weer Republikeinse partij het eerst aan de beurt CONVENTIE BEGINT MAANDAG Mantelmode uit Parijs H' Besluit onjuist, onbeheerst en onverantwoord Troon gaat van Kavalek wankelen Burgemeester R'dam voorzitter Rijnmond Eerste halfjaar 1968 ruim 8000 woningen minder Kandidaat moet echte een winnaar zijn Suggestie wethouder De Fos Winst Hoogoven! fors gestegen Tennissers spelen om 22.500 DM IN IBM-TORNOOI CT7 ■Mi. Janssen zevende in Seignelay 6 DINSDAG 30 JULI 191 (Van een onzer redacteuren ET is in Amerika de gewoonte dat de partij die niet aan het bewind is. het eerst haar conventie houdt ter aanwijzing van kandidaten voor het presidentschap en het vice- presidentschap. Zo konit de Republikeinse partij op 5 augustus bijeen om even als in 1960 uit te maken of Richard Nixon dan wel Nelson Rockefeller een kans krijgt in november naar het Amerikaanse presidentschap te dingen. Op 26 augustus houdt de Democratische partij in Chicago haar conventie om te bepalen of Hubert Humphrey, Eugene McCarthy of een nog „onbekende grote" het tegen de Republikeinse kandidaat zal opnemen. i- 4 «se - 9? In de komende dagen hopen we gelegenheid te hebben nader in te gaan op de positie, die Nixon en Rockefeller in het Amerikaanse politieke leven innemen en op de kansen die zjj hebben of menen te hebben op de kandidatuur van de Republikeinse partij. Voor een goed begrip van de situatie is het echter nuttig, eerst aandacht te wijden aan de plaats die de partij zelf in de Amerikaan se samenleving inneemt. Het valt dan op, dat zij verreweg de jongste van beide grote partijen is, met de minste wervingskracht. Aanvankelijk was er in Amerika alleen een Democratische partij. Zij 'baseerde zich niet op een duidelijke politieke theorie, doch veeleer op af wijzing van de politieke opvattingen die in de eerste tientallen jaren van het bestaan van de „States" opgeld deden. De grote vraag was toen al: versterking van de federale macht of van de positie der deelstaten. Tegenover de opvatting, dat fe deralisme zou leiden tot meer wel vaart voor hoogstgeplaatslen en dat deze zich vanzelf zou uitbreiden tot de andere groeperingen, stond de me ning dat de kleine man slechts in de welvaart kon delen, als de bevoegd heden van zijn eigen deelstaat uitge- j breid zouden worden ten koste van de federale overheid, waarin de aristocraten de dienst uitmaakten. Jefferson Deze laatste gedachte werd vooral door Thomas Jefferson verdedigd. Hij was niet op grond van een abstrakte theorie voor uitbreiding van de macht der deelstaten, maar op grond van praktische sociale en -- economische overwegingen. Toen i stemmen van de vier kandidaten, die tot de dictatuur van die ene partij. Zij kon ook de opkomst van een persoonlijke politiek in de hand wer ken het verschijnsel dus, waarbij de kiezers meer in leidende politici dan in partijen zijn geïnteresseerd. Dit laatste deed zich voor tijdens de presidentschappen van James Mon roe (1816-1824) en van John Quincy Adams (1824-1828). Nieuwe klasse In die jaren was het politieke to neel toegankelijk geworden voor krachtige individuele politici, die de steun konden verwerven van de nieuwe klasse in de Ver. Staten: die der pioniers, de ruwe kolonisten, de „self made men", die in een moeiza me strijd de grens van hun steeds verder naar het Westen verplaatsen. Een van deze mannen was de vrij heidsheld Andrew Jackson, die de Britten en Spanjaarden had bevoch ten en als triomferende generaal zijn intrede had gedaan in de Democra tische partij toen nog altijd de enige in Amerika. Bij de verkiezin gen in 1824 behaalde hij de meeste hem echter als president bleek, dat sterke federale macht niet in strijd hoefde te zijn met welvaart voor de kleine man was Jefferson de eerste die zijn mening wilde