Koningsgambiet: Massale oefening van het leger Bod Nederhorst op Havenwerken rsan Rekening voor Abernathy Israël: zelf optreden als VN-raad niets doet FAILLISSEMENT VAN VERFFABRIEK AANGEVRAAGD John Mayall en Cuby maakten beste lp's C 0 DUIZENDENMILTTAIREN M DUITSLAND 1 THE CRAZY WORLD OF ARTHUR BROWN Opvolgingssituatie is weinig gunstig Dr. Barnard behandelt Italiaanse kinderen Pilotenhelpers te gast bij de RAF DOTO HIELD FORTUNA VL. OP AFSTAND Afgeluisterd Succes voor John Rowles Bondsdag niet naar Berlijn 9 DONDERDAG 8 AUGUSTUS T968 Filmactrice Elizabeth Taylor heeft gisteren het Fitzroy-Nuffield- ziekenhuis in Londen, waar zij een operatie heeft ondergaan, verlaten. Zij werd afgehaald door haar echtgenoot Richard Burton en diens tienjarige dochter Kate. In agrarische sector: DEN HAAG - Een onderzoek naar de opvolging op de akkerbouw- en veehouderijbedrijven in de landbouwgebieden vali Zuid-Holland waar de tuinbouw geen overheersen de rol speelt, heeft geleerd dat op een derde van de bedrijven waar het bedrijfshoofd fn 1967 vijftig jaar of ouder was, geen opvolger aanwezig is. Wen mag dan ook verwachten dat de eerstvolgende jaren het aantal be drijven jaarlijks met ruim een pro cent zal verminderen. Niet alleen op de kleine bedrijven, maar ook op de grotere bedrijven is vaak geen opvolger aanwezig. Van de bedrijven groter dan dertig hectare heeft namelijk 28 procent geen op volger. Van de groep bedrijven klei ner dan zeven hectare zit 57 procent zonder opvolging. Op dertig procent van de bedrijven kleiner dan zeven hectare is echter wel een opvolger aanwezig. Men kan zich hier echter afvragen of opvol ging gezien de geringe bedrijfsom- CELLE Koningsgambiet heet de vannacht in West-Duits- land gestarte grootscheepse oefening van de Nederlandse landmacht. Ongeveer 8.000 man en 2.000 voertuigen nemen deel aan de operatie tussen Celle en Braunschweig, een gebied van 80 bq 30 kilometer. Koningsgambiet is een van de meest massale oefeningen van na de oorlog, sinds de jaren '50 zelfs de grootste Neder landse militaire oefening in de Bondsrepubliek. Twee brigades treden er tegen el kaar in het veld 13e pantserinfan teriebrigade uit Oirschot en 41ste pantserbrigade uit het Duitse Seedorf en helicopters van de Duitse luchtmacht, die luchtlandingstroepen zullen afzetten, plus 150 vliegtuigen uit ons land. België, Duitsland, Enge land en Denemarken verlenen hun medewerking. WERKELIJKHEID Een van de bijzondere aspecten van Koningsgambiet is dat gene- raal-majoor F. Meijnderts, comman dant van de vierde divisie, bij hoge uitzondering toestemming heeft kun nen krijgen om met zijn troepen bui ten het officiële oefenterrein op de Lüneburgerheide te komen. Dat geeft hem gelegenheid om de voor een juiste nabootsing van de werkelijk heid vereiste „diepte" van het ge- vechtsveld te verkrijgen. Maar de militairen is wel ingeprent vooral het gewas op het veld te ont zien en met hun 20.000 voertuigen voorzichtig te zijn op de wegen. Op ROME Reeds meer dan honderd Italiaanse ouders hebben de Zuidafri- kaanse hartspecialist dr. Chris Bar nard verzocht hun kinderen te be handelen tijdens zijn verblijf in Ita lië. Dr. Barnard zou vandaag in Ro me aankomen op verzoek van filmster Sophia Loren. Hij zal minstens vier kinderen on derzoeken, die aan hartkwalen lijden. Dr. Barnard zal nog verscheidene an dere landen bezoeken, waaronder Ne derland. dat laatste ziet de Koninklijke mare chaussee, maar ook 200 man Duitse militaire politie en 600 man Duitse civiele politie toe. WARMTE Aan de vooravond van de oefening had generaal Meijnderts nog een bij zondere zorg: dat het niet te warm zal worden. Stijgt de temperatuur boven de 25 graden, dan wordt het asfalt van de wegen zo week dat de rupsbanden van de tanks en andere gevechtsvoertuigen er teveel schade gaan aanrichten en dan moet de oe fening worden gestopt. De oefening duurt, als alles goed gaat, tot 15 augustus. Koningsgambiet heeft twee hoofd doelen. Het eerste is, aldus generaal Meijnderts, om de militairen ver trouwder te maken