Bouwmeester inspireerde selectieteam tegen HVC Toon in actie ,Mr. Oud staatsrechtelijk geweten van de Kamer' Actie Biafra kost Ora f. 4,5 miljoen Autodieven na wilde rit gepakt Man met nieuwe alvleesklier mag naar huis Besnoeiing uitgaven VS in buitenland Colorado voor Bob Kennedy Amerikanen met andere harten aan het werk Dr. Witteveen in radio- en tv-rede: Derksen koos Piet Hoekstra Tom Okker gunde Puf kus zeven games Crosser op staande voet ontslagen WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 Wij allen zijn wel overtuigd van de noodzaak om hulp te verlenen aan de bevolking van Biafra. Daarmee mag geen dag en geen uur worden getalmd, willen niet nog duizenden mensen de hongerdood sterven. Daarom hoop ik (en ik denk hierbij aan de Verenigde Naties), dat onmid dellijk maatregelen zullen worden ge nomen om én over land én over zee én door de lucht het benodigde voedsel en de medicamenten aan te voeren die nodig zijn om aan deze misdaad tegen de mensheid een einde te maken, weigerachtig blijft haar toestemming of medewerking te verlenen en het Rode Kruis zich aan papieren gebon den acht, zelfs als de andere partij saboteert, dan moeten al deze hinder nissen op zij worden gezet. Dan moet het benodigde ter plaatse worden ge bracht met de sterke arm. Laat men dan de transporten gewapend geleide geven, desnoods met een eskader ge vechtsvliegtuigen en bommenwerpers in de lucht en een vlooteenheid voor de kust. Laat men hiervoor, zo nodig, vrijwilligers oproepen. Te lang wordt er al gewikt en gewo gen, gepraat en getreuzeld. Aan deze schade moet terstond een eind worden gemaakt. De mensheid zal er dank baar voor zijn. Voorburg B. Tesink Bulgarije In uw zondagsblad stond een zeer verhelderend artikel over Bulgarije. Mag ik daarbij een enkele aanteke ning maken? Wij waren daar van 17 juni tot 1 juli en moesten een dollar voor het visum betalen. Dat visum was zeer l belangrijk, want het moest weer inge leverd worden bij vertrek uit het land. Dan moest er een stempel op de achterzijde staan van het hotel of de plaats waar men verbleef. Zonder dat stempel kreeg men grote moeilijkhe den. Het paspoort is daar een zeer bege renswaardig artikel. Men moet er dus heel zuinig op zijn. Wij waren in Slatni aan het zgn. gouden strand. Inderdaad. een prachtstrand, maar er is één schaduw zijde voor mensen, die minder goed ter been of kortademig zijn. In het hotel wordt nl. niet gegeten (daarvoor zijn aparte restaurants en bars), zodat er in het heuvelachtige terrein nogal veel „geklommen" moet worden. Papendrecht i E. Groen De 22-jarige Zutdafrlkaanse Annetle du Plooy heeft dinsdagmiddag in Hamburg het damesenkelspel van de open West- dultse tenniskampioenschappen gewonnen Zll versloeg in de finale de Australische Judy Tegart met 6-1 7-5. De partij duur de slechts 45 minuten. Weer in fcurnna \materdam tw. bew Brussel zw. bew -uxcmburg zw. hew Parijs h. bew. S'ice h. bew frankfort regen München regen Zürich zw. bew Genève regenbui Locarno geh bew. Wenen h. bew Innsbruck regen Rome h. bew «f Madrid Hctyt bew. Majorca on bew. (Van onze correspondent) HOENSBROEK De actie voor Biafra kost de stichting Ora in Hoensbroek naar schatting 4.5 mil joen gulden. De Stichting oüd-revali- datiepatiënten Amsterdam, die reeds enkele jaren bezig is geld bijeen te brengen voor de bouw van een va kantiehotel voor gehandicapten in Hoensbroek, zou namelijk ook deze week een nationale inzamelingsactie houden. De penningmeester van de stich ting, drs. J. van Wijk uit Hoensbroek, heeft berekend dat nu „slechts" 2.5 miljoen gulden zal binnenkomen. Reeds vorig jaar was besloten de na tionale inzamelingsactie deze week te organiseren. Behalve door collectes, feestavonden en loterijen zou men door een aan Ora gewijde tele visie-uitzending (vrijdag) trachten het benodigde geld bijeen te krij gen. Drs. Van Wijk. die zijn actie plotseling zag doorkruist door de in zameling voor Biafra. neemt