Spel tussen Moskou en Praag levensgevaarlijk r Gekruisigde an in park PARTIJPRESIDIUM IN PRAAG TRACHT RUSSEN TE SUSSEN i 5 VRIJ OVER DE GRENS ^sraël overweegt een vergeldingsaanval Bij Vaals Toeristen merken van niets VACHT PASSAGIERS ZOUDEN VANDAAG VRIJ KOMEN Postduiven doen het sneller... Granaathulzen in Venlo gestolen Hoofdredacteur in Zuid-Vietnam veroordeeld Schilder gooide dronken collega uit zijn auto Concessie Pech en bof IRAK VRIJ VAN: PERSCENSUUR Plan van Verenigde Staten Verkoop van kernbommen voor v reedzaam gebruik VRIJDAG 26 JULI 1968 Half bewusteloos -5» fe 0NDEN In een park in het t dense Hampstcad Hcath heeft parkwachter gisteren een half nsteloze man aangetroffen, die ontbloot bovenlijk aan een twee een half meter hoog houten kruis geslagen. et bleek de 30-jarige schilder •ph Richard de Havilland te zijn, Imomenteel in een ziekenhuis ver- ;d wordt en buiten levensgevaar dader kon later worden gear- ird: de 41-jarige schilder Eric ley Leach. Er zijn duidelijk reli- motieven in het spel; het htoffer had allang aangekondigd [dit eens moest gebeuren. Bij het is werden een ladder, een hamer éer. zak spijkers gevonden. ïlgens de politie verkeerde de ge- sigde in trance. Hoewel 20 centi- ;r lange spijkers door zijn han en voeten waren geslagen zou hij pijn hebben gevoeld. AALS Op het drielandenpunt 'aals is een nieuwe regeling van ht geworden, waardoor toeristen rtaan vrij naar Duitsland en om- fcerd kunnen gaan zonder gebon- te zijn aan de officiële grenso- angen. ;ze maatregel is genomen met het op de wandelroutes ir> de omge- van het drielandenpunt. De re- ïg geldt alleen toeristen, die uiter- wel in het bezit van geldige eren moeten zijn en ook alleen invoervrije goederen mogen lemen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG In alle lagen van de Tsjechoslowaakse bevolking is men er zich diep van bewust dat thans de hele politieke en econo mische toekomst van het land op het spel staat. Aan het straatbeeld merkt men van dit alles niets. Aan de ontelbare toeristen, die zich in Praag bevinden, gaat de crisis totaal voorbij. De zenuwoorlog, waarvan sprake is, wordt dan ook op een verre en in vele opzichten nog duistere achtergrond gevoerd. het Anne Frankhuis te Am- erdam wordt een internationale ugdsamenkomst gehouden. Een n de voormannen, de heer obert Kempner (rechts), is er in gesprek met de vader \n Anne Frank, de heer Otto •ank. „Gezien de standpunten, die lijn recht tegenover elkaar staan", aldus een Tsjechische hoofdambtenaar met wie wij gistermiddag spraken, „is het spel dat tussen Moskou en Praag wordt gespeeld, uitermate gevaarlijk. Het volk weet dit allemaal. Het heeft zich als een man achter partijleider Dubcek opgesteld, waarbij de pole miek over de nieuwe koers tussen progressieven en conservatieven totaal is vergeten". De orthodoxe communistische stro ming, die de terugkeer van de afge zette president Novotny wenst, komt op dit moment helemaal niet aan bod, behalve dan in de scheldkanon nades, die tegen het nieuwe regiem zijn gericht. Er is een nationale een heid ontstaan, die vergeleken kan worden met die onder president Be- EL AVIV/PARIJS Het uld van de Israëlische rege- raakt op. Welingelichte klieden in Tel Aviv zeiden morgen, dat de regering zeer Inge maatregelen zal nemen, 'Algerije niet spoedig passa- en bemanning van het ge- pte vliegtuig vrijlaat stemming in het land en de are mening eisen, dat Israël 'leen snel antwoord komt. Dat zou een vergeldingsaanval moetwn J op een van de omringende Ara- Ie landen. Er gaan geruchten dat lier Esjkol zaterdag als uiterste --~"grens heeft gesteld. pogingen