Zweedse zegels over Uppsala Nieuws uit Scandinavië PUZZEL VAN DE WEEK Damrubriek ZATERDAG 13 JUll 1948 de laatste weken zijn uit de ndinavische landen nogal wat iwtjes te melden, zodat ik de riek van deze week aan drie jsies van Zweden, een van lemarkcn en een van Finland willen wijden, vierde Zweden vorige üvd o.a. het derde eeuwfeest van het bestaan van de befaamde universiteit van Lund, ten noordoosten van Malmö. Een carnet van tien zegels (zes van 10 en vier van 35 ere) is ter herden king van dit feest uitgekomen. De beslissing om in Lund een universiteit te stichten werd in december 1666 genomen, tijdens de minderjarigheid van Karei XI door een regentschapraad. Het bijeenbrengen van de nodige geldmiddelen en het uitkiezen van bekwame professoren voor de verschillende faculteiten verg de blijkbaar zoveel tijd, dat de inauguratie-plechtigheid eerst in januari 1668 op 's konings naam dag voortgang kon vinden. Als eerbewijs aan Kareis va der, Karei X Gustaaf, kreeg deze alma mater de naam van Acade- mia Carolina. De eigenlijke re den, waarom de universiteit gesticht moest worden, lag in de verovering van drie Deense pro vincies; men had namelijk voor het bestuur van de nieuwe gebie den geestelijke en burgerlijke leiders nodig en die moesten worden opgeleid. Heden ten dage lopen er 16.000 ingeschreven studenten college bij meer dan 1000 profs en ande re leraren. Aan de zeven facul teiten van Lund kan men in 126 verschillende vakken examina afleggen. Op de postzegels is het oude zegel van de universiteit af gebeeld. Een ander carnet van Zweden brengt ons een bouquet van vijf «spondentie voor deze rubriek Ichten aan de heer A. J. Ivens, ikenslag 69, Den Haag. en nu de spelers van dit land de Ie drie plaatsen ln het eindklas- ent hebben bezet. Eerst daarna nen Sljbrands en Wiersma. ets is echter minder waar. Zeker, reiko verdiende de titel ten volle, ras het alleen maar omdat hij geen Ie partij verloor en meer dan nd anders de kunst verstaat de ers die direct onder de wereld- komen te verslaan. Bij deze spe- lieten Sijbrands. doch vooral rsma meerdere punten zitten, shnisch zijn onze spelers de nknie van de wereldkampioen, üsch hebben zij enige wijze lessen -.eren gekregen. Daarbij komt (zelf)discipline van de Rus- icer groot is en dat gaf de door rillend was het debuut van Bus- 'th, de Amerikaan die voor t op de klok speelde en no- L Na een onwennig begin weer- l hij de allersterksten en dat hoop voor de toekomst. Voor f duurde het toernooi te kort! middenmoot werd voorts ver door Oscar Verpoest en Georges roy die beiden heel sterk speel- Pershad. onze Surinaamse af- ligde deed het minder dan zijn .ïgcrs, van wie Sen A Haw o.i. de beste was. deze rubriek geen standen uit het iroken toernooi, doch enige com- tles van Kirejev, de 18-jarige Rus Harm Wiersma, onze 15-jarige k. die terecht tot internatio- meester is benoemd. stukjes voor beginnende dam maar zo fraai dat wij ver- gd zijn U hiervan te kunnen la- meegenieten. Wit: 25 t/m 28, 30 t/m 33, 37, 39, 41, 43. 44. 48. Compositie Harm Wiersma. Zwart wint door: 24—29 33x24 18—22 27x29 14—20 25x23 13—19 24x 2 17—31 28x17 11x24 80x19 3— 8 2x13 9x47 Alexander Kirejev toonde ons hoe met weinig materiaal veel kan worden bereikt: 40-35 35x24 32—28 48—43 49x40 26—21 I 29x38 Of 22x44 33x49 49x19 Zwart: 2. 3. 7, 12, 13. 14. 18. 19. 21. Wit": 28. 33. 34, 35. 37. 38. 41. 42. 43. 49. 50. Nog een geniale compositie van Harm: 21—27 I 1923 37—32 of 7 28x17 32x21 35x22 17x 8 50—45 38—32 45x34 49—43 43—38 34—29 -19 7—12 I 26x46 2x13 46x40 13—18 18—22 22—28 2227 is remise) 2833 38 is remise) 9, 11. 