VERMOORD MEISJE IS LILI Gastenboek Longkanker: weer groei dodental Op de bres voor chr. kleuter onderwij s Tandarts moet gebit nog identificeren Pompidou moet zich gereed houden Klacht tegen Hoekse arts VIER VERDACHTEN BANKOVERVAL VRIJ Meisje bewerkte met schilmesje medeminnares STIJGING GROTER DAN OOIT man Harster 82.773 afgevoerd) vrij Commentaar Demasqué 'U H DONDERDAG 11 JULI 1968 iMunten gtivvn aantvijaing Hfiinis lifrlifiit ring Sintl.s oktobor vonnist '■M ts al stek oorr i vi 'O-ja 0 we yaitp jaar ij dn Tioe: ;ie: Be- M.E M»s lijn. ■*1 ïiei Pj RÖ J. n nber SWALMEN Het is vrgwel zeker dat het meisje, dat maandag in de bossen van Swalinen-Boukoul in Limburg tussen Roermond en Venlo dood werd gevonden in een greppel, de vijftienjarige Nederlandse Elisa (Lili) Snel is. Zij was sinds 28 oktober vermist in haar woonplaats Klein Ternaaien in België, vlakbij de Nederlandse grens. Definitief uitsluitsel moet komen van de tandarts van het meisje die haar gebit zal con troleren. De tandarts is terug geroepen van vakantie. \NMU gesteld uit de politiekorpsen van Maastricht. Roermond en Swalmen. Door de vondst van het lichaam is ook de moord op een Heerlense prostituée, vijf jaar geleden, weer in de aandacht gekomen. Dit misdrijf werd onder een brug in Wijlre, in Zuid-Limburg, gepleegd. De dader is nooit gevonden. Er was een beloning Een vrouwelijke kennis van het slachtoffer heeft echter al het ringe tje herkend dat bij het lichaam is j uitgeloofd van 5.000. gevonden. Zij had dit aan Lili gege ven. De politie kwam op het spoor I van Lili. Snel door twee Belgische muntstukken op haar lichaam. De moeder van een der opvaren den van de Pueblo, het Ameri kaanse inlichtingenschip dat in Noord-Korea wordt vastgehou den, demonstreerde gisteren met haar 13-jarige zoon voor het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Aan de niet voor misverstand vatbare ver zoeken op de borden voegde ze toe: Ik heb liever dat mijn zoon bij een reddingspoging om het leven komt, dan dat hij, zoals nu, langzaam in gevangenschap moet sterven. Links ds. Paul Lindström, die namens het Pueblo-comité het woord voerde. lur'. V ielnain (3) De reden waarom Amerika en tswrcd-Vietnam tegenover elkaar Y-wwnen te staan, is die van de bui tenlandse inmenging. Voor Zuid-Vietnam bestond die buitenlandse inmenging' uit het te rugkeren van de Vietminhstrijders (de Vietminh bevocht de Fransen en Japanners) naar het zuiden. Aanvan kelijk waren ze met hun leider Ho Tsji Minh meegetrokken naar het noorden, in afwachting van de here niging van het land. Ze keerden te rug naar hun huizen en waren van plan om Diem te bestrijden, die in hun ogen een rebel was. De regering van Zuid-Vietnam echter beschouwde het noorden als een buitenlandse mogendheid en in haar ogen waren de terugkerende Vietminhstrijders lieden die zich als buitenlanders in de Zuidvietnamese raken mengden. Zij riep de hulp van Amerika in. Zo bestond voor Amerika de strijd aanvankelijk alleen uit hulp aan een onafhankelijke regering tegen bui tenlandse inmening. Het incident in de Golf van Tonkin was in de ogen van Amerika niet het begin van een openlijke strijd, daar zij zich al half en half in oorlog beschouwde met het noorden, maar slechts een verhevi ging. De bombardementen die volgden het incident in de Golf van Ton kin waren daarentegen in de ogen van de Noordvietnamezen een lafhar tige aanval. Immers, voor hen bestaat «r één staat Vietnam, met in het luiden een rebellenregering en zo er .GE toch sprake zou zijn van twee Viet- nams, dan waren de Vietminhstrij ders die terugkeerden geen inwoners van het noorden (waar ze slechts en kele jaren gewoond hadden), maar