atigde figuur heeft nu d^e leiding in Irak Ho Le de overloopster vertelt haar verhaal D. VAN DER KWAAK UIT COLLEGE GS athpartij aan de macht El Bakr al in 1963 premier N ranse communisten willen topgesprek Overvaller gooit met ammoniak Het leek allemaal belachelijk Liefde was er niet bij Parkeren Nigeria akkoord met VN-afgezant Volgens RHODESIË REPUBLIEK Ball bekogeld in Beiroet Meisje van 18 jaar verdween spoorloos DONDERDAG 18 JULI 1968 (Van een onzer redacteuren) OG STEEDS is niet duidelijk, welke koers het nieuwe bewind in Irak zal varen aangenomen, dat het er in slaagt, de macht stevig in handen te krygen en te houden. Alleen de naam van de nieuwe president, generaal Ahmed Hassan El Bakr, geeft in de onoverzichtelijke situatie enig houvast. Hij staat be kend als leider van de gematigde vleugel van de socialistische Baathpartij en staat zeer gereserveerd tegenover links radicale Baathleiders, die in Syrië de macht in handen hebben. Gisteren meerde in Amsterdam het 20.000 ton metende Russische passagiersschip Jvan Franko" af. Het schip maakt een zestiendaagse cruise langs Westeuropese en Skandinavische havens en heeft, 600, meren deels Italiaanse toeristen aan boord. Toen de staatsgreep in Bagdad nog in volle gang was, kon niet onmiddellijk worden vastgesteld of zij door 'linkse of rechtse elementen was ondernomen. Hieruit blijkt reeds, dat deze aanduidingen vaak tot begripsverwarring leiden. De aanhangers van El Bakr zullen hem links noemen, ter wijl zijn tegenstanders (met name in Syrië) hem als rechts zullen bestempelen. Intussen moet worden afge wacht of de in 1963 afgezette premier niet door jonge officieren wordt gebruikt als vlag die een nog onbekende lading moet dekken. Na de staatsgreep van gisteren is president Abdel Aref het land uitgestuurd. Hij is inmiddels in Londen aangekomen. (Vervolg van pag. 1) Naar Praag ^•schcidene communistische par- in Oost- en Westeuropese lan- rijn in het geweer gekomen nu loeilijkheden in Tsjeehoslowa- [fzich toespitsen Zo zullen de ilaviscbe president en partij- np Tito, de Franse communisti- i leider Rochet en vermoedelijk ;libet Roemeense staatshoofd v fes cu nog deze week naar gaan om de toestand te be- egt» zou vandaag vertrekken, b nemers menen dat hij in Praag Onvoorwaardelijke steun van de Duavische communisten voor hun i tioslowaakse geestverwanten j Lnderstrepen. Het land bevindt bithans in dezelfde situatie als )eSlavië twintig jaar geleden, zo gezegd. Ht Bemiddelaar 5®jdeck Rochet, die woensdag uit e®bu in Parijs terugkeerde, zal d r ijtvangene ontsnapt fo'iiit ziekenhuis IWJ STERDAM Gistermiddag is het Wilhelminagasthuis te ..jrdam een gedetineerde van het van Bewaring ontsnapt. De red een 30-jarige Amsterdammer, Jn het ziekenhuis verpleegd. i; onderzoek op verschillende Hen. waar hij zich zou kunnen z/gen, heeft tot nu toe nog geen 0(jat gehad. Volgens de politie is zefi ongevaarlijk. Getuigenis tt de Here uit de hemelen; looft I de hoogste plaatsen!" Het was juiste vers uit psalm 148 dat de "Maanse astronaut John H. Glenn Tüeken voor zijn ruimtevlucht mé op een zondagsschool in Flori- Sr hij woont, ivist dat God aanwezig zou zijn. dens een vlucht door de ruimte. T dominee merkte op: „Voor mij pel Glenn een duidelijk bewijs l|l dat de wetenschap de beste is van de ware godsdienst heerlijk en veilig altijd en met God in contact te zijn: Op en in de zee, op het land of in pt, of tijdens een ruimtevlucht. il John Glenn, de Amerikaanse 'M'aarder, het mocht ervaren. 