REZJNEF TOCH NAAR TSJECHOSLOWAKIJE Ver keer sr amp bij Bunnik: 5 doden JAMIN Commentaren Onderzoek naar de rijken? Luns oude ook in het Jeruzalem Boter voor leger, en ziekenhuizen 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers Het Kwartet hnderdcig gesprek met partijleider Dubcek urr tAircD Vietcong valt VS-basis in Danang aan Geen erkenning annexatie Afgezaagd VRACHTAUTO DOOR MIDDENBERM Kennedy DS. VAN WOUWE EN 4 DUITSERS OMGEKOMEN Privé vliegtocht voor t 27.50 onvergetelijk Nieuwe Leidse Courant Kur: F. Diemer fdredactcur: Dr. E. Diemer dkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 23 juli 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur PRAAG De Russische leiders zjju gezwicht voor de eis van |c Tsjechen, dat het voorgestelde overleg over de politieke ge- chillen in Tsjechoslowakije zelf wordt gevoerd. De partqleiders Irezjnef en Dubcek ontmoeten elkaar donderdag. n het communiqué uit Moskou |d niet gezegd dat alleen de beide tijleiders met elkaar zullen praten, i zou om een ontmoeting gaan tus- het politieke bureau van de Rus- he partij en het presidium van Tsjechoslowaakse communistische [tij als geheel. lieruit blijkt wel dat Moskou vast- jdt aan de eis van een volledige [enkomst van de bewindvoerende lanties wat in de praktijk bijna lit is voorgekomen om te weten komen in hoeverre de leiders in ag door hun partij worden ge- und. Waarnemers zien in de beslissing I de Russen om naar Tsjechoslo- Iqje te gaan een duidelijk toegeven. morgen voordeel 'Olkorenbiscuits 300 gram van 69 voor 59 niet duur «rel heerlijk Zoals een mot een kleed tpknaagt, zo verteert afgunst mens CHRYSOSTOMOS Modern sprookje van een Haagse arts Rokken tot de het modeparool knie Rijk Amerika telt 12 miljoen hongerenden pagina 7 ,....en dit is voor u, om een streep, voor te hebben als er iets ge- DE BILT Het weer werd de pfgelopen 24 uur beheerst door jeen depressie, die in betekenis ioenemend, van het zeegebied ussen IJsland en Schotland via Ie Noordzee naar ons land is ge trokken. De depressie veroorzaakte op de meeste plaatsen langdurige tegen, waarbij in het noorden fan het land in de nacht plaatse lijk 20 tot 25 mm is gevallen. Rond een hogedrukgebied, Waarvan de kern ten westen van Ierland ligt, trekt inmiddels een hieuwe oceaanstoring van IJs land naar de Britse eilanden. In verband daarmee worden er in onze omgeving opklaringen erwacht, maar ook hier en daar at regen of een bui. In de tem- iratuur komt niet veel veran- lering. DE BILT Opklaringen maar ook een plaatselijke bui. Overwe gend matige wind uit noordelijke jrichtingen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Strttndweer De storing die veel bewolking en regen bracht wordt gevolgd door opklaringen. Morgen over wegend droog met een wisselen de bewolking. Matige wind tus sen west en noordwest. Tempe ratuur 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Storingen trek ken van de omgeving van IJs land naar het Noordzeegebied. Hierdoor voorlopig wisselvallig en iets te koel strandweer. 24 Juli zon op 04.50. onder 20.42. Maan op 02.54. onder 20.53. De Russen zouden ook kennelijk de sympathie van sommige westelijke communistische partijen willen terug winnen. Het bereikte akkoord dat de spanning van de laatste dagen wat heeft gebroken schijnt het resul taat te zijn van een lange serie ge heime voorstellen. Eerst zou de Tsje chische leiding hebben voorgesteld op 20 juli in Praag bijeen te komen, maar op 19 juli kwam Moskou met een tegenvoorstel: een gesprek op 22 of 23 juli in Moskou, Kief of Lwow. Het Tsjechische antwoord daarop is niet bekendgemaakt: volstaan werd met de mededeling dat het Russische voorstel was verworpen. De Sowjetunie had gisteren nog een protestnota naar Praag gestuurd, waarin opnieuw de Tsjechoslowaakse leiders werd verweten dat „contra revolutionaire krachten" ongemoeid werden gelaten. Ook werd ernstig geprotesteerd tegen de groeiende westelijke invloed, speciaal van West-Duitsland. Er werd een verklaring geëist voor de aan wezigheid van de uit het Westen af