met het uitste kende materieel waarover ze tegen woordig beschikken. In de tweede plaats moet deze oefening allen, van soldaat tot generaal, uit de cadans van het normale kazerneleven halen en ze wennen aan binnen een kort tijdsbestek snel variërende omstan digheden. In overeenstemming met de NAVO-taktiek van dé „flexible response" valt bij deze oefe ning weer volledig de nadruk op de conventionele oorlogs voering in plaats van de nu cleaire. DEN HAAG Op uitnodiging van de RAF Escaping Society brachten 28 Nederlanders, die in de Tweede We reldoorlog neergestorte Engelse pilo ten aan een schuilplaats hadden ge holpen, gedurende een week een be zoek aan Engeland. Gistermiddag kwamen ze met een Argosy weer op het vliegveld Ypenburg aan, verwel komd door de luchtmachtattaché van Engeland capt. E. F. Pippet en overste W. H. Meulkens. De Escaping Society (vereniging van ontsnapte piloten) werd opge richt met de bedoeling iets terug te doen voor de mensen in Nederland en andere landen, die hun leven waagden door Engelse piloten bij hen te laten onderduiken. Iedere twee jaar wordt een groepje uitgenodigd een week gast te zijn van de RAF. Vorige week woensdag werden de 28 Nederlanders uit alle delen van het land in een hotel te Londen on dergebracht. Later logeerde men bij diverse personeelsleden van de RAF. Er was een aantrekkelijk en afwis selend programma opgesteld. Men bracht een bezoek aan het huis van Winston Churchill en legde een krans bij het St. Clemens Danis monument, waar één van de deelneemsters, de sopraan Jessica Ernst, zong, Ook woonde men een demonstratie bij van helicopters en droppings. Verder werd een vliegtocht naar Londen ge maakt. Gisteren had men het afscheidsdiner. Waarschuwing in Veiligheidsraad. vang wel verantwoord is. Er zijn zelfs kleine bedrijven, waar twee op volgers zijn. Uitbreiding van stad en industrie zijn duidelijk van invloed. In de ge bieden die hiermee het sterkst wor den geconfronteerd (Delf- en Schie- land, Rozenburg, Oostvoorne, Putten, Hoeksche Waard en het gebied rond Dordrecht) was het percentage be drijven zonder opvolger dan ook gro ter dan in de overige gebieden. Het Landbouw-Economisch Insti tuut stelde het onderzoeik in, op ver zoek van de provinciale raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Land- en tuinbouw in Zuid-Holland. GOUDA De Verenigde Bedrijven Nederhorst uit Gouda en de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken in Amsterdam zullen vol ledig gaan samenwerken. Nederhorst biedt de aandeelhouders van Haven werken 1.000 eigen aandelen voor 5.000 nominale aandelen Havenwer ken. De aandelen Nederhorst zullen ten volle delen in de resultaten vanaf 1969. De 4% procent converteerbare obli gaties Nederhorst. Deze obligaties zijn verwisselbaar in aandelen Nederhorst: 5 procent obligaties van 1.000 nomi naal geven, met bijbetaling van 500, recht op tien aandelen van 100 nomi naal Nederhorst. Slechte resultaten De samenwerking ls voor Haven werken van groot belang omdat het met dit bedrijf niet meer zo voorspoedig ging. Over 1967 wordt een verlies ver wacht van 3,5 tot 4 miljoen. Vooral twee grote dochterondernemingen van Havenwerken. Betonfabriek De Mete oor in De Steeg en de maatschappij voor industriële woningbouw Indeco- Coignet in Zaandam kostten veel Ook •ndere „dochters" (Havenwerken heeft er ongeveer dertig) verging het niet goed. Verenigde Bedrijven Nederhorst heeft de laatste jaren diverse ondernemingen overgenomen. Dat waren onder andere medio vorig jaar Spoorijzer in Delft en dit jaar de Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek Braat in Rotterdam en de Hollandsche Basaltine-Tegelfabriek in Dordrecht. Evenals Havenwerken ontplooit Nederhorst veel activiteiten in het buitenland. Stijging winst De winst van Nederhorst was vorig jaar 3,2 miljoen tegen 2,9 miljoen het jaar daarvoor. De totale concern- omzet in 1967 was 185 miljoen. In 1966: 160 miljoen. Havenwerken had het vorig jaar een omzet van 122 mil joen, zodat Nederhorst nu een concern wordt met een omzet