PAUS PAULUS ZET ZIJ] GEZAG OP HET SPEL NAVIGATORS STEKEN DE HANDEN UIT DE MOUWEN is op den duur en ook mogelijk Integratie nodig c Paus verbiedt [c de pil voord voor vat idaag Verbod druist in tegen primaat van geweten Tijdens conferentie over discipelschap Uw probleem is het onze.... Maand cel om godslastering Ds. W. J. van Hoek overleden Ontmoetingsdag in Berkel Plattelandsjeugd dee sprong in de ruimt MAANDAG 29 JULI liiEL Wie het antwoord van het evangelie in zijn leven heeft leren kennen, heeft nog niet altijd een kant en klare oplossing voor al zijn vragen. Lees Joh er maar op na. In hoofdstuk 9 warre len de vragen door zijn hoofd. Graag zou hij God ter verant woording willen roepen. Hij heeft het gevoel dat er onrecht is gepleegd. Maar hij beseft dat dat niet kan. God is daarvoor te groot, te machtig, te heilig. Tegenover God staat de mens altijd zelf in het onrecht. In zijn nood roept Joh uit: „Was er maar een scheidsrechter tussen ons, die zijn hand op ons heiden zou kunnen leggen" (Joh 9:33). Maar voor ons is die „scheidsrechter"die „middelaar" er. Het is Jezus Christus die Zijn hand op „ons heiden" heeft gelegd: op God en op ons. Hij nam Gods toorn en Hij nam ons onrecht. Hij bracht God bij ons en ons bij God. Maar Hij kan ons alleen helpen als wij ons willen laten helpen. Een middelaar kan alleen iets doen als heide partijen zijn bemiddelingspoging aanvaarden. God wil. Maar willen wij ook? Anders kan Christus voor ons niets doen. De bijbel zegt: ,£)och allen, die Hem aangenomen hebben, hun heeft Hij macht gegeven om kinderen Gods te worden." Hij kan ons pas helpen als wij Hem als middelaar erkennen. We lezen vandaag: I Korinthiërs 12 1231. Kardinaal Herrera overleden MADRID Kardinaal Herrera Oria van Spanje is gisteren op 81-ja- rige leeftijd overleden aan een ontsteking van de hersenen. Hij werd door paus Paulus in 1965 pas tot kar dinaal verheven. Deze kardinaal werd pas op latere leeftijd priester. Hij begcsn als advo caat en stichtte het invloedrijke dag blad „Ya". In 1940 werd hij op 54-ja- rige leeftijd tot priester gewijd. Hij werd later bisschop van Malaga. Herrera is de tweede Spaanse kar dinaal die deze zomer sterft. Op 5 juli overleed de Spaanse primaat, kardinaal Deniel op 92-jarige leeftijd. NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-zuid (wyk- gem. Nieuwerkerk) - toez.: J. v. Dok te Noordwij k-binnen. Bedankt vooj Ouddorp (Z.H.): J. v. Rootselaar te Barneveld. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: A. Hooger- land te Werkendam. Bedankt voor Enschede: A. W. Verhoef te Barneveld. (Van onze kerkredactie) Het ziet ernaar uit dat de nieuwe encycliek van de paus zal inslaan als een bom in zijn kerk, zeker in de Nederlandse kerk provincie. Sedert bisschop Bekkers voor de KRO-televisie sprak over het primaat van het persoonlijk geweten" voelden velen in zijn kerk zich vrij van schuld over het gebruiken van voorbehoed middelen of ginger ertoe over. De nieuwe encycliek van de paus, getiteld „Humanae Vitae" (Menselijk leven) probeert deze ont wikkeling nu terug te draaien. Het is de vraag of hij daarvoor nog wel het gezag heeft. Op één enkele uitzondering na, zijn de herdelijke brieven van de huidige paus niet bijzonder goed ontvangen, noch in zijn eigen kerk, noch in de wereld als geheel. Die uitzondering was de encycliek „Po pulorum Progressio", waarin hij aandrong op hulp aan landen en mensen in nood. Maar steeds als hij zich uitsprak over kerkelijke zaken hadden vele rooms-katholieken het gevoel dat hij achter de feiten aanstrompelde, als een oude man, die met zijn tijd niet meer kan meekomen. Op 30 juni kwam hij met een „ge loofsbelijdenis", die door secretaris generaal Eugene Carson Blake van de Wereldraad van Kerken werd beschreven als een „conservatieve uitleg van de rooms-katholieke