Olympische teams samengesteld ijkenook in t pikdonker Schikking na familieruzie Iviel, Pluimgraaff en Diepenveen in selectie van amateurelftal Vinding van De Oude Delft UEFA-team verloor van Suriname: 0-1 Janssen tweede achter Bitossi BOTLEK OEFENT BROER EX ZES VOOR RECHTER Betoging voor Biafra Moeizame zege van Okker Z.-Vietnam vrijwel zonder spoorweg Verkiezi ngsca mpagnes kosten 180 mingulden 7 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 (Van een onzer redacteuren) DELFT De NV Optische Ti industrie De Oude Delft werkt op het ogenblik een vinding uit, die het mogelijk maakt ook bij volstrekte duisternis te kunnen zien. Het systeem, dat daarbij wordt gevolgd, is geheel afwij- I head van dat van de thans bij rajAet leger in gebruik zijnde in- Trarood-apparatuur. l3t! De nieuwe installatie maakt in Juisternis gehulde objecten zicht- laar door de minieme hoeveelheid licht, die zelfs in „inktzwarte nach- ij en" aanwezig is. langs elektronische j Ffg te versterken. Op deze wijze £*n het licht duizenden malen wor- en geïntensiveerd. De vinding zal ook voor militaire leleinden kunnen worden gebruikt. >e Nederlandse legerleiding heeft al iten blijken belangstelling te heb- en voor de apparatuur. Voordeel Voordeel boven de infrarood-ap- aratuur, waarmee het leger in de fgelopen vijf jarsn (voor 50 miljoen ulden) werd uitgerust, is, dat de nieuwe installatie niet afhankelijk is van infrarode stralen. Bij militair gebruik heeft dit als pré, dat de ge bruiker niet zijn eigen positie ver raadt. Door infrarood-kijkers neemt men namelijk pas waar wanneer in frarode zoeklichten (voor het blote oog onzichtbaar) op het gezochte ob ject worden -gericht. Wanneer ook de tegenstander over de kijkers beschikt, zullen deze zoeklichten de eigen positie direct verraden. Het zal overigens nog wel geruime tijd duren voordat De Oude Delft met deze ingewikkelde materie zo ver is, dat men een handzaam en voor militair gebruik geschikt appa raat heeft ontwikkeld. Op het ogen blik is de apparatuur nog te om vangrijk (grootte en vorm van een televisiecamera) voor massaal ge bruik. Met deze nieuwe vinding heeft De Oude Delft die ook in het buiten- Een foto genomen uit een met 750 km per uur vliegende Starfighter op een hoogte van slechts 75 meter. Het ontbrekende vliegtuig op deze opname fotografeerde niet alleen deze Engelse Hunter maar ook haarfijn zijn eigen schaduw. Doven) De helderheidsversterker in het huidige stadium: ter grootte van een tv-camera. Er wordt nu aan gewerkt om de apparatuur te com primeren om haar voor gebruik in het leger geschikt te maken. Met deze kijker kan zelfs in (voor het menselijk oog) complete duisternis worden waargenomen. (Midden). Het wonderoog van de Starfighter: de TA-7M luchtverkenninascamera. van de Oude Delft. (Beneden) land vele vestigingen heeft (am. in Amerika) een prestatie geleverd, die internationale aandacht zal krijgen. Dat deed het bedrijf trouwens al vele malen eerder, want in de op tiek is het Delftse bedrijf een van de toonaangevende industrieën van de wereld. Met name op het gebied van Röntgencamera's is het actief (vrijwel el'k ziekenhuis, waar ook ter wereld heeft De Oude Delft in huis), maar ook andere projecten maakten het bedrijf bekend. Wonderogen Zo rustte het bijvoorbeeld het Starfighter-luchtverkenningsquadron van de Koninklijke Luchtmacht uit met een geheel nieuw en revolutio nair type camera, dat het moge lijk maakt op geringe hoogte en met hoge snelheid vliegend, haarscherpe foto's te maken (met sluitertijden tot Hi5ooo seconde...). Dat dit eer enorme vooruitgang betekende, blijkt