KEUS NIXON NIET ZEKER Insluiper gegrepen Commentaar wmmmi Groeiend aantal lege woningen Jordanië wil sancties tegen Israël na aanval 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers Het Kwartet Wisselvallig Duitse autowegen uitgebreid Verdwenen toerist bleek gedetineerde M 11 Twee motorrijders vastgehouden in Oost-Duitsland Nieuwe Leidlse Courant Dinsdag 6 augustus 1968 - 49ste feargeng vooiaanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe Ifcecteur: F. Diamcr HaeWredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De mens is het enige schep sel dat bloost. Het althans sou moeten. TWAIN Nationaal appel vrijdag ■nikt op tien miljoen zie pag. Kernmerk. „Wie denk jij, dat je bent. Als Tommy zegt, dat ik er niet ben, is dat zo." Kijken, ook in 't pikdonker zie pagina 7. DE BILT Met oostelijke win den drong gisteren geleidelijk wat drogere lucht vanuit Duitsland tot over het noordoosten van ons land door. Er kwamen zonnige perioden voor en de temperatuur liep in de middag op verscheidene plaatsen tot zomerse waarden op. Aan het eind van de middag vormden zich vooral in het midden des lands buien. Inmiddels was een storing uit het zuiden komend tot Midden- Frankrijk gevorderd. De ermee samenhangende regen en regen buien bereikten in de nacht reeds onze zuidelijke provincies. Verwacht wordt dat langs een frontale zone. die zich van het Al pengebied naar het noordwesten tot boven ons land uitstrekt, sto ringen zich in onze richting zullen verplaatsen. DE BILT Zwaar bewolkt met af en toe regen of enkele buien, hier en daar met onweer. In het Waddengebied matige noordoos telijke wind, elders zwakke ver anderlijke wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Strandweer Een onweerstoring van Frank rijk geeft enkele verspreide bui en. Morgen wat minder drukkend met tijdelijk een zwakke zee wind. Opklaringen met nog een kleine buienkans. In de middag 20 tot 22 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: Licht onstabiel, maar de tendens en de tempera tuur blijven zomers. DUISBURG Alle doorgaande wegen in het Westduitse Roergebied zullen in de ko'mende jaren tot auto wegen worden omgebouwd. Van elk punt in dit industriegebied is men dan in het algemeen niet ver der dan drie kilometer verwijderd van een autoweg of een weg voor melverkeer. In de gehele Bondsrepubliek zal na voltooiing van de wegenaanleg geen enkele plaats verder dan 50 km van een autoweg verwijderd zijn. Deze ijannen op lange termijn heeft de Vestduitse minister van verkeer, Ge- •rge Leber, gisteren bekendgemaakt. Ook Reagan is nu kantliduui Rockefeller levert felle strijd Morgenavond valt beslissing Achter de schermen wordt op de con ventie van de Republikeinse Partij een verwoede strijd uitgevochten tussen voor- en tegenstanders van Nixon, de gegadigde voor de presidentskandida tuur, die de beste kansen heeft. Landbouwschool voor industrie MIAMI BEACH (Florida, VS) De vroegere vice-president, Nixon, is er nog steeds niet in geslaagd, voldoende stemmen te veroveren om bij de eerste stemming op de conventie van de Republikeinse Partjj tot presidents-kandidaat te worden benoemd. Hg komt nog tenminste 80 stemmen tekort. Gisteravond kreeg hij onverwacht steun van gouverneur Spiro Agnew van de staat Maryland, die aanvan kelijk als „favorite son" optrad. Hij laat de delegatie van Maryland vrij in het uitbrengen van haar stem. Ook op de gouverneurs Romney van Michigan en Rhodes van Ohio wordt druk uitgeoefend, hun delega ties een vrije keus te laten doen. Reagan Tevoren had echter gouverneur Reagan van Californië