leer." (Van een onzer medewerksters) OEGSTGEEST De ruim dertig deelnemers aan de veertien daagse studieconferentie van de Navigators willen het conferentie oord Oud-Poelgeest laten zien dat ze het geestelijke niet van het materiele willen scheiden. Na htm conferentie, gewijd aan „Training in Leiderschap" nemen de meisjes de zemen en de jongens de schop in de hand om kasteel en terreinen een extra opknapbeurt te geven. Dit werk groeide uit het thema van de conferentie, die gewijd was aan toerusting tot discipelschap. Disci pelschap openbaart zich in dienen, zo werd gezegd. Daarom eindigt de con ferentie met dienstbetoon. Tijdens de conferentie is in groe pen het thema uitvoerig doorgespro ken. Veel tijd werd besteed aan de verschillende stadia van het disci pelschap. De „Navigators" vormen een we reldbeweging die in de laatste jaren van de oorlog in Amerika begon. Doel is niet alleen door persoonlijk getuigenis mensen tot geloof te bren gen, maar ook om hen verder te on derwijzen wat zij voor hun geestelijk leven nodig hebben en om te laten zien hoe dat geestelijk leven direct te maken heeft met het dagelijks leven. Practiirh De conferentiegangers droegen al len verantwoordelijkheid binnen deze beweging. Om zo goed mogelijk bruikbaar te zijn in het evangelisa tiewerk. bezonnen zij zich niet alleen op geestelijke problemen, maar volg den ze ook cursussen voor het spre ken in het openbaar, het schrijven van brieven, efficiënte indeling van een weekprogramma en dergelijke. Zelfs huiselijke zaken, zoals het re pareren van kleine mankementen aan huis en auto stonden op het program ma. De conferentiegangers kwamen uit alle delen van Europa. Ook was er een 23-jarige Arabier, Sameer Zahr, die juist is afgestudeerd aan de uni versiteit van Beiroet. Hij staat op het punt naar het olierijke Koeweit te vertrekken, waar hij aan de pas op gerichte universiteit „administratie in het bedrijfsleven" zal gaan doceren als lector. Hij hoopt echter in zijn contacten met de studenten tegelij kertijd het evangelie uit te dragen. Woensdag gaan de meisjes die de conferentie bijwoonden al weer naar huis. De jongens vormen nog een evangellsatieteam om te gaan werken onder de Amerikaanse militairen in Duitsland. Genk Soortgelijke trainingsprogramma's werden in de afgelopen zomer ook door de Navigators in Scandinavië en Engeland georganiseerd. De grootste groep van honderd deelnemers komt over enkele dagen bijeen in Genk in Belgisch Limburg. Ze zullen worden ondergebracht in het bekende kindertehuis dat onlangs werd geopend. Om het geestelijke met het practische te combineren zullen de deelnemers per dag twee uur werken aan nog onafgewerkte projecten van dit kinderhuis en de kerk van de Belgische Evangelische Zending. Op Nieuiv-Guinea Groot tekort aan zendingsartsen NEUENDETTELSAU Op het ogenblik is er een groter tekort aan zendingsartsen, dan aan zendingspre dikanten. Ook voor korte termijnen zijn haast geen jonge artsen meer te krijgen. Dit zegt de Neuendettelsauer zen ding in haar jaarverslag. Deze zen ding werkt op oostelijk Nieuw-Gui- nea en heeft er zeven ziekenhuizen en drie leprakoloniën. Zendingsdirector dr. Wolfram von Krause stelt, dat het niet de taak van de medische zending mag zijn, om parallel aan of zelfs in concurrentie met de staatsziekenhuizen te werken. Bezorgd De Volkskrant reageerde op die rede met de opmerking dat de paus bezorgd is over velen in de kerk, maar dat velen in de kerk zich nu zorgen beginnen te maken over de paus. De huidige encycliek zal die bezorgdheid zeker nog vergroten. In Humanae Vitae heeft de paus gespro ken als een man uit een andere we reld en een andere tijd, menen vele rooms-katholieken. De sterk dalende geboortencijfers in het zuiden van Nederland wijzen erop dat de kerkelijke voorschriften al lang niet