OUDERS NIET THUIS - VROUW STEELT BABY JAMIN Rode Kruis stelt giro 777 open voor slachtoffers Commentaren Roemenië en Z.-Slavië staan achter Praag LEGE KINDERWAGEN BIJ ZUNDERT GEVONDEN Het Kwartet List van vriendin Nog geen enkel spoor 1 Jeen zilveren ïunten naar buitenland Overstromingen eisen 60 levens Aanhoudend koel 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers ieuwe Leidse Comraurt Dinsdag 16 juli 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 99 Een grootscheepse speurtocht is ingezet naar clc zes maanden oude baby Saskia van Oostaayen uit het Bra- hante Zundert, die gistermiddag door een jonge, waar schijnlijk Belgische vrouw, is ontvoerd. De daderes, wier motief niet duidelijk is, ging bij de diefstal slim te werk. isteren hebben zich ruim 17.000 [jmensen laten inschrijven voor de ierdaagse van Nijmegen. Drie 'yyy'v.gelse matrozen laten lachend un laarzen zien: this boots are iade for walking tuib Goudriaan zal iedere dag de rubriek LS zijn verhaal r Nijmegen vertellen. (Van onze speciale verslaggever) ZUNDERT Waar is Saskia Antonia Anna van Ostaayen? Wie ontvoerde de zes maanden oude baby uit het Brabantse Zundert en wat waren de motieven van de daderes? De jonge ouders zijn radeloos. De Rijkspolitie, die een grootscheeps onderzoek is be gonnen, staat voor een raadsel dat nog geen enkel aanknopings punt heeft opgeleverd. 4MSTERDAM De Neder- icbdsche Bank geeft vanaf vandaag tn vergunningen meer af voor de k-oer van zilveren binnenlandse |aalniiddelen. althans voor bcdra- boven de 25. Dp deze manier wil de Neder- Idsche Bank een ongewenste uit- 0{èr van zilveren guldens en ksdaalders tegengaan. De ministers h financiën, economische zaken, Itenlandse zaken en landbouw en herij hebben de Bank tot het ne- iflln van deze maatregel gemachtigd, coals gemeld heeft vorige week het kialistische Tweede-Kamerlid drs. M. Nederhorst vragen gesteld over li-1 „uitvoer" van zilveren guldens. ilgens hem gaan er wagens vol zil- a9ren guldens de grens over naar fest-Duitsland, waar ze worden om smolten. In Duitsland zijn onze guldens aan- lijk meer waard dan één gulden, ze in grote hoeveelheden worden igesmolten brengt dat flink geld in _|t laatje. >wel degenen die ons land bin- comen als die ons land verlaten •gen niet meer meenemen dan voor gulden aan zilveren guldens en ^daalders. Andere dan zilveren mten mogen normaal worden in- uitgevoerd. OPRUIMING NYLON-TAP IJ T 109,- pet rubber rug. 400 cm need van 144.voor Iet gewolkt dessin, 400 e *n br. van 159,voor '9»_ -bper NYLON. 400 cm pred, van 198,voor '59,— "Al deze soorten ook op 200 cm en 300 fm breed verkrijgbaar Prijzen naar verhouding. Interieurverzorging RUSTHUIS j Botermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25 WARSCHAU Een gemeenschap pelijke brief aan het centrale comité van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij is het enige tot nu toe bekende concrete resultaat van de gisteren beëindigde conferentie in Warschau van regerings- en partijlei ders van Rusland, Oost-Duitsland, Polen, Bulgarije en Hongarije. De in houd van de brief is niet bekendge maakt. In Warschau is meegedeeld dat de houding van de vijf landen „verzoe nend maar vastbesloten" is. Het ge rucht ging dat de vijf er op zouden staan dat het presidium van de Tsje- cholscwaakse partij wordt gewijzigd en dat bepaalde mensen er uit zou den moeten verdwijnen. STEUN Intussen hebben Zuid-Slavië en Roemenië duidelijk partij gekozen voor Tsjechoslowakije. De buiten landse commissie van het Zuidsla- vische parlement veroordeelt de „ou de methoden van druk en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van