SUST DE RUSSEN Commentaren JAMIN Gesprek is nog niet begonnen Luns: Van ontvoering Antwerpen akkoord leiding Europoort Het Kwartet Generaal Prchlik ontslagen Leed Dubcek nederlaag? HËT «vcii Stormvogel net niet de eerste cubagangers was echt geen sprake nog steeds op schiphol SEIZOENVERKOOP Vrachtwagen vol pornografie Leidse Conrautl Vrijdag 26 juli 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen idacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het ontslag van generaal Prchlik heeft aanleiding gegeven tot geruchten over onenigheid in het Tsjechoslowaakse partij - presidium. Partijleider Dubcek zou een nederlaag hebben geleden. In talrijke petities werd in Praag aangedrongen op steun voor Dubcek. 01 fSPREÜK De zekerste manier om edrogen te worden is, zich oor slimmer te houden dan aderen. CONFUCIUS DE BILT Een lagedruk- ebied. dat vanmorgen boven [oord-Duitsland lag, trekt ver- ezeld van buien, naar het zuid- bsten in de richting van de Bal- Achter een bijbehorend Dufront, dat zich over West- en [idden-Europa verder naar het liden verplaatst, voeren noor- elijke winden tamelijk koele icht aan. In deze luchtmassa kwamen de liddagtemperaturen in het al- emeen niet boven de twintig faden. In gebieden, waar van Noordzee afkomstige wolken- jlden zich wisten te handhaven, leef de temperatuur nog enkele :aden lager. DE BILT Droog weer met blkenvelden, maar geleidelijk eer opklaringen en morgen ierdag flinke zonninge perioden. i>t matig of zwak afnemende md, ruimend naar noord tot jordoost. In het algemeen iets igere middagtemperaturen. Strandweer Het hagedru'kcentrum dat van- Drgen boven Schotland lag, lat zich nu verder naar de iordzee uitbreiden. Hierdoor Drgen een afnemende wind ssen noord en noordoost, rerwegend zonnig. Tempera- ur 18 tot 20 graden, zeewater graden. VooruitzichtenAanvankelijk |g koel, maar tijdens het week- ide een verdere verbetering n goed strandweer. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Na afloop van de vergadering van liet Tsjecho slowaakse partijpresidium, deden gisteravond geruchten de ronde, als zou partijleider Dubcek een nederlaag hebben gele den. Zes leden van het elf man tellende toporgaan zouden kri tiek op hem hebben. Een woordvoerder van de partij noemde de geruchten vanochtend „belachelijk en onzinnig". In talrijke pe tities was intussen aangedrongen op steun voor Dubcek. rug te keren. Hij raakte daarmee de controle over het leger en de politie kwijt. Waarschuwing C De 45-jarige Prchlik speelde een belangrijke rol bij het afzetten van de vroegere president en partijsecre taris Novotny. Hij was de hoogste politieke officier van het leger, toen hij in het begin van dit jaar de latere partijleider, Dubcek, waarschuwde voor een complot van de oude garde, door gewapende tussenkomst het ontslag van Novotny te voorkomen. Rusland leverde felle kritiek op hem, toen hij later vroeg om herzie ning van het Warschaupact en be zwaar maakte tegen het uitstel van het vertrek van de Russisrfie troepen uit Tsjechoslovvakije na de oefenin gen, die op 30 juni eindigden. Politieke waarnemers zeiden dat het ontslag van Prchlik het prestige van Dubcek vooral bij de liberale communistische intelligentsia schade zal toebrengen. Op de vergadering van gisteren werd de beleidslijn uitgestippeld, die straks tegenover de Russen moet worden gevolgd. Nog altijd wordt aangenomen, dat de meerderheid de democratisering en liberalisering met kracht zullen verdedigen. Zonnige .shots uit Porto Ercolc Gisteren was het fotografenuur in Porto Ercole, waar onze Ko ningin en Prins met het gezin van hun oudste dochter vertoe ven. Het stralende middelpunt was daarbij natuurlijk weer prins Willem-Alexander, die even tevoren nog, zoals zoveel kleinen van zijn leeftijd, een zaam kraaiend door zijn box scharrelde, om zich het volgende ogenblik door een heel legertje vreemde meneren omringd te zien, die allemaal zo'n grote kachelpijp op hem richtten. Was het een wonder dat de kleine man toen even een pmil- lipje ging trekken? Maar tot nijstandswet Wel werd meegedeeld dat generaal Prchlik, een