B. en W. hebben feiten onjuist weergegeven ir WEEKAGENDA Zonder papieren achter stuur Comnwnpmr De restauratie van het monument Deze maand enquêtes in Haarlemmerstraat Co-op Rijnland in brief aan raad over Bevrijdingsplein burgerlijke stand van Leiden C. P. J. Paardekooper vandaag overleden NIEUV iieuwe leidse courant woensdag 14 augustus 1968 LEIDEN Zoals wy gisteren berichtten, is de maandagavond ge- tuden raadsvergadering als gevolg van de langdurige beraadslagingen schorst om aanstaande maandagavond om half 8 te worden voortgezet, leciaal voor de winkeliers van de Luifelbaan (Vijf-Meiplein - Bevrij- lingsplein), die goed vertegenwoordigd waren op de publieke tribune. ,as de schorsing een teleurstelling omdat „hun" agendapunt, een nota Nfan B. en W. aan de raad over de afbouw van het Bevrijdingsplein, niet behandeling is gekomen. In de nota hebben B. en W. zoals gemeld, de iad voorgesteld de binnengekomen bezwaarschriften tegen de bouw een winkelcentrum (met daarboven 104 woningen voor alleen- laanden) ongegrond te verklaren. en 57 premiewoningen). Er moest 10 pet cautie worden gestort en er werd een in verhouding tot de om vang van het project en de te ver richten werkzaamheden raming stichtingskosten van het project door een architect, het aftasten van de beleggersmarkt etc. veel te korte bedenktijd gegeven (tot 1 de cember 1965; later nog verlengd tot 1 maart 1966 tegen betaling van een reserveringsvergoeding) ikl Ikh. Op het Laatste ogenblik heeft de ouK nog een Driei uvei ue*.e iak bereikt, afkomstig van de vj|o-op Rijnland en namens het be- )a»uur ondertekend door directeur I a» Riezenkamp. In deze brief wordt mi«reageerd op een medeeling van W. in het onderhavige raads- ik, welke mededeling er op neer imt, dat het sedert 1960 het entebestuur nooit is gelukt een ilegger serieus te interesseren >r afbouw van het Bevrijdings an en dat onder meer van de iperatie Rijnland nooit een ver- ;k tot verkrijging van de grond jj het gemeentebestuur is binnen komen. Het bestuur van genoemde coöpe- itie acht deze weergave van de tfcten niet geheel juist en licht dit p volgt toe: Contact .Coöperatie „Rynland" ziet reeds lime tyd uit naar een grotere :elruimte aan het Bevrijdings- Irilein en heeft daarover reeds vele iJialen contact gehad met het ge- intebestuur in de persoon van wethouder van openbare werken. In 1962 heeft de directeur van operatie „Rijnland" het gemeen- ibestuur aangeboden het Bevrij- ingsplein volgens het herziene be- mmingsplan 1959 af te bouwen; ■ze bereidheid werd in het voor- ar van 1963 door de directeur, bij jiwezigheid van de directeur van Jo-op Nederland" (drs. J. F. enfetten) herhaald. De Coöperatie is echter nimmer in na!e gelegenheid gesteld het Bevrij- t Öingsplein volgens het plan van 1959 af te bouwen. Het gemeente- ij-Jbestuur heeft dus van 1960 tot 1963 P" niet alle aangeboden kansen onder ra lodit. °e [n 1963 werd een nieuwe stede- nA tmwkundige opzet voor de afbouw im\ ro het Bevrijdingsplein onder- n- fjfltht. Pas op 12 oktober 1965 werd fdt Coöperatie „Rijnland" uitgeno- ligd met de nieuwe opzet kennis te naken, waarbij tevens aan de Coö- «ratie werd medegedeeld, dat de rond voor de geprojecteerde toren flat met winkelbebouwing op de j egane grond, aan de Coöperatie ierd aangeboden en de geprojec- eerde grote dagwinkel aan Albert leijn. Miljoen gulden De voorwaarden waaronder de rond aan de Coöperatie werd aan- gn eboden waren echter weinig soe- en el. De grondprijs was voor die tijd e 1 rg hoog (f 1.073.000 voor 1.500 m2 nee rinkelruimte in twee verdiepingen Schilder verdiende als „werkloze" bij DEN HAAG Een 33-jarige schil- er uit Leiden heeft geruime tijd ans gezien zich een extra inkomen te erzorgen door als ..werkloze" een eunbedrag van f 1795,34 te ontvan- en. Tegenover de Haagse politierechter erklaarde hij dat zijn vrouw nogal lim in het kopen was. Omdat de lan reeds bezig is het bedrag terug s betalen, veroordeelde de rechter em tot f 100,- en zes weken gevange- :traf voorwaardelijk. <4E Puzzelprom inen ten De prijswinnaars van de puzzel in ons zondagsblad van 3 augus tus zijn: le prijs, f 10: P. Smit, Vijf Mei- •traat 13, Koudekerk aan den ïijn. 2e prijs, f 5: Mevrouw B. A. Boeve, Dorpsstr. 40, Benthuizen. 3e prijs, f5: P. Bakker. Baron van Wassenaarlaan 25, Katwijk aan den Rijn. LEIDEN Geboren: Carolina acoba Jolanda, dr v T A C Spoor n W E M Tordoir; Anna Catharina, r v D Borger en M M Onos; Susanna hristina, dr v A van Wezel en J M r de Haan; Huig. zn v P Plug en C an der Plas; Jacqueline Anette. dr 'JNP van Cassel en P M Kokkeel: 'harlotte Claire, dr v M Helfferich in C van Hasselt; Eduard Richard Villem, zn v P C de Haas en J S :an der Lelie; Hendrik, zn v H van 'er Zeeuw en C M van Strater; «aroline. dr v G J Vrolijk en C L J Hierck; Hendrika Jeanine. dr L Erades en D H Hollander. Gehuwd: J M van Kesteren en G de Wolf. Overleden: J P J M van Reijn. 82 jaar. man; D Kruit. 89 jaar, man; H B van den Boogaart. 3 jaar: doch ter; M C P eVrkerk. 71 jaar. wed van J F Montanus: W van der Wel. '6 jaar. man: J Bij. 61 jaar. man: JT H Vogels. 82 jaar. man: P van Bemmelen. 72 jaar. man; I M J wjj Wijfjes. 1 maand, dochter. Dat deze tijd in een reeds toen voor dergelijke projecten moeilijke markt tè kort was, blijkt reeds hier uit, dat B. en W. daarna nog 2Vè jaar nodig hebben gehad om met een belegger tot een akkoord te ko men, terwijl de Coöperatie tegen betaling slechts 4maand werd gegeven. Uit deze gang van zaken blijkt, dat de Coöperatie „Rijnland" wel degelijk een serieuze gegadigde voor de betreffende grond is geweest. B. en W. merken in hun nota aan de raad op, dat de gedachten van de bouwer/belegger voor de bezetting van de winkelruimte uitgaan naar een levensmiddelenbedrijf. dat reeds in het winkelcentrum is gevestigd en zijn huidige ruimte dan zal vrij maken. ..Oudste rechten' Wij menen, dat de Coöperatie ..Rijnland" in dit geval als eerste in de gelegenheid moet worden ge steld van de bouwer/belegger win kelruimte te huren en wel om vier redenen. In de eerste plaats is Coöperatie „Rijnland" zeer waarschijnlijk de oudste gegadigde voor winkelruim te (de Coöperatie had in het begin van de jaren zestig ook contact over de afbouw van het Bevrijdingsplein met het Nationaal Grondbezit dat toendertijd optie op de grond had). In de tweede plaats is het billijk, dat gezien de vele moeite die de Coöperatie in het verleden heeft ge daan in verband met deze winkel ruimte, de Coöperatie nu de eerste keus krijgt. In de derde plaats heeft de Coö peratie de grootste omzet per m2 winkelruimte, dus de grootste drukte en derhalve ook de grootste behoefte aan uitbreidingsruimte. Ernstig geschaad In de vierde plaats zijn de be langen van de Coöperatie reeds ern stig geschaad door het met betrek king lot het winkelcentrum „Bevrij dingsplein - Vijf Meiplein" ge voerde gemeentelijke vestigingsbe leid waarbij aan het grootwinkel bedrijf Albert Heijn op veel aan trekkelijker voorwaarden (laag bouw zonder woningen) in 1966 een grote uitbreidingsmogelijkheid werd geboden. Vooral in de levensmiddelen branche gaat de voorkeur van het publiek steeds meer uit naar grote winkels. Om de positie van Coöperatie „Rijnland" in