h Ambtenaar H. Winkelma bouwde twee pijporgels Brand in drukkerij De Bruin Teleac start met cursus muziek voor amateurs i Kortebaandrav erij in Voorschoten Raad van Leiderdorp aanvaardt scholennota Advertentie versnelde bouw van Koororgel Menie voor bloed aangezien Burgerlijke stand van Zoeterwoude KOMEND SEIZOEN GEEN RUSSISCH MEER Burgerlijke stand van Rijnsaterwoude Kritiek van r.k. kant afgewezen Met materiaal uit eind 1700 Trapveld voor jeugd van Nieuw-Vennep NIEUWE LEIDSE COURANT ALPHEN Gistermiddag om 5 voor 6 brak brand nit in de druk kerij De Bruin aan de Juliana- straat, welk pand, dat eigendom is van de gemeente Alphen, aan de Rijn staat. De brand dit zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, bleek te zijn ontstaan in een hoe veelheid afvalpapier aan de ach terzijde. Onder leiding van de commandant van de brandweer, de heer A. Korver, werd het vuur snel met de nevelstraal aangepakt. Ook werd het vuur met een aantal lagedrukstralen bestreden. Spoe dig was men de brand meester. Het bleek, dat er zowel aan de ma chines als aan de voorraden na pier en drukwerk aanzienlijke schade was aangericht, die in de duizenden guldens loopt Pand en inboedel, waarvan Phoenix N.V. eigenaresse is, zijn verzekerd. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld. ALPHEN Het ongeval dat in de nacht van zondag op maandag plaats had en waarbij enkele jonge- mensen van de camping De Roer domp te Nieuwkoop betrokken wa ren, bleek minder dramatisch dan het zich liet aanzien. De politie is er niet precies achter gekomen wat de oorzaak was van de achtervol ging. Volgens beweringen ging het om een geval van aanranding, maar in Nieuwkoop was niets hierover bekend. De 18-jarige jongeman, die op de hoek van de Conradstraat en Maas straat uit een busje viel, bleek ge lukkig ook niet zwaar gewond, want hij kon op de brommer naar huis. Maar gelijk met hem tuimelden en kele bussen rode menie naar bui ten, die open gingen, en daaruit ont stond de indruk dat de Rotterdam mer in het bloed lag. Beter zo dan anders, maar het blijft maar een vreemd geval. ALPHEN Zoals enige weken geleden in de rubriek !*-rknieuws te lezen was, ontving ds. H. Koud- staal. Hervormd predikant te Ouds hoorn (wijk II), een beroep naar Vlaardingen. Dit kwam juist, toen de dominee met vakantie zou gaan. Daarom is de beslissingstermijn voor hem met drie weken verlengd. Deze week zal hij Vlaardingen be zoeken en aan het eind van vol gende week zal hij de beslissing nemen. ALPHEN Op de Oudshoorn- se weg nabij de kruising met de Kalkovenseweg reed gistermiddag om kwart voor zes een 16-jarige bromfiteser uit Koudekerk aan den Rijn met grote snelheid tegen een links afslaande personenwagen, be stuurd door een inwoner van Hoog- made. De bromfietser liep een her senschudding op. Hij is naar zijn woning vervoerd. Bromfiets en auto werden ernstig beschadigd. ALPHEN Kandidaat P. Beek huis te Eemdijk heeft voor het be roep, door de Chr. Gereformeerde kerk alhier op hem uitgebracht, be dankt. Academische examens AMSTERDAM V.U. Geslaagd voor de examens godgeleerdheid, propedeu tisch: K E Bras (Utrecht). A G Brouwer (Rotterdam). H Sysllng (Warnsveld); H Veer (Dulvendrecht): L van Wijngaarden (Ridderkerk): doctoraal: J Faber (Zand- voort) cum laude: rechtsgeleerdheid doc toraal: C de Groot (Den