Commentaar en leiders voor vrije tijd m^pi^gimgjiijjaipinigj U4I- ''^Middelbare scholen voor toerisme Bloemenpracht in de Leidse Burgerzaal GEBREKEN ONTDEKT AAN ARCHIEF BOISOTKADE Aanleg industriegebied De Waard begint nu Algehele restauratie Gemeenlandshuis Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. r.n burgerlijke stand van Leiden S TEIGER VOOR EEN BAL oorstellen van B. en W. aan raad LEIDEN Leids Studentenblad Bloemenweek ej betadine - b pis< ux1 LEIDEN GEBOREN: Ingo Dit- jmar Olexander zn v C H Westerink pen I Verbeek; Mirjam dr v A J M en W H van Rooijen; Arend «zn v A Hazenoot en P Kuijt; Mar- ^7|tinus zn v A Hazenoot en P Kuijt; iMonique Petra Hermien dr v W J van der Vos en J A Snel; Johanna if Anna Mathilda Clementina Eleono- ra Claire dr v F A G Maccow en M rtijj Ketelaar; Monique Iisette dr v I A Asjes en W E da Silva de Frei- ggjtas; Marco zn v J Catshoek en W J T0bleij; Marijke Lijdia dr v W van .as,Klaveren en L van Duijvenbode; ^pavid Jacobus Johannes zn v W van |der Linden en A J J van der Tuyn. "SI OVERLEDEN: P Noest 50 jaar ,jnan: J B Tijsterman 96 jaar man; H ^'A E K Schroder 68 jaar man; J Pie- irman 85 jaar wed van J F van >ruten: J C Rosdorff 89 jaar man; Rep 73 jaar man; J C W van Leeu- 'en 67 jaar man W J van Hoek 65 man; D Lindhout 59 jaar man. LEIDEN Blijkens voorstellen van B. en Waan de raad (die maandagavond 12 qugustus om half ft vergadertzal onze stad er nog enkele middelbare beroepsscholen bij krijgenwaaraan voor een deel ook een landelijke functie is toegedacht. Het be treft hier een middelbare school voor de opleiding van sociaal-pedagogische beroepsfunctionarissen voor vrijetijdsbesteding met plm100 tot 150 leerlingen en een middelbare school voor de oplei ding van toeristisch personeel ten behoeve van VVV -kantorenreisbureaus en het hotelwezen. Speciaal wat de opleiding van middelbaar toeristisch personeel be treft, zijn de mogelijkheden in ons land zeer beperkt, zo niet nihil. Naast de hogere beroepsopleiding in Breda is er slechts een aantal la gere opleidingen. B en W zouden de stichting van beide scholen graag geplaatst zien op het provinciale deelplan voor de jaren 1971—1973. Het voorstel tot stichting van eerstgenoemde school, die voor de opleiding van jeugdleiders, is onder meer gebaseerd op een voorlopig rapport van de afdeling onderwijs en de stichting Leidse Jeugd-Actie, welk rapport weer voortvloeide uit het rapport van de commissie „Sa menhang industriepatroon-onder- wijspatroon". Het idee tot stichting van een mid- relbare school op toerischtisch ge bied is mede gebaseerd op de ac tiviteiten van laatstgenoemde com missie. Verrijdbare lokalen In navolging van andere ge meenten voelen ook B. en W. van Leiden nu veel voor aanschaf van enkele verrijdbare schoollokalen, waarvan de kosten rond f30.000 per stuk bedragen. Voorlopig wil len B. en W. er twee aanschaffen om waar nodig tijdelijke school- ruimtenood te'kunnen opvangen. Gedacht wordt onder meer aan kleuterscholen en herv. lagere scho len in Zuidwest alsmede, in een la ter stadium, aan de Merenwijk. Terloops delen B en W mee. dat het betrokken ministerie in prin cipe akkoord is gegaan met uitbrei ding van de Louise de Coligny- scholengemeenschap met 10 lesruim ten en enige bijruimten. Een plan hiervoor moet nog worden ontwor pen; het zal nog wel vijf jaar du ren voordat die uitbreiding is tot stand gekomen. Hoge Rijndijk kunnen worden opge heven. Tien miljoen gulden Een kostbare aangelegenheid wordt de uitvoering van het bestem mingsplan Leiden-de Waard-1962, waaraan nu kan worden begonnen dank zij de vorderingen met de ver werving van eigendommen. De to tale kosten worden op f 10 min geraamd. Dit toekomstige industrie gebied is van groot belang voor de vestiging van nieuwe en de ver plaatsing van bestaande bedrijven. B en W stellen de raad voor nu voor bijna f 2 min te voteren ten be hoeve van onder meer: doortrekking Trompstraat en aanleg rondweg langs het nieuwe industrieterrein; aanleg noordelijk deel van de rond weg door de Waard tussen de ver lengde Trompstraat en de Oude Rijn: