Zes jaar voor de Langegracht tussen besluit en voltooiing VERSTOPPING? FORD... NOG 2 DAGEN... Ford Escort Tulpenrallywinnaar Verkoopster vernielde moeders auto De Haas overtroeft Frans Engelenburg In Leiden permanent vertrekoverschot Installatie van burgemeester Gallas in Alphen a. d. Rijn Drie weken voor Leidse metselaar Fles gas in brand: jongen gewond 't Overleg Praag-Moskou traag, Een Ford Escort snel. Gestolen auto is terecht Andere busdiensten tijdens eorso Katwijk Kleren maken de man Een FORD ESCORT de automobilist Leidse tenniskampioenschappen Grote filevorming op rijksweg door defecte Rijnbrug Weer circus in Leiden NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 6 AUGUSTUS 19* Dan naar AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. LAMMENSCHAN^PT.FIN 6 LEIDEN LEWS KANTONGERECHT oerf Wis! u dal daar hele kleine pilletjes tegen |JA||p|| AV beslaan? Nourypharrr.a in Oss maakt ze: HUUi%ll>MA en voorwaardelijke intrekking van het rybewys. „Bewyst u in de ko mende twee jaar maar, dat u het ry- bewijs waard bent", aldus de rech ter tot de verkoopster. Een 19-jarige Leidse bouwvakker reed op een opgevoerde bromfiets. Dit kwam hem op een boete van f 110 te staan. ALPHEN Zoals wij gemeld hebben, zal de installatie van mr. B. M. Gallas als burgemeester van onze gemeente plaats hebben op vrij dag 16 augustus, de dag waarop de benoeming ingaat. Het gemeentebe stuur. dat deze plechtigheid graag tot een blij en spontaan gebeuren ziet uitgroeien, heeft hiervoor een schema opgesteld, dat er als volgt uitziet. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur zal een ontvangstcomité nabij het Spanbetonbedrijf het burgemeesters- gezin begroeten; mr. dr. R. H. Sam- som zal daarbij een toespraakje hou den. Men neemt dan plaats in open landauers (men hoopt althans dat die open kunnen zijn) en voorafge gaan door de drumband Rijnstroom en de Alphense Ruiters gaait men naar het centrum via Hoorn en Prins Bernhardlaan. Langs de roton de komt men in de Castellumstraat, waar de stoet zaïl worden uitgebreid met gymnasten (zo mogelijk van verschillende verenigingen); in de Julianastraat nabij het postkantoor nogmaals, nu met muziekverenigin gen). Via het Visserpark gaat men naar het raadhuis, waar schoolkin deren een zanghulde zullen bren gen (zoals bekend, beginnen de la gere scholen pas volgende week weer, dus de tyd van voorbereiding is kort). Om 3 uur begint de raadsvergade ring, waarin de installatie zal plaats vinden door de loco-burgemeester, de heer J. van den Berg. Daarne zullen wellicht nog enkele toespra ken volg envan genodigden en om half vijf begint de algemene recep tie. Evenals bij het afscheid van bur gemeester Bruins Slot zullen ook nu bussen rijden voor bewoners van de gemeentedelen Aarlanderveen en Zwammerdam, die de nieuwe burge meester wensen te begroeten. Het zal geen gemakkelijke zaak zijn nog tijdig de deelneming van alle verenigingen te verkrygen, me de omdat nog velen met vakantie zijn, maar ook als men zich niet vooraf heeft gemeld, kan men aan de vaandel- en vlaggen groet mee doen. Het zal natuurlyk de feeste lijkheid belangrijk verhogen als er druk gevlagd wordt, met name langs de route en de gemeentedelen die vanuit de stoet zichtbaar zyn. LEIDEN Op de Rijndijk vloog gistermiddag tegen drie uur door on bekende oorzaak een fles met acyte- leen in brand, die werd gebruikt voor een snijbrander. Plotseling kwam een steekvlam uit de afsluitdop de brander was op dat moment afgeslo ten. Een 16-jarige leerling-bankwer ker trachtte de afsluitdop dicht te draaien en liep brandwonden aan een pols op; de EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. De brand weer wierp de fles in de Rijn. Probeert u maar bij Automobiel- bedryf RIJNLAND N.V., Lammen- schansplein 6, Leiden. LEIDEN De open bestelauto, die in de nacht van vrijdag op zaterdag werd