Kerken moeten in zending veel meer samenwerken up&al; „Geen superkerk maar s synode" Zweedse won het bijna van Lilje NIEUW TYPE BISSCHOP IN ARGENTINIË WAS TE LINKS I: Leek levert dominees preken op bestelling; J Een noord voor vandaag Katholiciteit van de Kerk Assemblee wijst nauwelijks nieuwe wegen EXPERIMENTEN MET NIEUWE VORMEN Bestuur- Bomhof f weer terug Evangelie voor miljoenen Assemblee kiest presidenten NIEUW TAN GEÏNSP1REE DOOR UPPSA Begroting nip vóór maart', behandelde De vrouw, die Gij aan mijn zijde gesteld hebt, die heeft mij van de boom gegeven en toen heb ik gegeten (Genesis 3 12). Adam gooit de schuld op zijn vrouw. Zulk afwijzen van de verantwoordelijkheid is de mens onwaardig. Liever verant woordelijk zijn en schuldig, dan niet-toerékeningsvatbaarheid voorwenden om een familielid. En dan Eva. We hoeven er niet aan te twijfelen, of Eva zal hem, eenmaal buiten het paradijs, lik op stuk gegeven hebben en zo wordt de val een steeds sneller gaande draaikolk. Pontius Pilatus had het niet gemakkelijk: de vrede te be waren in de moeilijkste provincie van het rijk. Hij probeert letterlijk alles, om het recht te handhaven, Jezus vrij te laten en toch geen oproer te krijgen. We kunnen met hem mee voelen tot het moment, waarop hij zijn handen gaat wassen in onschuld. Dat is nonsens. Hij was het gezag en het vonnis was zijn verantwoordelijkheid. Om onze huid te redden, onze naam hoogt te houden of alleen maar om onze dwaasheid te verbergen zijn wij altijd sterk in het afschuiven van de verantwoordelijkheid en onuitputtelijk in het bedenken van excuses en zondebokken. Het trieste is, dat zulke uitvluchten zo doorzichtig zijn. Niemand gelooft ze, God het allerminst. Alleen onszelf verblinden we er mee, als we ze maar lang genoeg voor onszelf herhalen. De enige onoverkomelijke barrière tussen ons en de verlossing is degene, die we zelf oprichten: niet de schuld, maar het niet willen toegeven van de schuld: de vrouw, die Gij mij gegeven hebt De zaligheid hangt af van de apostolische vraag: Ben ik het, Here? Wij lezen vandaag: 1 Korinthiërs 7 111. |WE t _^ONDERDA^8_JULM^aaB (door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA De oudste geloofsbe lijdenis van de Kerk zegt: „Ik geloof in een katholieke (algemene) christe lijke kerk". Een praktisch feit is dat die algemene kerk verscheurd is. Wat betekent dan in onze dagen nog die „katholiciteit van de kerk"? Op die vraag bezon zich de eerste sectie van de Vierde assemblée van de Wereldraad van kerken. „Katholi citeit", zo zegt zij in haar rapport, „is zowel een gave van God als een op gave voor de christenen". Reeds twintig jaar, sedert de Eerste assemblée van Amsterdam wordt gesproken over eenheid. Er is altijd de felle anti-Wereldraad groep geweest van dr. Carl Mclntire. Maar tijdens deze assemblee is gebleken dat aan de andere kant van het kerkelijk spectrum een geheel nieu we groep optreedt, zij het ongeorga niseerd. die meent dat er belang rijker dingen te doen zijn dan te praten over kerkelijke eenheid. Solidariteit Het rapport over de „Heilige Geest 'en de katholiciteit van de kerk" komt daar rond voor uit „Voor velen in en buiten de kerk is de strijd om christelijke eenheid in zijn huidige vorm waardeloos in het licht van de crisis waarin wij leven". Zij menen dat de Kerk haar eenheid moet vin den In solidariteit met die krachten in het moderne leven die strijden voor radicale en sociale gerechtig heid. „We zullen naar hen moeten luiste ren", zegt het rapport, „en hen een antwoord moeten geven". Dat