Jonge kerken evangelie meer moeten het vertalen TEKORT AAN ALLES r KLEINE OECUMENE' BIJ ESPERANTISTEN VAR A-team Rode Kruis kritiseert in Biafra PROF. DR. D. C. MULDER Uw probleem is het onze.... NIET AL TE BANG VOOR GEVAREN Dr. Middelkoop komt morgen f Jan van Gijl overleden l r Een woord voor vandaag Flying Tiger vliegt voor KLM Hoofdredacteur in Spanje beboet DRUK OP GOS NEEMT TOE IPI bezorgd over ontslag Franse journalisten Bisschop Ernst 1 eens met „zes if Vonnissen Rob Stol werden nimmer uitgevoerd DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1 „En Jezus antwoordde en zeide tot hem: Simon. Ik heb u iets te zeggen. Hij zeide: Meester, zeg het(Lucas 7:40). Jezus is door Simon ten eten genodigd en tijdens de maaltijd treedt een vrouw, die niet al te best bekend slaat, het huis binnen en wast Hem de voeten. Grote ontsteltenis bij de heer des huizes, een ontsteltenis, die gepaard gaat met twijfel. In de ogen van Simon gebeurt hier iets wat helemaal niet klopt met hetgeen hij meent te hebben mogen verwachten. Als het inderdaad waar is. wat men van Jezus zegt, dan... Ja, wat dan? Simon heeft zich een beeld van Jezus gevormd, maar het beeld is fout, en hij weet het niet. Vandaag de dag is de wereld nog vol van mensen als Simon, die zeggen: Het kan nietwant het is anders dan ik mij heb voorgesteld. Dan zegt de Here: Simon, Ik heb u iets te zeggen. Jezus her stelt weer het contact, dat tussen Hem en Simon verbroken dreigt te worden. De kans was groot geweest, dat Simon na afloop van de maaltijd zijn Gast beleefd had uitgelaten en zich voorgoed van Hem had afgewend. Jezus voorkomt dat. Simon ik heb u iets te zeggen. Het klinkt nog altijd door de wereld lk heb u iets te zeggen. En Wat zullen we doen? De mededeling negeren? Gewoon de oren gesloten houden? Of zeggen we met Simon: Meester, zeg het. Het antwoord is van beslissende betekenis. Wy lezen vandaag 2 Koningen 12 IIEU (Van onze kerkredactie) BAARN Aan het eind van de tweede dag van de internationale gereformeerde zendingsconferentie was het gisteravond wel dui delijk dat het accent meer ligt op gezamenlijke bezinning dan op de noodzaak van samenwerking. Wel klonk gistermiddag tijdens de discussie in het kerkelijke centrum „Het Brandpunt'', waar vergaderd wordt, even de vraag of de vertegenwoordigende zendingen zich ook niet moeten afvragen of ze niet tot onderlinge uitwisseling van mensen en geld kunnen komen. Maar het bleef nog bij deze incidentele opmerking. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres bunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding la verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gel* te worden Ingesloten. Vraag: Hoe hoog Is het successie recht over een legaat van een zuster? Antwoord: Een legaat tot en met 500 is vrij. Is het legaat groter, dan wordt het bedrag geheel belast. Over de eerste 1000 is het recht 27 pet., over de volgende 1000 29. de volgende f 3000 31, de volgende 5000 33 pet., enz. Vraag: Wanneer een ongehuwde vrouw, die AOW geniet, in het hu welijk treedt met een man, die nog geen 65 jaar is, verliest zij dan haar AOW? Antwoord: In het algemeen zal de vrouw dan de AOW-uitkering ver liezen, tot de man recht krijgt op de AOW-uitkering. Er zijn enige uit zonderingen. bijvoorbeeld als de vrouw te beschouwen is als kost- winster. Vraag: Als iemand een boerderij huurt en daarvoor een zeker bedrag als goodwill betaalt op voorwaarde dat hij dit niet in zijn boekhouding opneemt, en de inspecteur van be lastingen van deze handeling op de hoogte komt, wat zijn dan de gevol gen? Antwoord: De verpachter moet dit bedrag aangeven