ontvreemd uit de Kraaierstraat, is teruggevonden op de Zoeterwoudse- weg. Er bleek 125 kilometer mee te zijn gereden. LEIDEN' Een 20-jarige verkoop ster, pas in het bezit van het rijbe wijs. kreeg de auto van haar moeder te leen, waarmee zij een ritje naar Noordwijk zou maken. Op de Heren weg wilde zij wel eens weten hoe hard moeders auto wel kon rijden. Met een snelheid van circa 100 kilometer raakte de auto in een slip en al kantelend kwam zij in een wei land terecht, zodat er niet veel van overbleef. De verkoopster liep won derlijk genoeg slechts lichte verwon dingen op. De kantonrechter veroordeelde haar gisteren tot een boete van f 100 HAARLEM Ten gevolge van het op zaterdag 10 augustus te hou den „Bloemencorco Katwijk", zal de uitvoering van alle in Katwijk en in de omgeving van Katwijk rijdende busdiensten, tussen 14.15 uur18.00 uur en 20.15 uur21.45 uur, worden gestoord. De busdiensten Leiden Katwijk v.v. zullen zo nodig worden ingekort. De busdiensten Den Haag- Katwijk-Noordwijk-Haarlem zullen tijdens het corso worden omgeleid via Rijnsburg of Kon. Julianalaan- Industrieweg-Rijnniond of Karei Doormanl.-Industrieweg-Rijnmond. Met vertraging in de dienstregeling moet rekening worden gehouden. Automobielbedrijf RIJNLAND N.V. T^mmensrhansnlein 6 Leiden LEIDEN Roomburgvoorzitter Van Aelst en wedstrijdleiders Kees Koote en Annelies Heymans kon den gisteravond tevreden zijn. Op slechts enkele partijen na was een zeer groot programma afgewerkt. Slechts één buitje om 7 uur gooide wat roet in het eten. Vooral in de B-afdeling werd er gisteren hard gewerkt, maar grote verrassingen waren nog niet te noteren. Bij de dames won Josine v. d. Koogh, zoals zy wilde van mej In 't Veld en komt nu uit tegen Mau reen Meijer-v. Glabbeek, die haar Twentse rivale Agnes Engelenburg- Reef de baas bleef. Agnes Blaas is in dit toernooi niet geplaatst maar kon toch wel eens voor grote verrassingen zorgen ge zien haar gemakkelijke 63 62 zege op Inge v. Zuuren. Els Hey mans ten slotte hield de Roomburg eer hoog door mej. Boll in „straight sets" te kloppen. Bij de heren kwamen vele kans hebbers tegen elkaar op de baan. De beste partij van de dag was zon der twijfel het titanengevecht tus sen Frank de Haas en Frans Enge lenburg. De Haas kwam vrij snel met 52 achter, maar verbeten te rugvechtend kwam de Zeeuwse stu dent weer op 55 om vervolgens met 97 te zegevieren. IMPONEREND In de tweede set verspeelde de Haas op 53 een matchpoint waar door Engelenburg nog tot 55 kon inlopen, maar verder liet De Haas het niet komen. Imponerend was ook de 62 63 zege van Harry Mulder op de Haagse overgangs- klasser Wildschut die met de harde fore-hands van Mulder geen raad wist. Pasina moest tegen Eddy de Vries in de derde set een 40 4015 ach terstand overbruggen, maar won ten slotte toch. Swart en Ufkes kwamen ook een ronde verder door de Uni cumklanten Kallenberg en Koen- ders te verslaan. Ten slotte verdient zeker de zege van Koen Dekker op Blommendaal vermeld te worden, want de cijfers waren bepaald niet mis 75 en 60. Kuypers toonde zich een waar favoriet door Barten te kloppen en Ubbink en Door en bos kwamen ook een ronde verder. Henry Koemans en Arnold v. d. Capelle toonden hun vooruitgang in C door gerenom meerde krachten als de LLTC-ers Spaas en Roodermond te kloppen. UITSLAGEN D.E.B.: E. Heijmans-Doll 65, 61; A. Blaas-J. v. Zuuren 63, 62; J. v. d. Koogh-L. in 't Veld 61, 64; M. Meyer-A. Engelen burg 6—3, 6—4; H.E B.: H. Mulder- Wildschut 62, 63; W. Brandse- Kluivers 62, 97, 61: B. Doo renbosch-A. v. Zuuren 97, 60: Barten-Vroegop 64. 63; J. Zwart-Kallenberg 64, 75: J. Noordman-M. Messchaert 86, 61; Kuypers-Barten 6—2, 62; Ubbink-de Boer 36, 61. 63; G. Pasma-de Vries 57, 64. 