1 is zijn getuigenis. „Mijn God", klaarde kolonel Glenn, „is niet \Si waarop men alleen een beroep j|ls men in nood zit, en om ons erlei moeilijkheden te halen. Ik 5 elke dag in Zijn tegenwoordig- e leven; altijd dienen we te le- isof iedere dag de laatste van tstaan hier op aarde zou zijn. I vele jaren geleden verzoende ik et mijn Maker. Dientengevolge rust de toekomst mij niet en de ruimtevluohten mij geen lan". irdaad: God is nabij allen, die m vertrouwen. Hij is onze toe- look in deze moderne eeuw Leur J. v. d. Leer morgen naar Praag gaan. Gesugge reerd wordt dat hij als bemiddelaar tussen Moskou en Praag zal optre den. De Franse communistische partij stelde gisteren zelfs een conferentie voor van alle Europese communisti sche partijen. Ook daar zouden de situatie in Tsjechoslowakije ,,en de daaruit gerezen problemen" kunnen worden besproken. EINDHOVEN Een 24-jarige man heeft gisteren een mislukte poging ge daan een sigarenwinkelierster van haar kassageld te beroven. Hij gooide haar, toen ze de kassa opendeed ammoniak naar de ogen. maar miste doel. De vrouw, de 61-jarige W. T. uit de Ges- telsestraat. die wel brandwonden bü de mond opliep, pakte een pook onder haar toonbank vandaan en sloeg op de man in. die zonder een cent de aftocht moest blazen. De overvaller. B., heeft zich later bij de politie gemeld. De kordate winke lierster bewaart altijd onder haar toon bank die pook in verbaid met moge lijke overvallers. In de kassa zat overi gens maar een klein bedrag. In een kruidenierswinkel aan de Prunusstraat in Groningen heeft de 16-jarige jongeman J. A. 'ex-bediende van deze zaaki zich laten insluiten, waarna hij zich in het kantoortje mees ter maakte van het kasgeld: ruim 3200 gulden. De jongen werd echter gestoord om dat de kruidenier, J. B.. terugkwam om een kratje bier te halen. De dief ver school zich in het magazijn, maar de kruidenier die het geld direct miste kwam hem daar al gauw op het spoor. Toen de jongen met een mes op hem toesprong week de kruidenier uit en overmeesterde zijn ex-medewerker, die 1 aan de politie werd overgegeven. Radio Bagdad maakte gisteroch tend bekend, dat een linkse militaire staatsgreep het bewind van president Aref ten val had gebracht. Deze me dedeling lag voor de hand. omdat zij geschikt was om de bevolking gerust te stellen. Zonder gebruik te maken van het begrip „links" zouden de nieuwe leiders al een zekere verden king op zich hebben geladen. Voor het overige is het opgevallen, dat zinspelingen op het socialisme vaag en indirect waren in de tot- dusver uitgegeven verklaringen. Ook de betuigingen van trouw aan de Arabische Liga, aan het streven naar Arabische eenheid en de toezeg ging van steun aan de terroristen in door Israël bpzptte gebieden, dienen eenzelfde doel. De mededeling, dat de strijd tegen Israëlische agressie tot het einde toe zal worden voortgezet is een verplicht nummer. Geen Ara bische leider kan zich veroorloven, zich in vage bewoordingen uit te la ten over de tegenover Israël te vol gen gedragslijn. Veel meer waarde moet men er niet aan toekennen. El Bakr. een voormalig generaal van de luchtmacht, bevond zich al onder de officieren, die op 14 juli 1958 een bloedige staatsgreep onder namen. Daarbij werd koning Feisal ten val gebracht en vermoord en kwam een eind aan de monarchie. De leiding kwam toen in handen van Abdel Karim Kassem, een kolonel die onder moeilijke omstandigheden tot als premier staande februari 1963 wist te blijven. El Bakr speelde een geheimzinnige rol in de omverwerping van het be- I wind van Kassem. Deze werd te rechtgesteld. Zijn rivaal, Abdel Sa- len Mohammed Aref, volgde hem op. Aref werd president en El Bakr werd de eerste premier van een door de Baathpartij gevormde regering. De president streefde Raar samen werking met president Nasser van Egypte. Hij behoorde niet tot de Baathpartij. maar liet deze de vrije hand, zolang zij zich bereid toonde, haar medewerking te verlenen aan het tot stand brengen van nauwe be trekkingen tussen Irak en Egypte, in de vorm van een federatie. Toen echter Baathleiders naar de macht wilden grijpen om de federa tieplannen te verijdelen schakelde Aref in november 1963 de Baathpar tij uit. Ook EI Bakr verdween van het politieke toneel. SAIGON Het leek belache lijk om het aardige slanke Viet namese meisje te vragen hoe ze eens het bevel voerde over een mortierafdeling van de guerrilla's. Zij giechelde toen de journalisten haar vroegen of ze een