Plan in voor mammoetkerk Verenigde Staten KATHEDRAAL VAN SANTIAGO DOOR JONGEREN BEZET Kardinaal Alfrink: tijd van schisma's voorbij „Baarn" zes miljoen uit Kom over Brng De uitvoering van de Bijstandswet Praag BESLISSING MAART 1969 Een noord voor vandaag Interesse op Sumatra Kerkdienst over rassenprobleem BEROEMNGSWERK Wel kritiek op encycliek Vrouwenbond weigert gescheidenen Sociaal recht voor de behoeftigen MAANDAG 12 AUGUSTUS 196i Voor een slechtziende is het gevaarlijk een brede straat over te steken. Hij kan nog zo goed kijken en luisteren, voordat hij zijn stok uitsteekt en van de stoep afstapt, toch kan hij aangereden worden door een onoplettende fietser, struikelen over een putje of dwalen, in plaats van recht over te steken. Wat hij nodig heeft, is iemand, die goede ogen heeft, hem bij de arm neemt en hem over de weg leidt. Dat geeft hem veilig heid en een gevoel van veiligheid. Hij weet, dat hij niet meer in gevaar is. Dit is het beeld van de gelovige. Hij is in geestelijke zaken slechtziende. Hij is niet meer blind, want in de wedergeboorte. m het geloof heeft hij het gezicht teruggekregen. Maar wel ziet hij, om met Paulus te spreken „door een spiegel, in raad selen". Daarom is hij niet in staat, om alleen zijn weg door het leven te gaan. Maar voor paniek is geen reden. God heeft Zijn Geest gezon den en het werk van de Geest is nu net. om hem te leiden door deze wereld naar de komende. Hij hoeft nooit te ver dwalen. Hij is veilig en kan weten, dat hij veilig is, want zijn Geleider is te vertrouwen. Meer nog, het feit op zich, dat hij zo geleid wordt, verzekert hem van de komende heerlijkheid. „Want allen, die door de Geest Gods geleid worden, zijn zonen GodsZijn wij nu kinderen, dan zijn we ook erfgenamen" Romeinen 814, 17). Wij lezen vandaag: 2 Koningen 17 119. (Van onze kerkredactie) NEW YORK Ook in het bui tenland is grote belangstelling voor de eenheidspogingen in het Amerikaans protestantisme. Zo heeft zich dit jaar bij COCU een aspirantlid gemeld... 'uit Indo nesië. Het is de Indonesische Pro testantse Christelijke Kerk. Deze lutherse kerk op Sumatra scheid de zich vier jaar geleden af van de Batak Protestantse Christe lijke Kerk en telt omstreeks 90.000 leden. Haar president, dr. And ar Loembantobing. lid van de com missie voor Geloofsbelijdenis en Kerkorde van de Wereldraad, vroeg dit jaar het lidmaatschap van COCU an. Hij kreeg een brief terug, waarin hij bedankt werd voor zijn medeleven, maar dat CO- CU's activiteiten zich beperken tot protestantse gemeenschappen in de Verenigde Staten. (Van onze kerkredactie) LONDEN De Engelse ..Verenig de maatschappij voor christelijke li teratuur" heeft een gezangboek uit gebracht voor Afrikaanse scholen. Het boek bevat kerkliederen, die door Afrikanen gedicht en op muziek gezet zijn. Tot nu toe worden op de christelijke scholen in Afrika meest Europese kerkliederen gezongen. De CHU Het slot van het commentaar onder de kop ,,Goed onderscheiden" op de pagina Opinie van zaterdag was door een correctiefout niet ge makkelijk te lezen. Het had als volgt moeten luiden: ..Zij (de CHU) mag dan op be paalde buitenstaanders wat irri terend inwerken, maar die leveren daarmee niet zelden het bewijs dat zij van die eigen aard van deze partij het ware niet hebben be grepen en niet inzien dat van wat zij als irritant ervaren op anderen juist een zekere bekoring uitgaat. Ik heb mij afgevraagd of de jon geren uit de CHU ook die eigen aard en dat eigen karakter van hun CHU in feite wel voldoende onderschei den. Men kan kortom ook als jongere het doel van zijn politieke activiteit voorbijschieten, hoeveel daar op zichzelf in valt te