SASKIA HAD ZELFS AL SCHONE KLEREN AAN a. Biafraanse leider krijgt uitnodiging voor gesprek Uit de Haagse hof geplukt D Voor eind dit jaar 100 harten overgeplant Baby na dag veilig thuis ]rama binnen een drama ft Twee jongens in zee verdronken Commissie tegen reisbelastiiig Schoolgeld Wat is en wil Nationaal Evangelisch Verband? WOENSDAG 17 JULI 1968 De ouders van de zes maanden oude baby Sas- kia van Ostaayen kunnen weer lachen. Het kind was door een 17-jarig Belgisch meisje ontvoert. Op de fo to het gezin herenigd. (Van onze speciale verslaggever) ZUNDERT De moeder koestert haar kindje weer. laskia, de mooie, zes maanden oude baby van het eclit- taar Van Ostaijen in Zundert, is, na een etmaal spoor- oos te zijn geweest, gezond en wel teruggekeercl in de propere woning aan de Vincent van Goghstraat. Met de vingers streelt de [ouw het helblonde haar van 't Tid, dat, zonder het te weten, tl dag lang in de belangstelling n het hele N'ederlandse volk left gestaan. De schrik zit haar Jig in de benen. De ogen zijn od omrand door de pijnigende langzaam verstreken itwake. Ik heb 't zo benauwd gehad", ver- :ht ze. „Geen moment heb ik 't 'oei van me af kunnen zetten dat iet-s vreselijks was gebeurd. Nu i ik weer blij, reuze blij. En dank- ir ook dat Saskia heelhuids terug- iracht is." jonge vader, die vertederd naar dochtertje kijkt, doet wat flinker, ook aan zijn ogen is te zien dat weinig of geen nachtrust heeft had. geschreven dedicatie. Het blijft daar na attenties regenen in de vorm van bloemen en lekkernijen. Verzorgd •8 3.Toen ik maandagavond van m'n Irk in de smederij thuis kwam", Gklaart hij met een warm Brabants ^ent, „en die hele geschiedenis van ontvoering hoorde, heb ik steeds gedacht en ook gezegd dat jskia veilig was. vrouw, die haar meegenomen en nu een meisje blijkt te zijn, wel een kind verloren hebben, i mijn idee. Ik was alleen als de dat ze 'm over de Belgische s was gesmeerd en dat ze ons i nooit meer terug zouden vinden". Jlr wordt een taart binnengebracht de paters Trappisten. „Hoera Jr Saskia", luidt de in suiker „Het kind is behoorlijk verzorgd door dat meisje", brengt de moeder naar voren. ,.'t Is goed gevoed en ook in het bad gedaan. Toen we het een uur geleden terugkregen, had 't zelfs schone kleertjes aan". „Voor de buren was 't bijna even erg", meent de vader. „Een afschu welijke zaak. M'n vrouw was aan het frambozen plukken om er iet-s bij te verdienen, en had mevrouw Marlens, die naast ons woont, gevraagd zolang op Saskia te willen passen. Toen kwam dat meisje met die schone ver haaltjes. Ze kende m'n vrouw en zo, en ze had toestemming gekregen met het kind te gaan wandelen en er een jurkje voor te kopen. Nergens op verdacht daar was ook helemaal geen reden voor heeft de buurvrouw haar toen met de kinderwagen weg laten gaan. Van morgen zei haar man nog dat 't arme mens zich zo schuldig voelde dat ze telkens zei dat ze liever had gehad dat een van haar eigen kinderen was ontvoerd". Verhoor Een paar straten verder, eveneens gistermiddag, wordt op het bureau van de Rijkspolitie de 17-jarige Bel gische Maria H. verhoord. Een drama binnen een drama. Een- ongehuwde moeder, die een wanhoopsdaad uit voerde, hoewel haar verhaal nog door de recherche zal worden nage- De vader van haar kind, dat in januari geboren werd en dat ze aan een inrichting in de buurt van Brus sel had afgestaan, woonde bij z"n ou ders in de Rijnstraat in Breda. Ook zij had daar tijdelijk onderdak ge vonden en zowel met haar