Nederlanders zetten in een irrigatie-plan op papier Harster eerder vrijgelaten ZE GOOIEN GEEN TOMATEN MEER Forse straf voor een stelende soldaat Meisje dat Saskia meenam in België berecht Verdroogde graanschuur Irak Tijd stond eeuwenlang stil Italië tekent het kernstopverdrag Eisenhower is voor Nixon Olie bedreigt Engelse stranden VRIJDAG 19 JULI 1968 Juist voordat de staatsgreep in Irak deze week plaats vond, was onze redacteur Meindert Leerling teruggekeerd van een reis door dit land. Hy schreef bijgaande reportage over de primitieve omstandigheden waaronder in grote delen van Irak nog wordt geleefd, ondanks de grote mogelijkheden op welvaart die er zyn. 'V SAOCDI - :KoqA'éf --l, ARABiE DE LANDROVER HOTST en botst over smalle, vrijwel onbegaanba re landwegen. De Arabische chauffeur naast me blikt of bloost niet. Voor hem is het slechts een routine-ritje. Achter de auto vliegt het stof meters hoog op. We rijden door de binnenlanden ran Irak. Achterin de auto kijken de heren L. van 't Leven en F. P. Vonck lachend toe. Ze laten me een klein stukje zien van het Hiila-Diwaniya- gebied, waarvoor een aantal Nederlanders een groots irrigatie- en draina geplan op papier zet. Nog enkele maanden en na een uit- ebreide studie van enkele jaren Ismede een uitvoerig rapport aan de raakse regering is ook het ontwerp laar voor aanbesteding. In het veld is nog niets te merken an de veelomvattende werkzaamhe- en die zijn verricht of van de grote nvesteringen die reeds zijn gedaan, lechts twintig procent van het 60.000 ha grote gebied (ongeveer de rovincie Zuid-Holland) is voor de andbouw geschikt. Men moet nog niet vragen hoe. Met ijn en moeite hebben de boeren aak met de meest primitieve midde- m die men zich kan denken een tukje land bouwrijp gemaakt. Zij elen er wat granen ook rijst als r even wat water binnen bereik is - maar de oogsten zijn schraal, de waliteit slecht. En dan te weten, dat dit stukje ardbodem de graanschuur van Irak Kijk, wijst de heer Van 't Leven, dat is nu een bestaand irrigatie- - kanaal dat we rustig kunnen be- nutten. wordt genoemd. Zover het oog reikt, zie ik vanuit de landrover vlakke on meetbare lappen droog en braak lig gend terrein, waarop alleen wat groene distels groeien die de grazen de dromedarissen en schapen aan lekkere hapjes helpen. Die beesten zijn overigens al snel tevreden. Voor de rest is het kaal en zande rig met daarboven de onbarmhartig fel schijnende zon die elke activiteit als het ware in de kiem lijkt te smo ren. Maar wat de leek zo op het eerste gezicht nauwelijks kan gelo ven, ziet de man van de wetenschap met kennersoog. ALS IN HOLLAND „Dit land tussen de twee oer-oude waterstromen Eufraat en Tigris, dit land dat Mesopotamië heet en in de Oude Bijbelverhalen reeds als bijzon der vruchtbaar werd aangemerkt, is waard er een gigantisch project voor op stapel te zetten. De grond is in wezen even vrucht baar als de grond op onze Zuidhol landse eilanden," vertelt de heer Van 't Leven uit Arnhem en werkzaam als landbouwkundige bij de Ned. Heidemaatschappij. „Er is hier in dit warme land alleen een goede water verdeling nodig. Er valt slechts 125 mm regen per jaar tegen 750 mm in Nederland. Bovendien verdampt er door de grote hitte veel meer". Sa men met civiel technisch personeel van het Amersfoortse architectenbu reau Dwars Heederik en Verhey heeft hij onder leiding van de heer J. van Assen en de laatste tijd ir. J. C. Sterk uit Amersfoort enkele jaren gewerkt aan het bestek klaar maken van het project. WERK BUNA KLAAR „Het karwei loopt in feite al af", zegt ir. Sterk, die afkomstig is uit Rotterdam. „Nadat we in 1958 een stu die van het gehele project hadden gemaakt, kreeg de NEDECO (Nether lands Engineering Consultants) waar in de Heide Mij en ons architecten bureau samenwerken, de opdracht van de Iraakse regering het bestek gereed te maken. Begin 1969 hopen we klaar te komen. In feite leggen ACHTER de mannen van het project staan de vrouwen die met een beetje improvisatie hun gezinnetjes rustig laten marcheren. Ach, het is er allemaal niet zoals in Holland, maar het leven in Irak heeft ook weer zyn voordelen. I Mevrouw Kitty Sterk: ,.De bevol- 4 king is hier enorm vriendelijk en gastvrij ook al keken ze in het begin wel wat vreemd tegen die Westers geklede vrouwen aan. Al dat „bloot" was volgens hun godsdienstige overtuigingen taboe en toen de dames voor het eerst ging winkelen, werden er wel to maten gegooid en gespuugd maar dat is snel veranderd. Ik kan nu rustig mijn boodschap pen doen, zonder dat ik ook maar ergens door wordt gestoord. Je moet alleen goed uitkijken wat je koopt. Alles moet goed gewassen worden en gekookt en het fruit ge desinfecteerd. In de zomer is er alleen weinig groente en fruit. Bovendien is het niet raad zaam het „gebak" dat men hier maakt, te kopen. Ik bak enorm veel, zelfs brood. Ook moet je vrij- ■jwel alle kleding zelf naaien. Geluk kig heb je er de tijd voor, omdat iedereen een huisbediende heeft. Daardoor leer je ook nog een ^taondje Arabisch." Moeder geeft les IJET moeilijkste van alles wordt het wanneer er school gaande kinderen komen. Een enke le Europese school is er alleen in Bagdad. Meneer Van Woudenberg: nWij hebben twee jongens die op de lagere school gaan. Tot voor kort kregen zij les van een der dames uit ons team die vroeger on derwijzeres was. Die is terug naar Holland. Wij hebben nu een schriftelijke cursus aan de hand waarvan mijn vrouw overdag de jongens leert We hebben een aparte kamer als schoollokaal ingericht, maar u be grijpt dat het tijzonder veel inspanning van mijn vrouw vraagt. Wat dat betreft ben ik maar weer blij als we straks in februari naar huis kunnen. Voor de jongens is dat veruit het beste." 17EN belangrijk punt is echter het gebrek aan medische ver zorging. Mevr. Sterk: „Er is hier in Diwaniya een ziekenhuis, maar daar zou ik voor geen goud willen liggen. Inlandse patiënten brengen al hun familieleden mee en die lig gen of zitten dag en nacht bij het bed. De hygiënische omstandighe den laten zich raden. Ver van Bagdad Als er plotseling iets onver wachts voor valt, zit je wel ver van de bewoonde wereld. Bagdad is bijna drie uur met een taxi. De drie babies die in de Nederlandse kolonie zijn geboren, kwamen in Bagdad ter wereld. Daar is een particuliere kraamkliniek. Als de huisarts voor een ver koudheid of iets dergelijks wordt geraadpleegd, schrijft hij direct an tibiotica voor. Daar ben ik ook niet zo gelukkig mee, maar misschien is het wel goed in dit warme land waar je snel een infectie oploopt. Veel ziekte is er gelukkig niet. We zijn natuurlijk tegen van alles en nog wat ingeënt. De periodieke prikken bij babies en kleuters ge ven we zelf. Vaccin wordt uit Ne derland meegebracht. Hier prikken ze iedereen met dezelfde naald.... 