herzien. De inmiddels opgerichte Democra tische partij zou echter nog vele ja ren de partij van de rechten van de staten blijven. Ook al waren de presidenten die de partij opleverde zelf de krachtigste pleitbezorgers van versterking van de federale macht. Langzaam maar zéker verdween dit eerste verschil van mening uix de po litieke strijd en in het begin van de vorige eeuw was Amerika praktisch gesproken een één-partij-staat.' Een dergelijke situatie kon leiden de partij in het. veld had gebracht. Toen de kiesmannen htm stemmen uitbrachten bleek Jackson echter aan het kortste eind te trekken en zo kwam John Quincy Adams in het Witte Huis. Deze tegenslag voor de nieuwe generatie in de Democra tische partij die der Jacksonians maakte echter geen eind aan ge noemde stroming. In 1828 werd Jackson gekozen, nadat zich de eerste coalitie binnen de partij had ge vormd. Kleine man De stedelingen in het noorderf de I planters in het zuiden en de boeren rv ¥T/ -*«■ in het westen waren het eens gewor- rienator Wayne Morse den over het principe, dat de federale overheid het gehele volk gelijke eco nomische kansen moest bieden. Jackson bracht het monopolie van de Bank van Amerika en verwierf roem als de grote president voor de kleine man. Vier jaar later werd hij met grote meerderheid herkozen en weer vier jaar daarna gaven de Amerikanen hun stem aan een president van Ne derlandse afkomst: Martin van Bu ren. van wie men wist. dat hij de Jackson-traditie zou voortzetten. Bij die verkiezingen werd de alleen heerschappij van de Democratische partij definitief aangetast. achter McCarthy PORTLAND De Amerikaanse democratische senator Wayne Morse, die onder meer bekend werd door zijn heftige kritiek op de rege- ringspolitiek ten aanzien van Viet nam. heeft zich gisteren achter sena tor Eugene McCarthy geschaard. Morse verklaarde op een persconfe rentie over de democratische kandi datuur voor het presidentschap dat veel meer democraten McCarthy wensen dan vice-president Hubert Humphrey. ROTTERDAM Voorzitter van de Rijnmondraad moet de burgemeester van Rotterdam zijn. De Rijnmond- raad zelf moet een federatief orgaan zijn van de gemeenten, welk orgaan zich zal bezig houden met het open baar vervoer, de oeververbindingen, de openbare nutsbedrijven, de mi- lieugvgiëne. het beheer van haven en industerrelnen. de organisatie van het voortgezet onderwijs en de regio nale recreatie. Deze aanbevelingen doet de heer G. Z. de Vos. wethouder en loco-bur gemeester van Rotterdam en KVP-fractievoorzitter in de Rijn mondraad in een artikel in „Ruim zicht", het orgaan van het Neder lands Katholiek Vakverbond. De heer De Vos zou graag zien, dat de regering zijn ideeën omtrent herstructurering van Rijnmond over neemt. nu door de toevallige omstan digheid dat Rijnmondvoorzitter mr. Marijnen tot burgemeester van Den Haag is benoemd, de mogelijkheid daartoe aanwezig is. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van de Rijnmondraad is beloofd dat de Ka mer zal worden ingelicht over drie jaar Rijnmond-praktijk. De drie jaar zijn nu voorbij. De heer De Vos doet de suggestie de aanwijzing van een nieuw voorzit ter te koppelen aan het beraad om trent een eventuele herstructurering van de Rijnmondraad. Duur De heer De Vos stelt dat Rijnmond steeds duurder wordt. Voor dit jaar worden de uitgaven geraamd op ƒ2.660.000, van welk bedrag de ge meente Rotterdam zeventig procent moet opbrengen. In,de tegenwoordige structuur heeft Rotterdam praktisch geen invloed op de besteding van de ze gelden. Rijnmond is er niet op ingericht om de gemeentelijke belangen precies af te wegen en daarom vraagt de heer De Vos zich af of de gelden, die Rotterdam aan Rijnmond moet af dragen, wel op de beste manier wor den besteed. Want