vriend als met diens ouders over de geboorte gesproken. De laatsten, die niet erg ingenomen waren met de verkering, waren door deze verklaring geheel ontdaan. Ze eisten van Maria dat zij de baby zou laten zien. Pas als aan dit ultimatum zou worden voldaan, zouden ze toestemming voor het door haar ge wenste huwelijk geven. Zonder een cent op zak toog de Belgische zaterdag naar Brussel. Ver der dan Zundert schijnt ze echter niet te zijn gekomen. Twee nachten moet ze hebben doorgebracht in een wachthuisje van een autobusdienst. Toen zc maandagmorgen door het dorp dwaalde en langs hot huis van het echtpaar Van Ostaijen liep, zag ze daar een kinderwagen met Saskia erin voor het raam staan. Ze was er j op afgegaan en verzon, na een gezel lig praatje met de als oppas funge- j rende buurvrouw te hebben gemaakt, een op 't eerste gezicht niet onlogisch klinkend sprookje. Maria H. had alles mee De moeder van het kind werkte op het land, terwijl niemand van degenen, die ze tegenkwam, argwaan koesterde. De taxichauffeur, die haar later met de baby van Zundert naar Breda reed deze werd op het adres in de j Rijnstraat door de ouders van haar S vriend betaald meldde zich pas bij de politie, toen hij gistermorgen over de radio het nieuws van de nt- voering hoorde. Het Belgische meisje, eerder een kind dan een vrouw, is, hangende het verdere onderzoek, in verzekerde be waring gesteld. Donderdag of vrijdag zal zij in Breda worden voorgeleid aan de officier van justitie. De opsporingsambtenaren in Zun dert houden er vooralsnog rekening mee dat ook het verhaal achter het verhaal van Maria H. is verzonnen. KOLONEL GOWO.V Bij baden in zee ST. MAARTENSZEE Aan het vrije strand in St. Maartenszee is gisteren de 24-jarige student in de chemie P. van de Haak uit Rijnsburg bij het baden verdronken. Hij was met twee meisjes het wa ter ingegaan. Het drietal bevond zich op een strekdam toen een reusachtige golf hen in zee sleurde. Een van de meisjes werd op de dam teruggewor pen en sloeg alarm. Het andere meisje kon dank zij de snelle hulp van enkele Duitsers in bewusteloze toestand uit het water worden gehaald. Spoedig kwam ze bij kennis. Het stoffelijk oveYschot van de stu dent spoelde later aan. SCHEVENINGEN Bij Scheve- ningen verdronk gistermiddag de achttienjarige Gerd Breiden uit Aken. De jongen was ongeveer dertig meter uit de laagwatertïjn luizee aan het baden, toen hij in moeilijkheden kwam. De jonge Duitse toerist, die een arm in het gips had. droeg een lange spijkerbroek. Met dit onhandige kle dingstuk ging hij zee in ondanks het feit dat er tamelijk hoge golven wa ren. Zijn vriend, de zeventienjarige Winny Krol. eveneens uit Aken, pro beerde Gerd te helpen, maar dat mislukte. Ook omstanders konden de jongeman niet vinden. Amerikaanse Senaat WASHINGTON De commissie van financiën uit de Amerikaanse Senaat heeft het voorstel van presi dent Johnson om een belasting van dertig procent te heffen op buiten landse reizen verworpen met negen tegen twee stemmen. Johnson wilde hiermee de betalingsbalans verbete ren. De voorstellen tot uitbreiding van de binnenlandse vliegbelasting van vijf procent tot reizen naar het bui tenland en verlaging van de rechten vrije invoerwaarde van honderd tot tien dollar, zijn aangehouden. Van vele kanten was al protest j aangetekend tegen het invoeren van i een reisbelasting, ook van toeristen- i organisaties en luchtvaartmaatschap- Afrikaanse oplossing te vinden voor pijen. I de ernstige Nigeriaanse crisis". Kei- Van