Burgemeester mr. Gallas ereburger Leiderdorp Hervormd Katwijk a. d. Rijn krijgt Ontmoetingskerk Naam getuigt van tweeërlei relatie Burgervader-sijn verder uitgediept Leidse raad zond nog gelukstelegram Dirk Zwart op het Noordwijkse orgel Groene Kruis in Alphen verhuist Prijsuitreiking zeilwedstrijden Gelukkig resultaat van breed overleg Nachtelijke veldslag in Ter Aar NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1< LEIDERDORP Burgemeester mr. R. M. Gallas van Leiderdorp heeft zich gisteravond losgemaakt van zijn gemeente, om zich vrijdag te verbinden aan de gemeente Alphen aan den Rijn, waar hij de heer Z. Bruins Slot gaat opvolgen. Eerst werd gisteravond in het raadhuis aan de Hoofdstraat een bijzondere vergadering van de gemeenteraad gehouden, waarvoor een aantal personen en vertegenwoordigers van instanties was uitgenodigd, en vervolgens had in de kapel van de Schep- pingskerk een druk bezochte receptie plaats. Onder de belangstellenden tijdens de raadsvergadering waren een afgevaardigde van het kabinet van de commissaris der Koningin, burgemeester K. van Diepeningen van Barneveld en echtgenote (de voorganger van burgemeester Gallas in Leiderdorp) en de ereburgers van Leiderdorpdokter Bake ma en de heer H. van der Horst. De nestor van de raadde heer Los, was, evenals de heer Van 't Klooster en de heer Buitendijk van Gemeentewerken, met vakantie afivezig. Aan het voorstel van wethouder-loco-burgemeester om de heer Gallas te benoemen tot ereburger van de gemeente Leider dorp voldeed de raad gaarne. Gisteravond was er ook een ge meenteraadsvergadering in Leiden. Op voorstel van de heer Van Aken, voorzitter van de fractie der P.v.d.A., ging een gelukstelegram naar burge meester Gallas uit in verband met zijn aanstaande installatie in Alphen aan den Rijn. De heer Van Aken deed dit voorstel omdat Leiderdorp deel uitmaakt van het gewest Leiden. Bij een afscheid gaan de gedachten terug, aldus burgemeester Gallas in zijn afscheidstoespraak. „Ik heb 6 jaar in deze gemeente op een ruim arbeidsveld mogen werken. Er waren vraagstukken van vérstrek kende aard". Om de snelle ontwikke ling te illustreren herinnerde burge meester Gallas eraan dat bij zijn komst er 1800 woningen waren. Nu zijn het er 2700 en er zijn er 900 in aanbouw. Samenwerking Een groot moment was het in zijn loopbaan geweest dat er in verband met de grenswijziging duidelijk is uitgesproken, dat Leiderdorp recht heeft op een eigen leven met een ge meenschappelijke regeling. Daarom is samenwerking in het gewst Lei den van groot belang. Wat zijn er vele belangrijke be sluiten genomen in deze raad. De Gallas gaf de leden de raad, de con structieve mentaliteit te handhaven. In deze grote ontwikkeling is een drachtige samenwerking gewenst en geboden. „De samenwerking met de beide wethouders heb ik", aldus de burgemeester, „altijd erg gewaar deerd. De gedegen kennis en humor van wethouder C. Meerburg zal ik niet gauw vergeten. Ook heb ik veel waardermg voor de praktische kijk op de zaken van wethouder J. Nie- vaart. Het vergaderen met u was een waar genoegen". Burgemeester Gallas zei ook dankbaar te zijn voor de samenwerking met gemeentese cretaris C. Hobo. Hij prees zijn grote kennis van deze gemeente en zijn onverdroten werklust. Goed was ook de samenwerking met de directeur van Gemeentewerken en zijn plaats vervanger en de ambtenaren van de secretarie en de dienst van gemeen tewerken en de boden Wijtsma en Van Oosterom. „Bij al het werk dat ik in deze gemeente heb mogen doen stond mijn vrouw naast mij. Ik zal de ontwikkeling van Leiderdorp als van mijn eerste liefde vanuit Alphen met belangstelling blijven volgen". Als bewijs van waardering voor de prettige samenwerking bood burge meester Gallas de beide wethouders een kist sigaren aan. Grote werken Uw benoeming naar Alphen kwam niet als een blikseminslag, zei wethouder Meerburg. „Er is bij ons een gevoel van weemoed nu u ons gaat verlaten. Wy