Protest tegen in deel van campagne de pers Franse vliegers doen niet met boycot Algerije mee Bisschoppen vragen hulp aan gelovigen onvergetelijk! Een ivoord voor vandaag Dr. Vorster legt verklaring af op GOS Uw probleem is het onze. ROET IN HET ETEN VAN ORGANISATIE Bij pastorale S. J. de Heer overleden begeleiding van encycliek Permanent legaat in Rome Paus vraagt p volledige 1 onderwerping^ 2 Privé vliegtocht voor f27.50 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers WOENSDAG 14 AUGUSTUS We zagen gisteren, dat of iemand geleid wordt door de Heilige Geest, te zien is aan zijn doen, omdat deze leiding te maken heeft met heiligmaking in dit gewone leven van alledag. Vaak denken we aan iets anders, als we spreken over godde lijke leiding: aan het geven van concrete aanwijzingen in be paalde situaties. Natuurlijk is het dat ook. Al Gods kinderen weten iets van het werk van de Geest, die hen overtuigt van de wil van hun Vader voor hen. Hij past een bijbelse waarheid toe op hun leven of Hij geeft hun, als zij in een kritieke situa tie op een tweesprong staan, het zekere gevoel, welke weg voor hen de juiste is. Ik wil niet zeggen, dat de leiding van de Geest minder is, dan dit. Het is juist meer. Want de leiding van de Heilige Geest is niet een kwestie van het geven van aanwijzingen in een stille tijd" en dan aan ons overlaten, hoe we ze het best in de praktijk kunfien brengen. De leiding des Geestes zorgt er niet alleen voor, dat wij Gods wil doen. Om nog even het beeld van die slechtziende van eergisteren op te halen de Heilige Geest leidt ons als die man, die niet volstaat met de slechtziende op de goede hoek te zetten en hem te zeggen, dat hij nu verder zijn neus maar achterna moet lopen, maar hem bij de arm pakt en hem ook over de straat brengt naar waar hij weten moet. Wij lezen vandaag 2 Koningen 18 1-12. Conferentiedag van Gemeentetoerusting ROTTERDAM De stichting Ge- meentetoerusting organiseert voor kringleiders en belangstellenden een conferentiedag op zaterdag 31 au gustus in Utrecht, hotel Terminus. Onderwerp: „De plaats van het (gespreks)kringenwerk in de gemeen te". Spreker ds. B. J. Aalbers uit Geldrop. Opgave bij het secretariaat, Jac. van Campenplein 18, Rotterdam. Radiodienst uit Hardinxveld- Giessendam HILVERSUM Op zondag 1 sep tember a.s. zal het CVK 's middags om 5 uur over Hilversum I de dan te houden dienst in de gereformeerde kerk in Hardinxveld-Giessendam uit zenden. Voorganger is ds P. Homburg. WASHINGTON De correspon dent van het Vrije Volk in Washing ton, Maarten C. Bolle, is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. Met aandacht luistert de afge vaardigde uit Nigeria, ds. David Gani, naar de openingsrede van ds. J. van Tuinen uit Amsterdam. Ds. Gani vertegenwoordigt op de Gereformeerde Oecumenische Synode de snel groeiende Tiv- kerk. Naast hem zit de Zuid- afrikaanse zendeling, ds. Botha. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De Zuidafrikaan dr. J. D. Vorster heeft gisteren in de Gereformeerde Oecu menische Synode protest aangetekend tegen een ..campagne in een deel van de Neder landse pers" tegen hem persoonlijk en de gehele Zuidafrikaanse delegatie. Hij weigerde met journalisten te praten. In het bijzonder sprak dr. Vorster in zijn korte verklaring over het artikel in het dagblad Trouw van zaterdag voor een week. Daar in werd hij beschuldigd een van de leiders te zijn geweest van de Ossewa Brandwag", een beweging met duidelijke nationaal-socia- listische tendenzen. Vorster zei dat in dat dagblad „elke verklaring een onwaarheid of een verdraaiing" is. Verdere mededelingen weigerde hij echter te geven aan journalisten. Wel was hij bereid in besloten kring met gedelegeerden te praten. Eer de vergadering van de synode begon hadden wij dr. Vorster ge vraagd of hij genegen was een aantal vragen te beantwoorden, omdat hij door bepaalde artikelen, onder ande re dat van Trouw, op een bijzondere manier in het nieuws gekomen was. Hij zei echter, dat hij dat niet juist Brieven die niet zijn voorzien van naam en adrei kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder- UJke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoeveel loonbelasting moet