Nieuwe Leidse Courant IN 1980 GENOEG ACADEMICI a Nigeria verwerpt plan van Biafra voor vrede GESPREK MET DUBCEK LOSTE MENINGSVERSCHILLEN NIET OP IM Maar groot tekort aan tandartsen blijft Marokkaan verdacht van moord Het Kwartet SPREUK HET WEER Groot offensief verwacht Massabetoging studenten in Mexico City Dorp overspoeld bij dijkbreuk Ulhricht blijft achterdochtig Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur (giro76oo76) YS willen nieuw gesprek Pueblo waaier biscuits Ruimteconferentie in Wenen geopend van deze glanzende onder- zettertjes (met tlj'n Indisch model) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Woensdag 14 augustus 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ictcur: F. Diemcr ifdredacteur: Dr. E. Diomcr ofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich it ghcblcven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Monique pleit voor haar vader e Zuidvietnamese politicus Truong jnh Dzu wordt nog steeds gevangen ihouden door de Saigonse regering, j is veroordeeld tot vijf jaar ge- ngenisstraf, omdat hij gepleit heeft or het houden van vredesbespre- igen met de Vietcong. De dochter n Truong Dinh Dzu. Monique uong, is onmiddelijk na de arres- tie een actie begonnen om haar der vrij te krijgen, tot dusver zon- t resultaat. Zij bevindt ziih nu in VS, om de Amerikaanse regering n petitie aan te bieden. In Los xgeles was Eugene McCarthy, één r democratische kandidaten voor t presidentschap, de eerste die de petitie tekende. Universitair apparaat uitbreiden Explosieve groei eerstejaars Het tekort aan tandartsen zal in 1980 nog zorgwekkend" groot zijn, concludeert de commissie-Dalmulder. Ook bij geneeskunde en letteren zijn er te weinig academisch gevormden. Maar psy chologen zijn er meer dan genoeg. Een man van woorden en niet van daden is als een |fiin vol onkruid. TENNYSON 0 Mammoetwet brengt vele pennen in beweging. pagina 0 Dr. Vorster op GOS: verzet tegen campagne in de pers. pagina 2 „Schiet op, Bonzo, geef me een lik, dan zoent tante Martha me liet." 0 De droomwereld van het televisieverhaal. pagina 6 DE BJLT Dinsdag trok een depressie over de Britse eilan den naar de Noordzee. Aan de voorzijde van dit druksysteem voerden zuidwestelijke winden vrij vochtige lucht naar onze omgeving, waarbij de middag temperaturen omstreeks 20 gra den werden. Achter de depressie, die in middels over Denemarken oost waarts koerst, wordt met noord westelijke winden koude en on stabiele lucht naar onze omge ving getransporteerd. Voor mor gen wordt dan ook een wisse lende bewolking met enkele buien verwacht. Later op de dag zal onder invloed van een rug van hoge druk, die nu over de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden trekt, de buiig heid geleidelijk afnemen. DE BILT Aanvankelijk veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien, maar morgen, vooral later op de dag, ook zon nige perioden. Krachtige tot ma tige, langs de kust aanvankelijk nog harde noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Strandweer Een actieve depressie geeft het strandweer tijdelijk een herfst achtig karakter. Een krachtige tijdelijk harde wind tussen west en noordwest. Morgen versprei de opklaringen, maar ook nog een kans op buien. De wind gaat daarbij langzaam weer tot ma tig afnemen. Te koel, tempera tuur ongeveer 17 graden. Vooruitzichten: Nu en dan wel een zonnetje, maar van de oceaan zijn voor het weekeinde nog enkele storingen te ver wachten. ADDIS ABEBA Nigeria heeft het op de vredesconferentie in Addis Abeba door Biafra in gediende vredesplan van zeven punten als „volkomen irreël" van de hand gewezen. Nigeria vindt elk voorstel onaan vaardbaar