Veerboot St. George op route Hoek - Harwich Sowjetunie wil troepen Duitse bij de grens Belgische bus in ravijn gestort Modernste Engelse schip in ziin soort Koningin Juliana pas over drie maanden Dekken voor ISRAËLISCH LIJNTOESTEL GEKAAPT auto s Eis aan Tsjechoslowakije Demonstratie met draagvleugelboot op Westersehelde Draagbare kleren voor man en vrouw Rokken tot de knie het modeparool Diefstal honden neemt toe van deze glanzende onder- zettertjes (mei lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Schrijver van Don Camillo overleden tl «UWE LEIDSE COURANT 5 DINSDAG 23 JULI 1968 tw •*•-" Jg*" 1to*iiaiaJiP(/i ral...» M ,*j*|ssi6& stattiit- ïer ötó «fcü.*. «wiWiHHKariMl pngetje verdronken in Harderwijk tARDERWIJK Uit de Nieuwe Ha- is vanmorgen na een hele nacht éggen het stoffelijk overschot opge- (ald van de achtjarige Robert Martijn uit Haarlem. Zijn ouders, die met een motorjacht «■dikby de haven lagen, hadden het kind lëe%eravond als vermist opgegeven. etalrst zocht de politie alle industrieter- nielnen rondom de haven af en daarna ®.jnen gaan dreggen. rHÏUn tienjarig broertje, waarmee Ro- ddi^t de hele middag in een roeiboot in en.: haven had gevaren, vertelde ten- dat zij samen op een in reparatie schip waren geklommen. Nadat tijdje aan de wal was geweest, Robert uit het oog verloren. i TEXEL Op het wad bij Texel is het stoffelijk overschot ge- inden van de negentienjarige Jur- Draeier. De jongen dreef vorige lek maandag af met zijn rubber- Jot en verdronk. I MUIDEN Zaterdagmiddag is t zesjarige dochtertje van de fami- j Pril bij het spelen in de sluis van i Vecht geraakt en verdronken. HAARLEM Zaterdagavond is in Brouwersvaart het stoffelijk rerschot opgedregd van de vierjarige Ibert van Wester, die sinds vrijdag ferd vermist. Geland in Algiers TEL AVIV Een lijntoestel van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El AI is vanmorgen door een pas sagier gekaapt en gedwongen tc lan den op het vliegveld van Algiers. Het toestel, een Boeing 707, was met 38 passagiers en tien beman ningsleden op weg van Rome naar Lydda bij Tel Aviv. De Israëlische regering is onmid dellijk in actie gekomen voor de vrij lating van het toestel en de inzitten den. Israël en Algerije verkeren formeel nog steeds in staat van oorlog en juist Algerije neemt van alle Arabi sche landen de felste houding tegen over Israël aan. HOEK VAN HOLLAND De eerste fase van de moderni sering van de route Hoek van HollandHarwich per jaar ongeveer 650.000 passagiers is een feit: de Britse Spoorwegen hebben de autoveerboot St. George in gebruik genomen, het modernste schip in zijn soort van de rederij. Oorspronkelijk zou ook de Stoomvaart Mij. Zeeland deze maand een dergelijk schip heb ben ingezet de Koningin Ju liana maar als gevolg van een brand op de werf in Engeland is de aflevering drie maanden (Vervolg van pagina 1) pJciJPRAAG De Russische rege- ,g zou op het punt staan nieu- troepen naar Tsjechoslowa- te sturen om de grens met est-Duitsland te versterken. In een Russische nota, die gis- in Praag overhandigd zou staat dat de nieuwe leiding de Tsjechoslo waakse com- junistische partij de defensie ^n het Warschaupact heeft ver- pakt en de veiligheid van de ">an)mmunistische landen ernstig p Mreigt. :ob[De nota herinnert eraan dat ex- 'esident Novotny, die zeven maan- tssln geleden werd afgezet, aan het remlin heeft beloofd dat Russische „visies het land konden binnenko- en wanneer dat nodig was. Dat is deii het geval. ®^®De voormalige Tsjechoslowaakse gercommandanten zijn vervangen l de nieuwelingen hebben enige nodig om zich aan te passen aan en verantwoordelijkheden paraan zij niet gewend waren, al- ps de nota. .