betaald worden voor minderjarigen, die bij hun ouders werken en alleen kost en kleren verdienen? Antwoord: Dat is afhankelijk van wat zij aan kost, inwoning, kleding, zakgeld en dergelijke hebben geno ten. Bij de belastinginspectie kunt u een blad met toelichtingen ontvan gen. Vraag: Ik bezit een gedenkpen ning van luitenant-admiraal Jan Evertsen, met ziin beeltenis en de jaartallen 1600-1666 en aan de keer zijde het randschrift „Nederlandse zeehelden" met een afbeelding van een oud zeilschip. Wanneer is deze penning uitgegeven? Antwoord: In 1965 door de Rijksmunt van geel koper vervaar digd in opdracht van Meindersma NV te 's-Gravenhage. die ze aan haar artikelen toevoegde. Vraag: Hoe zijn de woorden „tele visie" en „computer" ontstaan, en weet u literatuur hierover? Antwoord: Tele (Grieks) betekent ver, visie (uit het Latijn) betekent zicht of blik. De letterlijke betekenis is dus. dat men daarmee ver ziet. Computer (Engels) afgeleid van het Latijnse computare of bereke nen. Dus een toestel dat berekenin gen uitvoert. De computer kan ech ter veel meer dan rekenen. Litera tuur: E. Alsberg Zo werkt de tele visie: F. Kerkhof en W. Wermer. Televisie (in twee delen); P. Markus, Televisie-ontvangst in theorie en praktijk; Heckler, Radio- en tv-tech- niek (Prisma 1091); Radio en f.v.-techniek (Aula 136); Mens en computer door dr. Max Euwe (Mar- ka 15): De elektrische rekenmachine, door Latour (Marka 19); Automa tisering, door Groosman (Marka 35) Rekenmachines, door Meyer (Marka 52), Automatisering en overheid, door Reinoud. Vraag: Mag men op bruggen par keren? Antwoord: Het verbod om op bruggen te parkeren bestaat niet meer. Verboden is het nog in tun nels en op de rijbanen onder brug gen en viaducten. Daarom zijn op vele bruggen gele strepen geplaatst; dan is het toch verboden. Voor bruggen gelden dus dezelfde voorschriften als voor andere rijba nen. PARIJS Een Cara veile van Air France is vanmorgen uit Pa rijs vertrokken voor een lijn- vlucht naar Algiers, hoewel de piloten in internationaal verband gisteren hadden besloten Algiers te boycotten totdat de regering daar de bemanning van het ge kaapte Israëlische vliegtuig heeft vrijgelaten. De Ifalpa, het overkoepelend or gaan van de nationale verenigingen van verkeersvliegers, had gehoopt op die manier de Algerijnse regering te dwingen. Maar of de boycot zou werken, zou voor een groot deel van de Franse vliegers afhangen. Het overgrote deel van alle vluch ten leidt nl. naar en van Frankrijk. Air France voert normaal 60 retour vluchten per week naar Algiers uit. Behalve Air France vliegt ook Alitalia druk op Algiers, evenals Swiss Air. De vereniging van Italiaanse vliegers besloot gisteren reeds, met de boycot mee te doen. De bonden van transportarbeiders zijn ook ingeschakeld, maar wellicht gooit ook de communistische vakbond in Frankrijk roet in het eten. Ook wordt nog geprobeerd de grote maat schappijen, die op de vliegvelden de brandstofvoorzieningen voor de vlieg tuigen in handen hebben, mee te krij gen. De KLM onderhoudt geen geregelde lijndiensten op Algerije. Alvorens het besluit tot de boycot te nemen stuurde het IFAL- PA-bestuur in Londen nog een ulti matum waarin de Algerijnse regering 24 uur respijt werd gegeven. Twee weken lang had het bestuur al ver zoeken tot Algiers gericht, zelfs tot kolonel Boumedienne. Tot tweemaal toe gingen twee vice-presidenten van IFALPA naar Algiers. Verbaasd Gisterochtend kwam een telefo nisch antwoord, via de Algerijnse chargé d'affaires In Londen. „Wij zijn verbaasd over de stappen, die u voorstelt", aldus het antwoord, waar in verzocht werd eerst nog eens te komen praten en vooral de zaak de nodige discretie te geven". Het IF ALP A-bestuur is hier echter niet op ingegaan. Het gelooft niet meer in loyaliteit van de Algerijnse regering en wil zich niet langer aan het lijntje laten houden. Daarbij speelt ook de wetenschap een rol, dat dit al de tweede maal is van luchtpi- raterij die in Algiers eindigde. Het bestuur deelde mee, dat over de boycot-maatregelen geen overleg is gepleegd met de regering van Israël, omdat men de indruk wilde vermijden ook maar enige aandacht te schenken aan het politiek aspect. De IFALPA