MASSALE STEUN VOOR LEIDERS IN PRAAG Juwelier beroofd, buit f 150.000 Edward Kennedy wil geen kandidaat zijn Het Kwartet 1 S Crita) hit weer Zonniger onder de zon SIS •••van JAMIN Goedkeuring van Antwerpen nog niet gegeven Jongen in riool- put gestikt PERSOOLIJKE REDEVEN Nederland doet beroep:laat Israëliërs riJ LOCOMOTIEF ONTSPOORD Anton van Duinkerken overleden Herdenking op radio en tv Privé vliegtocht voor 27.50 onvergetelijk 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers Nog twee keer Leidse Gniiant Zaterdag 27 juli 1968 4°*f» '"roan,, vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieiityg leur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer dkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in tcghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De geruchtenstroom over onenigheid in het Tsjechoslowaakse partijpresidiun hebben geleid tot een nieuwe golf van steun aan Alexander Dubcek, de man die als leider van het nieuwe bewind te Praag de hoop van vrijwel allen in Tsje choslowakije verpersoonlijkt. Uuhvvk sprwkt self yvruvhivn teyen Nodig: Hvhoorlijjkv tl lts is optimisme Vast gvloof in reelitvtiurtlifje sunk [Het leven zou een genot als iedereen de helft I"eed van wat hij van ande- t verlangt. SIRIUS Meer meevaren nu de ligtijden kort zijn pagina Kernmerk „Ik heb de scheur met plakband jrepareerd." L.S.: ze moeten er iets aan doen pagina 7 DE BILT Eindelijk is het jgedrukgebied van de Britse landen naar het vasteland ge- Imen. De barometer geeft ook I ons land een vrij hoge stand I zien. Met de zwakke noorde- »]ke wind drijven nog wolken eden over, maar deze zullen (leidelijk oplossen. ierdoor zal het weer een zon- ;er karakter krijgen, waarbij middagtemperatuur boven de tintig graden stijgt. Depressies pjven op zeer grote afstand, Idat voor de komende dagen een ïrdere verbetering met goed Imerweer verwacht mag worden. =E lljuli zon op 04.55, onder 20.26. Maan I 08.06, onder 22.04. (Vau onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Partyleider Dubcek, de meest bewonderde man in Tsjechoslowakije, heeft volgens radio Praag zelf de geruchten tegen gesproken over een nederlaag, die hij in het partijpresidium geleden zou hebben. Hij deed dit tegenover een afvaardiging van arbeiders uit Praagse bedrijven, die uiting gaven aan de verontrusting als gevolg van geruchten over onenigheid in het presidium, dat begin volgende week met de Russische leiders moet onderhandelen. Dubcek zei. dat het presidium zich in volledige overeenstemming voor bereidt op de besprekingen, waar voor een behoorlijke dosis optimis me en een vast geloof in een recht vaardige zaak nodig zijn. „Die moe ten ons helpen", aldus de partijlei der, „de bezorgdheid van onze vrien den weg te nemen." De afvaardiging zei dat „de partijleiding bij ons, ar beiders van Praag, volledige steun en vertrouwen geniet." Ook partijsecretaris Cisar ontken de, dat er onenigheid bestaat. Voor radio en tv verklaarde hy, zelf alle vergaderingen te hebben bijge- in 14 soorten (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Volgens de heer L. Delwaide, wethouder voor de Ant werpse haven, heeft het gemeente bestuur zijn goedkeuring nog niet verleend aan het leggen van een pijp- leiding tussen Europoort en Ant- 1 werpen. Hij heeft dat gistermiddag voor de Belgische radio gezegd. Er is alleen beslist, zoals wij giste- j ren reeds in enkele edities berichtten, j in een brief aan de regering de voor- j en nadelen van een pijpleiding te vermelden. Delwaide gaf toe dat Antwerpen een gemeentelijke belasting wil j instellen op de hoeveelheid olie die via de leiding naar de Antwerpse raffinaderijen vloeit, als compensatie voor verlies van