Geld voor u: f1000,- f2500,- f4000,- Biafra biedt keus tussen twee corridors voor voedselhulp Zuid-Afrika houdt goud nog vast Djilas mag nu naar het buitenland Rij- en rusttijden in EEG voor chauffeurs gelijk Minister Liin-A-Po in ons land Sloopauto op linker baan: echtpaar dood ACTIE IN NEDERLAND HONDERDEN DODEN Ojoekwoe vandaag naar de Afrikaanse conferentie? k Stap dichter hij gemeenschappelijke vervoerpolitiek Franstaligen gaan Leuven verlaten Bonn roept ambassadeur op het matje f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) AMRO-LENING Kamerlid vraagt naar gebruik van gascylinders Goudklomp van 2590 gram VRIJDAG 17 JüllTTOS Gisteren is de nieuwe gevol machtigd minister van Suriname, Lim-A-Po, met zijn gezin in ons land aangekomen. Zoals gemeld volgt de heer Lim-A-Po dr. Ei- naar op. Op de foto de minister met echtgenote en kinderen op Schiphol. ABA (Biafra) Kolonel Ojoekwoe heeft een keus aangeboden tussen twee corridors over land voor de voorraden, die als hulp worden gezonden naar de bevolking van het rebellerende Biafra. In de eerste plaats kunnen de goe deren worden vervoerd via de rivier de Niger tot Ogoeta, vanwaar ze di rect naar Biafra gebracht kunnen worden. Daarnaast kunnen Port Har- court en de weg naar Igrita ten noor den van de havenstad en voorts de kanalen die naar Port Harcourt lei den. gedemilitariseerd worden. Zij zouden dat moeten blijven tot aan het eind van de burgeroorlog. Intussen is bekend geworden, dat 200 a 300 mensen iedere dag van honger en ziekte sterven in het kamp van het Rode Kruis in Biafra, waar 80.000 Ibo's (van wie 65 pet. kinderen) opeengepakt zijn. Vandaag werd kolonel Ojoekwoe verwacht in Niamey (Niger), waar besprekingen worden gehouden van de commissie van de organisatie van Afrikaanse eenheid over de oorlog tussen Nigeria en Biafra. De commis sie heeft al gesproken met de Nigeri- aanse leider, generaal Gowon. Er bestond echter geen zekerheid, of Ojoekwoe zelf zou komen. Hulp BRUSSEL De EEG-minis- lers van vervoer hebben in een inarathon-debat, dat vanmor gen om kwart voor vier eindig- Je. een belangr^ke stap gezet op de weg naar een gemeen schappelijke vervoerpolitiek. Een van de resultaten is dat Je rij- en rusttijden voor de chauffeurs in de zes EEG- anden worden gelijkgetrokken. Staatssecretaris Keyzer, die voor lederland aan de besprekingen deel- am, vond de overeenstemming op it punt vooral uit sociale overwegin- ;n bijzonder plezierig, ook al was ij er zich wel van bewust dat dit economisch consequenties kon heb ben door kostenverzwaring voor de vervoersondememers. De heer Keyzer was niet gelukkig met alle compromissen, maar toch kwalificeerde hij de vergadering als een „belangrijke nacht voor het Eu ropese vervoer Eindelijk zijn er re gelingen getroffen, die al lang en soms al te lang op een oplossing hadden moeten wachten. Op 1 oktober 1969 De nieuwe rust- en rijtijdenrege ling, die pas op 1 oktober volgend jaar ingaat, komt hierop neer: een maximum rijtijd voor chauffeurs in het internationale verkeer van 50 uur per week, met een maximum van 9 uur per dag (en eventueel twee da gen per week van 10 uur) De maxi male aaneengesloten rijtijd bedraagt 4' - uur. waarna een half uur rust moet worden genomen. De wekelijkse rusttijd moet 24 uur bedragen, voor afgegaan of gevolgd door een norma le nachtrust van 10 uur. Na twee jaar worden de bepalingen verscherpt. Dan wordt de maximale rijtijd per week 48 uur (met een maximum van 92 uur in een periode van veertien dagen), een dagelijkse I rijtijd van 8 uur (en eventueel twee dagen per week van 9 uur). Voorts zal dan na maximaal vier uur onaf- j gebroken rijden een half uur rust j moeten worden genomen. Voor zware I vrachtwagens gelden nog strengere I bepalingen met dien verstande dat een chauffeur per dag niet meer dan 450 kilometer mag rijden zonder af gelost te worden. Voor 1 oktober 1969 wil men nog proberen deze afspraken ook te ma ken met landen buiten de EEG. Margetarieven Verder werd besloten begin 1969 een stelsel van margetarieven voor het wegvervoer in te voeren, met een verschil van 23 procent tussen de te stellen maxima en