van verschillende lan- in de kwestie te bemiddelen, en tot vanmorgen toe weinig jtaat gehad. Vier vrouwen en CAL m kadese CALGARY In de Ca- provincie Alberta -fijn bij het postvervoer Postduiven ingeschakeld, tmdat de (ongevleugelde) postbodes in staking zijn. John Schmidt, land- bouwredacteur van de tmt ^Calgary Heraldver- KXi^endt zijn dagelijkse por tie nieuws per postduif haar het bureau. Zijn be- ichten zijn nu een uur •roferder over dan anders -i— vier kinderen zouden vandaag door de Algerijnse regering worden vrij gelaten. Dit nieuws verheugde in Israël al leen de familieleden. De dagbladen bleven bij hun eis, dat zowel beman ning als passagiers onmiddellijk wor den vrijgelaten. Ook het vliegtuig moet weer worden teruggegeven. Een compromis acht men in Tel Aviv en- mogelijk. Presisdent De Gaulle van Frankrijk heeft zich nu peroonlijk met de zaak bemoeid. De president had gisteren een onderhoud met de Algerijnse mi- nister van buitenlandse zaken. Bou- i teflika. I Het enige wat Bouteflika echter na afloop meedeelde, was dat het ge kaapte vliegtuig niet ressorteerde on der de „Frans-Algerijnse betrekkin gen" en dat hij met de Gaulle alleen over die betrekkingen had gespro ken. Algerije zal de internationale ge dragsregels nakomen, voegde hij daaraan toe. Een opmerking, die in Tel Aviv verwondering wekte. Want de Algerijnse regering heeft zich tot vandaag toe niet aan die regels ge houden, door over het incident te zwijgen. Binnen het Israëlische kabinet bestaat verschil van mening tussen de ministers Eban en Mosje Dayan over het tijdstip waarop Israël een vergeldingsmaatregel moet nemen. Dayan wil snel en krachtig optreden. Eban wil de Algerijnen meer tijd gunnen. VENLO Uit een munitiebunker in Venlo zijn zestig koperen granaat hulzen gestolen, hoewel de bunker zorgvuldig was afgesloten. Een aantal van deze hulzen zijn nog voorzien van afvuurleidingen en kunnen bij ondeskundig gebruik exploderen. nesj ten tijde van het verraad van München, waardoor Tsjechoslowakije aan de nazi's werd overgeleverd. Van Rusland en zijn satellietstaten kan bepaald niet worden gezegd dat ze erop uit zijn een goede eesnreksfeer te scheppen. Het tegen deel is eerder het ereval. De ners in het oostblok doet felle aanvallen op het nieuwe bewind, dat. met TMibcek. Czernik en Criegcl als hoofdperso nen. als een verraderskliek wordt aangeduid. Nos gisteren werd de toestand in Tsjechoslowakije door het Russische partijblad Prawda met die in Rood-China vergeleken. Ook daar had men de Leninistische wee verla ten om nationale aspiraties te kunnen volgen. In het grote geheel van de communistische ideologie was dit soort eigenzinnigheid uit den boze. De in Praag verschijnende kranten nemen dit soort aanvallen hoog op. Elk land heeft volgens de commenta toren het recht over zijn eigen lot te beslissen. Van verraad aan het rode ideaal öf van een contra-revolutie kan nooit sprake zijn. omdat, behalve naar meer zeggenschap in binnen landse politieke en economische aan gelegenheden, ook nog naar een bestendiging van de bestaande vriendschapsbanden wordt gestreefd. TROEPEN De in Slowakije achtergebleven Russische troepen nemen in het Praagse drama een aparte plaats in. Het gaat om enkele duizenden manschappen die met hun tanks hij Zilina gelegerd zijn en die. ondanks het aandringen van Praag en de be lofte van Moskou, nog geen aanstalte maken te verdwijnen. Hetzelfde zou voor enkele eskaders Russische vliegtuigen gelden, die na de manoeuvres van veertien dagen geleden, nog altijd op Tsiechoslowaaks grondgebied zijn gestationeerd. ..Aan de vooravond van de bespre kingen