't Is behoudens die enorme hitte in de zomermaanden een bijzonder fijn land. Ik woon er toch wel graag", lacht ze. „We hebben alleen niet veel mogelijkheden tot ontspanning. Geen radio, TV of krant. De mannen hebben zelf een zwembad gemaakt. Dat gebruiken we dan ook wel heel intensief". we nu de laatste hand. Toen het spul volop draaide, waren we hier met zo'n veertien gezinnen. Nu zijn er nog zes, van wie er dezer dagen twee naar Nederland terugkeren. Ook het Iraakse personeel is al sterk ingekrompen." Het kleine groepje Nederlanders dat in Diwaniya, een stadje 250 km ten zuiden van Bagdad, woont, be hoort tot de ongeveer dertig Neder landers die in Irak leven en werken. Maar hoe klein in getal hun daden zijn groot. VERZOUT „In het kort komt het populair ge zegd hier op neer", aldus ir. Sterk, „dat we een stuk van dit in feite zo uitstekend voor landbouw geschikte gebied in de oude staat terugbrengen. De grond is enorm verwaarloosd, waardoor deze volledig is verzout. Er is echter dankzij Tigris en Eufraat water genoeg. Het moet echter goed worden verdeeld. Rond de jaartelling en al eerder deed men hier aan irri gatie, maar het was niet voldoende effectief". Landbouw-expert Van 't Leven: „Slechts 20 pet. van de grond is nu in gebruik. Dat kan 90 pet. worden als het project wordt uitgevoerd. Dat zou dan tevens betekenen dat naar schat tingen de opbrengst die nu zo'n half miljoen gulden bedraagt, zal oplopen tot 20 miljoen". En de mogelijkheden zijn groot, want de boeren willen wel ook al stuit men soms op weerstanden. Ver geet niet dat men zich soms in zijn vaak meer dan vijftig graden) ver richten. „Je moet dit land volsmijten met grotere en kleinere kanalen. Wij noe men dat draines," stelt ir. Sterk. „Om de kilometer moet er zo'n sleuf ko men. Voordat je aan het graven kunt, moet er echter worden geëgaliseerd. Gelukkig bestaan er al enige irriga tiekanalen uit vroeger jaren. Die kunnen met enige veranderingen en verbeteringen worden gebruikt. Het gehele project, dat in negen units is verdeeld, wordt op stapel ge zet om het beschikbare water zo ge lijk mogelijk over het land te verde len. Zijn de kanalen gegraven en de 3500 kunstwerkjes (sluisjes en dui kertjes) aangebracht, dan kan een begin worden gemaakt met het uitspoelen van de zouten die nu met een dikke hier en daar zelfs volle dig witte korst het land bedekken. Zo pleegt de Irakse boer op zijn manier nog irrigatie. Met een houten werktuig moddert hij wat rond op een stukje grond waarop rijst wordt geteeld. Het zoute water wordt in de woestijn geloosd. ACHT JAAR Voordat het echter zo ver is, zijn er wel zo'n zeven tot acht jaar verstre- DOOR MEINDERT LEERLING eer voelt aangetast. Eeuwenlang heeft men bepaalde methoden ge bruikt. Er mislukte weieens wat, maar er was altijd eten. Denk er om dat vele boeren uitstekende vaklie den zijn. Maar als ze eenmaal zien dat er meer geld te verdienen valt, dan zal het wel lukken. Belangrijk is de plaats van de sheik, de grootgrondbe zitter die in vele streken nog baas is in alle opzichten. Er zijn zeer voor uitstrevende sheiks, die reeds een moderne Combine hebben aan geschaft en te huur geven aan boeren die grote hoeveelheden graan te oogsten hebben. CONTRASTEN Dat kan in dit land waar de tijd eeuwenlang schijnt te hebben stil gestaan tot scherpe contrasten leiden. Aan de ene kant van de stoffige rou te waarlangs dagelijks karavanen dromedarissen sjokken de moderne dorsmachine en aan de andere kant de dorsvloer waarop ronddraaiende ezels, aangevuurd door vrouwen, het graan uit de halmen kloppen. Con trasten ook in de behuizing zolang de bedouïnententen uit de tijd van Abraham en Jacob alsmede de lemen hutten uit de Oudtestamentische tijd nog in tel blijven op nog geen steen worp van de „bewoonde" wereld. Irak, dat