TV RADIO In vele landen klachten over programmering Commentaar PUZZELHOEK NTS levert slag met de ondertiteling en Klatergoud BESPELEN ERGEREN REPORTAGES MIAMI Franse tv moet bezuinigen Monaco bouwt een tv-toren SPANNING REACTIE VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN Lappie Loep en de pruikebollen 6 DINSDAG 6 AUGUSTUS 196|P= Een overvloed aan tv-amusement via beide zenders is gisteravond op Nederland 1 voorafgegaan en beslo ten door sterk uiteenlopende actuele informatie. In Kenmerk zijn de on derwerpen, die op de komende Gere formeerde Oecumenische Synode zul len dienen, besproken. Een daarvan is het rassenvraagstuk. Tegen half elf begon de NTS met het uitzenden van zeer slecht overge komen beelden van de openingscere monie voor de Amerikaanse verkie zingen, in een trant die voor ons Ne derlanders volkomen onbekend is. Mr. Dake en Henk Neuman knoopten aan deze reportage beschouwingen en prognoses betreffende de republi keinse conventie vast en de NTS ver gastte ons toen nog op een in deVS gemaakte documentaire film, die wel zeer openhartig het klatergoud van een Amerikaanse verkiezingscampag ne onthulde. Het is een verbazingwekkend kijkspel onder het motto „de wereld wil bedrogen zijn". Onverbloemd werd vertoond hoe een dik betaald reclamebureau een kandidaat „ver koopt" aan het publiek op dezelfde wijze als een wasmiddel of welk arti kel dan ook. De kandidaat wordt als het ware uitgeknipt en opgeplakt naar believen, hij krijgt een aantrek kelijke, passende image en een com puter maakt uit wat hij het kie zersvolk zal wijs maken en beloven. Een griezelig soort ijskoude zake lijkheid. Het gaat in het 't geheel niet om de bekwaamheden van de persoon in de eerste plaats, maar om de originaliteit van reclameverzin- ners ende sommen gelds die men eraan wil spanderen. Rond kwam de commentator er voor uit, dat dit geld voor het grootste deel uit corrupte oogmerken bij elkaar wordt gebracht. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „De televisie is weer niks vanavond." Dat is de gebruikelijke kreet, waarmee in vele huiskamers het kijken wordt begeleid en dan heeft men toch verschillende, elk goed ge varieerde programma's, aange boden gekregen. Hoe komt dat toch, die voortdurende ontevre denheid? De klachten worden bepaald niet in ons land alleen gehoord. Men verneemt ze in al onze buurlanden, er bestaan overal kritische kijkersvereni gingen die op programmahervor- vormingen uit zijn, er worden overal artikelen en ingezonden stukken geschreven waarin de programmamakers in het alge meen onkunde wordt verweten. Het pijnlijke daarbij is, dat ook overal steeds wordt gewezen op zo veel betere televisieverzorging in het buitenland. In Nederland bijv. heerst de mening, dat het in West-Duitsland en in Engeland allemaal veel beter gaat. Maar de Duitsers zowel als de Britten stellen Nederland ten voor beeld. In Frankrijk is iedereen onte vreden over het verkapte staatsele- ment in de enkele jaren zelfstandig verklaarde ORTF en in België meent men dat ieder buurland, behalve Frankrijk, alles veel beter en mooier op de buis krijgt. Verklaringen over de kwaliteiten van eigen televisie helpen niets: de algemene ontevredenheid van de kij ker blijft heersen. Het antwoord hierop moet worden gevonden in de veeleisendheid van de kijker, die altijd hoopt en ver wacht dat een compleet avondpro gramma juist in zijn (of haar) smaak zal vallen, ofwel hautain alles afwijst omdat hij (of zij) vermoedt dat het wel weer allemaal goedkoop amuse ment of „gekleurde" voorlichting zal zijn. Te signaleren valt dat slechts een betrekkelijk klein percentage kijkers het medium werkelijk goed weet te bespelen. Want dat moet rpen doen, wil men het werkelijke kijkgenot er varen. Wij kunnen niet genoeg waarschuwen tegen het „zomaar aan zetten" van de televisie en dan gaan zitten afwachten, wat er komt. Dat moet teleurstelling opleveren. Men vergete niet, dat er in een zgn. volle dig (volgens overheidsopdracht) pro gramma moet worden gerekend met