ant woord is dat het één niet los gemaakt mag worden van het ander: „De Hei lige Geest die ons samen brengt in de Kerk, doet ons dieper de noden van de wereld beseffen". „De heiligheid, gegeven door de Heilige Geest moet openbaar worden in een heilig leven voor God en voor de anderen". „Het doel van Christus", zo wordt in een definitie gezegd, „is om mensen uit alle tijden, van alle ras- <=en, uit alle plaatsen en in alle condi ties bijeen te brengen in een orga nische en levende eenheid in Christus door de Heilige Geest onder het algemeen Vaderschap van God". Katholiciteit is pas volmaakt", zo wordt er nog aan toegevoegd, „als wat God al in de geschiedenis begon nen is uiteindelijk onthuld en ver vuld zal worden". plaats". Maar daar mogen we niet bij blijven stilstaan, zo voegt de As semblée van Uppsala er nu aan toe. Het gaat ook om de eenheid van alle christenen in alle plaatsen. Deze gedachte roept de kerken overal ter wereld op om te beseffen dat zij bij elkaar behoren en samen moeten handelen. Iets daarvan kan ervaren worden als kerken regionale en internationale lichamen vormen. In dit verband valt het op dat de droom van de superkerk, door velen buiten de Wereldraad vaak zo scherp aangevallen, niet meer gehoord wordt. Het uiteindelijk doel in dit rapport is niet meer de organische superkerk, maar het wereldconcilie of de oecumenische synode die zal spreken voor alle christenen en de weg naar de toekomst zal verder lei den. De jongeren zijn nogal ingeno men met het rapport van de eerste sectie over „De Heilige Geest en de katholiciteit van de Kerk". Dat is wel te begrijpen, want in dit rapport zit toch een bepaalde, nieuwe koers. Tot nu toe werd sterk over eenheid gesproken als een binnenkerke lijke aangelegenheid, een eenheid van instituut. Het gevolg was dat in de eerste jaren van de We reldraad nogal eens gezegd werd. dat het ging om de ene Wereld kerk. Op dat punt viel vooral de Internationale raad van christe lijke kerken de Wereldraad in de eerste jaren sterk aan. De laatste jaren is dit echter bijzonder vaak tegengesproken door functionarissen. De Wereld raad wilde geen Wereldkerk worden. Nu wordt in dit rapport sterk gesproken over een nieuwe Oecumenische synode. De eenheid die in dit rapport sterk naar voren komt is niet zo zeer een organisatorische een heid, maar een eenheid tot dienst. Het accent is verschoven van samenzijn naar samenwer ken. (Door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA De kerken zijn nog steeds niet voldoende bereid tot internationale samenwerking op het terrein van de zending. Dit is de laatste conclusie van de vierde assemblee in zijn rapport over de vernieuwing van de zending. Als oorzaak wordt gezien dat de huidige kerkelijke structuren werkelijke samenwerking in de weg staan. De assemblee meent evenwel dat de uitspraak van de grote internatio nale zendingsconferentie van Mexico in 1963 juist was: Er zal naar meer samenwerking gestreefd moeten wor den. Wat de kerk in de gehele wereld bezit aan mensen, geld en ervaring moet worden gebruikt ten behoeve van de gehele kerk. Niet historische verhoudingen, noch traditionele contacten kunnen de inzet van geld en mensen bepalen, maar de nood van de wereld, zo zegt dit rapport, dat de kerken vraagt om met nationale en regionale zen dingsraden te overleggen hoe de in ternationale samenwerking het beste uitgebreid kan worden. Hoewel dit rapport, evenals de an dere vijf rapporten, niet is toegeko men aan het thema van de assem blee: „alles nieuw", is men algemeen tevreden