waarderen." AMSTERDAM Gisteravond in de gereformeerde Raphaelpleinkerk een speciale kerkdienst belegd, om de aandacht te vestigen op het ras senvraagstuk, dat op de Gerefor meerde Oecumenische Synode, die vanavond begint, aan de orde zal komen. Het eerste deel van de dienst werd geleid door ds. J. P. Haspels. Zijn tekst tvas 1 Koningen 18:17 en 18, waar Elia op Achabs begroeting „Zijt gij daar, gij die Israël in het onge luk stort?" antwoordt: „Ik heb Is raël niet in het ongeluk gestort, maar gij en uws vaders huis, doordat gij de geboden des Heren hebt verzaakt en de Baals zijt nagelopen. „Elk stuk rassenideologie moet verworpen worden als een gebod van een vreemde god, aldus ds. Haspels. Vervolgens sprak prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die erkende, dat men moet oppassen voor bemoei zucht met problemen in andere lan den. Maar aan de andere kant zegt Paulus: Als één lid lijdt, lijden alle leden. De hoogleraar sprak de wens uit, dat de GOS duidelijk de funda mentele gelijkwaardigheid en een heid van alle mensen zal uitspreken. LONDEN 32 tieners zijn zater dagavond gewond geraakt op een jazzfestival in Kempton Park ten zuidwesten van Londen, toen een dak van golfijzer waarop zij waren ge klommen om beter te kunnen kijken, instortte. Ruim 200 tieners hadden een plaatsje op het dak gevonden. Vele gewonden hebben gebroken le dematen. SANTIAGO Ongeveer 250 jonge rooms-katholieke priesters en leken hebben gisteren de hele dag de kathedraal in de Chileen se hoofdstad bezet gehouden. Zij wilden zo uitdrukking geven aan hun ongenoegen over de wijze, waarop het bezoek van de paus aan Latijns-Amerika, vol gende week, georganiseerd is. Na veertien uur verlieten de de monstranten vrijwillig de kerk. Poli- tle-eenheden, die kort na de „bezet ting" rond de kerk waren samenge trokken. waren toen al op verzoek van de vicaris-generaal van het aartsbisdom teruggetrokken. „Wij zijn niet tegen de paus of zijn bezoek", zei pater Opazo. „Wij zijn tegen de manier, waarop het bezoek georganiseerd wordt. Een hoop geld wordt er voor uitgegeven. De kerk is eèn aristocratische organisatie. De kerk moet de dagelijkse werke lijkheid en de vraagstukken van de armen erkennen, maar het pauselijk bezoek en het eucharistisch congres in Bogata zijn er voorbeelden van, dat de kerk handelt buiten de armen om". „Ons huis99 De protesterenden zeiden: „Wij zijn bijeengekomen in de kathedraal, ons huis, uit een grote liefde voor onze kerk. Omdat wij willen dat dit het teken is het huis van het NED. HERV. KERK Beroepen te Hazerswoude (toez.), L. Boer te Almkerk. Bedankt voor Vlaardingen, H. Koudstaal te Oudshoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo (VS), H. Rijksen te Gouda. christelijk gezin. Omdat wij in het gezin de arbeiders, studenten en ge leerden willen herenigen. Aangezet door de waarheid van het evangelie en niet door speciale belangen. Wij willen de kerk teruggeven aan het volk. zoals in het evangelie." Er werd aan toegevoegd: „Nee te gen een kerk die in slavernij ge bracht is door de structuren van maatschappelijke compromissen. Ja tegen een vrije kerk die alle mensen dient. Nee tegen een kerk, gecompro mitteerd door macht en rijkdom. Nee tegen een hiërarchisch schema, de christenen opgelegd Ja tegen een moedige kerk. die strijdt voor de wa re bevrijding van het volk." „Gekken, communisten, dieven, lang leve de paus er weg met jullie lafbekken", waren enkele van de kreten, waarmee de wegtrekkende demonstranten buiten de kerk wer den begroet. Door de demonstratie vervielen al le missen. Alleen 's middags werd een mis van de demonstranten ge houden. NEW YORK Volgend jaar maart zal het plan