Afrikaanse staatshoofden NIAMEY De commissie voor Nigeria van de Organisatie van Afrikaanse eenheid is bezig te bemiddelen in het conflict tussen Nigeria en het afgeschei den Biafra. Zij heeft de Biafraanse leider, lui tenant-kolonel Ojoekwoe, uitgenodigd voor een gesprek in de hoofdstad van Niger, Niamey. Ojoekwoe mag ook een vertegenwoordiger sturen. Dit gesprek heeft tot doel, zoals in de uitnodiging staat, „gezamenlijk en zo snel mogelijk een bevredigende Detectives 3et ware te wensen dat er hier te -""ie ook een soort vergunning, van- het ministerie van justitie, zou [den afgegeven aan privé detectives 5 als zodanig te mogen oDtreden. Bij Sleken misdragingen zou deze ver- ining dan moeten worden ingetrok- u|. Reeds ca. 25 jaar geleden heb ik J terzake tot het ministerie gewend, ah het bleef zonder resultaat. In ve- S- ook Europese landen maa men at als detective optreden zonder stemming van de desbetreffende Horiteiten. 5b Haag C. J. Potappcl l>s. Fahcr 1 reactie van ds. Faber op de Open Jflef der Ned. Herv. predikanten kan 4 niet overtuigen. De inhoud van i Qtstgenoemde brief demonstreert een Qpe bewogenheid met de mens en verontrusting over de prediking J kerk. hetgeen m.i. niet ongegrond JZij wijst o.ni. op het gevaar van Complete Woordbediening, waarbij j4i onnv'^dellijk de vraag riist of dal 5b in wezen wel Woordbediening 2 01et Kruis van Christus laat ons zien 0' dc horizontale balk gedragen 2prdt door de verticale, niet omge- evd. Zo gaat ook de eerste Tafel der r et vooraf aan de tweede. Een risten behoort humaan te zijn, maar -Jk humaan mens is daarom nog geen risten. ittcrdam F. L. Stolk DOOR De splijting in de Boerenpartij verdriet mij persoonlijk niet. Inte gendeel. moet ik eerlijkheidshalve zeggen. Men zou kunnen stellen, dat het een interne kwestie is en er zich verder niet druk over maken. Rellen verlopen meestal vanzelf, indien men ze maar de tijd gunt om dood te bloeden. Toch gaat die splitsing in twee fracties in de Tweede Kamer ons allemaal wel een beetje aan, want nu er in plaats van één fractievoor zitter twee zijn. worden ook twee vergoedingen voor deze functie ge honoreerd en die centjes, lieve mensen, komen uit de penningen, die de fiscus plichtsgetrouw en naarstig van ons allen int. Letter voor letter heb ik dan ook de pagina uitgespeld, waarop in ons Zondagsblad van jongstleden zater dag collega Link van Bruggen boer Harmsen en boer Koekoek laat bek vechten. De ontdekking, die ik daarbij deed was verbijsterend. Volgens mij. de documenten gele zen hebbende, is boer Harmsen nog volbloed lid van de Boerenpartij. Hij is helemaal niet geroyeerd. Het briefje, waarin hem verteld wordt, dat in de vergadering van het hoofdbestuur der Boeren Partij van 21 juni 1968 het voorstel is aangeno men met 8 voor, 1 tegen en 1 blan co stem om Harmsen als lid te roye ren heeft namelijk als bijzin: ..mits u binnen acht dagen één uwer func ties neerlegt en uw financiële ver plichtingen nakomt". Welnu Van Dale's Groot Woorden boek zegt nog steeds: mits op voorwaarde dat indien.... Boer Harmsen wordt volgens dit briefje dus geroyeerd: indien hij (gerekend van 21 juni af) binnen acht dagen een zijner functies neer legt. Dat heeft hij niet gedaan. Hij is dus niet geroyeerd. Er kunnen dus geen twee fracties zijn. Geen twee voorzitters en geen twee vergoedingen. Boer Koekoek zou wel kunnen proberen zijn schoolgeld terug te halen, want het heeft hem weinig nut opgeleverd. Overigens vjnd 2k het, het is