waarin de eenheid en ter ritoriale onschendbaarheid van Nige ria niet als uitgangspunt wordt aan vaard. Alle Biafraanse vredesplan nen, die gebaseerd zijn op aanvaar ding van het bestaan van Biafra, worden daarom van de hand gewe zen. Het enige Biafraanse voorstel, dat Nigeria het overwegen waard vindt, is het bereiken van onmiddellijke overeenkomst over het vervoer van hulpzendingen. Uit Lagos wordt gemeld dat de Ni- geriaanse regering van plan is voedselvluchten naar Biafra toe te staan als dat land een geneutraliseer de landingsbaan verschaft onder con trole van het Internationale Rode Kruis. Hierdoor zouden wapenzen dingen onmogelijk moeten worden. MEXICO CITY Naar schat ting 60.000 tot 80.000 studenten en hoogleraren hebben gister avond deelgenomen aan een be toging in Mexico City tegen het optreden van de politie bij de monstraties vorige week. Dc betoging, de grootste in Mexico sinds dertig jaar, verliep ordelijk, hoewel de autoriteiten geen toestem ming hadden verleend. De enige or debewakers langs de route waren verkeersagenten, die het verkeer om leidden. De betogers, onder wie enkele hon derden professoren, droegen leuzen mee als „Bevrijd de politieke gevan genen" en „Het volk en de studenten zullen overwinnen". Er waren opval lend veel rode vlaggen en portretten van „Che" Guevara. Inmiddels is de leider van de Nige- riaanse onderhandelaars uit Ethiopië naar zijn land teruggekeerd. Hij zal niet eerder naar Addis Abeba terug gaan dan „de urgentie van zijn ande re plichten" dit toelaat. Verwacht wordt dat Enahoro een algeheel of fensief tegen Biafra zal voorstellen. Het grootste deel van de voorraad levensmiddelen die op het eiland Fernando Poo is opgeslagen voor de Biafraanse vluchtelingen, zal over een dag of tien per schip naar Cala bar worden gebracht en worden ver deeld onder de vluchfelingen in de streken die door de federale troepen worden beheerst. Het is voor het Ro de Kruis onmogelijk dit voedsel per vliegtuig te verzenden, gezien het ge vaar dat de vliegtuigen worden neer geschoten. Niettemin gaat Caritas, de r.k. lief dadigheidsorganisatie, voort met het zenden van hulpgoederen met eigen vliegtuigen naar Biafra. DEN HAAG De eerstkomende jaren zal er nog een aan zienlijk tekort aan academici zijn, maar tussen 1975 en 1980 zul len voldoende jongelui afstuderen of in de behoefte te voorzien. Dit is vooral het gevolg van de explosieve groei van het aantal eer ste j aars-studenten. Niet bij alle studierichtingen is sprake van een gunstige ontwikkeling. Zo zal er in 1980 nog steeds een zeer groot tekort aan tandartsen en artsen zijn. Het aantal theologen zal net in de behoefte kunnen voorzien. Er zal een overcompleet zijn bij psychologen en bij de sociale wetenschappen. Er zullen in 1975 103.000 academici nodig zijn tegenover een aanbod van 99.000 Maar vijf jaar later dienen zich 131.000 afgestudeerden aan, terwijl de behoefte dan slechts 125.000 omvat. Rapport pit zijn de belangrijkste cijfers in een rapport van de commissie voor statistisch onderzoek van de Academische Raad, die een studie heeft gemaakt van de behoefte en het aanbod van academici tot 1980. Het rapport is toegezonden aan mi nister Veringa en aan de "besturen van de universiteiten en hogescho len. Overigens moet de betrekkelijkheid van de cijfers terdege worden on derkend, schrijft de voorzitter van de commissie, prof. dr. J. J. J. Dalmul der, in een voorwoord. Het rapport is bedoeld voor de planning en de v .iojitrecrisig ten aanzien van het wetenschappelijk onderwijs. Op grond van de uitkomsten dringt de commissie sterk aan op een dras tische uitbreiding van de capaciteit van dit onderwijs. In de jaren 