rSJECHEN ESPREK WEIGEREN IN MOSKOU Auto hangt boven rails Commentaar CHU JAMIN ■pm Noodkreet: er geen Straks leeft kind Jan feliciteert Janssen meer EEG akkoord met hulp aan Franse economie Het Kwartet fj Wat gaan Russen nu doen? Deel troepen weer terug Resident Svoboda hoopt op begrip bondgenoten Crita) 1 Felle kritiek in ministerraad VREDESGESPREK NIGERIA BIAFRA POLITIEKE SPORTIEVE FIGUUR festivalzuurtjes Kampkaart van 70 ingetrokken in Houston Na Honoloeloe beroep op Noord-Vietnam van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! T M Leidse Courant Maandag 22 juli 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen ictaur: F. Diemer dredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" 'dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Prawda, het blad van de Russische communistische party, beschuldigt de Tsjechi sche leiders ervan de voor stellen van de Vyf (grote communistisch landen) te heb ben genegeerd. By de Tsjech en ontbreekt de goede wil om te begrypen hoe groot het ge vaar werkelijk is, aldus de Prawda van vandaag. PRAAG De Tsjeclioslowaakse communistische leiders denken niet aan, op Russisch grondgebied met de Russen over de liticke meningsverschillen te gaan praten. Ze blyven vasthouden n een bijeenkomst in Tsjechoslowakije. De Russische partijleiding d als plaats van samenkomst Moskou, Kief of Lwow genoemd. Iet antwoord van Praag op het ssische voorste] was vanmorgen niet gepubliceerd. Verwacht rd dat dat vannacht wel zou ge- iren. Daarna zullen de Russen i houding opnieuw moeten bepa- gaan zij toch naar Tsjechoslo- kije om te onderhandelen wat gens waarnemers uitgesloten is öf zullen zij krachtige politieke wel militaire maatregelen ne- n? )e commentator van radio-Praag larschuwde gisteren dat „iedere irventie in Tsjechoslowakije tot nieuwe, waarschijnlijk onher- De meeste mensen willen liever bewonderd dan bemind oorden. D'ARCONVILLE Catechisatie tijdens vijfdaagse kampweek pagina 2 VAKANTIE TABOE VOOR TELEVISIE-INDUSTRIE pagina 9 Parijs: „orchestrale" prelude modeseizoen pagina S ioi „Wat zei je ook weer,Rietje? rd* u DE BILT In grote delen ran West-Europa wordt het weer beheerst door een hogedrukge- a,bied. dat zioh van het zeegebied westen van de Azoren over Britse eilanden .tot de Alpen litstrekt. Langs de oostflank van it luohtdruksysteem wordt met ioordwestelijke winden vrij koe- luaht aangevoerd. In ons land werden gisteren liddagtemperaturen van 17 tot ingeveer 20 .graden bereikt. In omringende landen was het t veel warmer. In Zuid- 'rankrijk en Italië werden daar- itegen maxima van 25 tot 30 {raden gemeten. Het komende etmaal verplaatst Oceaanstoring zich over jhotland in de richting van ons ind. In verband daarmee wordt meer bewolking verwacht en leemt de kans op regen toe. In ;t temperatuurverloop komt 'einig verandering. Strandweer Het hogedrukgebied krijgt nu leer invloed, waardoor de raohtige wind tot zwak af- ïeemt en het aantal opklaringen roter wordt. Temperatuur 18 a 19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: In de komende dagen verbetering met redelijk 1 tot goed strandweer. stelbare splijting van de progressieve beweging zal leiden". Het schijnt, aldus de commentator, „dat onze Russische vrienden van de plaats van onderhandelen een pres- tigezaak maken. Als iemand zich in teresseert voor de manier waarop wij onze maatschappij opbouwen, dan behoeft hij alleen maar hierheen te komen". Troepen Het was de Tsjechen tot nu toe een doorn in het oog dat ,de Russische troepen die hebben deelgenomen aan de oefeningen van het Pact van War schau, nog steeds niet geheel naar Moskou waren teruggekeerd. De da tum van vertrek is nu weer verscho ven naar donderdag. Overigens zijn zaterdagavond vol gens radio-Praag wel 120 Russische voertuigen dc grens met de Sowjet- unie overgetrokken. Het is mogelijk dat donderdag alle troepen en voer tuigen zijn weggetrokken. De