voor de belasting en de huurder zou deze bedragen van zijn inkomen kunnen aftrekken. Als men tot deze handeling over gaat. begaat de verpachter een strafbaar feit en de pachter zal als medeplichtige strafbaar zijn. Het kan natuurlijk zo zijn. dat de fiscus geen schade lijdt, omdat beide par tijen een zelfde topinkomen hebben, maar dat is zelden het geval. Vraag: Tot wie moet ik mij wen den voor verandering van de voor naam ran mijn tieejarig zoontje? Antwoord: Dit moet gevraagd worden bij de Arrondisse mentsrechtbank. Men wende zich daarvoor tot een advocaat. Vraag: Het ruitje van een heel ou de Friese klok is gebroken. Om er een nieuw in te zetten, moet eerst de oude bikkelharde stopverf ver wijderd worden, wat haast onmoge lijk is. Weet u een middel? Antwoord: Harde stopverf verwij dert men het beste door een mes achter de stopverf te zetten en dan met een hamertje voorzichtig tegen het mes tikken. De stopverf knapt dan gemakkelijk. Het is echter moeilijk de klok niet te beschadi gen. Vraag: Wat is de juiste naam. ge boortedatum en adres van de Neder landse protestzanger Armand? Xntwoord: Herman G. van Loen- hout; 10 april 1946 te Eindhoven, p a. N V. Phonogram. Singel 170-172. Amsterdam-C. Vraag: Een weduwe wil naailes geven. Zij is ongediplomeerd. Welke diploma's zijn er nodig en waar is de opleiding? Antwoord: Diploma's zijn met vereist, evenmin als vestigingsver gunning. Natuurlijk dient men vak bekwaam te zijn. Opleiding tot lera res naaldvakken kan men krijgen bij een nijverheidsschool. Vraag: Mag een huiseigenaar de verhogingen van de waterleidingta- rieven aan de huurder in rekening brengen? Antwoord: Ja. dat mag. Vraag: Een ongehuwde had in 1966 alleen AOW en verder 300 rente van spaargelden. Heeft hij recht op bejaardenaftrek? Hoe hoog is zijn inkomstenbelasting? Antwoord: Zijn inkomen was 3277.38. Als ongehuwde heeft hij recht op de halve bejaardenaftrek. Hij is dan geen I B. verschuldigd. DS. J. W. DEEN1K sarrepnwerking Zoals wij vorige week reeds schreven willen de beide Zuid- af rikaanse kerken, de Neder duitse Gereformeerde Kerk en de Gereformeerde Kerken graag hulp aanvaarden. Zij hebben grote behoefte aan goed opge leide zendingswerkers, vooral doktoren en verpleegsters. Toen gisteravond ds. P. E. S. Smith dia's liet zien van het Zuidafrikaanse zendingswerk, vertelde hij erbij dat hij hoopte in ons land contact met een aan tal artsen te kunnen leggen. De twee onderwerpen die gisteren aan de orde kwamen betroffen het syncretisme en het oecumenisme in het evangelisatiewerk. Het eerste on derwerp werd ingeleid door prof. dr. D. C. Mulder van de Vrije Universi teit, het tweede door ds. J. W. Dee- nik. predikant van de gereformeerde kerk van Geelong in Australië. Syncretisme Voor de kerk is het syncretisme geen nieuw verschijnsel, zei prof. Mulder. Zij werd geboren in de eeuw van het syncretisme, maar zij slaagde er niet alleen in zijn aantrek kingskracht te weerstaan, maar ook het unieke karkater van de eigen boodschap te bewaren. Met syenre- tisme bedoelde prof. Mulder dat Blindenactie in Afrika (Van een medewerker) LIMBURG (Duitsland) In de Hessische bisschopsstad Lim burg vond dezer dagen een con gres plaats, waarvan de beteke nis nog niet is te overzien. Voor het eerste kwamen tweehonderd rooms-katholieke en protestantse esperantisten uit achttien landen op een gemeenschappelijk con gres. De verwachtingen van de organisa toren, de internationale katholieke esperanto-vereniging IKUE en de in ternationale protestantse esperan- to-bond KELI werden vérre overtrof fen Er heerste niet alleen een harte lijke en broederlijke