Rotterdam wordt gedwongen bepaalde intergemeente lijke projecten te financieren zonder dat precies is vastgelegd of daardoor niet urgenter zaken blijven liggen. Democratische groeperingen, die bezwaar hadden tegen de Jackso i- ans. vormde de Whigparty, een in zichzelf verdeelde partij van ontevre denen. Zij wist tussen 1840 en 1860 twee presidenten in het Witte Huis te brengen. Zij hield echter geen stand. De grote scheiding in de Ameri kaanse politiek zou dan ook door een andere partij worden veroorzaakt: de der Republikeinen, toen zij de kwestie van afschaffing der slavernij grondig ter hand nam. Overleefd Toch was een van de meest opmer kelijke dingen het herstel van de De mocratische partij na de burgeroor log. Na vier jaar hadden zij weer de meerderheid van de stemmen en na elf jaar slaagden zij er bijna in, de presidentsverkiezingen te winnen. Met slechts de stem van een kiesman meer werd de Republikeinse kandi daat als winnaar aangewezen. In de halve eeuw tussen 1860 en 1910. die algemeen beschouwd wordt als de periode van de Republikeinse hegemonie, behaalden de Democraten slechts weinig minder stemmen dan hun tegenstanders. In de tijd van de Democratische hegemonie zouden de Republikeinen het er heel wat minder goed afbrengen. Al moet wor den gezegd, dat de betrekkelijke kracht van de Democratische partij tussen 1860 tot 1910 meer gevolg was van de fouten van de Republikeinen dan van eigen verdiensten. De politieke belangstelling was na de burgeroorlog bijzonder gering. Daarbij trad een merkwaardige poli tieke begripsverwarring op. die de scheidslijnen vervaagde. Het leek voor de "kiezers weinig uit te maken, welke partij zij steunden. Enige tijd maakte een derde partij (die der Po pulisten) enige opgang. Het popu lisme snelde als een storm over het Amerikaanse continent. En het was deze orkaan, die de Democratische partij wakker schudde. Verjonging Zij wist zich te verjongen en in 1912 bracht zij weer een president voort: Woodrow Wilson. Hij werd beschouwd als een man van het mid den. maar viel in de praktische poli tiek veel progressiever uit dan men verwacht had. Na een niet erg ver heffend Republikeins intermezzo kwam de Democratische president Franklin Deleno Roosevelt aan het bewind. Hij had van 1932 (vlak na de grote crisis) tot 1945 (kort voor het einde van de tweede wereldoorlog) zitting in het Witte Huis. Men verweet hem een revolutio nair te zijn, die het gemunt had op de grondbeginselen van staat en sa menleving. Later kwam men meer en meer tot de overtuiging dat hij de traditionele Democratische politiek volgde. De zakenlieden, die in Roose velt hun grote vijand zagen heeft VlrechfM' KYI'-fraetie over uittreden vijl* raadsleden UTRECHT Onbeheerst, on juist en onverantwoord, zo be stempelde gisteren de KVP-frac- tie in de Utrechtse gemeente raad het besluit van de vijf ex- fractiegenoten te bedanken voor het lidmaatschap van de KVP en als onafhankelijke groepering deel te blijven nemen aan het raadswerk. De fractie bestaat nu nog. na het uittreden van de vijf personen, uit zes man. Over het 12e KVP-raadslid, mr. Van Eijkelenborg bestaat nog geen zekerheid, omdat hij met vakan tie is. Men verwacht dat hij evenals wethouder A. van Koningsbruggen ook met vakantie de uitget rede nen zal volgen, zodat de verhouding dan zeven-vijf zal zijn. De aangevoerde argumentatie voor het uittreden het achterwege blij ven van tegenspraak door het bestuur van de gemeentelijke centrale van de KVP van persoonlijke uitlatingen in een plaatselijk dagblad acht de fractie ondeugdelijk, omdat deze niet in het politieke, maar in het persoon lijke vlak ligt. De KVP-fractie meent, dat het niet tot de taak van de gemeentelijke centrale van de KVP behoort in te gaan op