wel uit het feit, dat de tot dan gebruikte camera 1/1200 als kortste tijd had. Het gebruik van de camera stelt het squadron in staat anderhalf uur na vertrek van de basis Twente 1000 foto's af te leveren van een doelge bied op vele honderden kilometers van de thuisbasis. Het principe van de sluiter berust op een met 10.000 toeren per minuut ronddraaiende schijf, waarin een spleet is aangebracht. Om te voor komen, dat er bij elke omwenteling wanneer de spleet dus licht op de film doorlaat een opname zou worden gemaakt, is achter die schijf een tweede schijf geplaatst, die met een iets lagere snelheid draait en eveneens van een spleet is voorzien. Bij de luchtmacht staat het appa raat bekend als „de wonderogen van de Starfighter". Zwemmen en atletiek van Noorduin, kogelstoten, Marjan Ackermans, vijfkamp. Heren: Aad Steylen. marathon. De begeleiding bestaat uit de heer J. Moerman (chef d'équipe), mevr. F. Blankers-Koen en de heer W. Wets- phal. UTRECHT Het Surinaamse voetbalelftal heeft in het Utrechtse stadion voor 800 toeschouwers in de eerste wedstrijd voor de Konink- rijksspelen met 10 gewonnen van het Nederlandse UEFA-jeugdelftal. Daarvoor had prins Claus in aanwe zigheid van o.a. de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Neder landse Antillen en minister dr. M. A. M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk deze derde Koninkrijksspelen officieel geopend. De Nederlandse ploeg maakte een wat matte indruk en kon zeker in de eerste helft geen moment gevaarlijk worden. Na een glanzende Suri naamse combinatie waaraan vrijwel de gehele voorhoede deelnam, gaf Oosthuizen in de 19e minuut Danarag een niet te missen kans: 01. Na rust speelde Nederland wat agressiever en nu kreeg ook de Suri naamse achterhoede gelegenheid te tonen wat zij waard is. Veel gevaar ontstond er echter niet voor de spec taculaire Surinaamse doelman Half- hide. CLERMONT-FERRAND Jan Janssen is maandag in Clermont-Fer rand in een criterium over 110 kilo- j meter op de tweede plaats achter de Italiaan Franco Bitossi geëindigd. De j Nederlandse Tourwinnaar had een achterstand van 24 seconden. De Fransman Raymond Poulidor kwam twee keer ten val en lag twee ronden achter. De uitslag luidt: 1. Franco Bitossi (It) 110 km in 2.39.23, 2. Jan Janssen (Ned) op 24 sec., 3. Michel Grain (Fr) z.t., 4. Daniel van Ryckeghem (Belg) z.t., 5. Jean Jourden (Fr) z.t., 6. Lu- cien Aimar (Fr) op 47 sec., 7. Roger Pingeon (Fr) z.t., 8. Andres Gandarias (Sp) op 1.08. SPIJKENISSE De afdelingsclub Botlek oefent a.s. zaterdag tegen Carlton YMIC om drie uur. Op 17 augustus trekt men naar Marken om tegen de club van die naam te spelen en op 24 augustus staat Botlek Excelsior R op het programma. UTRECHT De president van de Utrechtse rechtbank heeft gisteren middels een schik king een einde gemaakt aan een ruzie tusen broer en zus over hun gemeenschappelijk land goed Pijnenburg (vlakbij paleis Soestdijk) en het exclusieve ho tel Chez Pierre dat op dit land goed staat. Aanleiding tot de ruzie tussen mr. J. H. O. Insinger en zijn zuster me- ZEIST Op het KNVB-sportcen- trum in Zeist is maandag dc eerste centrale training van dit seizoen van het Nederlands elftal besloten met een oefenwedstrijd tegen een elftal geselecteerde amateurs. Na een aan trekkelijk duel, waarin drie keer een half uur werd gespeeld, wonnen dc semi-profs met 40. In de ama teurselectie speelden drie zaterdag- voetballers mee: Henk Kiel van Go Ahead Kampen, Leo Pluimgraaff van Quick Boys en Nico Diepeveen van DOVO. Zij hebben een goede kans te wor den opgesteld in het bondselftal