worden ge publiceerd voor de meest omvattende vereniging van kerken, die ooit ergens ter wereld ondernomen is. Het is het plan van COCU, de Consultation on Church Union, waarin negen grote Ameri kaanse protestantse kerken samenwerken. Samen hebben zy 25 miljoen leden. Het initiatief tot de vorming van deze mammoetkerk is acht jaar geleden uitgegaan van de huidige secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Eugene Carson Blake. Toen in december 1960 de nationale raad van kerken h^ar driejaarlijkse assemblee hield in San Francisco, moest hij een preek houden, rijdens deze preek, in de episcopaalse kathe draal, riep Blake op tot de vorming van een nieuwe kerk, die „waarlijk katholiek, waarlijk evangelisch en waarlijk hervormd" moest zijn. Hij nodige konkreet vier grote ker ken uit, daaraan mee te werken: zijn eigen kerk de Verenigde Presbyteri aanse Kerk, waarvan hij toen secre taris-generaal was, de Methodisten kerk, de Episcopaalse Kerk en de Verenigde Kerk van Christus. Later zijn daar nog bijgekomen de Afrikaanse Methodistische Episco paalse kerk, de Afrikaanse Meho- distische Episcopaalse Zionskerk, de Christelijke Methodistische Episco paalse Kerk, de Christelijke JCerken (Discipelen van Christus), de Vere nigde Evangelische Broederkerk (die inmiddels al met de Method'stenkerk verenigd is) en de (Zuidelijke) Presbyteriaanse Kerk. Verschillen Het leek onmogelijk, om zoveel kerken van verschillende tradities en structuren met elkaar te verenigen. Sommigen kennen bisschoppen, ande ren niet. Sommigen accentueren de volledige zelfstandigheid van de plaatselijke gemeente, terwijl ande ren weer een centrale autoriteit van de geestelijkheid hebben. Ook de dooppraktijken verschillen radicaal. De Discipelen van Christus, een aan het baptisme verwante groep, kent bij voorbeeld alleen de volwassenendoop door onderdompe ling. Dan zwijgen we nog maar over punten als de apostolische successie (voor de episcopalen een belangrijk punt) of zaken als de onthouding van sterke drank, waar de methodisten weer sterk op staan. De besprekingen zijn, sinds zij in 1962 een aanvang namen, dan ook niet sterk gevorderd. Wel is men het er over eens geworden, dat de nieu we kerk bisschoppen zal krijgen en dat er verschillende dooppraktijken naast elkaar zullen kunnen bestaan De historische belijdenisgeschriften zullen allemaal worden gehandhaafd, maar tegelijk is vastgesteld, dat zij zullen gelden als „richtsnoer voor de gelovigen" en niet juridisch gehan teerd zullen worden. Een commissie onder leiding van de zuidelijke presbyteriaan William Benfield is nu bezig een concreet plan op te stellen, dat volgend jaar maart aan COCU zal worden voorge legd op haar vergadering in Atlanta (Georgia). Van bovenaf Enkele principes van dat plan zijn intussen al bekend. De vereniging zal namelijk „van bovenaf" in de top beginnen. Op het gemeenteniveau zal men er in het begin nog niet zoveel van merken. Het is de bedoeling, dat als de deelnemende kerken het plan hebben aangenomen, een voorlopige synode wordt samengesteld. De tegenwoordi ge kerkelijke situatie zal dan geheel intact blijven, alleen de toplichamen van de kerken zullen door deze voor lopige synode worden vervangen. Voor de voorlopige synode mag el ke kerk 25 leden aanwijzen, waarna dit lichaam zelf uit zijn midden een permanent moderamen kiest van veertig man. De voorlopige synode en het moderamen moeten voor de helft uit geestelijken, de helft uit leken bestaan. Dr. William J. Jarman, die dezer dagen op een convent van «Ie Disci pelen van Christus sprak, achtte 1975 een zeer reëel tijdstip, waarop de grote fusie op deze wijze een feit zou kunnen