ZES MAN VERMIST NA EXPLOSIE IN TANKER Commentaren JAMIN Overal brokken na harde storm Belastingverlaging van de baan? Erkenning van DDR Het Kwartet Onbestendig Tandarts identificeert meisje Kortsluiting v ruchtenschi jfjes Twee Nederlanders in Italië gearresteerd Vader en zoon door storm verdronken EXPLOSIE IN O.-DUITSLAND Meer auto 9s verkocht Korter werken bij Spoorwegen Geen springvloed, wel veel kijkers aan het strand van deze glanzende onder- zettertjes (mot fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu'n nieuwe abonnee opgeeft! ■1 .J sap Nieiiwe Leidse Courant VRIJDAG 15 JUtl 1968 - 49STE JAARGANG vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Sch •ijk ornsiitj yvlritffvn Hat in schip cun tientallen meters Overeenkomst met ramp bij ttona Star Een hevige explosie in de Panamese tanker Agua Clara bij N.V. Tankerclea- ning schrikte vanmorgen vroeg Schie dam en wijde omtrek op. Er werd enorme schade in de omgeving ver oorzaakt, in het schip sloeg een gat van tientallen meters. Waarschijnlijk zijn zes man om het leven gekomen. Overheids uitgaven SPREUK Kinderen hebben meer be hoefte aan voorbeelden dan aan kritiek. JOUBERT •K- Kerk kan massamedia zin voller gebruiken pagina 2 5 Mar got Fon teyn van hoogste orde Opa en zuster Klivia eisen geld van Unilever pagina 19 HIT WIER DE BILT Een stormdepres- sie, die zich gisteren in noord oostelijke richting langs onze kust naar Denemarken ver plaatste, trekt nu over de Oost zee naar het oosten weg. De depressie heeft koele oceaan- lucht naar het Europese vaste land doen stromen. Het binnen dringen van deze lucht, waar van de voorste begrenzing gisteravond Noord-Italië en de Balkan had bereikt, ging ge paard met regen en onweer. Achter de depressie veroor zaakte een zwakke rug van hoge luchtdruk, die over Frankrijk naar het oosten trekt, ook in onze omgeving voor opklaringen. Het komende etmaal zullen nieuwe oceaanstoringen het weer in onze omgeving beïnvloeden. DE BILT Half (ot. zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen. Strandweer Het tussen-hogedrukgebied dat vandaag een zonnetje brengt, wordt in de loop van zaterdag gevolgd door een oceaanfront met geleidelijk toenemende be wolking. Mogelijk tot de late middag nog droog weer. Naar zuid draaiende wind tot matig toenemend. Temperatuur 19 a 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een depressie trekt naar de Noordzee, waar door het weekeinde nog koel en onbestendig blijft. Behalve veel huizen werden door de explosie in de tanker ook om liggende gebouwen ernstig be schadigd. Van een tegenover de tanker liggende zuur stof fabriek bleef vrijwel geen ruit heel. De muren staan op instorten (boven). De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen, want van brand was nauwelijks sprake. Ambulances brachten de gewon den naar Schiedamse, Vlaardingse en Rotterdamse ziekenhuizen. Enkelen zijn er ernstig aan toe. SWALMEN Het staat nu vast, dat het in de bossen bij het Lim burgse Boukoul gevonden dode meisje de 16-jarige Nederlandse Elisa (Lili) Snel uit het Belgische grensdorp Ternaaien is: haar tand arts, die gisteren het gebit onder zocht, bevestigde dit. Hoewel dr. Zeldenrust nog geen definitieve doodsoorzaak heeft kun nen vaststellen, staat het voor de po litie vast, dat het meisje van het le ven is beroofd. Gisteren is in de bos sen van Boukoul opnieuw gezocht naar eventuele aanknopingspunten. Ook worden enkele tips nagetrokken. Een ervan is afkomstig van een vrouw, die zegt het meisje op 28 ok tober in Maastricht in een witte auto- te hebben zien instappen. (Van onze verslaggevers) SCHIEDAM Zeven zwaar i gewonden van wie vier in levensgevaar verkeren, zes ver misten van wie men niet weet of zij dood zjjn of mogelijk in pa niek naar huis zijn gerend en zes licht gewonden. Dat is de zware tol die vanmorgen