havengelden door vermindering van het verkeer met tankers. De brief erkent dat aanvoer van ruwe olie via een pijpleiding goedko per is dan via een overslaghaven. Er zijn echter ook nadelen aan verbon den en de regering in Brussel zal deze voor- en nadelen moeten afwe gen en een keuze maken, zo zei hij. woond. „Ik kan getuigen, dat ze in een sfeer van absolute eensgezind heid zijn verlopen en in de geest van het toevertrouwde mandaat." Cisar riep opnieuw op tot algemene steun aan het presidium en het cen trale comité van de partij. Vertrouwen De Tsjechoslowaakse journalisten (zie ook elders) zonden het presi dium een brief, waarin stond, dat het „voor het begin van de gesprekken met de Russen zo'n groot vertrou wen geniet als nog geen enkele re gering in Tsjechoslowakije in 50 jaar heeft verkregen. Dat vertrouwen is gebaseerd op het consequent door voeren van een programma, dat een stemmig wordt goedgekeurd, nl. her stel van het menselijke gezicht van het socialisme. Tevoren had het blad van de Tsjechische schrijversbond, Literarny Listy, een bewogen beroep gedaan op het presidium, bij de komende onderhandelingen vastberaden en eensgezind het liberaliseringsproces te verdedigen. „Het missen van deze enige kans zou voor ons een ramp, voor u een schande zijn. Wij ver trouwen op u", zo luidt de oproep (zie ook elders). „U schrijft voor ons allen een his torische pagina in de geschiedenis van Tsjechoslowakije. Schrijf hem met zorg maar bovenal met moed". Handtekeningen Voor het kantoor van Literarny Listy stonaen talrijke burgers van Praag in de rij om hun handtekening te zetten onder het door de bekende toneelschrijver Pavel Kohout mani fest. Het blad kwam met een spe ciale editie uit en hoewel er 250.000 exemplaren in de middaguren van de persen rolden, was in korte tijd alles uitverkocht. Op de pleinen, in trams en bussen, stonden de mensen het manifest over eikaars schouders te lezen. Om iedereen een kans te geven, zijn handtekening te zetten, was voor een winkel in het centrum van Praag een tafel met een lijst neerge zet. Daar stroomden de handteke ningen ook bij duizenden binnen. De PTT te Praag werd overstelpt met telegrammen, waarin particulie. ren, bedrijven en verenigingen de nieuwe leiders hun steun betuigend in deze kritieke fase. De bevolking is uiterlijk kalm, maar de spanning is onder druk van Moskou heel groot. Een Tsjechische vrouw zei het zo: „Ik blijf een naar gevoel op mijn maag houden, tot we weten, dat Dubcek ons er door heeft gesleept". HEERLEN De 10-jarige Jan de Bie uit Kerkrade is gisteren in een zeven meter diepe rioolput geklom men en in de bedwelmende lucht gestikt. Het Tsjechoslowaakse volk staat haast als één man achter het nieuwe bewind en ondersteunt de nieuwe koers van harte. Zo heb ben duizenden het manifest on dertekend, waarin een beroep wordt gedaan op het presidium van de communistische partij om door te gaan met het liberalise ringsproces. Hier zien 10e de eerste ondertekenaars van het manifest, de schrijvers Jiri Hait- zelka (links) en Pavel Kohout. Ze lezen de oproep voor in een televisie-uitzending. BOSTON Senator Ed ward Kennedy heeft meege deeld, dat hij zich om per soonlijke redenen dit jaar niet kandidaat stelt voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten. „Mijn redenen zijn zuiver persoonlijk. Ze zijn een gevolg van 'de gebeurtenissen van de laatste maanden", zegt de jongste en enig overgebleven zoon van Joseph Kennedy. Door de moord op zijn broer Robert voelt hij zich niet in staat de benoeming te aanvaarden. Kennedy verklaarde dat zijn besluit onherroepelijk was en dat de demokraten niet verder be hoeven te overwegen hem alsnog te vragen zich kandidaat te stel len. Helpen BEWOGEN BEROEP OP DE PARTIJ De inwoners van Praag onderteke nen spontaan het bewogen mani fest van de vrijheid, waarin de leiding van de partij wordt ge vraagd vastberaden te zijn in de komende besprekingen met de Russen. Men wil de verworven vrijheden niet meer prijsgeven. AMSTERDAM Omstreeks kwart over vier gistermiddag heeft een gezelschap van zes per sonen op geraffineerde wijze de juwelierszaak W. J. van Pampus in de Kalverstraat beroofd van kostbaarheden met een totale verkoopwaarde van ca. 150.000.