meer gehoorzaamd wer den. Vele priesters hielpen hun mensen in hun pastorale praktijk door niet meer te spreken van een pauselijk verbod, maar door de na druk met bisschop Bekkers te leggen op het primaat van het per soonlijk geweten. Maar deze ontwikkeling geldt niet alleen voor Nederland. Robert C. Cook, redacteur van „Population Bulletin" kwam reeds in begin 1962 tot de conclusie dat rooms-katholie ken in Italië en Frankrijk al lang geen gehoor meer gaven aan de stem van ae kerk. Naar mate het onder wijs en het inkomen van de mensen toeneemt, neemt de grootte van het gezin af. Verzet Maar niet alleen de rooms-katho lieke leken gaan hun eigen gang, reeds lang dringen intellectuelen, theologen en priesters aan op een an dere houding van de kerk, die meer gericht is op de werkelijkheid. Tegen kardinaal Ottaviani in, schreven in 1964 drs. A. L, M. Ar nolds en dr. J. Hirdes in het blad van het Nederlands Katholiek Vak verbond, dat de rooms-katholieke gelovigen het recht hebben om over het al of niet gebruiken van midde len tot geboortenbeperking te dis cussiëren. In datzelfde jaar schreven 120 vooraanstaande intellectuele rooms- katholieken de paus en de bisschop pen, in concilie bijeen. Zij vroegen de traditionele leer van de kerk op het punt van geboortenregeling te herzien. In 1965 werd bekend dat veel meer dan de helft van de leden van de St. Adelbert-vereniging het niet eens was met de kerkelijke voorschriften. Driekwart wilde een nieuwe uit spraak met meer vrijheid ofwel he lemaal geen Voorschriften meer. Mazen Tijdens het concilie greep de paus in en wijzigde een van de rapporten zo, dat duidelijk zijn huidig standpunt naar voren kwam. Die wijziging werd met fel verzet ontvangen. De paus wilde zeggen dat de leden van zijn kerk geen voorbehoedmiddelen mogen gebruiken die door de kerk „zijn af gekeurd of mogelijk afgekeurd zullen worden." Tot op dat moment had de kerk zich nimmer over de anticonceptionele pil uitgesproken. De bisschoppen kregen het voor elkaar om te zeggen dat al leen verboden is wat „door het leer gezag is afgekeurd." De pil was daar dus door de mazen van de kerkelijke wet heengeglipt. Deze gang van za ken gaf velen in de Rooms Katholieke Kerk de vrijheid om de pil te gaan gebruiken. Daarna stelde de paus een speciale Commissie in om het probleem van de de geboortenbeperking grondig te be studeren. De meerderheid wilde meer vrijheid geven, maar de minderheid meende dat daardoor het gezag van de kerk zou worden aangetast. Officieel werd de conclusie van deze commissie nimmer gepubliceerd, maar een Ame rikaans blad publiceerde haar toch. f'ii slot Brieven die niet rijn voonlen ven neem en adrea kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden geateld. Per brief dient een gulden aan poetse gels te worden Ingesloten. Vraag: Welke torren zijn dit? Ze komen binnen en eten plantenblade- ren. Antwoord: Deze kevers behoren tot de snuitkevers en wel tot de soort druivenhaantjes. Ze vreten aan druivenscheuten en allerlei zachte plantendelen. Ze heten ook lapsnuittor of otiosynchus sulcatus. Bestrijding geschiedt door wegvan gen en doden, voorts door stuiven met een insecticide of basudinestuif. Vraag: Hierbij enkele kevertjes. Ze komen voor in het achterdeel van onze boerderij, in en bij de keu ken, waarboven de hooizolder is. Ook In de kelder zijn ze volop. Antwoord: Dit zijn broodkever- ties. Het wijfie legt 50 eitjes los in kastjes, enz. De kleine larven gaan op zoek naar voedsel, zoals allerlei droge levensmiddelen bv. macaroni, beschuit, ook gedroogde zaden. Be waar de levensmiddelen zoveel mo gelijk in afgesloten bussen en laat geen etensresten achter. Neem de kasten van tijd tot tijd uit met wa ter en echte zeep. Laat ze goed dro gen en neem de planken eruit zodat nergens losse eieren kunnen achter blijven. 