van ruim 300 miljoen. De orderportefeuille van Ne derhorst bedroeg eind juni circa 250 miljoen. Het geplaatste kapitaal zal door de overneming van Havenwerken stijgen van circa 6,52 miljoen tot on geveer 8,50 miljoen. Guevara,s dagboek in Nederlands Het dagboek van Ernesto Che Guevara over zijn guerrilla-activi teiten in Bolivia zal eind augustus in een Nederlandse vertaling ver schijnen bij de uitgeverij Polak en Van Gennep, die de vertaling heeft opgedragen aan Theo Stibbe. Op de foto: uitgever R. O. van Gennep met het dagboek van de gesneu velde revolutionair. DÖTO FORTUNA VL. 0—1. Het oefenduel tussen DOTO en Fortuna Vlaardingen heeft voor beide clubs een teleurstellend verloop gehad. Noch DOTO noch Fortuna waren in staat aanvaardbaar voetbal te spelen. Dat de Vlaardingse semiprofs, op vol le sterkte uitkomend, niet verder kwamen dan een 10 overwinning is vooral te danken aan voortreffelijk werk van de Pernisse verdediging (Smit, Van Beelen en Offenberg) en aan de Fortuna-voorhoede die hard nekkig bleef weigeren om de opge legde kansen te benutten. Hel enige doelpunt viel in de 21e min toen de Vlaardinger Hordijk een hoekschop verkeerd op zijn hoofd kreeg waar door de bal voor de voeten van Jan Bouman caramboleerde die gemakke lijk scoorde: 01. Het DOTO-aan- vals- kwartet (zonder Duvalois) kreeg wtlnig kans gevaarlijk te worden. AMSTERDAM De Bedrijfs vereniging voor de chemische industrie heeft via het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor (GAK) te Amsterdam het failissement aangevraagd van de Verenigde Verffabrieken Ne derland, gevestigd te Sneek met het hoofdkantoor te Hoogeveen. De Verffabrieken zouden by de Be drijfsvereniging een schuld hebben van f 32.000, waarvan 8000 aan ach terstallige premies en 24 mille aan voorschotprcmics over dit jaar. Directeur Z. Naber van de Verffa brieken zei gisteren op een inderhaast in Amsterdam belegde persconferentie dat het GAK hem geen uitstel wil geven. Hij wil nog pogen surséance van betaling te krijgen. „Onze solva biliteit is goed. In het bedrijf (27 man personeel), zit 2% miljoen gulden. Als er normaal wordt geliquideerd zal er een miljoen overblijven. Als er ge forceerd wordt geliquideerd dan valt hetgeen overblijft tegen", aldus de heer Naber. De heer Naber zei dat zijn bedrijf met moeilijkheden kampte waardoor hij zijn verplichtingen niet kon na komen. Er was geen voldoende liqui diteit en er is tien jaar geleden een geleden een strop van ƒ275.000 ge weest. Overigens zijn er orders ge noeg. De rechtbank te Assen nam van daag de aanvraag tot faillissement in behandeling. NEW YORK De Israëli sche vertegenwoordiger bij de VN, Jozef Tekoah, heeft giste ren gedreigd dat Israël zelf op zal treden tegen de Arabische „samenzwering tot agressie", indien de Veiligheidsraad geen doeltreffende maatregelen hiertegen neemt. Tekoah zei dit op de derde dag van het debat in de raad, die bijeen is naar aanleiding van de luchtaanval len die Israël zondag ondernam tegen kampen van Arabische commando's in Jordanië. De Israëlische vertegenwoordiger zei dat geen en'kele Arabische rege ring haar aandeel in de veelvuldige infiltraties in Israël heeft ontkend, en dat stopzetting van de terroristi sche acties een voorwaarde is voor stappen in de ridhting van een regeling. Woord houden De veiligheidsraad bevindt zich in een enigszins precaire positie. In zijn laatste resolutie over het Na bije Oos'ten zei de raad op 24 maart eenstemmig dat militaire vergel dingsacties niet 'kunnen worden ge duld en dat de raad zich in geval van herhaling- moet uitspreken voor sancties. Nu die herhaling een feit is huldigen de niet westelijke leden tydens de gesprekken in de wandelgangen dan ook de opvatting dat de Veiligheidsraad nti woord moet houden. De Jordaanse vertegenwoordiger El-Ferra opende he't debat met een rechtvaardiging van het terroristi sche optreden van de Arabieren. Zolang Israël de veroverde Arabi sche gebieden bezet houdt, wordt de strijd van de Arabieren voortgezet, aldus El-Ferra. Hij pleitte voor „be