smaak, instelling, ontwikkelingsni veau en incasseringsvermogen van een rijk geschakeerd miljoenenpu bliek. Geen mens koopt een schouwburg kaartje zonder te weten welk stuk er wordt gespeeld, niemand loopt een bioscoop binnen en kijkt zomaar een film. en wie pakt een boek en gaat zitten lezen, onwetend van de inhoud en bij verrassing ervarend dat hij een damesroman, een wetenschappe lijke beschouwing, een cowboyver haal dan wel een veelbesproken lite rair werk in de hand heeft? Zulke katten in de zak worden niet gekocht... maar wél bij het in 't wilde weg aanzetten van de tv. Wie tele visie wil leren waarderen dient van tevoren de programma's te bestude ren en dan te kiezen wat men wil zien. Dan pas kan men tot juiste kri tiek komen. Wie dat niet doet, kan ervan op aan, dat hij zich dikwijls moet erge ren. Waarom kijken naar geweldse- ries als men er niet van houdt? Waarom zich vervelen bij lied jesshows als men die verfoeit, of zich ongelukkig voelen bij documentaires of reportages waarvoor men geen in teresse heeft? Dit gebeurt maar al te veel en te vaak. Door kijkers, die het apparaat eenvoudig willen knechten, die de eis stellen dat zij, kijkgeld betalend, dan ook avond aan avond naar eigen ver langen worden geïnformeerd, verstrooid, cultureel gesterkt dan wel geamuseerd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voor de NTS wordt het deze week een krachtproef om de dagelijkse reportages uit Mia mi waar de Republikeinse Conventie wordt gehouden, compleet met on dertiteling op het scherm te krijgen. Weinig kijkers beseffen, hoeveel werk er heengaat met die ondertitels en als er iets fout loopt, mag men dat de NTS niet zonder meer verwijten. De vertaalafdeling van de NTS krijgt het geluid binnen en moet dat dan eerst goed afluisteren. Het is no dig om het geheel direct te vertalen. Dat wordt gedicteerd, genoteerd en daarna uitgetikt. Het gaat er dan om, de verkregen tekst zo te bestuderen, dat de mar kantste zinnen, precies passend op de beeldband, kunnen worden aangege ven. Dikwijls moet er gecomprimeerd worden, soms ook stuit men op on vertaalbare uitdrukkingen, die toch moeten worden aangeduid. Het moeilijke is. dat de gesproken tekst zo vlug gaat en dus beslist met ieder woord kan worden gebruikt. Ook moet de ondertiteling juist zo veel seconden blijven staan als de spreker nodig heeft om zijn woorden te zeggen. Bij het draaien van het beeld moe ten dus de ondertitels worden ge pland met opgave van de tijdsduur in seconden. Is dit gebeurd, dan worden alle ondertitels op kaarten gedrukt en in de juiste volgorde achter elkaar geschikt. Tijdens de uitzending wor den zij door een aparte camera in het beeld geprojecteerd. Sommige mensen denken, dat zij op de film worden geplakt, maar dat is een misvatting. Het projecteren is een uiterst secuur werkje en niets is zo erg als wanneer de kaarten door elkaar raken, ook al zijn zij zorgvul dig genummerd. Een vergissing kan niet of nauwelijks meer worden in gehaald. Het is dus begrijpelijk, dat zulk een procedure veel tijd vergt Voor een minuut uitzending is werk van 30 tot 45 minuten nodig. Voor de uitzendingen welke de NTS in het middaguur geeft is de voorbereidingstijd echter zeer krap. De BBC vangt in de nacht de rechtstreekse uitzending van het Amerikaanse network NBC via satel lieten op (men denke aan 6 uren tijdsverschil!), comprimeert die tot een samenvatting en zendt die in de vroege morgen via het Eurovisienet uit. De NTS vangt die op en daarna moet het werk van de ondertiteling beginnen. Zoveel mogelijk zal dus worden ge bruik gemaakt van gesproken com mentaar. want er zijn natuurlijk geen 15 uren beschikbaar om het half uur Nederlandse uitzending geheel van ondertitels te voorzien. Wel zal dat eigenlijk nodig zijn voor dc uitzending van vrijdagmid dag: dan verwacht men immers een samenvatting van de grote rede van dc gekozen kandidaat. Of dat helemaal kan gelukken is de vraag: de NTS-medewerkers zullen zeker nog aan dc snelle arbeid bezig zijn als de uitzending al in de ether is. Een buitengewone