EXPLOSIE VEIN IN NETTEN ONTPLOFFINGEN OP URKER KOTTER EEN MAN OMGEKOMEN, VIER GEWOND Commentaren Actie voorBiafra en Nigeria Vuurgevecht in Cleveland: acht doden JAMIN Het Kwartet C RITA) HET WEER eel bewolking ir Henrv Dale overleden Noordelijk van Terschelling Nasser: De oorlog met Israël kan zo ontvlammen Mankementen ontdekt aan Duitse auto VEERDIENSTEN OOK DUURDER cocktail van deze glanzende onder- zettertjes (met iijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidse Gouiant Woensdag 24 juli 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen eur: F. Diemer redacteur: Dr. E. Diemer dkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een heleboel mensen zou- •n veel slaap te kort ko en als ze overdag niet naar ntoor hoefden. DE BOISSON Mode blijft zonder revolutionair élan pagina .7 GOUWELEEUW SCHRIJFT GESCHIEDENIS IN GOUD pagina 6 ,Wilt u mijn kauwgum even op- lien?" SPANJE OEFENT DRUK UIT OP PROTESTANTEN pagina 2 iDE BILT Ten westen van de fttse eilanden bevindt zich een hogedrukgebied. Het in onze omgeving een erwegend noordelijke lucht- tqming die tamelijk koele lucht I ïivoert. vjO^ijna geheel west-Europa be- jidt zich thans in deze vrij koele elifht, die begrensd wordt door gai nu boven Zuid-Frankrijk en Alpen gelegen front. Jf Alleen ten zuiden van dit front umen nog temperaturen boven 25 graden voor. Ook morgen ons land zich in een noorde stroming aan de oostflank II het hogedrukgebied bevin- In de aangevoerde lucht it dan veel bewolking voor uit hier en daar wat regen motregen kan vallen. Het |ft cjaarbij vrij koel weer. pE BILT In het algemeen pi bewolking met hier en daar regen of motregen. O ver kend matige wind tussen west noord. Weinig verandering in jnperatuur. Strandweer Het hogedrukgebied bij Ier- pd versterkt zich opnieuw naar j Noordzee. Hierdoor morgen ierwegend droog met vele uren |n. Zwakke tot matige wind uit [ordwestelijke richting. In de ddag 18 tot 20 graden, zee kter 17 graden. [VooruitzichtenNog wat aan koele kant, maar wel stabieler et overwegend zonnig weer. juli zon op 04.51. onder 20.41. Maan 06. onder 21.19. j NDEN De Britse geleerde Hen- ?le. pionier op het gebied van de lotherapie en Nobelprijswinnaar is gisteren op 93-jarige leeftijd in bridge overleden. De Nobelprijs I hem toegekend tezamen met de jnrijkse geleerde Otto Loewe voor ntdekking hoe de zenuwimpulsen de spieren worden overgedragen. HARLINGEN Enkele ont ploffingen aan boord van de Urker kotter Riekert hebben vannacht het leven gekost aan een bemanningslid. De vier an dere opvarenden raakten ge wond. De ontploffingen ontstonden, nadat de kotter een grote hoe veelheid explosieven in zijn net ten omhoog had gehaald. Van morgen om zes uur arriveerde het schip in de haven van Har- lingen. De kotter bevond zich ongeveer 18 mijl ten noorden van Terschel ling, toen een der gewonde vissers erin slaagde Radio Scheveningen te waarschuwen. Daarna werd niets meer van het schip vernomen. De reddingboot Carlot van Terschelling voer onmiddellijk uit met een arts aan boord. Andere vissersschepen in de buurt van de Riekert meldden dat er nie mand aan dek te zien was. De sche pen durfden niet dicht bij de kotter te komen, omdat het dek bezaaid lag met explosieven. AAN BOORD Een uur na de explosies stapten toch twee man van de kotter Jacob aan boord van het schip. Ze wisten de motor weer op gang te brengen. Ze meldden, dat een zwaargewonde temidden van de explosieven lag en dat zij hem niet konden helpen. De andere vier opvarenden waren door verwondingen uitgeschakeld. Ook de arts van <de inmiddels ge. arriveerde reddingboot Carlot kon 'de zwaargewonde geen hulp bieden. Bij aankomst vanmorgen om zes uur in de haven van Harlingen bleek de man te zijn overleden. Het schijnt dat de Riekert boven een dumpplaats van explosieven heeft gevist. Toen het net werd op