13. 14. en zwart wint. Dit zijn zo enige variantjes die Harm ziet in de partij. Haast onvoor stelbaar zo'n fotografisch geheugen, dat in staat is een dertigtal (sic) zet ten vooruit, te berekenen. Zag U het ook van het blad? bloemen uit de Noordse landen: een welriekende nachtorchis, een bos-anemoon, een wilde roos, een wilde kers en lelietjes van dalen. Elk van de bloemen is tweemaal afgebeeld, zodat het carnet in to taal tien zegels van 45 ore bevat. Wereldraad Een derde emissie is meer voor de verzamelaars van het thema „religie". Het zijn zegels van 70 en 90 ore, die 4 juli zijn uitgege ven ter gelegenheid van de vier de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken, die op het ogenblik te Uppsala wordt gehouden. De huidige vergadering wordt de belangrijkste geacht, sinds de Wereldraad twintig jaar geleden werd gesticht. Als thema voor de bijeenkomst zijn de woorden uit de Openbaring van Johannes ge nomen „Zie, Ik maak alle dingen nieuw". Het was Nathan Söderblom, de grote pionier der oecumene, die al lang geleden aan een wereld raad heeft gedacht. De Oecumenische Raad, die in 1925 in Stockholm samenkwam, was één van de voorlopers van de Wereldraad van 1968. Het is daarom, dat deze algemene ver gadering weer in Zweden samen komt. Op beide zegels is het symbool van de raad afgebeeld: een schip met de mast in kruisvorm en het devies „oikou- mene". Kasteel Denemarken gaf vorige maand een postzegel uit ter herdenking van het zevende eeuwfeest van het Koldinghus, een kasteel, dat in 1268 door koning Erik Glip ping te Kolding herbouwd is. Ko ning Christiaan IV bouwde er in 1598 de 43 m hoge toren bij. Na vele eeuwen van wederwaardig heden werd het kasteel eind vo rige eeuw in zijn originele staat hersteld. Als laatste vermeld ik Finland, dat op 2 juli een zegel uitgaf, gewijd aan de nationale houtin dustrie. De afbeelding op de ze gel suggereert cellulose en een rol papier. J. J. M. KIGGEN. KRUISWOORDPUZZEL Hor. 1. plantesoort, 7. geestelijke, 13. tegen, 14. soort van kers, 16. Ierland, 17. soheik. element (afk.), 18. royal licence (afk.), 20. deel van het gelaat, 21. provincie van Nederl. (afk.), 22. dat is (afk.), 23. specerij, 26. schikgodinnen, 28. honende schampere opmerking, 30. badplaats in Tirol, 31. meisjesnaam, 33. ontsteking van het darmslijmvlies, 35. voornaamw., 36. knaagdier, 38. vreemde munt (afk.), 39. boom, 40. honigbij, 41. lichaamsdeel, 42. plaats in Z.-H., 43. vogel, 44. groente, 45. ledger (afk.), 46. godsdienst (afk.), 48. lichaamsdeel, 50. tot de (afk.), 51. natuurverschijnsel, 55. ont kenning (Eng.), 56. verfstof, 57. zuivelprodukt, 59. plaats in N. Brabant, 62. monddoek, 64. lidwoord (Fr.) 65. scheik. element (afk.), 66. slaapt men op, 68. muzieknoot, 69. scheik. element (afk.), 70. denkbeeld, 72. jongensnaam, 74. plaats in Zeeland, 76. met humor- gevoel begaafd, 77. soort van hert. Vert. 1. Engels Indische matroos op Europees schip, 2. meisjes naam, 3. mount (afk.), 4. zeemeermin, 5. voorzetsel 6. kledingstuk, 7. puntig voorwerp, 8. telwoord, 9. oplopende vlakte, 10. onzes in ziens, 11. ridderteken, 12. jongensnaam. 15. reeds, 19. plaats in Groningen, 21. naaktkieuwige slak, 24. staatsbedrijf (afk.), 25. diepe slaap, 26. huiduitslag, 27. onbekende, 29. muzieknoot, 30. muziek noot, 32. wijzer van een kompas, 34. treffen, 35. plaats in Utrecht, 37. baan voor balspel, 40. spoedig, 44. zeker, 45. deel v. d. rug, 47. klein kind, 49. vijzel, 51. plaats in Frankrijk, 52. water in Friesl., 53. bakboord (afk.), 54. klaar tot iets, 56. voornaamw. 