minima. Buiten deze marge mogen geen speciale con tracten worden afgesloten, mits ze de kosten van de vervoerder dekken en betrekking hebben op vijfhonderd ton goederen in een periode van drie maanden. De contracten moeten ech ter worden gepubliceerd. In januari a.s. wordt ook voor drie jaar een zg. communautair contingent van 1200 vergunningen voor het wegvervoer ingesteld, die recht geven op vrij vervoer binnen Amerika heeft een miljoen dollar toegezegd voor hulp aan slachtoffers van de oorlog in Nigeria. Het geld gaat in de vorm van een „reserve- fonds-garantie" naar het Internatio nale Rode Kruis. Hiermee heeft Amerika in totaal 3.6 miljoen dollar aangeboden. Uit particuliere bron kwam al 2 miljoen uit de Ver. Staten. In ons land heeft de onlangs opge richte stichting „Vluchtelingenhulp Biafraconflict" besloten om in de week van 5 tot en'met 9 augustus a.s. een grote nationale actie te houden ten behoeve van de slachtoffers van deze strijd. De stichting stelt zich uitsluitend ten doel om geld bijeen te brengen. De besteding ervan gaat via de reeds bestaande kanalen van de Wereld raad van kerken in Genève, in Ne derland vertegenwoordigd door de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. De Stich ting „Caritas internationalis" te Ro me. in Nederland de Stichting Mensen in nood en het Internationale Rode Kruis (via het Nederlandsche Roode Kruis). Deze organisaties zullen alles in het werk stellen om de beschikbare goederen (waarbij medicijnen en kin- dervoedsel een zeer belangrijk rol spelen) via chartervluchten rechtstreeks naar de noodgebieden te brengen. De rechtstreekse luchtbrug naar Biafra is daarbij van groot be lang. Het aantal vluchten neemt met de dag toe. Daarnaast hopen de orga nisatoren dat er tussen de strijdende partijen spoedig een methode gevon den zal worden om de hulpverlening ook over land mogelijk te maken. TV-actie de hele EEG. Nederland krijgt 240 van deze vergunningen. Ook gaat op 1 januari een verorde ning in, die het minimum van de vrij toe te laten hoeveelheid brandstof in de reservoirs van de vrachtwagens bij het passeren van een grens stelt op vijftig liter. Niet eens werden de ministers het over een regeling voor het tegengaan van dubbele belasting op vrachtwa gens en over normen voor de natio nale subsidies aan het vervoer (in het bijzonder de spoorwegen). Wat de dubbele wegenbelasting be treft is overeengekomen dat de bestaande regelingen tussen de Bene- luxlanden onderling en tussen Bene lux en West-Duitsland ongewijzigd zullen blijven. PRETORIA Zuid-Afrika gaat iet in op het verzoek van Amerika, e goudverkoop op de vrije markt te ervatten. teneinde de prijs stabiel te ouden met het oog op de grote raag. Het heeft laten weten, dat het elf zal uitmaken, of het op de vrije an wel op de officiële markt ver- oopt. In de afgelopen maanden eeft Zuid-Afrika slechts goud ver- ocht als het zijn valutapositie kon ers terken. Verwacht werd. dat de goudprijs p de vrije markt vandaag belangrijk ou stijgen. BRUSSEL Delen van de ranstalige afdelingen van de uni versiteit van Leuven worden naar hussel en Wallonië verplaatst. Het bestuur van de universiteit leeft een werkgroep opdracht gege ten plannen op te stellen voor oen eorganisatie, waaraan in september Wordt begonnen. Zoals bekend wa.s de universiteit in pet begin van dit jaar toneel van pevige tegenstellingen tussen Vla- pningen en Walen. Aanleiding was de pangekondigde uitbreiding van de [Franstalige afdelingen in de in [Vlaanderen gelegen universiteit. VALBURG De veertigjarige W. L. van Loon uit Valburg is gisteren In de Linge nabij het Betuwse Zetten Terdronl|en toen hij zijn zoontje, dat to wat*»' waa geraakt, wilde redden. Er zijn meer hondjes die Fik he ten en meer vrouwspersonen die Alexandra genoemd zijn. Een heel stukje Alexandra gaat dan ook niet over schrijfster dezes, doch over Alexandra de handweefster, die vol uit Alexandra Stapff heet, in Was senaar woont en tot 1 oktober Kasteelvrouwe is. Een nijvere Kasteelvrouwe dan want zij zit niet peinzend te staren in het verschiet van bosschages en weilanden, dat zich voor haar ramen uitstrekt, doch laat