maar een kleinigheid, ook niet helemaal netjes, dat interne partijcorrespon dentie wordt gevoerd op papier van de Tweede Kamer. Misschien kan de B-P. eigen papier laten drukken van die teruggehaalde schoolgelden.... zer Heile Selassi van Ethiopië heeft het verzoek ondertekend. Generaal Gowon, de leider van fe deraal Nigeria, verklaarde gisteren tegenover de commissie, waarin zes staatshoofden zitting hebben, dat hij bereid was buitenlandse waarnemers te accepteren, maar alleen nadat de strijd is gestaakt. Als de Biafranen weigeren naar de ronfcrentietafel te komen, blijft er voor de federale troepen eeen andere keus dan verder op te rukken, zei hij. Waarnemers kunnen uitsluitend naar Nigeria komen op uitnodiging van de federale regering. Zij kunnen dan „het herstel van het federale gezag in de door de re bellen bezet gehouden gebieden ga deslaan en zich overtuigen van het feit dat de federale troepen Biafra niet zijn binnengegaan om de Ibo's uit te moorden". Gowon zei dat zijn regering gekant blijft tegen een staakt-het-vuren zon der dat Biafra zich ergens toe ver plicht. Dat zou de afgescheidenen al leen maar tijd geven om zich te her groeperen, te herbewapenen en diplo matieke winst te behalen. Gowon verklaarde nog dat hij elk initiatief van de OAE dat Nigerii vrede en eenheid brengt zal toejuichen. Ondertussen pleit het Nigeriaanse leger steeds sterker voor een „snelle militaire oplossing" temeer om dat de troepen van „opstandelingen leider" Ojoekwoe zijn uitgeput. Zij zijn matig gewapend en hebben ge brek aan munitie. Het aantal doden door een mili taire opmars zal uiteindelijk veel ge ringer zijn dan het aantal slachtoffers door de hongersnood. Verder voert het leger aan dat onderhandelingen met Ojoekwoe in feite niet meer mo gelijk zijn, gezien- zijn onmenselijke gedrag. Het leger noemt de opstan delingenleider een ordinaire misdadi ger. De voedselhulp aan het geheel ge- isoleerde Biafra wordt steeds om vangrijker. De Rooms-Katholieke hulporganisatie „Caritas" te Rome heeft reeds dertig vluchten op Biafra kunnen uitvoeren met gehuurde su- perconstellations. die vertrekken van Portugees gebied. De Engelse „hulp aan Biafra"- groep, die over grote fondsen be schikt, wil hongerende kinderen eva cueren. In Lagos, de hoofdstad van Nigeria, De lieer B. S. van der Bijl uil Eerbeek i> 45 jaar oud en bekleedt een leidinggevende functie in de papier industrie. Htf is Gereformeerd en zijn politieke over tuiging is die van hel Geref. Politiek erbond en van de organisatie waar hij over schrijft: Hel Nationaal Evangelisch Verhand. Vroeger was hij lid van de AR en voorzitter van de plantselijkekiesvereniging. Thans is hij secretaris van liet NEV. In deze kwaliteit schrijft hij in het Gastenboek. De lieer Van der Bijl (gehuwd en twee kinderen) maakt ook deel uit van de landelijke ver enigingsraad vdn verontruste Gereformeerden „Schrift en Getuigenis". ,E TIJD waarin wg leven wordt gekenmerkt door vele ver schuivingen en veranderingen op het terrein van de natio nale politiek. Was het vroeger zo, dat de leden van een partij, zij het hier en daar ietwat genuanceerd, zich politiek eens gezind lieten leiden door het partgbeginsel, tegenwoordig schijnt binnen de grote partgen het gezegde van toepassing te zgn: Zoveel hoofden zoveel zinnen. Vooral binnen de drie grote christelijke partgen is dc ver warring welhaast compleet. Men is christen-democraat, chris ten-radicaal of radicaal, door de bocht of voor de bocht, progressief of