0<">k kan u ze bestrijden met een niet-giftige insecticide, doch al leen wanneer dit strikt noodzakelijk is en sluit de levensmiddelen van tevoren goed weg. Vraag: Welke liim moet ik gebrui ken voor het lassen van plastic bui zen in het toilet? Antwoord: Voor dit lasser voldoet eigenlijk geen enkele lijmsoort daar plastic niet oplost. Bovpndien zetten de buizen bij temperatuurvi-sohil- len te veel uit. Er zijn echter "<b- berverblndingen in de handel, c'e 'i gemakkelijk over de twee te trH:r- den delen kan heenschuivcn en die meerekken bij de uitzetting. Znid-Air ik tt on Bijn probleem (II De situatie voor de kleurlingen is het allermoeilijkst. Zij zijrr enige tijd geleden ook op de weg van eigensoortige ontwikkeling gezet. Daarmee verloren zij de mogelijkheden, die in het vroe gere verkeer in de wereld der blanken voor hen bestonden. Met name voor de ontwikkelde kleurlingen was dit een ernstig ver lies en een grievende terugzetting. Het hachelijke van deze maatregel die in wettelijke zin ook dubieus te achten is. is dat de kleurlingen niet in eigenlijke zin een volk vormen en dat hun levenswijze en cultuur al thans voorzover deze ontwikkeld zijn, aan de westerse wereld zijn ont leend. Daar staat echter ook wel wat te genover. De meeste kleurlingen zijn in ontwikkeling nog ver achtergeble ven, zodat hun leefwijze eerder te vergelijken is met die der Bantoes. Integratie betekende voor hen dan ook een soort laissez faire stelsel, waarvan zij voortdurend de dupe bleven. Voor allen gold in de prac- tijk, dat zij weliswaar in juridische zin maar daadwerkelijk nooit gelijke kansen hadden. In hun eigen gebied en onder eigen beheer komen thans alle posten voor hen open. Ook is te bedenken, dat de Bantoes, die zich trots verheffen boven de kleurlingen, hun achterstelling t.o.v. de kleurlin gen moeilijk zullen kunnen aanvaar den. Het is van harte te hopen, dat de toestand der kleurlingen door de ei gensoortige ontwikkeling snel zal verbeteren. Lang kan de apartheid tussen de blanken en de kleurlingen dunkt mij niet volgehouden worden. Zij is in dit geval ook het minst overtuigend, omdat er vele grensge vallen bestaan, waarover beslissingen genomen moeten worden, die kunst matig aandoen en die in het licht var de kleine apartheid door velen als een schrijnend onrecht ondervonder zullen worden. Het in een sneller tempo dan el ders opheffen van maatregelen der kleine apartheid in het gebied rond om Kaapstad en bij behoud van de voordelen van ontwikkeling in een eigen gebied is misschien mogelijk. Het viel mij op, dat verschillende vooraanstaande Zuidafrikaners met de behandeling van de kleurlingen geen vrede hadden en dat zij integra tie op de duur nodig en ook mogelijk achtten. Kerken Over de kerken en de apartheid is hierboven niet gesproken, Het is ook niet mijn bedoeling dit vraagstuk aan de orde te stellen. Ik wil volstaan met enkele opmerkingen. Voor ieder die in Zuid-Afrika reist, zal het dui delijk zijn dat de kerkdienst en het gemeenteleven bij de Bantoes en de blanken zeer verschillen, zodat geen van beide ernaar uitziet om op dit punt te integreren. Zelfs geschiedt de evangelisatie door de Bantoe onder zijn stamgenoten op een wijze, die ons onmogelijk zou zijn. die we ook zeer bedenkelijk zouden vinden, maar die wel succes heeft. Intussen behoeven deze verschillen niet tot isolatie te leiden. Het is zeer wel mogelijk, en het wordt ook door één der kerken in practijk gebracht, om oecumenische synodes te vormen en vervolgens, plaatselijk, oecume nische kerkeraden. Op die wijze kan een begin gemaakt worden met het beleven van de eenheid in Christus. Als vanzelf zal dit moeten leiden tot avondmaalsviering der keijken op ge zette tijden. Het over en weer kerken bij elkaar ligt niet voor de hand. er bestaat geen belangstelling