hebben een goede tijd met elkaar gehad. U hebt altijd geluisterd naar uw mede-bestuurders. Uw programma was een plan van visie en inzicht. U was er van overtuigd dat ge zamenlijk werken noodzakelijk is. Daarom was u ook een voorstan der van particulier initiatief. NOORDWIJK De organist van de vrijgemaakte gereformeerde kerk van Rotterdam-C, Dirk Janszoon Zwart, concerteerde gisteravond voor vrij veel mensen in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen. Hij is een ge routineerd speler, die in zijn pro grammakers en gematigd gevoelige vertolkingen alweer toonde, zijns va ders erfenis getrouw, zij het met een wat nieuwere instelling, te willen be waren. Zo leefde de oude geest nog geheel en al in zijn eigen compositie: „Introitus. trio. toccata en koraal" over psalm 105, een werk, dat niets nieuws bevat en op verschillende ma nier. en vrij simpel, het isoritmisch d.imet alle noten even langvoor gedragen koraal behandelt. Na deze blijmoedige inleiding hoor den we een uitstekend, d.w.z. nelder, correct en onderhoudend gespeelde „Fantasie op de manier van een echo" (in d-klein) van Sweelinck. Het lichte staccato verlevendigde deze oude muziek in belangrijke mate. Het „Concerto del Sgr. Meck" van Johann G. Walther (Bachs neet) klonk prettig en vakkundig, maar sloeg nauwenjks aan. In het wat gechargeerde, weinig doorzichtige koraalvoorspel over de bekende melodie van „Straf mich nicht in deinem Zorn" deed Zwart ons in registratie en aanpak zijn gevoeligheid kennen. Maar de beheer sing faalde niet. Het veelgespeelde Trio (in F-groot) van Bachs leening Johann Ludwig Krebs (1713—1780) en het nogal vir tuoze Intermezzo uit Widors 6de sym fonie vormden een op dit moment, welkome tegenstelling. Een heel aardig, ook al niet onbe kend werk, is de 6-delige variatie- reeks en fuga op het Valerius-lied. „Waer dat men sich al keert of wend?" ran Willem Mudde. De veranderingen brengen weliswaar geen schokkend nieuws, maar de meeste zijn, op een orgel als dit. met zulke prachtige re gister stemmen. het aanhoren zeker waard. (b.v. I met cromorne-solo, V met chromatische bas). Zwart speelde de dankbare muziek van zijn zwager met toewijding en muzikale flair. Hij gaf zijn vader en leermeester het laatste woord in twee stukken (psalm 42 en hymne psalm 75:1) uit de „Musyck over de „voysen der- psalmen Davids". Ook hierin liet hij zijn gevoel niet de vrije loop. Dirk Jansz Zwart heeft respekt voor de muzikale vorm. U had altijd aandacht voor de pro blemen van de bevolking en hebt uw best gedaan het burgervader-zijn verder uit te diepen. Het moet voor u een grote voldoening zijn grote werken tot stand te hebben zien ko men. U hebt veel steun gehad van uw vrouw. Het was het „thuisfront" waarop u steeds kon terug vallen". Aan het voorstel van wethouder Meerburg burgemeester Gallas tot ereburger te benoemen gaf de raad spontaan zijn goedkeuring. Namens de raad sprak de heer E. J. Veldhuyzen, plaatsvervangend nes tor, woorden van dank voor de pret tige wijze waarop de voorzitter de vergadering heeft geleid. „Uw be noeming is er wel het bewijs van dat u het hier goed heeft gedaan". Ten slotte dankte burgemeester Gal las voor alle waarderende woorden Er blijft hier nog veel werk liggen en het is mtfn grote wens dat u een opvolger krijgt die Leiderdorp kan geven wat het nodig heeft". Drumband Na de raadsvergadering was er in de kapel van de Scheppingskerk ge legenheid om van het gezin Gallas afscheid te nemen. Zij werden bij de ingang opgewacht door de flink uit gegroeide Leiderdorpse drumband die de heer Gallas uit dank voor alle steun een boekwerk aanbood. Namens de burgerij schonk de voor zitter van de Oranjevereniging, de heer W. v.d. Wijngaard, een lederen fauteuil en twee boeken namens de Oranjevereniging. Als een vorst nam burgemeester Gallas gisteravond plaats in de hem geschonken lederen fauteuil. Aan zijn gezicht was het wel te zien, dat de stoel heel lekker zit. De