s JAMIN TOF' ZOEKT AKKOORD Reactie verset op pil-verbod: en berusting Commentaar car n Australische wezen toch naar Uitgeest PRIESTER KRIJGT 'T MOEILIJK Het Kwartet Yrij warm theespritsjes Topberciad bij stationnetje Noord-Vietnam: geen dialoog met Saigon Toestand in Gary is nog gespannen Moskou verwerpt westelijk protest Vrouw krijgt nieuw hart in Houston van deze glanzende onder- zettertjes met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! T ieuwe Leidse Courant Dinsdag 30 juli 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen rectcur: F. Dicmcr (ofdredacteurDr. E. Oiemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik houd niet van principes. Ik verkies vooroordelen. WILDE Russische tankbataijons zet ten hun opmars voort zie pag. 5 „Je mag altijd nog bij mij op bezoek komen, Jan." DE BILT Een uitgebreid hogedrukgebied strekt zich uit van het zeegebied ten westen van de Britse eilanden tot Zuid- Scandinavië. Boven Spanje en Zuidwest-Frankrijk is de druk relatief laag. Tussen beide syste men staat een oostelijke tot noord oostelijke luchtstroming, die boven een groot deel van West-Europa in het algemeen droog weer bracht. Alleen in Zuidwest-Frankrijk traden bij temperaturen van om streeks 28 graden verspreide on weersbuien op, terwijl de ooste lijke wind op de oostkusten van de Britse eilanden voor de aan voer van vochtige en wolkenrijke lucht zorgde zodat het in die ge bieden somber weer was. In de oostelijke luchtstroming bevindt zich boven land in het algemeen weinig bewolking, zodat de middagtemperaturen waarden tot omstreeks 25 graden in onze omgeving bereikten. In deze weerstoestand komt ook in het komende etmaal weinig verande ring, zodat opnieuw zonnig en vrij warm weer verwacht wordt DE BILT Zonnig en warm weer, maar in de namiddag en avond kans op een enkele lokale bui. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Strandweer Een sterk hogedrukgebied blijft fraai zomerweer brengen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Tempe ratuur 23 tot 25 graden, zeewater 17 gradeh. Vooruitzichten: Voorlopig zomers strandweer, waarbij de tempera tuur ook langs de kust tot 25 gra den of iets hoger kan stijgen in de komende dagen. morgen voordeel 250 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk k PARIJS Vorige week vrijdag is van een basis in Zuidwest-Frankrijk een ballistische lange-afstandraket afgeschoten, in de richting van de f Atlantische Oceaan. De proef is be vredigend verlopen. Het was een l tweetrapsraket, geladen met tien ton I brandstof. De reeds direct fel omstreden pauselijke encycliek, waarin het gebruik van de pil en andere voorbehoedsmiddelen wordt ver oordeeld, werd gisteren op een persconferentie in Vaticaanstad bekendgemaakt door mgr. Lam- bruschini. Gesprok tverd vandaag voortgezet President Tito alsnog naar Praag Spanning in Tsjechoslowakije Het overleg in Cierna: capitulatie, catastrofe of compromis? Het Zuidslavische blad Borba houdt het op het laatste. Dat zou echter niet betekenen dat het beleid van een der partijen moet wor den gewijzigd. Ook uit het feit dat het gesprek langer dan één dag duurt, leidt men af dat de standpunten nader tot elkaar zijn gekomen. De encycliek (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG In Tsjechoslowakije werd vanmiddag nog steeds met spanning gewacht op het tweede communiqué over de topconfe rentie in Cierna aan de Theiss. De eerste officiële mededeling, die gisteravond laat wereldkun dig werd gemaakt, behelsde de weinig zeggende woorden dat de Russische en de Tsjechische de legaties hun meningen en hun standpunten hadden uitgewis seld en dat de besprekingen in de nacht zouden worden voort gezet. Dat de discussie verder gaat kan er volgens waarnemers in Praag op wijzen, dat beide partijen doelbe wust naar een akkoord streven. Aan vankelijk zag het er naar uit dat de besprekingen één dag zouden duren- Maar na het communiqué van gis teravond meent men dat vandaag in de loop van de dag het overleg zal eindigen. Vliegtuigen zouden al ge reed staan om de Tsjechische leiders naar Praag terug te brengen. Naar Canossa Officieel wist men vanmorgen nog niet of de reis van de zware Tsje- choslowaakse delegatie naar Cierna een gang naar Canossa is geweest. Evenmin was op het moment van schrijven bekend