Zuidvietnamezen die naar hun vader land terugkeerden. De Amerikaanse hulp betekende voor de Noordvietnamezen pas bui tenlandse inmenging, maar toch bestond de hulp die zij aan de Viet Cong boden toen de bombardementen Jegonnen, alleen nog maar uit het ^voorraden van de troepen. Pas na bet incident van Tonkin begon Noord Vietnam geregeld troepen te sturen. Wanneer men het zo beikijkt is het PARIJS Wellicht zal de gisteren afgetreden premier Georges Pompidou nog eens president van Frankrijk worden. President de Gaulle heeft hem in een brief gevraagd „zich ge reed te houden om eventueel een mandaat op zich te nemen dat de natie hem zal toevertrouwen". De Franse grondwet kent maar één „nationaal" mandaat en dat is het presidentschap. Een glimlachende Pompidou, die meer dan zes jaar premier is ge weest, wilde na het aanbieden van zijn ontslag op het Elysée geen com mentaar geven op zijn slechts tien minuten durend gesprek met De Gaulle. Eerder had het staatshoofd hem op een kabinetszitting al de no dige lof toegezwaaid. De nieuwe premier, Couve de Mur- ville, is gisteren begonnen met de samenstelling van zijn kabinet. Ver moedelijk zal hij hiermee morgen middag gereed zijn. De ministers Malraux, Debré en Faure zou hij willen handhaven. Couve Couve de Murville is naar André Malraux de enige minister, die deel heeft uitgemaakt van alle gaul listische regeringen sinds de oprich ten van de vijfde republiek in 1958. Tot voor anderhalve maand was hij minister van buitenlandse zaken. In mei ruilde hij van departement met zijn collega van financiën. Michel Debré, die zelf van 1958 tot 1962 pre mier is geweest. Couve staat bekend als een der trouwste uitvoerders van de buiten landse politiek van De Gaulle en als een zeer kundig diplomaat. Er werd in diplomatieke kringen in Parijs al lange tijd gespeeld met de gedachte dat De Gaulle de afgetreden premier als zijn opvolger heeft uit verkoren. Feit is, dat De Gaulle de 57-jarige politicus, die een robuuste en joviale indruk maakt, al vele ja ren een welhaast onbegrensd ver trouwen heeft geschonken. Het is niet waarschijnlijk dat zon der het gezag en de bekwaamheid van Pompidou, het gaullistische be wind. afgezien van de jongste crisis, een dergelijke'grote politieke stabili teit zou hebben bereikt. jard franc die de recente stakingen en de daaruit voortgevloeide loonsverhogingen de Franse staat gaan kosten. De voorstellen houden in: een be lasting van 10 tot 15 procent op de hogere inkomens, verhoging van de accijnzen op alcoholhoudende dran ken, verdubbeling van de belasting op grote auto's en andere luxe arti kelen, verhoging van de zegelrechten op officiële documenten. De totale opbrengst wordt op 2.5 miljard franc geschat. Deze maatregelen maken deel uit van een „noodbegroting" die dc Franse regering volgende week dinsdag aan de Nationale Vergade ring zal voorleggen. Het tekort op deze begroting bedraagt ruim 10 mil jard franc. HOEK VAN HOLLAND De Rot terdamse politie heeft op een klacht van een Amerikaanse toeriste pro- oes-verbaal opgemaakt tegen de huisarts Q. H„ omdat deze haar zoon tje zou hebben mishandeld. De poli- tie-arts heeft inderdaad enkele rode plekken op het gezicht van het kind ontdekt. De arts had het kind een tik gege ven, omdat het tijdens de behande ling van keelklachten erg onhandel baar deed. „Het werd me direkt dui delijk, dat de tik iets te hard was Boodschappen Lili ging op de morgen van 28 ok tober met de bus uit haar woonplaats naar Maastricht om boodschappen te doen. Het is bekend bij welke bushalte ze uitstapte, maar verder loopt het spoor dood en werd niets meer van haar gehoord. Ook een speurtocht van