WILDE SCHIETPARTIJ OP AMSTERDAMSE ZEEDIJK Commentaren JAMIN Woesteling maakt amok 2 doden2 gewonden )ntploffing in ^P-raffinaderij tost één dode Q Huurlieffing is nog lang niet rond Eerst eervol einde Vietnamese oorlog 25 MIN. in de lucht ^ftvoorf 27.50 p.pers Het Kwartet Opklaringen Waarom zij niet? Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur AMERIKANEN VOLGEND JA AR NAAR DE M AAN Politie bewaakt woning Schramme OVERVALLEN MILJONAIR OVERLEDEN Nieuwe Leiclse Courant «cteur: F. Diemer ifdredaetcur: Dr. E. Diemer jofdkanfoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblcven mijn hert in teghenspoct!" Vrijdag 9 augustus 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het leven is een lange les %n nederigheid. BARRIE 9 Hulp aan Biafra gaat langs ongewone wegen zie pagina Kernmerk „Zielig, hè, drie tegelijk!" Woningnood Randstad nau welijks minder zie pa gina 7 DE BILT Een rug van ho- edruk strekt zich uit van IJs- md en de Britse eilanden over candinavië naar Rusland. In eze landen is het dan ook fraai jeer. De rest van Europa wordt, itgezonderd het Middellandse eegebied, beheerst door een igedrukgebied, waarvan het entrum vanmorgen boven Tsje- hoslowakije lag en dat gevuld s met vochtige, onstabiele lucht. )m dit druksysleem trekken andstoringen over Duitsland in irestelijke richting naar onze imgeving. Inmiddels trekt genoemde rug van hogedruk van Scandinavië langzaam zuidwaarts. Voor mor gen worden dan ook meer op klaringen verwacht, al zullen er, vooral in het binnenland, nog [enkele buien vallen. Zonnige perioden, maar in de l/rfdag en avond, voornamelijk in 1 et binnenland, nog hier en daar en bui. Zwakke tot matige wind It noordelijke richtingen. Onge- eer dezelfde temperaturen als andaag. Strandweer Het storingsgebied met veel iwolking en nog een buienkans ordt langzaam naar het zuiden irdreven. Het zonnige weer op Wadden zal zich morgen ver- :r over de kuststreek uitbreiden, ierbij een matige oostenwind, emperatuur 20 tot 22 graden, ewater 18 graden. Vooruitzichten: Voor het week- nde is een meer zomers weer- pe met zon te verwachten. Een wilde schutter heeft in de Amster damse rosse buurt twee mensen in koelen bloede neergeschoten. Na twee anderen te hebben verwond 6loot de amokmaker zich op in zijn woning. De politie omsingelde het huis en toen zij er binnendrong lag de man badend in zijn bloed in de keuken. Vermoedelijk heeft hij zich van kant willen maken. 5TTERDAM Bij de bouw van we tanks in de BP-raffinaderij de uiterste westpunt van Euro- t is vanmorgen een tank ontploft tin zich gas had verzameld, n 23-jarige lasser uit Bergen op m, die in dienst was van het be- De Vries Robbé, dat de tanks vt, werd tientallen meters de in geslingerd. Hij was op slag vee anderen werden gewond, tstukken van de tank sloegen het terrein. i ontploffing ontstond vermoede- doordat een gasfles, die Trien ge kte bij het bouwen van de tank, gelekt. Gedurende de nacht t het gas zich onder de tankbo- waar de gasfles lag, verzameld rta leidingen is het waarschijnlijk e tank terecht gekomen. de omgekomen lasser van- jen om half negen zijn lasvlam tak, geschiedde de ontploffing. AMSTERDAM Twee doden en twee min of meer ernstig ge wonden. Dat was gisteravond het trieste resultaat van een wilde moordpartij op de Zeedijk, de Amsterdamse rosse buurt. De man die dit alles veroorzaakte werd later in zijn woning badend in zijn bloed gevonden. Meer dood dan levend werd hjj naar het ziekenhuis gebracht. Het drama ontrolde zich tegen half negen toen de 34-jarige in Para maribo geboren en op de Zeedijk wo nende Waldy Hong A-Fat zich in het café „Joke's place" ongevraagd be moeide met een gesprek. De gevolgen waren rampzalig. Op het plaveisel van de Zeedijk lagen weinige minu ten later de lijken van de 19-jarige mevrouw Johanne A. M. Sips- ma-Koopmans en de 20-jarige ma troos van de Kon. Marine Johan Bij- leveld. De vrouw was door Waldy met een korte bajonet in de linkerzijde gesto ken en bloedde dood midden op de weg omdat niemand het aandurfde Ihaar te hulp te snellen. De matroos werd, terwijl