van de belangrijkste fi guren in het nieuwe bewind in Praag, uit zijn ambt was ontslagen. Dit ontslag leek een dramatisch ge baar om de Russen de wind uit de zeilen te nemen. De generaal, die herhaaldelijk het doelwit is geweest van Russische kri tiek, kreeg bevel uit zijn belangrijke ambt als hoofd van de Veilig heidsdienst in gewone legerdienst te- Het Nederlandse jacht Stormvogel met aan het roer Cees Bruynzeel (68) zag gisteren geen kans om bij de finish van de transatlantische race voor zeiljachten in de West- duitse havenplaats Travemünde als eerste te eindigen. Op het laatste mo ment moest het in de Amerikaanse Ondine III zijn meerdere erkennen. Tijdens de gehele, drie weken du rende zeilwedstrijd lag de Storm vogel in eerste positie. Maar noorde lijk. van Schotland werd het jacht door de Ondine gepasseerd. Zoals gemeld was de Stormvogel (foto) dagenlang zoek op de Oceaan. De race begon op 3 juli op de Ber muda-eilanden. Er hebben meer dan dertig jachten aan deelgenomen. Hoe snel de Ondine de laatste tientallen mijlen aflegde blijkt wel riit het feit dat zij vijf kwartier eer der bij de finish verscheen dan de Stormvogel. Gesprek De besprekingen met de Russen zullen niet eerder dan begin volgende week aanvangen. Als plaats van sa menkomst wordt hei 14e-eeuwse kasteel Konipiste bij Praag genoemd. Dit was tot 1914 de residentie van de j Habsburgse kroonprins Ferdinand j d'Este en kan op een merkwaardige wapenverzameliiig bogen. Voor vervolg zie pag. 7 LICHTPUNTJE IN NABIJE OOSTEN? SCHIPHOL De ongeveer 120 jongeren, die al sinds woensdag op Schiphol wachten op een vliegtuig dat hen naar Cuba brengt, hebben contact opgenomen met de Tsjechi sche luchtvaartmaatschappij CSA, die een vliegtuig beschikbaar zou hebben. Deze jongelui, merendeels studen ten uit Nederland, Italië en Frank rijk, zouden woensdag voor een stu diereis van zes weken naar Cuba ver trekken. Omdat de Rijksluchtvaart dienst geen toestemming voor de vlucht gaf, trok de chartermaatschap pij African Safari zijn toestel terug. Later gaf de Rijksluchtvaartdienst alsnog haar fiat voor de reis, maar de j African Safari maakte bekend, dat het geen enkel toestel meer ter beschik king had. Ook andere chartermaat schappijen lieten het afweten. (Vaii onze parlementsredactie) AMSTERDAM Minister Luns gistermiddag op Schiphol over het „incident" in Israël: „Van ontvoering is echt geen sprake. We kwamen met een vliegtuigje in het noorden aan en ze vroegen mij of ik even het mooie uitzicht wilde bewonde ren. Dat heb ik ook gedaan. We morgen voordeel bitterkoekjes 210 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Goedkoper dan met kleine tankers (Van onze selieepvaartredacteur) ROTTERDAM Antwerpen gaat akkoord met de aanleg van een pijpleiding voor ruwe olie tussen Europoort en het Ant werpse havengebied. Een spe ciale commissie van de ge meenteraad heeft gisteren na een vergadering met het gemeente bestuur een brief aan de rege ring goedgekeurd waarin men toestemming verleent. De Belgische regering had aan Antwerpen advies gevraagd over de pijpleiding. Na vele maanden, onderhandelen cn het instellen van onderzoekingen is uiteindelijk dc beslissing genomen. Antwerpen heeft vanaf het begin een afwijzend standpunt ingenomen t.a.v. de pijpleiding, omdat daardoor een belangrijke vermindering van de ha vengelden en neveninkomsten van diverse havenbedrijven zou ontstaan. Antwerpen stond echter voor het blok omdat de haven alleen kan wor den aangelopen door tankers tot hooguit 85.000 ton. En aangezien het olievervoer in de toekomst zich gaat ontwikkelen met tankers van 200.000 ton, moest een keuze worden ge maakt tussen een pijpleiding vanuit Europoort voor de bevoorrading van de raffinaderijen van British Petro leum, Esso en Petrofina of overslag bijv. via de Franse haven Le Havre uit 200.000 tonners in kleinere tan kers. Gebleken is echter dat deze laatste mogelijkheid aanzienlijk duurder is. Een pijpleiding tussen Rotterdam en Antwerpen zou de Antwerpse ha ven ongeveer 18 miljoen gulden per jaar kosten aan gedelfde inkomsten, maar zou de oliemaatschappijen