HISTORISCH GESPREK VANMORGEN BEGONNEN JAMIN Commentaar Noodtoestand in Grand Rapids Scheuring Utrechtse KVP-fractie volledig Paus verbiedt de pil Het Kwartet Overleg in Russische trein Op Tsjechoslowaaks gebied SPREUK - HET Vrij zonnig Algerije laat vrouwen vrij Baby gestikt Verdediger van Ray bedreigd goudgraantjes Het grote uur Atoomgeleerde Halm overleden van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leicis e Courant Maandsg 19 juli 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Kteur: F. Diemer ofdrcdacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „itantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Dreigende Russische taal vergezelt het topgesprek in Tsjechoslowakije. Minister van defensie Gretsjko waar schuwde in een dagorder dat er in de Tsjechoslowaakse crisis weinig tijd over is. De eerste taak van de Russi sche strijdkrachten is hun gevechtspa raatheid verder te vergroten, zei hij. Sommige principes houden er een heleboel mensen op DE BOISSON „Ik kom op uw tweeling passen." Fedor den Hertog kam pioen zie Sportpagina's. DE BILT AI dagen lang loudt een gebied van hoge lucht- Iruk, waarvan de kern boven Schotland ligt, in onze omgeving een noordoostelijke tot noordelij ke stroming in stand waarin wolkenvelden worden afgewisseld door zonnige perioden'. In ons land België en Noordwest-Duits- land kwamen de temperaturen dan ook niet hoger dan 20 a 22 graden. Het komende etmaal verandert er aan deze situatie maar weinig. Frontale storingen afkomstig van de Oceaan trekken in een wijde boog om het hogedrukgebied over IJsland naar Noord-Scandinavië en beïnvloeden het weer in onze omgeving niet. In de noordooste lijke stroming, die dus gehand haafd blijft zullen ook morgen wolkenvelden worden afgewis seld door zonnige perioden. Ter wijl het op de meeste plaatsen droog blijft. Ook in het tempera- tuurverloop komt maar weinig verandering. DE BILT Wolkenvelden af gewisseld door zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot ma tige noordoostelijke wind en wei nig verandering in temperatuur. Strandweer Het hogedrukgebied blijft sterk en geeft meer oostelijke stro ming. Ook morgen droog en overwegend zonnig. Tempera tuur 21 tot 23 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een meer zo mers weertype met nog een langzame stijging van tempera tuur. Delegaties Van Tsjechoslowaakse kant nemen vrijwel alle leden van het partij- presidium aan de besprekingen deel. Partijleider Dubcek schijnt erin ALGIERS Algerije heeft zater dag tien Israëlische vrouwen en kin deren, die met de gekaapte Boeing van de El Al reisden, vrijgelaten. Twaalf mannen, van wie zeven be manningsleden, worden echter nog vastgehouden. De vrijgelaten vrouwen, onder wie drie stewardessen, reisden per vlieg tuig via Genève naar Tel Aviv. Zij verklaarden dat zij „zeer goed behandeld" werden tijdens hun ge vangenschap. Zij hebben van de Al gerijnse regering de verzekering ge kregen dat de overige passagiers en de bemanningsleden zullen worden vrijgelaten en wel binnen zeven da gen. De tien Israëlische vrouwen en kinderen, zeven passagiers en drie stewardessen)die zich aan boord bevonden van het in Al gerije gekaapte El Al-viiegtuig zijn na hun vrijlating in Genève aangekomen. geslaagd te zijn enkele Novotny-re- vanchisten te weren. In de delegatie is ook opgenomen president Svoboda, die geen lid is van het partijpresi dium. Hij geldt door zijn functie en door zijn banden met Rusland hij is held van de Sowjetunie als een gewichtige gesprekspartner. Van Russische zijde zouden alle le den van het Politburo in de com munistische wereld een andere naam voor pratypresidium naar Tsje choslowakije zijn gekomen. De voor naamste delegatieleden zijn partijlei der Brezjnef, premier Kosygin en president Podgorny. (vervolg op pag. 5) (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Oost-Europa staat voor dramatische beslissin gen nu de besprekingen tussen de Russische en Tsjechoslowaakse communistische leiders vandaag begonnen zijn. De conferxtie wordt gehou den in het plaatsje Cierna Nad Tisou, aan de grens tussen de