hij wegliep, door Waldy met een 12 mm colt in de rug gescho ten. Hij was op slag dood. Nog was het drama niet ten einde. In een ander café werd de 30-jarige barjuffrouw Margot Schnitzler uit Keulen door Waldy in de rug gescho ten, terwijl inmiddels ook gL de 32-jarige uit Haarlem afkomstige Üu-' rinamer Ronald R. G. Melchiet door Waldy met de bajonet in de rechter schouder was gestoken. Het einde kwam toen de politie de woning van Waldy in een pand op de hoek van de Zeedijk en de St. Olofs- steeg binnendrong en daar in de keu ken de dader zwaar gewond aantrof. Hij had schotwonden door de keel en in de buik en een steekwond. Het vermoeden bestaat dat hij getracht heeft zelfmoord te plegen. De toestand van de twee andere gewon den is redelijk. Waldy werd direct geopereerd; zijn toestand is ernstig. Ra: er hij Waldy (volgens de buurt zwaar onder de invloed van verdovende middelen) was tussenbeide gekomen in een gesprek tussen mevrouw Sipsma en de marineman. Die zaten aan de bar in Joke's place, enkele krukken van elkaar verwijderd, en voerden een gesprek over een zekere Eddy. Waldy kwam op dat moment binnen en begon ruzie te maken met Bijleveld. Het liep zo hoog, dat Wal dy de marineman een klap in het gezicht gaf, waarbij de marineman, die een brandende sigaret in de mond had, vrij ernstig gewond moet zijn geraakt. dens de schietpartij in Amster- ms beruchte buurt kregen de ijdagenten Roelofs (links) en ngelaar, beide van de motor- '■nst, bijna een tv-toestel op het ofd, dat door de dader uit het ito werd gesmeten. Langelaar eft daarbij nog op de wildeman ichoten, maar hem (vermoede- 0 niet geraakt. MADRID Amerika zal, als alle voorbereidingen naar wens verlo pen, volgend jaar iemand op de maan laten landen. Dit is door de directeur van het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart, James Webb, I bij aankomst in Madrid meegedeeld. De eerste bemande Apollo-ruimte- vaart staat voor september of ok tober van dit jaar op het program. Als de vlucht slaagt zal zij worden gevolgd door een bemande vlucht met een Saturnus-5, waarvan er al twee zijn beproefd, aldus Webb. Eén der slachtoffers van de schiet partij in Amsterdam wordt in een politiebusje getrokken in afwach ting van de komst van de zieken auto. PANAMA Een bus met toe risten, terugkerend van een excursie naar het Panamakanaal, werd op een overweg gegrepen door een trein. Acht mensen kwamen om het leven, 39 passagiers werden gewond. (Van onze oarlementsredactie) DEN HAAG In september zal de vaste commissie voor volkshuisves ting zich weer gaan beraden over het veelomstreden wetsontwerp Huurhef- fing, dat indertijd door minister Bo- gaers is ingediend en nadien zij het gewijzigd door minister Schut is overgenomen. Vaststaat wel dat er nog heel wat aan het ontwerp gesleuteld moet worden. De mogelijkheid wordt zelfs niet uitgesloten, dat de ontwikkeling van de woningbouw en de nadruk die is gaan vallen op de gesubsidieerde particuliere bouw, intrekking recht vaardigen. Er zijn nogal wat bezwaren van uiteenlopende aard tegen het plan tot Een barmeisje, dat een schot in de rug kreeg, wordt weggebracht, ge holpen door enkele mannen. Muizen losgebroken in SAS-vliegtuig KOPENHAGEN Een DC-8 van de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS, die van New York op weg was naar Italië, heeft op het vliegveld van Kopenhagen een oponthoud van drie uur gehad, door dat een grote hoeveelheid muizen die in een kist werden vervoerd was ontsnapt. Aangezien het niet mogelijk was de kleine knagers te vangen, moest het toestel worden uitgegast. Dit kostte de SAS meer dan 2.000 gulden. BRUGGE De woning in Brugge van de voormalige huurlingenleider Jean Schramme is gisteren onder po litiebewaking geplaatst. De maatregel is genomen nadat bij het parket in Brussel anonieme brieven waren ont vangen waarin de „kolonel" met de dood werd bedreigd. Schramme, die beschuldigd wordt van mocrd op een Belgische kolonist in Kongo, is woensdagochtend in voorlopige vrijheid gesteld en terug gekeerd naar Brugge. TILBURG De 74-jarige in valide