McGovern onder Kennedy- vlag in verkiezingsrace Waanzin- politiek' in Vietnam RADIKALEN (PPR) WILLEN MET D'66 EN PVDA PRATEN Beurs reageert nauwelijks op verkiezing Nixon Brand op tanker man omgekomen Uit de Haagse hof geplukt AANHANGER ROBERT KENNEDY „DUIF" IN VIETNAM-OORLOG Man bedreigt meisjes met pistool VIER PERSONEN VERDRONKEN Bankoverval: buit f80.000 Al 250 Basken gearresteerd FINANCIEEL WEEKOVERZICHT 5 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1968 WASHINGTON George Stanley McGovern was als jonge man repu- blfcein in de traditioneel republi keinse staat Zuid-Dakota, waar hij op 19 juli 1922 in Avon geboren is. In 1945 sloot hij zich echter bij de de mocraten aan, omdat hij meende dat de Democratische Partij meer de partij is voor de gemiddelde Ameri kaan. Hij werd hoogleraar in de politieke wetenschappen totdat hij in 1358 werd gekozen in het Huis van Afge vaardigden. In 1960, toen zijn vriend John Kennedy Nixon versloeg bij de presidentsverkiezingen was McGo vern er bijna in geslaagd een se naatszetel te verwerven. Hij kwam 15.000 stemmen tekort. Kennedy be noemde hem terstond tot leider van het programma „voedsel voor de vre de". In 1962 trad hij af en wierp hij zich opnieuw in de verkiezingsstrijd voor de Senaat. Dit keer had hij suc ces. Hij werd de eerste democratische senator voor zijn geboortestaat sinds 26 jaar. McGovern heeft zijn kritiek op de politiek van Johnson in Zuid-Oost-Azië nooit onder stoelen of banken gestoken. Hij sprak Herhaal delijk over „waanzin-politiek" en zei dat de oorlog een politieke zaak is, waarvoor geen militaire oplossing mogelijk is. In de Tweede Wereldoorlog diende McGovern als piloot van de B-24 bommenwerpers. Hij volbracht 35 missies naar Europa en de Stille Zuidzee, waarvoor hij werd on derscheiden met het „vliegende kruis". Tussen twee vluchten in huwde hij in 1943 met Eleanor Stegeberg, die hem vijf kinderen schonk. WASHINGTON Senator George McGovern, een vurige aanhanger van Robert Kenne dy, heeft zaterdag aangekon digd te zullen deelnemen aan de wedloop voor de democrati sche presidentskandidatuur. Dc 46-jarige senator voor Zuid-Da kota zei op een persconferentie dat hij niet de „mantel van de Kenne dy's' voor zich opeist, maar dat hij een diep geloof heeft in het „tweele dige doel. waar voor Robert Kennedy zijn leven gaf: beëindiging van de oorlog in Vietnam en overbrugging van de tegenstellingen in onze eigen maatschappij". „Ik geloof dat als Robert Kennedy was blijven leven hij een van onze werkelijke grote presidenten was ge worden", aldus McGovern. „Het heeft echter niet zo mogen zijn en er is niemand om zijn rol in het Ameri kaanse politieke leven over te ne men". De race voor de democratische kandidatuur voor het Witte Huis gaat nu tussen drie kandidaten: vi ce-president Humphrey, senator Eu gene McCarthy en George Mc Go vern. Op 26 augustus zal tijdens de democratische partijconventie in Chi cago uit drie mededingers de defini tieve kandidaat worden gekozen. .Duif" W McGovern. die beschouwd wordt als een „duif wat betreft de oorlog in Vietnam, noemde Robert Kennedy ..de meest talentvolle politieke leider van deze generatie". Hij zei dat hij niet geprobeerd heeft de steun te krijgen van Edward Kennedy of van de weduwe van Robert Kennedy, Ethel, maar hij hoopt op hun stil zwijgend begrip voor wat hij wil doen. „Aan de oorlog moet nu een eind komen, niet volgend jaar, of het daaropvolgende, maar nu", zei de se nator. „Het bombarderen van Noord-Vietnam moet op dit moment worden beëindigd, want daardoor worden betekenisvolle onderhande lingen geblokkeerd. De zinloze ver nietigingsacties van de geallieerden, die tegelijk de dood betekenen voor strijders