krachtsinspan ning dus. (Van onze radio- en tv-redactie) PARIJS Dc Franse omroep ORTF moet drastisch bezuinigen op zijn televisieprogramma's en zoekt dit voornamelijk in het laten verval len van tal van actualiteiten-uit zendingen. In totaal telde de ORTF 281 journalisten en verslaggevers, van wie verreweg de meeste in free lance dienst zijn. zodat er dus niet direct ontslagen vallen. Wel wordt de totale staf teruggebracht tot 179 personen, die louter en alleen de nieuwsvoorziening dienen. De vervallen programma's worden vervangen door wekelijkse behande ling van actuele vraagstukken, waar in alle meningen tot recht komen. Deze bezuiniging levert toch nog niet genoeg op om de miljoenen ach terstand van de televisie weg te wer ken en daarom is de regering einde lijk door de knieën gegaan betreffen de de gewenste reclame. Van 1 okto ber af wordt begonnen met dagelijks 2 minuten reclameboodschappen. Langzamerhand zal deze tijd worden uitgebreid. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Terwijl vele lan den druk zijn met het organiseren van uitzendingen van de Olympische Spelen in Mexico, richt het prinsdom Monaco dc blik al vier jaar vooruit: dit bouwt zich een televisietoren, die najaar 1972 klaar moet zijn om de Speleh, dan in Müntfien te houden, in kleuren te kunnen uitzenden. De toren verrijst op de Mont Agel en krijgt een hoogte van 290 meter. Het plan was gericht op 325 meter, maar daartegen maakte de dienst luchtveiligheid bezwaren: zo'n spits op een berg wordt al te gevaarlijk. Het bouwwerk wordt opgetrokken uit beton, krijgt hetzelfde uiterlijk als die van Stuttgart en wordt dus oak voorzien van uitzichtterrassen en een draaibaar restaurant. De toren zal dan een toeristische attractie te meer zijn voor Monaco. TELEVISIE VWAYOVn twee damen. Satire v. George Van Vrekken. 22.20 Auteur te gast in de studio. 22.55 Nieuws Hilversum I 298 m. NRU: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojour naal. 18.30 Stereo: Dansorkest met zangsollsten. 19.00 Tref punt: discussierubriek voor actuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Variëteitenkabinet. 20.43 Zeil ln zicht, hoorspel. 21.20 Nord Dance 1968: dansmuziek uit België en Duitsland. 22.00 Grand Music-Hall d'lsrael. Israëlische show. 22.30 Nieuws, evtl. S.O.S.-berichten. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Ne derlandse muziek ln de ko mende veertien dagen (opn). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.46 Actualitei ten. 19.05 Van je buren moet je 't hebben: licht programma. 20.00 Utrechts symfonie-orkest en solist. In de pauze (ptm. 20.45): Kerk aan banden (I). gesprekken. 21.30 Promenade orkest en zangsoliste. 22.00 Ka pel van de Koninklijke Lucht macht. 22.30 Nieuws. 22.40 O- verweging. 22.45 Gewijde mu ziek. 23.00 Vakantie-magazine. B.30 Stereo: Lichte grammo- foonmuzlek. 23.55-24.00 Nieuws. Nederland 1: 18.50 Barend de Beer. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. TROS: 19.06 Fa milie Favorieten: 19.06 Mr. Ed. TV-feulllcton: 19.30 The Munsters. TV-feullleton. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. TROS: 20.20 Het ver haal van de zee: Het zesde continent, fllmreportagc. 21.05 ZonZln: amusementsprogram ma. 21.55 Honey West. TV-feuilleton. NVSH: 22.20 Sextant - Geen Vllnderliefde. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Nederland II. NTS: 18.50 Ba rend de Beer. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Internationaal agrarisch nieuws. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 WIJ Europeanen: filmreportage over Roemenië. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion. TV-film. 21.20 O- verztcht Republikeinse Con ventie. 21.30 In kleur: In het voetspoor van Darwin, filmre portage CBC-produktlel. 22.30-22.25 Journaal. BELIGë Nederlands progr. kanalen: 2 en 10: 18.55 n.m. Zandmanne tje. 19.00 Tienerklanken (herh 19.25 De Amerikaanse verkiezingen. Samenvattende reportage. 19.55 Meded. 20 08 Nieuws. 