miljonair C. P. J. M. Ro gier, op wie zaterdagavond in zijn villa in Bergen op Zoom een aanslag is gepleegd, is vanmor gen vroeg zonder btf kennis te zijn geweest in het St. Elizabeth- ziekenhuis in Tilburg overleden. De heer Rogier was direcleur-eige- i naar van de NV Rogier Nerincx Rich ter machinefabriek en ijzergieterij. Hij i was beschermheer van vele verenigin- I gen. De politie heeft nog niet ontdekt of er waardevolle goederen of geld uit de villa zijn verdwenen. Een uitgebreid on derzoek is nog steeds aan de gang. Het alleenwonende ongehuwde slacht offer zou zaterdagavond na zes uur zijn i overvallen. Zijn chauffeur vond hem de volgende morgen om acht uur in de i hal met een diepe snede in de hals en I een ingeslagen schedel. NIXON AANVAARDT KANDIDATUUR SPIRO AGNEW VICE-PRESIDENT MIAMI BEACH Het voornaamste doel van een (eventuele) republikeinse re gering zal zijn het tot stand brengen van een eervol ein de aan de Vietnamese oorlog. Met een korte toespraak tot de juichende afgevaardigden naar de republikeinse partijconventie in Miami Beach aanvaardde Richard Nixon gisteravond voor de tweede keer in acht jaar de kandidatuur voor het presidentschap. Eerder op de dag maakte hij bekend dat de gouverneur van Maryland. Spiro Agnew. kandidaat voor het vice- presidentsehap zal zijn. Nixon beloofde zijn aanhangers dat hij een „politiek om een nieuw Vietnam te voorkomen" zou voe ren en alle buitenlandse verplich tingen opnieuw zou bezien. Thans is het moment gekomen voor de onderhandelingen met de communistische wereld. Het tijd perk van confrontatie is voorbij. We zullen de kracht van de Ver enigde Staten versterken zodat we vanuit een sterke positie, en nooit uit zwakte, zullen onderhan delen. Nixon bood allen. Russen en Chinezen, de vriendschapshand. Nu winnen We gaan winnen, riep een zelf verzekerde NLxon dc honderden afgevaardigden toe, die hem eerst een minutenlange ovatie hadden gebracht. „Dit is juist het verschil met 1960" (toen Nixon een neder laag leed tegen John F. Kennedy). Z(jn medestrijder. Agnew, kwalifi ceerde hij als „een groot staats man". Nixon hekelde de democratische regering die „veel had beloofo en weinig had gedaan". De VS zijn niet in moeilijkheden omdat het volk heeft gefaald maar omdat hun leiders hebben gefaald". Over de buitenlandse verplich tingen zei hij onder overdovend applaus: „De tijd is gekomen dat andere landen een eerlijk deel van de last op hun schouders nemen. Waar ik voor pleit is geen nieuwe isolationisme, maar een nieuw in- ternatioanalisme". Eigen land Maar de Amerikanen moeten be ginnen om vrede en gerechtigheid in eigen land tot stand te brengen willen zij in het buitenland de eer bied krijgen waarop zij recht heb ben. In de eerste plaats moet een eind komen aan de golf van ge weld en misdaad. Negers dienen in de gelegenheid te zijn eigen ondernemingen te stichten opdat zij gelijke kansen met de andere Amerikanen krijgen. Nixon besloot zijn rede met een beeld te geven van wat hij noem de de Amerikaanse droom: „Ge lijke mogelijkheden voor alle Ame- kaanse kinderen en stabilisering van de dollar". Direct daarna werd de 29ste republikeinse con ventie gesloten. Meer over Agnew en de reacties op deze keuze van Nixon op pag. 5 ven het. een huurheffing, die ten doel heeft de doorstroming van goedkope wo ningwetwoningen naar duurdere en eigen huizen te bevorderen. Mensen met een inkomen bovei 15.000 zouden tien procent van belastbare inkomen minus de huur prijs als heffing moeten gaan beta len. De datum van ingang is steeds verlegd. Toen de commissie na het beraad in mei en juni niet gereed kon komen, stond al vast dat ook 1 augustus niet haalbaar zou zijn. De indruk bestaat overigens, dat niet al leen commissieleden, maar ook de ministeriële deskundigen niet om dit wetsontwerp zitten te springen. Bezwaren van praktische aard worden veel gehoord. Daarnaast ook het principiële, dat mensen met een inkomen boven ƒ15.000 die een eigen huis kopen en daarbij steun van het Rijk krijgen, buiten schot blijven, zo dat de huurheffing discriminerend werkt. Aangenomen