vernieuwing riolering. NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 31 JULI 1968 In de hal staan rondom en in een rechthoekige vijver rode en witte anthuriums te pronken als een stijl volle introductie tot wat er verder is te zien. De bloemsierkunstenaars, die hun beste beentje hebben voor gezet voor deze in zo'n dankbare omgeving opgestelde expositie. verwerkten in hun arrangementen ondermeer prachtige rozen, iris sen, lelies, gerbera's, dahlia's en anjers, terwijl ook besvruchten hun toepassing vonden zoals die van de sorbus, bij velen beter be kend als de lijsterbes, en de oranje-rode bes van'de viburnum. Veel te genieten Door gebruik te maken van ver schillende materialen als ijzer en plastic is ook „in de hoogte" ge werkt. wat de algehele indruk ten goede komt. Een van de bloemschik kers heeft een stapje buiten de deur van de bloemenkas gemaakt en zijn bijdrage geplaatst op een rondo van frisse kropjes sla: verder gebruikte hij citrusvruchten en verschillende soorten hard fruit. Doordat alle gebruikte bloemen van een veredelde kwaliteit zijn, is er veel te genieten voor iedereen die zowel oog heeft voor de schoonheid van de enkele bloem als voor de creaties waarin bloem en plant el kaar hebben gevonden dank zij de vaardige handen en het kunstzinnige oog van de vakman. (Van onze stadsredacteur) LEIDEN - De Burgerzaal van het stadhuis is tot zon dagavond 10 uur dank zij de stichting Rijnsburgs Bloe mencorso en de Leidse V.V.V. weer een waar bloemen- paradijsjedat de moeite van het bezichtigen loont Burgemeester Van der Willigen opende vanmiddag de ze expositie van bloem sierkunst, die zich kenmerkt door veelzijdigheid van het toegepaste materiaal en verfijning in de opbouw. De tentoonstelling Is dagelijks van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds te bezichtigen en zondag van 1 uur tot 10 uur. Ingezonden Zoals uit ons perscommuniqué bleek en ook door prof. BeerÜng in zijn brief wordt bevestigd, was het door de splitsing in de LSR niet meer mogelijk om een algemeen stu dentenblad uit te brengen door de LSR, in casu de LUBstichting. Prof- Beerling spreekt van een „grote te genvaller". De Stichting Studenten Pers heeft geweigerd om nog lan ger met de LUBstichting te onder handelen, toen laatstgenoemde een offerte vroeg van minimaal 3000 op lage! Dit zou dan het algemeen studen tenblad moeten worden. Het is de Stichting Studenten Pers overigens niet duidelijk waarom prof. Beerling zo rancuneus de Ver gadering van Leidse Studenten Fa culteiten noemt. De Stichting Stu denten Pers wordt geenszins ge steund door de VLSF in die mate, dat het haar anders niet mogelijk zou zijn om haar werkzaamheden te volbrengen. De suggestie van prof. Beerling is misleidend om geen sterker woord te gebruiken. Resumerend stellen wij nog eens met nadruk en bewijsbaar vast: Het Leids Studenten Blad is het al gemene studentenblad en als zoda nig de opvolger van het LUB oude stijl. In de Bloemenweek Leiden Rijns- burg zien wij altijd wijde perspec tieven, met nam 2 voor de interge meentelijke samenwr king. Van daag is zij begonnen. Dan is er tussen deze gemeenten een bijzon der plezierig verkeer heen en weer. En gewoon maar over het grond gebied van Oegstgeest heen. Oegst- geest wordt nauwelijks genoemd. Het ligt nu eenmaal tussen Leiden en Rijnsburg en dus maak je er gebruik van zoveel nodig is. Za terdag, op de dag van het corso, vormen zij een hechte keten. We willen geen oude koeien uit de sloot halen maar als je dan denkt aan de perikelen rond het industrie schap Leiden-Zoeterwoude, zeg je toch op z'n minst dat het allemaal zo heel anders zou kunnen. Daar staan natuurlijk gans andere be langen op het spel. maar de sfeer waarin deze samenwerkingsvorm uiteindelijk dan toch enige gestal te heeft gekregen, had iets moeten hebben van de feestelijke ontspan ning die we deze week in het fleu rige contact tussen stad en streek ervaren. Nu de gewestelijke samenwerking in deze contreien vorm begint te krijgen mag de voornaamste wens in de Bloemenweek 1968 zijn dat in dit gewest iets van die construc tieve geest