Leiden-Zuidwest vei lig te stellen, zal naar een grote winkel moeten worden uitgezien- Alleen in de afbouw van het Be vrijdingsplein is deze te vinden. Het is om deze redenen, dat wij uw raad verzoeken er bij het col lege op aan te dringen, dat de Coö- peratié „Rijnland" bij de verdeling van de nog te bouwen winkelruimte aan het Bevrijdingsplein de eerste keus krijgt." Dertig punten Afgezien van dit agendapunt ko men maandagavond nog een kleine dertig voorstellen van B. en W. aan de orde, waaronder: het bouwrijp maken van gronden in het industrie gebied De Waard: aanleg verbin dingsweg tussen Lekstraat en Bes jeslaan en straataanleg voor bouw 45 woningwetwoningen: aankoop gebouw Irene te Oegstgeest: vast stelling verordening vreemdelingen pensions; „bouwstop" voor gebied tussen Witte Singel en Rapenburg. .'NÖÖJRDGEVEL Donderdag 15 augustus Kantine Clos en Leembruggen. Derde Binnenvestgracht. 7.30 uur: contact-ruil- avond Philatelica LEIDERDORP: 19 tot 24 u. kermis op terrein Ockenrode. Vrijdag IS augustus LEIDERDORP: 19 tot 24 u. kermis op terrein Ockenrode. Zaterdag 11 augustus LEIDERDORP: 9 uur kermis op terrein Ockenrode. 9.30 u. boegsprietlopen Tolle- naersingel, 11 u. polsstoksprlngen Tolle- naersingel. 2.30 u. mastklimmen Burg. Brugpleln. 2.30 u. vossenjacht centrum dorp 7 tot 14 Jaar, 3.30 u. spultbal- wedstrljd brandweer terrein Hoogmadese- weg, 5 u. Judodemonstraties Burg. Brug pleln. 11 u. nam. slulUng kermis. Jeugddorp Van 1 juLi tol eD mei 9 augustus elke week vaD maandag tot en mei vrijdag leugdvakantiedorp ld Jeugddorp Voor- schoterweg van halJ tien lol zestien uur APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven Apotheek. Haven 18. tel. 20085 De zaterdag- zondag- avond- en nachtdienst van Apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waar genomen door de Haven-Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend DOKTERSD1ENST Tot zaterdagmorgen 10 uur de eigen huisarts raadplegen. Daarna tot zondag avond 24 uur. de dokterstelefoon bellen. 5 maal 2. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na ongeval len wordt van dinsdag 12 uur ('s middags i tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuls Van vrijdag 12 uur tol zaterdag 12 uur door het St. Elisabeth- ziekenhuis (Hooigracht) Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Fllnu CAMERA (2 en 8 uur, zondag 2, 5 en 8 uur) The great race (a.lvrijdag- en zaterdagavond 1130 uur: My sister, my love (18 jaar). LIDO (2.30 7 en 9.15 uur): Hold up In Singapore (U laar) LUXOR <2.30. 7 en 9.15 uur): De vler kante rekruut (a.l.l. REX (2 en 8 uur. zondag 2. 5 en 8 uur) The bridge on the rtver Kwal <14 Jaar); vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: Zij waren naaki .18 Jaar). STUDIO <2.30 7 en 9.15 uur): Samen uil, samen thuis (a.l.). TRIANON (2 30 7 en 9 15 uur): Thunder- ball (14 laar) Films van donderdag af CAMERA 12.30. 7 en 9.15 uur): De vier kante rekruut (alle leeftijden), vrijdag en zaterdagavond 11.30 uur: Kooi der liefde (18 jaar). LIDO (230. 7 en 9.15 uur). Hoe versier Ik zo'n meisje? (18 jaar). LUXOR (2.30. 7 en 9.15 uur): Laatste ge vecht van Chubasco (alle leeftijden i. REX (2:30 7 en 9.15 uur): Brug over de rivier de Kwal (14 jaar): vrijdag- en za terdagavond 1130 uur: Parasieten der liefde (18 Jaar). STUDIO 12.30 7 en 9 15 uur) Samen uit. samen thuis (alle leeftijden). TRIANON (2.30 7 en 9.15 uur): Thunder- ball (14 jaar). Moienmuseum De Valk Geopend elke dag v»" 10 lot S uur, maand, gesloten, zond van i tot 5 uur. tot 15 september Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten In klasse la. Ib en 2e: dagelijks 10 30— 11.30. 