20.25 De dood van KAIHO >tnt».K\ RADIO MORGEN Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuziek (7.30 - 7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Moderne muziek (gr.). 12.21 Voor het platteland. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.29 Stereo: Walsorkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Licht orgelspel. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Way-Out: voor de Jeugd. 15.00 Stereo: Viool en plano (opn.). 15.25 Klarinetkwartet van Bel gië. 15-35 Pianorecital, (opn.). 16.00 Nieuws. 16.02 Voor boven de zestig. NRU: 17.02 Oude liedjes. VARA: 17.20 Vier ver dwenen heren, hoorspel. 17.55 S.O.S.-berichten. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.4i Klassieke dansen (gr.). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Voor automo bilisten. (8.30 Nieuws en actua liteiten.). 9.15 Klankbeeld over de geschiedenis van de saxo foon. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Stereo: Oude muziek (gr.). 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Verzoekpla- tenprogramma voor de mili tairen. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...) NCRV: 14.00 Stereo: Licht gevarieerd muziekpro gramma (opn.). 15.00 voor ou dere luisteraars. 16.00 Nieuws. 18.02 Voor de Jeugd. 17.00 Ne derlandse liederen en liedjes. 17.15 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. 17.50 Over heidsvoorlichting. Hilversum Hl. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vokale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieu we langspeelplaten. 10.30 Ram blers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nieuws. 1103 (12.00 Nieuws) AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Pla- tenprogramma. 14.00 Nieuws. Muziekprogramma met promi nente Nederlandse artiesten. 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvita minen: 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Superclean dreammachine. (17.00-17.02 Nieuws: 17.02-17.05 Radiojournaal.) TELEVISIE HOKGE.X NCferlUld I. NTS: 11.00-11-» Overzicht Republikeinse Con ventie. NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. Duidelijk is bij dit alles, dat het amusement verreweg de grootste rol speelt. Bij kijkonderzoeken in alle landen blijkt, dat de topprogramma's op het amusementsvlak liggen. Maar wie jarenlang avond aan avond kijkt, is niet gemakkelijk meer te voldoen. Die vergt steeds meer en ander amusement en wie kan dat blijven aandragen? De gewenning laat zich gelden en dan komt toch weer die ontevredenheid. Deze honger naar amusement zet zich allengs om in honger naar span ning. De televisie, die bij het kijken lichaam en geest aan zich onder werpt, heeft de macht bij voldoende spanning de gedachten af te leiden van de zorgen van de dag en de werkelijkheid te doen vergaan in een schijnwereld. Als er maar voldoende spanning is. Nu is men helaas op braaf en goed gauw uitgekeken. liefdesverhalen zonder de nodige entourage boeien allang niet meer en... tja, dan moet het geweld, de misdaad, het alleszins ongehoorde wel komen opdagen. Dat sleept de mens wel weg uit zijn da gelijkse sfeer... maar laat hem na af loop van de uitzending bij het weer keren in de realiteit een dubbel ge voel van onbehagen. Het zich ver meien in misdaad en geweld is in feite een weinig verheffend amuse ment, maar eerder dan zichzelf daar van een verwijt te maken, klaagt men maar weer „de televisie" aan. Werkelijke misdaden, werkelijk ge weld, hebben in de laatste tijd de gewetens wakkergeschud en de reac tie daarvan is merkbaar in de alge mene tv-programmering. Van Amerika uit kwam (via feuil letons en strips) het geweld bij ons in zulk een overvloed op het scherm, van Amerika uit golft nu de tendenz tot uitbanning van het ergste op ons toe. Plotseling is het „in", geweldse- ries te verzachten, er desnoods de schaar in te zetten. Een gelukkig verschijnsel... maar hoe lang zal het duren? Het grote kijkpubliek wenst immers steeds intensiever via dit soort amusement te worden afgeleid en ingesponnen? Natuurlijk hebben televisiemakers schuld aan het mikken op de primi