Onderwijs met de mammoet geheel nieuw tijdperk in Hbs'er naar atheneum Mode LANDING VAN MIGS BLIJFT MYSTERIEUS Supermarkt in Capelle tot sluiten gedwongen Man steekt rivaal dood Zes roeiploegen naar Spelen EEUW NA DE SCHOOL VAN THORBECKE HET LEVENSWERK VAN MR. CAES Ingang werd dichtgespijkerd Newcombe won Duitse titel Van Springel en Janssen in Honselersdijk 7 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 (Van onze onderwjjsredacteur) fTHDEN mr. J. M. L. Th. Cals in 1955 met de laconieke toe- -*■ lichting dat „daaraan ongetwijfeld grote voordelen ver bonden zijn" het plan aankondigde het gehele voortgezet on derwijs al het onderwijs tussen de lagere school en de universiteit te regelen in één wet, begon hij aan een am bitieuze onderneming. De reserve van het anti-revolutionaire kamerlid Roosjen tegenover dit ministeriële plan:: „Laat die mammouth maar in het sprookjesleven voortbestaan", gaf de wet haar naam nog voor zij was ingediend. Een skeptisch geluid liet ook de christelijk-historische fractie leider dr. Tilanus horen: hij zei dat hij nog eerder in Sinter klaas zou geloven dan in de totstandkoming van die ene wet. Sinds jaar en dag had de ene mi nister na de andere vergeefs zijn krachten beproefd op een nieuwe wetgeving voor het VHMO. Minister Cals wilde nog verder gaan door het gehele' voortgezet onderwijs van l.t.s.' en tot en met gymnasia, van landbouwscholen tot en met kweekscholen (enz. enz.) in een samenhangend geheel bijeen te bren gen. Van een stel scholen zou men over gaan op een scholenstelsel. In de loop van de tijd was er een lappendeken van wettelijke regelingen ontstaan. De onderwijsorganisatie was sterk historisch gepaald. De maatschappij De grote figuur die aan het begin van deze geschiedenis staat, is Thor- becke. In de gezapige tijd van Oom Stastok schiep hij tussen het lager en het hoger onderwijs het middelbaar onderwijs, bestemd voor „de vorming van die talrijke burgerij, welke het lager onderwijs te boven, naar alge- meene kennis, beschaving en voorbe reiding voor de onderscheidene be- THORBECKE school voor hogere burgers drijven der nijvere maatschappij tracht". Thorbecke heeft in 1863 voorzien in een grote behoefte van zijn tijd: nieuw onderwijs voor de gezeten burgerij. De naam van de door hem gecreëerde hbs is zo vertrouwd ge worden, dat men de betekenis ho gere burgerschool allang uit het oog verloren heeft. Die verouderde naam is illustratief voor de behoefte aan een nieuwe on derwijsstructuur. Wanneer een eeuw na Thorbecke de Mammoetwet aan de orde komt, gaat het niet meer om onderwijsvoorzieningen voor bepaal de standen afzonderlijk, maar voor de brede groep van kinderen in de verschillende geledingen van het voortgezet onderwijs. De hbs heeft zich, ün afwijking van wat haar oprichter voor ogen stond, ontwikkeld tot een school die niet alleen voorbereidde op de maat schappij, maar die ook een toegangs weg werd naar de universiteit. Naast de hbs stond het gymnasium, van ouds gelieerd aan het hoger onderwijs. Daarbij het lyceum, in 2909 ontstaan uit een onderwijskundig initiatief dat de wetsbepalingen op een inge nieuze wijze wist te interpreteren. Aan de andere kant de (M)ulo, van onderop uit het lager onderwijs ge groeid. Los hiervan leidde het nijver heidsonderwijs met een bonte verza meling van schoolvormen zijn geheel eigen leven. Alles bij elkaar: een onsamenhangend geheel. Ineenschakelinff Een grootse poging om tot een ver antwoorde ordening te komen, is in het begin van deze eeuw ondernomen door minister Kuyper. Hij wilde het hele onderwijs van de grond af op nieuw opbouwen en zette daartoe een „Ineenschakelingscommissie" aan