Haag): mevr. G D Jongevos-v d WoestIJne (Amstelveen): G J Kampman (Rotterdam). J W Mekking (Amsterdam). P van Vliet (Amsterdam) Geneeskunde, seml-arts: mevr G B om- bcrg-Vermelden (Amsterdam). H J Blom berg (Amsterdam), mej. C Th Verloop tl.eidschendam), J K Boeljlnga (Amstel veen), H Kamstra (Driehuls). H D R Kui pers (Amsterdam): arts: W H Borkent (Amsterdam), R H Helnen (Amstelveen). J D R Malcolm (Gent-Belui*). P H NtJkamp (Amsterdam). K H Oei (Hulzen). B van Rijswijk (Amsterdam), J C A Spranzers (Amsterdam). j Letteren kandidaats: nederlands: H Meijer (Dordrecht); frans: mevr. T R I Schravesande-Zuldervaart (R'dam). mej. J A Smltskamp (Voorburg). D Verloop (Leldschendam): semletlsch: W Raven Amsterdam): geschiedenis: J Hamelink (Terneuzen). D Koolstra (Leeuwarden): doctoraal: klassieke talen: L de Blols (Vlaardingen) cum laude. P van Tuinen iDokkum)nederlands: T de Boer (Dok- ktim): frans: M G J Meester (Amster dam); geschiedenis: mevr. G Domlnl- eus-Sevenster (Wemeldlnge), A Postma (Lelden). O H van der Wel) (Vlaardingen) Sociale Wetenschappen. kandidaats: psychologic: S J Slnnema (Hilversum); mél. A A Stroo (Serooskerke): M A A van der Veer (Den Haag): H Werners (Vroomshoop): doctoraal: psychologie: mei M C G 3 van Dongen (Koog a/d Zaan), mej. V E J Mink (Arnhem) Wijsbegeerte: kandidaats: B Voorsluis (Amsterdam): doctoraal: A P Bos (Neder- horst den Berg) cum laude. DINSDAG 30 JULI ZOETERWOUDE GEBOREN: Renke, d van J G Eernisse en van H Hoogerwerf; Johanna P d van B Hulsbos en van M M Tromp; Catha- rina E M d van A J Choufoer en van C J M Brouwen Danielle A d van D Sopar en van M C M van Swie- ten; Engelbertus M z van C Th van Bemmelen en van A W v d Nieu- wendijk; Marco J z van J C van Mil en van J G A Pieterse; Maria L H d van G P Paardekooper en van C L H van Kampen: Thomas J z van C Westdijk en van H Wind- horst: Elisabeth A W d van GAM van der Hoeven en van A G van Bemmelen. GETROUWD: P C van Giezen en L M M van Gent; C J van Leeuwen en M G C van Burik: D Rietveld en H Stouthart: R Leoncini en M C C J W Kortmann. G M de Jong en M H E E Vlasveld. L M van Leeuwen en M Faas: H W P Verhagen en J W E van der Hoeven. OVERLEDEN: J M Elderhorst, 73 jaren. NIEUWKOOP Als tijdelijk di recteur gemeentewerken is met in gang van 1 augustus benoemd de heer M. Overgaauw, die tot aan zijn pensionering hoofd van de af deling riolering en bestrating van de gemeente Den Haag was. DELFT De televisie-academie Delft (Teleac) ziet geen kans meer om een vervolgcursus Russisch op het scherm te brengen. Hoewel de Teleac een half uur meer zendtijd in de week heeft gekregen bleek de tijd voor voorbereiding voor een nieuwe Rus sische cursus toch te kort. Daarom zal pas in september van het volgen de jaar met de vervolgcursus ge start worden. In het half uur zend tijd dat men nu extra gekregen heeft is een cursus Frans geprogrammeerd. Voor de Russische cursus bestond relatief grote belangstelling. De weke lijkse lessen bleken in een enorme be hoefte te voorzien, aldus de heer En- gers van Teleac. In het prioriteitenprogramma van Teleac stond Russisch dan ook boven aan, maar helaas bleek dat men op een zo korte termijn geen vervolgcursus in elkaar kon zetten. Het samenstellen van een nieuw programma brengt ove rigens ook andere moeilijkheden met zich mee. Men hoorde nu