tussen Moskou en Praag", vertelde een hoge. op het ministerie van defensie werkende officier. ..is deze op zichzelf kleine Sowjetstriid- macht van bijzonder groot psycholo gisch gewicht. Ook al door de ma noeuvres, die aan de grenzen worden gehouden en die, binnen het kader van het Warschaupact, van ongeken de afmetingen zijn. kan van pure mi litaire druk worden gesproken, van intimidatie door middel van wapen gekletter. De vraag blijft natuurlijk of de Russische legerleiding uoit zal beslui ten door gewapend ingrijpen de eis tot terugkeer naar het ouie politieke mechanisme kracht bij te zetten. Niettemin blijft het een scmbere ge dachte dat de nieuwe machthebbers van Tsjechoslowakije, die zo dapper op de bres staan voor de gewenste hervormingen, met al dai militair machtsvertoon rekening nebben te houden, als ze straks tegenover Brezjnef en Kosygin hun standpunt moeten verdedigen. Hebben de Russen dus een stok achter de deur ook op economisch gebied kunnen ze het Praag trouwens bijzonder moeilijk maken de Tsjechoslowaken hebben dit niet. Ze moeten het van de takliek hebben, van het onderhandelingsspei. Het zou een wat al te gewaagde speculatie zijn ook maar te verondersMlen dat de Tsjechoslowaakse strijdkrachten zich gereed houden om oen eventuele militaire interventie het hoofd te bie den. Tegen de overmacht van troepen uit dc hen omringende commu nistische landen zouden de Tsje choslowaken het volgens of'iciële be rekeningen niet langer dan drie da gen kunnen uithouden. CONVOCATIES In Praag stonden gisteren ..twee convocaties van westerse zijde" in het middelpunt van de belangstelling.. Een hiervan werd als zodanig aange- *l duid door overste Kudrna, een van de woordvoerders van het ministerie van defensie. Het betrof een artikel in het En gelse dagblad Evening News, waarin de Praagse correspondent suggereert over een document te beschikken, waarin een militair verdedigingsplan wordt uitgewerkt, dat ïr. werking treedt zodra Russische strijdkrachten het land binnenvallen. „Geheel gefantlfeeerd". aldus de overste, „en bedoeld om de goede re laties van bondgenootschap en vriendschap tussen de Sowjetunie, en Tsjechoslowakije te ondermijnen". PROVOCATIE Een radiocommentator stortte zijn gal uit over een provocatie van 25.000 Sudeten Duitsers, die zondag in Beie ren bijeenkomen om over de in de oorlog verloren gegane gebieden te mediteren. De samenkomst, die op slechts enkele kilometers van de grens wordt gehouden, was volgens hem het werk van neo-nazi's. die erop uit waren de politieke situatie uit te buiten. Veel lof had hij .overigens voor de Westduitse minister van defensie Schroder, die juist in verband met de gespannen toe stand had beslist de voor de grensstreek geplande militaire oefening „Zwarte Leeuw" meer naar het binnenland te ver plaatsen, (Vervolg van pag. 1) Inmiddels wordt ook over andere plaatsen gespeculeerd. Tot de namen die in omloop zijn behoren Karlovy Vary (Karlsbad) in Bohemen. Sliac het vroegere Herzbad in Slowakije en Kosice, eveneens in Slowakije. Bij beide laatste plaatsen bevindt zich een groot militair vliegveld waar het hoge Russische gezelschap zou kun nen landen. Partijleider Dubcek zou in de uit elf man bestaande Tsjechoslowaakse delegatie enige verandering willen aanbrengen. Omdat president Pod- gorny van de Sowjetunie deel uit maakt van de twintig man sterke Russische delegatie «n zijn functie van lid van het Politburo is voor gesteld ook president. Svoboda. die geen lid is van het partijpresidium, aan de besprekingen te laten deelne men. Bovendien is het Dubcek er veel aangelegen enkele twijfelachtige figuren