komstige wapens die vorige week in het land waren gevonden. In Praag werd gezegd dat de wa pens door Oostduitse agenten zijn neergelegd op de plaats waar zij wer den gevonden. De Tsjechoslowaakse minister van binnenlandse zaken, Pavel, noemde het verstoppen van de wapens „een provocatie, die de toe stand in Tsjechoslowakije moest dra matiseren." (De Sowjetunie eist dat meer Rus sische troepen in Tsjechoslowakije worden gelegerd zie elders deze krant) SAIGON De Vietcong is vanmorgen, gesteund door Noordvietnamese eenheden, een grootscheepse aanval begonnen op de grote Amerikaanse basis bij Danang in het noorden van Zuid-Vietnam. De basis wordt met raketten en mortieren beschoten. Landingsbanen zyn getroffen evenals opslagplaatsen en militaire installaties in de stad Da nang zelf. De Amerikanen lijden „lich te" verliezen. Ook doen de communisten een gro te aanval op de noordelijke provincie hoofdstad Kwang Ngai, waar het hoofdkwartier van de tweede Zuid- vietnamese divisie is gevestigd. De stad wordt met mortieren be schoten. Vietcongrebellen zijn de stad binnengedrongen en leveren verwoe de straatgevechten met het Zuidviet- namese leger. Veel regeringsgebouwen zijn be schadigd. Ook een ziekenhuis en een radiostation zijn aangevallen. Radio-Saigon heeft inmiddels ge meld dat de Vietcong uit Kwang Ngai is verdreven. TEL AVIV/JERUZALEM Minister Luns heeft gisteren de „heilige plaatsen" in het oude Je ruzalem bezocht. Op de vraag of dit bezoek aan het voormalige Jor daanse deel van de stad een erken ning van de Israëlische annexatie inhield, antwoordde de minister: ,.Ik bezoek de heilige plaatsen, niet het geannexeerde deel van Jeruza lem". De regering van Jordanië is door het ministerie van buitenlandse zaken tevoren op de hoogte gesteld van het bezoek van mr. Luns aan het oude stadsdeel. Later bezocht de minister ook nog Bethlehem. Minister Luns Twee verwrongen autowrakken bleven over nadat een grote vrachtwa gen op de rijksweg bij Bunnik door de piiddenberm was gereden om. vervolgens met twee tegenliggers in botsing te komen. Het ene wrak (boven) restte ran de Citroen 2-CV van ds. S. van Wouwe (65) yeref. predikant te Serooskerke op Walcheren, die aan de gevolgen overleed, terwijl zijn dochter, die aan het stuur zat, en zijn echtgenote gewond werden. De onderste foto toont de overblijfselen van de Duitse Taunus, waarin vier doden te betreuren waren. Hij heeft r»a een gesprek met pre mier Esjkol gezegd dat hij beslist niet in het Nabije Oosten wil bemiddelen tussen Israëliërs en Arabieren. Maar hij stelt wel belang in het bevorderen van de vrede en in dat licht moet zijn bezoek, enkele maanden geleden, aan Kalro worden gezien. Minister Luns pleegde gisteren twee uur lang overleg met premier Levi Esjkol en zijn Israëlische colle ga Abba Eban. Na afloop van het gesprek maakte het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken be kend, dat Luns begrip had getoond voor de moeilijke positie van de jo den. Premier Esjkol had minister Luns meegedeeld, dat, als de Arabieren werkelijk vrede willen, Israël bereid is directe onderhandelingen te voe ren. Tijdens het gesprek bracht premier Esjkol de minister de dank over van het gehele Joodse volk. Er is ook gesproken over de betrekkingen van Israël met de EEG. Later maakte minister Luns met de burgemeester van Jeruzalem, Koliek, een rondrit door de stad. De minister bezocht vele „heilige plaatsen". De inwoners van de stad legden grote belangstelling voor hun Nederlandse gast aan de dag. „De wereld zal niet toestaan dat Massada wederom valt", zei de mi nister, doelend op de stad, waar re bellerende joden in de tweede eeuw ten onder gingen in hun strijd tegen de Romeinen. 