werd geëist toen de Panamese tanker j Agua Clara van 38.000 ton dead weight om 5.12 uur explodeerde. Het ongeluk gebeurde bij het tankschoonmaakbedrijf Tanker- cleaning NV aan de Prinses Wil- helminahaven in Schiedam. Tan- kercleaning is een gecombineerd bedrijf van Unitas NV en Phs. van Ommeren NV. Het bedrijf bestaat vijftien jaar. De tanker heeft een gat van veer tig bij vijftig meter aan bakboord en maakt een slagzij van ongeveer twintig graden over bakboord. Op het ogenblik van de ontplof fing waren behalve de 33 Italiaanse bemanningsleden veertien mensen van Tankercleaning aan boord. De gewonden en vermisten zijn onder dit personeel gevallen. Zij werkten bij de onderaannemer Overbeeke te Rotterdam. Van de zes vermisten komen er vier uit Den Haag. De explosie die tot in verre om geving was te horen veroorzaakte onmiddellijk paniek. Talrijke be manningsleden die in hun slaap ruw werden wakker gemaakt, renden over dek, sprongen in het vuile water van de Wilhelminahaven of gleden langs de meertouwen omlaag. Vermoedelijk waren zeven mannen van Overbeeke in de bewuste tank bezig. Collega's probeerden gewonde collega's te helpen. Anderen liepen onherkenbaar vervuild en gewond naar buiten, de straat op al roepend: „Ik ga dood, ik ga dood Voor vervolg zie pag. 7 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM^Hoewel omtrent de oorzaak van de ramp op de Agua Clara nog geen gegevens bekend zijn die aanleiding geven tot een officiële conclusie, vernamen wij van een der bij de explosie betrokken deskundi gen dat men ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van kortslui ting. Kort voor de explosie vertoonde de elektrische installatie van het schip storingen: de lichten in de verblijven gingen enkele malen uit en weer aan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet zou hebben besloten de voorge nomen belastingverlaging per 1 januari 1969, die verder gaat dan het optrekken van de belasting vrije voet, niet door te laten gaan. Minister Witteveen was een groot voorstander van deze ver laging, die de belastingverho ging als gevolg van salarisverho gingen die toch al opgaan aan prijsverhogingen zou moeten corrigeren. Wel heeft men besloten de optrek king van de belastingvrije voel door te laten lopen naar de middengroe pen. Dat zou overeenkomen met de wens van de anti-revolutionair Kieft bij de BTW-behandeling, die de grens wilde leggen bij de 20.000 of 25.000. Nog niet bekend is hoe groot de optrekking zal zijn. Het uitstel van de algehele be lastingverlaging was al bepleit door de heer Biesheuvel op de Deputaten- vergadering van de ARP in Rotter dam. Minister Witteveen meende, dat hieraan niet te ontkomen zou zijn door de verschuiving van de be lastingdruk van de directe naar de indirecte sfeer. De belastingplannen van minister Witteveen zijn deze week in de ma rathonvergadering van het kabinet gunstig ontvangen. Verdere verzwa ring van de indirecte belastingdruk zou beperkt zijn: mogelijk tabak en gedistilleerd. Het geraamde tekort op de begroting 1969 van ruim 2,4 mil jard kan beperkt blijven tot de ƒ1,7 miljard, die bij de vorige Miljoenen nota reeds was verwacht. Conjunctuur Deze 1.7 miljard komt al een heel stuk dichter in de buurt van de j 1250 miljoen begrotingsruimte voor 1968 en volgende jaren. In de Miljoe nennota 1968 was er namelijk een tekort van 2,7 miljard door i verschillende oorzaken, onder meer ƒ700 miljoen door conjuncturele j moeilijkheden. Voor vervolg zie pag. 17! ROTTERDAM Een onver wacht harde storm met wind kracht 8 en uitschieters naar 9 heeft gistermiddag in het hele land grote vernielingen aange richt en veel kamperende vakan tiegangers in paniek gebracht. In Barneveld werd de grote tent, waarin een beurs van huishoudelijke artikelen was ondergebracht, omver geblazen. Veel apparaten en machi nes werden