een even grote som besparen, zo hebben de Antwerpse autoriteiten gisteren meegedeeld. Dc havenautoriteiten vertelden dat zij 5,5 miljoen gulden zouden verlie zen aan havengeld en geld voor an kerplaatsen, en dat particuliere on dernemingen ongeveer 12,5 miljoen gulden zouden verliezen. Voor vervolg zie pag. 2 gingen met een auto een land weg af en daar zag ik ineens de heuvels van Syrië. Ik ben weer in de auto gestapt en gauw te ruggegaan". „Ik was niet ontstemd, maar ik heb ook niet staan juichen. Wat betreft de heilige plaatsen die Ik in bezet gebied heb bezocht, het was voor de oorlog ook al gewoonte dat bezoeken de staatslieden even een kijkje gin gen nemen in de oude stad van Jeru zalem". Minister Luns die drie dagen in Israël is geweest zag toch wel een lichtpuntje in de situatie in het Na bije Oosten. De Arabische landen en Israël hebben de resolutie van vorig jaar van de Veiligheidsraad aan vaard. Dat schept een mogelijkheid tot dialoog. Daarbij komt dat mi nister Luns bij recente bezoeken aan Egypte gemerkt heeft dat de Ara bische houding niet zo stroef is, dat zij terugtrekking van troepen tot een voorwaarde zullen maken zonder welke geen besprekingen en oplos sing van de crisis mogelijk zijn. De heer Luns ontkende gevraagd te zijn op te treden als een soort bemid delaar, zowel in de huidige crisis als ten aanzien van het kapen van het El Al-toestel. Hij vond het vliegtuiginci dent wel zeer bedenkelijk. De Israëlische regering had met hem en met andere Westeuropese regeringen over deze zaak contact opgenomen. De heer Luns wist te vertellen dat op het ogenblik pogingen ondernomen worden als Europese landen er iets aan te doen. Ook .geen bemiddelaar dus tussen Israël en Egypte. „Men maakt van de omstandigheden gebruik dat ik be zoeken aan Egypte heb gebracht en nu aan Israël om met mij over de crisis te spreken. Maar de juiste weg is natuurlijk via de Ver. Naties. Daarom ben ik ook blij dat zowel Israël als de Arabische landen van plan zijn het werk van VN-vertegen- woordiger Jarin te blijven steunen." Ook geen bemillelaar dus tussen tie is aanvaard door beide partijen, maar je moet natuurlijk rekening houden met een golf van wantrou wen". De heer Luns was geïmponeerd door wat in Israël is gebeurd, b.v. de vervijfvoudiging van de bevolking. Speciaal voor christenen vond hij een I bezoek aan Israël een uitzonderlijke belevenis. tranen kwam het toch niet, om dat zijn moeder en vader hem weer tijdig op zijn gemak wisten te stellen. Enfin, er is een heel foto-al bum bij elkaar geknipt en een van de fotografen maakte daar bij zelfs tot algemene vreug de een soort salto mortale omdat hij in zijn beroepsijver de prinselijke box over het hoofd zag, die hem uiteraard niet uit de weg ging Een serie gezellige plaatjes treft u elders in de krant aan. 't Zijn zonnige plaatjes, waar de werkers thuis haast jaloers van zouden ivorden. Want het is me in het vaderland in deze weken het zomertje wel. MIDDELBURG De officier van justitie bij de arrondissemcntsrccht- banfk te Middelburg, mr. Th. Lebret, is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis, dat is uitgesproken in de zaak tegen de weduwe Maria V. uit Zierik- zee. De officier vindt nl. de straf, die M. V. is opgelegd voor het doden van haar pasgeboren baby, negen maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeflijd van twee jaar, te gering. Hij had eerder vier jaar gevangenisstraf mei aftrek van voorarrest geëist. SMYRNA KARPETTEN 140 x 180 van 125,- voor 89.- 170 x 240 van 198,- voor 149.- 200 x 300 van 275,- voor 196. 225 x 315 van 338,- voor 249.- CRIPPER AXMINSTER KARPETTEN 200 x 300 van 285,- voor 218.- 225 x 310 van 344,- voor 268.- Extra zware kwaliteit 240 x 340 van 875,- voor 498.- BANKSTELLEN - OQA van 2650.- voor lOÏJU.