wordt dat deze maatregel 70 miljoen zou opleve ren. Kleurloos TJET was na de verkiezing van Nixon tot presidentskandidaat van de republikeinen duidelijk, dat voor het vice-presidentschap een kandidaat zou worden benoemd die aanvaardbaar zou zün voor de zui delijke staten. Nu de keus is gevallen op gouverneur Spiro Agnew van Maryland, ondanks aanvankelijk verzet van gedelegeer den uit het noorden, heeft Nixon een van zijn belangrijkste beloften gestand gedaan. Agnew is een nogal kleurloze figuur, die van de democraten overliep naar de republikeinen, in 1964 Goldwater steunde, dit jaar achter Rockefeller stond, maar tijdig overstapte naar Nixon. Mogelijk zal zijn keus wat meer eenheid brengen in de republikeinse gelederen. Om in november te kun nen winnen heeft Nixon echter ook de steun van democraten en onaf- hankelijken nodig. Wat dit laatste betreft heeft Nixon zijn positie nauwelijks versterkt. Zelfs is het de vraag, of de kiezers in de zuidelijke staten in november de keus van hun leiders zullen vol gen. Bevestiging UANOI neemt het Amerika al ge ruime tijd kwalijk, dat het de (schijnbare) rust op het Vietnamese strijdtoneel weigert te aanvaarden als blijk van dc goede bedoelingen van Noord-Vietnam. De Amerikanen baseerden hun wei gering op het feit dat Noordvietna- mese troepen op grote schaal Zuid- Vietnam bleven binnentrekken. Zy zagen daarin het tegendeel van vreedzame bedoelingen. De bekendmaking van radio Hanoi, dat een laatste definitief algemeen offensief in Zuid-Vietnam zal begin nen, lijkt een bevestiging, dat Ame rika niet ten onrechte een afwach tende houding aannam. Intussen blijft Hanoi ontkennen dal het troepen in het zuiden heeft en gaat er zelfs van uit, dat de Ameri kanen na het staken van de bom bardementen veder moeten onder handelen met het Bevrijdingsfront van dc Vietcong. FBI verontrust over toenemende bankroven WASHINGTON Het aantal bank roven en andere misdaden tegen fi nanciële instituten in de Verenigde Staten is sinds 1960 met 240 procent toegenomen. De directeur van de FBI, Edgar J. Hoover, zei gisteren dat zijn organisatie zo verontrust hierover is dat overal in het land vergaderingen van politieofficieren zullen worden belegd om te bespre ken wat er tegen gedaan kan worden. Vorig jaar werden er 2.558 banken beroofd. Met z'n beiden of zelfs als enige passagier vliegen Het kan! (lees: Hoe en wat) morgen voordeel volkorenbiscuits c* 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk MANILLA Het aantal doden als gevolg van de aardbeving van vorige week is tot 302 gestegen. Nog steeds wordt er gezocht in de puinhopen. De kans dat er nog levenden worden ge borgen wordt echter nihil geacht. DJAKARTA Het dodencijfer ten gevolge van de recente overstro mingen in verschillende delen van Indonesië is tot 37 gestegen. Deze KWARTET-rondvluchlen worden georganiseerd van uit Luchthavori Rotterdam ea zijn alléén voor KWARTET- 1abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegere die geen dolle stunts uithalen maar U in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop- Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk in de 25 minuten vliegtijd ook over irw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig rest-urant en een zonnig terras ter be schikking, vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop ovor- handigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan.de beurt bent krijgt u de in3taokaart thuis. Betaling aan de krant: por giro ot aan het bureau. Wie alleen of mot z'n tweeën wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wél voor drie personon betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op een combinatie te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drla- of tweemaal vermelden. Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als aien het dubbele of driedub bele betaalt. Bnnlfja 33 vertrekt op 6e halve uren van het Centraal Station het vliegveld; zaterdag 5 minuten later. Duur van da rit naar het vliegveld ongeveer een half uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1