zoals de Slowaak Vasil Bilak door uitgesproken anti-Novotny-ka- meraden te vervangen. Bezorgd De Tsjechoslowaken vragen zich intussen met enige zorg af wat voor betekenis aan het Russische besluit moet worden gehecht toeristen uil hun land te weren. Zonder opgaaf van redenen hebben de reisbureaus ïntourist en Spoetnik alle hotelboe kingen van Russische staatsburgers ongedaan gemaakt. Men weet niet wat hiervan de achtergrond kan zijn, tenzij men aanneemt dat Moskou toch met het gebruik van geweld re kent. De Tsjechoslowaakse publici teitsmedia is te verslaan gegeven dat de partijleiding geen prijs stelt op het geven van voorlichting over de in een waas van geheimzinnigheid ge hulde conferentie. De problemen, welke ter tafel ko men, zijn hiervoor te delicaat. Men wil niemand voor hel hoofd stoten, niet onnodige gevoelens kwetsen en vooral voorkomen dat er an ti-Russische demonstraties worden gehouden. Het in de openbaarheid brengen van de resultaten van deze belang rijke en ook unieke bijeenkomst zal via een communiqué geschieden. Vol gens een regeringswoordvoerder heb ben de Tsjechoslowaken er recht op te weten wat het communistische bondgenootschap van hen eist in deze hevigste familietwist achter het IJze ren Gordijn sinds het ontstaan van het oostblok. SAIGON Een militair tribunaal in Saigon heeft Ngoeyen Troeong Con. hoofdredacteur van een Zuid- vietnamees studentenblad, veroor- j deeld tot vijf jaar gevangenisstraf omdat hij in een artikel gepleit heeft I voor de vorming van een coalitie met de Vietcong. GRONINGEN De officier van justitie bij de rechtbank te Gronin-' gen heeft gisteren 200 boete geëistj tegen de 34-?arige schilder P J. H. C. P. uit Oud-Karspel, omdat hij in de nacht van 29 februari te Ter-Apel zijn dronken collega, de 34-jarige J. Blokker uit Schagen. uit, zijn auto had gegooid. De chauffeur reed daar op snel verder, hoewel zijn collega nog aan het portier hing. Het slacht offer werd meegesleurd en viel ten slote op straat. Kort daarna is de man overleden. P verklaarde, dat .zijn collega zeer agressief was ge weest. Langzaam maar zeker druppelen vakantiegangers terug op het ver trouwde nest. Eeladen met verhalen. Er zijn twee groepen. Die van de pechhebbers en die van de boffers Merkwaardig genoeg zijn ze in het dagelijks leven net zo verdeeld De tobbers. de zwoegers, die nooit ver der komen dan een krappe knoop om de eindjes bijeen te krijgen en de vrolijke fransen, die altijd mee vallertjes incasseren en een royale strik bovenop hun knoop kunnen leggen. Zolang partijen bij het vertellen van reisherinneringen elkaar niet ontmoeten zit je als luisteraar vei lig. Meewarig het hoofd schudden over de pech onderweg bij de een en mei open mond. zo mogelijk lik kebaardend, mee smullen van de fantastische maaltijden die de for tuinlijken genoten hebben. Bepaald ongemakkelijk wordt het. wanneer ze allebei op precies het zelfde ogenblik in hun hoofd halen eens bij je op le lopen en van wal steken. Net heeft de tobber zijn twee va kantiefoto's laten zien. Een golvend landschap met iets vaags. dat na enige uitleg zijn echtgenote blijkt te zijn. De rest van de film is nooit tot volle wasdom gerijpt. Op onverklaarbare wijze is er iets mee gebeurd, dat zulks verhinderd heeft. Dan komt de succesman binnen. Wipt uit de portefeuille een reeks kleurenfoto's, zoals we die in opvoe dende films van vreemde landen plegen te zien. Romantische meren. een marmeren paleis van een hotel. Elegante vrouw op de voorgrond. Die vrouw maakt je voorzichtig, want de zijne is toch zo mooi niet? Maar hij wijst trots: ..Hoe vind je? Ze kan er zelf niet over