worden. Zonder dat alle puntjes op de i gezet zijn en de constitutie van de nieuwe kerk tot in alle kleinigheden is geregeld, zou het dan toch ai mo gelijk zijn, om organisatorisch samen te gaan. Gemak Onder leiding van de voorlopige synode kunnen de 88.000 predikanten zich dan daarna op hun gemak bezin nen op een constitutie, die voor alle deelnemende kerken aanvaardbaar is. Zou men eerst wachten, tot de constitutie helemaal is opgesteld, dan zou de vereniging nog zeker twintig jaar op zich laten wachten. Overigens zal deze mammoetkerk met zijn 25 miljoen leden no.» niet eens de helft van alle (69 miljoen) Amerikaanse protestanten omvatten. De belangrijkste groepen, die niet bij COCU zijn betrokken zijn de bap tisten (25 miljoen, verdeeld in tien tallen denominaties) en de 10 miljoen lutheranen. Als we de COCU-kerken nader bezien, dan blijkt dat deze metho disten, presbyterianen, episcopalen, congregationalisten en discipelen allemaal van angelsaksische afkomst zijn. Alleen in de Verenigde Kerk van Christus zit ook een Duitse „reformierte" stroming. Sommigen beschouwen dit als het zwakke punt van COCU. Zij menen daarom, dat het verkeerd zou zijn, als er ook maar één stap gedaan zou worden, zonder dat de luthera- c* LONDEN De Moeder-Unie, grote vrouwenorganisatie van Anglicaanse Kerk. zal ook in de toe komst geen gescheiden vrouwen ac cepteren. Op de jaarvergadering werd met grote meerderheid besloten, de voor waarden voor het lidmaatschap niet te veranderen. Geen gescheiden vrouw, ook al heeft ze toegang tot het avondmaal, kan derhalve lid van de Moeder-Unie worden. nen (die van Duitse of Scandinavi. sche origine zijn) meedoen. Daar is echter weinig kans op, omdat de lutheranen nog moeizaam bezig zijn elkaar te vinden. Wel heeft de lutherse raad in de Ver enigde Staten, waarin de belangrijk- ste lutherse kerken samenwerken, dit jaar voor het eerst waarnemen benoemd, om de COCU-besprekingen bij te wonen. Anderen gaan nog verder. In 1960 had het plan-Blake mis schien nog net gekund, zo zeggen zij, maar nu is het al een ana chronisme geworden, om een nieuwe kerk te gaan bouwen zonder de (3,5 miljoen) oosters- orthodoxen of de (46 miljoen) rooms-katholieken. Op zijn minst, zo redeneren zij, zal voor deze groepen ruimte open moe ten worden gehouden. RUIM 83 PROCENT GAAT NAAR PROJECTEN IN INDONESIË (Van onze kerkredactie) BAARN Rond zes miljoen gulden uit de actie „Kom over de Brug" gaat naar projecten, die gesponsord werden door de gereformeerde zending. Het zijn veertig projecten in Indo nesië, Pakistan, Roeanda en Brazilië. Ruim 83 procent gaat naar Indonesië, zo meldt „Missionair Panorama". In deze bedragen zijn niet begre pen de enkele miljoenen die het ge reformeerde werelddiakonaat heeft gekregen voor projecten overzee. Voor de zending komt het er onge veer op neer, dat uit „Kom over de Brug" net zoveel ontvangen is, als in het jaar 1967 voor de zending bin nenkwam. Dat men „Kom over de Brug" ge- MILAAN „De tijd van schisma's is voorbij. Het is niet mogelijk legaal in de kerk te blijven zonder de paus. Men kan op de paus kritiek hebben, maar niemand die een goede theogo- gische vorming heeft ontvangen, kan voorstander van een schis ma zijn." Dit heeft kardinaal Alfrink gezegd in een interview met het Milanese dagblad Corriere della Sera. Tegelijk hield de Utrechtse kardinaal vast aan zijn opvatting, dat men het standpunt van de paus inzake het gebruik van voorbehoedmiddelen mag kritiseren Ondanks de encycliek moet het in dividuele geweten de laatste scheidsrechter van goed of verkeerd blijven met betrekking tot geboorten- beperking. Maar tegelijkertijd moet men bij de vorming van het