Oekraine en Tsjechoslowakije en wel in een Russische trein, die gisteravond Tsjechoslowaaks grondgebied binnenreed. De delegatie uit Praag landde gis teren in twee vliegtuigen in Kosice, vanwaar de reis per trein werd voort gezet. Op het station van Kosice ver zekerde partijleider Dubcek al, dat de onderhandelingen op Tsjechisch ge bied zouden worden gevoerd. Op verzoek van de Russen gebeurt dat in het diepste geheim. Dat stil zwijgen zal alleen worden verbroken wanneer de zaken verkeerd gaan, zo als radio-Praag het uitdrukte. „Nemen de zaken een slechte keer, dan moeten wij het volk daarvan in kennis stel len". De leiders in Praag hebben gezegd geen duimbreed te zullen wijken en te zullen voortgaan op de ingeslagen weg. De Russen zijn eveneens vast besloten en willen het proces van libe ralisatie stopzetten zoals uit de hef tige aanvallen in de Russische pers steeds weer blijkt. Het Russische volk is overigens van morgen niet op de hoogte gebracht van het begin der besprekingen. De veiligheidsdienst heeft het be treffende gebied hermetisch afgeslo ten. Geen publiciteitsverte- genwoordiger krijgt de kans ook maar in de buurt van hét „vergader centrum" te komen. AMSTERDAM Terwijl groot moeder bij haar dochter in Amster dam-noord op de kinderen paste, ■heeft het kleintje van 1 jaar kans gezien zich gedeeltelijk uit het tuigje waarmee het in bed lag vastgebon den los te wringen en over de rand van het bedje te klauteren. Het viel omlaag, maar bleef met het hoofdje in het tuigje hangen, dat zich om het nekje snoerde. Grootmoeder, die net een half uur daarvoor naar het kind ■had gekeken trof het kind dood aan. De dochter was met haar man op visite bij familie. LONDEN De tweede Brit met een ruilhart, Gordon Forde, is gister avond gestorven. Hij kreeg twee da gen geleden het hart van een ver keersslachtoffer. De 48-jarige slacht offer was er voor de transplantatie begon al slecht aan toe. Hij is niet tot bewustzijn gekomen. Het team, dat deze 26ste harttransplantatie ter wereld uitvoerde, gaf op 3 mei jl. een ander hart aan de 45-jarige Frederick West, die 46 dagen na de operatie overleed. MEMPHIS Arthur Haines, de ad vocaat van James Earl Ray, heeft tot verslaggevers gezegd dat er mensen in Amerika zijn die zullen proberen te verhinderen dat hij of zijn cliënt, die verdacht wordt van de moord op ds. King, in november in de rechtszaal komen. Leden van mijn gezin en van mijn personeel worden telefonisch be dreigd, aldus Haines, die van mening is dat Ray het slachtoffer is van een samenzwering. GRAND RAPIDS (VS) In de Amerikaanse stad Grand Rapids is gistermorgen de nood toestand afgekondigd nadat de avond tevoren in een negerwijk ongeregeldheden waren uitge broken. Negers hadden in de wijk branden gesticht en politie en voorbijgangers met allerlei projectielen bekogeld. Vrijdag 2ijn in dezelfde wijk acht blanken afgeranseld. Een van hen raakte vrij ernstig gewond. Op verzoek van de burgemeester van de stad kondigde gouverneur Romney van Michigan toen de nood toestand af. Er is een uitgaansverbod ingesteld en de verkoop van wapens en benzine is verboden. De nationale garde houdt zich gereed. Voorzitter treedt uit partij UTRECHT De voorzitter van de KVP-fractie in de Utrechtse gemeenteraad, me vrouw H. M. J. Beyaert-Drost, heeft bedankt als lid van de KVP. Tevens legt zij haar func tie als fractievoorzitter neer. Zij werd vorige week benoemd, nadat interne moeilijkheden in de KVP-fractie waren opgelost. Met haar zullen waarschijnlijk nog vier andere KVP-raadsleden de party verlaten. Vandaag zou mevrouw Beyaerts-Drost bekend maken, of zy als partyloze in de raad zal blyven of dat zij haar zetel beschikbaar zal stellen. Mevrouw Beyaert-Drost was verte genwoordigster van de radikalen in het partijbestuur van de KVP. Het wordt mogelijk geacht, dat zij met vier andere KVP-raadsleden een fraktie van de Politieke Partij Radi kalen gaat vormen. Aanleiding van de nieuwe moei lijkheden in de KVP-fraktie was een commentaar van haar voornaamste tegenspeler in de raadsfraktie, de heer J. H. A. Roovers. Deze vormde enkele maanden geleden