uit. Ander mens geworden. We ontmoetten een dame, schoonheidsspecialiste bleek later. Heeft Lien helemaal opge maakt en zo. Drie nieuwe jurken hebben we gekocht. We ontmoetten een vent, die zo'n chic zaakje had en de boel ging opdoeken. Een krats betaald." Hij glundert en de zwoeger zit minuscuul In zijn stoel te zwijgen. Omdat je solidair met de un- der-dog wilt zijn. zeg je natuurlijk precies het verkeerde: ..Nou jij kur.t fotograferen zeg. Mij lukt nooit eer. goed plaatje!.." De geluksvogel davert van de lach: ..Toeval, beste mensen, toe val. In het hotel was een Amerikaan, die ik weet niet wat voor toestel had. Fantastisch. Heeft ze allemaal gemaakt en. vlak voor ons vertrék lag de zaak keurig klaar..." ..Een goed hotel gehad?" vraag je zwakjes. Stommer kon het niet. Natuurlijk was het hotel enorm: het eten gigantisch, de wijn subliem en de prijs te geef. De tobber' luistert en heel lang zaam gaan zijn ogen glanzen. Hij pakt zijn agenda en ballpoint en zegt: ..Geef me dat adres eens... voor volgend jaar... we zaten vlak bij jul lie in de buurt, magr het was er lang niet best..." Gul wordt het gegeven. Ik kan me niet voorstellen dat er voor die volgende -vakantie aan breekt niet iets zal gebeuren met dat beste hotel.. Steeds meer Tsjechische tanks doemen op in het grensgebied mei West-Duilsland. Kennelijk willen de leiders in Praag hier mee aantonen, dat ook zij zelf in staat zijn. eventuele aanvallen van buitenaf het hoofd te bieden. Zoals bekend overweegt de Sow jetunie troepen naar dit gebied te dirigeren „uit vrees oojt in- BEIROET De nieuwe Iraakse minister van cultuur en voorlichting heeft de sinds de revolutie van 1958 bestaande perscensuur opgeheven Hij waarschuwde echter eeen misbruik van die vrijheid te maken. QOK indien we niet alle geruchten geloven die sinds gisteravond in Praag de ronde doen, lijkt er reden om aan te nemen, dat partijleider Dubcek in eigen huis in de verdedi ging is gedrongen, nu de beslissende ontmoeting met dc Russische leiders nadert. Het ontslag van generaal Prchlik, die het felst fulmineerde tegen het mili taire machtsvertoon van Moskou is een belangrijke concessie. De Russen hadden zijn heengaan geëist en het partij-presidium te Praag heeft zich er nu bij neergelegd. De verwijdering van Prchlik staat echter niet op zichzelf. Zij is gevolg van een gewijzigd inzicht in dc wijze waarop het nieuwe bewind te Praag zich tegenover Rusland moet opstel len zonder de verworven vrijhe den prijs te geven. Dit laatste staat nog altijd voorop. Men kan dan ook moeilijk zeggen, dat Dubcek in het partij-presidium een nederlaag heeft geleden. Als de meningen verschillen, dan is het niet over het doel dat men nastreeft, maar over de middelen. GENèVE Van Amerikaanse zijde is gisteren op de ontwapeningsconfe- rentie bekend gemaakt, dat de VS het plan hebben een dienst in te stel len voor kernexplosies voor vreedza me doeleinden ten behoeve van Ame- i rikaanse cliënten en niet-nucleaire landen, die het niet-versprci- dingsverdrag hebben ondertekend. Deze dienst zou niet alleen de ..kernbommen" leveren, maar nok zorgdragen voor het vervoer ervan naar de plaatsen van bestemming, hun installering en het tot explosie brengen. Andere landen zouden hier voor niet meer hoeven te betalen dan binnenlandse cliënten. Volgens de VS kunnen er reeds in een nabije toe komst bruikbare (zij het niet perfec te) kernbommen beschikbaar komen voor bepaalde industriële toepassin gen. zoals de aanleg van havens en kanalen, de bouw van ondergrondse opslagplaatsen en de winning van mineralen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7