plaatsgenoten leverde niets op. Het poli tie-onderzoek naar de mo- I gelijke moordenaar is nu in volle gang. De politie is ervan overtuigd dat Lili vermoord is hoewel dr. Zel- denrust op het lichaam, dat maanden in de bossen had gelegen, nog geen sporen van misdrijf of zedendelict heeft kunnen waarnemen. Aangenomen wordt dat het meisje dicht bij de plaats waar ze is gevon den, is vermoord. Een uitgebreid team voor het onderzoek is samen- ALKMAAR De vier verdachten, die kort na de overval op de Boeren leenbank in Heiloo (vorige week) werden gearresteerd, zijn vrijgelaten. Het onderzoek heeft niet voldoende gegevens opgeleverd om 'hen aan de officier van justitie voor te geleiden. Het onderzoek wordt voortgezet. J Bij de overval, waarbij de daders i via een plat binnendrongen in het woongedeelte boven het bankfiliaal, werd 18000 gulden buitgemaakt. aangekomen", zei de dokter, die de moeder zijn excuses aanbood. De arts staat in Hoek van Holland goed bekend. Vorig jaar kwam hij in het nieuws, toen hij in een vliegende storm de zee opging om aan boord van een schip een ernstig zieke pa tiënt te behandelen. De komst van de arts redde toen diens leven. AMSTERDAM Tegen de 21-jari- ge Amstërdamse Muriele C. eiste de officier van justitie bij de rechtbank gisteren een jaar celstraf en ter beschikkingstelling van de regering omdat hij bewezen achtte, dat zij in maart haar medeminnares met een aardappelschilmesje had proberen te doden. Beide vrouwen hadden een verhouding met een vroegere pro vo-leider. Verdachte, die op eigen verzoek in de psychiatrische inrichting in Sant poort was opgenomen, hoorde tij dens een proefverlof, dat haar rivale kwaad over haar had gesproken en samen met haar geliefde op reis zou gaan. Ze werd daar zo woedend over, dat zij de andere vrouw direct op zocht en haar met een onderweg ge vonden aardappelschilmesje te lijf ging. Raadsvrouwe mr. J. L. Bak- ker-Weesing meende, dat het slechts om mishandeling ging. Het meisje heeft, volgens haar, een moeilijke jeugd gehad. Hoewel enigszins losgeslagen, vertoont zij toch een drang naar evenwicht, getuige het ei gen verzoek opgenomen te worden. Mr. Bakker verzette zich tegen de tib.r. en verzocht een gedeeltelijk voorwaardelijke straf met de bepa ling, dat Muriele zich onder psychia trische behandeling zou stellen. Uitspraak 15 juli. Politie in race om bloeddonors UTREGHT Dank zij het snelle optreden van de Utrechtse politie kon in de nacht van dinsdag op woensdag een ernstig zieke patiënte in het ziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven worden gered. Om haar te kunnen helpen had het ziekenhuis vijf liter blosd nodig van een zeldza me bloedgroep en gaf daarvoor de politie adressen van zeventien donors op. Deze zette vijf auto's en veertien man personeel in. In verband met de vakantie kon den zij maar tien donors bereiken, maar dat waren er juist genoeg. De bloedgevers werden in twee politie auto's naar Berg en Bosch gereden en later ook weer thuisgebracht. De patiënte maakt het redelijk. Belastingen Gisteren heeft de Franse regering een aantal belastingmaatregelen voorgesteld die als compensatie moe ten dienen van de ongeveer 7.5 mil- heel logisch dat Noord-Vietnam pas over vrede wil praten wanneer de bombardementen (die zij als oorzaak zien van de strijd tussen hun land en Amerika) onvoorwaardelijk gestaakt worden. Mocrkapelle E. Ouddijk MüNCHEN De nazi-generaal die ver antwoordelijk was voor de deportatie van Men uit ons land. Wilhelm Harstcr, zal Volgende week op vrije voeten worden ge beld. aldus schrijft het A.D. van vandaag. Het Münchense gerechtshof wees gisteren een bezwaarschrift van de officier van jus- Me van de hand, waarin werd gevraagd *e voorwaardelijke invrijheidsstelling van Barster, daartoe beslist door de rechtbank. Net te laten doorgaan. Het gerechtshof besloot vooral het vonnis v'an de rechtbank te handhaven, omdat Har- ?!