OVERLEG MET RODE KRUK JAMIN UTRECHTSE POLITIE ONBEREIKBAAR Commentaar Man steekt met dolk rivaal dood Prof. mr. P. J. Oud overleden Drie negers gedood 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers fruit EX-VRIENDIN ZWAARGEWOND spreuk VS: Nood in Biafra lenigen Waarom ziet O men ze niet? Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur <giro 76oo76> c rita het «her Lijk opvarende van Shamrock geborgen Privé vliegtocht voor f27.50 onvergetelijk! 9 „Voedselvluchten hervatten Vergoeding voor slachtoffers van wolkbreuk China geeft Brit uitreisvisum Nieuwe leidse Courant Dinsdag 13 augustus 1968 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghencpoet!" Hoofdkantoor Leiden Sfeenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur tl morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 U niet duur wel heerlijk Op hoog niveau wordt in Genève onderhan deld om de voedselvluchten naar Biafra weer. op gang te brengen. Herhaaldelijk zjjn vlieg tuigen van het Rode Kruis door het Nigeriaanse leger beschoten. Morgen komt een vertegen woordiger van Oe Thant naar Lagos voor over leg. AMSTERDAM De 26-jarige Surinamer Michel L. heeft gis teravond in Amsterdam na een hevige ruzie zijn landgenoot en rivaal, de 33-jarige typograaf H. J. Bilkerdijk, met een dolkmes doodgestoken en daarna zjjn 32- jarige ex-vriendin Lea Gobets ernstig in de borst en rug ver wond. De vrouw werd zwaargewond naar het Wilhelminagasthuis gebracht, waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. De dader was ter plaatse blijven wachten en kon zon der moeilijkheden door de politie worden gearresteerd. Michel L. woonde tot ongeveer een week geleden samen met de vrouw bij wie hij een dochtertje van i anderhalf jaar heeft in haar wo- j ning op de eerste étage onder de fa- milie R. Cedok-Blankendaal in de Wilhelminastraat. De Surinamer, die vorige week door de vrouw uit huis zou zijn gezet, verdacht haar van een liefdesaffaire met de typograaf, die *inds enige maanden bij de familie Cedok at, maar elders woonde. Voor vervolg zie pag. 7| LONDEN Sir Donald Hopson, de Britse zaakgelastigde in Peking, mag China verlaten. Hij heeft het uit reisvisum gekregen waarom hij zes weken geleden gevraagd heeft. Van daag hoopt Hopson naar Hong Kong te vertrekken. Hopson kwam vorig jaar in het nieuws toen hij zich manhaftig ver dedigde tegen Rode Gardisten die het hoofdgebouw van de Britse missie in Peking bestormden en in brand sta ken. Koningin Elizabeth verhief hem wegens zijn moedig gedrag in de adelstand. Urenlang is men bezig geweest om de vernielde telefoonkabels te her stellen. Op de achtergrond: het politiebureau. UTRECHT Het hele politieapparaat in Utrecht was gister middag kwart voor één onbereikbaar voor alle telefoon- en telex- verkeer. Ook de alarminstallaties op het hoofdbureau die de Utrechtse bankinstellingen moesten beschermen tegen overvallen functioneerden niet. Surveillance-wagens van de politie moesten de banken afrijden om hen te waarschuwen dat de installaties w aren uit geschakeld. Dit ongemak weid ver oorzaakt doordat bij grondwerkzaamheden voor het politiebureau aan het Paardenveld een PTT-ka- bel was stukgetrokken. Tot omstreeks drie uur was evenmin telefonisch contact mogelijk tussen de politie enerzijds en de plaatselijke brandweer en GGD anderzijds. Verbin- terpol niet binnen. Een surveillance-wagen moest aan en af rijden tussen het hoofdbureau en de politie- verbindingsdienst om op die manier aan de telexbe richten te komen. „We za ten er wel echt mee", zo Alurminstalluties van banken uitgeschakeld ding werd pas mogelijk nadat als noodvoorzie ning portofoons waren ingeschakeld. Doordat ook het telex- verkeer was uitgeschakeld kreeg de politie de telex berichten van andere poli tiekorpsen en die van In- zei een politieman van de verbindingsdienst. On verschilligheid Een functionaris van het