's Avonds was minister Luns de gast van zijn Israëlische ambtgenoot aan een diner in het Koning Da- vid-Hotel in Jeruzalem. In een toespraak prees minister Eban de persoon van mr. Luns en zijn begrip voor internationale vraagstukken. Overschot goedkoop op de markt BRUSSEL De ministers van land bouw van dc EEG-landen hebben gisteren besloten 150 miljoen kilo bo ter uit de overtollige voorraden van de gemeenschap tegen verlaagde prijzen op de markt te brengen. De boter is vooral bestemd voor speciale afnemers (bejaardentehuizen, zieken huizen en leger), terwijl men ook een deel wil bestemmen voor ontwikke lingshulp. De hoeveelheid komt overeen met het EEG-overschot per 1 april. Voor oktober moet de Europese commissie biet gedetailleerde voorstellen ko men. De ministers bereikten ook een ak koord over een gemeenschappelijke veterinaire politiek. Het wordt voor de partners nu moeilijker om hun grenzen te sluiten voor vlees uit de andere landen. QNDER de druk der omstandig- heden heeft Rusland zijn tac tiek tegenover Tsjechoslowakije enigszins gewijzigd. Brezjnef gaat nu tóch naar het rebellerende land om met Dubcek te praten. En alle Rus sische troepen worden teruggetrok ken; dit is tenminste toegezegd. Men kan het zien als een nieuwe diplomatieke overwinning voor Praag. Daar staat echter tegenover, dat op korte termijn onderhandelin gen zullen beginnen in een directe confrontatie, waarbij de Russen kei hard zaken willen doen. Het ziet ernaar uit, dat zij op legale wijze van Dubcek willen krijgen wat hij met het pistool op de borst niet geven wil. Blijft Praag een af wijzende houding aannemen, dan zou in de ogen van de Russen een situatie ontstaan, die om handelen vraagt. Enerzijds zeggen de Russen voor de zoveelste maal bereid te zijn, al hun troepen terug te trekken. Anderzijds eisen zij in één adem dat langs de grens tussen Tsjechoslowakije en West-Duitsland Russische strijd krachten gelegerd worden. Het afgezaagde argument, dat het Westduitse militarisme via een ver zwakt Tsjechoslowakije de landen van het Warschaupact bedreigt, wordt nu weer gebruikt om Tsjechen en Slowaken ervan te weerhouden, een eigen communistische weg te gaan. Alleen voor dit laatste is Moskou be ducht omdat zoals we gisteren nog schreven deze vrijheidsdrang kan overslaan naar Oost-Duitsland en Polen, en ook Hongarije, Bulga rije en ten slotte de Sowjetunie zelf niet ongemoeid zal laten. TN Amerika wordt steeds meer de naam van senator Edward Ken nedy genoemd als kandidaat van de Democratische partij voor het vice- presidentschap, als „running mate" van de huidige vice-president, Hu- bert Humphrey. Het lijkt echter voorbarig om aan te nemen, dat Kennedy zijn toekomst plannen nu reeds aan de openbaar heid prijs zal geven. Het duurt nog ongeveer een maand, voordat een beslissing valt. Mogelijk zal Humphrey niet hij de eerste stemming op de conventie het vereiste aantal gedelegeerden achter zich krijgen. De strijd is dan vol komen open en kan verrassingen te zien geven. Niet uitgesloten is in dat geval dat de conventie een beroep zal doen op Kennedy, als namelijk de strijd tus sen Humprey en McCarthy de een heid in de weg staat, welke nodig is voor de partij om straks, in novem ber, te winnen. Met grimmige gezichten trok ken leden van de militante Zwarte Panterpartij door de straten van New York. Hel zijn negers die alleen nog heil zien in geweld. Aanleiding tot de mars was de arrestatie van een hunner voormannen, die van moord is beschuldigd. Op het Plein van de Verenigde Naties eindigde de demonstratie. DEN HAAG/BUNNIK Op de Rijksweg Utrecht-Arnhem heeft zich gistermiddag tussen Bunnik en Driebergen een ver keersongeluk voltrokken, dat ds. S. van Wouwe, gereformeerd predikant te Serooskerke en vier Duitsers het leven kostte. Een Duitse vrachtauto uit Emmerik vloog door nog onbe kende oorzaak over de midden bermbeveiliging en verpletterde een 2cv en een Taunus. Bij deze ramp is het gisteren niet gebleven. Door een verkeerde inhaal manoeuvre van een Duitse bestelauto op de Frieseweg even buiten Emmel- oord raakten gistermorgen veertien personen gewond. Verder zijn als gevolg van ver keersongelukken doden gemeld uit Stadskanaal. Roermond, Sneek, Til burg en Lienden. Vandaag is de Rijkspolitie begon nen met een diepgaand technisch on derzoek naar de verkeersramp tussen Driebergen en Bunnik. In de 2 CV, die door de Duitse vrachtauto