voorzitter van de Oranje vereniging, de heer W. van de Wijngaard, had de heer Gallas de stoel aangeboden. Foto Van der Horst Zeer velen hebben daarna af scheid genomen van burgemeester Gallas en zijn gezin. Het kon niet worden voorkomen dat buiten een lange rij stond te wachten. Het was er wel een bewijs van dat de schei dende burgemeester de sympathie van velen heeft weten te verwer- De verwarming van de kerk ruimte is „air-conditioned". Geluid loze ventilators zorgen voor de aan- en afvoer van de lucht, die, thermostatisch geregeld, een vast gestelde constante temperatuur heeft. Een speciale voetverwar ming is hierbij niet nodig. Het kan in deze kerk niet tochten. De bij- ruimten worden door radiatoren verwarmd. Voordat men tot de bestelling van een instrument overging, heeft een gezelschap van deskundigen en rechtstreeks betrokkenen een aantal orgels beluisterd. Aan een duur orgel bestond geen behoefte: concertorgels heeft Katwijk al. Ten slotte kreeg de firma Vierdag (En schede) opdracht, voor 36.000 een een-klaviersorgel met vrij pedaal en 8 registers te bouwen. Het wordt een zogenaamd positief, is dus verplaatsbaar en komt schuin naast de essenhouten lage kansel te staan. De geluidswerking is dan diagonaal gericht. Over 18 maan den kan het in gebruik genomen worden. Eerste contact Via een gang met garderobe komt men eerst in de ontmoetingsruimte. De kerkgangers spreken hier met elkaar, het eerste of. meestal, her nieuwde contakt wordt gelegd. Hier zijn ook enkele „zitjes" gemaakt. In de kerk behoeven de ouderlingen dan niet meer de gemeente te over zien; ze zitten gewoon in de voor ste bank. De vreemdelingen in Jeru zalem, zullen eenmaal hier binnen gekomen, missschien hun drempel vrees overwinnen. De eigenlijke kerk, de plaats van ontmoeting met God, is zuiver vierkant. Aan de ene wand is het liturgisch centrum gevormd. In het midden daarvan, twee treden hoog, staat in een lange nis de vaste avondmaalstafel met lange ban ken van essenhout. Die is dus al tijd gereed48 personen kunnen er plaats vinden. Even daar voor, naar de andere hoek, staat de werkelijk prachtige doopsvont van wit-grijs cristallino, vlak bij de „doopouders-ingang". De ontwerpers zijn niet zuinig ge weest met ruimte. Reeds tussen li turgisch centrum en voorste ban- kenrij ligt een flinke open plaats. Maar ook naar boven en langs de zijden werkt de openheid bevrijdend. Gesloten ruimte Er is lang gesproken over een open of een gesloten kerk. Met het oog op het drukke verkeer aan twee zijden is de gesloten ruimte geko zen. De lichtwerking is dan bijzon der effectvol. Het, overigens met 36 lichtpunten bezette plafond laat overdag langs de randen het licht indirect door. De achterwand die 'n alweer mooie luchtige ruimte af sluit. is met een reeks smalle ven- sters bezet. Op het eerste gezict. maakt de reeds genoemde geperfc reerde band de indruk van oud-kei kelijke mozaïeken. Boven het litui gisch centrum en de zijruimten va het licht door inwendig rood be schilderde afgeknot piramidevoi mige kokers recht omlaag. In hi ontmoetingscentrum zijn ze blau* De sipo-mahoniebanken tellen 38' vaste zitplaatsen met voldoende al stand tot passeren. Dit aantal kaï buiten de centrale ruimte, met stoe len, later met banken, tot 573 a 60 worden opgevoerd. Die stoelen zlji er trouwens al. De vloer is van „uitgewassen siei beton", de wanden van grijsgel Thornse baksteen. Deze kerk heel geen versiering nodig, omdat d« vormverhoudingen, het lijnenspel lichtwerking schoon en harmonise zijn. Er kan eenvoudig niets meei bij- De hoofdindeling van het con plex, „de kerk op zondag en in d week", is ook aan het grijsgele ex terieur te zien. De eenvoud, di soberheid zijn hier welsprekend. De ,kerk in de week" beschikt ove hobbyruimten voor de jeugd, ca techisatie- en vergaderruimte, eei kelder met kasten, voor alle ve enigingen één, en een ruime, aan trekkelijke zaal voor allerlei doel einden, met podium (boven de