gaat in dit standpunt zelfs zo ver, dat de boycot opgeheven zal worden indien Algiers ten minste de bemanningsleden vrijlaat en de passagiers vasthoudt. (Van onze kerkredactie) HAARLEM De Nederland- se bisschoppen hebben zich op nieuw beraden op de encycliek van de paus. In het bijzonder werd gesproken over de pasto rale begeleiding die de gelovigen van hen verwachten. Gisteren besloten de bisschoppen niet al leen de hulp in te roepen van theologische en andere deskun digen, maar ook de gelovigen zelf in het beleid te betrekken. Het onderwerp kwam aan de orde tijdens de vaste vergadering van het Nederlandse episcopaat. Besloten werd de „Landelijke raad voor hu welijk en gezin" te verzoeken advie zen te geven voor een pastorale bege leiding in de situatie die door het verschijnen van de encycliek is ontstaan. Tevens zal de bisschoppenconferen tie aan de concilieraad van het Pastoraal Concilie vragen de pastora le aspecten van de encycliek te bestuderen en mede op te nemen in de rapporten „huwelijk' en gezin", „de zedelijke levenshouding van de christenen ih de wereld" en „jeugd en opvoeding". Rapporten Deze onderwerpen worden voorbe reid voor de plenaire bijeenkomsten van januari aanstaande. De rappor ten zullen enkele maanden van te voren worden gepubliceerd ter voor bespreking in de diocesane pastorale raden. Bovendien besloot het episcopaat de diocesane en dekenale priesterbij eenkomsten enkele vragen voor te leggen ter bespreking. Dit beraad zal in de herfst uitmonden in een bijeen komst van de bisschoppen met priestergedelegeerden uit de dekena ten. Die vergadering was reeds vast gelegd. maar zal nu de encycliek ..Humanae Vitae" niet buiten beschouwing laten. (Van onze kerkredactie) LONDEN De vertegenwoordiger van de aartsbisschop van Canterbury bij het Vaticaan, kanunnik John Findlow, is benoemd tot directeur van een anglicaans instituut in Rome. Aartsbisschop dr. Michael Ramsey besloot tot het zenden van een per manent vertegenwoordiger tijdens zijn bezoek aan Rome in 1966. De anglicaanse bisschoppen uit de hele wereld, die op de Lambeth-conferen- tie bijeen zijn, keurden deze maat regel goed en verklaarden tevens een officiële vertegenwoordiging van hun geloofsgemeenschap absoluut noodza kelijk. MAASTRICHT In het Europa huis Bemelen bij Maastricht wordt van 7 tot 12 september een internati- onaal congres gehouden gewijd aan de produktie en distributie van audi- o-visuele middelen ten dienste van de zielszorg. Het congres uitgaande van de Ka tholieke Filmcentrale en dergelijke organisaties in andere landen draagt tot titel „Woord en Beeld" en zal bezocht worden door veertig deskun digen uit negen landen. vond, omdat hij van zijn kant het synodedebat over apartheid niet van buitenaf wilde beïnvloeden. In zijn verklaring, die hij aflegde na overleg met het gekozen modera- men en die een zeer persoonlijk ka rakter droeg en ook niet door praeses dr. K. Runia ter discussie werd gege ven, sprak hij met geen woord over zijn standpunt ten opzichte van a- partheid. Hij protesteerde slechts te gen wat hij noemde „een campagne in een bepaald deel van de pers" en tegen het artikel van Ben van Kaam in Trouw. Moderamen De verklaring werd aan het begin van de middagvergadering afgelegd. De gehele morgen ging heen met het verkiezen van een moderamen. Giste ren reeds meldden we in een aantal edities dat prof. dr. K. Runia. profes sor in de dogmatiek aan het Refor med Theological College te Geelong, Austrailë gekozen is als praeses. Hij is 42 jaar en heeft nog altijd de Ne derlandse nationaliteit. Eerste assessor werd ook een Ne derlander, ds. P. Visser, waarnemend praeses van de vorige gereformeerde synode. Tweede assessor werd de Zuidafrikaan P. E. S. Smith. Eerste scriba werd voor de tweede maal prof. dr. F. H. Klooster, profes sor in de systematische theologie aan het Calvin Theological Semina ry van de Christian Reformed Church uit Grand Rapids, Michigan. Hij is 46 jaar oud en sinds 1954 hoog leraar. Tweede scriba werd ds. John. P. Galbraith, secretaris-generaal van de zending van de Orthodox Presby terian Church. Blanken (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Maandag is ge heel onverwacht overleden