pas op het RIJNS ATERWOUDE Geboren: Ronald Leonard zv C de Wagenaar e.v. M H van de Nieuwendijk, Molen pad 23; Herman Machiel zv B Wes- terhoud e.v. C C van Capel. Zonne- dauwlaan 17; Adrianus Jozes Corne lls zv A J M de Boer e.v. D M M Wesselman, Sschoolstraat 1; Robert zv H M G van Bekkum e.v. G. Sneeuw van Wassenaerlaan 1. Gehuwd: Anthonius Hendrikus Van Santen 26 jaar te Zoeterwoude en Barbera Helena van Haaster 26 jaar; Jacobus Theodorus Nenricus van Paassen 29 jaar te Schipluiden en Catharina Wilhelmina Maria van der Meer 28 jaar; Adrianus Gerardus Heemskerk 25 jaar te Alphen aan den Rijn en Helena Simonia Maria van der Salm 22 jaar. Stephanus Tukker en gezin. Leidse- RIJNS ATERWOUDE Gevestigd: vaart 1 uit Amsterdam; Arieda Vonk e.v. Veenman, Zonndauwlaan 14 uit Leiden; Bernard H R Jansen a/b woonschip uit Schiedam; Willem B A N Veenman. Zonneduawlaan 14 uit Leiden; Fransiscus A W Kerkhoff, lemke Bos e.v. Kerkhoff, Zonnedauw- Zonnedauwlaan 8 uit Uithoorn; Wil- laan 8 uit Uithoorn; Gerrit de Groot en gezin. Herenweg 88a, uit Barne- veld; Robert Goedhart, Zonnedauw- laan 10 uit Heemstede; Ingetje v.d. Heyden e.v. Goedhardt, Zonnedauw- laan 10 uit Rotterdam; Robert J Kok Zonneduawlaan 16 uit Ter Aar; Doodeman e.v. Anna M van Dam, Zonnedauwlaan 3 uit Bloemendaal. Anthonius J van Zwol en echtgen. Zonnedauwlaan 12 uit Amsterdam; Cornelis E van Ruiten en gezin Zon nedauwlaan 11 uit Leimuiden; Johan na M van Ruiten, Zondauwlaan 11 uit Leimuiden: Johannes J Jesayes, Zon nedauwlaan 22 uit Nieuwveen; Cor nelia Reumerman Herenweg 165 uit Utrecht; Nicolaas W J van der Salm, Woudsedijk 2 uit Bodegraven; Robert M Hoogmoed Zonnedauwlaan 5 uit Maartensdijk; Behnken e.v. Johanna Hoogmoed. Zonnedauwlaan 5 uit Hil versum. Arie Vrolijk en echtgen. He renweg 55 uit Woubrugge: Johannes W M van Dam, Zonedauwlaan 3 uit Haarlem; Frank B van Rijk en echt gen. Zonnedauwlaan 1 uit Utrecht: Daniël F J Touw en echtgen. Zonne dauwlaan 7 uit Amsterdam. Vertrokken: Jan van Stuyvenberg en echtgen a b woonschip naar Rot terdam; van Haaster e.v. Barbera van Santen Hereweg 19 naar Pijnacker; van der Salm e.v. Helena S M Heems kerk. Woudsedijk 2 naar Alphen a.d. Rijn; van der Meer e.v. Catharina W M van Paassen, Woudsedijk 1 naar Schipluiden: Hans Balder en echtgen. van Wassenaerlaan 3 naar Leimuiden. laatste moment dat men zendtijdver ruiming kreeg en aangezien de voor bereidingstijd gemiddeld een jaar be draagt had men haast geen mogelijk heid om het budget aan te passen. NOTENSCHRIFT Niettemin start Teleac op 21 septem ber met een nieuw programma van t.v.- cursussen, op zaterdagochtend van half tien tot half twaalf met herhalingen door de week na het laatste NTS-jorn- naal. De cursus „Noten en tonen", een mu- ziekcursus voor amateurs is een van de spectaculairste programmapunten. Het doel van deze cursus is amateur musici een betere muzikale ontwikke ling en beheersing van het noten schrift te bieden. Ook de Vlaamse BRT toont belangstelling voor deze cursus. Voor de studiebegeleiding zijn studie boeken en grammofoonplaten beschik baar. Een tweede opmerkelyke cursus is de cursus „Kjjk eens wat ik zeg" een leergang llplezen voor slechtho renden en doven. Deskundigen uit het dovenonderwjjs verlenen hieraan hun medewerking. In de 18 lessen wordt systematisch gewerkt aan het leren zien