beschadigd, van de tent bleef vrijwel niets heel, maar van de (weinige) bezoekers werd niemand gewond. De totale schade bedraagt een halve ton. In Hilversum ging de grote tent van Jeugdland tegen de grond. Ook de houten toiletten, alsmede enige kleine tenten, werden door de wind gegrepen. De schade hier wordt op tien mjlle geschat. Nief" te schatten is de schade, die de storm aanrichtte aan strandtentjes aan de Zeeuwse en Zeeuws-VIaamse kust. Op de stranden van Koude- kerke en vooral van Zoutelanüle wer den honderden huisjes weggespoeld of kapotgeslagen. Er wordt zelfs geschat, dat 60 tot 70 procent van de huisjes beschadigd is. Vele kampeerders hebben in aller ijl de campings achter de duinen verlaten. De camping bij Dishoek op Walcheren moest vrijwel geheel wor- morgen voordeel 150 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk VERONA Twee Amsterdam mers, de 30-jarige A.Z. en zijn 34-ja- rige vriend G.F., zijn gisteren aan het Gardameer door de Italiaanse politie gearresteerd. De twee mannen had den met burgers en politie gevochten. F. is intussen weer vrijgelaten. De twee Nederlanders waren vol gens de politie midden in de nacht een particuliere tuin binnengedron gen en hadden bloempotten bescha digd. De eigenaar vroeg schadever goeding, maar kreeg een pak slaag. Ook toeschouwers liepen klappen op. Z. verzette zich kort, toen de politie hem arresteerde. CLINGE De 35-jarige uit Clinge afkomstige heer R. van Waterschoot is gistermiddag samen met zijn 10-ja- rig zoontje bij het vissen in de schor ren bij de Emmahaven onder de ge meente Clinge verdronken. Door het plotseling opkomende water en de sterke wind waren de killen plotse ling volgelopen. KAPELLE Door de sterke wind is gisteren de 53-jarige mevrouw J. Cabboord-Hoekman in de Goessestraat in Kapelle met haar fiets in 'een sloot gereden en verdron ken. den ontruimd omdat de meeste ten ten door de storm wegwaaiden. Op het strand van Rockanje zijn drie Rotterdamse jongens van 13, 15 en 17 jaar ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Zij be vonden zich op enkele oude bunkers, toen zij werden verrast door de door de storm opgejaagde vloed, die hen de terugweg naar het strand afsneed. De golven kwamen zo snel op, dat zij over de bunkers heensloegen. Voor vervolg zie pagina 7 WEST-BERLIJN Bij een ex plosie in een elektro-chemische fa briek in Bitterfeld in Oost-Duitsland zijn gisteren 12 mensen om het leven gekomen en meer dan 100 gewond, van wie 50 ernstig. De oorzaak is niet bekendgemaakt. AMSTERDAM In het eerste halfjaar zijn er weer meer personen- en combinatie-auto's verkocht. Vol gens de kentekenregistratie van de RAI werden er in de eerste zes maanden 194.261 verkocht, tegen 151.952 in dezelfde periode van 1967. Deze groei van de personenauto verkoop volgt op een periode van drie jaar waarin de verkoop na correctie van het zogenaamde Vonde ling-effect vrijwel constant is ge bleven. De door de explosie zwaar ge- gehavende Panamese tanker Agua Clara waarin vermoedelijk enkele klassificeerders om het leven zijn gekomen. UTRECHT Het NS-personeel, dat nu nog een 45-urige werkweek heeft, gaat na 1 september een uur en een kwartier minder werken. Deze werktijdverkorting geldt voor het grootste deel van het personeel. Al leen in de hoofdkantoren blijft de werktijd onveranderd. De direktie van de NS heeft de chefs van dienst verzocht na te gaan, welke medewerkers van het hoger personeel van 59 jaar of ouder op wachtgeld willen worden gesteld. De Spoorwegen willen op deze ma nier een eind maken aan een klein overschot bij het hoger personeel. De wachtgeldregeling is geheel vrijwillig. DEN HAAG Een paar honderd mensen stonden vannacht om drie uur nog op de Scheveningse boule vard naar de zee te turen. Ze waren aangelokt door berichten over een springvloed. Omdat de storm was gaan