Pater M zelf* \VOORU Troepen VS in '69 uit Vietnam Jan Janssen verloor al terrein in de bergen Simpel bouwen uitgedacht voor Afrikanen yg&T'sis-1 Huib Goudriaan V os#/. Bergsma leidt in Leeuwarden NIJD AM, SCHEPERS EN OTTENBROS NAAR HUIS BELG GEORGE PINTENS VERRASSEND WINNAAR Zuidvietnamese presiden t Veel uitvallers in Apeldoorn HARRY JANSEN BLEEF TWEEDE Okker nu tegen Ken Fletcher HI !9jJ DONDERDAG 11 JULI 1968 9 9 Pater Piet Meijer heeft geen hart van steen. Wel heeft hij een hart, dat warm klopt vóór steen; voor de door hem uitgedachte bijzondere bouwsteen, die Afrikanen in staat moet stellen snel en goedkoop stenen huizen en gebouwen te maken. ff De Afrikaanse bouwmethode ...skelet verbonden door gespleten bamboes Het rattenval-verband ...open ruimtes tussen de stenen, die met klei kunnen worden opge vuld De in Rotterdam geboren 56- jarige missionaris heeft in de 22 jaar, die hjj in het Centraal Afri ka gelegen ontwikkelingsland Malawi doorbracht, heel wat ge bouwd, vooral kerken. „Ik deed het normale parochie werk, maar daarnaast was ik ar chitect, uitvoerder en bouwvak ker." De laatste drie jaar dat hjj in Malawi was (hij kwam in 1967 voor zijn gezondheid met verlof naar Nederland) dacht hij na over een betere bouwmethode. Dit denken resulteerde in een „bouw-zelf-je-huis met een doe- het-zelf-steen". Na twee jaar ex perimenteren had de pater een „noppensteen" ontwikkeld: voor de leek beter te omschrijven als legostenen, waar kinderen mee spelen. Waarom De Afrikanen in Malawi, en overig Afrika, hebben miljoenen bakstenen gemaakt voor de Europeanen. Ze hebben ook heel wat gebruiksvoor werpen zonder meer overgenomen van de Europeanen: kleren, schoenen, stoelen, potten en pannen, thee en bij de woningbouw deuren en ramen. Maar hun hutten zijn ze van klei, boompjes en bamboes blijven maken. Pater Meijer vroeg zich af waarom de Afrikanen de baksteen niet accep teerden. Ze weten namelijk heel goed dat een bakstenen huis beter is dan een lemen hut. De Afrikanen weten ook dat een baksteen ook vari klei is gemaakt. Maar waarschijnlijk zijn de kosten en de bouwwijze, die afwijkt van de Afrikaanse, altijd de sta-in-de-weg geweest. De pater vond daarom dat moest worden uitgegaan van de Afrikaanse bouwwijze, waarbij iedere veertien jarige jongen zijn eigen huis kan bouwen. Zijn eerste zorg was daarom het bewaren van al de elementen van die Afrikaanse methode. De combinatie Daarna pas konden elementen uit de Europese bouwwijze worden over genomen. De Afrikaan moet namelijk vindt pater Meijer het idee hebben dat de baksteen zijn steen is; dat de huizen die ermee zijn ge bouwd, zijn gebouwen zijn. Bouwpater Meijer meent de juiste combinatie van Europees en Afri kaans bouwen door middel van de noppensteen, en een speciaal steen- verband te hebben gevonden. „De elementen van de Afrikaanse bouwwijze", vertelt hij, „zijn de vol gende: het maken van een inwendig skelet van vertikaal geplaatste boompjes, met elkaar verbonden door gespleten bamboes (de bamboes heb ben dus een verbindingsfunctie): het opvullen van de in dit skelet ontsta ne open ruimtes met klei (dit opvul len is een sociaal gebeuren, waar bij familieleden, vrienden en buren ko men helpen: zodoende wordt het een werk van enkele uren); en het hou den van een gemeenschappelijke