de spoelen in tomeloze vaart door haar weefge touwen schieten. Kasteel Zuvlen van Nijevelt. Duinrell. stenen statigheid terzijde .van het pretpark, dat de graaf van Zuylen van Nijevelt met praktische zin gemaakt heeft van het oude landgoed, dat zonder inkomsten niet meer te beheren viel. Overigens is aan de achterzijde van het Kasteel nog een verrukke lijk boslandschap, waar geen ge druis van plezierende dagjesmensen en kampeerders doordringt. Geen middeleeuws kasteel met kerkers, maar een groots huis met hoge wit geschilderde kamers, waar open schouw en vergulde spiegels prijken. De linkervleugel: een ter ras. een gigantische suite, een keu kentje onzichtbaar opzij is nu Alexandra's domein. In iedere ka mer een weefgetouw. Eén voor de meterstoffen, het ander voor tapij ten. In de open wandkasten rijen de spoelen wol en zijde, de glanzende lurex waaruit de weefsels eens zul len bestaan Het zijn namelijk niet de dikke Alexandra tweeds, gebruikelijk resultaat van handweverij, die deze weefster bo ven alles verkiest. Eerder zoekt zij het in fijne soepele materialen, dik wijls met ingeweven randen, die straks als de naaister er zich mee gaat bezighouden, een ideale gar- neermogelijkheden geven. Alexandra heeft haar éénvrouwsweverij stukje voor stukje opgebouwd en bepaald niet onder gemakkelijke omstandigheden. Haar atelier was gewoon een kamer bij moeder thuis aan de Storm van s-Gravensandelaan 18 haar maga zijn een rek in een kabinet. Met een weefgetouw is een nor male kamer volslagen gevuld en de ruimte, die haar nu ter beschikking staat maakt het werk, dat ze met hart en ziel doet, nog vreugdevoller. Haar droom is, dat heel het Kasteel Duynrell bevolkt zou kun nen worden met kunstenaars. Een creatief centrum, waar pottenbak ker. weefster, schilder en noem maar op. zouden kunnen werken en tentoonstellen. Natuurlijk is voor de verwezelijking van die droom heel gewoon geld nodig. De graaf kan moeilijk zijn kapitale pand renteloos laten staan. Naast de te betalen huur der kunstenaars zal een aan vullende som nodig zijn, waar tegen over staat, dat de gemeenschap er een permanente tentoonstel lingsruimte uit krijgt. Bovendien zouden de kunstenaars zich moeten verplichten op bepaalde dagen hun ateliers open te stellen voor het pu bliek, zoals nu de handweverij van Alexandra ook voor elke bezoeker openstaat. Kopen mag natuurlijk, maar het hoeft beslist niet. Wanneer het plan zou kunnen worden uitgevoerd, zou Wassenaar er beslist door verrijkt worden De Stichting Vluchtelingenhulp Bi afraconflict heeft voor haar actie de medewerking gekregen van de tele visie. Er zijn besprekingen gaande over de samenstelling van een repor tageteam, dat in de actieweek heet van de naald een filmverslag zal uitbrengen over de situatie in Biafra en de wegen die op dat moment voor hulpverlening open staan. De eigenlijke actie zal worden ge concentreerd op één avond. Het Ne derlandse volk zal worden opgeroe pen om zijn gave op bijv. postkanto ren en gemeentehuizen te brengen. Inmiddels zijn op het gironummer van de stichting (giro 400 ten name van Stichting Vluchtelingenhulp Bi afraconflict, Utrecht) al de eerste gif ten binnengekomen. Voorzitter van het bestuur is de oud-burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Tot de leden behoren o.a. de voorzitters van NVV, CNV en KNV, benevens vertegen woordigers van de genoemde hulp verleningsorganen. De onlangs tijde lijk uit Biafra teruggekeerde zen dingsmedewerkster mevrouw C. Mid delkoop is een van de adviseurs van de stichting. BELGRADO Milovan Djilas, de in ongenade geraakte vroegere naast medewerker van president Tlto, mag weer naar het buitenland reizen. Hij kreeg in december 1966 gratie na een verblijf van meer dan acht jaar in de gevangenis. Op de vraag of hij spoedig naar het buitenland zal gaan antwoordde Djilas ontkennend. „Later, misschien in de herfst", zei hij. De 57-jarige Djilas werd indertijd veroordeeld wegens „staatsvijandige publicaties in binnen- en buiten land". Vooral in het Westen hebben zijn boeken „De nieuwe klasse" en „Gesprekken met Stalin" veel weer klank gevonden. BONN Voor een onderzoek