het werk. Het rapport van 700 bladzijden dat deze commissie na zeven jaren studie ter tafel bracht, is blijven lig- Softenon-proces in beslissende fase ALSDORF De Duitse professor Lenz (49) heeft gisteren bij de her vatting van het zogenaamde Softe non-proces, dat nu de beslissende fase is ingegaan, gezegd dat softenon de enige oorzaak was geweest van de misvorming van ongeboren kinderen. Lenz, hoogleraar in de erfelijk heidsleer aan de universiteit van Mtinster. staafde zijn theorie met sta tistieken. De hoogleraar trad op voor het Openbaar Ministerie. Het proces wordt gehouden in de Duitse plaats Aldorf. gen: de politieke strijd om het onder wijs moest eerst beslecht worden. De eerste minister van onderwijs, dr. De Visser, heeft geprobeerd een nieuwe regeling voor het middelbaar onderwijs tot stand te brengen. Maar het is hem, ondanks wijzigingen van zijn opzet, niet gelukt. Zo is het ook zijn opvolgers Waszink, Terpstra, Marchant, Slotemaker de Bruine, Bolkestein en Gielen vergaan. Pas in 1949 begon het te dagen. Bij een discussie over de leerplicht kwam de Kamer met een motie die vroeg om „een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen". Men wilde een wetenschappelijk verantwoord plan zien. Het grondwerk is gedaan door minister Rutten. In de „Eerste Onderwijsnota" heeft hij de pedago gische basis voor een nieuwe wetge ving gelegd. Bijna twintig jaar zijn er verlopen tussen de Kamermotie en de start van de Mammoet. Vijf ministers Rutten, Cals, Bot, Diepenhorst en Ve- ringa en vier staatssecretarissen mejuffrouw De Waal, Stubenrouch, Janssen en Grosheide hebben aan deze zaak gewerkt. Van deze bewindslieden zijn er drie die in hoofdzaak het gezicht van de nieuwe wet hebben bepaald: Rut ten, de man van de wetenschap; Cals, de politicus en Grosheide, de orga nisator van de praktijk. In de „Tweede Onderwijsnota" lanceerden mr. Cals en mejuffrouw dr. De Waal de gedachte van de éne wet. Het ontwerp, tien jaar geleden ingediend, léidde tot' de omvang rijkste parlementaire discussie die na de oorlog gehouden is. Medio 1962 werd de wet met 100 tegen 44 stem men aanvaard in de Tweede Kamer; de Eerste Kamer gaf zeven maanden later haar fiat met 49 tegen 16 stem men. Mr. J. M. L. TH. CALS ambitieuze onderneming gelijke groep leerlingen enkele jaren bijeen wilde houden voor oriëntatie en determinatie. Het is uitgedraaid op een éénjarige brugperiode met vele trekken van gemeenschappelijkheid bij de verschillende schooltypen, maar ook met varianten. De wet biedt een samenvattende regeling voor het voortgezet onder wijs met een geleding van voorberei dend wetenschappelijk onderwijs (vwo, gymnasium, atheneum, ly ceum), algemeen voortgezet onder wijs (havo, mavo en lavo) en be roepsonderwijs (technisch onderwijs, huishoud- en nijverheidsonderwijs, landbouwonderwijs, middenstandson- derwijs, economisch en administra tief onderwijs, opleiding van onder wijzend personeel, sodiaal-pedago- gisch onderioijs en kunstonderwijs). Het beroepsonderwijs krijgt een volwaardige plaats naast het andere onderwijs; nadrukkelijk is gesteld, dat bij het beroeps onderwijs ook een fase van alge meen onderwijs behoort. De doorstromingsmogelijk heden in het onderwijs worden verbeterd: binnen het algemeen onderwijs en binnen het beroeps onderwijs en tussen die twee. De „doodlopende straten" in het onderwijs verdwijnen. (Wordt vervolgd) VOLGENDE WEEK (de lagere scholen draaien alweer volop) gaan ook de scholen voor het voortgezet onderwijs weer begin nen. Wie als hbs'er met vakantie ging, komt terug op het athe neum (als atheneïst?) of het havo de uloleerling gaat verder op de mavoschool, en als