of de even zware Russische delegatie, die zich gesteund wist door de meeste Oostblok-staten, en die erop uit was de Praagse her vormer weer in het rode gareel terug te brengen, water in de wijn heeft moeten doen. Hoewel de pioniers van demo- cratiserings- en liberaliseringspro ces partijleider Dubcek en parle mentsvoorzitter Smrkovsky vlak voor hun vertrek naar de door hun bondgenoten getimmerde beklaag denbank manhaftig hebben verklaard geen stap op de ingeslagen weg te willen teruggaan, kan er door de te genpartij zodanig zijn gemanoeu vreerd dat ook de sterkste geesten moesten falen. In dat geval moet aan militaire in terventie of economische sancties worden gedacht, waarvan de geschie denis bewezen heeft dat deze wel de gelijk in het orthodoxe commu nistische imperialisme passen. Hoop en vrees Over deze problematiek, over deze ernstigste crisis in het Oostblok sinds Tito als communistenleider van Zuidslavië een eigen politieke baan ging beschrijven, leven de 14.5 mil joen Tsjechoslowaken deze dagen tussen hoop en vrees. Men weet het en men spreekt het ook uit: de topconferentie in het klei ne Cierna houdt slechts drie moge lijkheden in, namelijk een capitula tie, een compromis of een catastrofe. Naar inmiddels in Praag verluidt, zouden president Tito van Zuidslavië en partijleider Ceausescu van Roe menië alsnog deze week op bezoek komen. Zoals bekend is Tito de grondleg ger van het democratisch-socialisme, zoals dit thans door Dubcek wordt voorgestaan. Roemenië geeft er het afgelopen jaar steeds meer blijk van dezelfde kant uit te willen. Beide staatslieden staan sympa thiek tegenover de nieuwe koers in Praag. De bezoeken zijn dan ook be doeld om het liberaal-progressieve bewind van Tsjechoslowakije een hart onder de riem te steken. (zie ook pag. 5) In het diepste geheim voeren in Cierna Nad Tisou, Tsjechoslowakije, leiders uit Praag en Moskou hun besprekingen. De bovenste foto, die slecht overkwam, toont van links naar rechts Brezjnjef, Kosygin en Podgorny (links op de achtergrond Soeslof). Onder: het stationsgebouw tje, waar de besprekingen plaats hebben. BERGEItlEESTERSECHTPAAR KOG DEZE WEEK DE jVIEtlffE OUDERS HAARLEM De uit Austra lië afkomstige wezen, die als ge volg van een familietwist al drie weken zijn ondergebracht in een tehuis te Halfweg, hebben een nieuwe vader en moeder. Nog deze week zullen zij worden ondergebracht bij het burgemees tersechtpaar van Uitgeest, de heer en mevrouw Aalders. Zij zijn door de Raad voor Kinderbescherming te Haarlem aangewezen als de nieu we ouders, ondanks het verzet van de familie van de kinderen. Deae beslissing komt na een uit spraak van de Haarlemse rechtbank, die de r.k.--vereniging voor kinder bescherming als voogd heeft aange wezen. De familie van de kinderen is in middels tegen het besluit van de rechtbank in beroep gegaan. Dit be roep kan echter niet voorkomen, dat de kinderen deze week definitief naar Uitgeest gaan. Beroep De rechter heeft de mogelijkheid •tot beroep namelijk praktisch onmo gelijk gemaakt door aan het vonnis „uitvoerbaarheid van de uitspraak bij voorbaat" te verbinden. De kinderen, Mary-Ann (elf), Ca rolina (zes) en John-Peter (ander half) kwamen bijna een maand ge leden op Schiphol aan. Burgemees- (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het ziet er niet naar uit dat paus Paulus met zijn jongste encycliek de rust in zijn kerk hersteld heeft. Er zijn reeds tekenen dat de grote controverse pas nu zal beginnen. Weer is de Nederlandse kerkprovincie het felst in haar kritiek. Vooraanstaande rooms-katholie- ken, onder wie twee vicarissen-generaal, hebben al ronduit gezegd dat het r.k. kerkvolk de uit spraak naast zich neer kan leggen. Hevig verontrust heeft de meest conservatieve bisschop van ons land, Moors van Roermond, reeds om een bijeenkomst van het episcopaat ge vraagd. De vergadering zal waarschijnlijk op 12 augustus worden gehouden. Zoals wij gisteren in onze laatste editie reeds meldden, hebben voor aanstaande rooms-katholieke priesters bezwaar tegen deze ency cliek, omdat de paus wel gesproken heeft tot, maar niet mét de kerk. Deze encycliek gaat in „tegen het meerderheidsstandpunt van de pauselijke adviescommissie inzake geboortenregeling, tegen het meer derheidsstandpunt van de mo raaltheologen, tegen het meerder