sfeer, maar ook de ernstige wil. om de „oecumene in het klein'' te realiseren. Bij een en quête onder de deelnemers over de vraag, of er meer gemeenschappe lijke congressen moesten komen, was er geen enkele neen-stem. Deze wil tdt oecumene kwam ook tot uitdrukking in de besluiten van het congres. Een „oecumenisch co mité" werd gevormd, bestaande uit een Duitser, een Hongaar, een Itali aan. een Nederlander en een Zweed, dat zich met oecumenische vragen gaat bezig houden en contact zal op nemen met Rome en Genève. Dit co mité moet de in Limburg gegeven impulsen verder dragen. Behalve tot de oecumene werden de christen-esperantisten in een reso lutie ook opgeroepen tot actiever vre- desarbeid. Het verwijt klonk in Lim burg. dat de esperantisten al tachtig godsdiensten in elkaar opgaan. De islam heeft geen neiging tot syncretisme constateerde hij, maar wel het hindoeïsme, het boeddhisme en vele stamgodsdiensten. Wat moet de kerk doen? Er niet voor te rugschrikken om de christelijke boodschap toch te vertalen in hin- doese en boeddhistische woorden. Maar dan dreigt het gevaar, dat we de boodschap gaan verloochenen. Toch zullen we niet al te bang moeten zijn. Het evangelie moet de nieuwe cultuursituaties van Azië en Afrika binnendringen. Het moet daar een eigen kleur krijgen. De pogingen die ondernomen worden, moeten we j stimuleren We moeten niet al te gauw een waarschuwende vinger op heffen. maar de mensen van de jonge I naties de kans geven. Vragen Vooral de Indonesische gespreksgroep kwam met een groot aantal vragen, als wij dat doen, zei den ze, dan zijn we eigenlijk conser vatief. Er dringt een nieuwe cultuur op en onze jonge mensen zijn er he lemaal niet gelukkig mee als we ele menten van de oude cultuur gaan overnemen. Prof. Mulder had alle begrip voor deze situatie. Ik bedoel juist, zei hij, dat het de taak is van de nationale gelovigen om dat te doen. Dat kunnen de zendelingen niet. En die nationale gelovigen zullen moeten beslissen wat kan en wat niet kan. Maar overal zullen we moeten pro beren om het evangelie in de cul tuursituatie ter plaatse te vertalen. Dat is de beste manier om het gevaar van syncretisme tegen te gaan. Daar zijn ook gevaren aan verbonden, maar we zullen het moeten wagen om niet aan de grotere gevaren onder te gaan, zoals het feit dat het evan gelie een boodschap van en voor blanken blijft of totale verwatering ondergaat. Samenwerking Gistermiddag sprak ds. J. IV. Dee- nik over oecumenische samenwerking en evangelisatie. Het opmerkelijkste aspect van zijn betoog was de grote nadruk die hij legde op de samen werking van christenen buiten de kerkgemeenschappen om. De kerk van Christus is niet ex clusief aan het werk in de vormen van kerkelijke of interkerkelijke sa menwerking. De bijbelgenootschap pen, de christelijke studentenbewe gingen, evangelisatiebewegingen zo als van Billy Graham en vele ande jaar van vrede praten, maar er nog maar weinig concreet voor hebben gedaan. Oogkliniek Het belangrijkste besluit was ech ter, een hulpactie voor blinde Afrika nen te organiseren en ook financieel mogelijk te maken. Deze actie, die de naam „Actie -E3" heeft gekregen, zal nauw samenwerken met het Ne derlandse Instituut voor ontwikke lingshulp Carosi. Een internationaal team van espe rantisten zal de zorg op zich nemen 0 van een rijdende oogkliniek, die de j door een werkgroep van jonge De matras waarop U I wérkelijk I uitrustl I Van DRAKA. WASHINGTON De Ameri- kaansH Raad voor de Burgerlucht vaart heeft zijn goedkeuring gehecht aan een overeenkomst tussen de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Flying Tiger Line