64; C. Dekker-Blommendaal 75, 60; J. Ufkes-O. Koenders 61, 63; H.D.B.: F- Engelenburg/G. Dekker- Kooremans/v. d. Nat 64, 64; D.D.B.: N. Brouwer/L. In 't Veld- A. Blaas/T. Gaudeniers 64; D.E. C.: E. Sanders-mevr. Blommendaal 61, 63: A. Steenhouer-A. Ra- venswaav 61, 61; S. Beek-M. v. d. Velde 6—2, 8—6; C. Mulder-M. Zwikker 6—1, 7—5; H.E.C.: J. de Beer-E. Sanders 61, 61; J. Bak- ker-H. Bergh 61, 75; R. Spaas- Koemans 57, 46; Arnoldi-Cre- pen 64, 64; Stuverman-de Wolff 75, 62; A. v. d. Capelle-Roodel- mond 36, 97, 63. zandlichaam aangebracht. Drie duizend vrachtwagens vol! Aan de kanten bleven de grachten open voor de afwatering en de riolering. Eind 1964 kwam. de strop. Het werk heeft toen anderhalf jaar stil gelegen wegens gebrek aan finan ciën. Tot midden 1966. Op 2 mei 1966 werd het werk verder aanbesteed. De gemeente gunde het aan de gebrs. Van Hees te Utrecht, die hadden ingetekend voor een bedrag van f 1.294.520. Deze firma wilde met vijftien tot vijfentwintig man het karwei in 450 werkbare dagen klaren. De uitvoerders stuitten op ten minste twee moeilijkheden. Ten eerste het grote aantal ka bels en leidingen van de Stede lijke Lichtfabrieken, waardoor de grond tot 1 meter beneden Am sterdams Peil uiterst behoedzaam moest worden ontgraven. Ten tweede moest de ontwate ring en riolering tijdens het werk intact blijven alsmede de toegan kelijkheid van bedrijven en wo ningen. Er moesten maar liefst vijf brug gen worden gesloopt, namelijk de Vólmolenbrug en Oostdwarsbrug over de Langegracht en de Wol- brug, de Greinbrug en de Looiers- brug over de Oostdwarsgracht. De Langegrachtbrug (in de Korte Mare) en de Houtmarktbrug wa ren al door dammen vervangen. In totaal moest ongeveer 17.000 kubieke meter onvaste grond wor den ontgraven, 1630 meter wal- muur worden afgebroken, 15.350 vierkante meter wegverharding worden opgebroken en 1600 meter gracht worden gedempt. De hoeveelheid zand die moest worden aangebracht, bedroeg on geveer 4000 vrachtwagens, de klinkerverharding 19.000 vier kante meter, de tegelverharding 6000 vierkante meter en de onder- heide riolering 1500 meter op een diepte van twee tot drie meter. Voor het heiwerk onder de rio lering waren houten palen nodig met een gezamenlijke lengte van 23 kilometer. Er moesten 215 straat- en trottoirkolken worden aangebracht, waarvoor 200 kubie ke meter metselwerk nodig was. Wie deze cijfers op zich laat in werken en bedenkt dat het werk nog geruime tijd heeft stilgelegen, kan zich er zelfs over verbazen dat nu op de gehele middenberm de afrikaantjes in bloei staan. Grachtdemping in deze tijd heeft zoveel voeten in de aarde, dat de in de aanhef gesignaleerde klak keloze napraterij moet worden ge brandmerkt als dom geleuter. In een stad als Leiden is het een van de grootste en ingrijpendste kar weien! De foto's: Het verschil tussen vroeger en nu komt alleen op de foto tot zijn recht. Vandaar nog eens een plaatje van de Lange gracht in ongedempte toestand. De nieuwe foto ia gisteren ge maakt, vanaf de Korte Mare. Over de Korte Mare moet nog een verbinding worden gemaakt met de Lammermarkt. Als de vee markt daar is opgeruimd, wordt dat één weg, die in een nog later stadium een betere verbinding krijgt, via de Morssingel, met het viaduct aan de Plesmanlaan, rich ting Vondellaan en Mors. LEIDEN De Zwitserse clown Galetti is een van de vele arties ten, die met een groot aantal die ren vier dagen in Leiden voor het voetlicht treedt in de grote vier- master van circus Sarrasani. Vrij- Jt dag slaat dit circus zijn tent op V1 het Schuttersveld op, een tent, die 5000 personen kan bevatten en die door een even groot aantal buiten lampen wordt geïllumineerd. Het onder leiding van Fritz Mey staande circus, dat de aloude circus traditie hoog wil houden, heeft zich in zoverre aan de veranderde smaak van het publiek aangepast, dat -alle programma-onderdelen, speciaal ook dressuurnummers korter duren, wat de gevarieerdheid en het flitsende karakter van het programma ten goede