1980 zou het universitaire apparaat zelfs moeten worden verdubbeld. Verdubbeling Vooral na 1963 is het aantal eerste jaars studenten uitzonderlijk snel ge stegen. Dit houdt ook een explosieve groei in van de totale studentenbevol king, wat op dit moment al ongeken de spanningen meebrengt voor het universitaire apparaat, dat in een veel lager tempo is uitgebreid, aldus de commissie-Dalmulder. Deze ontwikkeling leidt ertoe dat het aantal academici tot 1980 zal ver dubbelen: van 64.000 in 1965 tot onge veer 130.000. Ook in de vijftien jaar die eraan voorafgingen was het aantal al ver dubbeld, terwijl in vergelijking met 1930 van een verdrievoudiging sprake was. Toch is het aantal academici ach tergebleven bij de behoefte. Vooral in de jaren vijftig was dat het geval. Toen werden in de meeste studierich tingen bij een grote economische ex pansie ernstige tekorten gesignaleerd: de behoefte steeg sterker dan het aan bod. Voor vervolg zie pag. In Nicaragua 400 doden? MANAGUA Mogelijk alle vier honderd inwoners van het dorp El Salto in het Middenamerikaanse land Nicaragua hebben de dood gevonden bij het bezwijken van de dijk van de sterk gezwollen rivier de Bambana. CHARLEROI In het gebied tus sen Charleroi en La Louvière in Bel gië heeft zich gistermorgen een lichte aardschok voorgedaan. Het epicen trum bevond zich bij La Louvière. Er zou vrijwel geen schade zijn aange richt. KARLOVY VARY De Oostduitse partij leider Walter Ulbricht is gisteren naar huis terug gekeerd nadat hij, bij zijn besprekingen met Dubcek en zijn medestanders in de Boheemse plaats Karlovy Vary, er niet in geslaagd was de bestaande meningsverschillen uit de weg te ruimen. Het gesprek met de Tsjechoslo waakse leiders, dat één dag geduurd heeft, heeft zijn achterdocht tegenover het liberale streven niet weggenomen. Op een persconferentie in aan wezigheid van Dubcek sprak de Oostduitse communistenleider open lijk over de bestaande me ningsverschillen. Hij heeft het vooral niet begrepen op de economische hervormingen van Dubcek en de zij nen. Zo merkte hij op, dat de economie van zijn land gebaseerd is op de the orieën van Marx en dat dit geleid heeft tot een vast prijsniveau. In Tsjechoslowakije deden zich nu in het kader van de liberale hervormin gen prijsbewegingen voor. De prijzen van grondstoffen bijvoorbeeld zijn ORA HOENSBROEK Zij willen OOK werken en leven in sommige gevallen sterk ver hoogd om de industrie een concur- rentiebasis tegenover het westen te geven. Oost-Duitsland dient nu hier mee rekening te houden. Verdediging grenzen Ook ten aanzien van een gezamen lijke Oostduits-Tsjechoslowaakse verdediging van de grenzen van bei de landen met West-Duitsland bestaat een verschil van mening. Ul bricht is voorstander van een derge lijke verdediging, maar Dubcek heeft zo'n plan verworpen. „De grenzen van de Duitse Democratische Repu bliek en van Tsjechoslowakije met de Bondsrepubliek liggen in verschil lende gebieden. Daarom beschouwen wij de verdediging van de grens tus sen West-Duitsland en Tsjechoslowa kije als een zaak die alleen Tsje choslowakije aangaat", luidde het ar gument van Dubcek. Ulbricht werd op de persconferen tie door journalisten bestookt met vragen. Op de vraag in hoeverre in een socialistisch land toezicht op de pers nodig is, antwoordde de Oost duitse partijleider dat er in Oost-Duitsland geen perscensuur bestaat. Ook zei hij dat de Oostdu;tse com munistische partij altijd gebaseerd is geweest op een democratische socia lisme. Daarom begrepen de Oost duitsers soms niet de jongste gebeur tenissen in Tsjechoslowakije. waar de nieuwe leiders aan hun koers de naam van democratische socialisme hadden