14.30—16 en 19—20 uur Voor patiënten in klasse 3 maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15 19 dinsdag 1314, zaterdag 15—16. zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag tjn. vrijdag 18.45—19 30 uur. zaterdag 15 30—16.30 uur. zondag 15.30—17 uur Klassepatienten op de vrouwenkliniek dagelljgs 10 30—11 30. 14—16.30 en 19—20 Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp 12 laar niet worden toe gelaten. In hel belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Diaconessenhuls Lelden derde klas da gelijks 2 tot 3. dinsdag donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas dagelbks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks van 11 tol 12. 2 tot 3 en 7 tot 8. Ellsabethziekenhuts Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en "s avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdellng dagelijks van 3 lot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12. 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas dagelijks van half 12 tot half 8 Annaklinlek Leiden dagelijks van halt twee tot half drie en bovendien op dins dag- vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepatiënten dagelllks van half twee tol half vier en elke avond van zeven tot acht ALPHEN-Hijnoord alle klassen dage lijks va nhalf 5 tot half 6, op zondag van 1 lot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurje voor vaders van 6 tot half 7, KATWIJK - Zeehospitium, longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4 dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8: tbc- afdellng dagelijks van half 3 tot half 5 Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5: Revalldate- centnim kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie lol half vijf Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en s avonds van 7 tot 8: zaalpatlënten ton dgs van l tot 3. dinsdag van t tot hall X donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van I tot half 1. Tentoonstellingen Rijksmus. volkenkunde comertentoon stelling VIva Mexico (kenmerkende cul tuur-hlstortscne facetten van het Mextce van vroeger en nu), tot 1 december Lakenhal van 5 juli tot 22 september Negen Leidse fotografen Btbllotheekfiltaal Houtkwartter (Kager- straat) van 15 september expositie Leid se kunstgroep Colourform (hard-edge olieverf, tekeningen en etsen) - maan dag 1-5 u.. dinsdag en vrijdag 9-1? en 1-5 u., woensdag 9-12, 1-5 en 19-20.30 u. Het omstreden „afbouwplan" voor het Bevrijdingsplein in Zuidwest beneden winkel ruimten met daarboven 104 flat woningen voor alleenstaanden. Mede gezien de recente brief van Co-op Rijnland aan de raad is het waarschijnlijk, dat in de maandagavond te houden raads vergadering nog niet het laatste woord zal worden gezegd over de afbouw van het plein. Uitspraken commissie Beroepscli rif ten LEIDEN Vrijdagmiddag om 5 uur zal de commissie Beroepschriften in het openbaar uitspraak doen over het beroep van de heer G. Hen driks tegen een besluit van burge meester en wethouders, waarbij hem een bouwvergunning voor het pand Caeciliastraat 69 werd ge weigerd. Woensdag 28 augustus om 5 uur doet de commissie een uitspraak over het beroep van de „Fina" tegen een besluit van B. en W. tot weige ring van een vergunning voor de uitbreiding van een benzinepomp installatie aan de Haagweg. Beide zittingen worden gehouden in de kamer van burgemeester en wethouders. LEIOEN' Tijdens de gisteren ge houden zitting van de plaatsvervan gend kantonrechter, mr. H. R. Goud smit. werd een opvallend groot aan tal „zware gevallen" behandeld. Voor