voor, maar het blijft een moeilijk te verteren zaak, dat het nog lang zal duren, voordat de Bantoe, die daar behoefte aan heeft, of die op zekere zondag geen andere gelegenheid heeft, de kerk van de blanken zonder wederzijds be zwaar binnenstapt. Dat zal er ten slotte toch van moeten komen. Sleutelpositie De vraag of. en de wijze waarop Zuid-Afrika zijn uniek en zeer zwaar orobleem tot oplossing zal brengen is van groot belang voor de toekomst van dc wereld. Zuid-Afrika neemt in meer dsn één opzicht een sleutelposi tie in de wereld in en het zal me! name één van de belangrijkste punter zijn vanwaaruit hulp aan de ontwik keling van geheel Afrika geboden za) moeten worden. Met het oog d->arop en uit billijk heid tegenover Zuid-Afrika zelf is Waarom heeft de paus zich ge schaard aan de kant van de conser- bezig. Het meest waarschijnlijke ant- vatieven? Die vraag houdt reeds velen woord is dat de paus zich sterk ver bonden voelt met Pius XII, de voor ganger van Johannes XXIII. Hij heeft onder hem gediend en voelt zich nauw met hem verwant. Juist hij keerde zich scherp tegen het gebruik van voorbehoudsmidde- len. Paus Paulus ziet hem als een heilige. Hij wil niet dat er aan zijn uit spraken gedokterd wordt. Maar tussen hem en Pius XII staat de figüur van Johannes XXIII, en tus sen hem en zijn kerk staat diezelfde paus Johannes die de rooms-katholie ken een vleug frisse lucht liet in ademen. Het ziet er niet naar uit dat zij nu terug willen naar de atmosfeer van geboden en verboden van het ver leden. Paus Paulus heeft met deze encycliek, meer dan met enige andere, zijn gezag op het spel gezet. (Van onze kerkredactie) NEW YORK In Westminster in de Amerikaanse staat Maryland zit i de twintigjarige Irving K. West een straf van dertig dagen uit, die hem is opgelegd wegens godslastering. Op 20 juni werd hij gearresteerd bij een vechtpartij in Westminster. De rechter veroordeelde hem tot der tig dagen en een boete van negentig gulden, omdat hij „de naam des He ren op een openbare plaats misbruikt had". West kreeg bovendien nog ne gentig gulden boete wegens weerspannigheid. De veroordeling wegens godslaste ring geschiedde volgens een wet van Maryland uit het jaar 1723. Rechter Charles J. Simpson zei: „Soms is een onduidelijke wet als deze de enige mogelijkheid, om dergelijke proble men op te lossen." Oorspronkelijk bepaalde deze wet, dat een godslasteraar de tong door boord werd. Bij herhaling moest hem de letter B (van „blasphemy") in het voorhoofd gebrand worden en bij de derde maal werd hij ter dood veroor deeld. In het jaar 1890 werd de maxi mumstraf gewijzigd in zes maanden cel en een boete van honderd dollar. ALPHEN Op 65-jarige leeftijd is in Alphen a. d. Rijn overleden de gereformeerde emeritus predikant ds. W. J. van Hoek. Hij werd op 6 de cember 1902 geboren. Zijn ambtswerk begon hij op Terschelling in 1930. In 1946 vertrok hij naar Zuilichem en in 1952 werd hij bevestigd te Aarlan- derveen. Hij was in februari met e "ïritaat gegaan. Weer in Enrnna V pn het vereist om op grond van de fei ten, de normen en de doelstellingen tot een mede in zijn evenwichtigheid, rechtvaardige beoordeling te komen. Daartoe is ook een vereiste, of men bij bezwaar op enig punt een andere weg kan wijzen, die gelet op het ge hele vraagstuk beter is. De gecompliceerdheid van het vraagstuk en de onzekerheden van de toekomst brengen mede, dat verschil len in de beoordeling zullen blijven bestaan. Dat is niet zo erg, indien maar recht gedaan wordt aan het probleem, het beleid en de uitvoering ervan. Want in dat geval zal Zuid- Afrika open staan voor constructieve critiek en zal de wereld een bijdrage kunnen leveren voor de oplossing van het vraagstuk. weer max temp gisteren Kopenhagen 20 Londen Amsterdam 20 20 Luxemburg onbew. 