gegeven. Partijleider Dubcek zei later dat er, behalve het komende bezoek van zijn Roemeense collega Ceaucescu, geen verdere bilaterale partijbespre kingen op het programma staan, voordat de Tsjechoslowaakse commu nistische partij begin september haar congres houdt. Er waren geruchten geweest, dat ook de Poolse leider Go- mulka met Dubcek wilde komen pra ten om hem nog eens te waarschu wen tegen een uit de hand lopen van de hervormingen. De fruitkwekers van Pont St. Esprit in Frankrijk hebben gis teren gedemonstreerd tegen de lage prijzen, die zij voor hun produkten ontvangen. Zij deden dat door twaalf ton perziken en peren over de rijksweg 94 te strooien. Gevolg: een volledige stremming van het verkeer, dat zich slechts uiterst langzaam door de glibberige brij kan voortbewegen. Alsof de automo bilisten schuldig zijn aan de lage prijzen WASHINGTON Amerika wil een nieuwe samenkomst met Noord-Korea voor een gesprek over het door Noord-Korea in besiag ge nomen Amerikaanse inlichtin- genschip Pueblo en de nog in leven zijnde bemanning van 82 man. Dit heeft gisteren het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken mee gedeeld. De Pueblo werd op 23 janu ari opgebracht Noord-Korea en de VS zijn sindsdien 19 keer bijeenge weest. Het laatste gesprek was op 9 juli. ZEDENMISDRIJF IN MILL MILL De rijkspolitie ver denkt de 21-jarige Marokkaan Ben Abdella ben Mohammed M. ervan maandagnacht de 72-ja- rige weduwe T. Verstappen- Hendriks in haar woning te Mill te hebben gewurgd. Sectie door dr. Zelde'nrust heeft uitgewezen, dat de weduwe het slachtoffer is geworden van een ze denmisdrijf. De politie is een uitge breide speurtocht naar de verblijf plaats van de Marokkaan begonnen. Hij werd het laatst gesignaleerd in Nijmegen. Na het plegen van het misdrijf 'bezocht hij nog een café in Mill. Van daaruit belde hy een taxi, die hem naar Nijmegen bracht. Volgens de taxichauffeur maakte de Marokkaan een zenuwachtige in druk. Hij wilde dat de taxi door zou rijden naar Amsterdam, maar de chauffeur vertrouwde de man niet. Later werden in de auto bloedspo ren aangetroffen. M. woonde sinds enkele weken met zijn vader in het huis van me vrouw Verstappen, omdat het zomer huisje in de tuin door vakantiegan gers werd bewoond. De vader ver trok maandag plotseling naar Marok ko, waar zijn vrouw onverwachts was overleden. Omstreeks elf uur drong de ver dachte, mogelyk in gezelschap van zyn neef, de slaapkamer van de we duwe binnen. Toen zy zich verzette, heeft hij haar gewurgd. Voordat hü het huls verliet, zette hij de gaskraan open. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 i' I IIIII III M MEER SAMENWERKING AMERI KA-RUSLAND? EWEN Vandaag is in de Oostenrijkse hoofdstad een VN-con- ferentie over ruimte-technologie be gonnen. Afgevaardigden van 67 lan den zullen spreken over het gebruik van communicatie- en wcersatellic- ten. Voorzitter van de conferentie is dc Oostenrijkse minister Kurt Wald- heim. Rusland en Amerika zijn vertegen woordigd door de 'eiders van de ruimteprojekten van deze landen. Men verwacht, dat beide delegaties zullen spreken over nauwere samen werking tussen Amerika en Rusland. DRIESUM In Driesum is gistermorgen de boerderij van de heer G. Dijkstra vrijwel geheel door brand verwoest. De brand is ontstaan doordat het 4-jarig dochtertje in de schuur met "ucifers een pak stro aanstak, dat tegen de hooiberg stond. Een 2-jarig dochtertje van de fami lie kon tijdig door mevrouw Dijkstra in veiligheid worden gebracht. -N Ik geef op als jP nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: betaalt: per kwartaal O per maand fnzendeii aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1