RODE LEIDERS „UITERST BEZORGD" OVER PRAAG Commentaren JAMIN merika verwacht Winst jaar PTT vorig f 163 min nieuw offensief Kritiek op liberalisatie Media aan banden leggen ONRUSTIGE AVOND IN VALKENBURG In studie: Europees gevechtsvliegtuig Achmed Bakr president Irak VOOR f 200 OVERZEE Vooruitzichten somber Geen postverkeer met Canada LUCILLE BALL OP VERJAARDAG DOCHTER LUCIE fruit van deze glanzende onder- zettertjes (mot lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu 'n nieuwe abonnee opgeeft! pet volk bewondert te ter, naarmate het minder rijpt. DE LA BRUYÈRE Christenen op weg naar geestelijk getto pagina 2 VIETCONG: VECHTEIV ZONDER LIEFDE (Hij i ilde niet stil liggen." Bijbelse verhalen in kimler-tv-spel pagina '9 HIT WEER [)roo«ï en zon G DE BILT Een kleine de- Èssie, die gistermidag in -ons ld plaatselijk enkele onweers- len veroorzaakte, trok naar. litsland weg en vulde daar >1 op. Een omvangrijk lage- hkgebied, dat zich boven (lië en de Balkan ophoudt, icht vooral in Zuid-Duilsland Oostenrijk vannacht veel re- p. Inmiddels breidt een hoge- ukgebied van de oceaan zich rder over de Britse eilanden ar West-Europa uit. Er wordt ons land dan ook het komende naai overwegend droog weer rwacht met vooral aan zee enige perioden, waarbij de [ddagtemperaturen in het al- peen iets hoger zullen zijn p vandaag. DE BILT Zonnige perioden overwegend droog weer met i zwakke tot matige wind, in ffdzaak tussen west en noord, het algemeen iets hogere mid- jtemperaturen. Strandweer ïeleidelijk komt een hogedruk- t>ied iets dichter bij ons land. onstabiliteit neemt af zodat strandweer ook morgen droog blijven en overwegend zonnig, tige wind tussen noord en (rdoost. In de middag ongeveer graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Door hogedruk. S>icd vrij veel zon en langzaam i iets hogere temperatuur. J* -t Rochet ÉOEDAPEST De regeringsleiders van vijf orthodoxe-communis- tische landen, Rusland, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulga rije, zijn „diep bezorgd" over wat er op het ogenblik in Tsjechoslowa- kije gebeurt. socialistische pad afbrengen. Dit is niet uw eigen zaak; dit raakt elke communistische partij en alle staten die door samenwerkingsverbanden met elkaar verbonden zijn." Voor vervolg zie pag. 5 Aref in Londen BAGDAD Het nieuwe bewind in Irak. de revolutionaire raad. heeft eenstemmig generaal-majoor Achmed Hassan EI Bakr gekozen tot president van het land. De generaal was tot nu j toe leider van de gematigde vleugel van de socialistische Baathpartij. Zijn afgezette voorganger, Abdel i Rahman Aref. is gisteravond laat on- 1 verwacht in Londen aangekomen na een tussenlanding te hebben gemaakt in Istanbuoel (Turkije). Zijn vrouw vertoeft al enkele weken in de Britse hoofdstad: ze ligt ziek in de „London clinic". ROTTERDAM De emigratie vanuit Nederland naar Australië neemt de laatste maanden toe. Dit jaar gaan er waarschijnlijk 4000 vaderlanders weg, de helft meer dan vorig jaar. Een stimu lans voor emigratie is ongetwij feld de nieuwe regeling die voor de overtocht geldt. Personen ou der dan 19 jaar betalen slechts 100 gulden, kinderen beneden die leeftijd krijgen de reis gratis. Dat is dan ook de reden ge weest dat gisteren in Rotterdam een gezin van elf personen aan boord stapte van de Arcadia. Hei was de familie Wiersma uit Oost- hem bij Sneek: vader, moeder en negen kinderen van 5 tot 18 jaar. Ze waren met een bus vanuit Friesland naar Rotterdam ge komen, voor 250 gulden. De overtocht naar Australië is 50 nulden goedkoper In de brief, die aan de regering in Praag werd gestuurd na afloop van het communistische topberaad in Warschau, waarschuwen de vijf lan den dat zij „nooit zullen toestaan dat de historische verworvenheden van het socialisme, de