de heer S. J. de Heer, bij velen bekend ais „Jo de Heer". Hij is 67 jaar geworden. De heer De Heer was de zoon van de bekende evangelist Johannes de Heer. Reeds tijdens diens leven nam hij geleidelijk meer van hem over en in 1961, toen zijn vader overleed, kreeg hij de leiding van „Het Zoek- licht"-werk. Zo was hij maandag in het zieken huis nog actief bezig met de voorbe reiding van de Zoeklichttoogdag, die vandaag in Hilversum wordt gehou den. Sinds 1925 was de heer De Heer directeur van de Handelmaatschappij Johan de Heer en Zoon te Rotterdam, die zich bezig houdt met het drukken en uitgeven van muziek, en later ook van NV Konefa Muziekuitgaven. Hij was geruime tijd voorzitter van de Nederlandse vereniging van muziek handelaren en bestuurslid van de Stemra en de Buma. De begrafenis is bepaald op vrij dagmiddag 3 uur, op de hervormde begraafplaats bij de Hillegondakerk te Rotterdam-Hillegersberg. «.Bij de eerste stemmingen ging het steeds om blanken. Pas bij de laatste stemming om een tweede assessor kwam de naam van een Indone sische gedelegeerde, ds. Soetamo sterk naar voren. Hij verwierf bij de laatste stemming het op één na hoogste aantal stemmen. Verschillende waarnemers betreur den het, zeiden zij ons, dat geen en kele vertegenwoordiger van de rijk vertegenwoordigde jonge kerken ge kozen werd. Wel riep het gekozen moderamen de hulp van afgevaardig den uit Indonesië en uit Nigeria in om de commissies samen te stellen die over de verschillende onderwer pen die aan de synode zijn voorge legd een pre-advies moeten uitbren gen. Voor het eerst is op de synode ook een dame afgevaardigd. Zij is een missionair werkster van de Gerefor meerde Kerk van Argentinië, mejuf frouw Vilalba. Ds. Reitsma uit Nieuw-Zeeland vroeg of zij in een bepaald kerkelijk ambt staat. Hij vreesde dat aanvaarding van een vrouwelijk lid het gesprek over de vrouw in het ambt van te voren zou beïnvloeden. Vroutv Secretaris-generaal, P. G. Schro- tenboer zei echter dat het huishoude lijk regelement zich niet uitspreekt over een vrouw op de synode. Boven dien hebben de kerken zelf ook reeds drie mannen afgevaardigd die ook geen enkel kerkelijk ambt bekleden en dus predikant, ouderling noch dia ken zijn. Toen bovendien door een Argentijnse predikant werd meege deeld dat mejuffrouw Vilalba afge vaardigde zonder stemrecht is, bleek de synode unaniem bereid en voor de overgrote meerderheid zelfs met vreugde haar in haar midden te aanvaarden. De synode benoemde gisteravond dc leden van de verschillende commis sies van preadvies. Deze commissies gaan nu eerst achter gesloten deuren vergaderen. Pas vrijdagmorgen zal waarschijnlijk weer een openbare zitting gehouden worden. Het ziet er niet naar uit dat het gesprek over de rassenvragen plaat® zal vinden voor woensdag volgende week. Gisteren werd ook nog een brief van de generale synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland aan de oecumenische synodë van Lunte ren overhandigd. De oecumenische synode van Grand Rapids verzocht deze Nederlandse kerk „een nadere Dr. J. D. VORSTER studie aan te bieden omtrent de om vang en de aard van het Schriftgezag en daarmee de door haar geconsta teerde leemten in het rapport van de oecumenische synode van Pot- chefstroom aan te vullen. Schriftgezag De Nederlandse kerk zegt aan dit verzoek niet te kunnen voldoen, om dat de „tijd niet rijp wordt geacht om tot een gemeenschappelijke ver klaring omtrent de nog open vragen te komen." Deze vragen zijn nog steeds in discussie. Dat blijkt volgens de Gere formeerde Kerken uit de beide delen van de Dogmatische Studiën over de Heilige Schrift van prof. dr. G. C. Berkouwer en drie uitgaven in de serie „Cahiers voor de gemeente" van Kok in Kampen. In deze uitgaven is „allerminst het laatste of ook het juiste woord" gezegd, maar wel ko men „hierin vragen naar voren waar op de gereformeerde kerken in de wereld zich moeten bezinnen." Er moet in het kader van de oecume nische synode wel „een voortgezet gemeenschappelijk beraad" zijn, meent de Nederlandse kerk. In het slot van de brief wordt ge zegd dat de gemeenschappelijke sa menwerking binnen de oecumenische synode bedreigd wordt door verschil lende „historische achtergrond en ontwikkeling, de huidige situatie, problematiek en vergadertechniek". Dat kan leiden „tot allerlei mis verstand omtrent elkanders be doelingen en deze misverstanden kunnen weer leiden tot wantrouwen en min of meer vervreemding." Vertrouwen De afgevaardigden naar de vorige synode van Grand Rapids hadden verklaard „dat andere kerken moeite hebben om in te komen in onze spt cifieke problematiek en denktrai van waaruit onze vragen aan de reformeerde Oecumenische Synod worden gesteld." Dat gold in het bij, zonder het gesprek over evangelis tie, oecumeniciteit en aard en vang van het Schriftgezag. De Gereformeerde Kerken in Ngan dcrland roepen dc synodeleden i^, b< dat zij „elkander in onderling ve u(j trouwen dienen vast te houden, bt grip voor eikaars problemen moet*an tonen, geduld met elkanders zwakh#®01 den moeten hebben en vooral rikai willen leiden en bewaren bij de wej °P die de Heer der kerk ons in Zi la£ Woord heeft gegeven." iak De synode heeft gisteren nog vi 0_ol nieuwe kerken als lid aanvaard. Daa mede werd goedkeuring verleend aa Rl besluiten van het interim-comit >res De enige van de vier kerken die ve®r tegenwoordigd is, is de Nederdul uk- Gereformeerde Sendingskerk, e<om1 kerk van kleurlingen in Zuid-Afrikieer De andere drie kerken zijn tw 6le£ presbyteriaanse keken uit Korea, d °°r bekend staan als de Hapdong- t de Kosin-kerk en de Onafhankelijl -oop Presbyteriaanse Kerk van Mexico, oek ij h Geboortenregeling O iru) 1 'ink ROME De leer van paus Paul e w met betrekking tot de geboorteregj In ling kan en moet beschouwd word oöp als een gezaghebbend deel van febes rooms-katholieke leer. Zij is in gew jng: ten verplichtend voor het godsvofem de gelovigen, de priesters en de bifeze schoppen. iar Dit schrijft kardinaal Ferdinaiianv Lambruschini in de Osservatore deCo- domenica. Hij is de man, die de en<[ett cliek van de paus twee weken ge De den op een persconferentie uit nage j van de paus wereldkundig heeft maakt. £959 Een rooms-katholiek, die de re Y>esl nen achter de pauselijke uitspr niet begrijpt, kan zijn bezwaren eerbiedige wijze aan de bevoi autoriteiten kenbaar maken, mag zich nooit het recht aanm gen, de beslissing te betwisten, dus Lambruschini. „Al wie de uitspraak van het gezag verwerpt dwaalt. Er is pauselijke uitspraak, zij het „ex cathedra", maar niettemin uitspraak van de paus, genomen rijp en uitgebreid beraad. Aan uitspraak van de paus dient men volledig met verstand en wil te ont werpen."' BERQEPINCSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te De Kaag: J. P. kandidaat te Leiden; te Melissant ei Wijk bij Heusden: J. Jongerden te selmuiden; te Arnhem, wijkgemei Oost (vac. T. A. Vos) toez.: H. de 1 te Meppel; te Delft, wijkgemee Voorhof: J. F. van Woerden te I Haag. dt 1 digd ron lat •ege mt een Heil Di ron st e|»c -I eL T€ erk Noteert u voor een rondvlucht: woonpl.: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: Alleen als men langer wil vliegen, dit invullen: Bij voorkeur op een: WOENSDAG oohtend middag avond ZATERDAG oohtend middag avond Op zondag wordt niet gevlogen. Ik.heb reeds beteald per: .giro kontant Ik kom-per: auto O' train Ir v ■hr 2 HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten worden georgenlseerd van uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnees. 1 uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. In de 25 minuten vllegtijd ook over uw woonplaats te vliegen, wacht Is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be- vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste Inlichtingen Als regel is het mogelijk In de 25 minuten vllegtijd ook g\ :'n beurt wacht Is een gezellig restaurant kklng, -1. over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor-u aan.de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. Betaling aan de krant: per giro of aan het bureau. Vie alleen of met z'n tweeën wil vliegen zonder andere passagiers, moei natuurlijk wèl tBÊ&ll 3S331 Buslijn S3 vertrekt op de halve uren van bet Centraal Station naar bet vliervd zaterdag 5 minuien later. Duur van de rit naar het vliegveld ongeveer een half vt T «9 Bei

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2