de te genvaller nogal rustig op. „Het doel waarvoor de actie voor Biafra wordt gehouden", zegt hij, „is veel belangrijker dan dat van ons. Ik hoop alleen maar dat onze mensen er niet de dupe van worden en dat het vakantiehotel er niettemin zal ko men". BERGEN Na een wilde achter volging is de rijkspolitie in het Lim burgse Bergen er gistermorgen in geslaagd twee Duitse autodieven te arresteren. Even wisten de Duitsers de politie op een dwaalspoor te bmgen, maar vrij spoedig werden ze in de bossen verrast, juist op het ogenblik dat ze bezig waren de Duitse nummerbor den te verwisselen voor Nederlandse die ze hadden gestolen bij een au tosloperij. De gestolen auto was afkomstig van een aannemer uit München. De twee Duitsers, O. R. (23) uit Weil en P. Z. (23) uit Saalhausen zijn ingeslo ten. RIO DE JANEIRO De 29-jarige Braziliaanse ambtenaar Arari Char- bel Rios, de eerste patiënt ter wereld op wie met succes een alvleesklier transplantatie is verricht, is na 79 dagen verpleging in het Sil- vestre-ziekenhuis te Rio de Janeiro naar zijn woning teruggekeerd. Vol gens professor Edon Teixeira die 27 mei de operatie heeft verricht, kan Rios volgende maand weer aan het werk gaan. Voor zijn operatie ver keerde Rios als gevolg van suiker ziekte in levensgevaar. AUSTIN President Johnson heeft gisteren rijn goedkeuring gege ven aan nieuwe maatregelen tot be zuiniging op uitgaven van Ameri kaanse vertegenwoordigingen in het buitenland. Doel van deze maatrege len is het tekort op de betalingsba lans te verminderen. Na uitvoering van deze plannen zal sinds het begin van de besnoei ingscampagne in april jl. het aantal Amerikanen op pesten in het buiten land met zestien procent en het aan tal der werkzame buitenlanders Diet achttien procent zijn verminderd. Dit zal naar schatting per jaar een besparing van achtentwintig tot tweeëndertig miljoen dollar beteke nen. Symbolisch gebaar DENVER Alle 14 afgevaardigden van de Amerikaanse staat Colorado naar de Democratische Partijconven tie in Chicago, zullen op de conventie die binnenkort wordt gehouden, tij dens de eerste stemming symbolisch hun stem uitbrengen op de vermoor de senator Robert Kennedy. Dit zei gisteren de afgevaardigde van de staat Richard Gebnardt, die voorzitter was van de „Kenne- dy-voor-president"-organisatie in Co lorado. Hij zei dat hun voornemen de goedkeuring heeft gekregen van de familie Kennedy. In Israël geland Syriërs maakten navigatiefout TEL AVIV De twee Syrische straaljagerpiloten die maandag hun Migs-17 op een Israëlisch vliegveld aan de grond zetten, verkeerden in de mening dat zij in Libanon waren geland. Dit is gisteren in Tel Aviv bekendgemaakt in een eerste officiële verklaring over het gebeurde. De twee piloten luitenant Walid Adham en tweede-luitenant Radhan Rifai hadden gezegd dat zij bij een oefenvlucht een navigatiefout hadden gemaakt. In de Israëlische mededeling werd niet gezegd, wat er met de piloten en de twee straaljagers zal gebeuren. Maar waarnemers menen dat Israël de piloten en de Migs-toestellen als een wapen zal gebruiken om het ge kaapte toestel van El Al, de passa giers en bemanning van Algerije los te krijgen. HOUSTON Twee van de zes Amerikanen, die nog in leven zijn na een 'hartoverplanting, zijn weer aan het werk gegaan. Everett Thomas, die als eerste in het St.-Lucasziekenhuis van Houston een nieuw hart kreeg, dat was op 3 mei, werkt sinds 1 augustus op een bank in Houston. Gisteren hervatte Louis John Ferro zijn taak als auto verkoper. rtij werd op 22 mei geope reerd. Beide mannen moeten zich twee keer per week laten onderzoeken. Geen inbrekers op congres slotenmakers PHILADELPHIA Op een con- gres van slotenmakers dat vrijdag in de Amerikaanse stad Philadelphia wordt geopend zal het publiek niet worden toegelaten. „Er zijn te veel inbrekers die voor hun vak wel eens wat nieuws willen opsteken", zo mo tiveerde een woordvoerder het besluit. Kessler niet tevreden