over de inhoud. Deze wordt geacht een stuk beter te zijn dan het oorspronkelijk ontwerp dat aan de assemblee werd voorgelegd ter bezin ning. Orthodox Het is in ieder geval een stuk or thodoxer, in de westers-theologische zin van dat woord. Europese ortho doxe protestanten en Amerikaanse „evangelicals" hebben nogal een sterk stempel op dit rapport gedrukt, dat wordt gezien als een van de be langrijkste van de zes die door deze assemblee zijn opgesteld. Het rapport heeft drie wensen ten opzichte van de zending in de we reld: 1. Er zal geëxperimenteerd moetf n worden met nieuwe vormen van ge tuigenis en dienst. Initiatieven run nen uit alle delen van de wereldkerk komen, maar ze zullen een vrucht moeten ,zijn van gezamenlijk overleg en deel uit moeten maken van een in ternationale strategie. 2. De oude scheiding tussen zen dende en ontvangende kerken wordt doorbroken. Er zullen creatievere re laties geschapen moeten worden tus sen kerken onderling en tussen ker ken en zendingsorganisaties. De tijd van multilaterale verhoudingen cn beslissingen is aangebroken. 3. Waar van buitenaf mensen en geld wordt gestopt in een bepaalde gemeenschap zal er op moeten wor den toegezien dat zij in directe ver houding staan tot de noden van die gemeenschap. Er zal een beter begrip gekweekt moeten worden tussen de plaatselijke kerken die geholpen worden en hen die helpen. Gemeenten Het rapport van de assemblee richt zich ook tot de plaatselijke gemeen ten. Die zijn vaak in hun vormgeving bepaald door het levenspatroon van een vorige eeuw, dat nu snel veran dert. Overal zullen de gemeenten we gen en structuren moeten vinden om werkelijk zendingsgemeenten te zijn op de plaats waar zij zich bevinden. De volgende aanbevelingen worden gedaan: 1. De gemeenten moeten innerlijk worden vernieuwd tot zendingsge meenten in hun plaatselijke situa tie. 2. Een trainingsprogramma moet alle leden bepalen bij hun taak in hun gemeente en omgeving. 3. De gemeenten moeten de plaatselijke samenlevingsstructuren door en door kennen om met alle krachten die het goede beogen samen te werken en nieuwe taken te ont dekken die aangepakt moeten wor den. 4. Creatieve mogelijkheden moeten worden gezocht om in spanningen en conflichten in de plaatselijke ge meenschap werkelijk de liefde te be lijden in het zoeken naar gerechtig heid. 5. Er moeten teams gevormd wor den die bepaalde taken in de ge meenschap willen en kunnen aanpak ken. Gezamenlijk Maar tegelijkertijd moet beseft worden dat geen enkele vorm van dienstverlening op zichzelf voldoende is. Geen enkele locale groep mag zich isoleren van de wijdere structuren. Specialisatie zonder coördinatie ia waardeloos. Ook op plaatselijk ni veau is een gezamenlijke strategie en een gezamenlijke uitwerking van de plannen nodig. Met nadruk wordt elders in dit uit gebreide rapport gezegd, dat de ker ken zich opnieuw moeten bezinnen op de taken die zij moeten aanpak ken. Daarbij moeten alle talenten in de gemeenten worden ingeschakeld of het nu talenten zijn die betrekking hebben op de prediking, de gezond making, de politiek, de administratie of de huishouding. Ook alle leef tijdsgroepen moeten worden in geschakeld. Een nieuwe bezinning op de taak van de kerk in de wereld betekent ook een nieuwe bezinning op de op leiding van de ambtsdragers: 1. Predikanten moeten in hun op- leidine leren hoe de wereld waarin hun mensen moeten dienen eruit ziet, opdat zij de mensen werkelijk kun nen wijzen op hun taken en hen kun nen helpen bij de vervulling ervan. 