vriend had. Haar hand ging in een ver- Opvolger President Aref. die in 1965 nog een staatsgreep had overleefd, kwam in april 1966 om het leven bij een onge luk met een hefschroefvliegtuig. Hij werd opgevolgd door zijn broer, de gisteren afgezette Abdel Rahman Aref. Niet lang daarna werd opnieuw een greep naar de macht gedaan, maar de nieuwe president wist zich te handhaven ook al had hij moeite mensen te vinden, die het pre mierschap op zich wilden nemen. Hij moest zelfs tijdelijk deze functie zelf er bij nemen. Aref bleek een figuur te zijn, die de zaken liever liet zoals ze waren, uit vrees, zijn tegenstanders een ex cuus te geven om tegen hem in het geweer te komen. De rol die Irak in de juni-oorlog speelde was niet da verend, ook al werd er hoog over opgegeven. De vreedzame regeling met de Koerden was eveneens al van tijde lijke aard gebleken. Twee van de drie Koerdische ministers waren vo rige maand al afgetreden. Het nieu we bewind zal trachten verbetering te brengen in deze betrekkingen. Overigens hebben de nieuwe lei ders als hun staatsgreep slaagt tijd nodig om hun positie te consoli deren. Hoe zij dat zullen doen, kan in de komende dagen duidelijk worden. Per 1 oktober adviseur bouwbedrijf Generaal-majoor Achmed Hassan El Baker is na de staatsgreep in Irak eenstemmig tot president gekozen. H:j is leider van de gematigde vleu gel van de socialistische Baathpartij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer D. van der Kwaak, lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land voor de CHU, heeft giste ren meegedeeld, dat hij op 1 ok tober ontslag zal nemen, omdat hij een adviserende funktie bij een bouwbedrijf in Waddinxveen heeft aanvaard. Hij is ruim tien jaar lid geweest van het college. Als zijn mogelijke opvolger wordt in Den Haag genoemd mr. F. H. Piket, fractie-voorzitter van de CHU in de Provinciale Staten. De heer Piket is tevens voorzitter van de protestants chr. fractie in de Haagse gemeenteraad. De heer Van der Kwaak, die 62 I jaar is. beheerde de portefeuillles I woningbouw, elektriciteits- en gas- I voorziening en de afdelingen molens Steeds tevredener wordt ik slechts een lopelaar te zijn. Niets, maar dan ook niets, heb ik te maken met de ingewikkeldheden van het eenrichtingverkeer, dat drastisch in ons Den Haag is inge voerd. Nooit behoef ik te piekeren over voorrangsproblemen. De zebra is mijn domein of er nu wat van links of van rechts komt. Ik geloof bovendien, dat de auto mobilist wel degene is, die zich het vaakst en het hevigst kwaad maakt. Neem nu eens de honderden, die in de loop der jaren een tientje heb ben moeten dokken, omdat ze achter hup ruitenwissers zo'n befaamd pa piertje vonden na een parkeerpoosje in de Herenstraat. Jaar en dag is het daar verboden geweest te parkeren. En numag het opeens wel! De gemeente heeft namelijk ont- dékt. dat daar nog trottoirruimte over was om parkeermeters, die wat geld in het gleufje brengen, te plaatsen. De automobilist en mij ook is het een raadsel, waarom zonder par- keermeter het stilstaan van een auto daar gevaarlijk was en nu met par- keermeter niet meer. Het hele parkeerprobleem is trou wens een voortdurende bron van opwinding voor de autobezitter. Zo stond er gisteren een dame in hevig betoog met een politieman. Hij zette net de beruchte 11 op het roze briefje, wat betekent dat men op de achterzijde kan lezen zich schuldig gemaakt te hebben aan parkeren: „waar dat verboden is op grond van een verkeersteken (parkeerverbod art 8 jo. bord 49/ 50), toen zij kwam aanstormen met een melkfles in de hand. Die melkfles is belangrijk. Volgens haar was de melkfles het bewijs van haar recht, daar een ogenblik haar wagen neer te zetten. Immers.... zo redeneerde zij. „ik heb helemaal niet geparkeerd, doch slechts stil gehouden om goederen te laden. En dat mag...." De agent beschouwde een fles met melk niet als „goederen" en bood de bon aan. De dame leek me nogal strijd vaardig en deelde dan ook mede de zaak