liggen, viel het allemaal wel mee: van een springvloed was weinig te merken. De zee richtte vannacht geen schade aan op het strand, gistermiddag des te meer... SCHIPHOL De Bulgaarse lucht vaartmaatschappij Balkan zal met ingang van maandag als 36ste maatschappij een geregelde lijndienst op Schiphol gaan onderhouden. Met Ily.ushin-18-vliegtuigen zal Balkan een wekelijkse vlucht uitvoeren van Amsterdam naar Varna aan de Zwar te Zee via Zurich, Wenen en Sofia. T"\E Europese Commissie heefl met haar laatst verschenen verslag over de ontwikkeling van de con junctuur in de Europese Economi sche Gemeenschap het onze regering bepaald niet gemakkelijker gemaakt. De commissie staat op het stand punt. dat in Nederland de program ma's ter bestrijding van de werk loosheid niet mogen leiden tot een extra stijging van het volume van de totale overheidsuitgaven. In Brussel denkt men daarbij aan de maatregelen, die getroffen worden om in verschillende bedrijfstakken en bepaalde streken van het land de structurele werkloosheid op te heffen door verbetering van de economische structuur. Uiteraard gaat dit met grote uitgaven gepaard. Het is ook onze regering niet onbe kend. dat een uitgavenstijging bjj de overheid zonder besparingen cider» een vergroting van het begrotings tekort meebrengt, dat ernstige in- flatore gevolgen kan meebrengen. Wanneer hiervan prijsstijging, verde re loonstijging en verzwakking van onze concurrentiepositie het gevolg zouden zijn, dan zal ondanks alle inspanning van de overheid de werk gelegenheid achteraf toch niet ver beterd blijken. Voorzichtig J7XTRA verzwaring van de lasten voor het bedrijfsleven hebben de neiging de werkgelegenheid ongunstig te beïnvloeden. Waar voor 1969 toch al vele lastenverzwaringen te wach ten staan, past grote voorzichtigheid bü de bepaling van het begrotings beleid voor 1969. De opvattingen van de Europese Commissie zijn op tijd bekend geworden om een rol tc kun nen spelen bij de vaststelling van het beleid. Overigens is het rapport niet alleen lezenswaardig voor de regering, maar evenzeer voor de maatschappelijke groeperingen, die bü de regering nog al eens aankloppen om bepaalde wen sen verwerkelükt te krijgen. In dit rapport wordt op objectieve wüze, los van elk partüpolitick be lang en de „kleur" van een kabinet uiteengezet, dat bü het uitgavenbe leid van de overheid grote voorzich tigheid gepast is. Deze voorzichtigheid past bü wensen tot belastingverlaging, maar ook b\j wensen tot het verstrekken van hon derden miljoenen ter bcstrüding van de werkloosheid. Voorzichtigheid op deze punten betekent niet een te ge ringe sociale instelling van bewinds lieden, maar het behoeden van onze economie voor nog grotere tegen slagen. die sociaal nog harder zouden aankomen. Berlijners vragen: WEST-BERLIJN Een aantal Westberlijners, onder wie oud-burge meester Heinrich Albertz, heeft gisteren op een persconferentie aan gedrongen op erkenning van Oost-Duitsland om tot verbetering van de toestand rond West-Berlijn te komen. Het comité meent, dat alleen door tegemoet te komen aan sommige Oostduitse eisen een kans kan wor den geschapen voor de oplossing van de verbindingen met West-Duitsland. Naast erkenning van het bestaan van Oost-Duitsland als tweede Duitse staat, bepleit het comité erkenning van de Oder-Neisselinie als Duitse oostgrens, de ongeldigverklaring van het verdrag van München en het af zweren door beide Duitse staten van de produktie, het gebruik of de opslag van kernwapens. De verklaring kwam vrijwel ge lijktijdig met het bericht uit Moskou, dat de Sowjetunie het Westduitse voorstel om verklaringen uit te wis selen, waarin het gebruik van geweld wordt afgekeurd, van de hand had gewezen. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam l I I I I I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1