58. radio Vaticana (afk.), 60. plaats in Zeeland, 61. deel van een auto, 63. einde, 66. jong varken, 67. schraal, 71. behoudens vergissingen (afk., lat.), 72. muzieknoot. 73. scheik. element (afk.), 75. voedsel. OPLOSSING Hor. 1. wekker. 6. kerker, 12. kaal, 14. naar, 16. o.e., 18. na, 19. sol, 21. A.M., 22. la, 23. ervaren, 26. Emmerik, 29. teer, 30. leven, 32. Rome, 33. en 34. in, 36. leg, 37. li, 38. al, 39. teen, 41. Rika, 43. do, 44. dertien. 45. af, 47. tres, 49. eden, 52. A.M., 54. er, 55. les, 57. Em, 58. Da, 59. Sara, 61. poker, 63. peen, 65. stelling, 67. intimus, 69. Ee. 70. ga, 71. een, 73. o.r., 74 re, 75. kast, 77. Loir. 79. marter, 80. kameel. Vert. 2. e.k., 3. kanarie, 4. kaar, 5. el, 7. en, 8. raam, 9. Ka- merik, 10. er, 11. toeter, 13. ho, 15. takels, 17. eren, 19. snel, 20. leeg. 22. Lima, 24. V.E., 25. el, 27. Mn, 28. r.o., 31. vertrek, 35. ne der, 37. linde, 39. tot, 40. nes, 41. ree, 42. aan, 46. passer, 48. realgar, 50. empirie, 51. kansel, 53. maté, 55. loge, 56. sein, 58. deur, 60. re, 61. pi, 62. RN. 64. Em, 66. last. 68. toom, 72. er, 75. ka. 76. te, 77. la, 78. re. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: .Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,- PQR.'.P'ËjÉÜGP' VOOR DE JEUGD'''— VÖOR DE'J EUGDVOOR BË JÉÜSt) VÓÓR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR' iSSSSSSi Dit versje stuurde Patty van Seventer in. Het fluitketeltje >AG NICHTEN EN NEVEN, lenieten we allemaal heerlijk de vakantie? Wat kunnen we van de zon genieten. Na een n- of onweersbui komt ze weer tevoorschijn. Wat zul- jullie al bruin geworden zijn. /eel van jullie schreven, dat ze rlijk aan het strand of in de en bivakkeren. Geweldig! genieten jullie allemaal fijn! >ben we al strand- en boswan- ingen gemaakt? Je kunt nu eel moois zien. Zeeanamonen, ïllen. schelpen en ga zomaar Anderen genieten van de hoorntjes, herten, en wilde jnen. Pat zullen jullie nu allemaal ^Jge brieven kunnen schrijven, ■frómt gewoon papier tekort. leze week kreeg ik weer een e stapel brieven op mijn bu- Prachtig! Tante Jos was er blij mee! Ook kreeg ik nog portcijfers toegestuurd. Alle- al hartelijk bedankt, ebben we verleden week de foto's in de krant gezien onze kleine Prins? Wat dt hij al groot! u nog wat, nichten en neven, te Jos krijgt nog steeds brie zonder naam of adres. Dat toch niet? Ik kan echt niet jullie handschrift zien, wie Kees den Boer tekende deze mooie bus voor ons. je bent of waar je woont. We moeten duidelijk onderaan de brief en aan de achterkant van de envelop onze naam en adres schrijven. Dat wil zeggen, je naam, de straat en de plaats waar je woont. Zullen we het niet vergeten? Stel je voor! We zijn toch geen kleine anonieme briefschrijvertjes? Dat staat he lemaal niet netjes hoor! Nichten en neven, tante Jos wenst jullie allemaal prettige dagen en tot de volgende keer. Daaag, Jarigen Lang zuilen ze leven!! Berrie Alblas, Peter Binnen dijk. Wilma Bosland, Piet Feij- nenbuik, Ruud Hielkema, Gerard Kerkhof. Mar ja Teij geler en An- nelies Poot van harte gefelici teerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. We hebben hier een echte vakan tiepuzzel, meisjes en jongens. De Koffers worden vooruitgestuurd met de trein. De labels hangen er aan, maar de touwtjes zijn veel te lang. Wal is er nu gebeurd? Alles is in de war geraakt. Nu moeten jul lie maar eens gaan uitpluizen, welke label bij welke koffer