soevereine staten" en zegt haar steun toe aan de „democratische en socialistische wijzigingen die zich in Tsjechoslowakije hebben voorge daan". Nicolas Ceausescu, staatshoofd en eerste-secretaris van de Roemeense communistische partij, zei gisteren dat het volk en de partij in zijn land niet de mening delen van hen, die in Tsjechoslowakije zouden willen in grijpen om het land op een bepaalde socialistische weg te brengen. Voor vervolg zie pag 5 DEEL VAN INDIASE RIJSTOOGST VERNIELD NEW DELHI Hel aantal doden als gevolg van overstromingen in vijf Indiase staten is gestegen tot 60. Er is zware schade toegebracht aan de rijstoogst. Vooral de staten Kerala en Mysore zijn ernstig getroffen. morgen voordeel frambozenbombes 150 gram van 129 voor 109 niet duur wel heerlijk Op het adres van de familie Van Ostaayen in de Vincent van Goghstraat belde gistermorgen een jonge, ongeveer 20-jarige vrouw aan. De vader, die smid is, was naar zijn werk. De moe der, de 24-jarige Margriet P. A. van Ostaayen-Bastianen, was in het veld voor de aardbeienpluk. Tegenover de buurvrouw, mevrouw Martens-Herwijnen, die op het enige kind, het op 12 januari van dit jaar geboren meisje Saskia paste, wekte de indringster de schijn de moeder tc kennen. „Waar is Margriet?" vroeg ze onder meer. „Het is een oude vriendin van mij. Ik heb haar in jaren niet gezien." De vrouw kreeg het adres van de tuinder, waarbij mevrouw Van Ostayen werkte. Na ruim een uur stond ze opnieuw voor de deur. Tegen de nietsvermoedende buurvrouw zei ze dat ze van Margriet toestemming gekregen had een eindje met de baby te gaan wandelen en een jurkje voor het kind te kopen. ALARM I Toen de vrouw, die met een Bel gisch accent spak, maar niet terug kwam, sloeg de buurvrouw alarm. Ze liet bij de moeder van Saskia infor meren waar de laatste wel kon zijn. Deze fietste in paniek naar huis en kwam daar tot de conclusie dat haar kind moest zijn ontvoerd. Een paar uur later, om ongeveer drie uur 's middags, trof de politie de kinderwagen, waarin de baby ge legen had, leeg aan op een eenzame landweg in Zundert. Ook een laken tje en een dekentje ontbraken. Onmiddellijk begonnen verdere op sporingen maar die leverden geen enkel resultaat op. De vrouw, die Saskia heeft meegenomen, is door voorbijgangers wel met de kinderwa gen gezien, maar niet met de baby op de arm. De ontvoering, die aanvankelijk door de groep Zundert van de rijks politie werd behandeld, is later ge coördineerd binnen het district Breda. De leiding van het onderzoek heeft luitenant Lutken. Mr. Louèt-Feisser, de officier van justitie van Breda, is nauw bij de zaak betrokken. Voor vervolg zie pag. 7 Gistermiddag arriveerde op Schip hol de nieuwe Nigeriaanse ambas sadeur in Nederland, de heer I. J. D. Durlong. De ambassadeur ver klaarde, dat er geen Biafra bestaat, lbo's gewoon Nigerianen zijn en dat de berichten over het aantal slachtoffers van de hongersnood sterk overdreven zijn. Medisch team naar Nigeria vertrokken SCHIPHOL Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zyn speciale girorekening 777 opengesteld, waarop geld kan worden gestort voor de hulp aan slachtoffers van de oorlog tussen Nigeria en het afgescheiden Biafra. Er is al voor een ton aan goederen gestuurd. Donderdag ver trekt uit Rotterdam de Atlantic met twintigduizend zakken melkpoeder naar Biafra. Ook door de lucht zullen zo spoe dig mogelijk meer goederen worden verzonden. Gisteren vertrok een medisch team, twee artsen en drie verpleegsters, naar Nigeria. Ze zullen worden ingezet in vluchtelingenkampen op het grondgebied van de federale regering. Samen met dit Nederlandse team zijn er nu vijf