ke' der, zodat zelfs een souffleurshok mogelijk is), een keuken en ee garderobe. De verlichting is hie weer heel mooi. Er is in het alg« meen aan alles gedacht. Zo word bij mogelijk uitvallen van het lich op het zelfde ogenblik een dtx .accu's gevoerde noodverlichting ii geschakeld. De predikantenkamer, die oo voor gesprekken en vergaderinge| „en petit comité" kan worden g bruikt. herbergt de brandvrij I kluis, *waarin straks het waardevol kerkelijk archief zijn plaats kry{> Men zal in deze kerk geen dradd zien: de leidingen zijn weggewerk ook die voor de „doventelefoon". Nog twee belangrijke voorzieni gen: er is een crèche en een he lende op- en afgang voor invalidei wagentjes. De Ontmoetingskerk, waarvoor i juni 1967 met het eerste graafwer is begonnen, wordt volgende wee vrijdag, 23 aug., officieel in gebrui genomen. ALPHEN Het consultatie bureau van het Groene Kruis i van het verouderde gebouw aan Prins Hendrikstraat naar een wonii in de Lekstraat worden verplaau De verhuizing kan al zeer binne: kort haar beslag krijgen. Het oud gebouw is inmiddels verkocht. D afwerking en inrichting van hi nieuwe pand zullen nog wel enke! maanden duren. Op de verdiepin zal ruimte overblijven voor ee kleine conciërgewoning. Toen het gezin Gallas gister avond bij de kapel van de Scheppingskerk aankwam voor de receptie na de raads vergadering, werd het muzikaal begroet door de actieve Leider- dorpse d-)-umband, die de burge meester ais blijk van waardering voor alle steun en sympathie een boek aanbood. Foto Van der Horst Vertrek inspecteur onderwijs H'meer HAARLEMMERMEER De heer E. Dijkstra uit Hoofddorp zal op vrijdag 30 augustus 's middags om 3 uur officieel afscheid nemen als gemeentelijk onderwijsinspecteur van Aalsmeer en Haarlemmermeer. Vijf jaar geleden werd hij de eerste gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs in beide gemeenten. Met ingang van 1 september heeft hij de benoeming aanvaard als rijks inspecteur voor heit lager onderwijs in Hengelo. die gaven de doorslag. NIEUWKOOP De nationale zeilwedstrijden, voor de 17e maal door de watersportvereniging Noord zuid georganiseerd, zijn gisteren ge ëindigd. De wedstrijden kenmerkten zich door een recordaantal deelne mers. In jachthaven Plaszicht werden gisteravond de prijzen uitgereikt door voorzitter P. Bodegraven. De uitslagen van de maandag avondwedstrijden: Valkenklasse: 1 B Kraan, 2 W Both, 3 G Vroege: 16 m2 A-klasse: 1 J v d Kooij, 2 M Kagchelland, 3 J Bodegraven; Finnjollenklasse: 1 R v d Bosch, 2 J de Vries, 3 S de Poorter; 16 m2 B-klasse: 1 D Ooskam. 2 A Wijn gaard, 3 R Willemse; Vrijheidski.: 1 J Aarts, 2 Ruiterman, 3 W Cleef; Spankerkl.: 1 S Hiemstra, 2 B Hart- ges; Schakelklasse: 1 W v Riemsdijk, 2 W Overyoom; Pampuskl.: 1 C Smit, 2 J Bastiaans, 3 L de Wit; Stermkl-: 1 R de Granada, 2 C Röling; Flying Jun. kl-: 1 P Lengom, 2 D v Waning; O.K. jollenkl.: 1 A Bergwerf. 2 de Koning; Varienkl.: 1 P Dekker, T Salemink: Solokl.: 1 T Gerbrand: 2 J v d Bosch; Jeugdkl. 1 P Brou wer, 2 Med. E. v d Torre; Ol. jo lenkl.: 1 J Saltzherr, 2 P Imhof. Eenmanswedstrijd Valkenkl.: 1 Bot; 16 m2 A-kl.: 1 K v Assel 2 J v d Kooij; 16 m2 kl.: 1 J Bode graven; Vrij'heidskl.: R v Heijst Schakelklasse: L Both; Finnjollenk! F Duffers; O-K. jollen: C Bijkeri Vaurienkl.: W Hoogenboom; Jeugd klasse: P Brouw. De hoofdprijzen vielen ten de aan: Valkenkl.: B. Kraan; 16 m2 kl J v d Kooij, Finjollen: D Rietvel 16 m2 kl.: A Wijngaard, Vrijheids! Jac Aarts, Spankerkl.: S Hiemst: Schakelklasse: W Overtoom, Pamp klasse: J Bastiaans, Sternkl.: C Ri ling, Fl. Juniorkl.: P Lengton, O.I jollen: J de Koning, Vaurienkl P Dekker, Solokl.: J Gerbrands, 0 Jollen: J Saltzherr, Jeugdkl.: P Bro wers. De heer P- Brouwer die in d jeugdkl a sse in vier wedstrijden d eerste plaats wist te bereiken, ont ving een extra prijs voor deze besti prestatie. TER AAR In de nacht van zondag op maandag hebben de ge broeders Van Z. weer van zich laten horen. Op