maaltijd". Mijnheer. Vroeger zou geen man en geen kind vlak voor een paard zijn over gestoken. Het paard kon bijten of steigeren en de wagen hoorde je over de keien wel aankomen. Een snelheid van 40 km per uur is nu een gangetje waartoe maar weinig automobilisten zich in de stad kun nen beperken. Weet u, dat wielrijders alleen linksaf mogen slaan als het snelver keer daartoe gelegenheid geeft? Begrijpelijkerwijs, is het al gauw de automobilist waarop bij een ver keersongeluk de meeste aandacht valt. Wat echter te denken van wielrij ders die het rijwielpad (strook) onbe nut laten en op de rijbaan rijden? En dan bovendien twee naast elkaar? Twee naast elkaar mag alleen als het overige verkeer er niet door gehin derd wordt. De wetgever zal dit nog niet heb ben willen verbieden, omdat het zo gezellig kan zijn en voor man en vrouw, jongen en meisje, logisch is. Zal het zo blijven? Men kan het ge makkelijk zelf bederven en een alge meen verbod uitlokken. Voetgangers op zebrapaden mogen niet gehinderd worden. Toch is de man achter het stuur een mens, die een misrekening kan maken als de jongelui er tartend langzaam ovei slenteren. j Weet U. dat u een zebra niet map :j betreden als het naderend verkeer |j gevaar voor u kan opleveren? En als u er op bent. dal u niet langzamer ij mag gaan lopen? j Het zou voor Uw krant niet moei- j 'ijk zijn om een hele krant met vcr- kcerszondcn te vullen. Uw krant zal Speels „Als u nu mijn bouwsteen en mijn bouwwijze bekijkt, vindt u de ele- LEEUW ARDEN De Nederlandse kampioen Piet Bergsma heeft woensdag op de tweede dag van het internationale Turkstra-damtornooi in Leeuwarden de leiding genomen. Bergsma versloeg de Rus Gantwarg en heeft nu een punt voorsprong op wereldkampioen Andris Andreiko en Vjatsjeslav Tsjegolev die remise overeenkwamen met resp. Mostovoy en Van Dijk. Ton Sijbrands deelde de punten met de Haïtiaan Paul Ger main. De uitslagen luiden: tweede ronde: Van Dijk (Ned) Tsjegolev (Rusl) 11, Van der Sluis (Ned), Schotanus (Ned) 11), Germain Haïti)Sij brands (Ned) 11, Bergsma (Ned) Gantwarg (Rusl) 20. Mostovoy (Fr) Andreiko (Rusl) 11, Gournier (Fr)—Kuijken (ZW) 2—0. De Belg Pintens gaat als eerste over de streep na de zware berg etappe Pau-St. Gaudens. Naast hem Lopez Carrill, de Spanjaard die vierde werd en achteraan de Duitser Wolfshohl die vijfde werd. ter, fff PATER MEIJER even eenvoudig als goedkoop (Foto Herbert Behrens) dat niet doen. want iedereen wordt het zo langzamerhand beu. Er is al zoveel over gezegd en geschreven. Moeten we dan maar in duizenden verkeersdoden per jaar berusten? De watersnood gaf schrik en ontsteltenis maar....? Als het verstand niet zegeviert, dan zal het verkeer in toenemende mate doden eisen. Laat ons niet blind ziin. Verkeer van rechts heeft od papier voorrang maar velen geven die voorrang alleen als een botsing onvermiideliik lijkt. En de brommers? wie door een brommer ingehaald wil worden moet 50 km per uur gaan rijden. En pas maar op. voor brommers die van links komen. Het. is natuurlijk belachelijk om brommer te zeggen Het. ziin lichte motorrijtuigen die binnen de bebouwde kom nog gevaarlijker zijn dan zware. Willen de heren het zelf bederven en een rijexamen en verho ging van de leeftijd uitlokken? En de ouders? Moesten we ze niet iedere dag