25 Parijs half bew. 25 Nice Frankfort 24 Mtlnchen 22 Zürich onbew 22 Genève 26 Locarno 26 Wenen 19 Innsbruck 23 Rome onbew. 26 Madrid 37 Majorca licht bew. 31 rij De nieuwe encycliek van de p 1U. werd openbaar gemaakt op een pi ie, conferentie door bisschop Lamb |ic schini. Volgens hem wil de pai jj] lijke brief „het gevaar van doginc tisch relativisme vermijden en gelfr, tijdig een dam opwerpen voor moreel relativisme". Het docum?ai is vastgeknoopt aan de „geloofswc lijdenis" van de paus op 30 juni, ra! de Vierde Assemblee van de Wer oó\ raad van Kerken schokte om hiei conservatieve benadering. op Een belangrijke zin uit het s 1 is „dat elke echtelijke daad ojwi moet blijven voor de overbrenf n* van het leven." Deze zin sluit i ten alleen gebruik van voorbehoedt: he delen uit, maar houdt volgens wasij nemers in Rome ook een afkeuiw< in van periodieke onthouding voortdurende praktijk. TJ De paus zegt: „Zelfs een gedeëoi lijke vernietiging van de geslacld* lijke gemeenschap en haar doel Di strijdig met het plan van God en wil." Traditioneel Volgens bisschop Lambruchini hi de paus „tegenover de nieuwe t denzen zich geplaatst met een kra tige herbevestiging van het tradi nele standpunt zelfs in het bewim zijn dat dit vele zal misbehagen." V€ Niettegenstaande zijn kracht p< verklaring tot rooms-katholieke ecj* paren dringt de paus er bij de priw, ters op een begrip te tonen voor echtparen. Theologische waarneniht menen dat dit kan betekenen dat pte toors, hoewel contraceptie voor kerk een zonde is, in individuele h vallen, afhankelijk van de omstam le heden, deze kunnen toestaan. Aan het slot van de encycliek ritej de paus zich tot de overheden i het verzoek de morele waarden ij* lig te stellen. Tot geleerden wordt zegd dat zij zich erop moeten toelvi gen „de verschillende omstandigheut uit te vorsen, die gunstig zijn v w een gezonde beperking van de menie lijke voortplanting volgens de wenir van het concilie". Voortrekkersmonument, Pretoria DOOR PROF. DR. IR. H. VAN RIESSEN Aan de gangbare, ongenuanceerde veroordeling van Zuid-Afrika in de wereldopinie kunnen de Zuidafrika ners slechts schouderophalend voor bijgaan. Verschillende malen is mij in Nederland gevraagd, hoe toch dat harde en onrechtvaardige oordeel kon ontstaan. Dat is geen eenvoudige kwestie, maar enkele oorzaken kun nen wel aangewezen worden. Oorzaken Ik denk daarbij aan het slechte koloniale geweten van Europa. Ook het anti-kolonialisme van de Ameri kanen is van betekenis. De Ameri kaan heeft een diepe eerbied voor de vrijheid en de gelijkheid van alle mensen. Deze visie heeft leiding ge geven bij de liquidatie van het kolo niale stelsel. Aan de andere kant kan niet ont kend worden, dat de verwantschap voor genoemde Idealen met de geest van de Franse revolutie de Amerika nen aanhangers heeft gemaakt van een verabsoluteerde vrijheid en ge lijkheid, waarmee zij in een idea lisme vervallen zijn, dat hen herhaal delijk met de praktijk in conflict ge bracht heeft. Voorbeelden daarvan zijn de naïve teit, waarmee Roosevelt de bedoelin gen van Jhurchill wantrouwde en de woorden van Stalin voor zijn plan nen en daden aanzag, een fout waar onder Oost Europa nog steeds gebukl gaat: de spanning tussen een absolute idee van gelijkheid en een feitelijke apartheid heeft Amerika zeil thans in de greep van verschrikkelijke on lusten gebracht: de ongenuanceerde veroordelling van Zuid-Afrika is een volgend voorbeeld. Een absolute veroordeling past ook in de communistische probleemstel ling. Men kan er een zekere bewon dering voor hebben, dat de commu nisten na twintig jaar volharding met hun methode om eigen balk te ca moufleren en onze splinter te cultive ren velen onder ons beginnen te win nen voor hun probleemstelling. Ontwikkelingslanden Het overwicht van de ontwikke lingslanden in de wereldorganisaties is