telefoondiestricht Utrecht, die direct een onderzoek instelde, schatte de aange richte schade op vierdui zend gulden. Hij was nogal boos over de zijns inziens nonchalante manier waarop men de werkzaamheden had uitgevoerd. „Ze doen maar wat, terwijl alles nauwkeurig op papier staat. Ze moeten veel beter opletten", luidde zijn com mentaar. Pas om kwart voor zes 's avonds was het politie bureau weer voor de bui tenwereld bereikbaar. De PTT-kabel was toen pro visorisch hersteld, hoewel niet alle verbindingen luk ten. Met name het interne telefoonverkeer leverde af en toe nog moeilijkheden op, maar PTT verzekerde dat ook dat euvel spoedig zal zijn verholpen. ORA HOENSBROEK GOS vanmorgen geopend Ds. Sai van de Tiv-kerk in Nigeria en dr. J. D. Vorster van de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika schudden elkaar de hand bij het begin van de Gereformeerde Oecumenische Synode, waarop het rassenpro- bleem de neteligste kwestie is. De Tiv-kerk is ontstaan door het zendingswerk van de Neder duitse Gereformeerde Kerk. Dr. Vorster, lid van de interimcom missie van de GOS, is een broer van de Zuidafrikaanse premier. GENÈVE Op Amerikaans initiatief zqn vandaag in Ge nève vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis besprekingen begonnen met regeringsfunctionarissen uit de Verenigde Staten en andere landen om een eind te maken aan de grote nood in Biafra. Het eerste doel van de conferentie is ihet hervatten van de voedsel vluchten voor de slachtoffers van de Nigeriaanse burgeroorlog. (Het Rode Kruis werd gedwongen de vluchten van het Spaanse eiland Fernando Poo naar Biafra stop te zetten om dat de toestellen boven Nigeria her haaldelijk werden 'beschoten.) De Nigeriaanse regering heeft een beroep van het Rode Kruis om een eind aan de 'beschietingen te maken, van de hand gewezen. Er wordt ech ter nog steeds met de regering in La gos hierover onderhandeld, op grond van een akkoord tussen 'het Rode Kruis en Nigeria voor het vervoer van goederen van Fernando Poo naar Biafra bij nacht op eigen ri sico. Ook gisteravond werden twee vliegtuigen beschoten, die op weg waren naar Biafra met Westduitse voedselzendingen en medicamenten'. Zij keerden onverrichterzake terug. Addis Abeba Het politieke overleg in de Ethio pische hoofdstad Addis Abeba, dat gisteren zijn tweede week is inge gaan, sleept zich nog traag voort. Gisteren spraken Nigeriaanse en Biafraansc afgevaardigden drie uur met elkaar, maar de situatie veran derde niet. Vandaag werd verder onderhan deld, echter zonder de leider van de Nigeriaanse delegatie, Enahoro. Hij is onverwachts teruggekeerd naar Lagos, waar hij „belangrijke zaken heeft te regelen". Voorlopig zal hij niet naar Addis Abeba teruggaan. Paus Paus Paulus heeft een dringend beroep gedaan op beide partijen aan de conferentietafel, voorrang te ge ven aan hulp voor de onschuldige slachtoffers van de oorlog. De Nigeriaanse ambassadeur in Rome overhandigde de paus een brief van regeringsleider Gowon, waarin deze de paus vraagt voor Nigeria te blijven bidden. Enkele weken geleden sprak de paus zijn bezorgdheid uit over de ontberingen van de Nigeriaanse burgerbevolking. Gowon antwoordde hem dat hij al het mogelijke had ge daan om het conflict met Biafra te vermijden. Boven de oceaan is een weste lijke stroming tot stand geko men waarmee storingen vrij snel over de oceaan naar West-Euro pa worden gevoerd. Een frontaal systeem behorende bij zo'n de pressie bereikte dinsdagochtend de Engelse oostkust en Noord west-Frankrijk en bracht al vroeg in Zeeland en Brabant tij delijk regen. Deze storing zal tijdelijk re gen en vooral in het zuiden van het land mogelijk krachtige wind brengen waarna woensdag onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk enkele l opklaringen mogelijk zijn. De temperaturen zullen maar wei nig verschillen van die van van- daag. ffl DE BILT Aanvankelijk ilzwaar bewolkt met tijdelijk regen 'of enkele buien, maar morgen overdag van het westen uit ver spreide opklaringen. Matige, tij delijke krachtige wind ruimend van zuid naar west. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Strandweer Morgen veel bewolking met tijdelij-k enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: In de 'komen de dagen onbestendig als ge volg van een grotere depressie- akiiviteit die zich naar de Noord zee uitbreidt. 14 aug. zon op 05.22 zon onder 20.06 maan op 21.59, maan onder 12.32. Er is zoveel onmogelijk voor de mens, als hij maar ernstig wil. WEISS Gesprek met eerste vrouwelijke hoogleraar te Rotterdam pagina 2 MODE VAN EIGEN BODEM: GOED EN GOEDKOOP pagina 7 Omroeppionïer Willem Vogt (80 jaar) houdt open hof pagina 6 WW WfHPWV LOS ANGELES Bij rassenon- lusten in de negerwijk Watts in Los Angeles zijn gisteren drie negers ge dood, terwijl vijftig personen, onder wie zes politiemannen, gewond raak ten. Toen politiepatrouilles met stenen werden bekogeld en door sluipschut ters onder vuur werden genomen, werd een „algemene mobilisatie" af gekondigd. De betrokken wijk werd afgezet en 470 politiemannen trokken met patrouilleauto's naar Watts, waarbij zij van een hefschroefvlieg- tuig dat met een krachtig zoeklicht was uitgerust, aanwijzingen kregen omtrent de haarden van verzet. zaak mag heel ons volk hem bij zijn heengaan dank weten. LONDEN Het Britse oorlogs schip Echo heeft gisteren op de Noordzee een lijk geborgen van één van de vijf vermiste vissers van de Belgische treiler Shamrock, die vrij dag was omgeslagen. Het stoffelijk overschot, dat nog niet is geïdentificeerd, zal naar Great Yarmouth worden gebracht De enige overlevende van de Shamrock, de 17-jarige Walter Thiel. die zondag werd opgepikt wordt in het zeemanshuis in Great Yarmouth verpleegd. Zijn toestand wordt goed genoemd. Hij zal vandaag naar zijn woonplaats Zeebrugge terugkeren. ROTTERDAM Gisteravond is in zijn woning te Rotterdam •>p 81-jarige leeftijd overleden de -befaamde politicus en oud burgemeester van Rotterdam, prof. mr. P. J. Oud. Begin maart was de voormalige leider en een van de oprichters van de VVD vrij ernstig ziek geworden en geopereerd wegens een storing in de bloedsomloop. Noteert u voor een rondvlucht: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: Alleen als men langer toil vliegen, dit invullen: x 25 min. Hij voorkeur op een WOENSDAG eahtend middag avond ZATERDAG oahtend middag avond O Op zondag wordt niet gevlogen. Ik.heb feeds betaald per: giro kontant Ik kom-per: auto trein LI/Ni- Ckl U/«r 1 De2e KWARTET-rondvluchton worden georganiseerd van- nWC CN WAI uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET* "1—abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger» die geen dolle stunts uithalen maar u in een modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel Is het moqelijk In de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaat te vliegen. Terwijl men op z'n Deurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking, vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste Inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te kri|gen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor-u aan.de beurt bent krijgt u de instaokaart thula. Betaling aan de krant: per giro of aan het bureau. Wie alleen of met z'n tweoén wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk Wèl voor drie personen betalen. Bij de indeling behoelt men dan niet op een combinatie te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermolden. Twee- ot driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele ot driedub bele betaalt. Boeiende figuur Prof. Oud was sinds 1963, toen hij zich uit het actieve politieke leven terugtrok, minister van staat. In dat jaar werd hij tevens benoemd tot erevoorzitter van de VVD. Pieter Jacobus Oud werd op 5 december 1886 in