waarschuwen? Mogen we ook dat beu worden? Of wachten we maar gelaten af tot eerst de witte en dan de zwarte auto voor de deur komt. L. P. van Es. Breitnerstraat 54. ZWIJNDRECHT. De Rotterdammer Chr. C. Vreup- denhil, die dinsdag in LS zijn denk beelden over een veiliger verkeer tpriizenwedloop en ..positieve verze kering") uiteexxzette. hee.it qemerkt dat velen niet gelaten afimrhten. Hem bereik"*» tal van instemmen de reacties. De heer VrevPdênhil pro beert nu pers en deskundigen voor zijn plan te interesseren. HG menten van de Afrikaanse methode terug. De noppensteen heeft uit- steewsels en uithollingen, die in el kaar passen: daardoor kunnen mijn stenen de verbindingsfunctie van de bamboes Overnemen. Door gebruik te maken van het zogenaamde rattenval-verband (dat in landen waar aardbevingen zijn, veel wordt toegepast) ontstaan tussen de stenen open ruimtes. Deze ruimtes kunnen met klei worden opgevuld, of met beton als er geld voor is. De open ruimtes lopen vertikaal tot boven toe door, zodat ook boompjes en bamboes erin geplaatst kunnen worden ter versterking cn ter be vestiging van het dak met de muren Ook hier kan de gemeenschap het opvullen met klei doen. Maar mijn noppensteen heeft de voordelen dat het bouwen een speels element krijgt, zoals dat met de plastic le gosteentjes het geval is, en psycholo- gische element: de Afrikaan kan ook een Europees huis bouwen". Bouwcentrum De pater, die nu een actie voert voor geld om zijn bouwmethode in Malawi populair te kunnen maken, heeft de steen door het Rotterdams Bouwcentrum laten onderzoeken. Conclusie van het onderzoek: A. De noppensteen is bruikbaar voor het doel, waarvoor ze is gemaakt; B. De steen kan op eenvoudige wijze van ter plaatse aanwezige klei worden gemaakt; C. Ongeschoolde mensen kunnen in korte tijd redelijke gebou wen oprichten, die kunnen voldoen aan ter plaatse gestelde eisen; D. De I noppensteen is in combinatie met ce- mentbeton een volwaardig bouwma teriaal voor grotere constructies. Inmiddels wordt pater Meijers sys- teem al toegepast door leden van het Amerikaanse vredeskorps. die in Ma- j lawi werken. Duidelijk is dat het een verrassend simpel en goedkoop sys- i teem is,- dat de gewone Afrikaan in staat stelt op de eigen vertrouwde manier betere huizen te bouwen. St. GAUDENS De dag der verschrikkingen is achter de rug. Het rennersveld, dat 's morgens al werd gespleten op de Aubisque en op de Tourma- let definitief verbrokkelde, heeft zich niet kunnen herstel len in de lange afdaling. Een infernale warmte maakte de 226 kilometer tussen Pau en St. Gaudens tot een hels traject. In de rit van outsider George Pin tens, de 21-jarige Belg, zijn reputa ties geknakt en renners gebroken. De twaalfde etappe telde op zijn ver- lieslijst niet minder dan 15 namen. Bij deze vijftien waren drie Neder landse: Schepers, Ottenbros en Nij- dam. Bovendien kwam Eef Dolman na het sluien van de tijdscontrole binnen. Hij mocht vanmorgen toch starten. Met de gepardonneerde Schepers verdwenen Zilioli niet gestart we gens 40 graden koorts ook de drie Luxemburgers Schutz, Schleck en Smaniotto, omdat zij het niet meer aankonden. De Spanjaard Pe rez-Frances en de Fransman Jourden moesten na valpartijen opgeven. Wil- fried David, in dit voorjaar winnaar in het bergklassement van