- Ilet gezelschap bestaande uit vier mannen en twee vrouwen, kwam de winkel binnen, waarop vier van hen (drie mannen en een vrouw) dc aan dacht van de verkoopsters afleidden door naar gouden sieraden te vragen, met name naar manchetknopen. Terwijl alle verkoopsters bezig wa ren deze vier „klanten" te helpen, za gen de andere twee kans dc deur naar de ealage te openen. Dit was mogelijk omdat, hoewel de deur afgesloten was, de sleutel in het slot stak. Kuchen Het tweetal nam diverse kostbaar heden uit de ealage, waaronder een I wit-gouden armband, bezet met bril janten en boguettes, ter waarde van 52.500.Op een gegeven ogenblik kuchten zij luid: teken voor hun hand langers, dat de buit binnen was. Alle zes verdwenen daarop in een snelle rush tussen het publiek in de drukke Kalverstraat. I Toen pas drong het tot de verkoop sters door wat er gebeurd was. On middellijk werd de politie gebeld, maar de bende, vermoedelijk buiten landers, was reeds spoorloos verdwe- Staat leent 600 miljoen van ABP DEN HAAG Het ministerie van financiën heeft meegedeeld, dat de I staat onderhands 600 miljoen zal le- nen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De voorwaarden zijn gelijk aan die van de onlangs uitg"- I geven 6.5 pet. lening 1968-11. De senator verklaarde, dat hij wel verklaringen zal afleggen over de binnen- en buitenlandse politiek, om zo de demokraten in hun verkiezingsstrijd te helpen. Vice-president en demokratisch presidentskandidaat Humphrey heeft er verschillende malen op gezinspeeld Edward als „tweede man" te benoemen. De laatste weken werd zelfs openlijk gezegd, dat Humphrey de verkiezingen alleen maar kon winnen als Kennedy meedeed. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat de Kennedy's op de enige overlevende van de vier broers sterke druk hebben uitge oefend om zich voor deze post niet beschikbaar te stellen. Ed ward zal bovendien veel van zijn tijd en energie moeten opofferen voor de rol van voogd en vader figuur voor de dertien kinderen van zijn vermoorde broers. Vermoedelijk zijn er ook poli tieke redenen voor de beslissing zich niet kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap. Door als „tweede man" met Humphrey de verkiezingsstrijd in te gaan, zonder dat deze laatste zich duidelijk heeft geddstanci- eerd van de regeringspolitiek in zake Vietnam, zou Edward de in druk kunnen wekken niet achter sommige standpunten te staan, die Robert Kennedy in de weken voor zijn dood heeft verdedigd. Daarbij komt dat de aanhangerss van Humphrey de vermoorde se nator, nadat deze zich als presi dentskandidaat had aangemeld, verscheidene malen van „oppor tunisme" Hebben beschuldigd. GEKAAPT VLIEGTUIG Vi TEL AVIV/ALGIERS De Neder landse ambassade in Algiers heeft een beroep op de Algerijnse regering gedaan het gekaapte Israëlische vliegtuig, bemanning en passagiers vrij te laten. Twee piloten van de internationale organisatie van piloten hebben giste ren in Algerije geprobeerd met presi dent Boumedienne te spreken over het gekaapte toestel. UTRECHT Gistermiddag omstreeks half drie is bij Nunspeet de locomotief van een goederentrein ontspoord, waardoor het spoor Zwol- le-Amersfoort tot half zes gestremd was. Gedurende deze tijd reden de stop-treinen op „verkeerd spoor" en werden de sneltreinen omgeleid via .Deventer. NIJMEGEN Afgelopen nacht 1« op 65-jarige leeftijd in het St.