nu voornamelijk drijft op rijke olieschatten, kan ook op land bouwgebied een voorname natie wor den. En de Iraakse regering wil dat ook wel ook al zal het nog vele jaren duren alvorens de vruchten kunnen worden geplukt van het werk dat land- en waterbouwkundigen nu in dat zo warme land ('s zomers overdag De heren Van 't Leven links en Vonck zitten niet in de sneeuw, maar op een stuk grond waarop een dikke zoutkorst ligt. ken. En dan duurt het nog tien jaar alvorens de invloed van de irrigatie goed en effectief merkbaar is. Maar de produktiestijgingen zullen enorm zijn, mits de boeren het werk goed aanpakken. Bijzonder belangrijk is dan ook de follow up." stelt de heer Sterk. „Je kan natuurlijk wel iets maken, maar al te vaak is in andere delen van de wereld al gebleken dat het effect uitblijft door onjuist gebruik of verwaarlozing. Belangrijk is dan ook dat de boeren worden voorge licht. De communicatie is evenwel niet zo best. Er is nog veel analfabe tisme. Radio en TV zijn er weinig of niet. Je moet de boer in zijn eigen taal kunnen bereiken", tot zover de heer Sterk/ 't Is alleen'de vraag of die boeren er nu zo veel interesse bij hebben. Ook de regeringsleiders in Bagdad overhaasten zich niet als het om dit soort zaken gaat. De boer leeft toch wel en om met hard werken vooruit te komen in de maatschappij is niet iets wat hem van jongsaf met de paplepel is ingegeven. Voordat men het veld intrekt bekijken de stafleden van NeDoCo een van de vele luchtfoto's van het gebied waarvoor een irrigatieplan op stapel wordt gezet. Van links naar rechts: de heren ir. Sterk, Wallet, v. Wouden berg, Wolters, Vonck en v. 't Leven. Een bedoeïnentent van trekkende boeren, zoals die ook in Oudtestamen tische tijd bestonden. Compleet met hun geweren poseren de „bewoners'' maar al te graag voor het mannenverblijf. Links is een klein deel afge scheiden voor de vrouwen. ARNHEM De 22-jarige soldaat J.VV. uit Wassenaar die zich gisteren voor de Krijgsraad in Arnhem moest verantwoorden, had heel wat op zijn kerfstok, onder meer valsheid in geschrifte en flessetrekkerij. Zo zou hij voor honderden guldens boeken hebben gekocht onder valse naam, hoewel hij over een forse bankreke ning kon beschikken. Hij vluchtte tijdens zijn. voorarrest naar Spanje, maar keerde eigener be weging terug. Hierdoor moest hij zich ook wegens desertie verantwoor den. De ten laste legging was slechts een bloemlezing uit vele gevallen. De raadsman, luitenant C. Veld kamp, schreef de misstappen van de soldaat toe aan schromelijke opvoed kundige fouten en aan erfelijke aan leg. Reeds op de lagere school kwam W. herhaaldelijk in aanraking met de politie en voordat een middelbare op leiding mislukte was hij uit zeven kostscholen of colleges afgevoerd. Toen hij in militaire dienst trad was hij al vier keer veroordeeld, on der meer wegens diefstal, aldus de raadsman, die erop wees, dat ver- dachte's moeder zijn vader was overleden toen hij 12 jaar was zelfs de ernstigste gevallen vergoe lijkte. „Hij bezit zo'n aantrekkingskracht voor het kwade dat een langdurig verblijf in de gevangenis, waar hij allerlei ongewenste kennissen kan opdoen, zeer funest kan worden." Met zijn hoge intelligentiequotiënt is de soldaat volgens de raadsman een potentiële bendeleider. De auditeur-militair, mr. J. van de Berkhof, zei in zijn requisitoir dat juist een gevoelige gevangenisstraf een soldaat duidelijk kan maken dat inspanningen in een andere richting oneindig betere resultaten kan ople veren. De krijgsraad veroordeelde