Assemblee van studenten in christen Finland 25 MIN. in de lucht "S^^voorf 27.50 p.pers YOGI SATYANANDA IN NEDERLAND Biafra Vrijwilligers voor hulpteams Biafra lu Dr. Thomas voorzitter van Centraal comiti Een noord voor vandaag VANDAAG BEGINT CONFERENTIE VOORAF ANDERE GELUIDEN DAN IN UPPSALA Uw probleem is het onze... Espel: vijf dagen lang catechisatie Weer kerk voor vrouw in ambt Lutherse Raad in Latijns-Amerika Geef eens een vliegtocht cadeau! Medische studie; weet wat u begint Oproep aan alle kerken Drs. J. Lenstra wordt lector aan Med. Fac. BEROEPINGSWERK Maandag 22 JULI If De Here sloeg acht op Abel en zijn offer, maar op Kaïn en zijn offer sloeg Hij geen acht. Toen werd Kain zeer toornig en zijn gelaat betrok Genesis 4:4, 5). Dat laatste is weer zo'n punt, waarom sommige mensen niet ten onrechte kritiek hebben op de huidige bijbelvertaling. Of het goed Nederlands is, is nog een tweede. De lucht kan betrekken, maar iemands gezicht? Maar goed, we begrijpen het: een wolk overtrekt Kains gezicht; hij kijkt somber, sip En dan missen we juist de bedoeling van de schrijver. Er staat letterlijk in het Hebreeuws: zijn gelaat „viel". Een van de wezenlijke dingen in de ontmoeting is, dat je elkaar in de ogen kijkt. Kain buigt zijn hoofd en kijkt naar de grond. Bewust breekt hij de relatie met God af. Hi} wil niets meer met God te maken hebben. En dan het wonderlijke: God verbreekt het contact niet. Hij spreekt Kain aan: Waarom valt je gelaat? Als je goed handelt, hef je gelaat dan op. Maar Kain antwoordt niet meer. Voor hem is God dood en straks ook zijn broer. We lezen in de Bijbel nog eens van iemand, die naar de grond keek, maar dat was nu juist niet, omdat hij zichzelf te goed vond voor God: De tollenaar stond van verre en wilde zelfs zijn ogen niet opheffen naar de hemel, maar hij sloeg zich op de borst en zeide: O God, wees mij, zondaar, genadig! Tot hem zegt God: Jij handelt goed. hef je gelaat maar op. En hij ging naar huis, gerechtvaardigd. Wij lezen vandaag: 1 Korinthiërs 9 114. (Van een onzer verslaggeefsters) HELSINKI Het houden van assemblees, of wel algemene ver gaderingen, zit in de (zomer)lucht, want nu die van de Wereld raad van Kerken is afgelopen gaat de Wereldfederatie van christe/i studenten (World Student Christian Federation) haar „General Assembly" houden. Plaats van samenkomst is eveneens in het hoge noorden, namelijk Otaniemi, vlak bij Helsinki in Finland, waar de eerste twee weken van augustus wordt vergaderd. Maar eerst wordt van vandaag tot 30 augustus een grote wereldcon ferentie van studenten gehouden in de Finse plaats Turku, tweehonderd kilometer ten westen van Helsinki. Brieven die nle» zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoewel wij belasting schuldig zijn, hebben wij het laatste jaar geen aanslagbiljet ontvangen. Zijn wij nu verplicht hiervan kennis te geven aan de belastingdienst? Antwoord: Wanneer u over het betrokken jaar een aangiftebiljet heeft ontvangen en dit ingevuld heeft ingezonden, zal u de aanslag heus wel krijgen. De aanslagbiljet ten plegen niet regelmatig binnen te komen. Wanneer u echter geen aan giftebiljet heeft ontvangen en wel een belastbaar inkomen heeft gehad, is u verplicht bij de inspectie een aangiftebiljet te vragen. Vraag: Wanneer men in de be bouwde kom 50 km per uur rijdt en de verkeerssituatie op de spitsuren zodanig is dat men op aanwijzing van de verkeersagent de snelheid wat moet verhogen, is men dan strafbaar? Antwoord: Neen. Dat deze snel