gehaald, stond de gehele bemanning gereed om de vangst meteen binnen te halen. De mijnopruimingsdienst was van daag bezig de explosieven van het schip te verwijderen. De in het net van de Riekelt op geviste munitie bleek naderhand een kist met handgranaten te zijn van nog onbekende afkomst. Volgens de Marine-voorlichtings dienst is de kist overigens niet opge vist op een van de bekende dump plaatsen voor oude munitie. Nadat men in Harlingen de dode en gewonden aan wal had gebracht, is de Riekelt uitgevaren naar een zandplaat buiten de haven, waar de rest van de granaten tot ontploffing is gebracht. Gelukkig weerzien op Schiphol na de ondergang van de Neder landse kustvaarder Kazan, midden op de Indische Oceaan. Kapitein Remmelts is weer bij zijn echtge note en zoontje. Hij is in gezel schap van twee bemanningsleden, de Portugezen Gomes en Duarta, van wie de laatste de kleine Rem melts op de arm heeft. Het ge zonken schip had dynamiet aan boord. De 26-ste patiënt ter wereld bij wie harttransplantatie is toege past: Fred. C. Everman (56). Sinds kort zijn medici het er weer over eens dat een patiënt na transplantatie zo vlug moge lijk weer moet gaan lopen. Everman doet hiér de eerste passen aan cle arm van zijn ver pleegster, 36 uur nadat bij hem de transplantatie is verricht. De man wordt verpleegd in een ziekenhuis te Houston, Massachusetts. CAÏRO President Nasser van Egypte ziet geen heil meer in de be middeling van Gunnar Jarring, de afgezant van de Verenigde Naties. In een oorlogszuchtige rede zei Nasser, dat er geen vrede in het Nabije Oos ten kan bestaan zonder dat Israël zich uit de bezette Arabische gebie den terugtrekt. „Wat met geweld genomen is, kan alleen met geweld worden heroverd. Dat is een gezond principe", zei Nas ser in zijn rede ter herdenking van de Egyptische revolutie. Tegelijkertijd verklaarde de nieu we president van Irak, generaal- majoor Ahmed El Bakr, dat een nieuwe oorlog met Israël onvermij delijk is. Een reden voor de staats greep was, zo onthulde El Bakr, dat de vorige leiders van Irak na latig waren het land voor te be reiden op de oorlog. Nasser bracht in zijn rede hulde aan Rusland, dat Egypte zo snel na de nederlaag weer heeft bewapend. BUNNIK De Duitse vrachtwagen die maandagmiddag bij Bunnik door de vangrails reed en twee auto's ram de. waardoor vijf mensen om het le ven kwamen, blijkt een groot aantal mankementen te vertonen. Dc rijkspolitie is gisteren de hele dag bezig geweest met een technisch onderzoek. Daaruit bleek, dat vooral de stuurinrichting veel defecten had. Het linker voorwiel is waarschijnlijk losgeschoten: ook aan het rechterwiel mankeert het een en ander. Voorts is aan het licht gekomen, dat de eige naars de wagen in juni niet hebben laten keuren, waartoe zij volgens de Duitse wet verplicht waren. De politie doet nog geen officiële uitspraak. Zij wil eerst aan de hand van getuigenverklaringen iets meer weten over de snelheid en de rijwijze van de Duitse chauffeur. Deze. de 24- jarige Matthias K. uit Emmerich, kon nog niet worden verhoord omdat hij levensgevaarlijk is gewond. Samen met zijn broer is hij eigenaar van de wa gen. Ook de toestand van de 28-jarige Anja van Wouwe. dochter van de om gekomen predikant uit Serooskerke, is kritiek. I OP 9 AUGUSTUS GELD NAAR GEMEENTEHUIZEN BRE1VGEIV (Van onze kerkredaciie) OEGSTGEEST Het Ne derlandse volk wordt in augustus opgeroepen om massaal mee te helpen om de nood te lenigen in Nigeria en Biafra. Onder leiding van mr. G. E. van Walsum is een co mité gevormd dat een be roep doet op het gehele Ne derlandse volk. Het comité heeft geen streefbe drag gesteld, maar, zo werd ons verteld, gehoopt wordt dat tussen de vijf en tien miljoen gulden zal worden gegeven. De aktie begint officieel op 5 augustus met een persconferentie in Nieuwspoort, waar alle nieuwsmedia van