wat de ander zegt (spraak- afzien). In de lessen komen ook speel- scènes voor. Als üerde aan de start verschijnt een cursus meten en vergelijken die han delt over de kwantitatieve methoden in de wetenschap en techniek. De cur sus tracht in dialoogvorm' de drempel vrees weg te nemen voor wiskundige methoden die in het dagelijks leven een zo grote rol spelen. Docenten zijn drs. H. van Praag en W. A. C. Whitlau, die ook de cursus logica presenteer den. FRANS De nieuwe cursus Frans (30 lespro gramma's die starten in november) is gebaseerd op een serie van de ORTF. De cursus is een combinatie van door Franse acteurs gebrachte speelscène's en theoretisch onderricht. Voor de cursusvoorlichting worden via de t.v. speciale voorlichtingspro gramma's uitgezonden die ca. 5 mi nuten zullen duren. In deze program ma's wordt een samenvatting gege ven van de verschillende cursussen. Teleac heeft voorts plannen voor cursussen over tuinbouw, universi teit en hogeschool, wiskunde, export en onderwijs en didactiek. LEIDERDORP Hoofdschotel in de Leiderdorpse raad was gister avond het voorstel tot het treffen van maatregelen voor de realisering van een zestal scholen. Zoals bekend wordt dit voor deze gemeente een dringende aangelegenheid. Een eerder in de raad aanvaard voorstel om de gelden te lenen van de Raiffeisenbank werd door Ged- Staten niet goedgekeurd. Om de bouw van de scholen in de komende jaren mogelyk to maken, zal er een bedrag nodig zyn van 3.595.000. Op dit moment is uit eigen middelen een bedrag van 350.000 beschikbaar. Het college is bly dat het met dit voorstel kan komen, zei burgemeester Gallas. Veel besprekingen zün eraan voorafgegaan. Japans handelscentrum koml in Amsterdam AMSTERDAM Ds Vereniging voor Handelspromotie in Yokohama (Japan) heeft besloten in Amsterdam een centrum te vestigen met een per manente expositie van Japanse pro- dukten, dat als handelscentrum kan functioneren. Dit centrum dat mogelijk al in sep tember geopend kan worden zal gesubsidieerd worden door Japanse overheden o.m. de stad Yokohama. De vereniging omvat 56 handelshui zen in Yokohama. De heer J. M. Tieken (KVP) vond het voorstel voor zijn fractie maar teleurstellend. Het rk onderwijs wordt slecht bedeeld. Dit is niet de schuld van het katholieke schoolbe stuur. maar van het college van B en W. U werpt een onverdiende blaam op het schoolbestuur, aldus een opgewonden heer Tieken. De heer R. Poels (WD) vond de argumentatie van het voorstel niet prettig. Wij zullen scholen moeten' bouwen en dan moet de rijksover heid ons de weg maar wijzen om aan de middelen te komen. De heer A. Kleisz wilde wel eens weten wat er zou gebeuren als de gemeente er verder niets aan deed door gebrek aan Financiële midde len. Burgemeester Gallas zei dat het college een andere opvatting heeft dan de heer Tieken. Er is nauw overleg geweest met het rk school bestuur en de rk kerk. Er zyn door het college suggesties gedaan om trent beschikbare grond. „Dat het schoolbestuur geen con crete beslissingen heeft genomen mag u zeker het college niet ver wijten. U mag gerust weten dat het college zeer ontstemd is over de gang van zaken zoals u die voor stelt. Wij hebben er van onze kant alles aan gedaan en als er een schul dige is dan niet liet college. Tot he den wachten wij nog op een aan vraag van het