Baskenland afgekondigd Noodtoestand in roerig Wandelend nit Zürieh en fitter dan ooit ,Tsjechoslowakije kan niet neutraal zijn' NETTOWINST AIOJ 110 PCT HOGER Uit de Haagse hof geplukt Vredesgesprek Biafra en Nigeria begonnen SPAANSE BASKEN KUNNEN NU ZONDER MEER WORDEN GEARRESTEERD OF VERBANNEN wijfel Agent schiet 3 mensen dood Franse journalisten dreigen met actie VOEDING kerk vermaakt ïware straffen |voor Grieken Staalfabriek in VS haalt bakzeil Marokko komt op voor Israël 5 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 MADRID De Spaanse rege ring heeft de noodtoestand afge kondigd in de noordelijke pro vincie Guipuzcoa, in Baskenland. Deze maatregel, die drie maan den geldt, werd genomen naar aanleiding van de „toenemende gewelddadigheid" van de Baski- sche nationalisten. De politie mag zonder bevel tot huiszoeking woningen binnengaan en doorzoeken, verdachten zonder vorm van proces voor onbepaalde tijd opsluiten en Basken naar andere de len van Spanje verbannen. De Basken streven naar een onaf hankelijke staat. Voor de Spaanse burgeroorlog, die in 1938 eindigde, hadden zij een zekere mate van zelf bestuur, maar Franco maakte daar in 1939 een einde aan. Het openlijk verzet van de Basken, die een eigen taal spreken en ook in zuidwest-Frankrijk wonen, dateert Va der Meister bepakt en bezakt met kinderen temidden van het Hollandse landschap. Jeanette, Jacqueline, Claudia en Stefan leggen vrolijk lachend de laatste kilometers van de duizend naar Rotterdam af. Soms heeft Bruno Meister, zoals hier, moeite zijn enthousiaste kinderen bij te houden. 1 Twintig dagen met gemiddelde 1 T)E Republikeinse party maakt zich op, de kandidaat te kiezen die in e inoVimber naar het Amerikaanse pre- 'Bldfntschap zal dingen. Haar keus is vm groot belang, gezien de enorme r. rerantwoordelykhcid die een winnen- Ie kandidaat op de schouders neemt, let is de taak van de party, iemand aar voren te brengen die niet alleen ,ejjeacht mag worden aan de zware istisen van het presidentschap te vol- ictloen, maar die tevens in staat is de SCp26 augustus te benoemen kandidaat letln de Democratische Party te ver- al-jeze wetenchap heeft de gedelegeer den in Miami Beach in een moeilyke ^psitie gebracht. Want niet iedereen ervan overtuigd dat de vroegere Ice-president Nixon, die thans de lerkste positie inneemt, de Republi- jpinsc Party de overwinning kan ézorgen. !at nu nèg niet vaststaat, of hy by eerste stemming de benoeming .in wacht zal slepen, is een bevestiging een nog steeds niet overwonnen ■gjMjfpI. Biykbaar vreest men een her telling van de nederlaag die Nixon uni I960 leed. (orgenavond gaat de conventie stem- atien. Tot die tyd zullen Nixon en zyn eijiedewerkers achter de schermen HUles in het werk stellen, om zich van :s)ldoendc stemmen te verzekeren ^heinde in de eerste ronde al zeker e kunnen zyn van de overwinning. Jkt dat niet, dan komt zyn positie i gevaar, omdat de gedelegeerden by de eerste stemming gebon- j zyn aan hun opdracht. Andere onder wie de Newyorkse iverneur Rockefeller, komen dan voor benoeming in aanmerking. Rockefeller zou de Republikeinse iy een kandidaat hebben, die vol- velen (ook binnen de Democra- d'Jche Party) het best geschikt zou jr_b voor het presidentschap. Volgens ■ktjiniepcilingcn zou hy bovendien in H.lat zyn de verkiezingen in novem- t te winnen. In soortgeiyke situatie deed zich in 1960. In dat jaar trok Rucke- ir zich (te vroeg) terug terwille de eenheid in de party. Daarmee •rgde hy Nixon een gemakkeiyke inning op de conventie, jaar denkt Rockefeller