conservatief, enzovoort. Over vrijwel alle onderwerpen, zelfs over de meest principiële, wordt verschillend door de partijgenoten gedacht. Of het nu gaat over overheids bemoeiing, subsidiebeleid, Zuid-Vietnam. het communisme, het pacifisme, het gezag, ons Vorstenhuis, Europees federalisme, Zuid-Afrika, ja zelfs over de wenselijkheid van christelijke partijvorming, steeds blijken de meningen hopeloos te zijn verdeeld. REVOLUTIONAIR Velen zijn volop-revolutionair in plaats van anti-revolutionair, of pro- gressief-modernistisch in plaats van christelijk-historisch. D' 1anks be zetten deze mensen legale plaatsen in alle partij-organen van tot 'aa?- Geen wonder dat het partijbeleid mede op hun politieke in.len wordt afgestemd. Hoewel de ARP en CHU krachtens hun resp. partijnamen suggereren dat zij nog steeds uitgaan van de door Groen van Prinsterer geformuleerde Anti-revolutionaire en Christelijk-Historische beginselen, hebben deze beide partijen in de praktijk deze beginselen reeds lang losgelaten. Immers, zowel Groen als Kuyper hebben steeds scherp voor ogen gehou den dat de op de AR- en CH-beginselen gebaseerde politiek diende u.t te gaan van de principiële levensbeschouwelijke tegenstelling binnen ons volk, n.l. de tegenstelling tussen Godsdienst en mensendienst, tussen chris tendom en humanisme. Helaas is men in AR- en CH-kringen hoe langer hoe meer de mening toegedaan, dat in een „democratische" samenleving het christelijke en anti christelijke, het Evangelie en de revolutie, de tucht en de on-tucht, evenveel rechten hebben. Het beginsel der volks-souvereiniteit sloop binnen en men ging een wezenlijk onderscheid maken tussen beginselen en praktische politiek. Uitgaande van dit onderscheid, nam men deel aan kabinetten op basis van christendom en humanisme. Bovendien geven vandaag aan de dag ministers en Kamerfrakties van de beide Prot.-Chr. partijen hun medewer king aan het verlenen van subsidies tb.v. goddeloze en zedeloze kunst als mede de agressieve propaganda voor tuchteloosheid van de N.V.S.H. LOSGELATEN Nu zou het voor de politieke duidelijkheid en eerlijkheid zeer bevorder lijk zijn wanneer men er openlijk voor uitkwam, dat men als partij de Anti-revolutionaire en Christelijk-Historische beginselen heeft losgelaten. In plaats daarvan hullen de betrokken partijleidingen zich echter ter wille van de „achterban" (een afschuwelijk woord), in een soort camou flerend rookgordijn, waarbij men voortdurend appelleert op de trouw van het „gewone partijlid". Dat dit een van de voornaamste oorzaken der hedendaagse politieke onduidelijkheid is, behoeft geen betoog. Nu zijn er gedurende de laatste 7 jaren binnen de ARP en CHU voort durend meelevende partijleden geweest, die ernstig tegen bovenstaande ontwikkelingen hebben gewaarschuwd. Er werd zelfs een „Vereniging van verontruste Anti-revolutionairen" opgericht. Al deze verontrusting heeft echter niet mogen baten. Teleurgesteld en dikwijls ook ontredderd door de loop der gebeurtenissen, wilden en konden tenslotte een aantal AR- en CH= leden de medeverantwoordelijkheid voor het gevoerde partijbeleid niet langer meer dragen. Ze maakten zich los van hun partij en hergroepeerden zich op 22 januari 1966 in het Nationaal Evangelisch Verband. Teneinde een verdere versnippering op het prot. chr. politieke erf te vermijden, werd getracht een samenbundeling te bewerkstelligen van al degenen, die wilden varen op het kompas van de Anti-revolutionaire en Christelijk-Historische