Purmerend gebo ren. In 1917 promoveerde hij aan de Gemeentelijke universiteit in Am sterdam in rechten. Daarvoor werkte hij bij de 'belastingdienst. Eveneens in 1917 ving zijn politieke loopbaan aan toen 'hij voor de Vrijzinnig de mocraten in de Tweede Kamer kwam. Minister Zijn deskundigheid trok spoedig de aandacht. In 1933 werd hij minis ter van financiën in 'het bekende crisis-kabinet van dr. Colijn. In 1938 werd hij benoemd tot bur gemeester van Rotterdam. Hij legde deze functie in 1941 vrijwillig neer. Na de oorlog keerde hij tot 1952 op deze post terug. Prof. Oud speelde een belangrijke rol bij de wederop bouw van de Maasstad. In 1948 deed hij voor de tweede maal zijn intrede in de Tweede Ka mer, waar hij de leiding op zich nam van de WD-fractie. Vier jaar later werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het staatsrecht aan de economische hogeschool in Rotter dam. i Van 1952 tot 1958 was prof. Oud de voornaamste oppositieleider te gen het beleid van premier Drees In 1959 behaalde de VVD onder zijn leiding een grote verkiezingsover- xvinning. Het waren de laatste ver kiezingen waaraan hij als actief po liticus deelnam. Prof. Oud heeft enkele 'belangrijke I werken geschreven over de parle- I mentaire geschiedenis en de Neder- i landse staatsinrichting. Ook wijdde hij zich ondanks zijn overdrukke be zigheden nog aan tal van zaken en j instellingen. Hij was onder andere de actieve voorzitter en later ere voorzitter van de Vereniging voor Nederlandsche Gemeenten. Hij was ook voorzitter van de internationale vereniging van gemeenten. In 1959 verleende de Vrije Univer siteit van Berlijn hem het eredocto raat van de filosofische faculteit. Mr. Oud was commandeur 'in de orde van de Nederlandse Leeuw en van het Legioen van Eer van Frankrijk. De crematie geschiedt vrijdag in alle stilte op Westerveld. (Zie verder pagina 5) TN professor Oud is wel een bij uit stek boeiende figuur uit ons po litieke leven heengegaan. Zijn beeld zal lang nog in onze herinnering blijven, in onze oren zal nog lang zijn typische stem klinken. Elders in onze krant van vandaag vindt de lezer van de hand van on ze parlementsredactie diepergaande beschouwingen over deze opmerke lijke man. Hier zij volstaan met een enkel woord van weemoed, omdat, bij al le verschil van mening, ook bij dit sterven van een onmiskenbaar ver lies moet worden gesproken. In de politiek, als elders, is er een opschuiven van generaties. Maar iemand als Oud leek meer dan één generatie in zich te verenigen. Zijn nagedachtenis roept ons namen op als die van Schouten en Tilanus senior, de heengeganen, die van Drees en Romme, de nog onder ons levenden. Maar evengoed de naam van een man als Colijn, wiens poli tieke medewerker hij is geweest in een belangrijke periode. Een boeiend man die er, met ande ren, in geslaagd is heel een tijdvak ook boeiend te maken. Zijn kwaliteiten waren onmisken baar. Een bekwaam minister, een niet minder bekwaam burgemees ter. Maar het grootst was hij als parlementariër, daarin gesteund door zijn bijkans onfeilbare kennis van onze parlementaire historie. De politiek was voor hem wat het water is voor de vis. Hier leefde hij, bier koos hij zich ziin posities, hier was hij de beweeglijke van geest. Hier werd hij tot een vertrouwd as pect in eed'ook daarom vertrouwd geheel. Hier was hij de politieke vertegen woordiger van een van Nederlands geestesstromingen. Voor zijn bijdrage, in zovele amb ten en functies, aan de nationale DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mejuffrouw A. A. Kessel (PPR) heeft de minister van binnen landse zaken en sociale zaken en volksgezondheid gevraagd het moge lijk te maken dat slachtoffers van de wolkbreuk die zaterdag West-Bra bant trof, voor schade die niet door verzekering wordt gedekt een beroep op het Rampenfonds kunnen doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1