€r schuld heeft bekend. Hem is een proef- njd van vijf jaar opgelegd en hij moet zich "vendien regelmatig bij de politie melden. Harster. die tien jaar in de cel heeft ge- -ten. was in februari vorig jaar schuldig landT^60 aan mec'ephchtigheid aan de depoitalie van 82.773 (joodse) Neder- n«rs, die bijna allen in vernietigingskampen zijn vermoord. i De heer E Raanu, sinds 1959 lid van hel hoofdbe stuur en thans voorzitter van de bond van besturen van christelijke kleuterscholen in Nederland, is al van 1918 af nauw bij de organisatie van dit onderwijs be trokken. In dat jaar werd hij namelijk in liet bestuur van de plaatselijke chr. kleuterschool in Oosterbeek ge kozen. Van dunruit kwam hij in het landelijke hoofd bestuur tcrerht. Hy is chef algemene zaken bij liet gemeentehuis in Renkum, was jarenlang ouderling bij de Hervormde Gemeente en interesseert zich zeer voor jeugdwerk in liet algemeen, dat hij ook uit hoofde van zijn beroep kan dienen. MAAR al te graag grijp ik de gelegenheid aan eens iets over de bond van besturen van christelijke kleuterscholen in Neder land te mogen vertellen. Om nu maar even strikt zakelijk te beginnen, het doel is het contact zoeken, krijgen en houden met kleuterschoolbesturen, het voorlichting geven aan die besturen, het samenwerken met leid sters en opleiders bij het chr. kleuteronderwijs (georganiseerd in de vereniging van die naam) en ten slotte het bij de overheid op komen voor de belangen van dit onderwijs. Als in 1965 sprak onze bond zich uit voor een overkoepeling van het chr. onderwijs. Verleden jaar is de Stichting Convent van het prot. chr. onderwijs tot stand gekomen, waardoor een vertikaal contact tussen het christelijk onderwijs en de overheid is mogelijk geworden, hetwelk naar ik hoop in de nabije toekomst steeds meer gestalte zal gaai verkrijgen. SAMENWERKING TK ben blij, dat bij de diverse onderwijsorganisaties op chrü ke grond- slag het verlangen leeft om ter bereiking van een betere coördinatie, zowel vertikaal als horizontaal te streven naar een grotere samenwer king. Ook onze bond wil hieraan bijdragen en zal zich gaarne scharen in de rij van organisaties der besturen, die een horizontale binding wen sen, eventueel resulterend in één besturenorganisatie voor het christelijk onderwijs, waarbij het kleuteronderwijs in een sectie wordt ondergebracht. Dit laatste zal inhouden, dat ook onze bond in het grote geheel zal dienen op te gaan. In de voorbijgegane jaren heeft onze bond steeds voor de christelijke kleuterschool op de bres gestaan. En het is goed ons eens af te vragen of deze dan zo belangrijk is voor de ontmoeting met de kleuter. Daarop wil ik antwoorden: Niet alleen belangrijk, maar zelfs nood zakelijk! Immers, zowel de menselijkheid en het zich stellen onder de normen, als de relatie tot God, hebben als gegeven: behoefte aan veilig heid, rust, geborgenheid en zekerheid. Deze relaties dienen een éénheid te vormen. De ontwikkeling van de kleuter wordt gèschaad, wanneer deze slechts op één terrein ontwikkelingskansen worden geboden. Er dient een een heid van beginsel te zijn, hetwelk in de opvoeding van de kleuter dient door te werken. GEZIN EN SCHOOL 1V/TAAR, zult u zeggen, in de religieuze vorming heeft toch het gezin een eigen en volstrekt onvervangbare taak? Vergeet dan echter niet, dat in de religieuze vorming door de kleuter school elementen worden gevlochten, die hét gezin nu eenmaal