Tsjechoslowaakse president Ludwik Svoboda blijft de aandacht vestigen op een goede verstandhou ding met de Russen. Wij kunnen ons program slechts uitvoeren in het ka der van een krachtig bondgenoot schap met de Sowjetunie en andere „socialistische" landen, zei hij gis teren. „Maar de vijanden van het socia lisme willen de jongste ontwikkelin gen gebruiken om de eenheid van deze socialistische landen te onder graven". Hij geloofde dat zijn bond genoten begrip zullen hebben voor de nieuwe ontwikkelingen in zijn land. Er kunnen meningsverschillen zijn, maar die moeten door open hartige discussies uit de weg wor den geruimd, aldus de president. Voor vervolg zie pag. 5 Svoboda, de Tsjechische president, wordt overal waar hij komt harte lijk toegejuicht. Gisteren prees hij zijn volk vanwege de grote steun die-de ■"■gerivgspolitiek heejt on dervonden. Door brugleuning (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Een perso nenauto, waarvan de bestuurder geen rijbewijs had. is gistermiddag door de stenen brugleuning van het spoorwegviadukt in de Antwerp sestraat geschoten. De stenen van de over 15 meter vernielde brugleuning vielen op de draden en de rails. De zwaar beschadigde auto bleef 15 me ter hoven de spoorbaan hangen. Omstanders slaagden erin de bestuurder van een naderende trein op tijd te waarschuwen. Het ongeluk had tot gevolg dat het treinverkeer met Zeeland ruim een uur vertraging kreeg. Want eerst moest het obstakel boven de rails weg en de stenen worden opgeruimd. De bestuurder van de auto was de 30-jarige Bramko Kranjue uit Vught, die onder toezicht reed van J. L. Ook mevrouw Kranjue zat in de wagen. Toen Kranjue de Antwerpseweg op draaide, kwam hij op de linker weg- •él* 'V W S'SS <5L -■ m Bij circus Sarassani, dat zijn tenten in Amsterdam heejt opgeslagen, is een tijgertje geboren, dat de moeder heeft verstoten. Via de radio werd hulp van een min ingeroepen. In Leiden werd een hond gevonden, die het diertje is gaan zogen. Tijgertje, hond en eigenares van deze. vier voeter moesten even op de foto. BRUSSEL Frankrijk mag i schermende maatregelen nemen om economische moeilijkhe den als gevolg van de stakingen van mei en juni te overwinnen. Schoorvoetend besloten de Vijf een politiek van „wederzijdse bijstand" te voeren. Laten praten TTET Is verheugend zoals Praag re- ageert op de manier, waarop Mos kou de wet meent te kunnen voor schrijven. De vraag is slechts hoe lang het dit kan volhouden. Zolang niet alle Rus sen zijn vertrokken is een staatsgreep van binnenuit niet denkbeeldig. Vandaar dat Dubcck op vertrek blijft aandringen. Wellicht zal hij pas met een gesprek instemmen, als die terug trekking voltooid is. In zekere zin hangt het van de Rus sen zelf af, of dc besprekingen spoe dig kunnen beginnen. Van dit middel tot druk kan Praag gebruik maken. Typerend voor de situatie is de ver klaring van president Svoboda (de op volger van de gehate Novotny), dat ieder land zijn eigen weg naar het socialisme moet volgen. Hü voegde daar veelzeggend aan toe dat de Sowjetunie moet leren, zich daarbij neer te leggen. Tragisch is, dat de Russen bezig zijn het tegen overgestelde te doen. Als Moskou zich niet tegen de ver anderingen in Praag zou hebben ge keerd, zou Dubcek grote moeite heb ben gehad zich temidden van kritiek van zowel „conservatieve" als „Iibe- rae" zijde te handhaven. Nu hebben de Russen juist een eind gemaakt aan de verdeeldheid in Tsjechoslowakije, en Dubcek kan de zaken in de hand houden. Hoe langer deze situatie blijft bestaan hoe moeilijker de Russen nog iets uit de boedel kunnen redden. Hoe groter ook de kans dat de vrijheids drang zich aan andere landen mee deelt. van de EEG-ministerraad be- helft terecht. Om een aanrijding met een tegenligger te voorkomen gooide de bestuurder het stuur te snel om met het gevolg dat de auto tegen de. stenen brugleuning schoot en deze vernielde. De auto bleef boven