AKTIE SUCCES: 8 MILJOEN Viscount neergestort op Duitse Autobahn Giften stroomden binnen na indrukwekkende uitzending Toeristen naar Innsbruck Q car n Juichende Tsj echen begroeten Tito Nixon niet naar Moskou RAMP MET 48 DODEN Het Kwartet SPREUK HET WEER Droog en zon Toon Hermans kneusde enkel Boterconcentraat vandaag in de winkels Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur Het «;aat goed met Eisenhower Auto tegen boom: dode en vier gewonden van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui; voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 10 augustus 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ir: F. Diemer gfdredacteur: Dr. E. Diemer Dofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Sommige mensen zijn zo dwars dat ze, als ze in een rivier vielener op zouden staan tegen de stroom in te drijven. BILLINGS ■fe Zendingscon ferentie zonder resoluties pag. Kemmerk „Schrijf maar op... driehoek vijf tien centimeter... ik kan het thuis precies namaken." (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT Het is mogelijk dat wanneer omstreeks morgen ochtend een zwak frontje van Schotland passeert, er plaatselijk een licht buitje valt, maar in zijn geheel blijft het weekeinde droog met flinke zonnige perioden. De wind komt uit noordelijke rich- g zodat geen belangrijke stij- jng van de temperatuur is te irwachten. Het kwik schommelt tussen de I 20 en 23 graden. Het hogedrukge- jj bied bij Schotland trekt zich wat Ij naar de oceaan terug, vandaar I dat een zwak frontje via de Noordzee met tijdelijk meer be reiking r.aar onze omgeving I komt. Het beweegt zich vrij snel I in zuidoostelijke richting, zodat I morgen later op de dag het weer I toch nog redelijk is voor au- I gustus. j 11 aug. zon op 05.17, zon onder 20.12 maan op 21.27 maan onder 08.45. 12 aug. zon op 05.17, zon onder 20.12 maan op 21.37, maan onder 10.02. MAASTRICHT Toen Hermans eeft gisteravond een enkel gekneusd Den hij tijdens een ovationeel ap- laus op de galapremière van zijn merikaanse show in de aastrichtse stadsschouwburg over en draad struikelde. Met de auto van prinses Margriet mr. Van Vollenhoven, die de rond hadden bijgewoond, werd hij aar het ziekenhuis St. Annadal ge- facht, waar men hem verbond. Als lermans vanavond zijn programma Heerlen brengt zit zijn enkel in en knelverband. Waarschijnlijk zal hij daarvan wel neer verlost zijn als hij vanaf linsdag 17 september met zijn nieu- show in Canada en in de Verenig- Staten optreedt. HILVERSUM - Ruim acht miljoen zal vermoe delijk de eindstand wor den van de actie Vluch telingenhulp Biafra-con- ilict. Kijkend Nederland bracht gisteravond zes miljoen aan contanten bijeen. Op de giro was toen al 350.000 gulden binnengekomen. Velen zullen gisteravond en vandaag nog naar hun giroboek hebben gegrepen. Het comité rekent er dan ook op, dat er langs deze weg nog een bedrag van 1,5 a 2 milojen zal binnenkomen. Onmiddellijk na afloop van de in drukwekkende tv-uitzending stroom den de eerste mensen naar de post kantoren, gemeentehuizen, spaarban ken, kerken, scholen en andere geïmproviseerde inzamelingspunten. Na tien uur werd met het tellen van het geld begonnen. De eerste melding kwam om half elf uit de Limburgse gemeente Baexem: 1204 gulden en wat Duitse marken. De resultaten werden doorgegeven aan de twaalf districtskantoren van de PTT en het hoofdkantoor van de spaarbank van Amsterdam. Deze der tien posten belden hun totaal door naar de centrale post: Hotel Gooiland in Hilversum. Het ministerie van financiën had tevoren laten weten, dat de giften voor dit doel aftrekbaar zijn voor de belasting. Volgende week donderdag hoopt men het eindcijfer bekend te kunnen maken. Maar het geld. dat gisteravond bin nengekomen is, gaat dit weekend al naar de Wereldraad van Kerken, Ca ritas, het Roode Kruis en Unicef, de vier organisaties die het geld zullen besteden. DEN HAAG Met ingang van vandaag wordt het uit overtolli ge botervoorraden vervaardigde „bo terconcentraat" in de winkels ver kocht. De pakjes (van 250 gram) wor den onder de naam „Meibloem" in de handel gebracht; de prijs ligt rond de 82 cent. „Boterconcentraat", dat een bak en braadprodukt is, bestaat voor 95 procent uit botervet, voor 2 procent uit