en onschuldigen, moeten di rect ophouden". (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De kerngroep men noemt het wel het parlement van de Poli tieke Partij Radikalen heeft zaterdag besloten op korte ter mijn kontakten te leggen met mogelijke partners in een pro gressieve concentratie. Met name genoemd werden de PvdA en D'66. Maar ook per sonen en groepen uit ARP en PSP zouden in de besprekin gen kunnen worden betrokken. Voorlopig zullen er kontakten zijn op lokaal niveau. De PPR meent dat er veel misvestanden bestaan tussen de par tijen en de groepen die straks in een concentratie samen zouden moeten gaan. Zij willen er toe meewerken dat de toekomstige partners elkaar leren kennen en die misverstanden uit de weg geruimd kunnen worden. Vandaar dat op de eerstvolgende ver gadering van de kerngroep, op 31 au gustus, een vertegenwoordiger van Nieuw Links wordt uitgenodigd om de aard van zijn beweging toe te lichten. De kerngroepvergaderingen zijn voortaan voor alle leden toeganke lijk. En dat zijn er, volgens vi- ce-voorzitter mr. Eric Jurgens, nogal wat: 2500 tot 3000. Maar hij verwacht dat dit aantal nog wel toe zal nemen door de „desintegratie in andere par- tijen". Zoals bekend wordt op 5 oktober in Arnhem een congres gehouden, waar op een nieuwe voorzitter wordt geko zen als opvolger van de wegens ziek te afgetreden drs. Pieter Bogaers. Het bestuur zal een voordracht opstellen aan de hand van kandidaten die door de actiecentra van de PPR worden ingediend. Misschien is er dan ook al wat bekend van het program. De kern- SCHAESBERG De politie van Schaesberg heeft zaterdagnacht de 24-jarige gehuwde L. K. uit Schaesberg gearresteerd die vrijdag middag in Hulsberg vier meisjes van 17 tot 19 jaar met een pistool had bedreigd. Hij wilde een van hen aan randen. Toen de meisjes wegliepen schoot hij in de lucht en vervolgens loste hij twee schoten op hen. De meisjes wisten de man toen nog eni ge tijd aan de praat te houden, waar na hij hen liet gaan. De man werd later in zijn woning in Schaesberg gearresteerd. „Wij moeten de geestelijke en poli tieke hulpbronnen van dit land volle dig aanwenden om een eind te ma ken aan de beschamende overblijfse len van racisme en armoede, die onze natie teisteren. Over de militaire politiek, die tot nu toe is gevoerd door de regering Johnson, inclusief de ook naar de kandidatuur strevende vice-president Humphrey, zei McGovern: „Het is onze plicht het Amerikaanse volk een programma en leiders aan te bieden, die vastbesloten zijn om deze vergis sing te corrigeren en niet om die te rechtvaardigen" Andere programmapunten van McGovern: systematische vermindering van de onderlinge afhankelijkheid van de militairen en de industriëlen in de VS; vervanging van de militaire dienstplicht door een programma voor het werven van vrijwilligers. Weinig kans Volgens politieke waarnemers hoopt McGovern de meer dan 300 democratische afgevaardigden, naar de conventie, die op de hand van Kennedy waren, achter zich te krij gen. Als „favourite son" van zijn staat, Zuid-Dakota. beschikt hij reeds over 26 stemmen. Om tot kandidaat te worden gekozen zal hij echter 1.312 stemmen nodig hebben want er zijn voor de conventie 2.622 afge vaardigden. De senator was tijdens het bewind van John Kennedy leider van het programma Voedsel voor de vrede. Daarna zat hij vier jaar in Het Huis van Afgevaardigden. Volgens politieke waarnemers heeft McGovern weinig kans op het met succes te kunnen opnemen tegen zijn twee rivalen. De senator zei tijdens zijn persconferentie verder dat hij zijn mededingers actief zou steunen als een van beide de kandidatuur zou bemachtigen, „niet alleen vanwege hun belangrijke persoonlijke