Met uit vechten schuldgevoelens tegen honger upgialai Zinvol herdenken na 666 jaar 5 Twee kerken in VS willen samengaan Presidentskandidaat wil Jozua nadoen Een ivoord voor vandaag Vredesprijs voor Wilde Ganzen BRUG TUSSEN JONG EN OUD GESTAGEN SPRAAKVERWARRING IN UPPSAEA elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Uw probleem is het onze. Prof. Velema en mr. Verplante naar GOS IN 40 FRIESE GEMEENTEN Drs. Faber op zoek naai de ideale burgemeester Robert Marshall volgt Fry op 11 JULI: GULDEN SPORENDAG Naar duidelijker verhoudingen De blindgeborene is op de sabbat ziende geworden en nu wil len vooral de Farizeeën weten wat er feitelijk is gebeurd (Jo hannes 9 1-41). De blinde kan hen daarover maar gedeel telijk inlichten. Er was een man. Hij wordt Jezus genoemd, die heeft slijk op mijn ogen gestreken en gezegd: Ga heen naar Siloam en was u. De Farizeeën zitten er een beetje mee in de maag. Wat moe ten zij doen? Ach ja, zij hebben wel een antwoord: „Geef Go- de de eer, wij weten dat deze mens een zondaar is. En dan dat zo logische antwoord van de genezene: Of Hij een zondaar is weet ik niet, een ding weet ik: dat ik, die blind was nu kan zien. Het is voor hem het belangrijkste. Ik kan weer zien en dat heb ik te danken aan die Jezus. Het is het eerste gedeelte. Het tweede gedeelte volgt tijdens een gesprek met Jezus, het gesprek over het geloof in de Zoon des Mensen. Als de man hoort dat Jezus dat is ant woordt hij: Jk geloof, Here. Alle boze influisteringen van de Farizeeën, al hun bedreigingen ten spijt. Hij weet: Als de ze niet van God was gekomen, Hij had niets kunnen doen. Wij lezen vanavond: 1 Korintiërs 2 vers 6 tot 16. DEN HAAG Het bestuur van de Carnegie-stichting heeft de Wate- ler-vredesprijs voor 1967 toegekend aan het IKOR, speciaal ten behoeve van de commissie voor de „Wilde Ganzen-omroep". Dit op grond van haar verdiensten ter bevordering der internationale saamhorigheid door haar effectieve steun aan projecten tot leniging van nood in alle delen van de wereld. De Wateler-prijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur van de Oranje-Nas- sau-hypotheekbank in Den Haag, die bij zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carne gie-stichting, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die de vrede het beste heeft gediend. De prijs werd voor het eerst toege kend in 1931. Drs. P. K. Pilon en zijn echtgenote zullen op 22 juli naar Indonesië ver trekken. Drs. Pilon zal als docent worden verbonden aan de theologi sche hogeschool in Makassar. De gereformeerde kerk van Apeldoorn zendt hem uit. «E DONDERDAG 11 JULI 19^ AFTERNOON BUILTJES Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen nlei In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: In een artikel over stekken van sierheesters stond: Bij thuya's gaat het beter met afleggen. Hoe gaat dat in zijn werk? Antwoord: Het afleggen door boomkwekers wordt toegepast op bepaalde, snoerhoeken. Men heeft daar de beschikking over zeer laag ingesnoeide bomen of heesters. De hieruit voortkomende scheuten wor den als scheuten of twijgen vlak gelegd, waarbij de top weer omhoog gericht wordt. Dit bereikt men door de scheut of twijg in de grond vast te stellen. Meestal doet men dat naar alle zijden. De zogenaamde snoeren worden diep geplant of aan geaard. Rhododendrons en thuya's worden wel opgerooid, schuin ge legd en dan afgelegd. Na beworte- ling worden ze opgerooid en dan worden de gewortelde afleggers eraf gehaald. Vraag: Ik heb een mini mum-maximum-thermometer, die gevallen is. Hierdoor heeft het kwik zich in het glazen buisje in stukjes gedeeld en ik kan het niet meer bij elkaar krijgen. Antwoord: U moet met een mag neet het stiftje omhooghalen tot bo ven in de buis. Het bestaat namelijk uit week ijzer met glas eromheen. Daama kan u het kwik omlaag slaan, zoals we dat ook met een koortsthermometer doen. Na enige keren herhaald slaan