en de KLM. De overeenkomst houdt in dat Fly ing Tiger in augustus en september zes of zeven vrachtvluchten per week maakt voor de KLM tussen Amster dam. Montreal en New York. De raad ging er niet mee akkoord dat de maatschappijen de overeen komst tot eind oktober handhaafden. De Boeing 707 van de Flying Tiger waarmee de vluchten worden ge maakt vervangt de KLM-machine die onlangs in een hangar op Schiphol is I verbrand. naam „Zamenhof-kliniek" zal krij gen. De middelen daarvoor zijn in korte tijd al bijna bijeengebracht. Men weet zich hierbij in de geest i van de stichter van het esperanto, dr. Zamenhof. oogarts in Warschau, die bekend stond als de „dokter van de armen". MADRID De Spaanse minister van voorlichting, Iribarne. heeft de hoofdredacteur van het Spaanse persbureau Europa Press beboet met 50.000 peseta's 2.500) omdat hij een rapport had gepubliceerd over een geheime bijeenkomst van de Rijksraad, het voornaamste raadge vende Spaanse politieke instituut. Het persbureau meldde dat de raad aan generaal Franco vocsrstellen had gedaan voor de dag waarop hij af treedt als staatshoofd, tijdens een vergadering in februari van dit jaar. Het had volgens de wet niet gepu bliceerd mogen worden. Het is de derde maal dat de hoofdredacteur, Antonio Herrera, 50.000 pesetas boete moet betalen sinds twee jaar geleden de betrokken wet van kracht werd. Beer In Europa AMSTERDAM Vanavond opent prof. dr. Gesina H. J. van der Molen in het Anne Frankhuis een expositie, die de aandacht wil vestigen op de kerken en de rassenproblematiek. De tentoonstelling is voorbereid >or een werkgroep van jonge gere formeerden, die niet gerust zijn op de behandeling van de rassenproblema tiek op de Gereformeerde Oecume nische Synode, die 13-23 augustus in Lunteren wordt gehouden. De expositie, die voornamelijk bestaat uit krantenknipsels en andere! documenten en fotomateriaal, zal volgende week worden verplaatst j naar hotel De Paaseik te Lunteren. ren hebben prachtig werk gedaan en doen dat nog, zonder dat bepaalde kerken daarvoor verantwoordelijk heid dragen. Wel bleek duidelijk uit zijn rede dat hij daarbij toch niet wilde blij ven stilstaan. Een tweede mogelijk heid zijn interkerkelijke vormen van samenwerking, een derde het werk van kerken die zich willen verenigen. Dat laatste punt kwam in zijn rede echter nauwelijks aan de orde Hij wees er alleen op dat vele kerkelijke verenigingen in het verleden nauwe lijks tot verblijdende resultaten heb ben geleid. Belijdenis De tweede vorm van samenwer king wilde hij geheel laten afhangen van de aard van het werk dat gedaan moet worden. Voor gezamenlijke so ciale acties zag hij al gauw mogelijk- heden, zonder dat de kerken werke- lijk eerst grondig tot confessionele overeenstemming zijn gekomen. Maar als kerken samen een theolo gisch seminarium Billen oprichten zag hij de zaak toch heel anders lig gen. In dat geval, zei hij, kunnen de kerken van de Gereformeerde Oecu menische Synode slechts met andere kerken samenwerken als er een wel omschreven geloofsbelijdenis is op gesteld en als die ook wordt on derschreven. Aan het einde van de bespreking maakte dr. J. C. Gilhuis nog een op merking namens de Nederlandse ge reformeerde delegatie. Hij tekende sterk bezwaar aan tegen een van de uitgebreide voetnoten bij de rede van ds. Deeni'k. Enkele citaten waren zo zeer uit hun verband gerukt, dat ze een totaal verkeerde indruk gaven van het gereformeerde zendingswerk. Ds. Deenik beloofde samen met de afgevaardigden van de gereformeerde zending de citaten te zullen doorne men en ze te schrappen als inderdaad blijkt dat hij onjuist geciteerd