(De Russische troepen die nog, in Jrband met de oefeningen van het jarschaupacl, in Tsjechoslowakije gjrbleven, hebben zich nu vrijwel -Jheel teruggetrokken. Ze zijn van- icht de grens overgegaan in de chting Oost-Duitsland, Polen en _'_f Sowjetunie.) |De eis van de Russen om de Tsje- •h-Duitse grens te versterken dt stellig verband met de West- ,tse legeroefeningen aan deze ins die onder de naam „Zwarte ieuw" in september op het pro- staan. UITSTEL? Maar nog voor bekend werd dal Sowjetunie troepen wil sturen, d bondskanselier Kiesinger van est-Duitsland bij zijn minister van fensie Schroder aangedrongen op tstel, met het oog op de gespannen uatie in het buurland. Schroder, die op het ogenblik in Washington verblijft, heeft op het verzoek van zijn chef nog niet ge antwoord. Gisteravond werd bekend gemaakt dat de oefeningen inder daad waren uitgesteld, maar later bleek dit een voorbarige mededeling te zijn. Verscheidene Westduitse politici, onder wie minister van buitenlandse zaken Brandt, zijn bang dat de oefe ningen tot misverstand aanleiding zullen geven. Aan deze oefeningen zouden ook Amerikaanse en Franse troepen deelnemen. In totaal gaat het om ongeveer 33.000 militairen. WOEDEND Minister Schroder tilt echter niet zo zwaar aan deze bezwaren. Daar mee heeft hij zich de woede van de Westduitse Sociaal-democraten op de hals gehaald. De persdienst van de SPD vroeg zich gisteren af of de houding van Schroder een gevolg is van naïveteit en gebrek aan instinct of van iets ergers. „Het lijkt nodig het politieke begrip aan het hoofd van een dergelijk ministerie eens na der aan de tand te voelen", aldus de persdienst. Van liberale zijde is bondskanse lier Kiesinger al besluiteloosheid verweten. De FDP stelt Kiesinger als de zondebok voor; door diens twij felachtige houding is deze zaak „tot grote vreugde van Moskou" hoog po litiek spel geworden. Hij had de oefeningen in verband met de ont wikkelingen in Tsjechoslowakije al lang moeten uitstellen, meent de li berale partij. PRAAG Volgend jaar zal Tsje choslowakije samen met de Sowjet unie een wetenschappelijke satelliet lanceren. De kunstmaan zal de kos mische en zonnestraling moeten be studeren. (Van onze scheepvaartredakteur) vertraagd. Eerst in oktober is het schip gereed. Dan zal de dienst gezamenlijk door beide maatschappijen worden onder houden. Na oktober zal de zomerdienst met vier, de winterdienst met twee sche pen worden gevaren. Tot nu toe had den de Britse Spoorwegen en de Mij. Zeeland elk drie schepen, resp. in de nacht- en de dagdienst. De komende maanden zullen de St. George en de Avalon de dag- en de Koningin Wilhelmina, Prinses Beatrix en Ko ningin Emma de nachtdienst varen. De beide veerboten zullen elk binnen één etmaal een rondreis kunnen ma ken (overtocht duurt zes uur). De Britse Spoorwegen willen de sche pen Arnhem en Amsterdam verko pen, de Mij. Zeeland de Prinses Bea trix en de Koningin Emma (beide vooroorlogs). Er zouden meerdere ge gadigden zijn. Met het in de vaart komen van de twee nieuwe schepen zijn of worden ook de tarieven aangepast. De prijzen voor passagiers die met een auto rei zen. konden o.m. ongeveer tot de helft worden teruggebracht. Het belangrijkste verschil tussen de nieuwe en de huidige schepen zijn de autodekken. Zowel de St. George als de Koningin Juliana (die qua ui terlijk zusterschepen zijn, alleen het interieur verschilt iets) hebben op deze dekken plaats voor 220 auto's of 32 vrachtauto's en 80 auto's. Via kleppen in voor- en ach terschip rijden de auto's aan en van boord. In De Hoek gaan ze er achter in en voor uit, in Harwich omge keerd. Maar 'behalve de modernisering wat het autovervoer betreft, is ook de passagiersaccommodatie op dc nieuwe schepen verbeterd. Tijdens de dagreis kunnen nu 1200 passagiers worden vervoerd, 's nachts wordt dit aantal beperkt tot 750. van wie 560 in hutten kunnen worden onderge bracht. De accommodatie is verdeeld in twee klassen en omvat een restau rant, een koffiesalon. rooksalon, slaapgedeelte, een entree-lounge in de eerste klasse en een cafetaria en openbare salons in de tweede klasse. De slaaphutten variëren van twee-persoons hutten en de tweede klasse cafetaria. De St. George komt van Swan Hunter and Tyne Shipbuilders. Het 7.356 brt. metende schip is 126 meter