en zo nodig de stiftjes weer optrekken, lukt dit meestal wel. Mislukt het, dan ver- warme men met water door steeds warmer water toe te voegen totdat de zich uitzettende kwikdeeltjes steeds dichter bij elkaar komen. Ra ken ze elkaar, dan blijven ze bij elkaar. Vraag: Wat doet men met het ou de Schiphol? Antwoord: Het terrein wordt aan ettelijke gegadigden verhuurd. De hangars zijn in gebruik bij verschil lende betrekkelijk kleine lucht vaartmaatschappijen. Aan hun bu reaus bieden de kantoren plaats en tevens aan expeditie- en handelson dernemingen, te veel om op te noe men. Vraag: In welke jaren na 1945 zijn zilveren rijksdaalders geslagen en hoeveel? Antwoord: In 1959: 7,2 min., 1960: 12,8 min, 1961: 10 min, 1962: 5 min, 1963 4 min, 1964 2,8 min, 1966: nog niet bekend. Een van Nederlandse oorsprong (Van onze kerkredactie) GRANDS RAPIDS Twee Amerikaanse kerken hebben in principe besloten tot een vereni ging. Het zijn de Hervormde Kerk in Amerika (van Neder landse oorsprong) en de Zuide lijke Presbyteriaanse Kerk. De synodes van beide kerken heb ben vorige maand tegelijkertijd ver gaderd en het fusieplan goedgekeurd. Nu moeten de classes zich uitspreken. Wordt ook daar de vereiste meerder heid bereikt, dan besluiten de syno des volgend jaar tot vereniging. De fusie zal dan een feit worden op een plechtige verenigde synode in 1970. De naam van de nieuwe kerk zal Presbyteriaans Hervormde kerk zijn. De Hervormde Kerk in Amerika werd in de zeventiende eeuw geslicht door Hollandse immigranten. Door de eeuwen heen is de band met de Ne derlandse Hervormde kerk bewaard gebleven. Zij telt ongeveer 400.000 zielen. De Zuidelijke Presbyteriaanse Kerk is vier maal zo groot. Zij is op een na de grootste presbyteriaanse groep in de Verenigde Staten. De grootste is de Verenigde Presbyteri aanse Kerk. die een aantal jaren ge leden door fusie ontstond. Belijdenis De nieuwe kerk zal vier beliide- nisgeschriften hebben: de Heidelber- ger Catechismus, de Nederlandse Ge loofsbelijdenis, de Confessie van Westminster en de Kléine Cate chismus van Westminster. Beide kerken laten daarmee en be lijdenisgeschrift vallen: de Dordtse Leerregelen en de Grote Catechismus van Westminster. Zij zullen blijven bestaan als „deel van de historische erfenis van de kerk." Bovendien zal onmiddellijk na de vereniging een commissie worden be noemd, die een nieuwe geloofsbelij denis moet ontwerpen. Nam de presbyteriaanse synode het voorstel met bijna algemene stem men aan, op de hervormde synode was de stemverhouding 183 tegen 103. Daarmee bereikte het voorstel geen tweederde meerderheid, die straks, in de 45 classes, wel nodig zal zijn. Het verenigingsplan stelt uitdruk kelijk het recht vast van plaatselijke gemeenten, om zich met behoud van hun eigendommen aan de vereniging te onttrekken. Ook is dit vastgelegd voor elke fusie, waarin de verenigde kerk in de toekomst zou kunnen wor den betrokken. Beschadigde kapel in Saigon blijft voedsel uitdelen SAIGON Een nieuwe baptisten kapel in een van de wijken van de zuidvietnamese hoofdstad Saigon is tijdens een bombardement van Viet- congraketten ernstig beschadigd. Bij dit bombardement kwamen veertig buurtbewoners om het leven, terwijl er ongeveer tweehonderd werden gewond. De kapel, die nog maar enkele wekën geleden werd ge opend. gebruikt het zuidvietnamese leger op het ogenblik als radiopost. De voedseluitdeling, ten behoeve van de vluchtelingen, wordt vanuit de ernstig beschadigde kapel zoveel mo gelijk voortgezet. (door Jan J. van CapeUeveert) UPPSALA Na 25 sprekers krijgen de gedelegeerden op liet ogenblik de kans om zelf het woord te nemen. Op dat moment doet de Assemblee van de Wereldraad van Kerken altijd denken aan een Babylonische spraakverwarring. Ieder heeft zijn eigen ideeën, ieder zijn eigen stokpaardjes, ieder wil zijn eigen theologie verwerkt zien. Dat is onvermijdelijk in dit soort vergaderingen. Met verbazing