bevruchtend werkzaam mag blijven. Want het gaat bij dit alles niet om de gemeentebesturen en hun organen zelf, maar om al len die hier wonen. Het is vóór al les een zaak van warme menselijk heid. In de ontmoeting der besturen moet het leven zelf kloppen. Het gewest heeft een hart. Dat hart is niet Leiden. Het Ls het belang dat wij allen bij een leefbaar ge west hebben. De Bloemenweek huppelt over de grenzen heen. Daarom is zij ons dierbaar! Ook over de afbouw van het Be vrijdingsplein hebben B en W de raad een pre-advies doen toekomen, mede op grond van enkele bezwaar schriften tegen de voorgenomen bouw van een winkelcentrum met daarboven een woontoren voor al leenstaanden op het Bevrijdings- plein. Uitvoerig gaan B en W op de zo langzamerhand algemeen bekende voorgeschiedenis in, waarna zij con cluderen. dat de ingediende bezwa ren. voor zover deze de branche vestiging betreffen, geen betrekking hebben op het bouwplan zodat zij als niet-ontvankelijk moeten wor den gezien. De bezwaren tegen de hoogte van het gebouw zijn vol gens B en W eveneens ongegrond- Zij hopen de raad binnenkort een voorstel tot verkoop yan deze grond voor te leggen. De Leidse Spaar bank, die blijkens een op 1 juli door de raad aangehouden voorstel een dagwinkel op genoemd plein wil stichten, zal dan de huidige winkel aan het plein vrijmaken. Ditzelfde geldt trouwens voor het levensmid- delenlbedrijf, dat belangstelling heeft voor de winkelruimte onder de „woontoren". Flats Hoge Rijndijk; ontsluiting Meerb. polder LEIDEN Het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland Jheeft gevraagd om een bijdrage in de kosten van een algehele restauratie _|van het Gemeenlandshuis van het hoogheemraadschap aan de Breestraat 59. jrDc bouwkundige toestand, waarin het gebouw verkeert, maakt deze res tauratie noodzakelijk. De werkzaamheden zullen volgens het door ir. J. >r)Kruger, te Voorburg, ontworpen plan onder meer omvatten: het herstellen van de topgevels met dakaansluitingen: 0 het aanbrengen van een nieuwe houten dakbeschieting met leibedekking; het vernieuwen van de groten; het restaureren van de schoorstenen met bekroning: ,.j het restaureren van de voor- en achtergevel, waarbij de in 1882 aange brachte klamplaag in machinale steen en de 18e eeuwse raamkozijnen zul len worden vervangen door een klamplaag van verantwoorde steen en door het terugbrengen van de oorspronkelijke wijze van afdekking van het .„ijzeren kantoor"; het inwendig restaureren van belangrijke vertrekken, waarbij latere toe gevoegde bouwdelen van inferieure kwaliteit verwijderd worden; het in de oorspronkelijke staat brengen van de kelders, die het oudste gedeelte van het gebouw vormen. Het Rijnlandshuis is het oudste in den lande als zodanig gebouwde en nog steeds fungerende gemeenlandshuis. De oorspronkelijke voorgevel van pand dateert uit 1598 en is gebouwd naar een ontwerp van Lieven de Key, die eveneens de voorgevel van het Stadhuis heeft ontworpen. Hel ge bouw komt voor op de „Lijst van monumenten in de gemeente Leiden" als een gebouw van algemeen belang wegens oudheidkundige en kunst waarde. ie De totale uitvoering van het restauratieplan zal een bedrag van rond Jf 2.107.000 vergen, waarvan f 1.900.000 subsidiabel is. De minister van cul- *uur, recreatie en maatschappelijk werk heeft zich op het standpunt ge steld, dat rijk, provincie en gemeente samen 75 pet van de subsidiabele Ikosten moeten dragen. In besprekingen met de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg is komen vast te staan, dat het rijkssubsidie zal worden ver hoogd van 30 pet tot 40 pet van de subsidiabele kosten, mits de gemeente, jn plaats van de gebruikelijke 10 pet, 25 pet in die kosten zal bijdragen. itet aandeel van de provincie zal 10 pet belopen. B. en W. gaan hiermee kkoord. Zeer binnenkort wordt de raad een voorstel tot reconstructie van het. Bevrijdingsplein en het Vijf- Meiplein voorgelegd. Deze omvat, zoals wij enige tijd geleden al schre ven, onder meer verbetering en uit breiding van de parkeervoorzienin gen en doortrekking van het fiets pad langs de Vijf-Meilaan. Ook