heid op een spitsuur in druk ver keer aanmerkelijk boven de 50 km zou komen, lijkt ons overigens niet aannemelijk. Vraag: Voor de inkomstenbe lasting mag men normale bestedin gen voor de tuin aftrekken van het bedrag der huurwaarde van een huis. Indien mijn maaimachine is versleten, mag ik dan de aanschaf fing van een nieuwe maaimachine eveneens van de huurwaarde af trekken? Antwoord: Kosten van tuinonder houd zijn aftrekbaar, wanneer zij een eigen huis betreffen, waarvan de huurwaarde tot het inkomen be hoort, voorzover zij het redelijk noodzakelijke niet te boven gaan om het gehele huis met tuin in behoor lijke staat te houden. Tot die kosten kan ook een nieuwe grasmaai- machine behoren. Deze aanschaf- fingskosten kan u niet ineens af trekken, maar in gedeelten, verdeeld over de gebruiksjaren. Vraag: Mijn ouders hebben vroe ger voor mij een begrafenispolis af gesloten, doch dit bedrag is lang niet meer toereikend. Ik had allang ..bij moeten verzekeren", maar die driemaandelijkse betalingen vind ik een soesah. Onlangs hoorde ik van •.emand, dat je ineens betalen kon. Is dat zo? Is dit aan te bevelen? Hoe zit het voorts met de be lasting? Antwoord: Zeker zal het mogelijk zijn een koopsom te betalen voor de resterende jaren. Raadpleeg de ver zekeringmaatschappij. De over de koopsom te berekenen rente komt niet tot uitdrukking in verhoging van het uit te keren bedrag, maar in een vermindering van de koopsom. De verzekeringmaatschappij kan u misschien middelen aan de hand doen om u te wapenen tegen infla tie. U zal dan zelf kunnen uitreke nen of het voordeliger is een koopsom te betalen of voort te gaan met premiebetaling. Een begrafenisverzekering is in wezen een kapitaalverzekering. De premie of koopsom Is voor de be lasting niet aftrekbaar, daar niet ze ker is of het kapitaal voor de begra fenis zal worden aangewend. Brengt een gestort bedrag rente op. dan moet men dit voor inkomstenbe lasting aangeven. Een betaalde koopsom echter brengt u geen rente op. want die wordt geïnd door de verzekeringmaatschappij. Anders heeft men immers niet betaald, doch slechts in bewaring gegeven. Voor begrafeniskosten kan men wel aftrek vragen wegens buitenge wone lasten. Doch dit kan alleen geschieden door degene, op wie de begrafeniskosten drukken. Heeft men zich echter een kapi taal voor de begrafenis verzekerd, dan drukken de kosten in zoverre niet en dan gaat er dus een aftrek- mogelijkheid verloren. ESPEL De kerkeraad van de hervormde wijkgemeente te Espel (Noordoostpolder) gaat de catechisatie in het nieuwe sei zoen nu eens heel anders organi seren. Tot nu toe kwam het catechisatie geven praktisch neer op twintig keer drie kwartier onderricht (vijftien uur in totaal) verspreid over twintig we ken. De kerkeraad vindt, dat eenzelfde aantal van 15 uur ook zo niet beter gegeven kan worden tijdens een kampweek, waarin tevens plaats is voor ontspanning cn andere activitei ten, die dan ook door de deelnemers, dominee incluis samen beleefd kunnen worden. Daarom is besloten dat de jeugd vol gend jaar juli met de dominee een werkweek van vijf dagen in een kamp gaat doorbrengen ter vervanging van de wekelijkse catechisaties. In het winterseizoen kan het contcat met de jeugd dan lopen via de voorbereiding van de jeugddiensten. Ds. F. de Jonge zegt van de nieuwe opzet: „Dit besluit geldt voor één jaar, maar we hopen dat dit systeem inder- daed beter past bij het huidige leef- en werkpatroon van de, voor het meren deel. schoolgaande jeugd. Het