komt dan aan het eind iedereen tot de ontdekking dat er toch nog wat uit al die veelheid van opmer kingen te distilleren is. Trouwens, helemaal negatief be hoeven we beslist op dit punt van de conferentie niet te zijn. Er zijn sec- tiegroepen, die nog helemaal niet opschieten. Een staffunctionaris uit Genève zei gisteravond: „Secties 4 en 5 over wereldvrede en liturgie zijn een puinhoop." Maar secties 1 en 2 over de katholiciteit van de kerk en de vernieuwing van de zending zijn bijzonder hard en vruchtbaar aan het werk." Ds. Albert van den Heuvel was en thousiast over de eerste sectie. Tot nu toe hebben de oosters-orthodoxe theologen, als ze spraken over apostoliciteit, altijd direct dan ge spreken over de traditie, hun tradi tie. Voor het eerst beginnen verschil lende van hen nu die apostoliciteit ook te betrekken op het gezonden zijn in de wereld van nu, op de op dracht van de Kerk. Ze beginnen iets te zien van een apostolaire taak in de wereld. Als die gedachte in de oosterse orthodoxie door gaat drin gen dan kan dat beschreven worden als een revolutie. De sectie over de vernieuwing van de zending heeft nu een verdeling gevonden. De grote groep wordt nog weer eens gesplitst in drie kleinere gespreksgroepen die zich zullen gaan bezinnen op de basis van de zending, Jiet werkterrein en het doel van de zending. VISIE Opnieuw zien we dus in deze as semblee het merkwaardige feit, dat vooral de onderwerpen die sterk the ologisch zijn. niet alleen de grootste aandacht krijgen, maar ook iets van een gemeenschappelijke visie laten zien. Voor deze assemblee bijeenkwam, leek het er veel op alsof maar twee onderwerpen belangrijk zouden wor den op deze internationale vergade ring: wereldoecumene en sociale ge rechtigheid. Maar de secties, die over de onderwerpen gaan, zitten nog ge heel in de spraakverwarring. Bis schop Newbigin die eens de afdeling voor wereldzending en evangelisatie leidde en nu weer bisschop is in de kerk van Zuid-India zei: „De meeste mensen zijn hier gekomen met schuldgevoelens. Ze voelen zich schuldig aan de honger in de wereld, het feit dat we te weinig doen aan de onderontwikkelde gebieden, het mislukken van de wereldhandelscon ferentie. de rassenonlusten en wat al niet. Maar uit dergelijke schuldge- (van onze kerkredactie WASHINGTON „Jo- zua-Jericho daden" heeft een van de kandidaten bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in zijn campagne aangekondigd. Het is William R. Ro gers, kandidaat gesteld door de Theokratische Partij. Rogers is bisschop van een sekte, die zich „Kerk ran God" noemt. Hij heeft aangekondigd, in elk district in alle vijf tig staten zeven maal rond het gerechtsgebouw te zullen loven en ver wacht dan de „muren der gerechtigheid" te zien vallen. (Als hem dat lukt, dan zal hij 21.910 ronden hebben gelopen.) Een andere bisschop t'an de „Kerk van God' richtte de Theokratische Partij acht jaar geleden op. In 1960 en 1964 was Tomlinson de kandidaat van zijn partij. Nu stelde hij zich niet meer beschikbaar. Sinds okto ber 1966, toen hij in een Jeruzalems hotel de „Troon van David" be klom, is Tomlinson name lijk „Koning van de We reld". Voor twee dollar per maand mag men zich zijn onderdaan noemen. voelens worden nimmer de juiste antwoorden geboren. Een oplossing wordt alleen gevonden vanuit de blijdschap die het evangelie ons schenkt in de vergeving." Hier ligt een waarheid, die velen nog niet onder ogen zien, en zeker de jongeren niet, die misschien wel het meest reageren vanuit hun schuldge voelens en daarom zo sterk de na druk leggen op acties in de wereld. Ze menen iets goed te maken te heb ben. Newbiging wil als het ware zeggen, dat als wij alleen maar „iets goed te maken hebben", omdat we het zo vekeerd gedaan hebben onze acties uiteindeli k zullen mis lukken. We mogen vanuit de verge ving meewerken aan het grote werk van God, die herscheppend bezig wil zijn en zal zeggen: „Ziet het