ver- President Nasser van Egypte tij dens een wandeling in het park van Tzkhaltubo in de Sowjet- unie, waar hij een medische be handeling ondergaat. diensten, maar ook omdat niets er op wijst dat Nixon een man van vrede en verstand is". Twee vooraanstaande adviseurs van zowel John als Robert Kennedy, Pierre Salinger en Arthur Schlesin- ger, hebben reeds hun steun aan se nator McGovern toegezegd. Vice-president Humphrey reageer de op de kandidaatstelling van McGovern met te zeggen dat diens stap geen merkbare invloed zal heb ben op zijn kansen, maar hij had liever gehoord dat senator McGovern hem steunde. TIEL Gisteravond is in de Tielse haven het driejarig zoontje van de familie Meeter, die op een ark in de haven woont, te water geraakt en verdronken. DEN BOSCH De driejarige Frank Pels is gisteravond in een sloot bij de ouderlijke woning ver dronken. Het kind zou voor het naar bed gaan nog even buiten gaan spe len en is daarbij te water geraakt NIJMEGEN De 17-jarige A. Venhovens is gisteravond verdronken, nadat de roeiboot waarin hij met twee vrienden zat door onbekende oorzaak was gekanteld. De vrienden van de heer Venhovens wisten de oever te bereiken. ROTTERDAM In de Tweede Eemhaven is zondagmiddag de ne gentienjarige expeditieknecht G. de Kneght van de Brielselaan verdron ken. Hij was met zijn broer en enke le vrienden naar de haven gegaan om te zwemmen. Toen zijn broer en de vrienden naar de overkant zwommen, bleef G. de Kneght achter omdat hij niet kan zwemmen. Toen de anderen aan de overzijde waren aangekomen, was De Kneght toch in het water gegaan. Hij heeft nog om hulp geroepen, maar de snel terugzwemmende jongens konden hem niet meer te pakken krijgen. Brandweerlieden met perslucht maskers op hebben nog gezocht, maar tevergeefs. Later vond de 43-jarige bin nenschipper C. Baars van de Salva dor de reeds overleden jongen in het water. Groepsfoto van de zes personen, die in het medisch centrum in Houston een harttransplantatie ondergingen. V.l.n.r. (staand) Louis J. Fierro, George H. de Bord, Fred C. Everman en Everett C. Thomas. Zittend v.l.n.r. Henry W. Jurgens en mevrouw Beth. W. Brunk. groep heeft tien commissies ingesteld, onder de algehele leiding van oud-Tweede- Kamerlid mr. H. W. van Doorn, die onderdelen van het program moeten ontwerpen. Defini tief wordt het program begin 1969 op een congres vastgesteld. Wel bekend Is op 5 oktober het regeringsprogram voor 1969. De PPR zal er over spreken aan de hand van twee richtlijnen: wat moet er gedaan worden om de achterstand van grote groepen mensen te verminderen en wat moet er gebeuren om de burgers meer zeggenschap te geven? Op de kerngroepvergadering is veel gesproken over de buitenlandse poli tiek, vooral de oorlog in Biafra. De heer Jurgens verklaarde later „weer eens teleurgesteld te zijn door de passieve houding van de Nederlandse regering". De PPR wil dat onze rege ring eist: opheffing voedselblok- kaa.de. stopzetting wapenleveranties en onderhandelingen. In Londen LONDEN In het Noordlondense district Marylebone hebben gewapen de overvallers zaterdag ongeveer 80.000 geroofd uit een bank, waar van het personeel drie dagen eerder een overval had weten te verijdelen. De dieven, die werden aangevoerd door een gemaskerde man, gooiden ammonia in het gezicht van de kas sier, gristen zakken met bankbiljet ten weg en maakten zich uit de voe ten. Bij de vorige overval wist het personeel de rover, die alleen was, aan de praat te houden tot de politie hem arresteerde. SAN SEBASTIAN Naar van wel ingelichte zijde wordt vernomen, zijn er in de Noordspaanse provincie Guipuzcoa vermoedelijk al 250 Baskische verzetslieden aangehouden. Onder hen zijn minstens 20 geestelij