bekendge maakt, dat ook hij als officieel kan didaat beschouwd wil worden. Aan genomen wordt dat Reagan er in zal slagen, de Nixon-aanhang te ver kleinen. Gouverneur Rockefeller zei, dat in veel delegaties men zich hoe langer hoe meer naar Reagan begint te be wegen. Rockefeller zelf stelt alles in het werk om zoveel mogelijk delegaties bij de eerste stemming de „favorite sons" te laten steunen om de indruk te versterken, dat Nixon niet vol doende aanhangers heeft om als ech te overwinnaar uit het strijdperk te treden. Bij de delegatie van Ohio zou hij al succes hebben gehad. De gedelegeerden luisterden giste ren naar toespraken van oud-presi dent Eisenhower (die vermeed de naam van Nixon te noemen), de kan didaat van 1964, Goldwater (die de combinatie Nixon-Reagan de sterk ste acht) en burgemeester Lindsay van New Yorw (die voor de kandi datuur in aanmerking komt, als de conventie geep keus wil doen Lussen Nixon en Rockefeller)'. Verzekerd Nixon is echter zo zeker van zijn zaak, dat hij in het vliegtuig naar Miami Beach werkte aan de rede, ALKMAAR De 38-jarige Duitser G. R. uit Hamburg, die vorige week uit een hotel in Sint Maartenszee verdween zonder een spoor achter te laten en van wie men aannam dat hij was verdronken, is bij een hotelcon trole in Amsterdam gearresteerd. De man blijkt begin juli uit een gevan genkamp bij Hamburg te zijn ontsnapt. Hij verbleef daar wegens levenslange terbeschikkingstelling van de regering. De man heeft ook hotelhouders in Bergen opgelicht. Hij zal vandaag aan de officier van justitie in Alk maar worden voorgeleid. morgen voordeel div. room boterkoekjes ZJO gram van 119 voor 105 NEW YORK Jordanië heeft I gisteravond in de Veiligheids raad van de VN verzocht sane- ties tegen Israël voor te schrij ven wegens de voortdurende agressie" van dat land. Ook de Sowjetunie heeft op strafmaat regelen tegen Israël aangedron gen. De Jordaanse afgevaardigde. Mo hammed el Farra, sprak van een ..flagrante en vooraf beraamde Israëlische luchtaanval op de onge wapende Jordaanse burgerbevol king". Bij deze aanval waren 34 mensen gedood en 82 ernstig gewond, zei hij. De Israëlische afgevaardigde, Josef Tekoah. zei dat de bombardementen van zondag uitsluitend gericht waren tegen terroristenbendes van de El Fa tah. ,Jlet leven van de Israëliërs kan geen speelbal blijven van de oor logszuchtige arabieren", aldus de Israëliërs. Amerika en Israël hebben in de raad kritiek uitgeoefend op beide Partijen. Het Pentagon had tevoren 4® Israëlische luchtaanval op Jorda nië een schending van het bestand in het Nabije Ooosten genoemd. De VS betreurt dit voorval, aldus het Pen tagon. Het debat in de Veiligheidsraad wordt vandaag voortgezet. El Fatah beschuldigde gisteren Israël van het gebruik van gifgas, napalm en bommen met een grote explosieve kracht bij de recente luchtaanval. Volgens een communiqué van de organisatie hadden ongeveer vijftig Israëlische vliegtuigen aanvallen ge daan op een „welzijnszorgcentrum voor gezinnen van martelaren". Daarbij kwamen acht commando's en een aantal mensen, die het centrum bezochten, om het leven. Vannacht zijn Israëlische troepen ten zuiden van de Dode Zee Jordaans ge bied binnengegaan, waar zij op enkele kilometers van de grens strijd geleverd hebben met „een groep terroristen en Arabische saboteurs, die Israël waren binnengedrongen en die zij achtervolg den". Volgens de Israëlische legerleiding hadden de achtervolgde Arabieren met bazooka's het ziekenhuis van het Is raëlische dorp Ein Yahav aangevallen. Vijf saboteurs werden gedood en twee gewonden gevangen