schoolbestuur om trent grond voor een rk school". Het college is het geheel eens met de opmerkingen omtrent de finan ciering. Wij moeten echter ook be grip hebben voor de moeilijkheden die de provincie heeft met grote uitgaven. Door niet te bouwen zijn de problemen niet opgelost. „Wij zullen als gemeente een oplossing moeten zoeken. Dit is een belang rijk besluit en met deze bouwnota mogen wij de toekomst met ver trouwen tegemoet zien." Overigens was de raad nog in vakantiestemming (vier leden wa ren afwezig). De meeste agenda punten waren hamerstukken, waar onder het verlenen van medewer king aan het bestuur van het prot.- chr. onderwijs tot de bouw van een gymnastieklokaal bij de Willem de Zwijgerlaan en een krediet voor verbetering van de speelweide in het Zijlkwartier. De raad stelde ook een krediet van f 9050 beschikbaar voor de ver plaatsing van het clubgebouw van de korfbalvereniging naar de voor malige Marijkeschool aan de Hoofd straat om in het tekort aan ruimte van de muziekschool te voorzien. RIJSWIJK Den Haag en omge ving staat bekend als een centrum van orgelliefhebbers. De vele orgel concerten, die in Den Haag en Rijswijk worden gegeven, worden drukker bezocht dan elders. Den Haag, Rijswijk en Voorburg tellen immers tientallen goede nieuwe or gels. De echte orgelliefhebber heeft daar nog niet genoeg van. Er zijn er, die voor zichzelf een pijporgel heb ben gebouwd, daarbij geholpen door andere gelijkgestemde orgelvrien den. Zo ook de heer H. Winkelman (43) archivaris van de Hervormde Ge meente van Rijswijk in zijn vrije tijd en archiefambtenaar van het ministerie van Onderwijs voor het dagelijks brood. Als kleine jongen kwam hij in de oude Dorpskerk on der de indruk van het orgel, want in deze kerk was zijn vader diaken. Hij werd geboeid door het prachtige instrument en leerde het bespelen. Het duurde niet lang of hij kende alle geheimen van het inwendige van de koning der muziekinstru menten. Net zoals van zovele orga nisten was het ook van de heer Win kelman de grootste wens eens een eigen pijporgel in de huiskamer te hebben. Als zo'n wens eenmaal sla peloze nachten gaat kosten, besluiten ken om zelf een instrument te gaan vele de stoute schoenen aan te trek- bouwen. In 1955 was de toen 35-jarige Win kelman zever. Tot 1962 maakte hij in zijn vrije tijd in zijn huis aan de Bilderdijklaan een windlade, een me chaniek en een balg Het pijpwerk heeft hij voor een klein gedeelte laten maken bij een orgelbouwer. Toen kwam het probleem van de kast. Hiervoor had de heer Winkelman een oud secretaire-meubel gekozen. „Dit orgel is een beetje uit zijn krachten gegroeid. Voordat ik ging bouwen had ik een bepaalde dispositie VOORSCHOTEN Begunstig door stralend zomerweer liepen voor ongeveer tweeduizend toeschouwers 21 paarden in een kortebaandraverij om eer en geldelijke winst. Na een trage start ontspon zich een spannende strijd, die in de be slissende omloop de hengst Midas G van de stal Zanthos met rijder H. J. Pools als winnaar aanwees. De twee de prijs was voor Brunhilde N., uit de stal M. M. Daalhuizen (rijder J. de Leeuw); de derde voor Zephyr Scotch eigenaar N. J. van Reeuwijk en rijder M. A. Pools. In totaal was aan prijzen beschik baar f 2.500. De eerste prijs leverde f 1200 op. de tweede f 600, de derde f 325 en het restant werd verdeeld