natuurlijk ook van grote invloed op de oordeelsvorming. Ook speelt een zekere onevenwich tigheid in de vorming van de publie ke opinie een rol. Een bepaald soort vooruitstrevendheid bezet de eerste rangen van de publieke tribune en wil zich aan ons denken opdringen. Zij rebelleert tegen het bestaande en koestert ondoordachte idealen: zij acht gezag gering en ziet de vrijheid volstrekt. Zij veroordeelt de geschie denis zonder haar te kennen, zodat haar volgelingen, zoals eens gezegd ia, de geschiedenis wel zullen moeten overdoen. Zuid-Afrika kan van deze progressiviteit niet veel goeds ver wachten. maar wij dunkt mij even min. Tenslotte is het feit dat Zuid-Afri ka zeer ver weg ligt een invitatie tot lichtzinnig oordelen. Men kan allerlei gegronde bezwa ren hebben tegen de toestand in Zuid- Afrika. maar het komt mij voor. dat het samenstel van bovengenoemde Invloeden deze bezwaren misvormen tot een onbilliike en ook onvruchtba re veroordeling van Zuid-Afrika. Maar in feite bleef men met bqz: benen op de grond. Tijdens de maaltijd sprak de co-burgemeester van Berkel, de h° A. de Vrij, een woord van welki 's Avonds was het woord aan cabaretgroep Mijeur. Er was plaats onbezet in de grote zaal v Rehoboth. De groep bracht een en op peil staand programma. Te ren was nog afscheid genomen Els Schep, die zeven jaar lid ls weest van het dagelijks bestuur, jaar was ze presidente. Ze werd h telijk toegesproken. Prij; zen Van onze correspondent) BERKEL en RODENRIJS „Ont moeting op Kosmos". Zo had de Christelijke Plattelands Jongeren Or ganisatie Zuid-Holland haar Provin- ciade 68 genoemd, die zaterdag is ge houden In en bij de tuinbouwveiling van Berkel en Rodenrijs. Die ontmoeting in het heelal bestond dan onderandere uit het be oordelen van vee, een behendig heidswedstrijd op de trekker, bloemschikken, een fulz, handarbeid, ringrijden en sportwedstrijden. En vooral niet te vergeten de gezamen lijke. gezellige maaltijd in de kantine van de veiling en 's avonds het ontspanningsprogramma met cabaret ln het verenigingsgebouw Rehoboth. Voor deze ontmoetingsdag, officieel georganiseerd door het streekverband Delfland, bestond grote belangstelling zelfs uit het buitenland. Er heerste sfeer en met animo namen de leden aan de verschillende programma-on derdelen deel. Ook nu bleek weer dat de CPJO in tegenstelling tot vele an dere verenigingen, een bloeiende or ganisatie is met een gpheel eigen ka rakter. Planeten Gezellig was het vooral in de grote bloemenhal. waar onder het opschrift van planetennamen de verschillende evenpmenten werden gehouden. De versiering van de hal gaf haast de I Krantenknippen: k. scniak, Polen. idep dat deze' ontmoetinesdae ppn °e af<lc1lngSwodstrlJd deden met aa.T °eze ontmoetingsdag een „es(<> preslalies) ,verd gcwonncn door „sprong in de ruimte was. I derdorp. Ook werden nog de prijzen uitj® reikt van deze geslaagde dag. Het voetbaltornooi werd gewjd nen door de Alblasserwaard. Vijg r renlanden. Het streekverband Hollandse Eilanden won het voll(i ballen. Andere kampioenen (winnaars prijs) waren: Veebeoordelen: J. T. Kor ve, N'oordeloos. Melkwcdstrljd (24 juli Maasland gehouden): N. Noer, Slledre Bloemschikken: Mejuffrouw W. A. Rossum. Dlrksland. Hardlopen: P. Beu man. Tlnte (Voorne). Hardlopen mei» Kei Leefland. Alphen aan de Rijn. nar pen met hindernissen: B Schakel, senstreek. Touwtrekken: Afdeling Flakl Houtskooltekenen: Mej. P. Hoogend Drtebruggen. Houtlnbranden: Me.l L. gers, Ver. Staten. Wnndschllderen: Mej, v. d. Hoog, Oud-Alblas, Quiz: G. P. Ml burg, Leiderdorp Quiz bedrllfscconon B. Meln iert. Berkel. Gewlchtschatl Frcd. v. d. Meer. H. I. Ambacht. V keersqulz: H G. Slappendeel. PIJnacI Trekkerwedstrijd: A van Bergeljk. He llngen. Ringrijden met paren: .1. Hordi

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2