persoonlijke uitlatingen in persorganen. Onjuist De fractie, die gisteravond in spoedberaad bijeen was, acht het op treden van de uitgetreden KVP-raadsleden bovendien onjuist, omdat zij hun besluitvorming van het begin af geheel buiten het beraad van de voltallige fractie om hebben doen plaats vinden. De fractie keurt het ten sterkste af dat de uitgelrede- nen hebben besloten hun zetels in de raad niet ter beschikking te stellen. Het bestuur van de gemeentelijke centrale Utrecht van de KVP ver klaarde na een bijeenkomst, dat het gedurende meer dan een jaar met alle haar ter beschikking staande middelen heeft getracht de eenheid binnen de fractie te bewaren cq h herstellen. Toen binnen tweemaal 24 uur eei nieuw conflict dreigde heeft he bestuur, teneinde aan de wens van d< voorzitter der fractie tegemoet te ko men, zich vrijdag in een plaatselijk dagblad duidelijk uitgesproken oveJ de visie van het bestuur en commisj sieleden op het overeengekomei] standpunt. IJMUIDEN Dc Hoogovens hebben over het eerste halfjaar van 1968 bijna negen miljoen gulden meer (netto)winsj geboekt, dan in het eerste halfjaar van 1967. Bedroeg de nettowinst in het eerst» halfjaar van 1967 ƒ51,6 miljoen, dit eers te halfjaar steeg dat tot ƒ60.3 miljoen. De bedrijfswinst steeg van 96,8 mil joen tot i05,7 miljoen. Over het tweede kwartaal van dit jaar boekte de Hoogovens een winsl van ƒ.35.1 miljoen, tegen ƒ30.3 miljoen in dezelfde peeriode van 1967. Ook de produktie steeg. De Hoog ovens verwerkte in het eerste halfjaai van 1968 3.028.000 ton ruw staal er ijzer tegen 2.766.000 ton in het eerst» halfjaar van 1967. Het tweede kwartaal werd een pro duktie bereikt van 1.506.000 ton leger 1.378.000 ton in de overeenkomstige pe-' riode van 1967. HAMBURG Voor de finalisten van het herenenkel- en het heren dubbelspel van de Internationale ten niskampioenschappen van Duitsland die van 5 tot 13 augustus in Hamburg worden gehouden, is een prijzenbe- drag van 22.500 DM beschikbaai gesteld. De winnaar van het eerste open tornooi, dat in Duitsland wordt gehouden, ontvangt 10.000 DM. Deel nemers zijn o.a. Newcombe, Roche Riessen, Drysdale, Pilic, Barthes er Okker. Dit is het vertrouwde beeld van een Amerikaanse partijconventie. Men noemt haar wel een „politieke kermis". men wel vergeleken met drenkelin gen die na gered- te zijn hun redder verwijten, hen bij de haren uit het water te hebben getrokken Harry Truman zette het werk van Roosevelt voort en het feit, dat hij de verkiezingen van 1948 tegen de ver wachting wist te winnen, was voor een belangrijk deel te danken aan het werk van Roosevelt. De neder laag van de Democraten in 1952 moest niet aan de wervingskracht van de "Republikeinse partij, maar aan die van haar kandidaat, generaal Eisenhower worden toegeschreven. Toen „Ike" niet herkiesbaar was, kwam een eind aan het Republi keinse bewind. Grote Hel ziet ernaar uit. dat dc Republi keinse partij ook dit jaar slechts kans maakt, als zij een kandidaat met grote wervingskracht heeft. Het is nog altijd de vraag, of Xixon nu aanvaardbaar is. Evenals acht jaar geleden wordt aangenomen, dat Roc kefeller de enige is. die zijn partij aan de macht kan brengen. AMSTERDAM Ook de partij te gen Bilek kon de Tsjechische groot meester Kavalek gisteren in het IBM-schaaklornooi niet in een zege omzetten. Kavalek kwam niet verder dan een puntendeling. De concurrentie kon echter niet van de halve misstap van de Tsje chische grootmeester profiteren: Iv- kov moest tegen Marovic met een remise genoegen nemen. Ree verspeelde een half punt aan Ciric en de Rus Sjamkowitsj verloor zelfs van Lengyel. De partij tussen Bronstein en Kuij- pers werd afgebroken. Wanneer Bronstein de partij in winst weet om te buigen, komt hij op gelijke