-Rad- boudziekenhuis overleden prof. dr. W. J. M. A. Asselbcrgs, beter bekend onder zyn schrijversnaam Anton van Duinkerken. Hy werd op 2 januari 1903 geboren in Bergen op Zoom. Van 1915 tot 1927 volgde hij het klein en het groot-seminarie van het Bis dom Breda om daarna aan de R.K. leergangen in Tilburg Nederlands te studeren. Willem van Asselberg verwierf al vroeg faam als dichter en als voor man van de Katholieke jongeren redigeerde hij het blad van deze groep „De gemeenschap", dat in lite raire kringen zeer werd gewaar deerd. In 1933 werd hij secretaris van de commissie voor schone letteren van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde. Een jaar later was hij ook redacteur van het literaire tijd schrift De Gids. Vele onderschei dingen vielen hem ten deel. In 1937 werd hem het eredoctoraat aan de universiteit van Leuven verleend. In 1940 volgde zijn benoeming tot bij zonder hoogleraar in de Vondel wetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden vanwege de Vondel stichting. In 1952 werd hij hoogleraar in de Nederlandse en algemene letter kunde aan de r.k. universiteit te Nijmegen. In het studiejaar 1964/1965 was hij rector magnificus. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau, Chevalier des Palmes Academique en Commandeur in de Kroon orde van België. In 1966 ont ving hij van minster Klompé de staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooftprijs. Anton van Duinkerken publi ceerde tal van assays, dichtbundels en andere werken, onder meer zijn Verdediging van het carnaval, zijn Verzen uit St. Michielsgestel (1945) en zyn dit jaar nog verschenen Nij meegse colleges. (Zie ook pagina 2) HILVERSUM In verband met het overlijden van Anton van Duinkerken zendt do KRO-radio vanavond van 21.1522.30 uur via Hilversum 2 een herdenkingsprogramma uit. Het werd samengesteld door prog. dr. Karei Meeuwesse en dr. Jan Starink. Medewerking verlenen o.a. prof. dr. Albert Westerlinck, Gerard Walschap, dr. Johannes Götte, prof. dr. Pierre Braehin, Jan Engelman, A. van Dom burg, H Wielek, Jef Last, Gabriel Smit, Gerard Knuvelder en Michel van der Plas. Ook de KRO-televisie zal vanavond via Nederland I een herdenkingspro gramma uitzenden. i rr»KK C.I.E.B.A. LEIDERDORP PERTH Een 65-jarige Ier, Paddy j t O'Donnel, hoorde gisteren van de po- litierechter in Perth (westelijk I J Australië), dat hij een beroemdheid aan het worden is. O'Donnel was juist voor de 498ste maal veroordeeld wegens openbare dronkenschap. „Nog twee maal, dan kunt u een uniek jubileum vieren. Maar doe het niet met drank", zei de rechter... I Er wordt gevlogen mot ervaren verkeersvliegers die goen dolle stunts Uithalen rnaar O In eon modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers Iegelijk mee. Als regel Is het mogelijk in de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwi|l men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant cn een zonnig terras ter be schikking. vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor-u aan.de beurt bont krijgt u de inslapkaart thuis. Betaling a;n de kr^nj; per giro ol aan het bureau. Wie alleen ot met z'n tweeën wil vliegen zon voor drie personen betalen. Bij de Indeling t wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- ol tweemaal vermelden. Buslyn S3 vertrekt op de halve «ren van bet Centraal Station naar het vliegveld: zaterdag 5 minuten later. Dour van da rit naar bet vliegveld ongeveer een ball nor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1