niet aan iven. van 45 km (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Zwitser se huisvader Brono Meister (38), van beroep journalist, houdt er zo zijn eigen ideeën van vakantie op na. „Waarom niet naar Hol land wandelen", stelde hij voor de grap zijn kinderen Jeanette (5), Jacqueline (6), Claudia (7) en Stefan (13) voor. Gretig gin gen die met het uitstapje van meer dan duizend kilometer ac- coord en voor vader Meister bleef er toen weinig anders over dan wandelend uit Zürieh te vertrekken. Gisteren, maandag, arriveerde het ondernemende gezin in Rotterdam, het eindpunt van de tocht. In totaal zyn twintig dagen wandelend door gebracht met een gemiddelde van ongeveer 45 kilometer per dag. Het is Bruno Meister en zijn kin deren wel honderden keren gevraagd: „Bent u niet moe?" „Moe?", ant woordt de gebruinde Zwitser met zijn baard van bijna drie weken dan verontwaardigd terug, wij voelen ons fitter dan ooit". En het is hun nog aan te zien ook. MOEDER Moeder Meister is in Zwitserland achtergebleven. Maar zij was één der eersten die het briljante idee van haar man toejuichte. Want was er een plezieriger en leerzamer vakantie voor haar kinderen te bedenken, dan wan delend te trekken door diverse landen. Waarom zij dan toch niet mee is komen lopen? „Onze interessen lig gen wat het wandelen betreft niet op hetzelfde gebied en daarom vond zij het beter dat ik de tocht met de kin deren alleen maakte", antwoordt Bruno Meister oprecht. „Bijna overal waar we langs zijn gekomen hebben de mensen op spon tane wiize met ons meegeleefd. Spe ciale wandelkaarten had ik niet. I Iedereen wees ons echter de kortste weg. Wij zijn via Straatsburg en Saarbrücken naar Nijmegen gegaan." Morgen vertrekt Bruno met zijn I kinderen weer terug naar Zürieh. I Eerst wilde hij die reis met een rijn- I aak maken, maar maandag kreeg hij te horen dat alle schepen waren vol geboekt De Meisters gaan nu maar met de trein, j De wandelvakantie is het gezin zo j bevallen dat de Zwitserse journalist nu al weet volgend jaar weer een dergelijke trip te maken. „Waarschijn lijk zoeken we het dan meer in Ooste lijke richting. We hopen dat we dan wat mooier weer hebben, want dat heeft ons deze keer bepaald in de steek gelaten. En wie weet gaat mijn vróuw dan ook mee", besluit Bruno Meister hoopvol. van bijna vier jaar geleden, toen ne gentien Basken werden veroordeeld omdat zij lid waren van een verbo den organisatie en illegale propagan da voerden. Vorig jaar werd in de aan Guipuz coa grenzende Baskenprovincie Biskaje eveneens voor drie maanden de noodtoestand afgekondigd. Daar waren toen een groot aantal arbei ders in staking gegaan. In juni werd het weer onrustig in Baskenland toen leden van de onder grondse organisatie ETA in San Se bastian, de hoofdstad van Guipuzcoa, een politieagent doodschoten. Een van de daders werd door de politie doodgeschoten en een andere gear resteerd. GRATIE Generaal Franco wijzigde het doodvonnis van de jonge dader in dertig jaar gevangenisstraf. De ETA bleef echter bezig en plaatste tijd bommen, beroofde banken en overviel afgelegen politieposten. Vrijdag bereikten de gewelddadig heden een hoogtepunt toen een jon geman, die nog niet is gepakt, de plaatselijke chef van de geheime po litie in Irum doodschoot. LOS ANGELES Drie burgers zyn gisteren gedood by een scliietparty in een negerwyk van de Amerikaanse stad Los Angeles. Twee agenten werden ern stig gewond. De politie zegt dat twee agenten wer den beschoten toen zij voor een routine- onderzoek een auto met vier inzitten den