2. De gewone gemeenteleden moe- UTRECHT Links-rechts-links- rechts Sinds gisteren heeft de Ne derlandse Studentenraad weer een links bestuur. Het is praktisch het volledige bestuur-Bomhoff, dat op 30 maart werd benoemd, daarna naar huis werd gezonden, op 30 april werd herbenoemd en op 29 juni opnieuw werd afgezet. Tijdens een rumoerige vergadering van de NSR nam het SVB-bestuur de leiding over van het rompbestuur van overwegend NSA-signatuur, dat sinds 29 juni de zaken heeft waarge nomen. De heer Bomhoff is hoopvol ten aanzien van de toekomst. De oorzaak van de crisis van de afgelopen maan den ligt volgens hem in de verdeling links-rechts in de raad, die in aantal vrijwel gelijk zijn en de daartussen staande groep van acht „zonder me ning". Twee van die centrumgroepen, die samen zes zetels bezetten, zullen nu samenwerken met de Studenten- vakbeweging, waardoor het bestuur-Bomhoff nu op 28 van de 50 stemmen kan rekenen. Aspecten Katholiciteit heeft twee asoecten: le verenigende genade van God en de nederige krachtsinspanning van de gelovigen die niet zichzelf zoeken, maar in geloof, aanbidding, liefde en dienst voor Christus ten behoeve van de wereld verenied ziin. „Katholici teit is een gave van de geest, maar ook een opdracht, roeping, een werk zaam bezig zijn". De gave van de katholiciteit moet 'n vrijheid aanvaard worden. God dwingt de mensen niet maar opent deuren voor hen en geeft kracht om deel te hebben aan zijn scheppend en verzoenend handelen. Maar de mens moet ook zelf de katholiciteit zoeken. Dat betekent in de eerste plaats een zoeken naar verscheidenheid. Er is een verscheidenheid in de gaven van de geest. Nu kan er in de Kerk een frustrerende verscheidenheid optre den. zo wordt gezegd, die juist de eenheid in de weg staat Die verscheidenheid is demonisch. Maar er is ook een verscheidenheid van de geest die „uit de wereld roept en in de wereld uitzendt". „Die verscheidenheid brengt ons verder op de weg naar een waarlijk katholieke opdracht en dienst". Openbaring Maar zoekend naar de eenheid zal ook de vraag naar de continuïteit op dagen. De Assemblée van New Delhi zei dat vooral nodig was de openba ring van „alle christenen in iedere Hij sou tle „Populorum Protjrff.ssiowuur maken BUENOS AIRES „Mijn ac tieve sociale prediking heeft mij niet alleen persoonlijk geluk en prestige bij het volk gegeven, maar het heeft mij veel meer wantrouwen, haat en machtige vijanden opgeleverd." Dit heeft de in 1967 afgezette bisschop Podesta in Argentinië dezer da gen tegen een verslaggever uit Peru verklaard. De bisschop was als „nieuwe type bisschop" in Argentinië benoemd om naar de encycliek Populorum Pro- gressio zijn werk te gaan doen. Maar de Argentijnse bisschoppen met wie hij in conflict raakte vonden j hem veel te links omdat hij, zoals ze zeiden, de partij van de arbeiders koos. Bisschop Podesta daarentegen I veroordeelde de geldverspilling van de bisschoppen, veroorzaakte moei lijkheden met rijke begunstigers van de kerk. Kritiek Ook wilde hij de traditionele struc turen van de kerk in liturgie en ge zagsverhoudingen omver werpen. Daarbij uitte hij kritiek op president i Ongania. Gevolg was, dat de nuntius, bis- I schop Mozzoni, gedaan kreeg, dat de bisschop het veld moest ruimen. De motieven van de pauselijke vertegen woordiger voor het ontslag waren, dat bisschop Podesta te veel aan- I dacht aan zijn secretaresse besteed de, dat hij aanhanger van Peron was en dat hij tegen de regering van On gania was. De afgezette bisschop, die geen ge legenheid kreeg met de paus te spre ken, heeft