tiefste instincten van de mens... maar is het kijkersdom met zijn niet te honoreren eisen zelf niet mede-schul dig? Moeten wij niet beschaamd er kennen, dat ook bij ons programma's waarin lustig gespeeld wordt met le ven en dood, misdaad en schande, de grootste kijkdichtheid hebben... ter wijl er toch zo duchtig over wordt geklaagd? Toch richten de klachten in vele landen zich niet uitsluitend op de overdaad aan geweld op de tv. Er zijn ook tegengestelde klachten: over gebrek aan cultuur en verheffing. Daarop komen wij nog nader terug. Zoals u al weet, wordt er een nieuwe serie van de Beverly Hillbillies gedraaid in Engeland en wel in en om het 600 jaar oude kasteel Penghurst Place in Kent, dat behoort aan Lord de l'Isle. De schatrijke oliefamilie heeft het zgn. geërfd en beleeft hier in het deftige graafschap de dolste avonturen. Dat ook bankier Drysdale en zijn secretaresse van de partij zijn, is zonneklaar. Op de foto ziet u hem als rid der van de Kousenband met Granny in haar onver woestbare bergtenue, tijdens de opnamen. Wie weet, laat de NCRV ons in de toekomst deze nieuwe serie ook zien. Ned. 1 TROS 7.06 uur afleveringen van „Mr. Ed" en „De monsters". 8.20 uur natuurfilm „Verhaal van de zee". 9.05 uur Zonzin, gevarieerd programma. 9.55 uur aflevering „Honey West". Ned. 2 NTS 7.35 uur serie „Wij Europeanen": Roemenië. 8.20 uur Dubbelspion: Kelly wordt verdacht van verraad en Scott van moord. 9.10 11.30 uur reportage uit Miami. Hilversum I AVRO 7.35 uur Cees de Lange met variëteiten. 8.45 uur vervolghoorspel „Zeil in zicht". 9.10 uur dansmuziek uit Nordringlanden: Duitsland en België. 10.00 uur Israëlische show. 10.55 uur overzicht Nederlandse muziek. Hilversum II KRO 8.00 uur Utrechts Symfonieorkest concerteert: solist is de pianist Hans Richter-Haaser. 9.30 uur Promenadeorkest speelt operamuziek. 10.00 uur Luchtmachtkapel: lichte muziek. 11.00 uur vakantiemagazine: bezoek aan Zweden met vooral muziek. invul-puzzel Miljoen lire door wc BOLOGNA Tot zijn schrik zag Adolfo Bonini op een toilet in de sneltrein Bologna - Milaan, waar hij zijn portefeuille opende om zijn geld te tellen, een stapel bankbiljetten ter waarde van een miljoen lire 6.000) door de afvoer van de wc verdwijnen als gevolg van een plotseling sterke zuiging. De man trok razendsnel aan de noodrem waarna hij met medereizigers langs de spoorbaan kroop om het geld op te rapen. De 'helft werd teruggevonden. 160 Jaapje lacht zo'n beetje Vadertje is niet gemakkelijk,! weet je wel, zei hij en keek voorzichtig om zich heen of gevreesde op zijn geruisloze kattensokken niet plotseling achter tent of wagen naast hem oprijzen zou. We hebbe ze weieens van elkaar moeten trekken. De stuurman hii) aan de nek van de kapitein en Jan, Bob en ik aan vadertj Het ging om het al of niet loslaten van Merano, Leksejko stond er op af en toe het dier over het dek te late wandelen en de kapitein weigerde dat halstarrig. Het ht heel wat moeite gekost om vadertje tot rede te brengen. I kapitein moesten ze die avond naar zijn kooi dragen Leksejkow dronk zoveel, dat zijn ogen nog feller en gek stonden dan anders, waarachtig om bang van te word Maar de volgende dag, de kapitein was nog niet eens aa dek, liep Merano los, naast Leksejkow aan een dun kooh En niemand durfde er meer wat van te zeggen. Zij lachten eendrachtig. Krijgen jullie het nooit eens aan de stok met hem? vroeg Freek. Ik denk zo, dat met een dagelijkse omgang, dat niet goed uit kan blijven. Jaapje grinnikte. Dan sturen we Rie van Jan de Kan erop af, van „Maruschkata" kan hij alles hebben, zij is enige vrouw, die hij in zijn naaste omgeving buiten de an dagelijks verdragen kan. Zij lijkt mij alleraardigst, zo jong, zo vrolijk, hoewel; toch avond aan avond haar leven waagt. Daar is zij aan gewend, stamt van ouder op ouder al een circusfamilie, ze is dol op Jan en hij haar, troui alle drie hebben zij in elkander een volkomen vertroui anders blijft zo'n nummer ook niet jarenlang goed. Is er al iets bekend van de zomerplannen? Freek vroeg