aanhield. Een van de gewonde agenten schoot zijn revolver leeg op de auto. waarbij de drie mensen dode lijk werden getroffen. De vierde man is ontsnapt. Bij een schietpartij in de Ameri kaanse stad Detroit is gisteren een politieagent om het leven gekomen. Twee agenten werden gewond even als twee burgers. Een van de gewon den was met schieten begonnen toen hij zijn vriendin met een ander zag. Engeland wijst Nederlander uit EAST GRINSTEAD De recht bank van East Grinstead heeft giste ren de Nederlander Evert Doeve be volen Engeland binnen zeven dagen te verlaten en hem 20 pond boete opgelegd omdat hij was gebleven na dat zijn visum op 18 juli was afgelo pen. Doeve werd beschreven als „bedie naar van de scientiologen", die in East Grinstead hun hoofdkwartier hebben. Vorige week werd aan de leider van deze cultus, de Amerikaan Hub bard, en buitenlandse studenten de toegang tot Engeland ontzegd. PARIJS Het Franse verbond van journalisten heeft met een actie gedreigd als de regering niet terug komt van het ontslag dat gegeven is aan 102 journalisten bij de staatsra dio en televisie. Het verbond vindt dat het beroep van journalist door de regering om laag is gehaald en dat bij het ontslag de arbeidswetten niet zijn nage leefd. Hij tintelt van vitaliteit en ondernemings geest. Geen wonder: 't is een Liga-kind je. In Liga de veelzijdige voeding, zetelt een rijke schakering voedingselemen ten. Voor de groei! Voor beenderstelsel en gebit! Voor blakende gezondheid! LIGA Voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Voldoening over communiqué ARNHEM De winst van de Algemene Kunstzijde Unie is in het eerste halfjaar, in vergelij king met de eerste zes maanden van 1967, met 110,3 procent ge stegen. De winst bedroeg 36.8 miljoen tegen 17,5 miljoen het vorig jaar. In het kwartaalbericht wordt echter opgemerkt dat het Glanzstoffdividcnd over dit jaar reeds is ontvangen in het tweede kwartaal. In 1967 was dit derde kwartaal. Dit maakt een uit van ongeveer 10 miljoen. De nettowinst in het tweede kwartaal was 24 miljoen, tegen in het eerste kwartaal 12.8 miljoen. De omzet steeg in het eerste halfjaar ten opzichte van dezelfde periode in 1967 met 20.4 pro- cen.t van de bezettingsgraad, het in de hand houden van de kosten en het tot stil stand komen van prijsdalingen voor het merendeel van de produkten. De winst in het tweede kwartaal is de hoogste die de AKU ooit heeft ge publiceerd. De stijging heeft zich over de gehele linie voltrokken en heeft be trekking op alle produkten. De hoogste kwartaalwinst tot nu toe was in het derde kwartaal 1966: 22,5 miljoen. Nu is de winst 24 miljoen. i verschil Half miljoen aan L J RESULTAAT In mei werd verwacht dat de winst over dit jaar hetzelfde april als over 1966 zou bereiken, maar gelet op de resultaten tot nu toe wordt nu een iets betere uitkomst venvacht. Het herstel by de AKU. dat zich reeds in de laatste maanden van het vorig jaar inzette, is voornamelijk een ge volg van een vergroting van de omzet gesteld voor de oprichting van een met dienovereenkomstige verbetering plaatselijk muziekkorps. LANGWEER Dankzij een erfe nis van een half miljoen kan de klei ne hervormde gemeente van Lang weer in het zuiden van Friesland haar kerk en pastorie opknappen. De heer D. J. Bokma heeft de kerk twee boerderijen, stukken land, ef fecten en de inboedel van zijn huis nagelaten. Verschillende verenigingen van Langweer krijgen ook geld uit de nalatenschap van de heer Bokma. Bovendien heeft hij geld beschikbaar LONIKI In Saloniki zijn feren de 27-jarige