is goed." VLUCHT „Ik heb het gevoel dat vele jonge ren hier in acties voor medemensen willen vluchten om God te ontlopen", zei iemand. „Wie alleen maar iets goed te maken heeft, komt aan de centrale vraag van de Bijbel, de ver houding tot God, niet toe. Maar als God ons leven heeft goed gemaakt, wil hij ons inschakelen om de levens van anderen en de wereld waarin zij leven goed te maken. Het blijkt, dat deze gedachte toch wel sterk aanslaat. Hij wordt telkens weer op andere manieren verwoord. Op dit punt zijn de ouderen beslist de jongeren voor. Deze ontwikkeling is voor de wereldraad van grote be tekenis omdat eindelijk een kloof die er al in Amsterdam was, nu hier aan de overbrugging toe is. Of zijn we te optimistisch? Als je luistert naar de vele sprekers moet je oppassen, dat je er niet bepaalde din gen uitneemt, die jezelf iets te zeggen UTRECHT Prof. dr. W. H. Vele ma te Ugclielen en mr. dr. C. Jansen Verplanke te 's-Gravendeel zullen de Christelijke Gereformeerde Kerken vertegenwoordigen op de Gerefor meerde Oecumenische Synode, die volgende maand op De Blije Werelt te Lunteren wordt gehouden. Tot niet-stemhebbende afgevaar digden zijn aangewezen ds. D. Biesma (Aalsmeer) en ds. J. H. Vele ma (Apeldoorn). Adviseur is prof. dr. J. van Genderen (Apeldoorn) en se cundus ds. I. de Bruyne (Rotterdam). Aan de opening van de GOS gaat een bidstond vooraf, maandagavond 12 augustus om 8 uur in de Kei- zersgrachtkerk te Amsterdam. Deze dienst staat onder leiding van de christelijke gereformeerde kerk van Amsterdam-West. Voorganger zal ds. De Bruyne zijn, praeses van de laatste generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerk. Prof. dr. B. J. Oosterhoff te Apel doorn, ds. B. van Smeden te Amster dam en drs. J. P. Versteeg te Wor- merveer zullen de Christelijke Gere formeerde Kerken vertegenwoordi gen op het zevende plenaire congres van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC), dat 15 - 25 augustus te Cape May (New Jersey) wordt gehouden. hebben en die als „de belangrijke ontdekking" naar voren brengt. Want er wordt ook wel anders gesproken. Er wordt hier dom gesproken. Soms blijkt, dat bepaalde gedelegeerden nog niet eens de ontwerpen voor de secties gelezen hebben. Soms blijkt, dat ze helemaal niet op de hoogte zijn van kardinale uitspraken uit het verleden. Dan staan ze op en brengen die naar voren alsof het totaal nieu we gedachten zijn. Ik meen nog iets anders ontdekt te hebben. De afgevaardigden zijn, naar mijn gevoel, veel conservatiever dan de stafleden die vele ontwerpen voorbereid en rapporten opgesteld hebben. Maar op dit punt van de assemblee kunnen we alleen indrukken geven. Het is tasten en voelen, niet aleen voor de journalisten, maar ook voor de stafleden. Pas volgende week als de vele discussies samengebundeld zijn in verslagen, zullen we kunnen ontdekken of onze indrukken juist zijn. 5|an 5,5 miljoen Frank Northam, de directeur van dtfcw£ financiële afdeling van de Wereldrad an van Kerken, schat de kosten van d ntl assemblee op vijf en een half miljoen. rt' Dat is veel meer, dan men eerst gt p dacht had. Twee miljoen komt voor reke ning van de Wereldraad zelf. Daarvoo-' :e( zijn de bedragen, die in vorige jar# gereserveerd waren, niet voldoend» 'a maar gelukkig zijn er nog al wat gifier n van ledenkerken gekomen. De Zweedsi <erk gaf bij voorbeeld een kwart miljèr De reis- en verblijfkosten van de dee'- ;e nemers schat Northam op een klein»" twee miljoen. Dat komt ten laste van r,n kerken, die zij vertegenwoordigen. A leen voor de afgevaardigden van mind# bemiddelde kerken uit de derde werels heeft de Wereldraad de reis betaald. Tenslotte kost de assemblee aan 4 gastheren nog eens een kleine twee nt joen gulden aan gratis voorzieningen. 