dat op 22 augustus in Assen onder de naam Zwaluwen tegen Middlesex Wanderers zal spelen. Het initiatief voor de uitnodiging van zaterdag- voetballers in de amateur-selectie is afkomstig van de heer F. Remmers, voorzitter van de sectie zaterdagvoet bal in de KNVB. De heer Remmers heeft de tech nische commissie attent gemaakt op de successen van het Nederlands za terdagelftal en de overwinning van de zaterdagspelers op het zondagelf tal. Toen echter de selectiegroep voor het bondselftal bekend werd ge maakt, bleek geen enkele zaterdag voetballer te zijn uitgenodigd, waar na de heer Remmers contact opnam met de heer Burgwal, secretaris van de KNVB. Slechts door een misverstand bleek Hat de zaterdagamateurs geen uitno diging hadden ontvangen. Na raad pleging van bondscoach Kessler zijn alsnog de beste zaterdagvoetballers aan de selectiegroep van de heer Plooyer toegevoegd. Bondscoach Siem Plooyer was zeer tevreden over het spel van de ama teurs, die de formatie van Georg Kessler uitstekend partij gaven. Kessler was minder enthousiast over bij drie nieuwelingen. De NAC-speler Frans Bouwmeester speelde evenals Henk Wery en Jan Klijnjan een hele wedstrijd. Mansveld (ADO) en Bent- zon (Sparta), de andere twee „debu tanten" fungeerden als wisselspelers, het optreden van zijn pupillen, waar- Bouwmeester zei na afloop dat de eerste training enorm zwaar was. „Ik heb vrijwel de hele zomer door ge traind. Ik ben vijf kilo lichter gewor den. Dat kan mijn spel ten goede komen. Hopelijk mag ik mijn rentree maken in het Nederlands elftal. Voorlopig moet ik er voor zorgen dat de heer Kessler geen spijt krijgt van mijn selectie". Frans Bouwmeester speelde in de jubileumwedstrijd tegen Engeland in 1964 zijn laatste wedstrijd in het Oranje-shirt. Toen was het linker- tandem Moulijn-Bouwmeester le vensgevaarlijk. „We worden allebei wat ouder. Toch hoop ik dat ik nog eens een keer met Coen oudei-wets kan schitteren", zegt Frans Bouw meester. De doelpunten van het Nederlands elftal tegen de amateurselectie wer den gemaakt door Wery, Klijnjan, Wery (strafschop) en v.d. Kuylen. r fi e^N HAAG Hel Nederlandsch typisch Comité heeft maandag- na overleg met de Koninklijke ^rlandsc Zwembond besloten van roordracht van dc zwembond de jende kandidaten voor Mexico in tdhrijven: Stremmen, dames: Hennie Penter- 200 en 400 meter wisselslag bonlijk; Marjan Janus 4x100 m Toos Beumer I 100 meter wisselslag. Coby 200 m vlinderslag en estafette 10 m wisselslag. Nel Bos 100 me- estafette 4x100 meter plslag en 4x100 meter vrije slag /aette: Klenie Bimolt estafette JiO meter wisseslag; Coby Sikkens 200 meter rugslag en estafette meter wisselslag; Bep Weete- 100 en 200 meter rugslag, esta- .4x100 meter vrije slag en esta- 4x100 meter wisselslag. Coby 100 meter rugslag en estafette meter wisselslag; Mirjan van ïrt estafette 4x100 meter vrije Hella Rentema estafette 4x100 vrije slag. •ringen, drie meter plank: itte Dommers en Elja Kuiler, sn: Dick Langerhorst 200 meter slag en 200 meter vlinderslag; Schoutsen 100 en 200 meter lag. Botsing in de lucht Dit is de zwaarbeschadigde neus van het Amerikaanse passagiers vliegtuig, waartegen een sport vliegtuig botste. Het passagiers vliegtuig maakte toch nog een veilige landing op het vliegveld van Milwaukee. Delen van het sportvliegtuig bleven aan hei toestel hangen. De inzittenden van het sportvliegtuig kwamen om het leven. Als gevolg van bovenstaande inschrijvingen worden eveneens voor de volgende nummers ingeschreven bij het zwemmen voor dames: 100 meter schoolslag: Marjan Janus en Klenie Bimolt; 200 meter schoolslag: Klenie Bimolt; 100 meter vrije slag: Toos Beumer en Mirjam van Hemert. De begeleiding van de zwemploeg zal bestaan uit de heer K. van der Pol (chef d'equipe), mevr. W Storm-Landweer, mevr. I. Koster-van Feggelen, de heer R. O. Kerkhoven (trainer zwemmen) en de heer J. P. C. Braamzeel (trainer schoonsprin- gen). ATLETIEK Na overleg met een delegatie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft het bestuur van het NOC besloten van de voordracht welke door de KNAU werd ingediend de volgende atleten in te schrijven voor de Olympische Spelen in Mexico Stad: Dames: Wilma v.d. Berg, Truus Hennipman. Mieke Sterk, Hillie Gan- kema en Corrie Bakker, 4x100 meter estafette, 100 meter en 200 mete.r Myrna v.d. Hoeven en Lia Louer. 400 meter. Ilja Keizer. Maria Gommerr- en Tilly van der Made, 800 meter. Els vrouw A. E. Insinger was het feit, dat bij Chez Pierre roulette werd gespeeld, zonder dat mevrouw Insin ger daarvoor toestemming had gege ven, terwijl haar broer en rent meester H. Wilhelm gelegenheid zou hebben gegeven tot het inrichten van een roulettezaal. Mevrouw Insinger diende een klacht in bij de politie, die de roulet te in beslag nam, en stuurde de rent meester de laan uit. De heer Wilhelm ging daar niet mee akkoord evenals mr. Insinger, die een kort geding aanspande tegen zijn zuster. Bovendien had de heer Isin- ger nog een appeltje te schillen met haar omdat zij tegenover enkele dag bladen had beweerd dat hij zou heb ben „geknoeid" bij de afwikkeling van de erfenis van hun moeder. Over laatstgenoemde zaak heeft zij een civiele procedure tegen haar broer aanhangig gemaakt. Mr. Insinger legde uit hoe het alle maal in het werk was gegaan met het inrichten van die roulettezaal. De exploitant van Chez Pierre had in een onderhoud gevraagd of hij een „herensociëteit" mocht beginnen. Daarvoor was verbouwing nodig. De wijziging van de bedrijfsopzet werd toegestaan mits de exploitant zich aan de wettelijke normen hield. Toen de heer Insinger op een gege ven ogenblik hoorde „dat er gespeeld kon worden" waarschuwde hij rijn rechtmeester en beval deze de ex ploitant te laten weten dat zoiets niet kem worden getolereerd. De heer Wilhelm moest de mededeling op schrift aan de exploitant doen toeko men en een afschrift naar de politie in Baarn zenden. Dat heeft de rent meester gedaan. Namens mevrouw Insinger zei mr. Boor, dat mr. Insinger en de rent meester toch hadden moeten weten dat de sociëteit een speelclub was. Bovendien zou mevrouw Isinger, als mede-eigenares van Pijnenburg, op de hoogte moeten worden gehouden van de verbouwing van het koetshuis. Dat is niet gebeurd. Uitdrukkelijk wees mr. Boor op de afwezigheid van opzet bij het doen van de gewraakte uitlatingen jegens de heer Insinger. Na een zitting van anderhalf uur schortte rechtbankpresident mr. Van der Werk, de zitting en gelastte com paritie (schikking) van partijen ach ter gesloten deuren. Drie kwartier daarna deelde mr. Van der Werk mee dat de eisende partij (mr. Insinger en de rentmeester Wilhelm) het tegen mevrouw Insinger aangespannen kort geding heeft inge trokken. Partijen kwamen overeen zich te zullen onthouden van „enige mededeling of uitlating, die in de ge ringste mate lasterlijk of beledigend is en de eer en de goede naam van partijen kan aantasten". Ook mogen zij geen enkele infor matie over rechts- en andere geschil len met betrekking tot het landgoed Pijnenburg geven. Wie deze afspra ken niet nakomt wordt veroordeeld met een dwangsom van 5.000. Biafraanse vrouwen hebben gis teren in Londen een demonstra tie gehouden, waarbij zij op het