ons land actueel materiaal verstrekt zal worden over de situatie in het gebied waar duizenden per dag sterven. Reeds op het ogen blik komt gemiddeld 25.000 per dag op giro 400 binnen. Zoals bekend worden in Nia mey. Niger, op het ogenblik vre desbesprekingen gevoerd. De gro te moeilijkheid is dat van beide kanten een enorm wantrouwen heerst. Beide partijen proberen ook hun politieke prestige te red den. Gehoopt wordt echter dat onder druk van de wereldopinie een oplossing gevonden zal wor den voor het conflict (zie ook pa gina 5). Het geld zal ter beschikking worden gesteld van het werelddi- akonaat van de Nederlandse ker ken. die het zal besteden via de Wereldraad van Kerken, die zo juist een hulpaktie begonnen is. De beide andere ontvangers zijn het Internationale Rode Kruis en Caritas Internationalis, de hulp aktie van de Rooms-Katholieke Kerk. De drie organisaties wer ken nauw samen. Mr. G. E. van Walsum Reeds nu is giro 40Ó ten bate van vluchtelingenhulp Biafra opengesteld voor gaven, maar op 9 augustus kan iedereen geld brengen naar alle gemeentehui zen en postkantoren in geheel Nederland. Vandaag is een televisiegroep van de VARA en nog een tweede team vertrokken om opnamen te gaan maken in zowel Nigeria als in Biafra. Hoewel in Lissabon een groep van 25 internationale journalisten tot nu toe vergeefs zat te wachten om naar het strijdgebied te kunnen vertrek ken. hebben deze televisieteams speciale toestemming gekregen om reeds nu te gaan. Op 9 augustus zullen .de opna men vertoond worden Van 20.20 uur tot 21.15 uur over de beide Nederlandse televisiezenders. Politie omsingelt met tanks negerwijken CLEVELAND De politie heeft vannacht met tanks een negerwijk in Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio afge grendeld, nadat zes personen, onder wie drie politiemannen, waren gedood door sluipschut ters, die zich in een flatgebouw verschanst hadden. Tenminste 15 personen, politie-agenten en burgers, zijn gewond. Toen de politie versterkingen liet aanrukken, braken in de omliggende j straten relletjes en branden uit. Gou verneur Rhodes heeft de Nationale Garde in staat van alarm gebracht en 700 man van de Garde opgeroepen. De incidenten begonnen toen een patrouillewagen van de politie werd beschoten door vijf negers, volgens ooggetuigen zwarte nationalisten, die opvielen door hun Afrikaanse kle ding. De negers doorzeefden de auto met kogels, toen de agenten hen wilden ondervragen en vluchtten een flatge bouw binnen. Met automatische wa pens vuurden zij op alles „wat blank is". Nadat versterkingen waren gearri veerd, werd het vuurgevecht heviger. Enkele gewonden, die op straat la gen, konden niet worden geholpen. Vanmorgen vroeg slaagde de poli tie erin het gebouw te bezetten. Men vond er twee lijken. Branden In de straten vlak bij het gebouw braken al spoedig relletjes uil. Ne gers stichtten brandjes en bekogelden de brandweer met stenen. Verschil lende winkels werden geplunderd. Negerburgemeester Carl Stokes heeft via de radio een beroep op de bevolking gedaan kalm te blijven. Later bezocht hij de negerwijk, waar het nog steeds onrustig was. In Cleveland wonen 300.000 negers en 500.000 blanken. Later deelde de politie mee, dat het aantal doden is gestegen tot acht. Onder hen zijn vijf burgers. In verschillende delen van de stad wor- den nu vuurgevechten geleverd met I andere sluipschutters. Hier en daar wordt geplunderd. Internationaal ryVER de kwalijke ontwikkeling in het internationale vervoer vooral het Westduitse beleid valt hier te betreuren hebben we reeds enkele malen geschreven. Een gelukkig besluit op internatio naal vervoersgebied was vorige week het akkoord van de zes EEG- ministers van vervoer over een re geling van de rij- en rusttijden voor vrachtwagenchauffeurs en nog en kele andere punten. „Brussel" heeft hiermee een eerste