geweten de gezaghebbende plaats van het woord van de pauselijke leer erken nen. Dat geldt ook voor gevallen als deze. waarin de pauselijke uitspraak niet onfeilbaar is. aldus kardinaal Al frink. Zegen ROME De paus heeft gisteren Gods zegen afgesmeekt over voor- en tegenstanders van zijn omstreden en cycliek. De tegenstanders op dat „hun geweten verlicht en geleid kan wor den door zedelijke, ware en supe rieure doctrinaire oprechtheid." Hij zei over de reacties, dat „zeer veel commentaren zeer edel en gunstig zijn en andere niet." WARSCHAU Kardinaal Wyszvnski, de primaat van Polen, heeft zich gisteren onomwonden uit gesproken voor het pauselijk verbod. Hij zei dat de Poolse natie met christelijk gevoel, bereid tot opoffe ringen. de encycliek met grote op luchting heeft ontvangen, omdat zij er zich van bewust is. dat de kerk niet op andere wijze kan leren. De kardinaal zei dit op dezelfde dag dat de Poolse autoriteiten be kendmaakten. dat een half miljoen pillen uit Oost-Duitsland zijn inge voerd en dat de eigen produktie waarschijnlijk aan het eind van dit jaar zal beginnen. LONDEN De Britse rooms-ka tholieken zijn in twee vrijwel gelijke kampen verdeeld, volgens een opi nie-onderzoek van de Sunday Tele graph. Voorts is 38 procent van mening, dat de pauselijke encycliek het beeld van de Rooms-Katholieke Kerk ver der zal ontluisteren. Geschorst MELBOURNE De Australische priester-hoogleraar Nicholas Crotty mag niet meer preken of pastoraal werk doen. Hij had artikelen geschreven tegen de pauselijke ency cliek. „Beter dit, dan leta tegen mijn geweten te doen", zei hij toen hij deze beslissing hoorde. INSTANBOEL Patriarch Athe- nagoras. de geestelijke leider van de oosterse orthodoxie. heeft zijn TN UW BLAD van 26 juli jl. besteedt u in de kolom Com mentaren aandacht aan de thans drie en een half jaar bestaande Algemene Bijstandswet (ABW). Na de constatering, dat vele mensen van de rechten, aan deze wet ontleend, een gelukkig gebruik heb ben gemaakt, beweert u letterlijk: „maar de uitvoering van de wet be vredigt in de praktijk nog niet ten volle". Deze voorzichtige bewering zal ie dere insider onderschrijven. Het moet trouwens ieder bij enig nadenken duidelijk zijn, dat de Nederlandse burgers odk de ambtenaren en de bijstandsbehoevenden tijd nodig hebben om te wennen aan een wet, die een geheel nieuwe periode op het gebied van de bijstand inluidt. Voor de volledigheid had u er nog bij kun nen vermelden, dat de wet zelf ook onvolkomenheden bezit, die een vlot te en soepele uitvoering in de weg staan. Ook uw bewering, dat niet ieder een het gemakkelijk vindt een ge meentelijke dienst op de hoogte te stellen van zijn financiële moeilijk heden een niet ongezonde situatie overigens is begrijpelijk en zal eveneens door de insider onderschre ven worden. YjAAR DAN komt het. U schrijft verder: „Een andere moeilijkheid is de weerstand, die bij de gemeente lijke diensten wordt ondervonden. Er is bij vele gemeenten de neiging de boot van de Bijstandswet zoveel en zolang mogelijk af te houden." Hier worden ..de" gemeentelijke diensten (niet „enkele" diensten) en „vele" gemeenten (niet „enkele" ge meenten) als de hoofdschuldigen aan gewezen ten aanzien van het feit. dat de uitvoering van de ABW niet op rolletjes loopt. Tegen deze krasse beschuldiging kom ik in het geweer. Reeds vóór de inwerkingtreding van de ABW zijn er in het gehele land bijscholingscursussen georga niseerd. die de gemeentelijke bijstandsambtenaren de achtergron den en de sfeer van de wet hebben bijgebracht, hen juridisch hebben geschoold en hen wegwijs hebben ge maakt met betrekking tot de prak tische uitvoering van de wet. Deze