lang, 20 meter breed en 12 meter hoi. Vier dieselmotoren van elk 4500 pk geven het schip een snelheid van 21 mijl per uur. De faciliteiten aan de wal zowel in Hoek van Holland als in Harwich zijn aangepast aan de nieuwe metho de van laden en lossen van de twee schepen. In Hoek van Holland is een steiger met op- en afrit gebouwd, terwijl ook de entree van de kade is gemoderniseerd. Deze verbeteringen zijn slechts tijdelijk, omdat, zoals be kend. de schepen uiteindelijk naar dc Rijnpoorthaven tussen Hoek van Holland en Maassluis zullen gaan. De gereedkoming van deze haven neemt echter ongeveer nog vijf jaar in beslag. In Harwich is een geheel nieuwe terminal gebouwd. LONDEN De sterkte van de Britse luchtmacht in de Middellandse Zee zal worden opgevoerd. De ver sterking is bedoeld als tegenhanger van de toenemende Russische activi teiten in dit gebied. VLISSINGEN Honderden Ne derlanders en Belgen hebben het af gelopen weekeinde de kans benut om een tochtje te maken met een draag vleugelboot. Het Russische vaartuig demonstreerde met tochten tussen Antwerpen en Vlissingen. De Kometa suisde met een snelheid van zeventig kilometer per uur over het water. De rondvaartdiensten van Spido in Rotterdam en Flandria in Antwerpen hebben plannen om een dienst met een draagvleugelboot tussen beide havensteden te gaan onderhouden. Na afloop van de demonstratie ver klaarde de directeur van de Flandria dat het nog lang niet zeker is dat men een dergelijke boot gaat aanko pen. „Voor de passagiers is het nieuwtje er vlug af. Men kan aan boord niet zonnebaden, terwijl rustig wandelen op het licht schokkende vaartuig evenmin mogelijk is". Woensdag zal de draagvleugelboot demonstreren op de Nieuwe Water weg. Vanuit Rotterdam zal ook een bezoek worden gebracht aan Londen. HOUSTON De Amerikaanse ruimtevaarder Mike Collins, die een „wandeling" door de ruimte heeft ge maakt, lijdt aan gewrichtsontsteking in de wervelkolom. Hij kan niet deel nemen aan de derde Apollo-vlucht. AUSTIN (TEXAS) President Johnson heeft gisteren in Austin een wet ondertekend, waarbij 263 miljoen dollar wordt beschikbaar gesteld voor de ontwikkeling van een systeem te gen ballistische raketten. Êen schild van raketten zal Amerika in de toe komst moeten beschermen tegen een aanval uit communistisch China. Jacques Esterel heeft als eerste van de Parijse modekoningen zijn col lectie getoond. Origineel was zijn bruidstoilet met een sluier, waarin een boektt echte rozen was verwerkt. (Vervolg van pag. 1) De ravage was groot. Veertien va kantiegangers werden gewond. Drie auto's waren totaal vernield. Men vreesde het ergste. Maar achteraf was niemand van de vele gewonden er ernstig aan toe. I raedts, die bij een autobotsing ernstig I was gewond. De 42-jarige P. Roymans uit Veld hoven overleed na een botsing op een kruising in Tilburg. Oorzaak van het ongeluk: geen voorrang verlenen. Geslipt Twee doden Tussen Zuidbroek en Sappemeer deed zich een frontale botsing waar door het slippen van de auto van mevrouw J. Kruize-Bos uit Nieu- we-Pekela. Gevolg: één dode en drie ernstig gewonden. De andere auto werd bestuurd door de heer J. J. Dekker uit Amsterdam. Zijn echtge note was op slag dood. De 63-jarige mevrouw P. Ab- icn ,0u»su i ma-van der Meer uit Sneek overleed luxe hutten met bad in het ziekenhuis, waar zij was opge- toilet tot vier-persoons hutten zonder faciliteiten. Beide nieuwe veerboten komen van Engelse scheepswerven. De Koningin Juliana wordt afgebouwd bij Cam- mell Laird. Momenteel is men bezig met het herstel van de schade die de brand heeft aangericht. Verwoest zijn de entree-lounge, een aantal luxe nomen na aangereden te zijn door een auto. In het ziekenhuis te Roer mond overleed de 71-jarige C. Ge- De 23-jarige C. G. Honders uit Rhenen, die zaterdagnacht ernstig werd gewond bij een ongeluk in het Betuwse Lienden is gisteren in het ziekenhuis te Veenendaal overleden. Het aantal doden van dit ongeluk is nu gestegen tot twee. In Islares bij Santander (Spanje) is een Belgische autobus met Spanjaar den, die in België werken, in een vijf meter diep ravijn gestort. Een meisje kwam om het leven. 