plan was al uitvoerig met de jeugd besproken en het is prachtig, dat hun plannen nu door de kerkeraad zijn overgeno men." (Van onze kerkredactie) NEW YORK De generale synode van de Geassocieerde Gereformeerd Presbyteriaanse Kerk heeft een nieu we kerkorde goedgekeurd, waarin de ambten van predikant, ouderling en diaken worden opengesteld voor de vrouw. Voordat deze kerkorde van kracht kan worden, moet ze nog door de classes goedgekeurd worden. Deze kerk werd in 1743 gesticht in Schot land door mannen als Ralph en Ebe- nezer Erskine. die zich van de staatskerk hadden afgescheiden. In Schotland zelf is zij al lang weer in de Kerk van Schotland teruggekeerd, maar in het zuidoosten van de Vere nigde Staten bestaat zij nog met on geveer 30.000 leden. In de Hervormde Kerk in Amerika is de toelating van de vrouw in de ambten gestagneerd. Een kerkorde wijziging, waardoor er vrouwelijke diakenen en ouderlingen zouden kun nen komen, kreeg de steun van 26 van de 45 classes, vier te weinig voor een vereiste meerderheid. Het Consistorie van de nationale protestantse kerk van Genève heeft voor het eerst in zijn geschiedenis een vrouw tot voorzitter gekozen. Tilka Prince is wiskundelerares aan een middelbare meisjesschool. CARACAS Waarschijnlijk zal deze maand in Sao Paolo (Brazilië) een Latijns-Amerikaanse Lutherse Raad kunnen worden geconstitueerd. Er wonen in twintig staten van Midden- en Zuid-Amerika samen on geveer een miljoen lutheranen. Zij behoren tot 43 verschillende kerken en zendingen, waarvan er maar vijf tien meer dan duizend leden tellen. Een van de redenen waarom de nieuwe raad er komt, is de toene mende zelfstandigheid van enkele grotere kerken ten opzichte van hun moederkerken. In Brazilië wonen 800.000 lutheranen, in Argentinië 130.000. „Het ziet ernaar uit, dat in Turku en Otaniemi een ander geluid, zal worden gehoord over zaken, die ook al in Uppsala aan de orde zijn geko men", voorspellen Nederlandse afge vaardigden. Voor de eerste bijeen komst zijn dat er twaalf en voor de tweede vier. Ons land Zij zijn leden van de Nederlandse Christen Studenten Vereniging (NCSV), de Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond en de Protestantse Gespreks Groep, de drie studenten verenigingen van ons land, die zitting hebben in de Wereldfederatie van christen studenten verenigingen. Bij de Wereldfederatie van christen studenten verenigingen zijn verenigingen aangesloten uit bijna tachtig landen. Er werken ongeveer tien secretarissen op wereldniveau, die deels behulpzaam zijn bij het op zetten van nieuwe afdelingen van de federatie, of die cursus- of conferen- tiewerk, speciale programma's uit voeren en publicaties verzorgen. De conferentie in Turku wordt ge houden ter voorbereiding van de stu denten-leden op de assemblee. Er wordt namelijk met nadruk gezegd, dat studenten-leden van de plaatse lijke en nationale afdelingen van de WSCF een belangrijke stem moeten- hebben in het te voeren beleid. Maar al tp vaak wordt het beeld van een grote organisatie bepaald door de mensen aan de top, door gevestigde leiders, die zich in vele gevallen een onvoldoende beeld hebben kunnen vormen van wat er leeft en gedacht wordt door leden van de aangesloten organisaties. Noteert u voor een rondvlucht: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: woonpl.: Alleen als men langer wil vliegen, dit invullen: Bij voorkeur op een WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG ochtend middag avond D Op zondag wordt niet gevlogen. Ik