vliet). 9.20 uur. Er bestond heel veel internationale Zoek tegenwicht in het volgen van informatie, die de televisie ook geeft en verruil niet altijd een documentai re of een discussie voor een strip of speelfilm op het andere net. Een mens heeft amusement nodig NEW YORK Acht commu- j Aan het programma werken mee Anne Will Blankers nistische landen hebben een voorstel (die u hier samen met Dolf aan de ouderwetse thee ingediend tot de opbouw van een 1 rietJMarijke Merekens en Kees Coolen. Het kan best stelsel van interaat.onale communi- \gezelUg worde„_ Morgenavond, Ned. 1, tussen 8.50 en catie door middel van kunstmanen, 1 dat Interspoetnik zou moeten heten. Een desbetreffende ontwerp-over- I eenkomst is door de betrokken lan- den. te weten Rusland. Bulgarije, Cu- i ba, Tsjechoslowakije, Hongarije, Mongolië. Polen en Roemenië gete kend en voorgelegd aan de VN-com- missie voor het vreedzaam gebruik van de ruimte. (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM De NTS laat U vanavond in de serie „Persoonlijk" nader kennismaken met Edward Heath, leider van de Britse Conserva tive Party en Engelands meeste ver eerde en gewilde vrijgezel. Heath is een vrij welgedane, opge- j wekte man. Hij is schatrijk en be woont een prachtige, riante flat in Albany, een der duurste voorsteden I van Londen. In zijn exclusieve wo ning regeert de butler en gaat alles volgens de conservatieve traditie die de oud-Engelse stijl markeert. Het donkere gezicht van de ander bleef onbewogen, schoot te hulp, probeerde het met Frans en Engels, maar hel resultaat bleef nihil. Toch, na een tien minuten uitleggen er gebaren, waarbij Freek zich duidelijker wist uit te drukke»1 dan de opgewonden Rus, die er na aan toe was de Indiër d* wagenstraat in te schoppen, kregen zij de man zover, dat hiji met een grijns van begrip een woord riep. dat blijkbaar, „fluit" betekende en ziah weghaastte om het voorwerp U gaan halen. Leksejkow klom bij Freek in de kooi en wist* zich het zweet van het voorhoofd. O die swarte vervloekeling. dat zij hem in het vagevuur; van eeuwigheid tot saligheid roosteren! Hoe denk jij van di« Gabba? j Ik vind het niet zo mooi, Aleksej, en ik denk niet dat ji fluitende slangenbezweerder daar veel aan verhelpen kea Morgen moet je voor een dierenarts zorgen, geloof mij, <Jat zal beter zijn. Kinderlijk als van zijn katten stonden de ogen van Boryi Maar die bezwering is ook goed, die muziek. Tijgen, houden daarvan en kunnen dan slapen. Gabba ia ira on-j rustig, ik wil dat hij slapen zal. Dat wil ik ook wel, haar hij heeft veel te veel last ven zijn been. Kijk eens, dat is helemaal stijf. Ik geloof, dat hel beste is als wij het windsel losmaken en de wond met heel water uitwassen. Vind je dat goed? Vanmiddag wilde hij dat niet, hij werd zelf» wild ei» begon te blazen. Hij zal nog onder de indruk van de plotselinge aanval zijn geweest. De beide mannen streelden het zieke dier, Leksejkow wai er na aan toe het zelfs te kussen. Zal ik dan water halen? De Rus stemde toe met een trieste hoofdknik. In ogenblik als dit, nu één van zijn katten iets mankeerde, wai de grote man als een kind zo klein. Freek ging. scharrelde langs het flauw gloeiende n< lampje in de kantine. Hij kookte water, goot het in een koi haalde uit een verbandtrommel een schoon windsel en wat ten. Hij kwam terug bij de kooi, waarin Leksejkow op di grond hurkte en de tijger streelde; voor het hok, op h( grasveld, zat bewegingloos en zonder een spier in zijn brui gezicht te vertrekken, de slangenbezweerder en blies. Hij is fakir, fluisterde Leksejkow, dat zal g( helpen. Freek verbeet een glimlach. Hij wikkelde het vuilt windsel van de tijgerpoot en waste de diepe bijtwond. Gai ba verzette zich even. sloeg met zijn klauw naar de helpend^ mens, lag dan stil als een, die voelt dat het hem goed: doet. Enigszins twijfelend keek de Rus naar de bedaarde bewe gingen, Freek merkte het en zag hem glimlachend aan. Hel flakkerende olielampje tekende hun gezichten met diepe groeven en donkere schaduwplekken. Toen de tijger eindelijk sliep, hield de fakir op met blazen,' richtte zijn ogen vragend op de ongemakkelijke directeur; die behoedzaam de kooi verliet. Jij kan opdonderen, siste Leksejkow en pas op. als het niet helpt. Dit keer verstond de man hem en haastte zich wegj onderdanig buigend. Met een breed gebaar sloeg de Rus zij» arm om Freeks schouder. Nou zal ik jou een heilige later zien. Met een visioen van een wakkelend pitje voor een vies berookt, onherkenbaar poppetje, zag Freek met een lachje de kattenman aan. Maar deze legde de vinger tegen de lippen Hush, my son. Hij voerde hem in de olifantenstal. Een oppasser, die ronde deed, ging juist langs hen heen. Ook hier een olielampje, klein simpel licht over slapenc kolossen. Yousöuf snurkte welbehagelijk, Sultan sloeg zij zelfs in de slaap tastende slurf- hartelijk over de kop va zijn kameraad. De andere olifanten lagen gedrieën, slapendI ademend, stil en tevreden. Even flapte een oorlap, gromme? de er één in zijn sluimering, waarin hij droomde van uit gestrekte bossen, en rivieren en stil door het oerwoud bruisend in een waterval. Heiligen, murmelde Leksjekow, bijna devoot. Inderdaad hing er een niet te definiëren reinheid om d slapende reuzen, de sfeer, die ook kan hangen in de kame van een kind. Het dier openbaarde in zijn slaap, in dat noj onontdekte, onbegrepen gebied, een sereenheid, die de mem met eerbied moest vervullen, die hem zich klein deed voelei als de geroepen beschermer van die onschuld, en hem deei beseffen, dat hij zich nooit op zijn mens-zijn verheffei mocht, doch dit te aanvaarden had als een ernstige verplich ting. Inderdaad, het geeft verplichting mens te zijn. Freek be gon dat vagelijk te beseffen, maar tot woorden bracht hi het nog niet. (Wordt vervolgd) Om een uur of acht stonden Lappie en Jonas weer op de markt. Luidruchtig prees Jonas zijn haargroeimid del aan. Er waren nog een heleboel kaalhoofdige mensen, die het middeltje wel eens wilden proberen. Jonas ver kocht en zijn gezicht straalde. De ene mars was leeg en Jonas wilde net de andere openmaken, toen een stem uit het publiek riep: „Moet je nou eens kijken, ik heb een snor!" Iedereen keek verbaasd op. „Ik heb alleen maar aan het flesje geroken. Nog geen kwartier geleden!" Jo nas: „Ziet u nu wel dat het een geweldig middel is? Ik j heb het u we] gezegd; alles wat Jonas verkoopt is goed!" „Ja, dat dacht ik ook altijd" riep een man met een i kolossale baard en een ontzettend warhoofd, die snel naderbij kwam: „Maar dit is toch niet normaal koop man,.. tot mijn spijt moet ik je nu toch tegenspreken...

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6