hoort! De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 16 juli. Een zelfgemaakte rammelaar Als er een baby is geboren bij leuk om zelf eens iets te maken, kennissen, familie of buren is het Het is niet duur en het is weer eens wat anders dan breien of haken. Je hebt nodig zeven of veertien kleine belletjes, zeven kleine snikjes verschillende kleu ren vilt. en vier eindies koord. Op tekening A zie je. dat de stukjes vilt van een halve cirkel een doorsnee hebben van 7 cm. Tekening B geeft aan, dat van uit het middelpunt iets naar bo ven moet worden gegaan. Je kunt het patroontje beter eerst van papier knippen en dan op de stukjes vilt neerleggen. Het langste stukje koord is 40 cm. De andere drie zijn korter. Aan weerskanten van het koordje leg je een knoop en daarop worden één of twee belletjes genaaid. Het koord naai je boven de knoop op het middelpunt van de af geschuinde cirkelhelft vast. De belletjes moeten wel vrij bungelen. Ze moeten niet hele maal bovenaan de cirkel vastzit ten, maar losjes hangen, zodat ze leuk kunnen rinkelen. Daarna naaien we de rechte kanten met kleine steekjes op elkaar. Aan de drie langste koorden naaien we aan elke uiteinde een klokje. In het kortste koordje maak je een knoop aan één kant en dan naaien we het belletje en klokje vast. Het andere eind komt boven aan. Als je ze allemaal goed hebt gerangschikt en in volgorde van kleur hebt opgehangen, maak je van alle koordjes één knoop met een lus. De rammelaar kan dan aan de wieg worden opgehangen. Natuurlijk wel zo hoog. dat de kleine vingertjes van het kindje hem niet kunnen pakken. Een leuk werkje in de va kantie! Meneer is niet thuis en me vrouw is niet thuis, Het keteltje staat op het kolen- fornuis. De hele familie is uit. En het fluit en het fluit, tuuuu- uut, De deftige braadpan met lapjes en jus zegt: „Goeie genade wat krijgen we nu, Je kunt niet meer sudderen hier. Ik sudder niet meer met plezier." De pan met andijvie zegt: „o foei, o foei, Hou eindelijk op met dat nare geloei. Weest eindelijk stil asjeblieft, Je lijkt wel een lokomotief. Het keteltje jammert: „Ik houd niet meer op, Dat komt door mijn dop, dat komt door mijn dop. Meneer en mevrouw zijn nog al tijd niet thuis. Het keteltje staat op het kolenfor- nuis. De hele familie is uit. En het fluit en het fluit, We houden het echt niet meer uit. En jullie?.... Prijswinnaars puzzel Annie Hagen, Reeuwijk, Arie van Houwelingen H'veld-Gies- sendam en Reina Koppert Den Haag krijgen hun prijs thuisgestuurd. Puzzeloplossing 1 hoort bij 11, 2 bij 8, 3 bij 12, 4 bij 7, 5 bij 9, 6 bij 10. 140 Zijn blik vloog even, vaag geïnteresseerd, langs haar op gemaakt gezichtje, ging dan weer naar de mensen beneden in de zaal: de lichten begonnen te doven. U bent veel meer een artiest, een denker... een schrijver bijvoorbeeld. Och kom! Zijn tem bleef luchtig, hoewel zij een naar had geraakt, die pijnlijk meetrllde. Nee werkelijk. Als ik uw portret zou zien, uw ogen, uw mond, dan zou ik onmiddellijk zeggen: dat is een schrijver. Waarom geen dichter, juffrouw Ries, een dichter ijkt mij dan nog fraaier. U spot ermee. Maar goed. ik zal niet boos zijn. Een dichter... hm, misschien, ik denk, dat u voor dichter niet... niet genoeg smacht. Hij lachte even, niet geheel van harte, voelde nerveus aan het witte strikje onder zijn kin. Nee, smachten... U stelt u een dichter wel heel grappig voor. Dus een schrijver smacht niet? Dat ligt eraan. U bént schrijver... al hebt u misschien nooit een pen op papier gehad. Hij zweeg. Op het toneel begon de