kapitein Ioannis Vapoulos en de 25-jarige luite- Jt-kapitein Christos Charalambo- Jos door een krijgsraad veroor- d tot resp. 15 en 10 jaar gevange- traf wegens samenzwering tegen Bgering. eiden werden voor tien jaar uit i burgerrechten ontzet. De twee Meren werden begin juli tezamen l zes advocaten, dokters en inge- ïrs gearresteerd. Deze zullen voor lurgerrechter worden gebracht Tn Mexico-stad hebben gisteren studenten betoogd tegen het len van politie en militairen bij "e demonstraties. Het aftreden enkele hoge politie- en rege- Bïfunctionarissen werd geëist. DOOR PRAAG Premier Oldrich Cernik van Tsjechoslowak(je heeft gisteren in Praag gezegd dat Tsjechoslowakjje in de Oost- West-verhouding geen neutrale positie kan innemen. „De militaire blokken van het Pact van Warschau en de NAVO hebben een gemeenschappelijke grens. De geschiedenis heeft herhaalde malen bevestigd dat wij niet neutraal kun nen zijn", zei de premier op een bij eenkomst van ongeveer 6 000 leden van de communistische partij. Cernik zei over de Comecon (de communistische tegenhanger van de EEG) dat Tsjechoslowakije zonder samenwerking met de landen van de Comecon niet verzekerd zou zijn van een voortdurende aanvoer van grondstoffen en voedingsmiddelen, noch van een markt voor de produk ten. in het bijzonder machines. Hij voegde er aan toe dat de bestaande vorm van de economische samenwerking in Oost-Europa verou derd is en pleitte voor doeltreffender samenwerking door deze op een nieu we leest te schoeien. De voorzitter van de Nationale Vergadering. Jozef Smrkowsky, zei dat de pers zich moet onthouden van emotionele berichtgeving en inplaats daarvan een „waarachtig beeld van het leven en werk en van onze vrien den" moet geven. Voldoening Het resultaat van de bijeenkomst in Bratislava is door de pers in de Oosteuropese landen met voldoening vermeld. De kranten in Moskou, Warschau en Sofia vonden het com muniqué van groot belang. Het orgaan van dc Tsjechoslo- waakse jeugdbond MIada Fronta schreef dat tussen partijen een coni- Dat ze nooit voor de televisie zijn geweest, is beslist een onachtzaam heid van onze collega's in Bussum. Nu is het te laat, want eindelijk is het gebeurd. Zij zijn, zoals ze zelf zeggen, als laatste Nederlanders een buitenlandse reis gaan maken. Misschien wat overdreven, maar veel zal het niet schelen. Zo om de zestig jaar. met een behoorlijk inko men en de beschikking over een ta lenkennis die hen wel op weg zou helpen. Maar jaar na jaar kwam het er niet van. Telkens meer beslisten ze als het jaar daarvoor. Wat luieren in hetzelfde heerlijke oord, met een plaatsje op het strand en het uit zicht op de zee, die klotst en klotst in eindeloze deining. Tot de verleidende krachten te sterk werden. De verhalen van ken nissen en familie over bergen en da'en, vreemde steden en reisavon turen. Ze vroegen een pas aan, wisselden geld voor vreemde valuta en stegen met koffers in de auto van een doorgewinterde toerist. De grens was een teleurstelling, want de dou ane wuifde alleen maar vriendelijk en vroeg geen enkele pas. Bochtend. stijgend en dalend ging het naar Venders. Achter de eerste café filtre moest zij opeens zuchten „Dat de zee nu zo ver weg is Steeds verder ging de zee weg. Maar in Vianden wapperde de Ne derlandse vlag hen tegemoet. In de naam van het hotel zagen ze het woord „Holland" en opgelucht stap ten ze binnen in de serre, waar een De zee groot gezelschap vertrouwd Gro nings zat te knauwen. Toen was het afgelopen. Duitsland, Zwitserland, geen molens meer en sappige vlakten, maar