werd geraakt, zaten ds. S. van Wouwe, diens echtgenote en dochter. De laatste twee liepen ernstige verwondingen op, maar vol gens de laatste berichten zou hun toestand redelijk zijn. Ds. Van Wou we. 65 jaar oud. was sinds september 1947 predikant in Serooskerke op Walcheren. In de Taunus, die werd verpletterd, zaten vermoedelijk twee Duitse echt paren. Door de aard van de verwondingen van deze doden is identificatie uiterst moeilijk. Deze zal nog geruime tijd in beslag nemen. De chauffeur van de auto is ernstig gewond. Ook hij kon nog niet ge hoord worden. Naar de oorzaak van deze ver keersramp kan men nauwelijks gis sen. Ravage De Duitse vrachtauto kwam uit de richting Arnhem. Volgens een oogge tuige zou de wagen als hel ware over de middenbermbeveiliging zijn „gesprongen" en vervolgens op de andere rijbaan op de 2 cv en de Taunus zijn gestormd. De drie wrakken vormden een on noemelijke ravage, waaruit de drie voertuigen afzonderlijk aanvankelijk nauwelijks waren te onderscheiden. Toen de ramp zich voltrok, kon een vlak achter de verongelukte auto's rijdende automobilist zich net redden door in de berm te sturen. Een weer volgende auto vloog bovenop de wrakstukken. Door de ravage ontstonden enige tijd files van tegen de vijf kilometer. Met als gevolg weer kettingbotsin gen. Veel gewonden Het ongeluk bij Emmeloord ontstond, doordat de heer M. Buch- holz (28 jaar) uit Wuppertal een trek ker met aanhanger wilde passeren. Maar uit de andere richting naderden auto's. De heer Buchholz probeerde weer in te voegen, maar drukte een auto in de sloot en reed een tweede in elkaar. Voor vervolg zie pag. 5 OPRUIMING NYLON TAPIJT 400 cm. br. van 144,- voor Met gewolkt dessin: 400 cm. br. van 159.- voor SUPER NYLON 400 cm. br. van 198.- voor Al deze soorten óók op 3 109- 119,- 159,- cm. breed verkrijgbaar. Prijzen naar verhouding. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Noteert u voor een rondvlucht: woonpl.: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: langer wil vliegen, dit invullen: Bij voorkeur op een WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG ochtend middag avond Op zondag wordt niet gevlogen. Ik.heb reeds betaald per: giro kontant Ik kom per: auto trein HOE EN WAT? DEN HAAG Hoeveel personen met een vermogen van meer dan 100.000 hebben zich in de jaren 1965 en 1966 in Bloemendaal, Wassenaar en Amstelveen gevestigd? Het socialistische kamerlid. H. Wieringa wil dit wel eens weten en heeft daarom de minister van financiën gevraagd een onder zoek in te stellen. Dit onderzoek moet dan ook aan het licht brengen hoeveel Nederlanders beneden de 60 jaar met een vermogen van meer dan 500.000 vorig jaar ons land hebben verlaten. Verder is de heer Wieringa nieuwsgierig of veel per sonen met een vermogen van meer dan 500.000 zich bij voorkeur in enkele, bepaalde gemeenten vestigen. Deze KWARTET-rondvluehten worden georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnee*. Er wordt gevlogen mot ervaren verkeersvlieger* die geen dolle stunts uithalen maar U in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel Is het mogelijk In de 25 minuten vllegtljd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht Is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking. vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over Ieren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan.de beurt bent krijgt u de instaokaart thuis. ?e|a|inq aan de krarjt; per giro ot aan het bureau. Wie alleen of met z'n tweeèn wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wél voor drie personen betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op een combinatie te wachten. Wol moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden. Twee- ot driemaal 25 minuten aanoen vliegen is mogelijk als men het dubbele ot driedub bele betaalt. Buslijn SS vertrekt op de halve «ren van bet Centraal Station naar het vllerveld: zaterdag 5 minuten later. Door van de rit naar het vliegveld ongeveer een half uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1