drie verkeersovertreders. die niet ter zitting verschenen, werd de cel deur zelfs op een kier gezet. De eerste was een 21-jarige gas fitter uit Leiden, die zonder rij bewijs en WA-verzekering per auto de wegen onveilig maakte en inzake diverse verkeersovertredingen al enkele malen was veroordeeld. Mede gezien verdachtes „verkeersverle- den" vond de officier, mr. C. van Steenderen, een en ander dermate ernstig, dat hij naast twee geld boeten van respectievelijk f 100 en f 150 subs 50 dagen, twee weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar eiste. De plv. kantonrechter vonniste in zake de geldboeten conform, doch verhoogde, gezien de ernst van de feiten, de voorwaardelijke hechtenis tot drie weken. Conform de eis werd een 45-jarige loodgieter ui-t A 1 p h e n veroor deeld tot geldboeten van respectie velijk f 35. f 100, f 50 en f 150 subs 2 maanden, alsmede een voorwaar delijke hechtenis van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar. De man werd, zo bleek uit het onderzoek, met zijn auto op de Hoge Rijndijk aangehouden, omdat hij de maximum snelheid ver overschreed. Bij zijn aanhouding ontdekte men tevens, dat hij geen enkele rijbe voegdheid, geen WA-verzekering en evenmin een geldig kentekenbewijs bezat. Omdat verdachte al eens eer der voor het rijden zonder rijbe wijs was veroordeeld, kwam de offi cier ditmaal tot vermelde eis. Een 22-jarige verzekeringsinspec teur uit Amsterdam liet zelf weliswaar verstek gaan, doch werd vertegenwoordigd door zijn raads man. „Mijn cliënt is de schok, die hij destijds kreeg nog niet te boven en moet daarom verstek laten gaan", verklaarde de raadsman. Op een avond in februari jl. reed hij met zeer hoge snelheid over rijks weg 4 onder Oegstgeest en merkte een voor hem rijdende auto te laat op. Om een botsing te voorkomen stuurde hij naar links, raakte in een slip. waardoor de auto dwars over de weg schuivende over de kop sloeg. De gevolgen waren fataal: twee inzittenden werden dermate ernstig gewond, dat zij ter plaatse overleden en de derde passagier, verdachtes jongste broer, overleed enkele weken later ten gevolge van zijn verwondingen. De chauffeur zelf werd betrekkelijk licht gewond. Hij werd, zo onthulde de officier in zijn requisitoir, niet vervolgd wegens schuld aan een misdrijf, doch grove onoplettendheid en on voorzichtigheid. Ter correctie eiste de officier een geldboete van f 250 sugs 50 dagen en de onvoorwaarde lijke intrekking van de rijbevoegd heid voor de tijd van 1 jaar. De raadsman grondde zijn ver zoek om uiterste clementie op het feit, dat zijn cliënt door de dood van zijn passagiers al zeer zwaar gestraft werd en hij voordien nog nimmer voor een verkeersfout was vervolgd. Omdat zijn cliënt voor het uitoefenen van zijn beroep niet zon der rijbewijs kan, verzocht hij een voorwaardelijke intrekking. De plv. kantonrechter willigde dit verzoek in. stelde de intrekking voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. maar verhoogde daaren tegen de geldboete tot f 350 subs 70 dagen. „Waar haalde u de moed van daan om met een auto de weg op te gaan", zo vroeg de kantonrechter aan een 19-jarige bankwerker uit Leiden na opsomming van de ten laste gelegde feiten. Uit deze op somming bleek, dat de jongeman zonder rijbevoegdheid en zonder WA-verzekering met een auto „op stap" was gegaan, op de Botermarkt door een verkeerde manoeuvre in een slip was geraakt en tegen een winkelpui gebotst. Zijn „excuus" kwam neer op: „Ik handelde in een onbezonnen bui". De officier bracht ook nog aan het licht, dat de jongeman de auto zon der diens toestemming