naar zijn oorlogsverleden is de Westduitse ambassadeur in Portugal. Muel- ler-Rosbach, naar Bonn teruggeroe pen. Tijdens een proces is gebleken, dat Mueller (die na de oorlog de meisjesnaam van zijn vrouw achter zijn eigen achternaam zette) een lei dende functie bekleedde op een afde ling van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken, die belast was met de afwikkeling van het „Joden vraagstuk." De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zingen noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u18xf 62,07 f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 118,37 f 2840,88. Dat 'is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 189,39 f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p. m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Drie kinderen in Ziekenhuis DEN HAAG Het communistische Kamerlid J. F Wolff heeft via schrif telijke vragen, bij dr. R. J. H. Kruisin- ga. staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, aangedrongen op een nader onderzoek omtrent de in verschil lende Nederlandse ziekenhuizen toege paste voorzorgsmaatregelen bij het ge bruik van gascylinders. De vragen werden gesteld in verband met het ongeval in het Grote Gasthuis te Haarlem, waarbij een patiënt tenge volge van verwisseling van gascylin ders om het leven kwam. BAARN De heer L. A. Houtveen (37). directeur van het bankiers- en assurantiekantoor Vlaer en Kol in IJssclstein. en zijn 28-jarige echtge note zijn gisteren bij een verkeerson geluk .op de Biltscweg verongelukt. Drie van hun kinderen werden ge wond, van wie twee ernstig. Ook de bestuurder van de andere auto werd vrij ernstig gewond. De wielen van de auto van de laatste op weg naar de sloperij blokkeerden plotseling en de wagen schoot naar de linkerweghelft waar een frontale botsing ontstond. Een voorbijganger bevrijdde de vrouw en de drie kinderen uit de auto. Me vrouw Houtveen overleed in het zie kenhuis. De bankdirecteur kon niet meer op tijd uit het wrak worden bevrijd: de auto vloog in brand. SEROOSKERKE Op de Stoof- weg is in de nacht van woensdag op donderdag de 22-jarige Louis van Rijswijk uit Maassluis uit de bocht gevlogen en om het leven gekomen. Hij werd pas vele uren later gevon den. Het slachtoffer was van een camping in Rencssc op weg naar huis. FERWERDERADEEL De 77-ja rige A. Cuberus is om het leven ge komen. toen hij met zijn fiets de Ljouwerderdijk overstak en door een bestelauto werd gegrepen. DEURNE De zesjarige J. Jans sen is op het Heitrak in Neerkant door een personenauto overreden. Hij MOSKOU De Russische mijnwerker Yevgeny Shelenkof heeft een goudklomp gevonden van 2590 gram, de grootste vondst van dit jaar. Tass meldde dat de goudklomp was gevonden in de rivier de Kolmya in het uiterst noordoostelijke gebied van de Sowjetunie. was uit de vrachtwagen van zijn va der gestapt, die langs de weg was 1 gestopt en liep achter de wagen de weg op. waar hij werd aangereden, j Hij overleed ter plaatse. KATWOUDE Dc zestienjarige W. Runderkamp uit Volendam is met zijn bromfiets op de Waterlandse Zeedijk aangereden door een achter opkomende autobus. Hij was op slag I dood. BERGEN Chauffeur Van Rooy uit Mill heeft gisteren zijn bijna twee I jaar oude zoontje Wimke overreden. De kleine was op slag dood. De vader verplaatste zijn auto op het moment I dat de jongen de hoek van het huis I omliep en onder de auto kwam. Frontale botsing I AMSTERDAM De twintigjarige i student van de TH in Delft J. C. van Altena Is gistermorgen op de Zuider- weg verongelukt. Hij kwam met zijn 1 motorfiets frontaal in botsing met een person en busje. Dit busje, dat met hoge snelheid enkele wagens passeerde en op de Iinkerwcghelft reed. bleek de avond ervoor van de PTT in Alkmaar te zijn gestolen. De auto vloog na de aanrijding over de kop. Dc bestuur der werd eerst naar het ziekenhuis gebracht, maar later opgesloten in het Huis van Bewaring. LICHTENVOORDE - De vierjari ge Rudolf Kleir-Guddewiek uit Lich tenvoorde. die plotseling de weg overstak. Is op de Europaweg door een personenauto aangereden. Het l kind was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7