Na de aankomst van de nieuwe Nigeriaanse ambassadeur in Nederland vertrok van Schiphol een medisch team van het Rode Kruis. Het team zal voorlopig in vluchtelingen kampen werken. medische groepen (er werken reeds Zwitserse en Scandi navische) door het Internationale Roode Kruis gestuurd, drie naar Nigeria en twee naar Biafra. De Nederlanadse groep bestaat uit de artsen C. M. Dijk huis (27) uit Groningen en P. J. Tollenaere (28) uit Sittard, en de verpleegsters M. G. van der Wal (34) uit Amsterdam, M. P. van der Meulengraaf (42) uit Best en E. A. Joosten uit Eindhoven. Vermoedelijk zal binnenkort ook een technisch team, bestaande uit een specialist in hulpverlening, drie chauf feurs/mecaniciens en twee magazijnmeesters, dat belast zal worden met het transport van de hulpgoederen, naar Nigeria worden gestuurd, deelde gisteren de directeur- generaal van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, mee bij het vertrek van het team van Schiphol. Hij raamde de kosten van het voor'drie maanden uit zenden van het medisch team op 30.000 tot 40.000. Illegaal? De goederen bestemd voor Biafra gaan volgens de heer Van Emden per vliegtuig via eilandjes voor de kust van Biafra, niet via de Nigeriaanse hoofdstad Lagos. Toen hij er opmerkzaam op werd gemaakt dat enkele uren tevoren de nieuwe Nigeriaanse ambassadeur in ons land in dezelfde perskamer had meegedeeld dat alle vluchten naar Biafra. die niet via Nigeria gaan, illegaal zijn, verklaarde hij dat zovec hij wist het Rode Kruis toestemming van alle auto riteiten had. Om aan te tonen hoe ernstig de situatie op dit moment is. vertelde hjj dat dat per dag in Biafra tweehonderd ton eiwitvoeding nodig is. maar dat men slechts veertig ton kan aanvoeren. Volgens schattingen van vorige week ster ven er dagelijks tweehonderd mensen de hongerdood in Biafra. (Ook de Wereldraad van Kerken helpt de nood lenigen zie pagina Kernmerk) Vrouwen praten het liefst getweeën, terwijl mannen het liefst gedrieën praten. CHESTERTON Uppsala: eredienst in crisis beland „Dank je Rila... in mijn jeugd waren we nog niet zo aardig... toen gaven we wel eens klapsi garen." Beerninh teil nieuwe gemeente Uitluiden pagina 5 HET WEER DE BILT Een langgerekt lagedrukgebied strekt zich uit van de Noordzee via Denemar ken tot boven de Oostzee. Neder land bevindt zich aan de zuid flank van deze depressie, die bo ven grote delen van West-Euro pa koel en onbestendig weer ver oorzaakt. De temperaturen ko men vrijwel nergens boven 20 graden. Uit de onstabiele lucht vallen op vele plaatsen buien, met gisteren ook hier en daar onweer. In deze toestand komt het ko mende etmaal maar weinig ver andering. De depressie ver plaatst zich langzaam in ooste lijke richting. Hierdoor zal de wind morgen ruimen naar rich tingen tussen west en noord. De aangevoerde lucht blijft echter onstabiel, zodat naast versprei de opklaringen tijdelijk regen en enkele buien wordt verwacht. Het blijft daarbij koel weer. DE BILT Veel bewolking met tijdelijk regen of enkele buien, maar voornamelijk aan de kust later enkele opklaringen. Overwegend matige wind draaiend naar richtingen tussen west en noord. Aanhoudend koel weer. Strandweer De aangevoerde lucht blijft nog steeds onstabiel. Hierdoor ook morgen nog een buienkans, afgewisseld door opklaringen. Matige wind tussen zuid en zuid west. Temperatuur ongeveer 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Over het al gemeen matig strandweer, dit als gevolg van iets te koele zee wind en een licht onstabiel weertype. 