handeling. Gelukkig! dat domme gansje had hem raker getroffen dan zij wel vermoeder) kon. Hij hoopte nu maar, dat zij als het weer licht werd, dit gesprek zou zijn vergeten, dat zij er maar niet weer over beginnen zou. Hoe kon er in zo'n leeg hoofd je zo Iets raaks opkomen? Hij keek naar haar opzij, zag door het donker het glanzen v,an haar ogen; zij keek naar hem, niet naar het stuk. Kunnen wij elkaar niet bij de naam noemen, jetty en Freek? Dat klinkt zoveel gezelliger, vind ik, vooral omdat vader heeft het er dikwijls over. dat je zijn compagnon wordt Vanmiddag vroeg hij mij wat ik er van dacht Nu, ik vond het vanzelfsprekend een beste regeling. Voor de derde maal in zijn leven ervoer Freek dat een vrouw hem gaarne mocht, meer dan voor haar gemoedsrust goed was. Hij verwonderde zich, was zich in het minst niet bewust van zijn knap uiterlijk, zijn interessant gezicht onder het golvende blonde haar, de diepe, peinzende ogen, die zich niet lang bij iets innerlijk bepaalden, en de stugge, licht afwijzend geplooide mond. Zijn uiterlijk toonde een sterkte, die hij in wezen zich rog niet bewust was. Hij keek naar het meisje naast hem in de donkere loge. Op het toneel ging de handeling voort Alleraardigst van u. Het was een gemeenplaats, maar Freek wist niet wat hij anders zeggen moest Hij compagnon van Ries...? Was het soms de bedoeling dat hij dit kocht ten koste van zijn persoonlijke vrijheid, moest hij mejuffrouw Ries trouwen om de opvolger te worden van haar papa? Het flitste door hem heen, klaar en scherp tegelijk dat hij de teleurstelling op het gezicht van het meisje zag. Zij wendde de blik van hem af, keek strak naar he» toneelspel. De diamanten hanger op aar borst fonkelde bij haar snelle ademhaling. Door Freeks hoofd vlogen de gedachten. Wat deed hij nu? Hij wilde immers vooruitkomen, gezeggen wilde hij. Dan was hier een kans die hij in ieder geval niet klakkeloos mocht laten voorbijgaan. Niet dat hij Jetty Ries direct het hof behoefde te maken, maar... hij moest voorzichtig zijn, de zaak aankijken en vooral zich geen vijanden maken in de familie Ries als er sprake van was dat de oude heer hem werkelijk naast zich wilde hebben. Nu wilde hij leven: een man zijn, met hersens. Met alle bedenkingen had hij afgedaan. Hij had zich voorgenomen te slagen; het was zijn laatste ideaal, wanneer het althans die naam nog mocht dragen. Jetty... (Wordt vervolgd) Hebben jullie ook al zoiets moois gemaakt aan het strand? Lappie Loep en het verdwenen standbeeld Toen besteeg de burgemeester het speciaal voor hem vervaardigd podium. Het werd doodstil op het plein en alle mensen keken naar de burgemeester. Bijna kon je een speld horen vallen. De burgemeester keek eens rond, kuchte en begon: „Geachte ingezetenen, boeren en buiten lui. Vandaag..." Het werd een héle lange redevoering en iedereen luisterde aandaohtig naar de wijze en ontroeren de woorden van zijn burgemeester. Toen de man Waar was, trok hij aan een dun touwtje en het witte laken viel van het standbeeld af. De bevolking was er stil van. Ze keken allen met stomverbaasde gezichten naar het voetstuk met het vreemde standbeeld erop. „Wat is dat nu!", riep Iemand uit het publiek opeens. De burgemeester was zichtbaar verbleekt... De scheepsjongens van Bontekoe I. Hgf $P»JT /mé Ifeesterz'n SCHOLO, WWR iKWlLfOCM 6\A- £6LUK viu ÉS RU5-04 r*JÉÉ...WeÉ...HÉR6*"fKOM KOM, ZO ÉRG 9^HÊfdier S SCHQOe WWRKH-fÉd Y^R...66NÓUlpÉrt. w WOM Ko$reLUKj Étf fOou exen 1 -Jl

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17