rustig bij de kantonrechter te zullen uitvechten. Wanneer, die haar ongelijk geeft en net zo vriendelijk is als een col lega, die op verzoek van een ver- keersovertreder de zaak niet afdeed met een tientje, doch er twintig gul den van maakte, dan kan ze nog in hoger beroep gaan ook. Wat weer betekent, dat drie rech ters zich na zo ongeveer een jaar over de melkfles moeten buigen om te oordelen of die „goederen" is of niet. Zelfs al wordt ze dan nog tot een boete veroordeeld dan is het voor het rijk tot een duur bonnetje ge weest en monumenten. Voordat hij in de zomer van 1958 tot lid van Gedepu teerde Staten werd gekozen, was hij geruime tijd wethouder van finan ciën van Leiden, waar hij sinds 1935 raadslid was. Tot voor kort was de heer Van der Kwaak pen ningmeester van het londelijk be stuur van de CHU. Deze functie be kleedt hij ook bij Verder is hij bij- de NCR(adio)V. zonder actief in de hervormde gemeen te van Leiden. De heer Van der Kwaak meent dat hij in zijn nieuwe werkkring „con structiever" kan ar beiden. Hij is van oordeel dat er de voor gemeenten noodzakelijke voor zieningen achter wege blijven omdat daarvoor geen geld is. Dit heeft voor de gemeentebestu ren repercussies voor dc toekomst. Hierover is de heer Van der Kwaak bijzonder teleurgesteld. Vorzover bekend blijft de heer Van der Kwaak lid van de Provinciale Staten. C eerste pi: LAGOS Generaal Gowon, de lei der van dc federale regering van Ni geria. gaat in principe akkoord met de komst van een speciale afgevaar digde van secretaris-generaal Oe Thant. Deze VN-afgezant zal in La gos ifle mogelijkheid van voedselzcn- dingen naar Biafra onderzoeken. legen meisjesachtig gebaar naar haar kin toen ze antwoordde, dat de Vietcong geen liefdes spelletjes tussen mannelijke en vrouwelijke guerrilla's toestond. Zes maanden geleden was het 18-jarige meisje een harde guerrilla geweest, die in de open lucht leefde, 's nachts marcheerde en dodelijke mortieren afvuurde op de Zuidviet- namese stellingen. Slechts een keer hebben mannen op haar gejaagd. Dat waren Zuidvietnamese troepen, en zij hadden niet de bedoeling met haar te flirten. Toen wist zij met 12 andere vrouwen in haar mortierafdeling te ontkomen omdat een aantal manne lijke kameraden de Zuidvietnamese troepen tot zich trokken. De Zuidvietnamese autoriteiten stelden de jongedame, mejuffrouw Tran-Thi Ho Le, die onder het Open wapens-program was overgelopen woensdag aan de journalisten in het perscentrum voor. Terwijl Vietna mese politiemannen en arbeiders in en uit liepen om een blik te werpen op het slanke donkerharige meisje vroeg een Vietnamese journalist haar waarom de Vietcong door burgers bewoonde gebieden met mortiervuur bestookte. Ze leek haar antwoord af te lezen van een stuk papier dat zij voor zich had. hetgeen er op duidde dat de Zuidvietnamese autoriteiten haar hadden voorbereid om gunstige din gen op de persconferentie te zeggen. Protest ter, dat van de vrouwen in de Viet cong verwacht werd dat zij even goed als de mannen met wapens kon den omgaan. Na de korte opleiding werd ze aangewezen als verpleegster te velde in de provincie Long An, ten zuiden van Saigon. Later werd ze naar een ander kamp overgeplaatst voor artillerie-opleiding. Tijdens een training van twee we ken werd haar en 12 andere meisjes geleerd hoe omgegaan moest worden met een mortier van 82 mm en na voltooiing van de leertijd, werd Ho Le's mortierafdcling met twee mor tieren uitgestuurd naar de provincie Long An. Ho Le zei, dat haar zwaarste gevechten hadden plaats gevonden tijdens het Tet-offensief in januari en februari. Haar afdeling had toen in de provincie Long An verschillende mortieraanvallen uitge voerd. Ze was naar de zijde van de Zuid vietnamese regering overgelopen om dat zij na drie jaar van opofferingen en een zwaar leven tot de overtui ging was gekomen, dat ze voor een verloren zaak vocht. Tot de beproe vingen die ze onderging behoorde voedselgebrek toen de magere rantsoenen van rijst