zich nu, na zich maanden op het platteland verborgen te hebben gehouden, voor het eerst in het open baar geuit. Zijn opvatting over wat een heden daagse bisschop moet zijn, druist vol komen in tegen wat andere Argen tijnse bisschoppen van hun ambt denken. „Een bisschop hoort mens te zijn met de mensen, geen waardig heidsbekleder, maar een profeet, een voorbeeld voor het volk. Maar tege lijkertijd een eenvoudig, eerlijk mens", tot zover bisschop Podesta. Conferentie Op het ogenblik worden ook de voorbereidingen getroffen voor de conferentie van Latijns-Ameri'- .inse bisschoppen, die dc paus op 24 au gustus in Medellin in Colombia «al openen. Het werkdocument voor de confe rentie begint met de stelling, dat er In veel gebieden van Latijns-Ameri- ka ontegenzeggelijk een revolutionai re toestand bestaat, die dringend be hoefte heeft aan een grondige wijzi ging. Een bron van zorg wordt genoemd de snelle groei van de bevolking in dit deel van Amerika, die van 63 miljoen mensen in het begin van de ze eeuw tot 268 miljoen is toegeno men. Het gemiddeld inkomen per hoofd per jaar is te weinig, waardoor het levenspeil laag blijft. Bevoorrecht Bevoorrechte groepen, die nauwe lijks twee tot drie procent van de totale bevolking uitmaken leggen beslag op een belangrijk deel van het nationale inkomen in diverse landen. De gewone man, die heel lang de armoede in stilte heeft gedragen, ont waakt nu plotseling. Wat onbewust armoede was, wordt bewuste ellende en een gevoel van frustratie ontstaat dat vaak de bron vormt voor een revolutionaire „schok". ten zo worden opgeleid dat zij begrip krijgen voor de veelvormigheid van hun opdracht in de wereld. 3. Zowel predikanten als gewone gemeenteleden moeten worden opge leid voor speciale taken. Prioriteiten De kerk, zo wordt in het begin van het tweede deel van het rapport ge wijd aan verschillende vormen van zending, gezegd, zal prioriteiten moe ten kiezen uit de veelheid van taken die op haar afkomen. Daarbij worden niet bepaalde ge bieden in de wereld genoemd waar kerken op het ogenblik vruchtbaar werkzaam kunnen zijn, maar eerder totaal nieuwe zendingsterreinen die overal in de wereld opdoemen. Zo worden met name genoemd de organen die een bepaalde vorm van macht bezitten, zoals politieke orga nen en de massamedia, en ook revo lutionaire bewegingen, universiteiten, nieuwe woonwijken. Ook wordt de plaatselijke gemeente zelf genoemd, die pas werkelijk deel kan hebben aan de zending als het een levende gemeente is geworden. „Te vaak", zo zegt het rapport „be palen we ons tot de binnenkerkelijke problemen, te veel kerkelijke enquêteformulieren vragen alleen naar de kerkgang en de binnenko mende financiën. Te vaak zenden we doktoren en onderwijzers naar gebie den waar evenveel of meer behoefte is aan mensen met kennis van stadsontwikkeling." „Te veel traditionele kerken ver waarlozen hun contacten met onaf hankelijke, snel groeiende christe lijke bewegingen. De christelijke ge meenschap is heel hard aan vernieu wing toe, anders zal zij tot een geestelijke gettho verworden dat zijn werkelijke verantwoordelijkheid niet verstaat." De grote confrontatie op de vierde assemblee van de Wereld raad van Kerken vond plaats in de sectie over vernieuwing van de zending. Dat is opmerkelijk omdat vooral de pers en de jon geren steeds weer geroepen had den dat deze vergadering vooral aandacht moest besteden aan ac ties en werelddiaconaat. We schreven reeds, dat de or thodoxe protestanten uit Westeu ropa en de Angelsaksische ..evan gelicals" grote invloed