ZEIST „Tempo, tempo, over de vleugels, trek die verdediging uit el kaar". Zo klonken dinsdagmiddag de bevelen van Georg Kessler tot de spelers van het Nederlands elftal, dat op het KNVB-sportcentrum in Zeist een oefenwedstrijd speelde tegen de eerste divisieclub HVC. „Doorgaan, opvoeren dat tempo, het moet veel sneller". De bondscoach was bepaald niet tevreden, dat viel wel uit de toon op te maken waarop hij zijn commando's gaf. Het was begrijpelijk. Hoewel HVC bepaald niet kon imponeren en de ontmoeting in feite een strijd is ge worden tussen de voorhoede van het Oranjeteam en de achterhoede van HVC, werden de aanvalsacties van de nationale ploeg doorzichtig en in zo'n traag tempo uitgevoerd, dat de Amersfoorters tot aan de rust de stand in evenwicht wisten te houden. De enige speler die in de eerste helft nog wel eens een schot waagde (maar zonder succes) was Willy van der Kuylen. Zowel Jan Klijnjan, Henk Wery, als Wim van Hanegem hielden het steeds maar op de korte combinaties, waarmee de HVC-de- fensie wel raad wist. Na de rust werden van Beveren, Suurbier, Warnas, Muller, Van Hane gem. Klijnjan en Rensenbrink ver vangen door Van Zoghei, Van Dui- venbode. Van Gorp, Veenstra, Jansen, Bouwmeester en Moulijn en dat bracht meer vaart in de ploeg. Dit kon natuurlijk ook omdat de HVC-ers duidelijk vermoeid raakten en de Oranjemannen met een aantal verse krachten in het veld versche nen. Nu kwamen de doelpunten wel. Al na twee minuten bediende de weer intelligent spelende Bouw meester Van der Kuylen van een ga ve pass. De Eindhovenaar schoot in eerste instantie tegen doelman Van der Wekke doch de tweede keer was Enkele fragmenten uit de Ameri kaanse One Man Show, waarmee Toon Hermans (nu met een bezeerde enkel thuis) Broadway hoopt te be reiken. Na het proefoptreden in ons land zal Toon de show van 19 tot 28 september in Canada presenteren. DEN HAAG Een allround volksvertegenwoordiger in de beste zin van het woord en een kenner bij uitnemendheid van de parlementaire en staatkun dige geschiedenis van ons land. Zo noemde de vice-mi nister-president dr. H. J. Wit teveen gisteren prof. mr. P. J. Oud in een herdenkingsrede via radio en televisie. „Hij was in zekere zin het staatsrechtelijk geweten van de Ka mer en de vraagbaak voor ieder, die een staatrechtelijk of parlementair probleem niet tot oplossing kon bren gen. Zijn woord was door de gedegen kennis en door de historie gevoede wijsheid in vele gevallen, wanneer constitutionele gebruiken in het ge ding waren, wet. Zijn fenomenaal geheugen", zo ver volgde dr. Witteveen, „stelde hem in staat bij iedere actuele gebeurtenis het verleden te laten spreken. Ook als men wel eens als jongere mocht denken, dat het heden zijn Televisiemeneren zijn altijd zo ernstig. Ze proberen verschrikkelijk hard ons iets te leren. Over de bij tjes en de bloemen; het leven in onbekende landen en de zieleroerse- len van staatslieden. De commentatoren kijken ons in-droef aan, zoals een school meester een klas al te domme leer lingen aan wie hij zijn geleerdheid verspild weet. Daar zit ik me altijd ietwat bene pen over te verbazen, want in ons vak. de journalistiek, wordt juist zo veel gelachen. Nu lacht men wanneer de werke lijke situatie een tegenstelling tot het normale is. Dus moeten journa listen die tegenstelling dikwijls zien. Eindelijk weet ik, geloof ik, hoe dat komt. De journalisten hebben iets, dat een gewoon mens niet heeft en mis sen iets, wat die ander wel bezit. Het hebben en het missen is alle bei moeilijk te omschrijven. Ik heb een journalist gekend, die tot 's nachts drie uur zijn nieuws kon doorgeven. Somber en boos kwam hij dan om twee uur de re dactie op. Niets, maar dan ook niets te beleven. Zijn ijdelheid was zo groot, dat hij meende de lezers ernstig te kort te doen, indien er van zijn hand geen stukje in de krant zou staan. Nog steeds in mineur ging hij aan zijn bureau zitten, strekte de hand naar