heb reeds betaald per: ,glro kontant Ik kom per: auto Q trein DEN HAAG Minister Veringa verwacht, dat dit jaar 1860 eerste jaarsstudenten in de geneeskunde zich laten inschrijven. Dat is 475 meer dan de reeds tot het uiterste opgevoerde opleidingscapaciteit van de zeven faculteiten. Hij antwoordt dit op vragen uit de Tweede Kamer. In verband hiermee heeft de Commissie plaatsing eerste- j aarstudenten geneeskunde hen die zich aangemeld hebben, gewaar schuwd dat voor velen van hen de mogelijkheid zal ontbreken, hun stu die binnen redelijke tijd te voltooien. Voor de eerste jaren van hun stu die geldt, dat colleges en practica overbezet zijn, waardoor steeds meer van het doorzettingsvermogen der studenten geëist wordt en de kans op zakken toeneemt. De grootste moeilijkheid schuilt echter in dat gedeelte van de studie, waar de student patiënten leert onder zoeken en behandelen. De patiënten capaciteit van de academische zie kenhuizen is aan grenzen gebonden. Inschakeling van andere ziekenhui zen kan slechts ten dele soelaas bie den, omdat in bepaalde fasen van de studie theorie en praktijk zo sterk ge mengd zijn, dat men daarvoor in be ginsel op de academische ziekenhuizen is aangewezen. Dit jaar z(jn in de klinisch fase al wachtlijsten te verwachten van ten minste vijf a zes maanden. DJAKARTA De vertegenwoor digende raad van het regentschap Sorong op West-Irian heeft het denkbeeld van een volksstemming volgend jaar verworpen. De raad vindt, dat West-Irian historisch en geografisch sinds 1945 bij Indonesië hoort. Ook de nieuwe commandant van West-Irian, brigade-generaal Sarwo Edhie, ziet niet veel nut in een volks stemming. Niettemin zal Indonesië het akkoord met Nederland hier over nakomen, zei hij. Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWAR1 abonnee*. HOE EN WAT Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger» die geen dolle stunts uithalen maar t In een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers Iegelijk mee. Als regel is het mogelijk In de 25 minuten vliogtljd ook over Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en schikking, vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over liindiensten of over leren vliegen zijn ter plaalse Ie kn;gen. Aan het eird van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Betaling aan ric krant- oer giro of aan het bureau. Wie alleen of met z'n iwején wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlek Wèl voor drie personen betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op een comblnt..i6 te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden. Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele ot driedub bele betaalt. Buslijn S3 vertrekt op de hnlvo «ren van hei Centraal Station naar vllerveld: zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar bet vliegveld ongeveer een half uur. Vierhonderd deelnemers uit alle landen van de wereld komen naar Turku, waarvoor ze meestal een hele lange reis moeten maken, want slechts een derde van hen komt uit westerse landen. Secties Ze worden gesplitst in vijf secties, die zijn getiteld: 1. Mens zijn in de moderne wereld; 2. Nieuwe universiteiten voor een nieuwe wereld; 3. Politiek, gezag en sociale veran deringen; 4. Rijke en arme landen; het ach terblijven van ontwikkeling; 5. Technische revolutie in het le ven van de mens. De secties zullen uitlopen in bijeen komsten van de deelnemers naar de streek van herkomst. Gezocht zal wor den naar strategieën voor bepaalde