Parijs - Nice, werd geveld door de combinatie van warmte en bergen. Desire Letort, vorig jaar nog vierde in de Tour en toen uitgeroepen tot de meest strijd lustige van de hele ronde, liet zich om dezelfde reden als David van de deelnemerslijst schrappen. hoorden, behalve Janssen, alle Ne- 1 derlanders. De twaalfde rit heeft de krachten gesloopt. De finishlijn in St. Gaudens werd overschreden door een groot aantal renners dat de Tour graag voor gezien zou willen houden. Een van de mensen, die werkelijk uitge put aan de streep kwam. was Jan Janssen, die in de bergen de steun van ploegmakkers heeft moeten mis sen. Natuurlijk, iedereen was op zichzelf aangewezen in de beklim mingen van de Aubisque en de Tour- malet. maar na de steile afdalingen en op de min of meer vlakke stuk ken. die zelfs in deze etappe voor kwamen, kah de hulp van een ploeg genoot een renner o"er zijn moei lijkste punt heen helpet. Drank In de tweede groep waar Janssen als eerste en enige Nederlander reed. kon hij zich niet laten afzakken naar de ploegleiderswagen om drank te halen. Hij moest attent blijven, want zijn tijdelijke terugvallen uit de groep, zou immers gemakkelijk een tempoverhoging kunnen veroorzaken. Op een dag waar een Nederlander eigenlijk al boven zijn kracht moet rijden is het opzetten door een enkele van een aanval zo mogelijk Klap zijn het hardst nodig. Zet u mijn gironummer in de krant? En liefst met grote cijfers!" Misschien kunt u uw (noppen) steentje bijdragen: giro 320072; pater Meijer, Oranjeboomstraat 206b, Rotterdam, tel. 010-273288. Het gaat niet voor noppes. De klap is hard aangekomen. Na deze zware dag staan bij de eerste tien in het klassement acht renners uit de kopgroep van tien, die na ruim zeveneneenhalf uur zwoegen en zwe ten de eindsprint in St. Gaudens uit- vodhten. Maar George van den Ber- ghe, de ongelooflijk sterke en de onbegrijpelijk gedurfd dalende Belg, behield zijn eerste plaats in de rang schikking. Tot de verliezers van deze dag be hoort Jan Janssen, die met Pingeon. Van den Bcrghe, Bitossi, Aimar en Jlmenz tweeëneenhalve minuut verspeelde op Pintens. Deze Tour. waar de dopingcontrole streng is, waar „zuiver" moet worden gereden en waar de middelen niet kunnen meehelpen om een slechte dag te verbloemen, heeft in zijn twaalfde etappe de bokken van de schapen gescheiden. Tot de schapen, veertig renners met een verlies van meer dan 17 minuten op de kopgroep, be- Geen duit Maar om voldoende effect te berei ken moet de pater een propaganda- tocht door Malawi maken. „Als de Afrikanen het systeem kennen, moet ik me zo snel mogelijk terugtrekken en het project aan de regering over dragen. Als de eerste stap mogelijk is gemaakt, moeten ze de rest zelf doen. Voor propaganda en verdere ont wikkeling van zijn methode heeft de pater ongeveer 25.000 tot 50.000 gul den nodig. Hoewel de ontwikke lingshulp met het project zou zijn gediend, hebben de officiële instan ties (kerkelijke en regeringsautoritei ten) de pater erg geprezen, maar geen duit in het zakje gedaan. Voor oktober dan vertrekt hij weer naar Malawi hoopt hij toch geld te hebben bijeengekregen, en wellicht een industrieel voor zijn project te hebben geïnteresseerd. Stenen-pater Meijer wil bou wen voor alle inwoners van Malawi van alle gezindten. De scholen zijn