sesamolie en uit wat eiwit voor de bruinkleuring. De regering heeft er 5000 ton koel- huisboter voor beschikbaar gesteld. Prinses Margriet en haar echt genoot waren er ook bij toen Toon Hermans gisteravond in Maastricht de première gaf van zijn Amerikaanse show. T jdenè de pauze kwamen zij een (ge animeerd) praatje maken. VOOR „WERKBEZOEK" IN PRAAG ONS GEMEENSCHAPPELIJK BELAAG De wrakstukken van de Britse Viscount, die op de autoweg München Neurenberg neerstortte en explodeerde. Onder: de Nederlandse inge nieur J. van Arkelde enige, die met zijn wagen werd geraakt door de rondvliegende wrakstukken. Hij werd echter slechts licht gewond. PRAAG Tienduizenden Tsjechen waren gisteren op de been om het Zuidslavisch staats hoofd Tito te verwelkomen toen hij voor zijn langverwachte en steeds weer uitgestelde „werkbezoek" in Praag aan kwam. Op het met vlaggen versierde vliegveld werden de gasten uit Zuid- slavië begroet door partijleider Dub- cek, president Svoboda, premier Cernik en andere regeringsvertegen woordigers. Welkom Tito juichte de menigte. Niettegenstaande het feit dat Tito slechts in zijn hoedanigheid van par tijleider in Praag is, was de ontvangst er een die gewoonlijk alleen staats hoofden ten deel valt. Tito zal in Praag voornamelijk politieke bespre kingen voeren. Vanaf het balkon van het voor malige keizerlijke paleis hield Tito een korte toespraak, waarin hij zei dal de sociale ontwikkeling van Tsjechoslowakije hem het meeste belang inboezemt. Wij zijn hier om dat dit ons gemeenschappelijk be lang is, aldus Tito. Temidden van de applaudisserende Tsjechen werden spandoeken ont vouwd met kreten als „Tito, ja, Ul- bricht nee" en „Tito is onze vriend" Slechts met de grootste moeite wist de politie de steeds verder opdrin gende mensenzee in bedwang te hou den. Vermoedelijk vliegt Tito van daag nog terug naar Belgrado. RECHTEN Intussen zijn gisteren de nieuwe statuten voor dc Tjechoslowaakse j communistische partij gepubliceerd, die aan hel partijcongres, dat 9 sep- j tember begint, zullen worden voor- i gelegd. Er staat onder meer in dat een minderheid het recht heeft een eigen mening te formuleren. Behalve een partij voor het hele land zullen er afzonderlijke communistische par tijen voor de Tsjechische en de Stö- waakse gebieden zijn. De leiding van de partij zal bij een voorzitter berus ten in plaats van bij eén eerste secre taris. Men wordt vrijwillig lid van de partij en men kan het lidmaatschap j opzeggen wanneer men wil. Het lid maatschap geeft geen voorrechten, een te grote concentratie van macht bij één persoon zal worden voor komen en voorts zijn bepaalde func ties onverenigbaar verklaard. Gesprek met Johnson MIAMI BEACH De republi keinse kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap. Richard Nixon. gaat niet naar Moskou, zoals hij voor zijn verkiezing had aange kondigd. Vandaag is hij naar Texas gereisd, samen met zijn „tweede man" Agnew. voor een gesprek met president Johnson. Nixon zei dat hij gehoopt had tij dens zijn reis naar Moskou ook een aantal Westeuropese landen te bezoe ken, maar dat de tijd daarvoor hem ontbreekt. Hij geloofde dat hij dit plan nog voor november niet kan uit voeren. Wat de keuze van Agnew betreft zei Nixon dat de onenigheid hierover binnen de republikeinse partij goed was voor de eenheid van de partij. „Er bestaan binnen onze partij lang niet zoveel meningsverschillen als binnen de democratische partij", al dus Nixon. In Miami zelf is het nog steeds onrustig. In sommige delen is een avondklok ingesteld. De Nationale garde staat klaar om bij het eerste teken van nieuwe uitbarstingen te kunnen optreden. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN MÜNCHEN Op de autobaan Neurenberg-München is vrijdag middag een lijntoestel van de Britse luchtvaartmaatschappij „Eagle Airlines" tijdens slecht weer neergestort. Aan boord be vonden zich vierenveertig, voor namelijk Britse, vakantiegangers en vier bemanningsleden, die allen om het leven kwamen. Het vliegtuig was van Londen op weg naar Innsbruck en Vene tië. Het sloeg in kleine stukken uiteen, waarop de uitstromende brandstof vlam vatte. De weg veranderde in een vuurzee en de verminkte lijken lagen tot hon derden meters ver in het land verspreid. Op de weg die op dit tijdstip van de dag (het was omstreeks twee uur) betrekkelijk rustig was werd alleen de Nederlandse ingenieur J. van Ar kel uit München, die met een snel heid van negentig kilometer per uur in de richting van, zijn woonplaats reed. licht gewond door de rondvlie gende brokstukken. Hij vertelde bij tijds te hebben kunnen remmen toen hij het toestel, een Viscount-Turbo- prop, vlak voor zich zag neerstorten. „Ik zag een bliksem en een rook wolk", zei hij. Een Westduitse soldaat, die uit de tegenovergestelde richting naderde, Situatiekaartje van dc omgeving ivaar het toestel neerstortte. dacht dat de piloot nog getracht heeft een noodlanding op de weg te maken. Inwoners van liet nabij gele gen dorp Pfaffenhofen (38 km ten noorden van Münchenbeweerden echter dat de piloot geprobeerd heeft het toestel nog op te trekken. Zij zagen het vliegtuig op geringe hoogte over enkele huizen scheren. Waarom zij niet? Op de luchthaven van München, waar de Viscount had moeten landen, wordt aangenomen dat het vliegtuig van grote hoogte is neergestort, ver moedelijk ten gevolge van bliksem inslag. Tussen 14.30 en 14.45 had de piloot nog normaal zijn positie opgegeven. Daarna is het vliegtuig 70 km ten noorden van München plotseling van het radarscherm verdwenen. Na het ongeluk vormden zich op de weg direct lange autofiles aan weerszijden van dc rampplaats waar door hulpploegen moeilijk konden naderen. Dit is de vierde vliegramp na de oorlog in West-Duitsland. Van dezelfde Britse maatschappij is in februari 1964 ook een toestel op weg naar Innsbruck verongelukt. Daarbij werden 83 inzittenden ge dood. Een groep deskundigen van de Eagle Airlines en van het Ministerie van Luchtvaart in Londen is naar de plaats van de ramp gereisd. De Tsjechische president Svoboda (links) en president Tito wisselen een handdruk voor de besprekin gen in het voormalig keizerlijk paleis beginnen. WASHINGTON Het gaat met oud-president Eisenhower nog steeds de goede kant op. Wel bevindt hij zich nog na de nieuwe hartaanval van deze week in de „kritieke periode". Deze duurt tot ongeveer een week na de aanval. Eisenhower verblijft al enige tijd in het Walter Reed ziekenhuis ir, Washington. VRIEZENVEEN - Doordat een au to bij een inhaalpoging op Rijksweg 36 in Vriezen veen ging slingeren en vervolgens links van de weg tegen een boom botste is gisteravond de 19-jarige Maria J. Geuke uit Henge lo om het leven gekomen. Vier ande re inzittenden van de auto werden min of meer ernstig gewond naar een zie kenhuis in Almelo overgebracht. STADSKANAAL Op Rijksweg 33 in Zandvoort (gemeente Gieten) is gistermiddag de 77-jarige O. de Vries uit Groningen, toen hij per fiets de weg overstak. gegrepen door een personenauto bestuurd door de 30-ja- rige P.S. uit Weisweiler Duitsland). De bejaarde man was op slag dood. De bestuurder trachtte nog de man te ontwijken en sloeg daardoor met zijn auto over de kop. De bestuurder kreeg geen letsel. HOOGEVEEN In het ziekenhuis in Hoogeveen is gisteren overleden de 59-jarige landarbeider W. Strijker uit Nieuw Balinge. Hij had, per bromfietsmp weg naar zijn werk op een kuirsing in zijn woonplaats geen voorrang aan een personenauto verleend. Bij de aanrijding, die volg de. werd hij zwaar gewond. BERGEN Op de Boschebaan in Grave is gistermiddag een Belgische auto met oplegger frontaal in botsing gekomen met een personenauto uit s' Hertogenbosch. Bij deze botsing kwam de 42-jarige mevrouw E. Thee- len-de Bodt, die de personenauto bestuurde om. Haar 31-jarige schoon zuster, afkomstig uit Amsterdam, die naast de bestuurster zat werd zeer ernstig gewond in een ziekenhuis op genomen. Bij beschikking van de staatsse cretaris van onderwijs en we tenschappen is in de commissie, die dit jaar is belast met het afnemen van de examens voor de akten van bekwaamheid voor nijverheidsonder wijs, alsmede van het pedagogisch getuigschrift voor het nijverheidson derwijs, benoemd tot lid de heer D. Breedveld te Lekkerkerk. Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 Ik geef op als nieuwe abonnee: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjee. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau ven dit blad 'T I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1