streken. De aanbevelingen, die daaruit voortkomen, worden op de assemblee in Otaniemi aangeboden ter bespreking of goedkeuring. GENÈVE In het kader van de hulp van de Wereldraad van Kerken aan de slachtoffers van het conflict in Biafra heeft het bemiddelingsbureau voor inter nationaal personeel van de Lu therse Wereldfederatie de uit- SATYANANDA meditatie Cursus in Sclieveningen (Van een onzer medewerkers) BUSSUM De Indiase yogi Paramahans Satyananda Saras- wati (46) is gisteren voor een be zoek van een week in ons land aangeokmen. Hij zal in Scheve- ningen (in gebouw Op Gouden Wieken) een vijfdaagse prakti sche yoga-cursus geven. Voorts houdt hij lezingen over yoga in Utrecht, Wageningen en Ede. Hij is verder van plan gesprek ken te voeren met psychiaters over yogatherapie. ROTTERDAM Drs. J. B. Len stra, apotheker van het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt, is bij Konink lijk besluit benoemd tot buitenge woon lector in de receptuur aan de Medische Faculteit Rotterdam. Vanaf 1 december 1952 heeft hij les gegeven aan de Stichting Hoger Onderwijs. Sinds 1953 is hij lid van de redactie van het Geneeskundig Jaarboek, van 1956 tot 1965 secreta ris van de groep van Ziekenhuis apothekers. Met postzegels in Praag Prijzen voor jonge Nederlanders VOORBURG Op de internatio nale postzegeltentoonstelling in Praag hebben vijf jonge Nederlanders een prijs behaald. De hoogste een eerste prijs met een ereprijs viel ten deel aan de achttienjarige Peter Koch uit Huiten, die deelnam met zijn in ons land reeds bekroonde verzameling Kunstgeschiedenis op postzegels. De twintigjarige Gerrit Holstege uit Rotterdam won een eerste prijs met zijn Nederlandse jubileumzegels. Aneke Kiggen (19) uit Voorburg, een dochter van onze postzegelmedewer ker, kreeg een eerste prijs voor de in zending Kerstfeest op postzegels. Ze kreeg een verzilverde bronzen me daille. De achttienjarige Adriaan Stolk uit Breda zag zijn Bloemen op postzegels beloond met een tweede prijs. De elf jarige Truus van Bakelen uit Nijme gen kreeg een derde prijs voor haar Sport op postzegels. Deze tentoonstelling in Praag was de grootste expositie, die tot nu toe door filatelisten werd ingericht. De yogi, gekleed in een oranje ge waad en met om zijn nek een guru- ketting. gemaakt van pitten van de rudraksha (een soort appel), doet een wereldtoernee op verzoek van de In ternational Yoga Fellowship, een in 1962 op zijn initiatief opgerichte or ganisatie, die in verschillende landen afdelingen heeft. Het verzoek van de IYFM voor een wereldtoernee is gedaan, omdat Sat yananda zich volgend jaar voor gerui me tijd terugtrekt. Hij zal in een cel onder zijn yoga-school in Bihar gaan experimenteren met samadhi, het hoogste stadium van meditatie. Jeugd De yogi, die ook wel swami (mon nik) wordt genoemd, heeft vooral in Amerika veel succes gehad. Bij de jongeren vond hij een gretig gehoor. V.olgens de swami hunkert de jeugd naar kennis van de waarheid. En die kan met yoga worden verkregen. Satyananda praat in zo nuchter mo gelijke bewoordingen over yoga, dat volgens hem een grote functie kan hebben in de moderne maatschappij, die zoveel spanning kent De yogi wil zo duidelijk en eenvoudig moge lijk zijn boodschap uitdragen, ont daan van alle mystieke franje. De heer Vunderink te Bussum. bij wie de yogi logeert, heeft sterke ban den met India, waarheen zijn vrouw en 15-jarige dochter Machteld vorig jaar juni zijn vertrokken voor het volgen van een yoga-cursus in de Bi- har School of