de sol daat conform de eis van de auditeur tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk, met een proeftijd van LEUVEN De Belgische jonge vrouw Maria H. (17), die in Zundert de baby Saskia van Ostaaijen ont voerde, zal in Leuven voor de rechter moeten verschijnen. De officier van justitie in Breda heeft haar doen overbrengen naar de Belgische justi tie. De vrouw is daar inmiddels ver der verhoord op last van de procu reur in Leuven. Op formele gronden wordt deze procedure gevolgd. Kinderrechters in ons land gaan, bij het in behandeling nemen van een zaak. niet uit van de plaats waar het strafbare feit is ge pleegd, maar van de woonplaats van verdachte. ROME Nauwelijks 24 uur nadat zij het vertrouwen van de Senaat heeft verkregen heeft de nieuwe Ita liaanse regering van premier Giovan ni Leone aangekondigd dat Italië het verdrag tegen de spreiding van kern wapenen zal ondertekenen. In bepaalde kringen van de Christen-democratische partij was men huiverig het verdrag te onderte kenen omdat dit de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doelstel lingen zou belemmeren. drie jaar. Tot de voorwaarden be hoorde dat hij een behandeling on dergaat bij de Dr. Meijersvereniging. De beklaagde zelf voelde ook hier veel voor, want met de hulp van deze vereniging hoopte hij in staat te zijn zijn leven te beteren. De Krijgsraad voelde geen behoefte W. uit de mili taire dienst te ontslaan, zoals de au diteur ook had geëist. WASHINGTON Ex-president Eisenhower heeft zich gisteren uit gesproken voor de vroegere vice- president Nixon als kandidaat van de Republikeinse partij bij de komende presidentsverkiezingen. Hij zei Nixon te steunen vanwege diens intelligentie en integriteit. Zo als bekend is een kleinzoon van Eisenhower verloofd met een dochter van Nixon. LONDEN Opnieuw wordt Enge- lands zuidkust bedreigd door olie. Veer tig tot vijftig kilometer uit de kust is namelijk een olievlek van veertig kilo meter lengte en vier kilometer breedte waargenomen. Juist in het hoogseizoen kan het naar de stranden komen van de olie ramp zalig worden. Een kleine hoeveelheid was gisteren al op het strand van Sen- non Cove bij Lands End te zien. Ge hoopt wordt op een gunstige wind, waardoor de vlek van de kust zal af drijven. Men is het niet eens over de herkomst van de olievlek. Eerst werd gedacht aan de Torrey Canyon, het schip, dat anderhalf jaar geleden voor de kust verging en reeds zoveel misère heeft veroorzaakt. Er zou namelijk nog een onbeschadigde tank. gevuld met olie in het wrak hebben gezeten, die door de jongste storm kan zijn opengescheurd. Anderen achten dit weer onwaarschijn lijk. Hoe dan ook. aan de Britse kust zijn de oliebestrijders weer in staat van pa raatheid. MUENCHEN De voormalige SS-generaal Wilhelm Harstcr Is uit een gevangenis in Muenchen ontsla gen krachtens de bepaling, dat gede tineerden op vrije voeten kunnen worden gesteld na twee-derde van hun straf te hebben uitgezeten. Harster, die in de oorlog aan het hoofd stond van de Sicherheitspolizei in Nederland, was vorig jaar februari door een Duitse rechtbank tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op meer dan 80.000 joodse Nederlanders. Er werd rekening mee gehouden, dat Harster na de oorlog al acht jaar in een Nederlandse gevangenis had gezeten. Daarbij opgeteld de tijd die hij in West-Duitsland in voorarrest had doorgebracht en de zeventien maanden die hij nu in de cel had gezeten, kwam hij op meer dan tien jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9