voet met Kavalek. Donner kwam tegen Zuidema ook al niet verder dan re mise. De Italiaanse meester Tatai is win naar geworden in de meestergreep met een score van negen punten uit elf partijen. Volgens de normen van de Internationale Schaak Federatie heeft hij daarmee eeen grootmeester- resultaat behaald. De 20-jarige Amsterdammer Rob Hartoch kwam tot een eerste meesterresultaat. Hij is als beste Ne derlander geëindigd en zal in 1969 uitgenodigd worden in de groot- meestergroep te spelen. TACQUES HEIM 1 JACQUES DELAHAYE 5-r' In de mantelmode heeft Parijs meer variatie gebracht dan in de japonnen. Bijna elk couturehuis kwam met typische modellen. V.l.n.r.: Pierre Balmain in rustige stijl met een iets uitlopende lijnhoge eenrijige sluiting en kleine kraag: Jacques Heim veel drukker met gebroken lijnen en veel naden; Jeanne Lanvin statig en sober met de lange koperen ketting als onmisbaar attribuut; Nina Ricci completeerde zowel mantels als japonnen met brede heel lange sjaalsaan de uiteinden voorzien van dikke franje of langharig bont; Christian Dior bracht een veredelde Montycoat met brede capuchon en Jean Hercey werkte met- zware bont kragen. Uitslagen l De uitslagen zijn: Grootmeestergroejjl 1 Donner—Zuidema 1Lengyel— Sjamko-I witsj 1—0. jongsma—Langeweg 0—1. Bronstein—Kuijpers afg.. Bilek—Kavalek Vs. Marovic— Ivkow Vs—1Ree—Ciric Vs—Vs. BouwmeesterèKotow afg. Stand na 11 ronden: 1. Kavalek (Tsjsl.) 71/»; 2. Ivkow (Joeg) 7: 3. Bronstein (USSR) 6".- 4- la: 4/5. Ree (Ned.) en Sjamkowitsj (USSR) 6":; 6/9. Langeweg (Ned.). Lengyel (Hong.). Bliek (Hong.). Ciric (Joeg.) 6; 10/U. Donner (Ned.) en Marovic (Joeg.) S'.'s: 12. Bouwmeester (Ned.) 4 la: 13.' Kotow (USSR) 3Vr la: 14. Jongsma (Ned.) 3"s: 15. Kuijpers (Ned.) 3 la: 16. Zuidema (Ned.) 3. Meeslergroep: Tatal—Smederevac Vs—1'/sd Bakker—Lutikow 0—1: Van ScheltinJ ga—Hartoch 0—1: Gereben—Medina 1—oJ Van Geet—Scholl 1—0. Czernlak—Van Oste-| rom 01. Eindstand: 1. Tatal (Italië) 9: 2/3. HarJ toch (Ned.). Lutikow (USSR) 8: 4. Smeder-j evac (Joeg.) Vit: 5/6. Gereben (Zwitserl.) en| Medina (Spanje) 6; 7. Van Scheltlnga (Ned.) 5: 8. Czernlak (israOI) 4: 9/11. Van! Geet (Ned.). Van Oosterom (Ned.). Scholl (Ned.) 3'/s12. Bakker (Ned.) 2. j AUXERRE Tourwinnaar Jan] Janssen is maandag zevende gewor den in de 9e ronde van SeignelayJ waarin 55 maal een parkoers van 1820 meter moest worden afgelegd. De Fransman Gilbert Bellone zege vierde. Hij legde de 100 km af in 2 uur 41 min 20 sec. De Italiaan Bitossij werd tweede op 1 min 50 sec. De Fransen Poulidor en Bernard Guyot gingen direct na Bitossi als derde en vierde over de streep. Jan Janssen had 2 min 50 sec. achterstand. MüNCHEN Tom Okker is als eerste geplaatst voor de internatio-) nale tenniskampioenschappen van Beieren, die woensdag in München beginnen. Indien alles volgens het idee van het plaatsingscomité ver loopt, zal de Nederlandse kampioen in de finale de Westduitse Davis Cup-speler Wilhelm Bungert, als tweede geplaatst, treffen. Aan de kampioenschappen nemen 1 verder o. a. Martin Mulligan. Ion Ti- I riac, Ingo Buding, Milan Holecek Boro Jovanovic, Mark Cox en Jan Kukal deel. Bij de dames is de En gelse Virginia Wade als eerste ge plaatst DEN HAAG In juni zijn 9.812 woningen gereedgekomen. Dat is ruim 3000 minder dan in dezelfde maand van 1967, toen 13.038 wonin gen werden afgeleverd. In het eerste halfjaar van 1968 kwamen in totaal 55.603 woningen gereed, ruim 8000 minder dan in de overeenkomstige periode van 1967 (63.326). Vorige maand werd een begin ge maakt met de bouw van 9.472 wo ningen (in juni 1967 12.114). In het eerste halfjaar van 1968 startte men met de bouw van 61.965 woningen I (eerste halfjaar 1967 63.557).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6