heeft. De citaten waren ten dele gelicht uit het rapport van de zending aan de vorige synode, waarop deze nimmer enig bezwaar heeft aangetekend, om dat ze daar gelezen werden in him verband. ZURICH Het Internationale Persinstituut (IPI) heeft de Franse minister-president Maurice Couve de Murville telegrafisch verzocht het ontslag of overplaatsing van onge veer 100 personeelsleden van de Franse radio en televisie nog eens in overweging te nemen. Het instituut zegt bezorgd te zijn over de ontslagen, voornamelijk van journalisten die aan de meistaking hadden deelgenomen. „Het instituut vreest dat deze maatregelen een mid del vormen voor het uitoefenen van druk op een essentieel voorlich tingsmedium", aldus het telegram. Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Anjers brengen sfeer I BREDA Bisschop Ernst eens met zijn vicaris, dr Ruyg een van de zes prominente Ned landse rooms-katholieken, die de kende verklaring afgaven, waarin stelden, dat de pauselijke encyclii Humanae Vitae niet onfeilbaar is. Men kon zonder gewetensbezwai geboortenregeling blijven toepassej De Nederlandse bisschoppen zulltj geen ander standpunt innemen, d: zij thans hebben gedaan, aldus Bredase bisschop, net terug van kantie in Joegoslavië. SYDNEY De Australische bi# schoppen hebben evenwel in een zamenlijke verklaring hun steun I tuigd aan de encycliek. Volgens hei heeft de paus duidelijk en ondubbef zinnig aangegeven, welke methode voor geboortenbeperking toegestau zijn en welke niet. Rooms-katholio ken, die weigeren, zich bij de pause! lijke beslissing neer te leggen, plege| volgens het Australische episcopal een ernstige daad van ongehoorzaam heid. DEN HAAG Dr. Middelkoop, di>nï momenteel in Biafra de leiding he bij de verdeling van het voedsel de medicamenten, die het land bil nenkomen, wordt morgen in ons li verwacht. In de televisie-uitzending morgi avond 8.20 tot 9.15 zal hij d persoonlijk de noodzaak van snel hulp toelichten. SCHIPHOL Dat de voed- seltoevoer naar Biafra tot nu toe slechts met mondjesmaat wordt uitgevoerd, kan feitelijk worden verweten aan het Rode Kruis, dat zich laat intimideren door dreigementen van de fede rale regering, hoewel het zich daar als neutrale hulpverlenen de instantie feitelijk niets van mag aantrekken. Dat zeiden gistermiddag Ben Ei kerbout en Jan Kloek, verslaggever en cameraman van de VARA-ceie- visie. op Schiphol bij hun terugKeer van een reis naar Biafra. Zij waren uitgezonden door de stichting Vluch telingenhulp Biafra-conflict ter mo rele ondersteuning van de actie, die de NTS vrijdagavond op het scherm brengt. Het Rode Kruis moet volgens Ei kerbout en Kloek boven iedere poli tiek verheven zijn. Het moest zich van de dreigementen, dat de vliegtui gen, ook al vliegen ze in opdracht van het Rode Kruis, boven Nigeria zullen worden beschoten, niets aan trekken. Dat doet het echter wel. Het gevolg ls, dat alleen 's nachts voedsel wordt overgevlogen. Het zijn riskante vluchten in het pikdonker, waarbij van de piloten het lopen van de grootste risico's en nog grotere vaardigheid worden geëist. Avonturier Een van de bezwaren van het ltode Kruis is ook, dat op de enige lan dingsstrip. waarover het ingesloten gebied beschikt, ook toestellen landen van de avonturier Henry Warton. Deze circa vijftigjarige, ook in ons land bekende in Duitsland geöoren Ulten In het Koningin Elizabeth ziekenhuis in Oemoeahia, Biafra, onder zoekt zuster Brechtje Folkerts, uitgezonden door de zending van de Nederlandse Hervormde Kerk, een slachtoffertje van het Biafra- I cionflict. Rode Kruis, Unicef, Wereldraad van Kerken en Caritas werken