NIEUW-VENNEP In de woon wijk Nieuw-Vennep-west bestaat grote behoefte aan speelgelegenheid voor de kinderen. Dit blykt mede uit het feit dat door de omwonende jeugd het aan de korfbalvereniging K.I.O.S. verhuurde terrein veelvul dig als speelveld wordt gebruikt. B. en W. hebben daarom een plan doen ontwerpen voor de aanleg van een trapveld en een kleuterspeel- plaatsje op een inpandig terrein tussen de Gelevinkstraat en de Schoolstraat. De kosten van uitvoe ring worden geraamd op f 7.500 in totaal. onder de nummer 4 t.m. 6: Antilope R-. Vincent Hollandia en Barrelina. In de tweede omloop waren in de baan: Antilope R; Double Deter; Vincent Hollandia; Zorro D'Aster; Barrelina; Cromwell W.: Midas G.; Avirt Scotch; Bijou: Brunhilde N.; Zephyr Scotch. De totalisator maakte goede za ken. De organisatie was in handen van het comité „Paardesport Voorscho ten": de baan was uitgezet op de Prins Bernhardlaan. Wedvlucht Ons Genoegen KOUDEKERK De P.V. Ons Ge noegen nam met 199 duiven deel aan de wedvlucht vanuit St. Chris- lain over een afstand van 196 km. De duiven werden gelost om 12.30 uur. Aankomst eerste duif 16 uur en 50ste duif om 16.20 uur. Uitslag: 1, 24, 31, 36, 47 en 50 Jac. de Jongh; 2, 28, 33, 34, 38 en 49 J. Faber; 3, 29, 43, 46 en 48 Combinatie Hoogenboom; 4, 9, 14, 15, 18 en 44 H. van Vegte en Co; 5. 8, 11, 13, 16. 19, 20, 21, 22, 26. 35, 40 en 41 gebroe ders De Wit; 6. 37 en 45 L. A. Smit; 7. 10, 17, 30 en 32 C. van Klaveren; 23 en 42 H. Schellingerhout; 27 M. Schellingerhout. HAZERSWOUDE GEBOREN: Jan Adriaan, z v Laban, C en Brem- mer, N. ONDERTROUWD: Ravensbergen, Jacobus, 28 j en van der Ven, Ge- rarda Johanna, 24 j. De heer H. Winkelman is in zijn nieuwe flat aan de Haagweg bezig om zijn pijporgel weer in de oude secretaire te bouwen. in het hoefd, prachtig geschikt voor deze oude secretaire. Voor de bouw had ik de hele zaak in 't 'noofd zitten. Er kwam geen tekening aan te pas. De secretaire bleek uiteindelijk te klein te zijn. zodat er pijpen bovenop en er naast zijn gezet". Enkele weken geleden verhuisde de heer Winkelman van de Bilderdijk laan naar de zogenaamde Rutgesflat op de hoek van de Haagweg en de Herenstraat. Het gevolg van deze ver huizing was, dat hij zijn orgel uit el kaar moest halen. Thans is hij bezig om het instrument in zijn nieuwe wo ning weer op te bouwen. Voor de orgelliefhebbers geven wij hier de dispositie van dit instrument, verdeeld over twee manualen en een vrij pe- aaal. Hoofdmanuaal: Holpijp 8', Octaaf 2', Octaaf 1 3/5' diskant, Quintadena 4', Quint 1 1/3' terts. Quint 2 2/3' diskant. Tweede manuaal: Roerfluit 4'. Octaaf 1', Cimbel 1' sterk en Regaal 8'. Pe daal: Bourdon 8' en Fluit 2'. KOORORGEL „Ik was blij met de benoeming van de heer Joh. Lemckert tot organist van de Oude Dorpskerk. Binnenkort wordt het orgel "uitgebreid met een vrij pedaal. Bij concerten ontdekte Ik, dat erin deze kerk behoefte was aan een koororgel, vooral na de laatste restauratie van de kerk. 