cursussen, waarvoor rijk en gemeen ten zich financiële offers hebben ge troost, hebben een grote belangstel ling van de desbetreffende ambtena ren ondervonden en veel vruchten afgeworpen. Voorts bestaat er de vereniging Di- vosa, waarvan verreweg de meeste leidinggevende gemeenteambtenaren op het onderhavige terrein lid zijn. Behalve het jaarlijks congres zijn er de regelmatige goed bezochte provin ciale en kringvergaderingen, waarin uit en terna de ABW is en wordt uitgediept Ik wijs in dit verband op de twee doorwrochte preadviezen inzake de ABW. De gemeentebesturen zijn en instemming met de encycliek bjtuigd. I worden voortdurend voorgelicht door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Odk is er het tijdschrift So ciale Zorg, dat door praktisch iedere bijstandsambtenaar gelezen wordt, zoal niet gespeld. Hierin worden doorlopend artikelen geschreven en adviezen gegeven inzake de ABW. Tenslotte zijn er de opleidingen voor het MSA- en het HSA-diploma. Als leidinggevende functionaris op het terrein van de bijstand, met vele ambtelijke contacten, heb ik nog nimmer een bijstandsambtenaar ont moet, die terugverlangde naar de ou de Armenwet. Integendeel, allen zijn gelukkig met. zoal niet enthousiast over, de ABW. En nu worden al deze ambtenaren op één hoop geveegd en in een kort krantecommentaar ervan beticht, dat ze de nieuwe wet ver keerd toepassen. Uiteraard zal er hier of daar wel een gemeente of een ambtenaar te vinden zijn, die de boot van de Bijstandswet zoveel en zolang moge lijk tracht af te houden (alle gemeen ten en alle ambtenaren zullen trou wens op hun tiid weieens een foutje maken), maar de aantijging aan het adres van ..de" gemeentelijke diensten en „vele" gemeenten is te enen male misplaatst. ALS U voorts een kritische op- merking plaatst met betrekking tot het feit. dat een financieel onder zoek voorafgaat aan de vaststelling van de bijstandsuitkering, dan be grijp ik er niet veel meer van. Zou u een uitkering dan uit de lucht willen plukken zonder eerst te weten hoe het staat met het eventuele inkomen en vermogen van de aanvrager? De Nederlandse burgers betalen hun belastinggelden toch niet om de sociale ambtenaren Sinterklaas te la ten spelen en uitkeringen te ver strekken die op losse gegevens be rusten? Als het onderzoek met tact geschiedt, uitgaande van de waardig heid ook van de behoeftige mede mens. dan zal de cliënt de redelijk heid ervan zeker inzien. „Wie een eigen huis heeft", gaat u verder, „krijgt soms te horen: ver koop uw woning maar of sluit een hypotheek" Hiertegenover zou ik al lereerst willen opmerken, dat de bijstandsambtenaren nog wel zoveel begrip hebben de waardigheid van de cliënt en nog wel zodanig de gesprekstechniek beheersen, dat zij weer laat ik de enkele ongeschikte ambtenaren buiten beschouwing nimmer op zo'n tocm de cliënt zullen attaaueren. Voorts merk ik op, dat het in het algemeen niet aangaat (ik zeg „in het algemeen" omdat vooral ook in dit soort gevallen elke cliënt individueel dient te worden bezien) om een echt paar met een huis van 30.000 zon der meer in de bijstand op te nemen en een ander echtpaar met 30.000 in contanten eerst 24.000 te laten verteren alvorens bijstand te verstrekken. (In het algemeen wordt namelijk bij opname van een echt paar in de periodieke bijstand een vermogen van 6.000 buiten beschouwing gelaten.) Ook is het mogelijk, dat op het huis van 30.000 een hypotheek rust van 20.000. In zo'n geval is het in het algemeen bezwaarlijk de rente en aflossing van deze 20.000 in de bijstandsuitkering op te nemen, om dat dan door de bijstand, die toch bedoeld is voor de voorziening in de noodzakelijke kosten van