hebben gehad op het oorspronkelijke rapport, zeer tot verdriet van ve le jongeren. Zij deelden buiten de fyrishal pamfletten uit waarin ze de afgevaardigden vroegen te eisen dat het rapport geheel herschreven zou worden. Maar zover ging de vergade ring niet. Er kwamen wel aan vallen op het rapport, maar in wezen alleen van hen die met nog meer nadruk wilden uitspre ken dat de prediking van het Evangelie noodzakelijk is. Het gevolg was dat het rapport terug ging naar de commissie van ontwerp om dergelijke amendementen nog op te nemen. Zo is nu nog de zin opgenomen dat het „de onveranderlijke taak van de kerk is om het Evangelie van de vergeving van God in Christus te prediken aan de hon derden miljoenen, die dat nog niet gehoord hebben of zich er van afgekeerd hebben." Oecumene „Little brother is watching you^j Kleine broer let op u) staat deur&n en ramen in Uppsala. Dle| broer is de jeugd van Club 68. ook gezegd kan worden van die I zij heeft met Intense interesse r zonder kritiek de discussies gel Maar gisteren kwam de „Kleine I even om de hoek kijken bij de r zing van de presidenten. Bert B| zoon van prof. dr. H Berkhof, feil de dr. W. A. Visser "t Hooft met li dat hij kandidaat gesteld ere-president. Dr. Visser "t Hooft reageerde i moet me niet te vroeg feliciteren. I nog een tegenkandidaat: Kleine r (Door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA De vergadering heeft gisteren de volgende pre sidenten gekozen: Dr. Ernest A. Payne, oud - secreta ris-generaal van de Unie van Britse baptistengemeenten, die sedert de Assemblee van New Delhi vice-voor- zitter was van het Centraal Comité. Dr. Hans Lilje, de lutherse bis schop van Hannover, voorzitter van de Organisatie van lutherse kerken in Duitsland, die reeds jaren lid is van het Centraal Comité. De Amerikaan John Coventry Smith, die twee maanden geleden ge kozen werd als praeses van de Vere nigde presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten. Dr. D. T. Niles, de. methodist uit Ceylon, die zowel in de ope- ningsdienst van de Assemblee van Amsterdam als die van Uppsala preekte. Hij is secretaris-generaal van de conferentie van kerken van Zuidoost-Azië. De anglicaanse bisschop Alphaeus Hamilton Zoeloe, bisschop van Zoe- loeland en Swaziland, En de patriarch van de Servisch orthodoxe kerk, Germanos. AMSTERDAM De groep ifc Links in de Partij van de Arbe a onmiddellijk na het beëindigei de assemblee van de Wereldraa i Kerken te Uppsala contact opr i met de Nederlandse delegatie ra 5 assemblee. Nieuw Links wil met de del overleggen over de mogeltjkhei belangrijke maatschapp uitspraken van de Wereldraad o zo ruim mogelijke schaal in I1 land aan de orde te stellen. Men digt de opvatting dat de voorS en beslissingen van Uppsala een tiek vervolg moeten hebben, wordt voorkomen dat zij geïsj blijven. Nieuw Links zal zich ook t< bestuur van de P. v. d. A. om te bevorderen dat de resi van Uppsala bij de menin: besluitvorming in die partij ingebracht. TWEEDE KAMER'™ .0 zot d< DEN HAAG De Tw Kamer zal niet vóór kers met de behandeling van de iM begroting 1969 klaar komen™; als doorgaans de bedoeling^ de kamercommissie voor .ral werkwijze van de Tweeden! mer verwacht, dat de behas i ling pas in maart 1969 kan 1 P den afgesloten. De commissie vindt, dat hej teem van openbare commissievji deringen niet „onverdeeld gui heeft gewerkt. Toch zal het sy$( niet worden opgeheven, want bepaalde voorwaarden kan het werken. en De commissie laat een tweedfy gelijkheid over om bepaalde h! stukken van de begroting te