genomen. waarmee hij de kandidatuur zal aan vaarden. Op het vliegveld zei hij: „Dit is het eind van een reis en het begin van een nieuwe, die ons naar nieuw leiderschap zal brengen." Uit het democratische kamp wordt gemeld, dat de kandidaten Humphrey en McCarthy in het week einde voor de conventie (die op 26 augustus begint) de degens zullen kruisen over de verschillende aspec ten van de Amerikaanse politiek. Mogelijk zenden tv-stattons net de bat uit. Nat. Ned. doet bod op Brits bedrijf DEN HAAG De Nationale Ne- derlanden NV heeft via het te Lon den gevestigde bankiershuis Warburg and Co. een bod uitgebracht op alle uitstaande aandelen van The life as sociation of Scotland Ltd. te Edin burgh, een in 1838 opgerichte Schotse levensverzekeringsmaatschappij werkzaam in het gehele Verenigd Koninkrijk en de r-publiek Ierland. De maatschappij heeft een verze kerd bestand van ongeveer ƒ1 mil jard en een netto-inkomen van circa 28 miljoen. De totale activa van The life association of Scotland be dragen circa 233 miljoen. BEiNNEKOM In Oost-Duitsland worden twee inwoners uit Bennekom vastgehouden, die daar vorige week heenreisden om deel te nemen aan een tweedaagse wedstrijd betrouw- baarheidsritten op de motor. Het zijn de heren Rond en Lubbers. De overi ge leden van het „Rond-Sachs Motor team" hebben in de nacht van don derdag op vrijdag tevergeefs getracht Riesa, het plaatsje waar de. wedstrij den zouden worden gehouden, te be reiken. Ze kregen geen toestemming de Oostduitse grens te passeren. Onver- richterzake keerden ze naar huis te rug. Men veronderstelt dat het tweetal Riesa niet heeft mogen verlaten, ge zien de recente spanningen in Tsje- choslowakije. Riesa ligt namelijk vlak bij de Tsjechische grens. STEEDS MEER MENSEN HEBBEN EEN TWEEDE HITS DEN HAAG Op 1 april ston den in ons land bijna 60.000 hui zen leeg. Hiervan waren er 47.000 bewoonbaar, wat 1,3 procent van de woningvoorraad is. Dit blijkt uit een onderzoek van het Cen traal bureau voor de statistiek. In een jaar tijd is het aantal leegstaande woningen met 3.500 gegroeid en het aantal bewoon bare met 2.500. Een jaar tevoren waren dat cr geen 2.500 maar 6.300. Deze minder sterke stijging is veroorzaakt doordat een daling in het aantal leegstaande nieuwe woningen niet geheel werd opge vangen door de stijging in het aantal reeds bewoond geweest zijnde woningen. Reserve De llëgstand blijkt in tweeder den van de Zeeuwse gemeenten 1.5 procent of meer te bedragen en in de helft der gemeenten in de noordelijke provincies. Ook in het westen is het aantal gemeenten met een woningreser ve van 1,5 procent of meer al zeer hoog: 40 procent. In het oosten en zuiden is dit veel lager, respectievelijk 26 en 20 procent. Gemeenten met meer dan 50.000 inwoners hebben in de meeste gevallen praktisch nog geen wo ningreserve. Nu hebben kleinere gemeenten een relatief kleinere woningreser ve nodig dan grotere: men heeft dan ook uitgerekend dat in bijna de helft van alle Nederlandse ge meenten de kwantitatieve woning nood opgelost is. Het gaat hier vooral om de kleine gemeenten. Er stonden op 1 april 21.000 huizen korter dan vier maanden leeg. Verder waren 6000 huizen korter dan 10 maanden na gereed komen nog niet bewoond. Nog langer leeg stonden 2200 nieuwe woningen. Tweede huis Momenteel houden 5.648 Ne derlanders er een tweede huis op na; in een jaar tijds een stijging van achttien procent. Deze sterke stijging komt grotendeels op re kening van het noorden en zuid-westen van het land. Maurits vaart ttvee dagen De kleine prins Maurits, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, vaart