2 zijn niet alleen de gebouwen, maar e» talloze schrijf- en andere bureaumacK nes en acht ton papier kosteloos d« Zweden en het gemeentebestuur Uppsala ter beschikking gesteld. list LEEUWARDEN Hoe denkt de burger over zijn burge meester en hoe ziet de burger de „ideale" burgemeester. Dat zijn de twee belangrijkste vra gen, die drs. S. Faber aan de burgerij van veertig Friese ge meenten gaat stellen. „Wat verwacht de bevolking van de burgemeester en wat is de prak tijk?" is het motto van het onder zoek, dat de heer Faber, wetenschap pelijk medewerker voor de bestuurskunde aan de Fryske Akade- my te Leeuwarden, de komende maanden verricht. Hij wordt geassisteerd door prof. dr. H. A. Brasz, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De organisatie voor zuiver-wetensehap- pelijk onderzoek subsidieert het on derzoek. In de eerste plaats zullen de for mele opvattingen over ambtsvervul ling. van de burgemeester worden na gegaan aan de hand van boeken, wetten en memories van toelichting. Om te weten te komen hoe de bur gemeesters zelf over hun funktie denken, zullen nog dit jaar veertig Friese burgervaders worden geïnter viewd. NEW YORK Dr. Robert J. Marshall uit Burlington is gekozen tot voorzitter vun de 3.3 miljoen le den tellende Lutherse Kerk in Ame rika. Hij volgt dr. Franklin Clark Fry op. die 6 juni is overleden. Marshall geldt als voorvechter van de grootst mogelijke eenheid onder de verschil lende Lutherse groepen in Amerika. Dr. Paul C. Empie volgt Fry op als voorzitter van het werpldhulpwerk van de gezamenlijke Lutherse ker ken. Deze organisatie heeft in de ruim twintig jaar van haar bestaan voor een waarde van zevenhonderd miljoen gulden aan kleding, voedsel en medicamenten verzonden. Paul Empie heeft een ervaring van bijna dertig jaar in h<t overzeese hulp werk. Met pil-consulten naar kantonrechter DEN HAAG bt Haagse huisarts F. E. J. Bouricius gaat nu via de kantonrechter proberen zijn „pil-consulten" betaald te krijgen. Pogingen om het geld via wissels van de vier ziekenfondsen te innen, zijn mislukt De arts acht het onjuist, dat de fondsen een deel van de overeenge komen honorariumverhoging van 3e huisartsen nog niet hebben betaald. De ziekenfondsen hebben dit tot dusver geweigerd omdat er nog geen overeenstemming is bereikt met de Landelijke Huisartsen Vereniging over de betaling van „pil-consulten". Rondweg Den Bosch maandag in gebruik c r DEN HAAG Makndag een half jaar eerder dan werd verwacht zal het zuidelijk deel van de rondweg om Den Bosch in gebruik worden genomen. Aldus heeft minister Bak ker (verkeer en waterstaat) geant woord op vragen uit de Tweede Ka mer. De gehele rondweg zal waarschijnlijk in 1970 gereed zijn. (door mr. W. Beernink) DORDRECHT Vandaag, de elf de juli, is het 666 jaar geleden dat de slag der Gulden Sporen werd ge leverd. een voor het voortbestaan van Vlaanderen beslissend gebeu ren. De Vlaamse dichter René de Clercq heeft ervan gezongen dat het was een harde slag, een goede slag, die Vlaanderen heeft uitverkoren als heldengedenkdag. Aan de Franse invloed, de Franse agressie werd voorlopig een halt toegeroepen. Het machtige Franse leger moest het afleggen tegen het veel simpeler uitgeruste Vlaamse voetvolk, dat wist waar het om vocht: om de vrijheid van het land om de vrijheid van verworven rech ten. Tot op heden heeft de Guldenspo renslag in Vlaanderen grote invloed: niet slechts leeft de herdenking van deze strijd tegen het Franse imperi alisme bij een handvol historici, neen. het is thans zo gesteld, dat officieel in Vlaanderen de Gul densporenslag ieder jaar wordt her dacht. Vandaar, dat het zin heeft na te gaan op welke wijze onze Zuiderbu ren nu deze herdenking tot zich la ten komen. Welnu, de Guldenspo- renslagherdenking is een zaak, die gans Vlaanderen bezielt. Merkwaar dig, omdat ons Nederlanders de elf de juli nauwelijks aanspreekt. 