het bestaan, het vermogen van de cliënt werdt vermeerderd. En waar komt die uiteindelijk terecht? Ik meen. dat in de meeste gevallen een krediethy potheek hier de oplossing kan bren gen. Op grond van de ABW is dit helaas niet mogelijk, maar er kan een privaatrechtelijke overeenkomst tussen de cliënt en de gemeente wor den gesloten. IT GEEFT vervolgens hoog op van het rijk, dat „orde in deze warwinkel" zou kunnen aanbrengen. Zonder het woord „warwinkel" voor mijn rekening te nemen, geef ik toe. dat het rijk inderdaad wel meer con crete richtlijnen zou kunnen geven, maar voorlopig is dit toekomstmu ziek. Vandaag is het nog* zo. dat het rijk in de gevallen, waarin het con crete bedragen aangeeft, zich wel zeer aan de kale kant heeft opgesteld en met benepen bedragen voor de dag komt. De enige bedragen die ten aanzien van de ABW genoemd worden schrik niet! zijn de volgende: voe dingsmiddelen, kleding en schoeisel voor een meerderjarige persoon 15,40 per week; gezinsledenbijslag van 0 t'm 5 jaar. van 6 t'm 12 jaar of van 13 t/m 20 jaar onderscheidenlijk 7,35, ƒ11,05 en 14.20 per week: en normale kosten van verwarming 180 per jaar. Deze bedragen zijn sinds 3 oktober 1965 niet verhoogd. Voorts ls het vandaag ook nog zo, dat het rijk ingevolge de op de ABW gebaseerde rijksgroepsregelingen (Rijksgroepsregeling Werkloze Werk nemers en Tijdelijke Rijksgroepsre geling MindorvaMden) aan een echt paar 69,10 per week en aan een alleenwonende 48 per week toe kent, een en ander vermeerderd met de huishuur, die aan een maximum gebonden is. Deze bedragen zijn sinds 3 juli 1967 niet verhoogd. Laat ik u verzekeren, dat verreweg de meeste gemeenten, mede op advies van de hierboven genoemde vereni ging Divosa, scheutiger zijn dan hét rijk en hogere, soms aanmerkelijk hogere bedragen uitkeren. U deelt nog mede. dat de staatsse cretaris van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk een koppeling overweegt van de bijstandsuitkering aan het mini mumloon. Vele gemeenten echter zijn het rijk reeds voorgegaan en hebben deze koppeling al in praktijk ge bracht. Ik noem slechts in Zuid-Hol land o.a. de Rijnmondgemeenten en de gemeenten in de streek van Rijn en Gouwe. TUAT UW opmerking over be- roepszaken betreft, betwijfel ik op goede gronden, dat „het overgrote deel van hen die uitkering vragen door de beroepsinstanties in het ge lijk worden gesteld". Wat hier ook van zij, vele beroepszaken worden door de gemeenten zelf geëntameerd om zodoende jurisprudentie te ver krijgen. Voorts gaat het hier veelal niet over normale periodieke bijstand maar over bijzondere, vaak inciden tele bijstand in verband met ge zinsverzorging. verhuiskosten, inrich tingskosten. studiekosten, aanschaf fing van duurzame gebruiksgoederen (wasmachines, auto's, televisie e.d.), eigen bezit, schulden, betoond besef van verantwoordelijkheid, domicilie van bijstand, enz. In vele van deze gevallen is het moeilijk de draag kracht exact te bepalen en in andere gevallen om de grens aan te geven tussen de „noodzakelijke kosten van het bestaan" en luxe. Ik stip een en ander alleen maar even aan om duidelijk te maken, dat deze zaken niet zo eenvoudig liggen en gemakkelijk aanleiding geven tot meningsverschillen tussen cliënt, ge meente. gedeputeerde staten en Kroon. A LLES BIJEEN richt mijn be- toog zich voornamelijk tegen het feit. dat u de gemeenten gebruikt als kop van Jut voor al de moeilijkhe den. die m.i. onlosmakelijk aan de uitvoering van een geheel nieuwe wet als de ABW verbonden zijn. Mijn grootste grief is, dat hierdoor bij de burgerij wantrouwen gezaaid wordt tegen de gemeenten, waarvan er gelukkig vele zijn ik zou zeggen de