het met meer spanning in zijn stem, dan wilde verraden. De kleine clown merkte het met een glimlachje op. Wij maiken eerst hier nog een rondreis, trekken I naar België. Misschien zakken wij zo verder af, of ste met een paar nieuwe nummers over naar Engeland Schotland, maar .daarvan is nog niets bekend, althans ons niet. Dan moet je bij vadertje zijn. Freek zweeg, hij bepeinsde iets. Die avond, na ae voorstelling, toen hij voor het naar 1 rijden nog bij Leksejkow in de wagen zat, stelde deze 1 de vraag, waarop hij onbewust toch gewacht had. Waarom reis jij niet voorgoed mee met die troep, son? Het heeft jou toch te pakken, dat laat niet zo snel v, los. Freek zag naar de Rus, die met zijn stoel gevaarlijk achterover wipte, zijn voeten op de tafel, een glas ini hand. Jij schrikt voor die consequenties, vervolgde Lel kow, jij durft niet goed de schepen achter je te verbi den, maar als wij weg zijl», rest jou niets, als jij meei alles. Maar waarvan zou ik dan moeten léven, Leksejko eerlijk gezegd, ik ben nogal verwend. Voor een zwerver is er altijd te leven, son, geld, kte met zijn brede schouders, geld... Jij kan burej chef worden, die ander gevalt mij toch niet, wat een plan! 0 schokte met zijn brede schouders, geld... Jij kan bui J 4 Jij zal wel zeer precies zijn, goed letten op die boekhoud; en kas. i Het was een aanbod als een vlam, een wonder. Ti verzette de burger in Freek zich tegen de plotselinge, waagde sprong. Toen hij bleef zwijgen, boog Leksejkow met een wonderlijke evenwichtsbewaring voorover, ta ®i alle aantrekkingskracht der aarde, en schonk, met zijn vt boven zijn knieën, een glas jenever in voor Freek. .j Drink! Hij lachte, leunde weer wippend achterover. I Ben jij daartoe gekomen? f kt Toen brak de lach ook door op Freeks gezicht, de IacMM/jei de jeugd en de overmoed. Hij knikte Het zal een radrau> omgooi in mijn leven worden. Aleksej! De Rus wuifde met zacht behaarde kattepoot de laab bezwaren weg. Doe jouw oma maar de groeten en jouw baas, zeg r ik trek uit met die dieren, ik ga uit tot die dieren en wojj wijs. Toen de tractoren de wagens van Warrenie-LeksejlJ versleepten naar het station, toen in een nieuwe stad f tentenkamp werd opgebouwd in weinige uren, was er i rode wagen tot een nieuw tehuis geworden, tot een plaats, die werkelijk die illusie gaf. (Wordt vervolgd Vul hor. in: 1. dorpel, 2. onbep. voornaamw. 3. schuifbout. 4. in de regel, 5. tros (ZN), 6. gunstig gezind, 7. betaald. Bij de juiste oplossing leest men op het cirkeltje de naam van een plaats in N. Brab. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. Borne-prat, 2. apart-ea-lr, 3. Arkel-ed-ie, 4. roes-etage, 5. ne-terras, 6. stape-Erp, 7. leve- ren-ea, 8. adé,eender, 9. Gerrit-elk. ren-ea, 8. adé-eender, 9. Gerrit-elk. 3. rakel-aver, 4. nr-Est-peer, 5. et-Lee-er-ei, 6. Peet-RL-ent, 7. ra- dar-ende, 8. Ali-gareel, 9. Trees-park. 8) Niet lang daarna stopte er een ontzettende grote ver huiswagen. „En jongeman, je wilt zeker meerijden is 't niet?" Lap pie knikte hevig. ,,Nou, dan zal je achterin motten, want me maat mot strakkies naast me zitten", vertelde de chauffeur. Jonas, die in de gaten gekregen had, dat Lappie succes had met zijn liftavontuur, besloot vliegensvlug, dat liften toch wel héél wat gemakkelijker was dan lopen en rende zo hard hij kon, naar de plaats, waar de grote wagen stond. De chauffeur had inmiddels de grote achterdeur geop en Lappie in de wagen geholpen. „Kan ik er oo*. bij, chauffeur!" riep Jonas hijgend, f wou ook mee, ziet U?" De man keek Jonas eens aan en zei toen spottend: „N als dat kleintje een stukkie inschuift, kunnen jullie er in." Toen Jonas aan boord was, sloot de bestuurder de ren, zodat het stikdonker werd. Toen voelden Lappiejj Jonas, dat de wagen ging rijden... BONTEKOE INOO HArtNeS, HÊf 0Éf,TÉ ênbeoqnky VOOR JÉ HAROÉ faOÉifc R6if) ÉN W4Ê€Ï> VOOR-"~Y &*OOP ÉN JÉ ZiCHtic, 16) Mgf HOUflNO*>- AA. KOPFiê De scheep s~ °'tP' HeT eR NOU JA, *16 ZIJN Al'lN 06 Kil ÉN $16

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6