Beurskoersen handhaven zich nog uitstekend Vandaag gesprek Biaf ra - Nigeria Rust in bed soms levensgevaarlijk gaf Cuba Minister Ho Tsji Minli vraagt verheviging oorlog dagboek Guevara alles FINANCIEEL WEEKOVERZICHT SPOORLOOS VERDWENEN II rreedste vijand ter tvereltl' Eerst inleidende besprekingen Stokvis maakte slechte beurt Polkakopje keert terug Handel gestolen auto's ontdekt 7 ZATERDAG 20 JULI 1968 VN in Berlijn oeten wij in West-Europa nog er met het Damocles-zwaard van crisis om Berlijn boven het hoofd ren? Laat West-Duitsland eens be en de spanning te verminderen de DDR te erkennen. De Duitsers zelf destijds de oorlog begonnen, moeten ze ook maar accepteren, er nu twee Duitslanden zijn. r verder m.i. de geallieerden niet staat zijn de Duitse kwestie op te en, dienen de VN in te grijpen, 'chologisch juist zou het zijn als de zetel van de VN van New k naar Berlijn kon worden ver- tst. Dit zou voor de afgevaardig- van deze wereldorganisatie een jvende herinnering zijn aan de tsté catastrofe die de mensheid offen heeft en tevens een stimu- betekenen om de vriendschap sen de volken te bevorderen, pterdam P. Taktor j Hoger loon Loonsverhoging is niet meer nodig, "deen aan de laagste inkomens moet g wat worden gedaan. Willen wij den duur andere landen helpen, 3 n moeten wij naar een lager le nsniveau. Wanneer er geld moet men voor de bestrijding van de rkloosheid, dan zou m.i de op- jengst van de BTW daarvoor ge bikt kunnen worden. Men moet de h Et van de werkloosheid niet eenzij- g afwentelen op de werknemers. [Belastingverlaging is helemaal En dan de verhoogde ministers- garissen en de opgetrokken salaris- t van Kamerleden... Wat dat itste betreft: 40.000 gulden zou op allerhoogst aanvaardbaar kun- zijn, indien het de enige bron inkomsten ware. Ook de in- mstenverhoging van de Koningin ijft voor mij volmaakt onbegrijpe- Pifiden I. v. d. Heijden In de polyesterafdeling van de Auping matrassenfabriek in De venter woedde gisteren een felle brand, waar brandweerkorpsen uit de wijde omgeving de handen vol aan hebben gehad. Op de foto een luchtopname van de vuurzee. MüNCHEN De Westduitse vere niging van slachtoffers van het na zisme heeft geprotesteerd tegen de vrijlating van Wilhelm Harster, voor malig generaal van de SS en hoofd van de SD in Nederland tijdens dc bezetting. De vereniging ziet in de invrijheidstelling een daad die „de democratische opvatting van de Bondsrepubliek en vooral net Neder landse volk diep zal schokken". |LA PAZ (Bolivia) De Bolivi- nse minister van binnenlandse za- n, Antonio Arguedas, is spoorloos rdwenen. Hij wordt er van ver- I cht, de Cubaanse regering het dag- ek van Che Guevara in handen te bben gespeeld. J Dit heeft president Barrientos, die aiet grote haast naar de hoofdstad is ruggekeerd, gisteren meegedeeld, -^et bekend is overigens, of de mi- zich ergens in Bolivia schüil- of dat hij naar het buitenland Barrientos meent, dat de icht een bekentenis inhoudt, Het dagboek van de als guerillalei- 71r in Bolivia omgekomen Guevara .5 in Cuba in grote oplaag verspreid, it origineel bevindt zich in Bolivia, aar Cuba is in het bezit gekomen 5 n fotocopieën ervan. De Bolivi- nse autoriteiten hebben alles in het srk gesteld om te weten te komen, ie daarvoor verantwoordelijk is. 1 Intussen heeft het Boliviaanse blad Diaro gemeld, dat de Castrogezin- guerillastrijders zijn georga door Inti Peredo, die een van naaste medewerkers van Guevara z Bij hun aankomst op het vlieg- nveld van Honoloeloe werden JjJpresident Jonhson van Amerika [!en president Van Thieu van i, Zuid-Vietnam op traditionele wijze met bloemenslingers be groet. De twee staatshoofden zijn opnieuw op Haivaii om van ge- 8 dachten te wisselen over het iistrijdtoneel in het Verre Oosten. was Verwacht wordt, dat de strijd in de bergen spoedig weer zal uitbre- 1 ken. Het blad ontleent het bericht aan kortgeleden gevonden documen ten. Volgens president Barrientos zijn er serieuze