komt. Het programma vermeldt onder meer een optreden van de Nederlandse dres seur Willie Mullens met zowel pony's als steppepaarden. Een ander Neder lands nummer is het optreden van de gedresseerde chimpanséefamiliie van Willy Lenz. Een tijger-dressuurnummer wordt gebracht door Eugen Weidmann, de man, die onlangs zoveel moeite deed om een verstoten tijgerjong aan een voedster te helpen en die ten slotte in Leiden slaagde, waar hij via de politie een naamloze hond uit het asiel kreeg aangeboden. Na de première, vrijdagavond om uur, worden dagelijks tot en met maandag 12 augustus twee voorstel lingen gegeven, die om 3 en 8 uur be ginnen. LEIDERDORP De bomen van de Rijnbrug, gelegen in rijksweg 4a, weigerden vanmorgen om half tie nomhoog te gaan. Er ontstond een grote file. In samenwerking met de Leidse politie heeft de po litie het verkeer via Leiderdorp omgeleid. Om 11 uur vanmorgen was de storing verholpen. DEN HAAG Door zijn verlan gen naar sterke drank wa« het met de 55-jarige metselaar uit Leiden droevig gesteld, 's Morgens om 11 uur was hij al zo onder invloed dat hij op de Herensingel een botsing met zijn auto veroorzaakte. Ik reed goed, zo maakte de met selaar zijn standpunt duidelijk, maar daarin stond hy alleen. Zelfs zijn vriend in de drank liet hem in de steek. Tegenover de mededeling, dat hij slechts één glas jenever had ge dronken. zei zijn vriend: Hij dronk gelijk met mij op en ik had zes of zeven borrels op. Bij dit alles kwam nog, dat de metselaar al enige keren voor rijden in een auto onder invloed was ver oordeeld. Gezien de reputatie van verdachte eiste te officier een maand gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van rijbevoegdheid. De rechter veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf en anderhalf iaar ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek. LEIDEN „De contaktcommissie van V.V. Leidse Boys" hield een vis wedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. Als eerste kwam uit de bus: N. Blom sr. met 1260 gram; 2e: N. Blom jr. met 925 gram. 3e: P. IJzerman met 680 gram. LAAT U ESCORTEREN INLICHTINGEN BIJ UW FORDDEALER LEIDEN Blijkens een publikatie van het bureau statistiek van de ge meente Leiden is de bevolking van Leiden in het eerste halfjaar van 1968 teruggelopen van 102.982 naar 102.559. In januari vestigden zich 454 per sonen in Leiden, er vertrokken er 475. In februari was het aantal vestigin gen 337 en het aantal vertrokkenen 510, in maart vestiging 342 en vertrek 416, in april vestiging 290 en vertrek 468, in mei 356 vestiging en vertrek 484 en in juni 24"» vestiging en 436 vertrek. Er is dus sprake van een maandelijks vertrekoverschot. Het wordt nog een beetje goedgemaakt door een geregeld geboorte-overschot. In januari werden er 131 kinderen geboren, 100 personen overleden, in februari 142 geborenen en 81 overledenen, in maart 127 geborenen en 76 overledenen in april 134 geborenen en 69 overledenen, in mei 135 geborenen en 64 over ledenen, in juni 145 geborenen en 72 overledenen. LEIDEN De LANGEGRACHT k klaar. Zes jaar nadat de ge meenteraad besloot een krediet van f 2.241.000 voor de demping beschikbaar te stellen. Er wordt soms te gemakkelijk gezegd: „Ze moesten al die grach ten dichtgooien". Wie enig inzicht heeft in het complex van werkzaamheden dat bij grachtdemping aan de orde komt nog afgezien van de fi nanciële mogelijkheden praat dat niet zomaar -na. De geschiede nis van deze demping leert dat afdoende. De uitvoering begon in 1963. Toen werden gedurende zes maan den de Langegracht en de Oost dwarsgracht (respectievelijk over een lengte van 720 en 97 meter) tot op de vaste bodem uitgebag gerd. Op de bagger werd zand ge stort maar dat bleef ongelijke ver zakkingen geven. Het jaar daarop (1964) werd in het midden van de grachten een

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3