de rails han- -gen. De inzittenden werden licht ge wond. NIAMEY In de Ethio pische hoofdstad Addis Abeba zullen tussen Nigeria en Biafra vredesonderhandelingen begin nen. Afgevaardigden van de twee partijen hebben gisteren Het duurde wel even voor het mógelijk was, maar eindelijk kreeg kleine Karin gelegenheid haar vader te feliciteren met de grootste overwinning die hij in de Tour de France had behaald. Jan Janssen zat na zijn triomf vele minuten lang beklemd tussen dol-enthousiaste Nederlanders en wielerfans die hem bejubelden. HAARLEM De Christelijk Historische Unie heeft gisteravond voor een sportieve primeur gezorgd. Als eerste politieke partij in Nederland verzond de CHU aan een sportman een telegrafische gelukwens met zijn overwinning. Jan Janssen, de Nederlandse overwinnaar in de Tour dc France, kreeg van CHU-secretaris, dr. H. A. Schuring een telegram met de volgende inhoud: „Wens u namens de CHU geluk met uw overwinning in de Tour de France. Uw inzet en afzien zijn indrukwekkend geweest. Moge uw overwinning in de schone tour alle Nederlandse wielrenners inspireren." in Niamey, de hoofdstad van Niger, overeenstemming be reikt over de agenda van het vredesgesprek. De delegaties hebben tijdens de bijeenkomst in Niamey ook concrete voorstellen bestudeerd voor het ver voer van levensmiddelen voor de burgerslachtoffers van de oorlog. Vandaag is het gesprek tussen de de legaties in Niamey voortgezet. Het inleidende vredesgesprek was georga niseerd door zes Afrikaanse staats hoofden. Drie afgevaardigden van de we reldraad van Kerken hebben gisteren in Niamey de resolutie overhandigd, die de Assemblee over het conflict had aangenomen. Grote nood langzaam door de honger stervende kinderen insecten, knaagdieren en reptielen te eten te geven. Een grote kaart aan de muur in het missiezie kenhuis in Emekukuu laat zien waar bosratten, schildpadden, vleermuizen, sprinkhanen, hagedissen, slakken en kikkers voorkomen. „We moeten iets doen", zegt arts Aarab Ifekwunigwe. „Als de voedsel toestand zo blijft, zal er binnen drie maanden geen kind meer in Biafra leven." De arts schatte, dat het aantal do den al in de duizenden loopt De ra ming van 300 doden per dag is veel te laag. De meeste doden vallen on der de kinderen, moeders, die net een kind hebben gekregen en de ouden van dagen. Voor vervolg zie pag. 2j De Europese Commissie zal van daag of morgen bekendmaken, wat Frankrijk mag doen om de invoer te beperken en de uitvoer to bevorde ren. Vooral Benelux en Duitsland uitten scherpe kritiek op dc voor gestelde maatregelen van de Com missie. De Franse minister Debré zei pijn lijk verrast te zijn door de ongewoon felle kritiek van de Vijt Hij vond dat zijn land een minimum aan maatregelen had getroffen en al zijn Europese verplichtingen was nageko- Hij meende, dat zijn regering de invoer niet beperkte. De groei werd alleen aan een maximum gebonden. De goede wil van de Fransen bleek volgens Debré wel uit het respecteren van de douane-unie per 1 juli. De Franse regering had ernstig overwo gen, uitstel van zeker een jaar te vragen. De andere vijf ministers waren het niet met hun Franse collega eens. De Duitse minister Brandt vond, dat 15 oktober eigenlijk de uiterste datum moest zijn voor afloop van de uitzon deringsmaatregelen, die de Europese Commissie zou goedkeuren. De Ne derlandse staatssecretaris De Koster was het daarmee eens, evenals de Belgische minister Harmei. Overigens twijfelde Brandt aan de Franse maatregel de invoer te beper ken. Volgens hem is dat geen middel om de betalingsbalans te verbeteren. Veel twijfel Men was het eens, dat nog geen morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Dat er grote haast moet worden gemaakt met het vredesgesprek blijkt weer uit de laatste schaarse, maar alarmerende berichten over de stijgende honger in Biafra. De dok ters van de ziekenhuizen zijn al zo ver, dat zij de bevolking