van een vriend had „geleend". De ernst van de feiten bracht hem tot een eis van een voorwaardelijke hechtenis- straf voor de tijd van 2 weken met een proeftijd van twee jaar alsmede drie geldboeten van respectievelijk f 100, f 100 en f 150 subs 70 dagen. „Ik moet al ruim f 2700 schade be talen en zie geen kans ook die boete nog op te brengen". De plv. zag geen reden tot cle mentie. WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 586ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE PRIJZEN VAN: 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 75 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 42 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 63 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 479 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 991 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8541 een prijs van 5 000 is gevallen op het nummer 070059 een prijs van 5.000 is gevallen op het nummer 039906 een prijs van 5 000 is gevallen op het nummer 028770 een prijs van 5.000 is gevallen op het nummer 081 156 een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer 084406 de prijs van 10 000 is gevallen op het nummer 020977 de prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 075001 de prijs van 25 000 is gevallen op het nummer 074688" de prijs van 50.000 is gevallen op het nummer 058190 de prijs van 100.000 is gevallen op het nummer 030815 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. de; LEIDSE GEMEENTERAAD kan over enige tijd een nota van burge meester en wethouders over de monumenten tegemoetzien. Aanleiding tot deze toezegging van wethouder Harmsen was het voorstel om een sub sidie te verstrekken voor de reeds in uitvoering zijnde restauratie van het Gemeenlandshuis (Rijnlandshuis), de eerbiedwaardige zetel van het al even eerbiedwaardige hoogheemraadschap Rijnland, aan de Breestraat. De raad heeft kennelijk behoefte aan meer duidelijkheid op dit punt, met name wat de subsidiëring van rijkswege betreft. Voor elk te restaureren monument geeft het rijk subsidie. De provincie volgt dan automatisch. De gemeenten krijgen bovendien een deel van hun eigen bijdrage in de kosten terug krachtens de zogeheten verfijningsregeling voor de monumenten. Voor de gemeenten is dat een aantrekkelijke tegemoet koming. Zij geven dan ook in de regel een hoger subsidie dan zij vroeger konden doen. Subsidies van dertig procent en meer zijn geen uitzondering. Nu kunnen wij ons moeilijk voorstellen, dat de toegezegde nota van B. en W. een indrukwekkend stuk zal worden. Er Is voor Leiden nog maar kort geleden een lijst vastgesteld van gebouwen die als monument worden aan gemerkt. Daaromtrent kan dus geen twijfel meer bestaan. Bovendien is er voor monumentenrestauraties geen uniforme regeling. Verschillende fac toren bepalen de hoogte van het subsidiepercentage, waarbij meermalen ook de financiële draagkracht van de gebruiker van het monument in aan merking wordt genomen. Vooral op de percentages van het rijk en van de gemeente heeft dat invloed. Ons zijn om een voorbeeld te noemen pogingen bekend om de restau ratie van een kerk (in deze provincie) volledig (100 procent) voor rekening van de centrale, provinciale en gemeentelijke overheid te laten komen, waardoor de gebruiker alleen de inrichtingskosten op tafel hoeft te brengen. Dat is wel een bijzonder gunstige regeling waarop menig beheerder van een historisch gebouw jaloers kan zijn. De overheidssteun kan van geval tot geval sterk verschillen. Het lijkt ons daarom veel efficiënter, burgemeester en wethouders te vragen in elk