trouwens eigendom van de regering en niet meer van een kerk. Hij zegt: „Dorpsscholen en huizen voor onderwijzers gaan we het eerst bouwen, want die CONSTELLATION Vol gend jaar kunnen de Ameri kaanse troepen geleidelijk aan uit Zuid-Vietnam worden te ruggetrokken. Wij hebben snel le vorderingen gemaakt met de uitbreiding van ons leger en bovendien zal het verwachte offensief van de Vietcong waar schijnlijk de laatste grote krachtsinspanning zijn van de communisten." Dit meent de Zuidvietnamese president Ngoey Van Thieu. Hij gaf aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Constellation een persconferentie. Een verslaggever herinnerde hem eraan dat hij eerder had gezegd dat nog dit jaar met de terugtrekking van de Amerikaanse soldaten kon worden begonnen, maar de president zei nu dat dit te vroeg is. Modernere wapens Hij legde de nadruk op het geleide lijke van de terugtrekking omdat „wij heel goed beseffen dat onze sol daten moeten worden opgeleid en uitgerust en moeten leren de verant woordelijkheid van de Amerikanen over te nemen". Hij zei bij zijn ko mende besprekingen met president Johnson te zullen voorstellen het Zuidvietnamese leger met modernere wapens uit te rusten. Gisteren is voor de eerste maal zeer openlijk aan de dag gekomen de tegengestelde opvattingen over de stand van het vredesgesprek tussen Noord-Vietnam en Amerika in Parijs. Ontkenning Thoey Terwijl de Amerikaanse delegatie leider Harriman blijft beweren dat er tekenen zijn die erop kunnen wijzen dat er vooruitgang zal komen, ont kent de Vietnamees Xoean Thoey dit. Hij beschuldigt de Amerikanen er zelfs van geruchten over goede resul taten te verspreiden om hun eigen politieke doeleinden te dienen. Thoey zei dit gisteren tijdens de twaalfde ontmoeting tussen de dele gaties. Het gesprek over vrede in Vietnam begon or 13 mei. Harriman zei even later: „Ik houd nog steeds vol dat er tekenen zijn die op voor uitgang wijzen, wat hij (Thoey - red.) dan ook zegt". GENEVE In Geneve Is woensdag de datum van de eindstrijd in het tornooi om de Europese beker voor bekerwinnaars be paald op 28 mei 1969. De plaats waar gespeeld zal worden Is echter nog niet bekend. APELDOORN De wandelaars op de tweede dag van de Apeldoornse Vierdaagse hebben bijzonder veel last van regen en wind gehad met als gevolg een drukke dag voor de EH- BO-ers en de mannen en vrouwen van het Rode Kruis, die talloze ge vallen van spierkramp te behandelen kregen. Kort na de start keerden ne gen wandelaars reeds op hun schre den terug. Later staakten nog acht deelnemers de strijd. Tot dusver bedraagt het totaal aan tal uitvallers twintig wat meer is dan men in Apeldoornse vierdaagsekrin- gen gewend is. Vandaag voert het pad van de wandelaars in de richting van Kootwijk, Assel en Hoog Soeren. KUSEL De Westdultse amateur Ort- win Carnowski heeft woensdag de wieler ronde van Rijnland-Palts gewonnen. De Berlljner. die tot de Westdultse selectie voor Mexico behoort, verdedigde In de laatste etappe, een rit over 131 kilometer van Kalserslautern naar Kusel. zijn voorsprong van 40 seconden ln het alge meen klassement op de Nederlander Harry Jansen met succes. In de laatste etappe, die bij drukkend weer met temperaturen van meer dan 33 eraden werd gereden, ontsnapten twee Duitsers. Leltner en Koecher. die op de eindstreep ongeveer een minuut voorsprong op het peloton hadden. Harry Jansen werd negende. Het eindklassement luidt: 1. Czarnowskl (W.Dld) 31.45.04. 