beginselen. Als resultaat van dit streven werd op 14 mei 1966 een alliantie gesloten met het Gereformeerd Politiek Verbond omdat haar „Richtlijnen voor de Nationale Gereformeerde politiek" vrijwel geheel aansloten bij dc door Groen van Prinsterer geformuleerde beginselen Bovendien waren en zijn woorden en daden (bij het GPV) niet met elkaar in tegenspraak. POLITIEK ÉÉN Gezien het kerkelijk karakter van het GPV heeft het NEV gemeend een zekere zelfstandigheid te moeten bewaren zover het haar interne organisatie betrof. Politiek trekt zij echter als één geheel op met het GPV. De politieke richtlijnen van het GPV zijn ook door het NEV aanvaard. De samenwerking tussen GPV en NEV vindt plaats via de GPV/NEV- contactvergadering. Dit lichaam wordt gevormd door het GPV-bestuur (Centrale Verbonds Raad) en het NEV-bestuur. Tot op heden was deze samenwerking bijzonder hartelijk en vruchtbaar. Het NEV geeft een maandorgaan uit, „Staat en Evangelie", terwijl de NEV-ers bovendien het 14-daagse GPV-blad „Ons Politeuma" ontvangen. Wij NEV-ers hopen en bidden dat deze menselijke poging om al degenen bijeen te brengen die de Anti-revolutionaire en Christelijk-Histo rische beginselen liefhebben, door onze God zal mogen worden gezegend. Tot heil van land en volk en tot erkenning van het Koningsschap van Jezus Christus over alle terreinen van het leven. Bescherming mensenlerens KAAPSTAD Nog voor het eind van het jaar zullen zeker honderd harttransplantaties zijn verricht. Tot nu toe hebben 26 mensen een hart van een ander gekregen. Van hen zijn er nog maar enkelen in leven. Dit zei de Amerikaanse arts dr. Al- fres Rosenberg aan het slot van het symposium over harttransplantaties in Kaapstad. Aan dit congres namen artsen uit de VS. Engeland. Canada en Frankrijk deel. Ze waren het erover eens dat hun eerste plicht als dokter bestaat uit het beschermen van mensenlevens zover het in hun vermogen ligt. Voor dat doel kunnen harttransplantaties worden verricht. Verder zijn ze tot de conclusie ge komen. dat voor chronisch hartli'den transplantatie de voorkeur verdient is een aparte organisatie in het leven geroepen die moet zorgen voor de goede gang van zaken bij de distri butie van hulpgoederen die zich dage lijks opstapelen. De Biafraanse minister van binnen landse zaken, Mojekwoe, die enkele dagen in Londen verblijft heeft tegen Engeland de klassieke beschuldiging geuit van „inmenging in de binnen landse aangelegenheden van een vreemde mogendheid". boven het gebruik van een mecha nisch hart, terwiil tijdeliike hartpa- tiënlen, zoals lijders aan trombose, beter met mechanische middelen kunnen worden geholpen. Gegadigden voor een nieuw hart moeten in het eindstadium zijn van een hartziekte voordat zij worden ge opereerd en moeten cïaarbii de wil hebben te blijven leven, menen de chirurgen. Omsmelten zilver, een dure job DEN HAAG Alleen als men over een groot werkkapitaal beschikt kan men enige winst behalen door zil veren guldens om te smelten, zo heeft de minister van financiën ad interim mee"edppld jr ar.tWnord op vraeen van drs O M Nederhnrc» fsocHpt vervoer en het omsmelten kosten zeer veel eeld. De enkele gevallen van omvang rijke uitvoer van zilveren euidens in dp afop'open weken ziin oo dp totale circulatie van "pen enkel helang Om in dp tnpknm.ct verdere uitvoer teeen te gaan heeft dc Nederlandse Bank niettemin besloten de uitvoer te ver bieden (zoals we gisteren al meldden red.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7