34 inzittenden liepen verwondingen op. Zes zijn er ernstig aan toe. De twee Belgische chauffeurs wil den al rijdend elkaar aflossen, maar verloren de macht over het stuur. (Van onze moderedactie) PARIJS De première van de Parijse modeweek is begon nen onder de kastanjes van St.-Cloud, waar Jacques Esterel zich heeft genesteld in een oud huis met een reusachtig park. Een première, die waarschijnlijk al direct de l.oers heeft aangegeven, waarop de haute couture na de mei woelingen en de terugloop van een kapitalistische klantenkring, wil va ren. Geen dolle buitenissigheden bij na, maar draagbare kleren voor man en vrouw. De herenmode loopt in ge lijke pas met die der dames. Vrijwel iedere couturier heeft er zich mee bezig gehouden. De japonnen zitten bij Jacques Esterel beslist niet nauw om het li chaam, maar toch wordt de natuur lijke lijn duidelijk aangegeven. Glad van boven, soepel langs de taille en uitspringend in plooien of klokjes van de heup af. Dc rok reikt net tot boven de knie. Parijs heeft resoluut de minirok af gewezen. Mantels Een nieuw en aardig effect bereik te Esterel bij de mantels door het bovenstuk van grof gebreide wol te maken. Minder nieuw maar toch wel i aardig is het idee van een lange bre de tweedstola, die aan het uiteinde een opgestikt zakje heeft of afgezet is met langharig bont. De coltrui, bij de heren zo'n enorm succes, is nu ook voor de dames. Mantelpakjes worden ermee ge- DEN HAAG De Nederlandse ver eniging tot bescherming van dieren con stateert een toeneming van het aantal diefstallen van honden, vooral bij su permarkten e.d. In veel van dergelijke winkels wor den geen honden toegelaten. De eige naars kunnen hun dier dan met de lijn aan een daarvoor aangebrachte haak bevestigen. Steeds vaker blijkt dat de hond nadat de inkopen gedaan zijn is verdwenen. Volgens de vereniging voor dierenbescherming moet aan dief stal worden gedacht door bijvoorbeeld sjacheraars, die de dieren dan aan la boratoria verkopen. Ik geef op als 'v\0 nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een set onderzettertjes. Oe nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad jj jVTlJN weekendlectuur is ge weest De Unie in het vizier, het jubileumboekje van de zestigjarige Christelijk Historische Unie. Daar staat heel summier, want droeve dingen gaan meestal in vro lijke dagen in een klein hoekje, de trieste geschiedenis van de naoor logse Dc Nederlander. Ik heb er nog een paar exemplaren van liggen, dierbare herinneringen aan een journalistiek unicum. Het begon in 1946 met een redac tie. die de kopij ergens naar Gelder land moest zenden, waar de krant werd gedrukt Dat hield in. dat de berichten zo ongeveer een week oud waren, wanneer de krant bij de abonnees verscheen, want de spoor wegen werkten nog niet zo voortref felijk. Algemeen gejuich toen de krant in Delft gedrukt kon worden. Nu werd het „echt." Het redactiebureau was een onge looflijk klein hokje in het gebouw aan De Plaats, waar nu het Finan cieel Dagblad Is gevestigd. Een spookachtig wenteltrapje leidde er naar toe. In het hokje stond een groot bu reau met een stoel. Tegen de smalle kant een klein bureau met nog een stoel. Dat plekje was voor de redac tiesecretaresse, die muzikaal de schrijfmachine bespeelde. Het grote bureau werd des nachts bezet door de hoofdredacteur, die overdag niet kon werken, want dan kwamen de redactieleden opzetten en was er geen ruimte meer voor hem. Drie leden sterk de redactie. Eén op de stoel. Eén dartelde allerlei besognes doende een uurtje rond en vertrok dan naar Delft. Nummer Unicum drie was de parlementaire man, die echter met toewijding in Kamerlozc uren de korte berichtjes maakte. Om elf uur pakte de redac- teur-van-de- stoel de tram naar Delft met het laatste nieuws en as sisteerde daar de laatste uren. Dan terug naar Den Haag en