ken. Gisteren mocht er van de kerke lijke overheid in de provincie niet gepreekt worden. Zij vreesde kenne lijk. dat de priesters kritiek op de regering zouden laten horen. AMSTERDAM Met belang stelling volgde de effecten beurs deze week de kandidaat stelling op de republikeinse conventie in Amerika, maar het viel enigszins tegen, dat Wall Street zo traag op de verkiezing van Nixon reageerde. De internationale concerns gaan voort mooie cijfers te publiceren, De ze week kwam de Algemene Kunst zijde Unie met een uitstekende kwar- taalstaat voor de dag en met gunsti ge verwachtingen is men vervuld voor het Unilever-concern, dat op 14 augustus de resultaten over het - eerste halfjaar zal bekend maken. De Bank voor Nederlandse Ge meenten is weer met een nieuwe le ning op de markt verschenen. Men verwacht, dat de emissie goede kans van slagen zal hebben. De verkiezing van Nixon tot repu blikeins kandidaat voor het presi dentschap heeft op de Newporkse beurs weinig reactie veroorzaakt. Eerst moet nog worden afgewacht, wie de democraten als kandidaat zul len aanwijzen, dan volgt begin no vember de verkiezing. Op de beurs luiden de commentaren tot dusver weinig opwindend. Of nu Nixon wordt gekozen of een man als Humphrey, het ziet er naar uit dat de grote lijn van het Johnson-regiem, enigszins genuanceerd, voortgezet zal worden. Tot een doorbraak in de Amerikaanse politiek is het niet ge komen, of het moest zijn, dat de democratische conventie later in de maand nog verrassingen zou brengen. Dezelfde In een jaar van verkiezingen zijn fluctuerende markten mogelijk en men houdt rekening met een grillig Wallstreet in de komende periode. Overigens is de problematiek voor elke Amerikaanse regering dezelfde. De inflatoir getinte economische groei moet worden afgeremd, de be talingsbalans meer in evenwicht ge bracht en daartoe is het nodig, dat een oplossing wordt bereikt terzake van het conflict in Vietnam. In het verleden werd de keuze van een republikeinse president meestal met een koersstijging in Wallstreet begroet, omdat het bedrijfsleven DOOR De Rijnmond mag Den Haag dan een nieuwe burgemeester opleve ren, door mij wordt elk brokje nieuws over de IJ-mond verslonden Dat is gewoon de oude liefde, die niet roest. Het touwtrekken van Beverwijk om Heemskerk in te palmen, zoals een dertig jaar geleden Wijk aan Zee en Duin werd geanuexeerd en de nog euveler moed om Velsen-Noord, dat in een langer verleden Wijker- oog heette op te slokken, hebben me verbeten aan mijn stoel geklui sterd, wanneer de bekvechters voor de radio waren. Met medeleven ook onlangs gele zen, dat de Velsenaren protesteren tegen een stank verwekkende indus trievestiging langs het Noordzeeka naal. Dat alles beschouw je dan als nieuws. Tot door een puur toeval een krant van 8 augustus 1928 te voor schijn komt. De IJmuiderkrant, ..kost per week 0,10", staat er op. Nu we kregen wel waar voor ons dubbeltje. Alle gemeentelijke pro blemen en delen komen in dat num mer aan bod. Ene C. L. P te S. klaagt: In deze dagen is de drukte op den Rijksstraatweg ten top ge stegen; een helsdh lawaai dag en nacht, men rijdt met allerlei soort automobielen, motorrijwielen, paard en wagen en dat met onbeperkte snelheid Dat was Santpoort, op de voor pagina, maar op pagina 2 staat het actuele nieuws: Comité tot ophef fing van de verontreiniging van het Noordzeekanaal. Alle notabelen zitten er in en ze Iets veranderd zullen gesteund door handtekenin gen van meerderjarige personen hun zegje bij de Minister gaan doen. Dat zegje houdt het verzoek in de inwoners van IJmuiden en Velsen ..binnen zeer korten termyn van deze niet langer dragelijke zwavel lucht te verlossen". Dat was veertig jaar geleden