twee dagen op het IJssélmeer. Prinses Margriet en haar vriendin, mevrouw Bier man, gingen gisteren in Medem- blik aan boord van de Piet Hein voor een vaartocht van twee dagen en prins Maurits mocht mee in zijn reiswiegje. Borden in Staphorst FOTOGRAFEREN VERBODEN (Van onze correspondent) STAPHORST Op twaalf In hel oog springende punten in Staphorst zijn op vallende borden geplaatst, die vreem delingen duidelijk maken dat het ver boden is personen te fotograferen. Het ronde bord. voorzien van. een ro de rand. laat een doorgekruiste camera zien met daaronder in het Nederlands, Duits. Engels en Frans: personen foto graferen verboden. Het verbod is gegrond op een artikel dat sinds november j.l. in de algemene politieverordening van Staphorst staat. Voroal 's zomers en 's zondags- komen i veel toeristen in Staphorst een kijkje r en een kiekje nemen, en de Staphorsters i al of niet in klederdracht zijn daar nu eenmaal niet van gediend. Jongen (9) venlronketn ZWOLLE De negenjarige Martien de Velde uit Zwolle is gisteren in het gemeentelijk openlucht bad verdron- l ken. De jongen, die niet kon zwemmen, raakte op onverklaarbare wijze in het diepe bassin. UTRECHT De 25-jarige groente handelaar W. G. Calis uit het Noord- hollandse Laren is gisteravond met zijn personenauto in een sloot langs een polderweg bij Ecmnes gereden en ver dronken. Omtrent de toedracht van het i ongeluk is niets bekend. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren (Van onze Dordtse redactie) AMSTERDAM/ZWIJNDRECHT Ab de Graaf, de 52-jarige man die ervan verdacht wordt in de afgelo pen twee jaar op vele plaatsen in ons land op brutale wijze bejaar denhuisbewoners te hebben besto len, is in Amsterdam gearresteerd. De man, zijn werkelijke naar is A. K„ werd in de hoofdstad op he terdaad betrapt bij het stelen van een auto. Hij kon worden gegrepen en aan de politie worden overgele verd. Donderdag zal hij in Amster dam worden voorgeleid. De man had een speciale methode uitgedacht. Hij stapte gewoon een bejaardentehuis binnen en liep alle kamers af. Meestal deed hij dat op een tijdstip dat iedere bewoner aan het eten of aan het koffiedrinken was. Trof hij iemand aan op een kamer, dan verklaarde hij verbaasd, verkeerd te zijn. Ook heeft hij me nigmaal het excuus gebruik dat hij kwam voor controle van het licht. Op deze wijze is hij het gehele land afgereisd. Zo bracht hij bezoeken aan Rotterdam, Heerenveen,.Wol- vega, Groningen, Dordrecht eiï Zwijndrecht. Na zyn laatste insluippoging in Zwijndrecht, waar hij ongeveer vijf honderd gulden had gestolen, was men achter zijn identiteit gekomen. Enkele dagen voor zijn bezoek aan Zwijndrecht had hij nog in het Dordtse bejaardentehuis Vijverhof bijna drieduizend gulden en een aantal sieraden meegenomen. De groots opgezette speuractie naar de 52-jarige insluiper had tot dusver geen resultaat gehad, hoe wel alle bureaus in het land ge waarschuwd waren. Gisteren zag een Amsterdammer iemand aan zijn auto morrelen. De dief slaagde er wel in de auto mee te nemen. De eigenaar zette de achtervolging in. Bij een stoplicht werd de man klem gereden, waarna de politie werd gewaarschuwd. Op dat moment wist men nog niet dat het de beruchte bejaardentehuis-in sluiper was. In Amsterdam werd de man ge zocht omdat hij ervan verdacht werd in het Havengebouw te hebben in gebroken. ÜVENALS de zogenaamde Mammoet- wet is op 1 augustus ook het Besluit lager landbouwonderwijs van kracht geworden. Behalve land- en tuinbouw heeft ook de levensmiddelenindustrie voor deze tak van