over een paar jaar de laatste klassen van het oude systeem de eindstreep behaald hebben, blijven over: gymnasium, atheneum, havo, ma vo en andere schoolvormen, waarin de Wet op het voortgezet onderwijs voorziet. Zonder vertoon is deze maand een nieuw onderwijstijdperk be gonnen. De invoering van de Mammoetwet betekent dat een collectie onderwijsregelingen, neergelegd in diverse wetten, vervangen wordt door een sa menstel van nieuwe regelingen in één wet. Maar dat is tevens afscheid van een verleden, waar in het scholenpatroon en de opzet van het onderwijs bepaald wer den door andere visies en andere maatschappelijke verhoudingen dan thans. Er valt over te twisten of de Mammoetwet een werkelijk mo derne onderwijswet is, maar het voortgezet onderwijs is nu niet meer op een oude leest geschoeid. Cairo sou concessies doen JERUZALEM Het Israëli sche kabinet is gistermiddag in spoedvergadering bijeen geweest om de landing van twee Syri sche straaljagers op een Israë lisch vliegveld te bespreken. De minister van defensie, generaal Mosje Dajan, kwam per helikopter uit het dorp Nahalal bij Jeruzalem, waar hij juist de begrafenis van zijn vader had bijgewoond. Tegen het joods gebruik in verliet Dajan het sterfhuis naar de kabinetszitting. Bekijks De MIG's, die landden in Noord- Israël, trokken veel belangstelling. Duizenden Israëliërs waren naar het vliegveld gegaan. Fabrieken en kan toren in de omgeving sloten om het personeel gelegenheid te geven de toestellen te gaan zien. De Syrische radio meldde gister middag dat de toestellen tijdens een oefening waren verrast door het slechte weer. Doordat hun brandstof bijna op was, waren de piloten ge dwongen in Israël te landen. De mo gelijkheid van desertie van de twee piloten wordt door waarnemers ook niet uitgesloten. Verder zouden de toestellen onderschept kunnen zijn. Een officiële Egyptische woord voerder heeft gisteren stilzwijgend Compi romis Cals heeft al sijn politieke schaak kunst nodig gehad om de Mammoet door het parlement te krijgen. Buiten en in de Kamers waren er tal van bezwaren, maar: van zeer uiteenlo pende aard en op menig punt onder ling strijdig. Waar de een zei: dit gaat te ver, oordeelde de ander: dit gaat niet ver genoeg. De Mammoet wet is een compromis: ze biedt dat gene wat zes jaar geleden maximaal haalbaar was. Het meest tekenende voorbeeld vormt de opzet van de brugklas. Een stroming bleek sterk gehecht aan de afzonderlijke („categoriale") schoolty pen. Er was ook een stroming die na het basisonderwijs een zo breed mo- (Vervolg van pag. 1) Tegen zeven uur kwam hij naar zijn oude woning om de vrouw te spreken. Toen hij haar niet aantrof, liep hij door naar de zolderétage, waar de slachtoffers op dat moment waren. .Tweede Waldy' Er ontstond een hevige ruzie, waarbij L. zijn rivaal zes of zeven steken in de rug toebracht. De politie vond de man hevig bloedend onder aan de trap van de vierde étage. De vrouw werd eveneens zwaar bloe dend aangetroffen in een portiek op de hoek van de straat. Lea Goberts was de afgelopen tijd al enige malen op het politiebureau aan de Overtoom komen klagen over de onhoudbare toestand met haar vriend. Ook gistermiddag was zij aan het bureau gekomen met de medede ling dat L. haar had bedreigd en daarbij gezegd zou hebben „Ik ben de tweede Waldy" (De Surinamer die vorige week op ,de Zeedijk amok maakte en daarbij een matroos doodschoot en een buffetjuffrouw met messteken om het leven bracht). De chef van het bureau Overtoom, hoofdinspecteur J. Valken, kon nog niet zeggen hoe 's middags op de mededelingen van de vrouw was ge reageerd. De rechercheur die haar te woord had gestaan, had