niet geven kan. Het gemeenschappelijk beleven van de religieuze waarden in het. gezin komt krachtens zijn oorsprong op een geheel ander niveau te liggen dan op de kleuterschool. De kleuterleidster heeft in dezen een verantwoordelijke taak, nl. om over te dragen, wat aan een kleuter overdraagbaar is; om de dienst in Zijn naam aan de kleinen te vervullen. VERANTWOORDELIJKHEID TJET zal duidelijk zijn, dat de personen, die het nauwste bij de opvoe- ding betrokken zijn en een grote verantwoordelijkheid dragen, dat kind zelf, zijn ouders en zijn leerkrachten zijn. Het is ook duidelijk, dat het jonge kind nog weinig verantwoordelijkheid kan dragen. Doch wan neer het ouder wordt neemt deze verantwoordelijkheid toe, terwijl deze dan bij ouders en leerkrachten minder wordt. Noodzakelijk is het dan ook, dat ouders en leerkrachten elkaar steunen in het beleven der religieuse waarden. Juist in een tijd met een hoog levenstempo! In talloze gezinnen heerst een jachterige, gejaagde sfeer, waardoor de kleuters nauwelijks gelegenheid krijgen iets van de religieuze waarden te beleven. De benadering in dezen vereist behoedzaamheid en teerheid. Al hetgeen aan de kleuters uit de bijbel wordt doorgegeven moet ook voor ons ouders werkelijkheid zijn. Immers alles wat ons eigen innerlijk godsdienstig bezit is, kunnen wij trachten aan anderen over te dragen. Niet vergeten moet echter worden, dat de opvoeder de eerbied voor God en Zijn Woord slechts tot aan het hart kan brengen. Deze eerbied in het hart te brengen is Gods werk. TROUWE KINDERVRIEND TAE grotere kleuter komt veelal tot het besef, dat hij bij zijn opvoeders niet helmaal veilig en geborgen is, maar dat hij rust en zekerheid alleen bij God kan vinden. Geen wonder dat de kleuter in die periode graag: „Er gaat door alle landen, een trouwe Kindervriend" zingt.. In het teken van deze vriendschap wil onze bond voor de christelijke kleuter school werkzaam zijn. Omdat de Hagenaars elkaar sinds jaar en dag overstapjes voor tram en bus in handen hebben gespeeld, zullen na nader te bepalen datum alle met-Hagenaars, minimaal een dubbeltje en maximaal negentien cent extra voor een trammetje of busje moeten betalen verondersteld dat zij het ingewikkelde prijs- systeem van de residentie niet ken nen. Het is vreselijk moeilijk uit te leggen. Wie in de Haagse tram of bus gaat rijden zonder voorstudie komt er financieel slecht af. In zijn onschuld zal de reiziger een kaartje vragen. Dat kaartje wordt dan een enkele reis voor twee kwartjes. Moet de reiziger echter van twee lijnen gebruik maken, dan is men gedwongen of twee enkele te nemen (kosten één gulden) of een overstap- kaart waar vier overstapjes aaneen gesmeed zijn, zo'n kaart gaat 1,60 kosten. De bezoeker van één dag. zal dus voor een reis naar een niet-rechtstreeks te bereiken doel en terug naar het station twee gulden kwijt zijn of hij moet die kaart van vier overstapjes nemen voor 1,60. Het gekke is. dat hij van die goedkopere kaart nog twee overstapjes overhoudt ook. Tot die nieuwe maatregel van kracht wordt blijft de toestand, dat men los alleen maar overstapjes kan kopen en geen enkele rit. Die zijn 75 NIET WELKOM, VREEMDELINO minuten geldig. Iemand, die van het Hollands Spoor tot Spui gaat, een ritje van een paar minuten, houdt dus meer dan een uur recht op rij tijd. Het geldt als een gebaar uit de goedheid des harten, aan een wach tende het jaartje aan te bieden. Iets wat niet mag, want het kaartje is „persoonlijk". De H.T M. heeft berekend dat de Kaartjesverkoop door die doorgeve- rij zeker bleef. In eigen simpelheid zou je zeggen, dat is gemakkelijk te verhelpen door enkele ritten te gaan verkopen, die goedkoper zijn dan overstapjes. Maar neen, waarom eenvoudig als je het lekker ingewikkeld kunt ma ken? Dus dure enkele en vier onscheidbare overstapjes. Wat er verzonnen zal worden, wanneer de niet-Hagenaars bij de stations hun overtollige overstapkaarten (waar ze dan altijd nog veertig 'cent op ver dienen omdat ze anders voor twee gulden aan enkele ritten gekocht zouden moeten hebben) gaan wegschenken, moeten we maar af wachten. De gemeenteraad moet het H.T.M.