voorstel aan de raad betreffende subsidiëring van monumen tenzorg duidelijk te omschrijven welke bedragen van rijkswege kunnen worden verwacht en op grond van welke regelingen. In een nota kunnen B. en W. uiteraard de algemene richtlijnen opnemen, maar dat zegt nog maar heel weinig over de concrete financiering van monumentenrestauraties. Zelfs zijn tijdens restauraties subsidiepercentages gewijzigd. Over inciden tele factoren gesproken! Ze vallen buiten het bestek van een algemene nota. Daar komt nog bij, dat er binnen de begrotingen geld voor restauraties beschikbaar moet zijn. Ook in Leiden zijn monumenten waarvan de restaura tie door gebrek aan geld moest worden onderbroken. Voor het raadslid Gransch was het natuurlijk een succesje dat hij, nog wel op minzame wijze. B. en W. tot het maken van een nota over de finan ciering van monumentenzorg en alles wat daarmee samenhangt wist te bewegen, maar wij verwachten van die nota weinig meer duidelijkheid dan er voor een geïnteresseerde in deze materie nu al kan bestaan. Maar goed. de raad kan er zijn voordeel mee doen. Niet elk raadslid heeft de kennis waarover hij, om tot een gedegen besluitvorming te komen, moet beschikken. TN DEZE NOTA kan wellicht ook een plaats worden ingeruimd vn^ een bespreking van de gedachte waaruit bij het voorstel „restaura Ge meenlandshuis" het amendement van ds. Kret voortkwam. Een amendement overigens dat ds. Kret later, op aandrang van B. en W., introk. Hij wilde aan het subsidievoorstel verbinden dat bet hoogheemraadschap Rijnland het pand aan de Breestraat als zijn zetel zou behouden. Wij kunnen ds. Kret in deze gedachtengang niet volgen. Het gaat er in de eerste plaats om dat het Gemeenlandshuis als „monument van geschiedenis en kunst" wordt geconserveerd. Zelfs al zou nu bekend zijn dat het hoog heemraadschap plannen heeft zijn zetel te verplaatsen wat beslist niet het geval is dan nóg heeft de gemeente Leiden eraan mee te werken, dat dit pand in gave staat aan het volgende geslacht wordt toevertrouwd. Het komt ons voor, dat het gebruik geen criterium mag zijn voor het be houd. Als dat zo was, zouden er in ons land nog heel wat meer monumenten tegen de grond gaan. Zelfs oude kerken hebben hun oorspronkelijke bestem ming verloren, maar dat was nimmer reden ze op te geven. Het kan in bepaalde gevallen juist gewenst zijn, een monument aan zijn bestemming te onttrekken om het in gerestaureerde staat *«n nieuwe functie te geven. Bestemmingen kunnen ook verouderen en dat is dan een niet te herstellen proces. Een voorbeeld vinden wij in een aantal Leidse hofjes, die gerestaureerd zijn nadat de laatste bewoners waren weggetrokken, en die nu door studen ten worden bewoond. Nog een markant voorbeeld in Leiden: het Graven steen. Welke bewonderaar van monumenten zal er aanstoot aan nemen, dat hier een juridisch studiecentrum is gevestigd? Hier heeft de nieuwe functie het behoud van het monument duidelijk bevorderd. De Boerhaave-zalen het Sint Caeciliaklooster, dat na de Hervorming werd verbouwd tot Dol- en Pesthuis, onder de naam Caecilia-gasthuis staan ook op de nominatie te worden gerestaureerd. Geen mens zal proberen daar ook maar iets van de eerste of latere bestemming te doen herleven. i JN DE MONUMENTENWET Ls inderdaad sprake van een zekere relatie tussen restauratie en gebruik van monumenten. Maar de bedoeling daar van is met name om te voorkomen dat het monument een bestemming wordt gegeven die strijdig is met zijn karakter. De vrees dat het hoogheemraadschap Rijnland het Gemeenlandshuis zou prijsgeven terwilie van een doelmatiger onderkomen is