aanduidingen, dat een pro-Castro-groep in de Boliviaanse regering was geïnfiltreerd. HANOI President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft het Vietnamese volk vandaag opgeroepen, „de verzetsoorlog tegen de Amerikaanse agres sors" te verhevigen. In zijn boodschap ter gelegenheid van de veertiende verjaardag van de overeenkomst van Genève zei Ho, dat de enige manier, om de vrede in Vietnam te herstellen de terugtrek king is van alle strijdkrachten van I de Verenigde Staten en hun „satellie- ten" uit Zuid-Vietnam. j Hij beschuldigde de VS ervan hun „barbaarse" aanvallen op steden en andere gebieden in Zuid-Vietnam I voort te zetten en „dolle bombarde- l menten" uit te voeren op de zuide lijke provincies van Noord-Vietnam. Schaamteloos Bij de besprekingen in Parijs blij- I ven de Amerikanen volgens Ho we derkerigheid eisen in de beperking van de oorlogshandelingen. Hij noemde dat schaamteloos en volko men onredelijk. „De strijdkrachten en de bevolking in ons gehele land hebben het initia tief en verkeren in het offensief. Hoe harder zij vechten, des te groter zul len hun overwinningen zijn. Wij vechten en verslaan de wreedste vij and in de wereld." Ho vroeg de Noordvietnamese strijdkrachten paraat te zijn, om de „nieuwe plannen van de vijand om de oorlog uit te breiden" te verijde len. Ondertussen heeft president Ngoejen van Thieu van Zuid-Vietnam bij zijn overleg in Honoloeloe met president Johnson gewaarschuwd tegen een schijnoplossing van het conflict. Hij meende dat elke vreedzame regeling ge paard moet gaan met doeltreffende in ternationale garanties waarin beide par tijen vertrouwen kunnen hebben. De twee presidenten hebben onder meer gesproken over de uitbreiding van de mobilisatie in Zuid-Vietnam. de ont wikkeling in de landelijke districten en over economische problemen. President Van Thieu zou meer wapens en meer financiële en economische steun van de VS willen voor de uitvoering van zijn mobilisatieplannen. AMSTERDAM De effectenbeurs was in deze vakantieweek zeer rustig gestemd met weinig omzetten. Het is opvallend hoe de koersen zich in het algemeen uitstekend weten te hand haven. Van de internationals was al leen Koninklijke Olie iets hoger ge noteerd, maar in de lokale afdelingen waren, naast enkele koersdalingen, ook winsten te constateren. De fusie tussen de Verenigde Machine Fabrie ken en Wilton-Fijenoord-Bronswerk trok de aandacht, maar kwam niet onverwachts. Dit was wel het geval met de overname van de Machine- handel Mahez door de VRG-papier. Het gevecht om dc meerderheid van de aandelen Berk-Beccon is door Ha- gemeyer en Co's Handel Mij van To rnado gewonnen. In Frankrijk vindt men nu de re kening van de relletjes en stakingen „onder in de zak" en het verlies van vijf procent van de nationale produk- tie zal anderhalf jaar hard werken j eisen om de crisis in de economie te boven te komen. De nieuwe mi- I nister-president, Couve de Murville, heeft deze week verklaard, dat de j twee grootste gevaren, die het land i bedreigen, zijn inflatie en werk- I loosheid. Het loon- en prijspeil is door de concessies van de regering in belang rijke mate gestegen en nu moet ïnen trachten de export op te voeren en de binnenlandse consumptie o.a. door belastingverhoging, te beperken. De EEG-bondgenoten zullen het ge teisterde land hulp verlenen, terwijl Amerika een belangrijke bijdrage le vert tot het schragen van de wissel koers van de frank. Het risico is voor Frankrijk aanwe zig, dat de middelgrote en kleinere ondernemingen de sterke stijging van de kosten niet kunnen bijhouden en ten onder gaan, waardoor de werk loosheid zou toenemen. Gevaarlijk Een gewaarschuwd man geldt voor twee, zegt het spreekwoord. Als in ons land in het najaar zou blijken, dat de betalingsbalans door het ach terblijven van groei in de export on voldoende zou verbeteren om een marge voor een reële loonsverhoging in het volgend jaar mogeljk te ma ken, dan zou het