bj10' delen, namelijk het voorbereider6 commissievergadering door g' schriftelijke behandeling voor verslag en memorie van antwfl,01 Er mogen verder geen twee Pfl! missievergaderingen tegelijk weg gehouden. Aan een algemene b tingscommissie- heeft de comn» voorlopig geen behoefte. \dt J>a! Gewipt dr. Ernest A. Payne uit Engeland. Dr. D. T. Niles uit Ceylon. Bisschop Lilje, die vorig jaar in Duitsland de grote kandidaat was voor het voorzitterschap van de Duitse Evangelische Kerk, maar op 'het laatst gewipt werd ten gunste van bisschop Hermann D. Dietzfel- binger, verloor ook deze benoeming bijna weer. Tijdens deze assemblee is de ge dachte heel sterk naar voren geko men om nu ook eens een vrouw in het presidium te hebben. Een groep gedelegeerden kwam bijeen om een vrouwelijke tegenkandidaat te stellen en stelde voor de Zweedse Birgit Rodhe, voorzitster van sectie VI. die het rapport over nieuwe levensstijlen opstelde. Ze haalde het bijna. 284 stemmen verwierf ze tegen 339 voor bisschop Lilje. Nog nimmer heeft een tegen kandidaat zoveel stemmen op zich verenigd. Het blijkt daaruit wel dat een grote meerderheid in de assem blee een volgende keer enthousiast het kandidaatschap van een vrouw zal steunen. Optornen Was zij door de benoemingscom missie voorgedragen dan was ze het zeker geworden. Nu ze als late tegen kandidaat tegen Lilje moest optornen de Zweedse is Luthers vandaar NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-zuid gem-Zuidwijk): Joh. Dijkstra te pen; te Domburg (toez.ï: kand. jst J. E. Boomer te Utrecht. en Aangenomen naar Strijen (vac.u:. Talma - toez.): B. Albada te En oord. i. CHRIST. GEREF. KERKEN" Bedankt voor 's-Gravendeel: AP"' Drechsler te Den Haag-zuid. 5n dat zij tegenover de Duitse bisi kwam te staan vonden velejn onjuist de officiële kandidaat te r( vallen. ibi Gisteravond moest de vergadfce zich ook uitspreken over de kan| j tenlijst voor de leden van het ai: traal comité. Prof. dr. H. Befcjj wordt opnieuw voorgedragen en! mand heeft een tegenkandidaat diend. Het is daarom zeker d^el gekozen zal worden. fin Maar de stemming kon gi^te niet doorgaan, want de Amerika negerafgevaardigden droegen d viertal tegenkandidaten voor. de benoemingscommissie negefer Amerikaanse kandidaten heeft |0: zen, waaronder geen enkele negete,, Onmiddellijk wilden een ae, blanke Amerikanen zich terugec ken. De nieuw gekozen presiden' John Coventry Smith, meende ej)< dat er een andere oplossing zou| t Hij stelde voor de stemming teje( dagen, opdat de Amerikanen »e elkaar zich eerst nog kunnen bj(j nen op welke wijze de lijst be\v,i gend kan worden herzien. en t>e (Van onze kerkredactie) Dr. Hans Lilje uit Hannover V Ie LEICESTER Overbelaste predikanten in Engeland kunnen zich sindlie abonneren op kant-en-klaar-preken. Voor vijf shilling (ruim twee gur levert drukkermeester Alfred John Thody (56) preken van twintig mü franco huis aan „allen, die prediken". „Ik doe het niet, om er aan te verdienen. Ik schrijf gewoon graag pr< aldus Thody tegenover de „Guardian". Onder zijn afnemers bevindei„ vooral anglicaanse geestelijken. Tot nu toe heeft hij al tachtig preketB twintig klanten gesleten. Vier vaste abonnees krijgen elke week een prr* Om pijnlijke incidenten te voorkomen, levert Thody in één week maar maal dezelfde preek, waarbij hij er bovendien voor zorgt, dat de afnemei niet in dezelfde streek staan. Hij kan bogen op dertig jaar ervaring als prediker bij de methodisten. ui ..3CB Prf ar \u nenhl ilsj

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2