grote meerderheid die alles in het werk stellen om hurt behoeftige ingezetenen zo goed mogelijk hulp te verlenen, of juister gezegd lettend op een van de grondbeginselen van de ABW: sociaal recht te verschaffen. Ik hoop met mijn artikeltje de door u wat krom getrokken enigszins recht gebogen te hebben. Alphen aan den Rijn A. HOFLAND rerk ger ai ;ta cletl zien heeft als een extra inzameling, die niet ten koste mocht gaan van het gewone werk van de zending, blijkt uit de opbrengst van de pinkstercollecte, die tien procent ho? ger lag dan 1967. SCHOLEN Laten we de theologische scholen even buiten beschouwing, dan wordt ruim 25 procent van alle gerefor meerde „Kom over de Brug"-steua besteed aan schoolgebouwen en leer middelen. Daardoor kan veel werk dat soms moest wachten weger krappe begrotingen, toch doorgat Voor theologisch onderwijs stat] 1,1 miljoen genoteerd. Een groot di van dit geld wordt door de gerefor meerde zending besteed in nauwe sa menwerking met de hervormde. De meeste theologische scholen in Indo nesië vallen onder de zorgen van de ge7amenliike Europese zendingen. Om ook de kleinere theologische scholen in de „randgebieden" van In donesië te kunnen helpen, werd sa men met de hervormde zending een fonds van 750.000 gulden gevormd, waaruit in de komende jaren kan worden geput Ruim 1,3 miljoen ls bestemd voor medisch werk. Daarvan gaat acht ton naar de kraamkliniek „Panti Wilasa" in Semarang. Al jaren tobt men met overvolle gebouwen en verre van voldoende ruimte voor het pleegstershuis. Aan de plannen voor nieuwbouw kan nu vorm worden ge geven. Het actiecomité van „Kom over de Brugbereidt een serie tv-uitzen- dingen voor in de maand december, opdat allen, die gaven, de besteding van het geld kunnen volgen, (Vervolg van pag. 1) Tito ging gisteren zeer voldaan huiswaarts. Ziin bezoek was een dui delijke onderstreping van de volledi ge steun van Zuid-Slavië aan het li beralisatieproces in Tsjechoslowakije. En Dubcek was el even enthousiast: „Wij zijn ervan overtuigd dat het be zoek zal bijdragen tot verdere uitbrei ding van de Zuidslavisch-Tsjechoslo- waakse politieke en economische betrekkingen en zal leiden tot verde re algehele samenwerking." Dubcek heeft de uitnodiging van Tito om een tegenbezoek aan Zuid- slavië te brengen direct aangenomen. Een datum is nog niet vastgesteld. Dialoog Zaterdag verklaarde Tito nog dat de conferentie van Bratislava heeft bewezen dat de weg van de dialoog naar het gewenste doel kan leiden. Over een vriendschapsverdrag tus sen Praag en Belgrado hebben beidt partijleiders niet gesproken. „Df vriendschap tussen onze volken is w groot dat daar geen behoefte aan is", zei Tito. Als de wereldsituatie noodzaakt dat er in Moskou besprekingen worden gevoerd, dan zullen wij niet ontbre ken. Op de vraag of hij ontevreden was over het feit. niet voor de confe rentie in Bratislava te zijn uitgeno digd, ging Tito niet in. Eenheid We zullen in ieder geval de huidig' ontwikkeling in Tsjechoslowakije zo veel mogelijk steunen. Het belangrijk ste is de eenheid van het Tsjechoslo- waakse volk. Hij kondigde ten slotte nog een aanzienlijke versterking van de economische samenwerking tussen beide landen aan. Bij zijn vertrek werd Tito al even hartelijk toegejuicht als vrijdag toer hij in Praag aankwam. Op het vlieg veld deden duizenden Tsjechen hem uitgeleide met vlaggen en spandoeken Ook Dubcek en parlementsvoorzitter Smrkovsky waren aanwezig. Het afscheid was zeker niet defini lijn tief. Want nog voor ziin vertrek werd bekend dat Tito spoedig opnieuw naar Praag zal komen, maar dan voor een officieel staatsbezoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2