onderwijs belangstelling. Een groot aantal van de vakken, die op de lagere land- en tuinbouwscholen worden onderwezen, zoals scheikunde, natuurkunde, biologie, zijn ook voor de landbouwtechnologie van belang. De vooropleiding van werknemers voor de levensmiddelenindustrie kan via deze scholen lopen. Dit onderwijs kan de onderbouw vormen voor het leerlingenstelsel bjj de industrie. Een probleem bij dit samengaan van industrie en landbouw is het milieu- verschil van werknemers en boeren zoons. Met name van de zijde van de industrie is dit bezwaar aangevoerd. De industrie is echter bereid gebleken over dit bezwaar heen te stappen, om dat vele boerenzoons de lanbouw ver laten en zich voorbereiden op een werknemersfunctie en omdat de laat ste jaren ook steeds meer leerlingen uit werknemersgezinnen de land- cn tuinbouwscholen bezoeken. De bedoeling is bij het derde leerjaar een afzonderlijke richting landbouw* technologie mogelijk te maken, afge stemd op de industrie, met daarnaast afzonderlijke specialisaties voor land en tuinbouw. Een tweede moeilijkheid is nog de bestuurlijke kant van bet landbouw onderwijs in ons land. Verreweg de meeste land- en tuinbouwscholen worden bestuurd door de centrale landbouworganisaties, die in meerder heid een levensbeschouwelijk karak ter dragen. Het is een gelukkige zaak. dat men van de zijde van de industrie bereid is gebleken op bepaalde voorwaarden ook over deze moeilijkheid heen te stappen. Bij de land- en tuinbouw scholen met een afzonderlijke techno logie zou de industrie de bevoegdheid moeten krijgen de praktijkleraren voor dc technische vakken te benoe men en de landbouworganisaties zou den voorts de industrie zoveel moge lijk inspraak moeten geven in het bestuurlijke beleid van de scholen. Van de zijde van de landbouw heeft men beide voorwaarden als redelijk aangemerkt en aanvaard, zodat thans een gelukkig compromis tot stand is gekomen dat ons onderwijsstelsel niet nodeloos nog gecompliceerder maakt. Een splitsing van het land- en tuin- bouwonderwjjs enerzijds en de land- bouwtechnologie anderzijds zou de sterke kostenstijging van ons onder wijs nog extra hebben opgevoerd. Opnieuw blijkt, dat in goed overleg moeilijkheden zijn op te lossen en lasten lichter te maken. Psychopaat ontsnapt uit inrichting EINDHOVEN Gistermiddag is de 24-jarige A.V. uit Aarle-Rixtel uit de Rijkspsychiatrische inrichting aan de Boschdijk in Eindhoven ontvlucht. De man werd daar verpleegd en be hoort tot de categorie één, hetgeen betekent dat hij zich aggressief kan gedragen. ÏÊT5geeft uvhugebj HOE EN WAT Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger» die geen dolle stunts uithalen maar e in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk in de 25 minuten vllegtijd ook over uw woonplaats to vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant on een zonnig terras Ier be- 2 schlkking. vanwaar men het at- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse Ie krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen vooru aan.do beurt bent krijgt u de Inslapkaari thuis. Betaling aan dc krant: por giro of aan het bureau. Wie alleen of mot z'n tweeën wil vliegen zon-Jer andere paasaaiers. moet natuurlijk wèt voor drie personen betalen. Bij de indeling behoeft men dun niet op een combinatie te worhlun Wol mnfil rxr\ Ma 11,1 .Tl n vliegen is mogelijk a's aten het dubbele of driedub- Buslün S3 vertrekt op it helve «ren ven bet Centraal Staff a saterdag 5 mistten later. Daar van da rit naar het vliegveld •S.ISrcü:

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1