breedoverrande chalets en steile weiden. Geen geklots van de zee. maar het klingelen van koeiebellen. Geen lekkere wollen dekens, maar een veren dekbed. Moe van de reis doken zij daar onder. Maar hij bleef woelen en na een paar onrustige uren waagde hij het: „Slaap je?" Neen. helemaal slapen deed ze niet. wat er was? Hij stond op. liep naar het raam. schoof-de gordijnen open, wees.... in het maanlicht stond daar hoog en sterk de berg, hellichtend de besneeuwde top.... „Mooi", zei ze loom. Hij knikte, ja het was mooi. maar...." Ik vind het toch een grie zelig idee, die berg zo vlak naast mijn bed...." Zo bleef het. De dagen gevuld met heerlijk zwerven door de bossen, luieren in de tuin, varen op het meer. genieten van vergezichten, maar de nachten angstig met de berg naast het bed. Na drie weken kwamen ze terug Gebruind, uitgerust, verrukt over alle indrukken die ze gekregen had den. Vol verhalen over de mensen daar, die in en op en om de bergen woonden. ..Stel je voor," zei hij. „Ik heb er niet één gesproken, die ooit de zee heeft gezien...." WASHINGTON De Republic steel corporation heeft gisteren be kendgemaakt de prijs van staal voor munitie en voor de fabricage van prik keldraad voor militaire doeleinden niet te zullen verhogen Vorige week kondigde de maatschappij prijsver hogingen aan. De bekendmaking van Republic steel wordt gezien als een overwin ning voor president Johnson in zijn strijd tegen de verhogingen van de stniloriizen. Een andere staalfabriek, Armco, verhoogt wel de prijzen van granaat- staal maar niet voor roestvrij staal en naadloze pijp (die voor de bom- menfabricage wordt gebruikt). Transplantatie van lever in San Paolo SAO PAOLO In het academisch ziekenhuis van de Braziliaanse stad Sao Paolo is met succes ppii lever- transplantatie verricht. Het is de eerste levertransplantatie op het La- Hins-Amerikaanse continent. De patiënt is de 52-jarige Antonio Sposito. Zijn toestand baart sinds de operatie geen zorg. De donor was een in-jarige man. Over de gehele wereld zijn tot dusver ongeveer dertig lever transplantaties verricht, meestal op longe kinderen. Ingrepen van deze aard ziin algemeen weinig succesrijk geweest promis is gesloten. „Het is duidelijk dat de opstellers van de brief van Warschau de meeste concessies heb ben gedaan." I „De vraag blijft echter open welke I concessies wij zelf hebben gedaan. Blijkbaar heeft onze delegatie op een aantal punten van levensbelang niet toegegeven". Er werd een conflict vermeden dat onafzienbare gevolgen zou hebben gehad, maar het zou naïef zijn om aan te nemen dat in Bratislava alle vraagstukken zijn op gelost, aldus het blad. Ook het blad van de Tsjechoslowaakse socia listische partij schrijft dat het com muniqué het resultaat van compro missen is. De gekaapte Boeing TEL AVIV Koning Hassan van Marokko heeft er bij Algerije op aangedrongen het gekaapte Israëlische vliegtuig en de 12 beman ningsleden en passagiers vrij te laten, zo heeft het doorgaans welingelichte Israëlische dagblad Maariv gisteren gemeld. Hassan zou hebben gedreigd niet te zullen deelnemen aan de oprichting van een gezamenlijke Noordafri- kaanse luchtvaartmaatschappij met Algerije en Tunesië, als hel vliegtuig niet wordt vrijgegeven. Het blad meldde verder dat ook Tunesië tegen het vasthouden van vliegtuig en bemanning is gekant. Maariv zei een en ander in buiten landse kringen te hebben vernomen. De Israëlische minister van transport. Mosje Carmel. zei in het parlement dat zijn regering het niet zal aanvaarden dat nog langer wordt gewacht