het zwarte telefoonblok uit, streelde het wat en dan opeens straalde zijn gezicht. Hij draaide en ergens in een ons onbekende slaapkamer moest het nu schril rinkelen. Je verwachtte niet Hebben anders dan een volslagen misluk king, maar nee, er ontwikkelde zich een gesprek en een kwartiertje later zat hij diep gelukkig zijn primeur te typen, intussen brullende dat ze een kwart kolom voor hem reserveren moesten. Het eerste koninklijk bezoek na de bevrijding was, meen ik, van ko ning Frederik van Denemarken en koningin Ingrid. Den Haag stond op zijn kop en stoeten politiemensen hadden een kordon gelegd rond het hotel waar het koningspaar zich zou verkleden. Zo maar wandelde ik ernaar toe en eigenlijk zonder het te willen, meer om te proberen hoe ver ik zou komen, stevende ik op de brede deur af. Niemand die iets vroeg, dus kuier de ik door. Hal, brede trap. met bloemen versierde salons... weer een deur. Opeens stond ik in een slaap kamer. Over een stoel een herenpantalon met zachtblauwe bies, op een tafel tje een kartonnen doos waarin ken nelijk een staatsiesteek zat en op die doos „His Kongen of Dane- mark." Ik was in des Konings Kamer Het meest imponeerde mij de plastic broekriem in de pantalon, want ik had precies zo'n riem voor mijn zoon gekocht in een warenhuis. Twee kwartjes. Het ding zat nog in mijn tas en nauwkeurig vergeleek ik de twee. Volkomen identiek, alleen de maat misschien wat anders. Dat heb ik maar niet gecontroleerd, al was de verleiding groot. Met een stalen gezicht ben ik het hotel weer uigemarcheerd, het- stukkie voor de krant in het achter hoofd. Dat is het „hebben". Morgen over het „missen", dat ons evenveel bin nenpret geeft.... eigen problemen op zijn eigen wijze zou moeten kunnen oplossen moest men toch na een betoog van prof. Oud dikwijls erkennen te kunnen le ren van de wijsheid, waarmee in het verleden analoge problemen waren opgelost. Het is dan ook niet te ver wonderen dat de regering nog enige jaren geleden op die kennis en erva ring van prof. Oud een beroep deed, toen zij zich voor een moeilijk pro bleem gesteld zag." Over het grote aantal geschriften die prof. Oud ons nagelaten heeft zei dr. Witteveen; „Wij zijn dankbaar voor deze erfenis, die stellig nog lan ge jaren van grote waarde zal blij ven." Hoge posten Een groot parlementariër is van ons heengegaan. Zijn nagedachtenis zal in onze dankbare herinnering blijven, zei hij. Dr. Witteveen somde eerder in zijn rede de vele uitnemende kwaliteiten, die prof. Oud op hoge posten brach ten: minister - burgemeester - hoog leraar Maar voor alles was prof. Oud toch met enkele onderbrekingen lid van de Tweede Kamer. En welk een lid: voorzitter van de VVD-fractie, verdediger van de liberale beginse len. onder wisselende omstandighe den. ,,Hij was een man met bijzondere gaven die zijn land op vele plaatsen heeft gediend. En op welke wijze bleek wel uit het feit. dat Hare Ma jesteit de Koningin hem heeft be noemd tot minister van staat, de hoogste erefunctie die een staatsman in Nederland ooit kan bereiken", al dus de vice-minister-president in zijn radio- en tv-toespraak. AMSTERDAM Jan Derksen heeft besloten voor donderdagavond, wanneer de achtervolgingsploeg op de baan van het Olympisch Stadion in Amsterdam de laatste en beslis sende proeve van bekwaamheid moet afleggen, zich niet meer aan experi menten te wagen. „Piet Hoekstra is mijn vierde man. Lukt het met hem dan hebben we straks in Mexico een goede aan de Fries, die dan geen andere zorgen aan zijn hoofd heeft", aldus de baancoach. De ploeg zal dus in de samenstel ling Frans van de Ruit - Piet Hoekstra - Henk Nieuwkamp - Klaas Balk tegen een Duitse ploeg het Olympische examen moeten afleggen. Geen beroep dus op Harrie Jansen, die wellicht beter in de ploeg zou passen dan Hoekstra. On bet moment zeker. „Maar straks wil Harrie na tuurlijk graag op de weg fietsen en daar kan ik hem geen ongelijk in geven. Hij is nu eenmaal