aanraden de Urn -t /Ml or front rmt heslissinK over de bijslandspoliliek EJLIM>I V \r UKs! l-F* *-€•# IX kon worden genomen, voordat men Rust in Valkenburg VALKENBURG Niet minder dan zeventig jongelui zijn zaterdag gedwongen Valkenburg tc verlaten. Zij moesten hun kampkaart afgeven en dat betekende, dat ze tnict op de campings konden blijven. De jongelui hadden deelgenomen aan de herrie op het Grendelplein in Valkenburg in de nacht van vrijdag op zaterdag. Er zijn toen 141 orde verstoorders gearresteerd. De arrestanten hebben de nacht doorgebracht in het politiebureau in Heerlen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt zijn ze naar de grens van Heerlen gebracht. Dat was 's mor gens om zes uur. De jongens waren op een afstand van 10 km van Val kenburg gedropt en moesten verder lopen. Het is gedurend het weekeinde vrij rustig gebleven. Op de campings in en rond Valkenburg zijn overal bil jetten opgeplakt, waarin de jeugd wordt gewaarschuwd, dat bij wange drag de kampkaart wordt ingetrok ken. HOUSTON (Texas) In het St. Luke-ziekenhuis van Houston heeft de 58-jarige Fred Everman het hart ontvangen van een 33-jarige vrouw. Het was de zesde harttransplantatie die in het ziekenhuis werd uitgevoerd. Everman maakt het goed. Het was de 26ste transplantatie in de wereld. Met Everman zijn nog zeven patiën ten in leven. Philip Blaiberg mag binnenkort het Groote Schuurziekenhuis in Kaap stad verlaten. Blaiberg is bijna gene zen van een longcomplicatie, die hem aan de rand van de dood bracht. wist welke maatregelen dc Commis sie de Franse regering wil voorleg gen. Het is bovendien twijfelachtig, of Frankrijk zich wel veel van de wensen van de Commissie zal aan trekken. De Vijf zullen in eigen land de aankoop van Franse goederen stimu leren. investeringen in Frankrijk be vorderen, vlotter op monetair gebied samenwerken en Frankrijk in de in ternationale organisaties beschermen. Op 30 juli komen de ministers weer bijeen. De delegaties van Neder land. België en Italië hebben al aan gekondigd dan de Franse maatrege len opnieuw aan de orde te zullen stellen. VS-troepen blijven HONOLOELOE President Johnson van de Verenigde Staten en president Hgoejen van Thieu van Zuid-Victnam hebben zaterdag na hun gesprek in Honoloeloe Noord-Vietnam gevraagd te reageren op de beperking van de Amerikaanse bombardementen en een werkelijk vredesgesprek te beginnen. In Parijs was van de vredeswil van Noord-Vietnam nog niets gebleken, aldus een communiqué van de twee staatshoofden. Het is de bedoeling dat Amerika de Zuidvietnamese strijdkrachten krach tig bewapent. De terugtrekking van de Amerikaanse troepen is in Hono loeloe niet ter sprake gekomen. De Amerikanen, aldus het communiqué, willen alleen agressie in Zuid-Viet- nam afslaan. Zij zullen zich niet be moeien met het vormen van een coa litieregering in Zuid-Vietnam. Het staken van de vijandelijkhe den, aldus de twee presidenten, moet gepaard gaan met doeltreffende con trole op de gemaakte afspraken. Naam vrouwelijke fakkeldrager nog niet bekend MEXICO-STAD Het Mexicaanse Olympische Comité heeft vrijdag de enkele dagen eerder door een plaatse lijke courant gedane aankondiging, als zou de jeugdige Mexicaanse atlete Enriqueta Basilio bij de openingscere monie van de Zomerspelen op 12 okto ber als laatste de fakkel het stadion binnendragen en daarmee het olym pische vuur ontsteken, tegengesproken. Een officiële woordvoerder verklaar de dat het Mexicaanse Olympische Co mité weliswaar voor de eerste maal in de geschiedenis van de Olympische Spelen van plan was een vrouw de laatste etappe met de Olympische toorts te laten afleggen en dat Basilio één van de kandidates was, maar dat een beslissing nog niet was genomen. «A Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. betaalt: O per kwartaal O per maand Inzenden aan Bureau van dit blad l I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1