samen, om zoveel mogelijk voedsel naar het noodgebied over te brengen, waar niet alleen een groot tekort is aan medicijnen en voedingsmiddelen, maar ook aan artsen en verpleegsters. Het giro nummer van de stichting Vluchtelingenhulp Biafraconflict te Utrecht is 400. (Foto David Robinson) Amerikaanse piloot stortte al in 19^r in Kameroen neer. Hij was toen mfl „Schiphols mysterie-vliegtuig" mef een lading wapens uit Rotterdam onïn derweg naar Oost-Nigeria. Na hjn uitzitten van een gevangenisstraf ijrs Kameroen probeert hij nu een monopr polie te handhaven voor het riskant|j, overvliegen van wapens naar Biafr^g sp Volgens de VARA-reporters wit het Rode Kruis liever niet van dic^n zelfde landingsstrip gebruik mazei01 Er wordt dan ook naarstig een plai uitgewerkt voor een tweede dingsbaan. Orde D Zij legden er de nadruk op, dat hL_ dagelijkse leven in Biafra ondanC alles nog redelijk goed is georg«i( niseerd, deels omdat dit olierijke gt bied nog over voldoende benziq beschikt. Men heeft in Nederland wel cenl de indruk, dat er nog maar B'einil gebied is overgebleven, dat nog ond# controle is van de Biafraanse regr ring. In werkelijkheid is het nog oninj geveer even groot als Nederland mita ongeveer net zoveel mensen. pf 'v (Van onze kerkredactie) er GORINCHEM Zondag is naoi een langdurige ziekte overledeno de heer Jan van Gijs,-medewerri ker van „Kracht van Omhoog"jei Hij is 46 jaar geworden. geliqrr ■•"ti weer max. temp. neer gisteren slag Kopenhagen 1. bew 24 0 Londen motregen 16 0 1 Amsterdam 1. bew 21 0.1 Brussel h. bew. 18 2 Luxemburg mist 16 0.5 Parijs regen 19 0.1 Nice zw. bew 26 0 1 Frankfort zw bew 25 0 München 26 Geneve 19 0 1 ZUrich zw. bew 22 0 Locarno half bew 24 6 Wenen zw. bew 18 6 Innsbruck zw bew 16 14 Rome h bew. 26 0 Madrid 30 0 Majorca 1 bew. 28 0 De heer Van Gjjs. in volle-evangelii kringen een zeer bekende figuur, al sinds vorig jaar mei ziek. Aanvankelijk was de heer Van Gi^i op een bank in Amsterdam werkzaam Daarbij was hij actief in het Open-Deur werk als hervormd evangelisatieouder ling. L In 1953 kwam hij bij Kracht van Onp hoog. Sinds 1961 werkte hij fulltime iln dienst van deze organisatie en woondL hij in Gorinchem. Van zijn tien boeken kreeg voor», „Op zoek naar waarachtig geluk" grotll bekendheid. Dit boek beleefde al tier drukken en is ook verschenen in hfl Duits en het Hongaars. De begrafenis was vanmiddag in Ga rinchem. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Ex-provoleide Rob Stolk heeft de minister va justitie de volgende brief geschreven „Excellentie. Bijna een jaar gele" den (28 september 1967) richtte ik mi j tot de Koningin en U met een brie: f waarin ik gratie verzocht, omdat i van mening was (en nog steeds ben dat een veroordeling tot vijf weke gevangenisstraf onjuist was. Op mijn brief heb ik nog nooi antwoord gekregen en omdat ik gee zin heb om nog langer te wachter trek ik bij deze mijn verzoek in e vraag ik U vriendelijk om tot exeku tie van het vonnis van het Amster damse Gerechtshof over te gaan". Rob Stolk werd op 21 april 1967 to vijf weken gevangenisstraf veroor deeld omdat hij in een Provoblaadj had aangezet tot het opblazen van d IJ-tunnel en het „likwideren van ste debouwkundige misdadigers". Ui zijn brief blijkt dat het vonnis no steeds niet ten uitvoer is gelegd. m BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord (toez.) van Eijk te Bergschenhoek. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leek. W Feenstri i te Rinsumageest. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Murmerwoude. J. Plan- tinga te Rozenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2