gisteravond geen dienst en was nog niet over de kwestie gehoord. Syrische piloten op vijandelijk gebied Zo te zien nogal terneergeslagen zitten ze hier in het gras van het vliegveld: de twee Syrische pi loten, die maandag met hun MIG-17 straaljagers op deze Israëlische (en dus vijandige) luchtbasis landden. De landing, waarover de autoriteiten in Is raël nog het stilzwijgen bewaren, verwekte onder het publiek grote sensatie. Drommen mensen trok ken naar het vliegveld om de straaljagers te bekijken en zo mogelijk een glimp van de piloten op te vangen. SEOEL Zes Noorkoreaanse infiltranten zijn bij gevechten in de centrale sector van de gedemilitari- j seerde zone gedood. Aan Zuidkore- j aanse zijde vielen geen doden en ge- i wonden. (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE Aan het korte maar hevige bestaan van de super markt-met-spotprijzen „Cash and Carry De Schuur" is gisteren een eind gekomen. Ambtenaren van de rijkspolitie verhinderden het winkel personeel, de oude veeschuur aan de 's-Gravenweg binnen te gaan. De ge broeders Groenewegen. exploitanten (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Onze confectie-in- dustrie van eigen bodem mag er wezen. Vooral de Nederlandse mantels hebben overal in de wereld een goede naam. Hier geven we een jonge serie van Netex, waarvan de winkelprijs varieert van onge veer 145 tot 180 gulden. Alleen het mo del met hamsterbont bezet (2e van rechts komt net boven de tweehonderd gulden, maar er behoort dan ook het mofje bij, dat zelfs een tasje in zijn binnenste verbergt. Om helemaal modieus te zijn zou de draag ster de mof aan een lange koperen ketting moeten hangen. Geheel links een bijzonder goed gesne den manteltje gemaakt van vigoré-shetland uit een Tilburgse fabriek. Van Franse tweed is de vertikaal ge streepte in drie modetinten en a la Chanel de geruite tweed mantel geheel rechts, af gezet met wollen tres. van de supermarkt, hebben zich bij de sluiting neergelegd. Nog deze week echter hopen zij een soortgelijke winkel in Oud-Beijerland te openen. Stef Groenewegen zei ons gisteren: „Ik had venvacht, dat de gemeente Capelle wat meer sociaal gevoel zou tonen en ons de gelegenheid zou ge ven, onze voorraad uit te verkopen. Maandag konden we niets meer doen: de hoofdingang was met planken dichtgespijkerd." Tweemaal heeft de Haagse raadsman van de gëbroeders Groene wegen getracht, bij de gemeente Ca pelle te bewerkstelligen, dat de win kel later zou mogen worden ont ruimd. Het gemeentebestuur hand haafde echter het standpunt: zater dag voor het laatst verkopen, maan dag deuren dicht. Daarmee is een eind gekomen aan een kort avontuur, waarin grote winsten zijn geboekt. De supermarkt haalde een omzet van 100.000 gulden in de week, meer dan de exploitanten zelf voor mogelijk hadden gehou den. Een flinke portie gratis reclame kreeg het bedrijf ook: dagbladen en NCRV-radio besteedden aandacht aan de activiteiten op Capels grond gebied. Stef Groenewegen: „In Oud-Beijer- land. waar we vrijdag waarschijnlijk al openen, kunnen we geen kwaad. We zitten in het pand Croonenburgh 26 en dat is een normale winkel. Ver kopen tegen lage prijzen, ook daar. In Oud-Beijerland kan het, in Capel- Ie is er teveel vriendjespolitiek. Al- bert Heijn en De Gruyter kunnen daar altijd de eerste kaart trekken." HAMBURG De Australische prof. John Newcombe heeft maandag de eerste open Duitse heren enkel- speltitel gewonnen. In de finale van het tornooi op de Rothenbaumbanen van Hamburg zegevierde Newcombe in een sfeerloze partij met 63 62 6—4 over de Zuidafrikaan Cliff Drys- dale, die evenals de Australiër deel uitmaakt van de Amerikaanse Dave Dixon-groep. De eindstrijd in het damesenkelspel zal gaan tussen de Australische Judy j Tegart, die in de halve finales met 68. 