meer weg- dan baanrenner. En aan een halve Harrie Jansen, die met zijn gedach ten elders zou zijn, hebben we bij de Spelen niet***. het raak: 1—0. De aanvallen van de nationale ploeg bleven gevaarlijker en na een hakje van Wery kon Van der Kuylen na een handige schijnbe weging voor de tweede treffer zor gen. Een hard schot van Wery uit vrije positie betekende 30 en tenslotte maakte Van der Kuylen uit een pass van uitblinker Bouwmeester zijn derde doelpunt. SCHEVENINGEN Gedrieën ope reerden ze dinsdagmorgen in de nati onale tennis-titelstrijd naast elkaar in de betonnen kuip van het Mets-complex: de viervoudige titel houder Tom Okker, de oud-kampioen Jan Hajer en Piet van Eysden. Okker gunde Willem Pufkus, wiens tennis slechts zeer ter zijde is onderhouden tijdens een vakantiereis door Grie kenland, zeven games. Hij begon het laatst en was het eerste klaar: 60 6—3 6—4. Jan Hajer werkte zich, voordat de eerste regenbui de concentratie verstoorde, naar een voorsprong van 63 en 4—0 tegen de 16-jarige Paul van Min. Na de lunch wilde de Eind hovenaar het even snel uitmaken, maar bemerkte ineens dat zijn te genstander vat had gekregen op zijn geforceerde topspinballen. Het duur de tot 12—10 in de derde set, eer Hajer een ronde verder was. In de tussentijd had Paul van Min, een Delftse scholier, die tennis tot Zijn hoofdbezigheid wil maken, getoond over een voor Nederlandse begrippen opmerkelijke aanleg te beschikken. Service en smash waren van rede lijke kwaliteit en werden intelligent aangewend. Piet van Eysden stond met inbe grip van twee langdurige pauzes bij na vijf uur op de baan. Toen was over hem het vonnis geveld: 46 6—1 2—6 61 2—6 tegen de ruim tien jaar jongere Surinamer Kenneth de Koning, die enkele maanden gele den naar Nederland is overgekomen. De uitslagen van de partijen, die zijn gespeeld voor de tweede dag van de natio nale tenniskampioenschappen luiden: he ren enkelespel. tweede ronde: Tom Okker Willem Pufkus 6—0 6—3 6—4: Eddy Knol Hans Hartoch 6—2 6—8 6—0 6—2: Fred Hemmes Jan Mulder 6—1 6—3 6—2; Ri chard Kasten Nico Welschen 6—3 0—6 6—2 6—4: Nlek Fleury Henk Herok 6—4 6—1 6—4; Jan Coebcrgh Philip van der Kwast 6—1 1—6 6—4 7—5: Kenneth de Ko ning Plet van Eysden 64 16 62 16 6—2: Jan Hajer Paul van Min 6—3 6—1 12—10: Jan Hordijk Theo Robbers 6—6 5—7 6—0 6—3 6—3: Evert Schneider Hans Adema v«n Schel tema 6—1 6—4 6—2: Hans Haks Peter Vaartles 6—J 6—4 6—3. Peter Schultz Slebc Hulqnga 6—2 4—6 6—0 6—3: Dlck Stradmeyer Peter Ehr- llch 6—2 6—3 6—3; Jaap Arends Dlck Bouman 6—0 6—2 6—3. Dames enkelspel, tweede ronde: Nlcky Vos Lily ter Metz 7—5 7—5: Annemteke Bloe Ietje van der Zee 6—1 6—0: Koosje de Jongh Joke Groen 6—1 6—3; Herma Noordhoek Hegt Doreen Falkenburg 6—2 6—2: Henriette Laan Agnes Blaas 7—5 8—0; Nora Blom J. Schreuder 6—1 6—2; Dita IJspaard Els Borgerdlng 6—3 6—3; Margo ter Metz mevr. Nielsen 7—5 6-3. Het Deense koninklijke paar heeft een bezoek gebracht aan Groenland he' meest noordelijke Deense gebied. Tussen hun bezoek aan een school verrasten de koning en zijn gemalin alle aanwezigen door in de fleurige Groenlandse nationale klederdracht te verschijnen, een ge baar, dat op hoge prijs werd gesteld. MÜNCHEN De Westduitse Bun- desligavereniging München 1860 heeft de 29-jarige international Peter Gros ser dinsdag op staande voet ontsla gen. Grosser heeft een contract met de ..Leeuwen" tot aan het eind van het seizoen 1968 69. Aangenomen wordt dat het ontslag een represaille van München 1860 is voor de aanklacht, die Grosser tegen de vereniging heeft ingediend, omdat hij niet tot de training wordt toegela ten. Grosser werd aan het begin van dit sei/oen niet meer voor de trainin gen uitgenod'gd. doordat hii aanwij zingen van trainer Albert Sing niet opgevolgd zou hebben. Grosser en vertegenwoordigers van München 1860 ontmoeten elkaar woensdag voor het arbeidsgerecht te München.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5