ongegrond gebleken. Men moet zich door geruchten niet al te gauw laten beïnvloeden. Dit huis staat zo centraal in het gebied en de geschiedenis van het hoog heemraadschap, dat wij ons eenvoudig niet kunnen voorstellen dat de ge achte hoogheemraden ooit met deze gedachte hebben gespeeld. Laatst nog is de gerestaureerde „Blauwe Zaal" „heringewijd". Het bewuste amendement was dan ook niet relevant. Het is goed dat het is ingetrokken, omdat aanneming ook een precedent nad kunnen scheppen. Monument en besteraming moet men zo min moge lijk ontkoppelen maar de mogelijkheid van bestemmingsverandering mag principieel niet worden uitgesloten. Wel dient de verandering aan voorwaarden te worden onderworpen. Een garage of patatzaak in een monument is nu eenmaal onduldbaar. LEIDEN Van 19 tot 24 en van 26 tot 31 augustus wordt met mede werking van een groot aantal winkeliers in de Haarlemmerstraat een onderzoek ingesteld in verband met de toekomstige afsluiting van deze straat voor het verkeer. Het onderzoek, dat is opgezet door het Bureau Sociografie en het Bureau Statistiek van de gemeente, heeft ten doel inzicht te verkrijgen in het aantal, de plaats van herkomst en het ge bruikte vervoermiddel van hen, die in die perioden de Haarlemmerstraat bezoeken. Het ligt in de bedoeling dit onder zoek te herhalen wanneer de ver keersmaatregelen in en om de Haar lemmerstraat een jaar in werking zijn. Op grond van een vergelijking van de verkregen gegevens hoopt men dan het effect van de maatre gelen te kunnen vaststellen. Het onderzoek is in twee delen te onderscheiden. Het een betreft uit- Curiumscliool krijgt naam „Prof. Kanner" LEIDEN/OEGSTGEEST Over ongeveer drie maanden hoopt de aan de Rhijngeesterweg gevestigde pe dologische kliniek Curium aan de Geversstraat een eigen school te openen, die voor een deel door kin deren van de kliniek zal worden be zocht en verder door externe leer lingen. De school krijgt de naam „Prof. dr. L. Kanner" De Ameri kaanse professor Kanner is een pio nier op het gebied van de kinder psychiatrie. Aangezien hij komende week juist in ons land is. zal hy zelf maandagochtend om 11 uur zijn naam onthullen. sluitend 't verzamelen van gegevens over de aantal bezoekers, verdeeld over de verschillende dagen van de week. Het tweede deel gaat iets verder. De bezoekers wordt in een zestig tal winkels gevraagd naar hun plaats van herkomst en naar hun vervoer middel. Beide soorten gegevens wor den door de deelnemende winke liers verstrekt aan het Bureau Sta tistiek, waar ze zullen worden be werkt. Vergadering gewestraad LEIDEN In ons gisteren ge plaatste bericht over de eerste open bare vergadering van de gewestraad, die in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden. is de datum weggevallen. De vergadering heeft plaats vrijdag avond 20 september om 8 uur. ZOETERWOUDE Vanmorgen vroeg overleed in het door zijn zoon ontworpen nieuwe bejaardentehuis Emmaüs. op byna 79-jarige leeftijd de heer C. P. J. Paardekooper, die een voor brede kring verdienstelijk leven achter de rug heeft. Zo was hij mede-oprichter van de St. Jans fanfare (waarvan hij later ere-voor- 211ter werd), de R.K. Volksbond, de R.K. middenstandsvereniging De Hanze, het Patronaatsgebouw, de sportvereniging Zoeterwoude (nu SJZ geheten) en de St. Joseph- gezellen. Veertig jaar lang fungeerde hij als secretaris-penningmeester van zeven polders. Voor de St. Joseph- gezellen schreef hy verscheidene revues en als dagbladcorrespondent (l. Courant) had de geschiedenis van Zoeterwoude veelvuldig zijn aandacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3