in de raad een aparte groep, omdat hij zich niet kon verenigen met het uitgangspunt voor het te voeren financiële beleid in Utrecht. De heer Roovefs, toen nog fraktie- voorzitter, en vier andere raadsleden, gingen akkoord m^t een voorstel, een commissie van goede diensten, het geschil te laten onderzoeken. Deze commissie deed twee weken geleden uitspraak en stelde geen van beide partijen geheel in het gelijk. Verzoening Het gevolg was een verzoening tus sen beide groepen. Mevrouw Bey aert-Drost werd tot fraktievoorzitter gekozen en een volgeling van de heer Rovers tot vice-voorzitter. Alles ging goed, totdat de heer Roovers in een plaatselijk dagblad zei, dat de commissie van goede diensten hem in het gelijk had gesteld. Ook „bemiddelaar" dr. W. L. G. S. Hoefnagels liet zich in deze geest uit. Mevrouw Beyaert-Drost eiste za terdag van het partijbestuur, dit commentaar in het openbaar tegen te spreken. Omdat het bestuur daar niets voor voelde, trok zij de conse quenties en stapte uit de partij. WOERDEN De 71-jarige C. van Doorn uit IJsselstein is zaterdagmid dag in het r.k. ziekenhuis Ope Dei overleden. De heer Van Doorn was vorige week dinsdag inzittende van de auto, bestuurd door zijn bejaarde echtgenote, die op de Oostdam in het water reed. Met grote moeite werd de bejaarde man, die invalide was en een zwak hart had, gered. Aanvanke lijk scheen het echtpaar Van Doorn het ongeval zonder nadelig letsel te hebben overleefd. In Gary in de Amerikaanse staat Indiana was het gisteren wel on rustig. Groepen jonge negers hielden er plundertochten. De politie is van daken af beschoten en er zijn drie branden gesticht die echter snel kon den worden geblust. Er zijn drie ge wonden gevallen onder wie een brandweerman. Burgemeester Hat cher, die zelf neger is, heeft de natio nale garde verzocht zich paraat te houden. De commissie-Kerner na de rassen- onlusten van vorig jaar in Detroit en Newark door president Johnson belast met een onderzoek, heeft in tussen in een rapport de theorie ver worpen dat de onlusten door een handvol negers van het laagste allooi en agitatoren van buiten zouden zijn aangestookt en dat de meeste negers het met de plundering niet eens zou den zijn. Uit de studie blijkt dat on geveer 18 procent van de negerbevol king in de oproerige gebieden hebben meegedaan, dat deze typisch waren voor de negerghetto's en dat de meer derheid van de negers meent dat de onlusten leiden tot meer aandacht van de blanken voor de omstandighe den waaronder de negers leven. Het rapport is opgesteld door onaf hankelijke onderzoekorganisaties van de Amerikaanse universiteiten. Er blijkt uit dat het voorlopige rapport, waarin als oorzaken worden opgege ven rassenvooroordeel en racisme on der blanken en frustratie, onvoldaan heid en de vijandigheid onder de ne gers, juist is geweest. De meeste mensen geven de voor keur aan de foutieve opvatting „om dat daardoor de schuld geworpen kan worden op de individuele orde verstoorders en niet op de ongelijke behandeling die de minderheden in de ghetto's van blanke instellingen ondervinden". De democratische presidentskandi daat, senator McCarthy, die in een gebouw in de Newyorkse negerwijk Harlem besprekingen voerde met ge meentevertegenwoordigers. moest hals over kop het gebouw verlaten omdat er gedreigd was met een bom aanslag op het huis. Zijn rivaal vice-president Hum phrey die in een negerwijlk in Los An geles een verkiezingstoespraak hield, moest zijn rede afbreken omdat jon ge negers hem onophoudelijk uitjouw den en in de rede vielen. LONDEN Inspecteurs van Scot land Yard hebben in de woning van een immigrant in Londen sporen van kannibalisme gevonden. Twee perso nen zijn aangehouden. Er zijn mense lijke lichaamsdelen in beslag geno men, die men bezig was te koken of die waren ingezouten. De 21-jarige Keith Freeman, die zich na zijn schoonmoeder te hebben doodgeschoten met zijn 17-jarige vrouw en hun ze ven maanden oude baby in een huis in een voorstad van Sydney had verschanst, is zondag na een beleg van bijna 24 uur door de politie overmeesterd. Vrouw en kind, die door de boef als gij zelaars waren gebruikt, bleven ongedeerd. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk ROME Paus Paulus heeft vandaag alle voorbehoedsmid delen, dus ook de pil, verboden voor de leden van zijn kerk. In een nieuwe encycliek handhaaft hij de tradionele leer van de Rooms Katholieke Kerk. Al sinds 1966 heeft de paus dit probleem op zijn agenda staan. Oor spronkelijk heeft een commissie zich er op bezonnen, maar kon niet tot een eensluidend advies aan de paus komen. De meerderheid was genegen om de pil binnen het huwelijk toe te staan als middel voor geboorten- beperking, de minderheid evenwel was van mening dat de kerk dan jarenlang haar gelovigen verkeerd heeft voorgelicht. Ze wilden die con sequentie niet aanvaarden. Volgens de nieuwe encycliek blijft de paus op het standpunt staan dat het voor rooms-katholieke echtpa ren een zonde is om enig ander mid del van geboortenbeperking te ge bruiken dan het systeem van tijde lijke onthouding van geslachtsge meenschap. Nog voor de beslissing van de paus bekend werd, hebben Ameri kaanse priesters zich reeds tegen de ze encycliek verzet. Ze schreven de aartsbisschop van Washington, kardinaal O'Boyle, dat zij niet lah- ger de kerkelijke leer over geboor tenbeperking aanvaarden. Ze willen dat de kerk ruimte geeft aan het persoonlijk geweten van de echt paren. Ter rechtvaardiging verwij zen zij naar het voorbeeld van de Nederlandse bisschoppen. (Zie ook pagina 2) TN Tsjechoslowakye nadert het uur van de waarheid nu snel. De her innering aan wat in 1956 in Hongarye gebeurde leeft weer sterker dan kort geleden. Tegelykertyd realiseert men zich echter, dat zulk een verraderlijk optreden nu niet waarschynlyk is. De omstandigheden zyn voor de Tsjechoslowaakse onderhandelaars echter verre van rooskleurig. In feite bevinden zy zich op vyandelyk ter rein, al ligt dit dan net nog binnen de eigen landsgrenzen. De druk op de delegatie uit Praag is groot. De Russen zullen keiharde eisen stel len, met nanie op het gebied waar de nieuwe leiders van Tsjechoslowakye geen terrein willen prysgeven: dat van de vryheid van meningsuiting en van de eigen weg naar het socialisme, die z(j willen bewandelen. Aanvankelyk zullen de Russen pro beren verwarring te scheppen in de Tsjechoslowaakse gelederen om de delegatieleden tegen elkaar te kunnen uitspelen. Het is mogelyk dat deze opzet zal slagen. In een directe con frontatie moet men heel sterke zenu wen hebben. Gaan de Tsjechoslowaken niet door de knieën dan hangt het van de be doelingen van de Russen af wat er gaat gebeuren. Het is niet uitgesloten, dat onder hun „bescherming" een staatsgreep wordt uitgevoerd. Niet alle Russische troepen zyn nl. ver trokken. Komt het niet tot een greep naar de macht van binnen uit, dan kunnen de Russen met de troepen die rondom Tsjechoslowakye zyn samengetrokken dit land hun wiL opleggen, zoals ze dat in november 1956 in Hongarye deden. Een laatste mogelijkheid is dat Mos kou alsnog besluit te geven en te nemen in het besef, dat het prestige van Rusland in Oost-Europa maar ook in de rest van de wereld een enorme klap zou krijgen. Het zou zyn moeilijkheden eer groter dan kleiner maken. GÖTTINGEN Prof. Otto Hahn, die in 1938 erin slaagde het uranium atoom te splijten, is gisteren op 89- jarige leeftijd in Göttingen in de West- duitse deelstaat Neder-Saksen over leden aan een hartkwaal. Hahn was al maanden ziek na een val waarbij zijn wervelkolom was verwond. Hij liep daarna ook nog een longontsteking op. (Levensbeschrij ving elders in dit blad). PROF. OTTO HAHN groot geleerde Boeren-Statenleden breken met Koekoek DEN HAAG De secretaris van het provinciaal bestuur van de Boe renpartij Gelderland heeft meege deeld dat het provinciaal bestuur en de zes leden van de Provinciale Sta ten van Gelderland zich, 'in verband met de houding van de heer Koekoek en het zogenaamde hoofdbestuur der Boerenpartij' distancieren van de groep Koekoek, doch het beginselpro gramma der Boerenpartij volledig blijven onderschrijven. Ik geef op als "P nieuwe abonnee: j^^betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1