schreven wij onlangs al over de bouw van een complexje van 45 woningwetwoningen in drie lagen tegenover de Leiderdorpse brug, welke bouw blijkens een voorstel van B en W binnen enkele maan den kan beginnen. Het plan omvat twee haaks op elkaar gelegen blok ken. Het terrein moet nu bouw rijp worden gemaakt, terwijl een verbindingsweg moet worden aan gelegd tussen de Lekstraat en de Besjeslaan met aansluiting op de Hoge Rijndijk. De uitvoering van dit werk zal voorzien in de behoefte aan 'n be tere ontsluiting van 't zuidelijk deel van de wijk Meer burgerpol der en zal verbetering brengen in de ver keerssituatie bij de kruisingen Meer burgerkade-Hoge Rijndijk en Meer burgerstraat-Hoge Rijndijk. De aan sluiting zal bestaan uit een twee- baans weggedeelte met in- en uit- voegstroken, die moeten worden aangebracht met het oog op het nieuwe kruispunt Hoge Rijndijk- Lekstraat-oprit Leiderdorpse brug. Het weggedeelte zal te zijner tijd een onderdeel vormen van de in het structuurplan voor de Leidse agglo meratie geprojecteerde nieuwe weg voor de ontsluiting van de toekom stige recreatiegebieden ten zuiden van het Rijn- en Schiekanaal. Na het gereedkomen van de verbindin gen Lekstraat-Hoge Rijndijk en Lekstraat-Besjeslaan zal de uit monding van de Besjeslaan op de LEIDEN De Morspoort staat in de steigers. Van de reden moet men geen al te grote voorstelling hebben, want het betreft hier geen algehele restauratie, ofschoon de poort daar wel aan toe zou zijn. De koperen bal, een onderdeel van de bekroning van de poort, rolde een poosje geleden pardoes op een auto. Dat was voor Ge meentewerken aanleiding onmid dellijk een onderzoek in te stellen naar mogelijke gevaarlijke gebre ken aan de poort. Een steiger moest worden op getrokken om de bal weer vast op zijn plaats te brengen. Van deze gelegenheid maakt Gemeente werken gebruik om ook andere gebreken te bezien en dringende reparaties uit te voeren. Het is wel jammer, dat er geen geld is om zowel de Zijl- als de Morspoort grondig te restaureren. Onlangs werd een steunbeer van de Zijlpoort gerestaureerd. Hel fraaie resultaat daarvan (helaas is er alweer een beatnaam op ge kalkt) doet verwachten, dat de poort er bij algehele restauratie weer prachtig bij komt te staan. Hij ziet er nu maar grauw en ver vallen uit. Foto N. van der Horst Daggeld weer hoger: 4 AMSTERDAM Het tarief voor daggeld (call money) is, met een haLf procent verhoogd tot vier procent. Dit wegens een verkrapping van de geld markt door ultimo-opvragingen en belastingbetalingen. Op 26 dezer werd het tarief verhoogd tot 3Ai procent van drie procent. Bevrijdingsplein: bezwaren ongegrond gescheurd. Deze gevels zullen met de ankers en het lood- en zinkwerk geheel vernieuwd moeten worden, terwijl het dakbeschot en de pan nen voor een gedeelte vervangen dienen te worden. De toestand van het overige dak boven de archief ruimten laat eveneens te wensen over. Voorts Is geconstateerd, dat het voegwerk in een zodanige slech te staat verkeert, dat uithakken en opnieuw voegen noodzakelijk is. De kosten van deze voorzieningen wor den geraamd op f 74.000. Het is dringend gewenst deze voorzienin gen uit te voeren met de nog te verrichten werkzaamheden voor de uitbreiding van het gemeente archief. Een ander punt. waarvoor B. en W. aandacht vragen, betreft het ont breken van een schuur bij de con ciërgewoning van het gemeente archief. Dit betekent voor de be woners een ernstig ongerief. B. en W. achten het gewenst, dat bij de woning alsnog een schuur wordt gebouwd. De kosten worden ge raamd op f 4500. De topgevels, die zijn verankerd aan het dak boven het kantoorge deelte, zijn door roestvorming Ios- LEIDEN Bij de uitvoering van de heiwerkzaamheden ten behoeve van de uitbreiding van het gemeen te-archief begon het bestaande ar chiefgebouw aan de Boisotkade be paalde gebreken te vertonen. Bij het onderzoek, dat naar aanleiding hier van is ingesteld, is komen vast te staan, dat het noodzakelijk is aan dit gebouw verschillende reparatie- werkzaamheden uit te voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3