stap gezet op de weg naar een Europese vervoers- politiek. Voordat deze weg geheel is afgelegd zullen echter nog wel enkele jaren verstrijken. Onderwerpen als sub sidies, belasting en Rijnvaart zullen nog struikelblokken vormen. In afwachting van een goed ge ordend internationaal vervoersbe leid Nederland neemt ongeveer een derde van het totale grensover schrijdende vervoer in de Euro- markt voor zijn rekening kan echter nu reeds gezorgd worden voor goede nationale verhoudingen, die de basis leggen voor een gezond inter nationaal beleid. Nationaal JN het jaarverslag van de Neder landse Spoorwegen over 1967 is ons de verminderde opbrengst opge vallen van het goederenvervoer; on danks de sterke kostenstijgingen blijkt de NS-directie de tarieven voor het goederenvervoer per rail nauwelijks te hebben verhoogd. De NS ondervinden voor het goede renvervoer scherpe concurrentie van de binnenscheepvaart en het weg vervoer. De spoorwegen zien zich daardoor genoodzaakt de werkelijk berekende vrachtprijzen niet aan te passen aan de sterk gestegen kosten. De gevolgen hiervan zijn onaange naam. Het spoorwegbedrijf zag de opbrengsten in 1967 van het goede renvervoer afnemen met 1,1 miljoen gulden, en de positie van het par ticuliere wegvervoer werd verzwakt omdat de particuliere bedrijven re kening moesten houden met de lage vrachtprijzen van het spoorwegbe drijf. De tekorten van de spoorwegen wor den bovendien uit de algemene mid delen opgevangen in 1967 ging er 35 miljoen gulden voor bedrijfs- vreemde lasten uit de schatkist naar de NS wat betekent, dat het par ticuliere bedrijfsleven door het over heidsbedrijf wordt beconcurreerd op kosten van de gemeenschap, van de gevolgen van de overige Veel kritiek wordt er op het ogen blik geleverd op de schade, die het Westduitse vervoersbeleid ons land berokkent. En terecht. Maar in eigen land blijken op vervoersgebied ook nog ongelukkige situaties te bestaan. Manoeuvres DEN HAAG Als gevolg van de belasting toegevoegde waarde zullen de veertarieven voor personenauto's, motors en fietsers duurder worden. Daar valt niet aan te ontkomen, heeft morgen voordeel 250 gram van 99 voor 89 "iet duur wel heerlijk staatssecretaris dr. Grapperhaus de Kamerleden C. F. van der Peijl en mr. W. Scholten (beiden c.h.) geant woord. De staatssecretaris voelt er niet voor het vervoer per veer te laten vallen onder het vier procents tarief in plaats van onder het twaalf pro cents tarief. JQE aangekondigde manoeuvres in het westen van Rusland ver anderen nauwelijks iets aan het con flict tussen Praag en Moskou. Ook zonder die oefeningen realiseerde men zich een mogelijk Russisch in grijpen. Opnieuw vergissen de Russische lei ders zich als zij denken hun onder handelingspositie tc hebben ver sterkt. Van intimidatie kan geen sprake meer zijn. Eer zal de vast beslotenheid toenemen. Het nieuwe bewind in Tsjechoslo- wakije staat evenals de grote meerderheid van de bevolking met de rug tegen de rode muur. Aan capituleren kan het niet denken. Met een teruggekeerde oude garde zou het leven ondraaglijk worden. De Russische manoeuvres bewijzen voorlopig slechts, dat Moskou nog geen geweld wil gebruiken, wellicht omdat het meent dat een geweldig machtsvertoon de leiders te Praag tol rede zal brengen. Toch is de spanning toegenomen. Want als na verloop van tijd ook het dreigen geen resultaat heeft, neemt het gevaar van militaire interventie toe. De Russen immers kunnen zich op hun beurt niet veroorloven dal Tsjeelioslowakijc blijft wat het al is: een land waar communisme en per soonlijke vrijheden elkaar niet ge heel uitsluiten en patriottisme de drang naar onafhankelijkheid levend houdt. r£v Ik geef op als niPUWPPhnnn nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam "I I I I Ir—plaats: Per maand inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1