- FAUTEUILS *3 7Q van 525,- voor sS Om" 2-ZITS BANKEN -TOO van 1050,-voor /OO." EETKAMERS -fiQ van 1310,- voor #00« INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 TAE Algemene Bijstandswet is thans drie en een half jaar in werking. Vele mensen hebben de afgelopen jaren van de rechten aan deze wet ontleend een gelukkig gebruik ge maakt, maar de uitvoering van de wet bevredigt in de praktijk nog niet volledig. De vervanging van het woord ar menzorg door recht-op-uitkering heeft alle moeilijkheden niet opge lost Wie om zijn recht komt vragen zegt tegelijkertijd, dat hij financieel aan de grond zit. Voor iedereen is het lang niet gemakkelijk een ge meentelijke dienst hiervan in kennis te stellen. Een andere moeilijkheid is de weer stand, die bij de gemeentelijke diensten wordt ondervonden. Er is bij vele gemeenten de neiging de boot van de Bijstandswet zoveel en zolang mogelijk af te houden. Wie de moed heeft zijn financiële ellende bij een loket te komen mee delen wordt dikwijls onmiddellijk geconfronteerd met kritische vragen en ingewikkelde cijferopstellingen over normen en draagkracht Wie een eigen huis heeft krijgt soms te horen: verkoop uw woning maar of sluit een hypotheek. Wij dachten, dat de mentale benade ring en uitvoering van de wet nog veel zou kunnen verbeteren en dat er ook nog grote behoefte is aan meer voorlichting. Er blijken in de praktijk steeds weer gevallen te bestaan, die duidelijk voor uitkering in aanmerking ko men, maar waarbij de betrokkenen öf de stap naar de gemeente niet wagen, öf zich bij de eerste de beste ondervonden weerstand teleurgesteld terugtrekken. Verbeteringen TAE normen die in het land worden toegepast voor uitkering krach tens de Bijstandswet zijn bijzonder gevarieerd. De provincie Zoid-Holland steekt gunstig af bij Noord-Holland, de gro te steden passen weer een ander systeem toe, de drie noordelijke pro vincies hebben een eigen berekening opgezet, en in de rest van het land kan men nog meer variaties tegen komen. Er zijn zelfs nog gemeenten, die het begrip draagkracht weige ren te erkennen bij de bepaling van (le uitkeringsnormen. Het wordt hoog tijd, dat er orde in deze warwinkel komt. Gelukkig is er hoop, dat deze ordening niet zo lang meer zal uitblijven. De staats secretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft onlangs reeds de uitkering herzien van de genen die werkloos zijn zonder wet telijke uitkeringen en voor de min der validen opgenomen in de rijks groepsregeling. De bedoeling is met deze uitkering het bestedingsniveau van het minimumloon te benaderen. De staatssecretaris wenst een derge lijke koppeling van de algemene norm voor uitkeringen van de Bij standswet aan het minimumloon. Gedacht wordt aan een wcekbedrag van ƒ82,50 plus de betaalde huur. De gemeenten hebben hierover al een brief van het departement ont vangen. Hopelijk gaat dit een grote verbetering van de uitvoering van de wet betekenen. Gemeenten die zich hier niet bij zouden willen aanpassen worden hiertoe op den duur wel gedwongen, op grond van uitspraken van de Kroon in beroepszaken. Een tweede wenselijke stap zou voorts nog zijn een algemene norm op het gebied van de draagkracht regeling. De draagkracht van een ge zin is immers niet aan de hand van een uniform bedrag te bepalen. Steeds zullen de omstandigheden verdisconteerd moeten worden bij het bepalen van het antwoord op de vraag, of in een bepaald geval recht op bijstand bestaat ja of nee. Dat hier van regeringswege Iets moet gebeuren blijkt overduidelijk uit de vele beroepszaken die bij de colleges van Gedeputeerde Staten en bij de Kroon aanhangig worden ge maakt en waarbij het overgrote deel van hen die uitkering vragen door de beroepsinstanties in het gelijk wordt gesteld. Van belang hierbij zou nog zijn, dat de periode van ongeveer een jaar. die de Kroon nodig heeft om in een beroepszaak uitspraak le doen, aan merkelijk zou kunnen worden be kort. KIEL De Westduitse politie heeft een Nederlandse chauffeur, waarvan de naam niet bekend is ge maakt, aangehouden, die in zijn vrachtwagen 3.700 pornografische tijdschriften en 235 pornografische boeken uit Denemarken naar West-Duitsland wilde smokkelen. LONDEN De regering-Wilson heeft een voorgenomen fusie van drie grote banken (Barclays, Lloyds en Martins) verboden, omdat zulks „niet in het algemeen belang" zou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1