en nu kunnen ze weer beginnen Alleen zullen er andere notabelen zijn, andere namen De anexatie, nu een groots plan dat werkelijkheid zal worden, toen reeds zoals een kop luidt een oud stokpaardje". Het beestje krijgt er overigens fiks van langs. Hoofdre dacteur G. Voet schrijft in striemen de woorden. „Wij hebben al meer malen de malligheid zelfs van het denkbeeld aangetoond, dat het het haast vervelend wordt er over te schrijven". Maar in alle toonaarden is er over voortigeschreven. En het gaat er toch van komen al zal het in een andere vorm zijn, dan ooit door wie ook in die jaren gedroomd is. Neen in de redactionele kolom men zijn de problemen van toen en nu niet eens zo heel verschillend Wat dat betreft zijn de adverten ties boeiender. Op een Vischhandel- kantoor wordt een jongste bedien de gevraagd. Aanvangssalaris f 7. Ik neem optimistisch aan. dat he' per week was. Niet gek. want een andere adver tentie kondigt aan. dat de rijst 16 cent per pond kost en dan krijgt men naar keuze er nog twee pakjes vanillesuiker, frambozensaus of va nillesaus bij. En brandstoffenhandel Verwoerd gegarandeert de volle maat en pri ma kwaliteit anthraciet voor 1,80 de mud. Iets is er toch wel veranderd. meer bindingen heeft aan de meer behoudende republikeinse partij dan aan de vooruitstrevende democraten, die goed betrekkingen met de arbei ders plegen te onderhouden. AKV Nadat Koninklijke Olie en Philips met gunstige winstcijfers voor de dag waren gekomen, heeft deze week de AKU, naar de verwachting reeds was. een mooie kwartaalstaat gepu bliceerd. De nettowinst over het tweede kwartaal beliep ƒ24 miljoen tegen 8,7 miljoen in dezelfde perio de van het vorig jaar. De abnormaal grote stijging dit maal is ten dele te danken aan het vroeger ontvangen dividend van de Duitse dochteronderneming, De Ver- einigte Glanzstoff, groot 10 miljoen ongeveer, dat vorig jaar eerst in het derde kwartaal viel. Overigens is toch de ontwikkeling bij de AKU zeer gunstig te noemen, want de di rectie verwacht, dat het lopend boek jaar nog iets beter zal afsluiten dan 1966, toen bijna 60 miljoen netto werd verdiend. Volgend jaar zal men bij de AKU geconsolideerde cijfers per kwartaal gaan geven, waarin dus alle groepsbelangen zijn opgenomen. De koersontwikkeling van AKU-aandele-n was Iets gunstiger de ze week. Het fonds kwam op 93, maar gisteren sloot men op 91,60, niet veel hoger dan vorige week. Het werd dus een vrij karige honorering van de goede kwartaalcijfers. Unilever Beter kwamen de certificaten Uni lever er af. omdat binnen- en buiten landse kooporders de koers opjoegen en wel van 133 tot 140, dat is een verbetering van 35 punten. Omdat men woensdag een bevredigende kwartaalstaat verwacht, liep men op de publikatie vooruit. Als het hier ook maar niet, net als bij de AKU, zal zijn, dat het bezit van de zaak het einde van het vermaak is. Hoogovens kwamen van ƒ116 op ƒ118, slot ƒ117,50, een lichte verbete ring. Koninklijke Olie kwam niet goed van de grond door de houding van Wallstreet, hoewel de gunstige cijfers over het eerste halfjaar een goed startpunt voor een nieuwe stijging zouden kunnen vormen. In de lokale rubrieken overheerste een goede stemming, al was de han del bepaald niet groot Nederlandse Kabel worden voordu rend uit de markt genomen en stegen van 309 tot 345 pet Gist deed zijn naam eer aan en rees van 720 tot 737 pet. Heinekens Bier kreeg weer een schuimkraag, daar de koers van 718 tot 733 avanceerde. In de sector der verzekeringsaan delen kwam het tot betere koersen. Nationale-Nederlanden verbeterde van 675 tot 698 pet Interessant was het bericht, dat dit concern een bod heeft uitgebracht op een Schots le vensverzekeringsbedrijf. Maar