en zout opraak ten. De meisjes aten toen bladeren. Ze hadden nylonlakens bij zich om in te slapen, maar behoefden die nooit te gebruiken. Als zij in de rivieren en stromen baadden was er niemand in de buurt die naar hen gluurde. Zij opereerden in verlaten gebieden en kregen bevel voor hun volgende aan val van een liaisonofficier van de Vietcong. Ho Le betekent Tranenmeer in het Vietnamees. Ze zei dat ze voorlopig voor de regering wil werken om an dere Vietcongleden er toe te bewegen over te lopen en een prettiger leven te leiden. En dan, wie weet, mis schien trouwen. De westelijke journalisten pro testeerden en wilden, dat zij zelf ant woordde. De Zuidvietnamese autori teiten zeiden dat zij haar niet dwon gen, maar alleen hielpen om zich de vraag te herinneren. Hoe dan ook, ze antwoordde, dat de Vietcong steden en dorpen beschoot om de burgers in paniek te brengen en tot vluchten te dwingen, waardoor het bestuursappa raat volkomen in de war zou raken. Ho Le vertelde, dat zij zich in 1965 toen ze 15 was bij de Vietcong had aangesloten nadat deze haar er van hadden overtuigd dat de Ameri kaanse imperialisten bezig waren be zit te nemen van Zuid-Vietnam. Haar vader was het niet met haar eens en dreigde zijn huis te verbranden en zelfmoord te plegen als ze zou weg gaan. Ondanks de dreigementen van haar vader, die niet w -den uitge voerd, vertrok ze met de guerrilla's naar een schuilplaats in de bergen bij de Cambodjaanse grens. Ze werd eerst opgeleid tot ver pleegster en kreeg later onde-richt in vuurwapens. Ze kwamen er al snel ach- SALISBURY De aan dc macht zijnde partij, het Rhodesischo front, heeft in voorstellen voor een nieuwe grondwet het plan geopperd, de re publiek Rhodcsië uit te roepen. De voorstellen worden voorgelegd I aan een speciaal constitutioneel con- l gres van de partij, dat over enkele 1 maanden wordt gehouden. GENèVE De Internationale liga van het Rode Kruis heeft opgeroepen voor hulpverlening aan de ruim vijf miljoen mensen die getroffen zijn door overstromingen en hevige re genbuien in India en Pakistan. Het noodweer in deze landen heeft voor zover bekend aan zeker 203 mensen het leven gekost. het Rode Kruis zijn in dc plaats medicamenten, melk poeder en geld voor de aankoop van kleren en voedsel nodig. BEIROET Bij de aankomst van George Ball, de leider van de Ameri kaanse VN-delegatie. in Beiroet heb ben zich gisteren Anti-Amerikaanse demonstraties voorgedaan. Palestijnse betogers gooiden stenen naar de auto van de Amerikaanse ambassadeur waarin Ball van het vliegveld naar de stad reed. Een van de autoruiten sneuvelde, waarbij Ball licht aan een hand werd gewond. De Amerikaanse vertegenwoordi ger is in Israël geweest en voerde daarna in Amman besprekingen met koning Hoessein over de crisis in het Nabije Oosten. Op een persconferentie zei Ball, dat het doel van zijn reis door het Nabije Oosten was met regeringen en leider? te praten cn „nuttige voorstellen" te doen. „Ik wil er de nadruk op leggen, dat ik geen gehei me plannen bij me heb voor het op lossen van de delicate problemen in het Nabije Oosten", aldus Ball. HEERLEN De Nederlandse en Duitse politie zoeken naar het sinds 24 juni verdwenen 18-jarige meisje Agnes Storms uit Simpelveld. De politic houdt ernstig rekening met de mogelijkheid van misdrijf. Op 24 juni ging Agnes Storms naar haar werk in Heerlen, waar zij echter nooit is aangekomen. Haar verloofde bracht haar toen weg in de auto en zette haar voor de deur af. Zes dagen later kreeg dc getrouwde broer van Agnes Storms een prentbriefkaart uit het Duitse Langenselbold. waar Agnes Storms een aantal kennissen heeft wonen. Ook hier schijnt zij echter niet te zijn aangekomen. Etn onderzoek van de Duitse politie bleef tot nu toe zonder resultaat. De Simpelveldse politie is dan ook van mening dat het goed mogelijk is dat Agnes Storms aan een I kennis heeft gevraagd de kaart voor haar in Langenselbold te posten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5