politiecordon inrenden en zon gen „Wilson is een schelm". Vier dames overhandigden op Down- ingstreet 10, de ambtswoning van premier Wilson, een petitie, waarin hulp werd, gevraagd voor de kinderen die in Biafra de hongerdood sterven. HAMBURG Tom Okker heeft maandag in Hamburg de tweede ron de herenenkelspel van de open West- duitse tenniskampioenschappen eerst na vijf sets bereikt. De Nederlandse kampioen ondervond van de jonge Amerikaan Bob Barth veel te genstand maar won tenslotte toch nog duidelijk: 36 60 26 63 6—0. Op de Rothenbaum, waar voor het eerst profs en amateurs tegenover el kaar staan, had de als eerste ge plaatste Australische prof Tony Ro che weinig moeite met de Engelsman Gerald Battrick (6—0 6—3 6—3) MUNCHEN Ada Bakker en Astrid Suurbeek hebben maandag te München in de finale dames dub belspel van de internationale kampi oenschappen van Beieren een neder laag geleden. De Engelse Virginia Wade en de Zuidafrikaanse Pat Walkden versloegen het Nederlandse dubbel met 108 64. Winst voor Marcus ENSCHEDE Maandag is een be gin gemaakt met het tornooi om het open schaakkampioenschap van Ne derland dat in Enschede wordt ge houden. De resultaten van de eerste ronde, die maandagavond werd gespeeld, waren: Marcus Rost van Tonningen 10; Branicki De Groot V»V»; Hoogendoorn Jansen V*V»; Schneiders Smit V:; Verholt Willemsen V»V». SAIGON Een Vietcong-mijn heeft gisteren de op een na nog rij dende trein in Zuid-Vietnam ver nield. Hierbij werden twee mensen gedood eq vier gewond. De enige trein van de Zuidvietna- mese spoorwegen die nu nog over is behoeft overigens geen lange afstan den af te leggen. Van het spoorweg net met een totale railslengte van 1.350 km kan nog slechts zestig km worden gebruikt Wppr in Fnrona weer max. temp. neer gisteren slag Kopenhagen 1. bew. 23 0 Londen geh. bew. 22 Amsterdam half bew. 26 2 Brussel onbew. 25 3 Luxemburg geli. bew. 23 6 Parijs regen 21 44 Mice zw. bew. 27 0 Frankfort onweer 26 2 Münchcn zw. bew. 26 0 ZUrlch mist 23 8 3enève mist 18 22 _,ocarno geh. bew. 23 16 Wenen h. bew. 27 0 nnsbruck geh. bew. 28 0 Some onbew. 28 0 Madrid onbew. 27 0 Majorca onbew. 29 0 NEW YORK De kandidaten bij de in november te houden Amerikaanse presidentsverkie zingen zullen tezamen bijna 50 miljoen dollar (180 miljoen gul den) uitgeven voor hun campag nes. Dit voorspelde dr. Herbert Alexander, directeur van de „Ci- tizin's research foundation" in een artikel in het tijdschrift Look. Hij schrijft dat de kandidaten tot dusver 15 tot 21 miljoen dollar heb ben besteed. Bij de democraten schatte hij de uitgaven van senator Eugene McCar thy op 3,5 4 miljoen dollar, die van wijlen senator Robert Kennedy op ruim drie miljoen dollar en die van vice-president Humphrey qp een tot twee miljoen dollar. Volgens dr. Alexander heeft presi dent Johnson een half miljoen dollar voor de verkiezingen uitgegeven. Ten slotte zou ex-gouverneur Wallace van Alabama, de kandidaat die ras senscheiding voorstaan, voor zijn he le campagne minstens zeven miljoen besteden. Bij de republikeinen zou Nlxon totnogtoe drie tot vijf miljoen dollar hebben uitgegeven. Rockefeller on geveer een zelfde bedrag. Reagan een half miljoen dollar en gouverneur Romney 750.0QO tot een miljoen dol lar. Tenvijl in 1952 de campagnekosten nog ongeveer 18 dollarcent (65 cent) per uitgebrachte stem bedroegen, steeg dit bedrag in 1964 tot 41 dollar cent (bijna anderhalve gulden). Dr. Alexander acht het niet onmogelijk dat dit iaar de kosten een halve dol lar ri.no gulden) per uitgebrachte stem zullen bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7