intus sen is er een kaper op de kust geko men en een Brit heeft een hoger bod op de aandelen gedaan. AMEV heeft een bod gedaan op een Australische schadeverzeke- ringsbank. Uit een en ander blijkt dat onze verzekeringsmaatschappijen hun invloedssfeer in het buitenland willen uitbreiden. Ze bezitten daar voor voldoende kapitaalkracht. Havenwerken De Havenwerken is overgenomen door de Verenigde Bedrijven Neder- horst, een concern, dat de laatste tijd wel op het fusiepad is. Nederhorst beschouwt de Havenwerken als een speerpunt van alle buitenlandse acti viteiten van het concern. De aandeel houders Havenwerken krijgen 1 aan deel Nederhorst tegen 5 aandelen Ha venwerken, zodat de koerswaarde ongeveer op 100 pet. uitkomt. De houders van converteerbare obli gaties Havenwerken kregen een beter bod, want ze mogen hun stukken om wisselen in 5 pet. converteerbare obli gaties Nederhorst De koers der 4 3/4 pet. converteerbare obligaties Haven werken steeg deze week van 76 tot 100 pet, de koers der aandelen bleef gisteren op 95 pet staan. Intussen daalde de notering van de aandelen Nederhorst van 529 tot 512 pet. Mogelijk is men bevreesd voor aanbod van de zijde van aandeelhou ders van Havenwerken. Banken De twee grote banken Amrobank en Algemene Bank Nederland kwa men met cijfers over het eerste half jaar voor de dag. Hoewel de kosten verder zijn gestegen nam de winst bij Amro toch met 17 pet toe, terwijl die bij ABN met ruim 10 pet toenam. Interessant is de mededeling, dat met name de grotere emissieactiviteit, vooral op de Eurodollarmarkt, tot be tere resultaten bijdroeg. Het bestuur der Amrobank heeft nog opgemerkt dat tot dusver niets werd bemerkt van een grotere in vesteringsgeneigdheid of van een aantrekken van de conjunctuur. Wel zijn de grote concerns, die op inter nationaal gebied werken, aan het groeien, hetgeen trouwens de kwar- taalstaten duidelijk hebben aange toond. De directie van de Amrobank verwacht niet dat de Nederlandsche Bank reeds spoedig zal moeten over gaan tot het weer invoeren van kre dietrestrictie-maatregelen. De koersontwikkeling van de bankaan delen was iets gunstiger deze week, maar van veel betekenis was het niet Schepen in moeilijkheden LONDEN De 1600 ton metende Italiaanse tankboot Ugo Fiorelli ten heeft noorden van Malta in brand ge staan. De bemanning verliet het schip. Veertien van hen zijn gered. Naar vier vermisten werd gezocht. Het Britse schip Edwina nam za terdagavond een 17-jarige Belg aan boord die ruim 24 uur in een red dingsbootje op de Noordzee had rondgedreven. De Belg behoorde tot de bemanning van de uit Zeebrugge afkomstige treller Shamrock, die vrij dag was gezonken. Naar de vijf an dere bemanningsleden is vergeefs ge zocht. In de monding van de rivier Tween bij Berwick (Engeland) is gisteren een Nederlands schip in moeilijkheden geraakt. De 499 ton metende Bree- Helle van P. A. van Es en Co. uit Rotterdam liep hier aan de grond. De 10-koppige bemanning is aan boord gebleven nadat aanvankelijke pogingen het schip weer vlot te krij gen waren mislukt. Het schip ver voerde een lading timmerhout van Archangel naar Berwick. Lancering mislukt KAAP KENNEDY De VS zijn er gisteren niet in geslaagd een techno logische raket in een hoge stationaire baan om de aarde te brengen. Oor zaak was het 'alen van een raket. Aan boord van de satelliet was een camera gemonteerd die foto's zou moeten maken van de aarde tijdens de nachtelijke aren Via de satelliet, de ATS-4. wilde men ook foto's van sterren maken en stormen opsporen Deskundigen op KaaD Kennedv heb ben het Droiect waarmee pen bedrag van 25 milioen dnU-r gemoeid is, in feite al afgeschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5