Yoga, één van de vele yoga-scholen die swami Satyananda onder zijn beheer heeft. Afstond In november hebben moeder en dochter „sanyassin" genomen: ze hebben afstand gedaan van al het wereldlijke. Ze zijn van plan nog ge ruime tijd in India te blijven. Mach teld (haar yoga-naam: Vivekananda) krijgt in het najaar de leiding van een yoga-school in Bombay. Me vrouw Vunderink (haar yoga-naam: Yogeshwarananda) wil bij haar te rugkomst in Nederland een yoea-cen- trum stichten. De heer Vunderink speeit met de gedachte dit najaar ook naar India te gaan om zich aan de yoga te wijden. OECUMENE BIJ ESPERANTISTEN LIMBURG (Duitsland) Voor het eerst houden de protestantse en rooms-katholieke esperantisten geza menlijk hun wereldcongres. Ongeveer tweehonderd christen-esperantisten uit zeventien landen worden verwacht op dit con gres. dat van 25 juli tot 1 augustus in Limburg aan de Lahn wordt gehou den. zending van specialistentea( op zich genomen. Men denkt aan kleine gemd riseerde eenheden voor de medisf en materiële verzorging. Deze mor le hulpteams zullen als regel bestl uit een arts, twee specialisten vlj het voedselprogram en de technis£ afwikkeling en drie verpleegst Aan de kerken is gevraagd, ter beschikking te stellen. De meeste scholen, kerken en j kenhuizen in Nigeria zetten werk voort, zo heeft de president 1 de Evangelisch-Lutherse Kerk in r land, ds. A. T. U. Ekong aan Ami kaanse zendingsinstanties geschrei In het gebied van Obot Idim hj de Nigeriaanse regering de finan ring van de scholen overgenomen, in Biafra gelegen lutherse scholei Calabar en Ogoja, die door Nij aanse troepen bezet zijn zijn geopend. Het lutherse ziekenhui! Eket werkt onder leiding van Nigeriaanse arts. De Amerika: zendingsmensen, die aan deze schi en ziekenhuizen werkzaam wai\(U werden verleden jaar op verzoek het Amerikaanse ministerie van tenlandse zaken teruggetrokken, terugkeer wordt overwogen. VOl (Vervolg van pag. 1) Het ziekenhuis ligt in het hart JA. het land van de Ibo's. In vier g(n 1 schuren liggen zo'n 500 kinderep H wachten op hun dood. Ze moeten W< witten hebben. De kinderen lijiciui aan de ziekte, die „kwashiorl( v« heet. ts e Het eerste stadium van de zlaM. kenmerkt zich door het lichter v H den van de huid. Het haar wit S bruin. Later wordt de huid leer^der tig. De ledematen beginnen te zi P len en de patiënt wordt lusteloos. Jn I weigert zelfs voedsel. Dan komt; z dood onverwacht. Meestal in fcrg: slaap. I M Toen verslaggevers het zieken» bezochten, wilden verpleegsters én: kinderen wakker maken. Het lu M niet. De kinderen waren in de sllvaj overleden. I 2 Het is niet te beschrijven wat|r I verpleegsters meemaken. Veel kiri S ren huilen onophoudelijk van pOni Het is steeds dezelfde lage deun.JLe: kracht om echt te huilen ontbret C 1 M Er bestaat vooral behoefte V; melk, eierpoeder, vlees, vis en bor D' Via klandestiene vluchten van rjte1 dingsorganisaties komt er wat binn ta" Druppel Maar de voorraad is een drup 'J op een gloeiende plaat. Ook rooms-katholieke hulporganisatie ritas International smokkelt vensmiddelen naar het hongere Biafra. Paus Paulus heeft dit giste openlijk meegedeeld. De vliegtuigen vliegen 's nachts, niet onderschept te worden en \mg irijl trekken van het Portugese eiland Tome. Nederland niet in commmissie voor wereldzending UPPSALA Het centraal eorrux benoemde ook de leden in de comrF^ sies. Voor het eerst zal Nederig niet vertegenwoordigd zijn in a. commissie voor wereldzending 'rei evangelisatie. Maar