2. Harry Jansen (Ned) op 40 sec. 3. Mayer (W. Did.) op 1.10. 4. BJerg (Den) op 1.16. 5. Hummenberger (Oost.) op 3,57. 11. Gerrlts 32.01.40. 22. Rentmeester 32.24.36. DUBLIN Tom Okker heeft zich woensdag geplaatst voor de vierde ronde van de open Ierse tenniskam pioenschappen in Dublin. Hij versloeg de Zuidrfrikaan Graydon Garner met 6—1, 6—0. De als tweede geplaatste Lew Hoad Okker is voor de tornooi nummer een won in een partij voor de tweede ronde met 62. 6—2 van de Ier Magrath. De Australiër komt in de volgende ronde uit tegen zijr 42-jarige landge noot Bob Howe. Okker heeft als te genstander in de halve finales de in Hong Kong wonende Australiër Ken Fletcher. De hoofdprijs van het Ierse kampioenschap is ruim achtduizend gulden. nog verschrikkelijker dan dorst. Janssen reed dus door, zo goed en zo kwaad als het ging, en bleef snaklken naar water. De eerste hellingen van de Au bisque sloegen al meteen levensgrote gaten in het veld. Henk Nijdam was een van de eersten die het contact verloor. Schepers, Ottenbros en Dol man volgden hem spoedig. Het waren niet alleen Nederlanders, die de klap voelden. Aan de staart van het uitge rekte lint dat zich vooral in zijn ach terste gedeelte lijdend omhoog worstelde, zaten Belgen. Engelsen, Fransen en Duitsers. Het peloton werd een steeds kleiner elitegroepje, waaruit tenslotte Julio Jimenez zich enkele kilometers voor de top losmaakte. De kleine Spanjaard was als eerste boven en had toen minder dan een minuut gewonnen op de groep waar in Janssen redelijk meedraaide en die Den Hartog pas op de laatste tweeduizend meter voor het hoogste punt was verloren. George van den Berghe, die zijn gele trui zo graag nog langer wilde vasthouden, gaf wat hij te geven had en kwam ruim vier minuten na Jimenez over de top. Alleen DEVENTER De eredivisieclub Go Ahead zal op 7 augustus een wedstrijd spelen tegen het nationale elftal van Ja pan. dat zal deelnemen aan de eindronden van het Olympisch voetbaltornooi. De net to-opbrengst van de ontmoeting de spe lers hebben afstand gedaan van de gebrui kelijke premie wordt overgedragen aan de actie bevolking Deventer Sporthal. SINT NICOLAAS De Nederlander Jan Harings ls woensdag tijdens een prof- criterium ln het Belgische Sint Nicolaas op de derde plaats geëindigd. De 150 kilome ter werden het snelst afgelegd door de Belg Van Sweevelt. Gerben Karstens werd vierde, Jo de Roo twaalfde en Peter Post dertiende. De kopgroep reageerde nauwelijks toen Jeanpierre Ducasse alleen in de aanval ging, vlak voor de Tourmalet moest worden beklommen. Gandari- as, de Spanjaarden hadden nog geen hoge tol betaald, joeg als enige ach ter Ducasse aan. Voor de top haalde hij hem niet meer, hij lag toen an derhalve minuut achter. Maar de sterksten uit de rest van het veld hadden daar al meer dan vijf minu ten verloren. In de afdalingen groei de een kopgroep. Wolfshohl en Pin tens achterhaalden de nog steeds op Ducasse jagende Gandarias. Poulidor, Gonzales en Schiavon vonden aansluiting bij het drietal en ook Kunde en Lopez-Carril slaagden er met Bracke en San-Miguel in bij de eersten te komen. In het peloton waren slechts enkele renners die werkelijk voor hun kansen vochten: Godefroot, Van den Berghe, Pingeon en Grosskost. De anderen hadden geen macht meer, zoals Jan Janssen, of wilden hun ploeggenoten in de eerste groep niet in de wielen rijden. Die onmacht heerste ook verder naar achteren in de karavaan en daardoor verloren Arie den Hartog en Beugels achttien minuten en Dolman ze fs achtendertig minuten. Uitslagen De uitslag van de 12e etappe luidt: 1. Pintens (Belg A) 7.33.34. 