63 en 75 van de Ameri- i kaanse Julie Heldman won en Anette du Plooy uit Zuid-Afrika, die Virgi- I nia Wade (GB) in twee sets (63 I 60) aan de kant zette. bevestigd dat Egypte nu bereid Is aanzienlijke concessies te doen ten gunste van een oplossing in het Na bije Oosten. Dergelijke concessies zullen echter niet voldoen aan de eisen van Israël voor rechtstreekse onderhandelingen. De toezeggingen zouden bestaan uit demilitarisatie van het schier eiland Sinai, internationalisatie van de strook van Gaza en een nieuwe aanpak van de moeilijke kwestie van de Palestijnse vluchtelingen. Een woordvoerder van de Verenig de Naties zei dat secretaris-generaal Oe Thant niets weet van nieuwe Egyptische voorwaarden. De mogelijke ommekeer in de Egyptische houding valt samen met berichten over een geheime bijeen komst van arabische communisten die de houding van Moskou weer spiegelend tot matiging maanden en het verblijf van president Nasser in de Sowjetunie. DEN HAAG Nederland zal tij dens de Olympische roeiwedstrijden in Mexico op zes van de zeven num mers vertegenwoordigd zijn. Zoals in de lijn van de verwachtingen lag, wordt er geen vier zonder stuurman naar de spelen afgevaardigd. Het bestuur van het Ned. Olym pisch Comité heeft maandagavond in overleg met een delegatie van de Kon. Ned. Roeibond besloten de vol gende ploegen in te schrijven: Vier met stuurman: Triton (H. Rouwe. F. Hartsuiker, T. Dronkert, P. Brum- melman, O. Weekhout - stuurman); Coach: B. R. H. Jansen; twee zonder stuurman: Nereus (R Luynenburg en R. Stokvis), coach: Bloemendal; skiff: J. Wienese (De Amstel), coach: K. Visscher; twee met stuurman: Laga (H. van Nes, H. J. Susselbeek, R. T. R. F. Rijnders - stuurman), coach: A. J. Bazuin. Dubbel twee: Proteus-Willem 3 combinatie (H. A. Droog en L. F. van Dis) coach: H. van der Meer; achten: Nereus (M. D. Kloosterman, P. Bon, G. van Enst, J. Reesink, J. Stein- hauser, E. Ch. Niehe, I. C. E. Wesdorp, J. van Laarhoven. A. R. A. Koning - stuurman), coach: Sj. Warte- na. Reserves: J. L. Maarleveld, F. G. v. d. Want en J. R. Lambrechtsen. Chef d'equipe: drs. Tj. B. van Wi- mersma Greidanus. Een en ander on der voorbehoud, dat de huidige vorm gehandhaafd blijft. HONSELERSDIJK Tour-winnaar Jan Janssen en de „geklopte" Belg Herman van Springel zullen starten in de profronde van Honselersdijk die op dinsdagavond 20 augustus wordt verreden. Het is bovendien de eerste gelegenheid voor Leo Duyn- dam om zijn kunnen in het Westland te tonen. Nederlands wegkampioen Eef Dol man zal eveneens van de partij zijn met o.a. Peter Post. Eddy Beugels, Harm Ottenbros, Riny Wagtmans, Gerard Vianen, Jo de Roo en Harry Steevens. Deelname van Australische, Engelse en Belgische renners geven de eerste profronde van Honse lersdijk een internationaal tintje. Gisteren zijn in Scheveningen de; Nederlandse tenniskampioenschap pen begonnen, In de eerste ronde won de als nummer één geplaatste Marijke Jansen (zie foto) gemakke lijk van de Rotterdamse Joyce Sluyter. VARSSEVELD Op een onbevei ligde overweg in Varsseveld is gister avond de 19-jarige R. Peppelman uit Varsseveld met zijn motor tegen de laatste wagon van een passerende trein gereden. Hij overleed ter plaatse. PETTEN De 53-jarige C. J. Vriesman uit Petten is gisteren bij werkzaamheden aan de Hondsbosse Zeewering om het leven gekomen. Hij werd aan het hoofd getroffen door de giek van een installatie, waarmee men oude palen uittrok. De giek schoot los, nadat een kabel was gebroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7