gevaarlijk kunnen zijn, om de „rode streep" te NIAMEY Vandaag zijn in Niamey, de hoofdstad van Niger, tussen vertegenwoordi gers van Biafra en Nigeria in leidende besprekingen begon nen over beëindiging van de burgeroorlog. Het voorbereidend overleg wordt gevoerd onder presidentschap van president Diori Hamani van Niger. De werkelijke vredesbesprekingen zullen later in Addis Abeba, de hoofd- stad van Ethiopië worden gehouden. Kolonel Ojoekwoe, het staatshoofd van Biafra. is gisteren in Niamey aangekomen. Het was voor het eerst dat Ojoekwoe zijn land verliet sinds januari 1967. toen hij in Aburi (in Ghana) een ontmoeting had met het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Go won. V redesplan Voor zijn vertrek uit Biafra had Ojoekwoe een vredesplan opgesteld, volgens hetwelk beide partijen de ge vechten onmiddellijk moeten staken. Zij moeten onderhandelen over een staakt het vuren. De economische blokkade tegen Biafra zou opgeheven moeten worden en de troepen van beide partijen zouden zich achter de territoriale grenzen moeten terug trekken. De vluchtelingen zouden dan gele genheid hebben, naar hun haardste den terug te keren. Biafra gaat ak koord met een internationale vre desmacht. die toezicht op de bestandslinies moet uitoefenen. Intussen heeft Nigeria het plan van Ojoekwoe voor vervoer van voedsel via een gedemilitariseerde zóne rond om Port Harcourt van de hand ge wezen. De havenstad is sinds mei in Nigeriaanse handen. James Earl Ray, de vermoedelijke moordenaar van ds. Martin Luther King, is in Memphis aangekomen, na onder zeer strenge bewaking van Engeland naar Amerika te zijn gevlogen. Ter bescherming van het leren van Ray hebben de justitiële autoriteiten een reeks veiligheidsmaatrege len genomen. De verdachte, die hier naar zfn cel wordt geleid, draagt zelfs een kogelvrij vest. overschrijden, hetgeen we de laatste jaren herhaaldelijk gedaan hebben. De snelle groei in de in- en uitvoer van ons land kwam in juni tot stilstand. In juni werd de uitvoer voor 86 pet. door de import gedekt, in juni van het vorig jaar was dat 87 pet., in mei jl. 89 pet. Fusie Het bericht inzake de fusie tussen VMF en Wilton behoeft men niet te beschouwen als een antwoord op de fusie Verolme-NDSM, daar, zoals wij reeds eerder hebben laten doorsche meren, reeds geruime tijd de bespre kingen tussen de eerstgenoemde con cerns aan de gang waren. De opzet van de nieuwe fusie is het samenbundelen van krachten op het gebied van de kapitaalgoederen- produktie. niet ter zee maar te land. Het is niet de bedoeling van VMF geweest om in de scheepsbouw te participeren, maar om de landactivi- teiten van Wilton-Fijenoord- Bronswerk onder beheer te krijgen. Als zodanig vullen de fusiepartners elkaar goed aan en men verkrijgt een produktie-eenheid, die in Europese verhoudingen zeker passend is te noemen. De concernomzet bedraagt van bei de partners samen per jaar 1.2 mil jard. In hoeverre het mogelijk zal zijn, om het Rijn-Schelde-concern bij de samenbundeling te betrekken, moet worden afgewacht. Ongetwij feld zullen binnenskamers daarover verdere besprekingen worden ge voerd. De aandeelhouders van VMF krij gen eerst nog vijf procent in aandelen uit de agio-reserve en daarna vindt een omwisseling plaats van aandelen Wilton in VMF van 1 op 1. De aande len VMF liepen deze week terug van 165 tot 161, Wilton van 155 tot 151 pet. Verrassend Verrassend was het bericht over de overname van de aandelen Machine- handel Mahez door VRG-papier. Eerstgenoemde onderneming houdt zich bezig met de handel in grafische apparaten, terwijl VFTG etiketten produceert en een groothandel heeft in bepaalde papierprodukten. De be doeling van de fusie zou zijn dc ver koop tan grafische apparatuur sa men te bundelen maar zo op het - eerste gezicht, doet de fusie tussen een papierfabriek en een machine- handel wel vreemd aan. De beurs reageerde op deze fusie heel wat gunstiger dan op die van VMF en Wilton. De