onafhankelijkheid en de vrijheid van onze volkeren in gevaar zullen worden gebracht". De „rode" leiders beklagen zich er over dat pers, radio en televisie in Tsjechoslowakije een heftige campag ne hebben gevoerd tegen de in dat land gehouden oefeningen van het Warschau-Pact en dat de ontwikke lingen de Tsjechoslowaakse commu nistische partij steeds meer uit de hand lopen. „Wij zullen nooit toestaan dat het imperialisme van binnen- of van bui- tenuit een breuk in het socialistische stelsel veroorzaakt en de machtsver houdingen in Europa in zijn voordeel verandert", schrijven Rusland en zijn vier Oosteuropese bondgenoten, die hiermee in duidelijke bewoordingen de liberale koers in Praag kritiseren. Vier punten In een uit vier punten bestaande oproep dringen de briefschrijvers er bij de Tsjechoslowaakse partijleiding op aan, de massamedia onder controle te houden en de strijd tegen de anti socialistische krachten op te nemen: 1. Een vastberaden aanval doen op anti-socialistische elementen en al le mogelijkheden ter verdediging mobiliseren, die door de socialisti sche staat worden geschapen. 2. Alle politieke activiteiten die tegen het socialisme zijn gericht, moeten worden beëindigd. 3. Controle op de massamedia pers, radio en televisie in het belang van de "arbeidersklasse. 4. Streven naar eenheid van de par tij op basis van het marxisme-le- ninisme. Eerbiedigen Overigens verzekerden de zuster partijen dat zij niet van plan zijn zich te mengen in de binnenlandse aange legenheden van Tsjechoslowakije en de Tsjechische communistische party. Ze willen de onafhankelijkheid van de communistische landen eerbiedi gen. „Maar we kunnen niet toestaan dat vreemde machten uw land van het ietnam gesprek zoncler resultaat Rustig In Irak zou het op het ogenblik vrij rustig zijn. Een blad in Teheran (Pcrzië) maakte gisteren melding van gevechten aan de grens tussen beide landen. De meeste telegraaf- en tele foonverbindingen zijn echter verbro ken, zodat moeilijk is na te gaan wat er precies in Irak aan de hand is. In uitzendingen van radio-Bagdad werd het oude bewind verweten het leger te hebben verwaarloosd en niets te hebben gedaan om het vraagstuk van de Koerden op te los sen. Ze noemde Aref en dg zijnen „een bende dieven, spionnen, agenten j en onbekwamen, die mede schuldig 1 zij aan de Arabische nederlaag te gen Israël, vorig jaar juni." Het nieuwe regiem zal de interna tionale verplichtingen nakomen, zo werd gezegd. Ook de nationale olie- politiek, de belangrijkste bron van inkomsten in het land, zal worden voortgezet. DEN HAAG De PTT heeft het vorig jaar een flinke winst geboekt: 162,9 miljoen, dat is 117,4 miljoen meer dan in 1966 en ruim 16 miljoen meer dan was geraamd. IIGON De Amerikaanse taire leiders in Vietnam ver- iten nog deze maand het je Noordvietnamese offensief. igs de gedemilitariseerde zone op het ogenblik een harde Er zijn reeds vele doden geval- isen heeft de dertiende bijeen- i t van de inleidende vredes- (ekingen te Parijs geen resul- I opgeleverd uitgezonderd de j fieling. dat drie Amerikaanse pi- vrijgelaten zouden worden. Noordvietnamese onderhande- bean Thoey liet wegens ziekte ik gaan. Zijn plaatsvervanger lalde telkenmale, dat de Ameri- e bombardementen onvoor- lelijk gestaakt moeten worden, lat over vrede kan worden on- indeld. afloop van het vier en een half lurende gesprek zei de Ameri- m Thadden reed onder invloed NNOVER Een gerechtshof in over zal de voorzitter van de se Nationaal-democratische Par- NPD), Adolf von Thadden, 11 mber berechten wegens rijden invloed. Von Thadden wordt h beschuldigd in maart jl. met auto op een bouwterrein van de jrgrondse terechtgekomen te zijn. rijbewijs is tijdelijk door de po- in beslag genomen. kaanse onderhandelaar, Harriman: „Het was het langste gesprek, dat wij totdusver gehad hebben, maar in die tijd is niets bereikt". De NoordvieU namese eis noemde hij absurd. Het gesprek tussen president John son van de VS en president Ngoejen Thiew van Zuid-Vietnam wordt 19 en 20 juli in Honoloeloe gehouden. DEN HAAG De Canadese post dienst heeft de PTT meegedeeld, dat i als gevolg van een staking geen post- j verkeer met Canada mogelijk is. De PTT verzoekt daarom tot nader be richt geen correspondentie en post- pakketten naar dat land te verzen- I den. VALKENBURG Het toeristenstadje Valkenburg beleefde gisteren een rumoerige avond. Omstreeks half elf veegde de politie met patrouillewagens en paarden het Grendelplein schoon, nadat een veertigtal jongelui een happening wilden houden. Onder het oog van honderden toeschouwers vernielden ze bloembakkèn, wat voor de politie aanleiding was in te grijpen. Verschillende onruststokers liepen klappen op. Ook een fotograaf, die op namen maakte van de rel, kreeg een pak slaag. De politie arresteerde vijftien- jongelui. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Het duurde nog geruime tijd voor de rust terugkeerde. Lucie Arnaz, dochter van Lucille Ball, vierde samen met haar be roemde moeder haar zeventiende verjaardag. Binnenkort zal het meisje samen met Lucille optre den in de nieuwe tv-serie Here's Lucy". FORMERUM De achttienjarige Jouke Stapert uit Sint Annaparochie is gisteren bij hat baden in zee op Terschelling verdronken. Tot dit gunstig exploitatiesaldo van het staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie hebben bijgedra gen de postchèque- en girodienst met 23.6 min (1966: 22,7). telegraafdienst met 5 min (2.7). telefoondienst 76,1 (3.8). verschil ingecalculeerde en be taalde rente 76.3 (16,5), rente belegde reserves 29.6 (23,7) en overige baten en lasten 0,3 min (verlies 1.1) gulden. Verliesposten waren de postdienst met 44.7 min (69.9) en de draadom roep met 3,3 min (2.9) gulden. De totale lasten van de PTT-diensten (exclusief omroep en I televisie) stegen van 1.494 min in j 1966 tot 1.688 min in het afgelopen jaar. In deze lastenstijging van 194 miljoen wordt de invloed van de loon- en prijsstijgingen in 1967 becij ferd op rond 127 miljoen, terwijl een bedrag van circa 67 miljoen kan worden toegeschreven aan de groei van het bedrijf. Baten De totale baten van de vijf PTT-diensten stegen van 1.450 min in 1966 tot 1.744 min, een verschil van ƒ294 min. De invloed van de tariefverhogingen was daarbij circa 181 min. Door de groei van het bedrijf namen de baten met 113 min toe. Deze groei blijkt, volgens het verslag, op zichzelf voldoende te zijn geweest om zonder tarief verhogingen de met de groei samenhangende lastenstijging van 67 min op te vangen. Er zou dan nog ruimte van 46 min zijn overgebleven voor loonsverhoging. Van de totale winst van 162,9 miljoen werd 15 miljoen uitgekeerd aan het rijk, 53,8 min toegevoegd aan de algemene reserve, 73,8 min aan het vernieuwingsfonds en 17,6 min aan de koersverschillenreserve. De financiële vooruitzichten lijken voor dit jaar niet gunstig, constateert het verslag. Verwacht wordt dat de geraamde winst aanzienlijk lager zal uitvallen. Het verslag refereert hierbij aan het besluit van de regering dat in het kader van de prijsstabiliteitspolitiek, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, de PTT-tarieven dit jaar niet zullen worden verhoogd. Ook de financiële vooruitzichten voor de jaren na 1968 worden door de voortgaande loonstijgingen en be perkte middelen tot produktivi- teitsverbeteringen niet gunstig geacht, ondanks alle maatregelen ter verbe tering van de efficiency. Meer onderzoek LIET IS bijzonder gelukkig, dat in verschillende bedrijfstakken thans structuuronderzoeken aan de gang