de Westkanaalweg tussen Papenveer en Kattenbrug moest de familie J. F. het ontgel den. De jongemannen uit Ri.m- saterwoude belden aan bij het huis van de familie F. waar men reeds ter ruste was gegaan. Ze hadden daar nog een appeltje te schillen met één of meer zoons. Dat ging wel wat hardhandig; alle ruiten van het huis sneuvelden en er werden vernielingen gepleegd. Er werd flink gevochten, waardoor de scha de nog groter werd. De telefoon moest van de muur, maar bij buren, die eerst ook ge wekt moesten worden, wist men de Rijkspolitie te waarschuwen. Zij maakte een eind aan de herrie. Een van de gebroeders v. Z. had een gapende wond aan zijn been en moest naar een ziekenhuis wor den gebracht. De andere kreeg een kamertje op het politiebureau toegewezen. De aanvallers en de verdedigers beschuldigden elkaar over het ontstaan van de veld slag. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek genomen. KATWIJK AAN DEN RIJN Het gebeurt niet vaak dat de naam van een kerk tegelijk de funktie verklaart. De meeste namen zijn immers niet meer dan mooie of verheven versieringen. Voor de Hervormde Ontmoetingskerk aan de Nieuwe Duinweg in Katwijk- Binnen heeft men laat ons in dit geval gerust zeggen de ge meente, beivust een welsprekende, alleszeggende naam gekozen, een naam die het hart van de zaak raakt. Het ging erom, hoe de gemeente de kerkgang, de gewijde dienst beleefde. Daar is lang en diepgaand en algemeen over gediscussieerd. Uit die besprekingen is de vorm geving als geheel en in bijzonderheden, maar ook de naam opge komen. In de kerk, de liturgie ontmoet men God, maar hiermee is het gemeenteleven niet afgelopen. Het is goed en nodig voor en na de dienst en ook in de iveek elkaar te spreken. Deze twee verschillen de ontmoetingen, de verticale en de horizontale, zijn duidelijk in de bouw van de nieuwe kerk aanschouwelijk gemaakt. De naam „Ont moetingskerk" wijst rechtstreeks naar die dubbele functie, die naam is meer en zelfs wezenlijk anders dan een versiering. Drie raadgevers Toen eenmaal het plan vastlag, werden drie raadgevers aangetrok ken. Ir C. de Jong (Voorburg) ad viseerde voor de akoestiek, de heer H. C. Kersten (Den Haag) voor de verwarming, de heer Hulsman, la ter Willem Talsma (Amsterdam) voor het orgel. Aan de goede geluidswerking is veel zorg besteed. De onderlinge verhoudingen van het kerkinterieur en de band van geperforeerde ste nen onder het plafond werken daartoe mee. Al jarenlang is er over de bouw van een tweede kerk gepraat. Om financiële redenen heeft men, zelfs na de voltooiing van de Koestal, zich moeten behelpen met de groe ne houten kapel, die eens door een wervelstorm in stukken werd ge draaid, maar toch weer verrees. Een tweede predikant (ds Baas) deed zijn intrede, betrok een nieu we pastorie, maar het terrein er achter bleef woest en ledig. Het is er eindelijk toch van ge komen. Enthousiaste gemeenteleden ontketenden een „aktie 1vrijwil lige bijdragen", de generale finan ciële raad van de hervormde kerk deed toezegging van steun en de rijkspremie-kerkenbouw zou daar op volgen. Op 26 april 1966 kwam het ant woord op het verzoek van novem ber 1964. Een subsidie van 75.000 over vier jaar, na het gereedko men, zou de eerste zware tijd over bruggen. Die vrijwillige 1% van de gemeente en de toegezegde subsi- Aan het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop (Oegstgeest) werd (najaar 1966) verzocht, een tekening te maken. De bouwmees ters gingen met voorzichtige wijs heid te werk. Ze namen met alle gemeentelijke commissies contact op, wilden weten, wat men wens te. hoe men de eredienst beleefde. In juli 1966 werd alles uitvoerig op een gemeentevergadering be sproken en daarna de bouwop dracht gegeven. De Ontmoetingskerk dankt dus de vormgeving aan uitgebreid ge meenschappelijk overleg van een mondig geachte gemeente, die niet zonder meer behoefde te accep teren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4