heidsstandpunt van het internatio nale lekencongres en tegen het stand punt van een groot gedeelte van het wereldepiscopaat", zeggen zij. „Voor ons blijft de discussie daar om open, want deze encycliek kan niet beschouwd worden als een on feilbare uitspraak", zeggen vica ris-generaal dr. C. Ruygers van het bisdom Breda, vicaris-generaal J. A. van Laarhoven van het bisdom Den Bosch, pater dr. W. Goddijn, secreta ris-generaal van het pastoraal conci lie, drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer, directeur van de Katholieke centrale voor geestelijke volksgezondheid, ,drs. J. M. Roof, secretaris van de Lande lijke raad voor huwelijk en gezin en prof. dr. C. T. Sporken, voorzitter van de conciliecommissie Huwelijk en gezin. Ook de Volkskrant van vanmorgen klaagt dat de paus niet geluisterd heeft naar velen in zijn kerk. In een hoofdartikel wordt ge zegd: Niet geluisterd „Maar de bisschoppensynode die vorig jaar in Rome wekenlang bijeen was, kreeg over dit probleem niet één vraag voorgelegd. Het wereldepisco paat in zijn geheel werd evenmin geraadpleegd. Sterker: De bisschop pen kregen de duidelijke vingerwij zing dat een uitlating over dit onder werp, die een andere bedoeling had dan ondersteuning van het traditio nele standpunt, Rome zeer onwelge vallig was." Bovendien wordt gezegd: „Aan de steeds algemener wordende overtui ging van de gelovigen is niet alleen voorbijgegaan bij de jarenlange voorbereiding van de standpuntbepa ling, de encycliek gaat er zelfs recht tegenin." De conclusie van de Volkskrant is: „Voorspeld kan worden dat dit pauselijk document door velen een voudig beschouwd zal worden als een onhaalbare kaart Met andere woor den: met deze encycliek.... stelt de paus stoutmoediger dan ooit zijn ei gen gezag in de waagschaal." Kardinaal Alfrink kon tot vanmor gen nog niet om een verklaring ge vraagd worden, omdat hij pas van daag uit Afrika terugkeerde. De bis schop van Haarlem, Zwartkruis, rea geerde als eerste. Hij zei: „Op dit moment kan ik alleen zeggen wat het concilie in de dogmatische constitutie over de kerk heeft bepaald over het leergezag van de paus en de bisschoppen, nl. dat de gelovigen op heel bijzondere wijze aan het authentieke leergezag van de paus instemming verschuldigd zijn, ook wanneer hij niet ex-cathedra spreekt. Dit betekent dat zij zijn hoogste leergezag met eerbied dienen te erkennen en de door hem gedane uitspraak oprecht aanvaarden vol gens de zin en de wil die hij te kennen gaf.." De andere bisschoppen die voor re acties beschikbaar waren, zagen de zaak minder lichtvaardig. De Rotter damse bisschop M. A. Jansen zei: „Het gaat om een ernstig stuk... er zal moeten worden voorgelicht en opge vangen. Dat vooral: opgevangen. We houden ons aan de encycliek, vooral als die zo ernstig is voorbereid." De gedachte van de Groninger bis schop Nierman was: „We hebben ons eraan te houden, of de inhoud beant woordt aan de verwachting van vele gelovigen is een andere zaak. Katho lieken kunnen niet langs deze ency cliek heengaan bij hun gewetensvor ming." Voor vervolg zie Dag. 2 ter en mevrouw Aalders van Uit geest, die zelf kinderloos zijn, boden aan de kinderen in hun huis op te nemen. De ouders van de kinderen kwa men in Australië om het leven. Vijftien jaar geleden 'emigreerden zij naar dat land. De familie wenste niet dat de kin deren in een neutraal gezin zouden worden opgevoed. De officier van justitie plaatste de wezen daarna in een tehuis te Halfweg. PARIJS De Noordvietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs heeft er gisteren tijdens een perscon ferentie geen twijfel over laten bestaan dat Hanoi elk idee van een dialoog met het huidige bewind in Saigon verwerpt De woordvoerder van de delegatie, Ngoeyen Thanh Le, reageerde hier mee indirect op Amerikaanse en bui tenlandse interpretaties, volgens wel ke de Noordvietnamezen de laatste weken ten aanzien van een politieke oplossing in Zuid-Vietnam een soepe ler standpunt zouden innemen dan voorheen. Rassenonlusten in VS GARY (Indiana) In de negerwijk van Gary is het vannacht weer tot on geregeldheden gekomen, nadat de bur gemeester een uitgaansverbod had in gesteld. De spanning steeg snel, nadat jonge negers ruiten ingooiden, winkels plunderden en branden stichtten. Er was ook een sluipschutter actief. De Nationale Garde van Indiana wordt gereed gehouden om in te grij pen, als de toestand de politie uit de hand zou lopen. Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 WASHINGTON De Russische regering heeft de protesten van Ame rika. Engeland en Frankrijk tegen de nieuwe Oostduitse bepalingen ten aanzien van het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn van de hand gewezen. TVE geschiedenis leert, dat een paus de eeuwen door in staat geweest is een stempel te drukken op de kerk waarvan hü de geestelijke leider was dat sterk door zyn persoonlijkheid werd bepaald. Het is de vraag, in hoeverre dat ook nog geldt voor onze tijd. Er is een ontwikkeling op gang gekomen, in het bijzonder ook door de voorganger van de huidige paus opgevangen en zelfs gestimuleerd, krachtens welke het eigen geweten van de gelovigen belangrijk aan accent heeft gewon nen. Dat dit van invloed moet zijn op de structuur, op de organisatie, van de kerk, Iaat zich begrijpen. De gelovi gen zelf zijn mondiger geworden. De accentuering van het geweten, voor de reformatorische christen een meer vertrouwd begrip, heeft tegelijk tot gevolg gehad een grotere gescha keerdheid in het denken. Het is dan ook niet moeilijk thans ook binnen de rooms-katholieke kerk een toe genomen denken in „modaliteiten" op te merken. Tegen deze achtergrond maakt de lang uitgebleven maar thans toch af gekomen encycliek over de voorbe hoedmiddelen de indruk van een zekere krampachtigheid. Die ency cliek behelst een poging van het pau selijk gezag om zich alsnog ten volle te laten gelden. De belangrijke vraag echter is, of en in welke mate dit vandaag nog mogelijk is, zeker in een omstreden complex van probic- men als waarover deze encycliek gaat. Een van de kenmerken toch van deze tijd is de behoefte aan aannemelijk gemaakt zien wat ons wordt voorge houden. Het aannemen op gezag zonder meer is er nauweyks meer bij- In dit opzicht heeft dc paus met zijn encycliek dus een duidelijk risico genomen. Dat hij daarbij vanuit eigen geweten heeft gesproken, zal voor ieder buiten kijf zijn. Als leider van zijn kerk, een wereldkerk, beseft hij een enorme verantwoordelijkheid tc dragen. Dat is een positie die tot mededegen moet nopen. Voor de reformatorische christen zal het geen vraag zijn, of de paus in tussen niet een verantwoordelijkheid op zich neemt, die niet alleen te zwaar is maar bovendien de grenzen van de ambtelijke bevoegdheid over schrijdt. Voor de reformatorische christen doet de paus, zijn eigen geweten zo ern stig nemend, tegelijk aan de gewe tensvrijheid van zijn gelovigen te kort. Zó echter zullen ook vele rooms- katholieken erover oordelen en zij doen het reeds. Vandaar de terstond aangevangen beraadslagingen over het karakter van dit stuk en over het gezag dat eraan mag of moet worden toegekend. Het pauselijk ge zag zelf is bjj dit alles rechtstreeks in het geding. De uitspraak van de paus zal haar uitwerking ook niet missen op de pogingen tot toenadering tussen de kerken van de Reformatie en de kerk van Rome. Die toenadering wordt ep onmiskenbaar door bemoeilijkt. Het moet teleurstellend werken, wanneer in een tijd van samen spreken en samen zoeken ook al iets waar door deze t(jd zozeer gekenmerkt is één man zich zozeer gerechtigd en geroepen acht tot het uitvaardigen van beslissingen die daarmee aan wezenlijke discussie zelf worden onttrokken. In hoeverre dit overigens de ontwik kelingen die in gang zjjn toch kan tegenhouden, zal de komende tijd leren. Wy zien er niet meer dan een afremmen in. HOUSTON In het St. Luke zie kenhuis van Houston (Texas) is gisteravond de 29ste harttransplan tatie ter wereld uitgevoerd. De 49-ja- rige mevrouw White Brunk kreeg het hart van de 40-jarige Betty O'Neal. De patiënt maakt het goed. Het is de eerste maal dat het hart van een vrouw is overgeplant in het lichaam van een andere vrouw en de tweede maal dat een vrouw een nieuw hart krijgt. Vorige maand kreeg een vrouw in Dallas een nieuw hart. Zij overleed echter enkele uren na de operatie. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzetterljes. De nieuwe abonnee kriigt onze krant veertien dagen gratis. betaalt: per kwartaal O per maand Inzenden aan Bureau van dit blad l I l I I I I J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1