met het teruggeven van de gekaapte Boeing en dat zij niet zal zwichten voor chantage. Hij waarschuwde Algerije dat het Jati Janssen De heer G. C. Severijn schreef o.a.: „Indien het HM de Koningin behaagt Jan Janssen een felicitatietelegram te zenden, waarom zou de CHÜ (voor heel het volk) het dan moeten nala ten?" M'n oren klapperen bij zulk ge klets. Ten eerste is HM God niet, ten tweede is de CHU het hele volk niet. Is de CHU een kudde-volk? Moet zij door dik en dun HM volgen, ook in haar zondagsontheiliging. Laat de heer Severijn zondag 38 maar eens lezen. Rotterdam F. Kerpel Jan Janssen (8) Graag wil ik mijn adhesie betuigen met allen, die hun ontstemming heb ben uitgesproken over het gelukstele gram dat de CHU op de Dag des Hee- ren aan Jan Jassen toezond. Uitgere kend de CHU, die in verkiezingsdagen zo hoog opgeeft van haar christelijk beginsel. Dit lijkt mij zeer inconse quent. Breda T. Overduin Jan Janssen (9) De CHU vindt het blijkbaar niet nodig zich te houden aan Gods Woord. Wanneer men wijn steeds verdund met water, dan wordt ze ten laatste reukloos en smakeloos. C(hristelijk) H(elemaal) U(it de koers). Ottoland J. Horden Jan Janssen (10) Naast de CHU wens ik Jan Janssen van harte proficiat met ziin op zondag behaalde overwinning! De Dag van Rust. van Godswege ingesteld, is nl. de aloude Siabbath. de dag die aan de zondag vooraf eaat en die nog gehou den wordt door biibelgetrouwe Joden en zgn. Zevendedags-Baptlsten en -Adventisten. Missiën kan dit geeeven bijdragen tot verheldering van de situatie. Dat God de Sabbath heeft ingesteld, is voor iedereen duidelijk Dat Hij ons nu ook noe zou binden aan de daarop volgende dag is een hetreurenswaardi- langer vasthouden van passagiers en j ce misvatting, die nergens in het bemanningsleden „zeer ernstige ge- j Nieuwe Testament wordt gevonden, volgen" zou kunnen hebben. Rotterdam F. L. Stolk Ojoeku oe wil souver einiteit niet pri isgeven ADDIS ABEBA De vredes besprekingen tussen Biafra en Nigerië. die in de Ethionische hoofdstad worden gehouden on der auspiciën van keiler Hnilp Selassie hebben gisteren een aanvang genomen. Kolonel Ojoekwoe. leider van de Biafraanse onderhandel ingsdelega tie, zei. na eerst te hebben aangekondigd dat Biafra zijn onafhankelijkheid niet zal prijsgeven: „Wij zijn hier naar toe gekomen met de vaste wil om het succes van de besprekingen te ver zekeren". Athnony Enahoro. die de Nigerl- aanse delegatie leidt, zei- „Dit zou wel eens onze laatstp irans kunnen zijn om te trachten een overeenkomst op basis van onderhandelingen te berei ken". Voordat de twee delegaties bij el kaar kwamen hadden zij afzonder lijke gesprekken gevoerd met Haile Selassie. De keizer had de deelnemers aan de conferentie opgeroepen vast besloten te streven naar beëindiging van de Nigeriaanse tragedie. President Johnson had een bood schap naar dp kpizpr gezonden waar in hij er bij hem op aandrong alles in het werk te stellen om het vredes gesprek tol een goed resultaat te brengen. In Lagos heeft een officier van het Nigeriaanse leger het bericht van radio-Riafra tegengesproken, dal fe derale troepen een grootsrheeps offen sief waren hpgonnen teneinde voor een militaire overwinning te zorgen voordat de vredesbesprekingen in Addis Abeba worden beëindigd. Uit Oenève wordt vernomen dat het internationale Rode Kruis de aan voer door de lucht van hulpgoederen voor nnndt j jdpiirip Biafranen heeft hervat Het transport werd mim een ureoir ercmnt wegens terh- nisjhe moeilijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5