-verzinsel nog goedkeuren. Misschien hebben we een vroede vader of moeder, die in deze kaart jesdoolhof een betere leidraad kan geven. Zoals de regeling wordt voor gesteld zit er tegenover de niet-Ha genaars een heel onvriendelijk tin tje aan. AMSTERDAM Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn in 1967 in ons land 4340 mannen (in 1966: 3999) en 308 vrouwen (in 1966: 275) aan long kanker overleden. Volgens dr. L. Meinsma, medisch directeur van de stichting Koningin Wilhelmina Fonds, betekenen deze cijfers, dat de longkankersterfte bij mannen sneller stijgt dan in de afee- lopen jaren (gemiddelde jaarlijkse stijging ongeveer 200). Bovendien moet worden vast- I gesteld, dat de longkankerfrequentie j bij vrouwen, tot nu toe vrij constant, ook begint te stijgen. Thans overlij- j den 13 mensen per dag aan longkan ker. een ziekte, die, aldus dr. Meinsma, voornamelijk door het ro- 1 ken van sigaretten wordt veroor- I zaakt. Nooit in de geschiedenis van de geneeskunde werd de volksgezond heid zo ernstig aangetast door een gewoonte als thans het roken van sigaretten doet. Naar zijn mening is het de hoogste tijd geworden, dat ro kende mannen en vrouwen tegen zich zelf in bescherming worden genomen door overheidsmaatregelen tegen de ongelimiteerde verkoop van sigaret ten. Vooral de jeugd moei tegen rampzalige gewoonte afdoende beschermd worden. aldus dr. Meinsma. HAAMSTEDE Aan het strand van Haamstede is gisteren de 14-jari- ge FloreRs Schep uit Amersfoort ver dronken. TAE Russen hebben hun masker la ten vallen. Zij hebben de rege ring te Praag laten weten, dat hun troepen niet uit Tsjechoslowakije worden teruggetrokken, maar dat integendeel versterkingen gestuurd zullen worden. Formeel komt de mededeling van de Russische opperbevelhebber van het Warschaupact, waarvan Tsjechoslo wakije noodzakelijkerwijs deel uit maakt. Bovendien beroept deze zich op een afspraak, gemaakt met de af gezette president Novotny. Men vergelijkt gemakshalve het Warschaupact wel eens met dc Navo. Het enorme verschil tussen beide or ganisaties treedt nu sterker dan ooit aan de dag. En het is goed dat zij, die overal ontspanning ontwaren, hiervoor een open oog hebben. De Navo is met alle onA'olkomend- heden, die zij heeft gebaseerd op vrijwillige deelneming. Het War schaupact is de Oosteuropese landen opgelegd. Uittreding is onmogelijk. Dat hebben Roemenië en Tsjechoslo wakije terilege beseft. Het Warschaupact stelt Moskou in staat zijn vroegere satellieten onder de duim te houden. Interventie in binnenlandse aangelegenheden kan worden bedreven onder het mom van manoeuvres, die op hun beurt weer verband houden met het „Dui- se gevaar". Intussen heeft de Tsjechische rege ring geen ruimte om te manoeuvre ren. Zij kan zich slechts verzetten legen pogingen, haar de wet voor te schrijven en hopen, dat de samen werking tussen de Russen en de „oude garde" mislukt. Daarbij weet zij zich gesteund door een belangrijk deel van de bevol king. Zij keilt echter ook haar be perkingen, vooral op economisch terrein, nu de Russen hun steun heb ben opgeschort en een beroep op het Westen als verraad zou worden gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5