zijn om noodzakelijke maatregelen ter gezondmaking van de bedrijfstak op het spoor te komen. Als voorbeel den kunnen genoemd worden: de strijkgarenweverijen, de scheeps- bouwlndustrie, de strijkgarenspinnc- ryen, de kamgarenweverüen en de meubel-, schoen- en lederindustrie. Voor deze projecten verleent de over heid royale financiële steun, omdal hiermee de zaak van onze welvaart en de werkgelegenheid zijn gediend. Subsidies, die de verbetering van de structuur van ons bedrijfsleven ra ken, zijn voortreffelijke beleggingen in het belang van onze volkshuishou ding. Vooral hel noorden en zuiden van ons land zijn met dergelijke initiatie ven gebaat. Fantasie en vindingrijk heid van de zijde van de vakbewe ging, die zich uiteraard grote zorgen maakt over de werkloosheidscijfers in liu komende najaar, zouden bijzonder welkom zijn. Vele malen is al de roep gehoord, dat de overheid meer gelden ter beschikking moet stellen, maar aan het rendement en het blijvend ef fect van deze uitgaven voor de werk gelegenheid. wordt daarbij veelal weinig aandacht besteed. De struc tuuronderzoeken. die in het bedrijfs leven aan de gang zijn, verdienen meer aandacht van de vakbeweging Met voldoening namen wy kennis van het artikel, dat de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in „Toena dering" aan dit onderwerp besteedde. Nog meer constructieve medewerking in dit opzicht van de zijde van de vakbeweging zou echter geen kwaad kunnen. Sociaal belang J^EVORDERING van de werkgele genheid is een even wenselijke als moeilijke zaak. Er is geen alge meen recept voor alle bedrijfstakken ter vermindering van het aantal werklozen. Teveel wordt nog gedacht, dat het ter beschikking stellen van honderden miljoenen guldens door de regering het aangewezen middel is. Met behulp van geld kan slechts tij delijk werkgelegenheid geschapen worden en bovendien kan de rege ring slechts in beperkte mate gelden ter beschikking stellen. Belangrijker in het kader van de werkloosheidsbestrijding is het ge zond maken van die bedrijfstakken, waar de werkloosheid het sterkst om zich heen grijpt. Verbetering van de kwaliteit van een' produkt en ver scherping van de pryscalculatie ver groten de concurrentiekracht en be vorderen de werkgelegenheid meer dan welke door de overheid gefinan cierde opdracht ook. Waar ons land in verschillende bedrijfstakken met structurele moeilijkheden te kampen heeft, is het een levensbelang dat in deze bedrijfstakken orde op zaken wordt gesteld. Ieder die zich zorgen maakt over de hoogte van het werk loosheidscijfer zal vooral hierop moe ten letten. morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk j PARIJS Het Franse kabinet heeft I besloten de senaatsverkiezingen op 22 september te laten houden. Het gaat I om de verkiezing van 111 senatoren I of een derde deel van de Senaat. BONN Nederland. West-Duitsland, Italië en Engeland gaan gezamenlijk de mogelijkheden bestuderen voor de bouw van een gevechtsvliegtuig, dal de Starfighter F-104 kan vervangen. Het te Bonn gesloten akkoord laat de regeringen van de vier landen gcltecl vrij, later te besluiten of zij al dan niet aan het project zullen meewerken. Canada en België hebben zich nog niet by de groep willen aansluiten. |KU Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: plaats: O por kwartos! O par maand Inland,. aan Buraitr vin OU blad Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Nieuwe Leidse Courant lavr: F. Di.me. CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..S.,nhr,»ich ia ,h.bl.,.n pedacteur: Dr. E. Diemer mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 18 juli 1968 - 49ste jaargang jjkantoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441-Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1