aandelen Mahez stegen van 395 tot 416 pet., die van VRG-papier van 375 tot 418 pet. De ruilverhouding zal worden 1 op 1. Tornado Het kei-harde gevecht om de meer derheid in Berk-Beccon, een fabriek te Kampen, tussen Hagemeyer en To rnado werd ter beurze met gemengde gevoelens gadegeslagen. Het is duide lijk, dat Hagemeyer met heel grote aandeelhouders overeenstemming heeft bereikt en dat het tenslotte ging om de helft plus één. Tornado heeft per advertentie 250 pet. geboden aan de outside-aandeel- houders. maar Hagemeyer heeft prompt daarop 260 pet. geboden en intussen medegedeeld, dat de meer derheid der aandelen reeds in haar beiit is. Tornado schijnt meer dan een der de der aandelen bemachtigd te heb ben. Onbevredigend is dit touwtrek ken. zonder dat nadere gegevens om trent de fusie-basis zijn bekend ge maakt aan de outside-aandeelhou- ders, die eenvoudig moeten „blindva ren" op de biedingen. Shell Koninklijke Shell zal op 1 augustus de cijfers over het tweede kwartaal bekend maken en.de beurs houdt re kening met goede resultaten, afgaan de op de koersontwikkeling. Terwijl Wallstreet. waarvan Koninklijke Olie zo afhankelijk is. min of meer verstek liet gaan, kon hier de koers van Olie nog iets stijgen en tikte de f 180 aan, maar het fonds sloot op 1 178,50. Van de andere internationale aan delen was Philips gedrukt door de grote emissie van converteerbare obligaties, waarvoor volgende week de inschrijving openstaat. Het rente percentage zal rond de 5 bedragen, naar men ter beurze vermoedt, maar zowel rente als conversiekoers zal pas volgende week worden bekend gemaakt, overeenkomstig het Ameri kaanse gebruik bij dergelijke emis sies. Meu heeft overigens goede ver wachtingen van de inschrijving, om- (Van onze moderedactrice) Pierre Balmain, die dinsdag in Parijs zijn collectie voor het eerst toont, heeft reeds verklapt, dat hij als kapsel voor de winter 1968-1969 het polkakopje prefereert. Jean Louis David, de beroemde Purijse kapper ontwierp het, terwijl Guy Nicolet van Revlon de opmaak verzorgde. Het gelaat moet een sprekende (dat wil zeggen flink aangezette) robijnrode mond heb ben; de wangen zacht glanzen en de ogen mogen niet al te zwaar omlijnd worden. Wel behoort er een vleugje oogschaduw onder de onderste oogharen te worden aan gebracht, maar héél, héél subtiel. dat het buitenland de laatste tijd nogal tuk op deze emissies is In de lokale afdelingen kwamen kwamen hier en daar koersverschil-* len voor. Fokker kwam in een „luchtzak" terecht en daalde van 465 tot 436 pet. De suikerklont van Cen trale Suiker werd groter, want het fonds kwam van 487 op 499 pet. en werd in open hoek verhandeld. Bols Lucas Bols trekt zich nits aan van geruchten over accijnsverhoging en steee van 193 tot 210. De kruide niersfondsen deden het weer uitste kend en Albert Heijn kwam van 259 op ƒ289. Dat is een koersstij ging van 150 punten. Simon de Wit voer in het zog mee en kwam van 495 op 519 pet. Een bïizonder slechte beurt maakte R. S. Stokvis Zn„ welke han delsonderneming met een bar en boos verslag kwam. Er kwam een verlies- saldo voor de dag van f 7.6 miljoen, hetgeen wel wijst op grote te- gensDOed in zaken. Een dochteronderneming in Vene zuela bleek een slecht opassende dochter te zijn. die aan de moeder vele miltoenen ontfutselde. Men vraagt zich af. hoe zo iets mogeb'tk is bij een dereeliike organisatie. Er is een voorziening van f 14.5 miljoen voor het avontuur in Venezuela ge troffen. Ook de herstructurering in Nederland kostte veel geld en klan ten. Gelukkig is Stokvis een sterke zaak. maar de rentabiliteit is al enke le .iaren slecht en voorlopig zit er nog weinig muziek in. De koers daalde van 88 tot Rl, slot kwam od 85 pet. De Bank voor Nederlandse Ge meenten is weer met een serie ren- tespaarbrieven aan de markt geko men. waarvoor wel belangstelling zal bestaan. UTRECHT Op de Rijnhuizerlaan vlakbij de ouderlijke woning kwam gistermiddag de zevenjarige