'k Had nog wat hout liggen en nog wat andere materialen en in 1966 begon ik met de bouw van een orgel, dat ik tot kooror gel voor de oude kerk bestemde, 'k Ilad alle tijd om m'n plan uit te wer ken. Bovendien gaat zo'n bouw nogal wat geld kosten". De heer Winkelman begon met de bouw van de windlade. „Dit i 't hart SLO van het orgel. Hierop komen de pi; pen te staan. Toen ik de gaten vo< deze pijpen had geboord, kreeg ik va een orgelvriend een telefoontje, die d hele bouw verhaastte". De orgelvrienc die de heer Winkelman belde, deeld hem mee, dat in een advertentie ie mand in Scheveningen oud pijpwer te koop aanbood. „Ik ben naar h« adres toegegaan. Wat ik daar za*"P"" overstemde m'n stoutste verwachtte gen. Die hele Scheveningse kamer la vol met pijpen, die afkomstig bleke j'f te zijn van een achttiende eeuws ka "TJfc tf binetorgel, in die tijd gebouwd doo de beroemde orgelbouwer Hes ui Gouda. Het bedrag, dat voor de hele zaal werd gevraagd, kon ik niet betalen' De heer Winkelman legde zijn pro bleem voor aan de kerkvoogdij, di hem toestemming gaf voor de ker alles te kopen wat hij nodig had. Wat was ik blij met deze beslis sing. De kerkvoogdij had als enig voorwaarde gesteld, dat het orgel n de afbouw tijdelijk dienst zou moeter doen in de nieuwe Verzoeningskerk ii Steenvoorde. Binnen korte tijd hoop men voor deze kerk een definitief or gel te bestellen, waarna het nu doo mij gebouwde koororgel de definitie Op ve plaats krijgt in het koor van d Cier Oude Kerk aan de Herenstraat". land De heer Winkelman ging toen bou< bij wen in versneld tempo. Het pijpwerk paste wonderwel op de reeds dooi Hiei hem gemaakte wlndbladen. „Het waj tuss alles met elkaar een dispositie die ik de 1 ongeveer in m'n hoofd had". Korj wer voor de Paasdagen had de heer Wlnj keiman het orgel klaar. Hij had hel opgebouwd in de Oude Kerk. Vandaal werd het naar de Verzoeningskerk gei bracht, waar het op de eerste Paasdag werd bespeeld. Oudue klank Dit orgel heeft slechts een manuaa en een aangehangen pedaal. De dispostie luidt: Holpijp 8' (geheel ge maakt van eikenhout), Octaaf 2' Quint 1 1/3', Octaaf 1' en Prestant 8' discant. Dit laatste register staat in het front van het orgel, waarvoor ds P. Jonges het ontwerp voor de kas maakte „Deze Prestant was geen een heid. Het was eigenlijk een samen raapsel van oude pijpen. Die Scheven- inger zei tegen me: neem die troep ook maar mee'. Het is nu een prachtig register ge worden met een oude klank. Nu moet ik voor dit orgel nog een Regaal 8] maken. Daarvoor is nog ruimte in de kas. De tongen en kelen van dezt pijpen zijn al klaar. Alleen moet ik d« schalbekers nog maken". De windmai chine voor dit orgel is nieuw, gekochj in Duitsland. Tijdens de bouw heeft de het Winkelman eni„e hulp gehad, o.i van de heer Middendorp, die enkel onderdelen van de registermecha niek maakte. Bij het stemmen (een moeilijk karwei om alleen te doen)1 kreeg hij hulp van zijn orgelvriend Schippers. Voor dit orgel werd door de kerk voogdij de 23-jarige Hugo van Dalen, kleinzoon van de bekende pianist Hu- go van Dalen, benoemd tot organist. Nu ook dit orgel al enkele maan den zonder enig mankeren Op vaste tijden een eigen geluid laat horen, heeft de heer Winkelman inmiddels al weer bouwplannen voor een orgel „Ik heb nog wat oude pijpen liggen. Misschien vormen deze pijpen met elkaar enkele kleine registers. M'n wens is nu om daarvan nog een por tatief je te bouwen met twee stem metjes of zo". En dan. Regelmatig gaat de heer Win kelman naar de Hervormde Ver zoeningskerk in Steenvoordeom het daar door hem voor de oude dorpskerk gebouwde koororgel te bespelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4