slissende maatregelen" tegen de Is raëlische agressie. Veel zieken in eerste halfjaar AMSTERDAM In het eerste halfjaar zijn bij het Gemeenschappe lijk administratiekantoor 881,000 ziekmeldingen ontvangen. Dat is on geveer veertig procent meer dan in 'het eerste halfjaar van 1967. De cij fers van dit jaar hebben betrekking op ongeveer 1,2 miljoen werknemers. De stijging komt, aldus het GAK, doordat in januari en de eerste helft van februari er veel verzuim is ge weest als gevolg van een griepgolf. Het aantal verzekerden was boven dien groter omdat sedert 1 juli 1967 de loongrens voor de ziekengeldver zekering is vervallen. Voorts is, even eens van die datum af. het risico van bedrijfsongevallen en van be roepsziekten onder deze verzekering gebracht TOPICS - TOP TIEN - TIENERTOP Van de Amerikaanse vocal-groep The Papas and the Mamas verscheen een nieuwe langspeler (RCA-Victor LSD 10180). De meeste nummers fijn om te beluisteren, zo als „Gemini childe", „Ivy", „Mid night voyage", „Rooms" en „Too la te". Een lp vol met 16 heerlijk swin gende bluesnummers van Eddie Boyd and his Blues Band (Decca SKL 4872). Blues-muziek zoals die eigenlijk behoort te zijn. „This is rock 'n roll": een nieuwe lp vol roek-herinneringen aan vroe ger (LBS 83139 X), met sterren van toen. Het zijn Eddie Cochran, Fats Domino, Johnny and the Hurricanes en Bobby Vee. Twee titels: „Blue berry Hill' 'en „Red River Rock". De nieuwste topper van The Monkees: „D.W. Washburn", een dixielandachtig nummer van grote klasse. Op de B-kant „It's nice to be with you" (RCA-Victor 66-1023). Een weinig boeiende single van de Cream verscheen op Polydor 59206 A: „Anyone for tennis" en „Pressed rat and war thog". Goed gezongen is het nummer „Dogs" van The Who (Polydor 59210). Op de achterkant het rumoe rige „Circles". Donovan's heerlijke stem is te horen in „The hurdy gurdy man" en „Teen angel" op de single Epic 5-10345. Heel hoge ogen gooit de Engelse groep Small Faces met het nummer „Donkey rides a penny a glass" op Immediate 069. De single geeft ver der „The Universal". Vakwerk leverde de Nederlandse groep Ro-d-Ys met „Unforgetable Bluesmuziek van de allerbovenste plank. Die staat op de nieuwe Ip's van de Engelse groep John Mayall and the Bluesbreakers en het vader landse vijftal Cuby and the Bliz zards. Onlangs maakten beiden een toernee door ons land, een grandioos gebeuren. Zowel Mayall als Cuby met hun mensen hebben de blues een eigen hedendaags gezicht gegeven waarbij er slechts af en toe een schakel is met de oorspronkelijke neger-blues. Mayalls nieuwste langspeler heet „Bare wires", verpakt in een fan tastisch kleurrijke hoes. Diverse malen heeft hij een hoes afgekeurd; de plaat werd in eerste instantie zelfs in een noodhoes verkocht. Uit eindelijk vond John de hoes passen bij de muziek van „Bare wires". Voor blues-fans is Mayall en dus ook de lp het einde. John en zijn zes begeleiders reiken met hun instru menten en hun grote muzikaliteit tot grote hoogten. In alle nummers zitten geweldige soli, vaak aan el kaar gezongen door Mayall. Om een paar knalgoeie nummers te noemen: „Fire", „Look in the mirror", „I'm a stranger", „Killing time", „Sandy" en „Bare wires". „TrippLn' thru a midnight blues" heet de lp van Cuby and the Bliz zards, compleet met een serie fan- After Tea-lp in Engeland In Engeland is onlangs de eerste langspéelplaat van de Nederlandse groep After Tea verschenen. De eerste maal dat zoiets gebeurde. Een grote advertentie in de Re cord Mirror prees de plaat aan als „A first LP from this fantastic new group from Holland". In ons land verscheen de lp enkele maanden ge leden onder de titel „Nationaal disaster". JOHN MAYALL tastlsche foto's en een verhaal rond de groep. Cuby en z'n groep zijn in eigen land zonder concurrentie: in ternationaal trekken ze ook steeds meer de aandacht. Niet voor niets kregen ze dit jaar een Edison voor een van hun langspeelplaten. De nieuwste Cuby-lp is wederom een voorbeeld van hun grote kun nen. Gevijven spelen ze blues zoals die vandaag de dag moet