Mariska Stiesri met haar fiets onder een vrachtauto met aanhangwagen. Zij was op slag dood. WENEN Door samenwerking van de politie in Nederland. Duitsland en Oostenrijk is een inter nationale groep van handelaars in gestolen auto's opgerold. In Wenen werd een handelaar ge arresteerd, die ervan wordt verdaent in West-Duitsland gestolen auto's te hebben verkocht naar Oosteuropese landen. Bij deze zaak is ook de autohande laar Van B. uit Utrecht betrokken. Deze kocht in Nederland en België autowrakken om aan autopapieren te komen.. In West-Duitsland werden dan bij deze papieren passende auto's gesto- i len, die vervolgens in Wenen werden j doorverkocht. In Dortmund ar- resteerde de politie in verband met deze zaak een echtpaar en een man. De Utrechtse handelaar zou dezelf de zijn als de man tegen wie al een proces loopt inzake autozwendel. Na zijn arrestatie was hij in afwachting van zijn berechting op vrije voeten gesteld. Artsen moeten patiënt niet uit traditie onder de wol stoppen maar alleen in uitzonderingsgevallen, menen internisten AMSTERDAM Bedrust is een gevaar lijke therapeutische maatregel, met een opti male en maximale dosering en duur. De arts. die het dek voor de patiënt dichtslaat, kan hiermee de poort des doods openen. Deze uitspraak doen de internisten J. Schouten en dr. J. Th. R. Schreuder in een artikel onder de titel Gevaren van bedrust in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Vele eeuwen lang. aldus de internisten, was het bed de plaats om te slapen. Slechts stervenden en ernstig zieke patiënten lagen overdag wel eens in bed. In dit cultuurpatroon heeft zich een enorme verandering voorgedaan. Via de behandeling voor chirurgische tuberculose is dé bedrusttherapie in gang gaan vinden bij de behandeling van longtu- berculöse waarvoor het wondermiddel aan het be gin van deze eeuw luidde: rust. frisse lucht en goede voeding. Sindsdien behoort bedrust tot de meest voor geschreven therapeutica. In onze onveranderlijke voorstelling behoort bij ziek-zijn bedrust. Iemand die niet in bed ligt. beschouwt men niet als ziek. Het voorschrijven van bedrust is hierdoor tot een vanzelfsprekendheid geworden waarbij niemand zich meer in het concrete afvraagt of deze maatre gel voor de aandoening, waaraan de patiënt lijdt, een bewezen nuttig effect heeft. Statusbedden De gelijkstelling van ziek-zijn aan bedlegerig-zijn heeft een onuitwisbaar stempel op onze ziekenhui zen gedrukt. De status van een specialist wordt vaak afgemeten aan het aantal bedden dat hij heeft. Daar bejaarden in het algemeen slechter tegen schadelijke invloeden bestand zijn dan jonge ren. zijn de gevaren van bedrust het eerst opge merkt in de ouderdomskwalenartsenijkunde. Wie oog heeft voor de schadelijke gevolgen van bedrust zal het voorschrijven hiervan als een be langrijke ingreep beschouwen, concluderen de in ternisten. Evenals leder ander voorschrift behoort dat van bedrust op bepaalde aanwijzingen te steu nen, die op waarnemingen cn proeven en niet op traditie zijn gegrond. Bij oudere patiënten moet meri zich steeds afvra gen of er een medische reden is waarom het voor déze patiënt op dit bepaald moment gevaarlijker zou zijn op een stoel te zitten dan in bed te liggen. Dit is slechts zelden het geval. Bedrust zal zich in het algemeen moeten beperken tot patiënten met zeer hoge temperaturen. Bij alle patiënten, onverschillig of zij bedlegerig zijn of niet, moet men niet de nadruk leggen op rusten maar op beweging. Bovendien is het regel matig oefenen van ademgvmnastiek noodzakelijk. Deze is tevens als voorbereiding bij iedere operatie, althans van oudere patiënten, van onschatbare waarde. Systematische bewegingstherapie, in goede sa menwerking georganiseerd door artsen, ver pleegsters en fysiotherapeuten, zal naar dc mening van de Internisten Schouten en Schreuder de be hoefte aan verpleeghuisbedden zeer belangrijk doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7