17 juli zon op 04.40, onder 20.51. Maan op 23.41. onder 13.35. Euromarkt en politiek W7ANNEER in ons land de economie uit haar evenwicht dreigt te ra ken, doordat de uitgaven de inkom sten overtreffen, de produktiviteit minder sterk stijgt dan de kosten en onze betalingsbalans een groot na delig saldo gaat vertonen, wüzen de economen naar het Engelse voorbeeld. Engeland heeft jarenlang op te grote voet geleefd meer uitgegeven dan verdiend met als gevolg, dat dit land al lange tijd in grote economi sche moeilijkheden verkeert en niet tegenstaande een devaluatie van het pond nog steeds de problemen niet te boven is. De wankele economische toestand in Engeland hebben de Fransen dan ook al enkele malen gretig aangegrepen om te betogen, dat de door de Engel sen fel begeerde aansluiting bij de Euromarkt nog een onmogelijke zaak is. Wie echter mocht menen, dat thans na de grote moeilijkheden in Frankrijk en de daar eveneens ont stane economische problemen de Fransen zich moeilijk langer op deze gronden een afwijzing van Engeland als EEG-partner zouden kunnen per mitteren, omdat Frankrijk in dit op zicht een flink portie boter op het hoofd heeft, vergist zich. De Fransen blijven met dezelfde ar rogantie als in het verleden en om dezelfde redenen het Engelse lidmaat schap afwijzen. Meer dan ooit is het duidelijk, dat de Franse afwijzing niets te maken heeft met de Engelse economie, maar alles met de politie ke opvattingen, die in Frankrijk toon aangevend zijn. Doorgaan J^E RAAD van Nederlandse werk geversverbonden blijk zich ove rigens van deze Franse houding wei nig aan te trekken. De raad heeft nog de afgelopen weken in Noordwijk druk geconfereerd met de centrale Britse ondernemersorganisatie over het Britse verzoek tot de EEG toe te treden. Het initiatief voor dit ge sprek ging uit van de Nederlandse raad. De Nederlandse werkgevers staan blijkbaar op het standpunt, dat Frankrijk Engeland niet altijd bui ten de EEG kan houden; er komt een dag, waarop ook voor de Fransen niet meer aan het Britse lidmaat schap te ontkomen valt. Een van de resoluties van het ge sprek hield in, dat de Nederlandse werkgevers actief steun gaan verle nen aan initiatieven, die bedoelen de samenwerking tussen de zes EEG- landen en andere landen speciaal op technologisch gebied te ontwik kelen. Er is al een gezamenlijk comi té Ingesteld om aan de resoluties uit voering te geven. Het lijkt ons een uitermate verstan dige houding. Men moet ophouden met praten, waar praten geen zin meer heeft. Men moet gewoon dóen. Deze tijd dwingt tot een economische en politieke samenwerking in Europa. Wie denkt dit tegen te houden maakt een enorme vergissing, die moeilijk serieus te nemen valt. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd uil Luchthaven Rotterdam on zijn alléén voor KWARTET- abonneea. Er kunnen 3 passagiers tegelijk rr Als regel is het mogelijk In de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking, vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste Inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee daoen voor u aan.de beurt bent krilot u de instapkaart thuis. Betaling aan do krant: per giro of aan het bureau. Wie alleen of met z'n tweeén wil vliegen zonder andere passagiers, moot natuurlijk wél voor drie personen betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op een combinatie to wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden Twee- of driemaal 25 minuien aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele of driedub bele t staalt. ',T; .CJ Buslijn tt vertrekt op de halve «ren van het Centraal Station naar b*k silerveld; zaterdag 5 minuten later. Daar van da rit naar het vliegveld ongeveer een half aar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1