weer werken voor de volgende dag tot de hoofdredacteur kwam en zijn stoel moest hebben. Het salaris was gering. Over pensioenvoorzieningen piekerde nie mand. We vonden het wondertje, dat er elke dag een krant uitkwam al genoeg. De secretaresse tikte maar brieven naar schrijvende abonnees. Het leek wel of die bijna 9000 allemaal wat op hun hart hadden. Dikwijls was dat hart bijzonder bezwaard, want best was de krant niet. op zijn zachtst gezegd. Het was een intens droeve dag toen ons troepje uiteen viel bij het binnenstormen van Lunshof, die met zijn Drentse en dolle invallen die krant wel even tot een krént zou maken. Er kwam een enorme redactie, die echter in de eerste plaats voor Het Dagblad werkte. Dat was een och tendblad en voortaan werd er 's nachts gewerkt Tot op een nacht de koek op was en Het Dagblad de volgende morgen niet meer verscheen. De overgebleven Nederlan der-mensen kregen een stroom tele foontjes te verwerken van wanhopi ge abonnees. Ze jammerden niet om het verdwijnen van hun krant maar omdat in de niet-meer- verschenen- editie juist de ontknoping moest ko men van de detectivefeuilleton van Agatha Christie... De laatste maanden van De Ne derlander waren een lijdensweg voor ieder, die ermee te maken had. We zwijgen er liever over. combineerd. (Overigens heeft onze ei gen Dick Holthaus dat al toegepast in zijn confectiecollectie Twenty-seven, die in september in de winkels zal verschijnen.) De tuniekjapon die door bijna alle modehuizen is aangekondigd, heeft niet meer een nauwe iets langere rok eronder, maar de tuniek hangt langer dan de rok. Zijsplitten laten iets van die rok zien. De tailleurs munten uit door een bijzonder aangesloten lijn, de jasjes zitten zonder zichtbare sluiting om het lichaam gegoten. Mouw en schou der hebben dikwijls een knoopslui- ting. Bijna alle japonnen en rokken zijn schuin geknipt, waardoor er een lich te klok ontstaat, die heel flatteus is. Louis Féraud In het huis Féraud zijn de rokken iets korter dan bij Esterel, maar meer dan een handbreedte mogen ze toch niet van de knie verwijderd blijven. Het meest opvallende waren hier de lange rode benen van de mannequins. Rood van heel lange laarzen of panty-kousen. Ook al had het pakje of de japon een geheel andere kleur, de benen bleven rood. In deze collectie was het middel wel degelijk aangegeven en wel door een zeer brede ceintuur van leer of plastic, soms extra versierd met mo tieven. Ook droegen de mannequins halsbanden in deze stijl. De kleuren van de collectie waren genoemd naar automerken: Merce- des-zwart, Ferrari-rood en Lo tus-groen. Het zwarte jurkje werd weer alle eer aangedaan, hoewel grijs en beige overheersen. De tuniek met lange zijsplitten was in alle toonaarden aanwezig en het ziet ernaar uit, dat er tussen de col lecties een zekere overeenstemming bereikt is over het thema voor het volgend seizoen. Mooi waren de zwart fluwelen pakjes (pakken voor de heren) afge biesd met zijden tres. niet zo roman tisch als de pakjes van verleden jaar met de kanten lubben en jabots, maar stijlvoller en draagbaarder. De eerste modedag bracht in Parijs een mode waar weinig oppositie te gen zal bestaan. En dat is na de excessen die vorige seizoenen werden voorgeschoteld, een winstpunt! CERVIA De Italiaanse schrijver Giovanni Guraeschi, die wereldfaam als schrijver verwierf mei zijn boeken over Don Camillo, is vandaag op zes tigjarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Zijn kostelijke verhalen brachten op geestige wijze een verbeelding van de conflicten tussen communisten en ka tholieken in het na-oorlogse Italië. En Guareschi kon het weten, want hij werd in Emilia, in het hartje van het communistische deel van Italië gebo ren en beleefde de kleine en burger lijke conflicten in het alledaagse leven van de dorpelingen. Daarvan waren de dorpspriester Camillo en de burge meester Peppone de exponenten, het I waren vrienden en vijanden tegelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5