2. Schiavon (It) z.t.. 3. Gandarias (Sp) z.t.. 4. Lopez-CarrlU (Sp) z.t.. 5. Wolfshohl (Did) z.t.. 6. Poulidor (Fr A) z t.. 7. San Miguel (Sp) z.t.. 8. Bracke (Belg) z.t.. 9. Kunde (Did) 7.33.38. 10. Gonzales (Sp) 7.33.42, 11. Bltossl (It) 7.36.03, 12. Godefroot (Belg B). 13. Van Springe! (Belg A). 14. Passuello (It). 15. Grosskost (Fr B). 16. Van den Berghe (Belg B). 19. Pingeon (Fr A). 21. Aimar (Fr Bi. 26. Janssen (Ned) alleen In dezelfde tijd als Bltossl: 7.36.03. 41. Den Hartog (Ned) 7.51.54. 5». Beugels (Ned> 7.55.25. 67. Dolman (Ned) 8.12.06. Het algemeen klassement na twaalf etap pes luidt: 1. Van den Berghe (Belg B> 6 33.52. 2. Schiavon (It) op 1.34. 3. Passuello (It) op 3.26, 4. Pintens (Belg A) op 3.43. 5. Poulidor (Fr A) op 4.13. 6. San Miguel (Sp) op 4.22, 7. Bracke (Belg B) op 4.36. 8. Wolfshohl (DM) op 4.47. 9. Gonzales (So) op 4.56. 10. Lopez-Carrlll (Sp) op 5.09. H. Go defroot (Belg B) op 5.13. 12. Van Springel (Bel" A) op 5.42. 13. Gandarias (Sot op 5 4», 14. Grosskost (Fr B) op 5.57. 15. Bltossl (It) od 6 13. 16. Janssen (Ned) od fi.14. 22. Aimar (Fr B) op 7.11, 23. Kunde (Did) op 7.13. 25. PMgeon (Fr Al op 7.19. 27. Jimenez (Sp) op De doorkomst op de twee bergen van de eerste categorie ln de etappe van woensdag was: Col de l'Auhlsoue (ec-ie categorie): t. Jimenez (So) 15 pnt. Pin geon (Fr. A) op 5 sec - 12 ont. 3. PoulMor 'Tr, A) ,°„D 10 scc 10 pnt- 4 Gandarias Sp) op io sec - 8 ont. 5. Janssen (Ned) op la sec - 6 pnt. Col de Tourmalet (eerste categorie): 1 Pl'ccass^. ,Fr1 15 Dnt- 2- Gandarias (So) oo 1.25 - 12 ont. 3. Gonzales (Sn) op 5,00 - 10 l ont. 4 Schiavon (It) op 5.05 - 8 pnt. 5. I Poulidor (Fr) od 5.05 - 6 pnt. Na de twaalfde etappe luidt het alge- meen bergklassement: 1. Gandarias (Sdi '0 i Dnt. 2 Poulidor (Fr) 19 ont. 3. ex aeouo: Gonzales (Sm en Ducasse (Tri belden 17. 7. San M cruel (Sr» 14 pnt. 8. Schiavon (It) 13. ®nt 'Fr> 12- L0Dez-Carr" »st» i Het davploegenklasscment luidt: 1. Soan- io ,i9?n-ar'ns" Lonez-Carrm. san MMuel) 40 42. 2. Italië 22.45 40 27 nl. 3. België B 1 36 nl. 4 Rcld» 7. z.t. 43 nl 5 Frankrllk B 40 nq 9 Nederland 2.7 72.71. j Algemeen oloeeenklassoment: 1. Soanle ««"9 47. Belclë B 199 70 3. België A 1 'S9"2" Frankrllk B 190 78.a?. 9. Nederland 200 06 (1.7. puntenklassement luidt: 1. Godefroot 149 ont, 2. Bltossl 1.79 nnt. 3. ,Tan Rltckee- hem 126 pnt. 4. Van den Bernlie 116 pnt. 5. Janssen 100 Dnt. 6/7. Grosskost en Desvaces 65 nnt. Het t. Va.. Gon/ales 26.5. Het klassement om de gouden pijl: Pintens 38 ont. 2. ex aequo: Bollev i MOSKOU De tiende partij van de tweekamp voor de halve finales van het kandidaten tornooi schaken tussen de Rus sen KortsnoJ en Tal Is woensdagavond afgebroken. De stand Is 4—3 In het voor deel van Korlsnoj. De partij wordt don derdag voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7