worden gespeeld: hard, vol gitaarwerk, rauw gezongen. Naast Cuby zelf (Harry Muskee) draagt vooral solo- gitarist Eelco Gelling een flink steentje bij. Op de A-kant staan: „Checkin* up on my baby", „Down the road", „Window of my eyes", „Trippin' thru a midnight blues" en „Big blu e-eyed girl". Achterop: „Going ho me", The Sky is crying", „Feelin' slow down" en „Feel so bad". girl" en „Every time a second" op Philips 333977 JF. De vaderlandse groep Roek's Fa-- mily zingt enorm sterk op Basart Park BB 1007 het nummer „I want you back again". Op de B-kant het gemoderniseerde rocknummer „Gid dy up a ding dong". Een van de opmerkelijkste verschijningen in de Engelse under- grounidmuziek is de groep The Cra zy World of Arthur Brown. Leider Arthur Brown deed geen enkele concessie toen hij startte, maar on verwachts belandde hij toch al met zijn derde single „Fire" hoog in de Engelse hitparades. Zijn nieuwe lp, Brown" kreeg binnen een week een notering op de hitlijsten. Arthur Brown doet uitzonderlijk vreemd op het toneel. Aan een takel laat hij zich op het podium zakken, gehuld in rookwolken en een bran dende kroon op zijn hoofd. Zijn ge zicht is sinister beschilderd. De „psychedelische Boeddha", zo als hij ook wel wordt genoemd, laat de mensen op die manier zelf ont dekken dat ze eigenljik dezelfde be zetenheid en obsessies hebben als hijzelf. Firguren als Arthur Brown zijn er de laatste tijd meer geweest. Meestal duurde hun succes slechts kort. Na meer dan eenmaal zo'n op treden te hebben meegemaakt, is de belangstelling er meestal af. Het zijn eendagsvliegen. John Rowles, de Nieuwzeelandse zanger is met „If I only had time" in vele Europese landen als eerste op de hitparades geklommen. Het nummer is een enorm succes. Onlangs heeft hij een nieuwe single volgezongen, met de nummers „Hush.... not a word to Mary" en „The night we called it the day" (EMI HHS 1288). John Rowles (21) stelde op school reeds een band samen die de beroemde Engelse Shadows zoveel mogelijk probeerde te imiteren. Op 15-jarige leeftijd werd hij houthak ker, maar de muziek bleef hem trekken. John werd gitarist in een nachtclubband in Auckland. Toen de zanger ziek werd, mocht John inval len. Geleidelijk aan kreeg hij popu lariteit en zijn eerste succes kreeg hij met het nummer „One night with you" van Elvis Presley. Via de tv en een contract bij de beroemdste manager van Australië was John Rowles binnen een jaar de best betaalde artiest in Sydney. Zijn volgende stap was een lancering van een plaat in Europa. Het werd „If I only had time". Het resultaat kent men. Johns liefste wens is eens zan ger van wereldfaam te worden. PARIJS De. Franse regering heeft het verbod op hanengevechten ingetrokken voor gevallen, waar kan worden aangetoond dat deze „sport" een plaatselijke traditie is. WASHINGTON De plantsoenendienst van Washington is niet moeilijk in het zenden van rekeningen. De negerleider ds. Ralph Abernathy ontving onlangs bericht of hij het niet geringe bedrag van 71.795 dollar aan de dienst wilde over maken. De rekening gold het verwijderen van de houten onderkomens van de „stad der wederopstanding", waarin de betogers in mei en juni zes weken heb ben gewoond BONN De reeds lang vastgestel de „werkweek" van de Westduitse Bondsdag gaat niet door. Bondskanselier Kiesinger heeft d e vergadering in West-Berlijn afgelast, om spanningen met Oost-Duitsland en Rusland te vermijden. In de derde week van september zou de Bondsdag in Berlijn een dabat over de buitenlandse politiek van de Bondsrepubliek houden. Al verscheidene jaren vergadert het Westduitse parlement in West-Berlijn. Vorig jaar werden de vergaderingen gestoord door over vliegende Russische straaljagers. DEN HAAG De afgelopen maanden hebben squadrons van in de Bondsrepubliek Duitsland gestati oneerde groepen geleide wapens van de Kon. Luchtmacht voor het eerst geoefen^ op het schietterrein op Kre ta. Tot vorig jaar oefenden zij op de Mac-Gregor-schietbaan bij El Paso 1» de VS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9