voorzitter Trcj mas zei, dat de commissies nog iur geheel evenwichtig zijn vastgestjrb Bovendien wordt verwacht verschillende benoemingen bedanljux zullen opleveren. Hij raadde de letëg van het centraal comité aan in Ui komende maanden meer namen vf s te dragen, dan kan de indeling v gend jaar in Canterbury worden Hacl zien. [tit Tevens werd reeds besloten omr^- 26ste bijeenkomst van het centiui comité te houden in Addis Abé- Ethiopië, op uitnodiging van kei Haile Selassie. Deze bijeenkomt wordt na kerstmis 1970 gehouden, ek NED. HERV. KF.RK f Aangenomen naar Deventer (wijM c meente Epse), mej. dr. M. C. Jongeli vicaris aldaar: naar Nijland. A. Sti te Pesse. die bedankt voor Drogehot (toez.), Huissen en voor Menald&ai (toez). Tnc Toegelaten tot de evangeliebedierfcl mej. M. M. C. Douwes. Kometenli 445, Bilthoven en mej. H. E. Dusseldj Heliconweg 15, Leeuwarden. (door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA Dr. M. M. Tho mas (52), een niet-theoloog, is voorzitter geworden van het nieuwe centrale comité. Ook de keuze van zijn beide assisten ten getuigt van een waarlijk luisteren naar de wensen van de Assemblee, want voor het eerst komen een vrouw en een oosters-orthodoxe metropoliet achter de voorzitterstafel. Madathilparampil Mammen Tho mas Ls een bekende persoon in de oecumenische beweging. Zo speelde hij een leidende rol in 1966 bij de conferentie voor kerk en samen leving in Genève. Hij is een leek uit de Syrische Mar-Thoma-kcrk van Malabar (India). Thomas werd in 1916 in Tra van- core geboren. Hij studeerde schei kunde aan de universiteit van Ma. dras. Later stelde de Wereldraad hem in staat aan het Union-seminary te New York studie te maken van de verhouding tussen het evangelie en sociale actie. Hij is leraar bij het christelijk middelbaar onderwijs in India en directeur van een tehuis voor ver waarloosde kinderen. De vergadering van het nieuwe centraal comité werd zaterdag gehou den onmiddellijk nadat de vierde As semblee was geesloten. De belang rijkste opdracht was een nieuw presidium te kiezen om de vergade ringen te leiden en de plaats vast te stellen waar de volgende vergadering zal worden gehóuden. President Ernest A. Payne nodigde het centraal comité uit om de volgen de keer in Engeland te vergaderen. Met algemene stemmen werd dit voorstel aangenomen. De vergadering wordt gehouden van 12 tot 23 au gustus in.de nieuwe universiteit van Kent in Canterbury. De laatste ver gadering van het centraal comité op de Britse eilanden was in 1960 in St. Andrews, Schotland. Voor het eerst is een vrouw geko zen als vice-voorzitster. Het werd de Britse methodiste Pauline Webb (41). directrice van het vormingswerk in haar kerk. Van Oosters-Orthodoxe zijde is gekozen Meliton (55), metro poliet van Chalcedon. In het uitvoerend comité is prof. dr. H. Berkhof niet meer teruggekefcn Dat was oefc niet te verwachten, dat dr. W. A. Visser 't Hooft t ere-president ook daarin zitft heeft. Het uitvoerend comité besi slechts uit 19 leden plus de zes pr( den ten en de ere-president. Slechts Amerika en Groot-Britf i ftië hebben twee leden in het uitvj rend comité. Amerika wordt vei genwoordigd door een blanke, deK theraan R. J. Marshall, en een net. Roy Nichols uit New York (Harier Ook zit weer een Indonesiër int comité, de heer Simatupang, ou» ling van de protestantse kerk Indonesië. Niet minder dan niet-theologen kregen een plaats[r dit breed-moderamen. twee van I zijn vrouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2