1VATUURLIJK kan men op al lerlei wijze een herdenking te baat nemen om eigen gedachten en ideeën des te meer ingang te doen vinden en daar is op zichzelf in een vrije samenleving ook geen enkel bezwaar tegen. Verheugend is het te kunnen vaststellen, dat de officiële herden kingen. die. welke door de plaatse lijke overheid worden ingericht steeds meer blijken positief te zijn in die zin, dat men het accent legt op de noodzakelijkheid van uitbouw van Benelux. Daarbij ziet men dus in, dat de Slag der Gulden Sporen weliswaar de Franse agressie heeft töt staan weten te brengen, doch dat juist in onze dagen datgene wat samenbindt, en dat beogen de landen die in Be nelux elkander hebben hervonden, belangrijker is met het oog op de toekomst, dan een stilstaan bij het verleden. 7O wordt de Guldensporenslag- herdenking niet alleen een Vlaamse herdenkingsdag doch in het kader der voortschrijdende Benelux een dag van bezinning voor de drie landen, die, wars van iedere vorm van agressieve politiek, trachten in West-Europa een factor van rust, vrijheid en vooruitgang te zijn. Dat wil zeggen: zelfstandig en onafhan kelijk van grote mogendheden die de Benelux omringen. Een verbond van landen, dat wil zijn een voor beeld voor samengaan in grotere verbanden, wars van imperialisme en altijd doordrongen van het besef, dat, zoals de inscriptie luidt van een huis in Leerdam: „Vriheyt is om geen geit te coop". Deze vrijheidsgedachte. met haar vele facetten, die de christen aanspreekt vanwege het bijbelse woord „Want gij zijt tot vrijheid geroepen", is de Nederlander aange boren. UET was deze gedachte, die in 11 1302, de ons verwante Vlamin gen kracht gaf de aanval van den vreemde te weerstaan. Het is deze vrijheidsgedachte, die ons kracht geeft, ieder op zijn wijze, te getui gen, dat wij Nederlanders willen zijn en blijven, niemand verknecht onverfranst. onverduitst, onveren- gelst. nj! Ook de opvattingen van de burgdjjj over de ambtsvervulling van de bui- w gemeester zullen onder de loupe wor- e den genomen. Drs. Faber wil graai weten hoe de gemiddelde burger dëp „ideale" burgemeeser ziet. Werkgroep Een uit twintig personen bestaand! werkgroep, waarvan de leden alk uit de bestuurlijke sfeer afkom# I zijn, zullen de resultaten van het» I derzoek regelmatig bespreken. Het is niet de eerste keer dat Faber het ambt van de burgemeesta aan een onderzoek onderwerpt. Vorii jaar publiceerde hij ook het resultul van een onderzoek naar de gedragin gen van de burger. Reeds eerder verschenen een boet „Burgerschap en burgerzin", en eti doctoraal scriptie, „De burger en zije gemeente". De resultaten van dit onderzoek too; zullen wellicht in een proefschrift te. worden neergelegd. I Academische raad over wetenschappelijk corps DEN HAAG De Academische raad staat in grote meerderheid ach- i ter de kerngedachte van de commis- I sie-Van Os, dat er betere en vooral 1 duidelijker verhoudingen binnen het wetenschappelijk corps moeten ko- men. Deze gedachte is neergelegd in het rapport, dat de commissie-Van Os in I april aan de Academische raad heeft uitgebracht. Dit rapport bevatte be langrijke aanrakingspunten met het rapport-Maris over de zelfstandige I taakvervulling van universiteit en hogeschool. De raad heeft het rapport-Van Os niet zonder meer aanvaard, maar ook niet verworpen. De raad meent, dat aan het beleid van de minister moet worden overgelaten te beslissen over concrete maatregelen, waartoe het rapport moet leiden. Tevoren moeten universiteiten en hogescholen gele genheid hebben hun visie kenbaar te maken. Voorop moet volgens de raad staan dat de wetenschappelijke medewer kers en de lectoren, op verschillende bestuursniveaus moeten worden be trokken bij de beleidsvorming. Aan hen moet medeverantwoordelijkheid voor de taakvervulling van de uni versiteit worden gegeven. In het al gemeen wordt de kleinste organisato rische eenheid binnen de universiteit, de vakgroep, het meest geschikte mi lieu geacht, waarbinnen de „emanci patie" van de wetenschappelijke staf leden in de eerste plaats moet wor den gerealiseerd. De raad vindt ook, dat terecht de commissie-Van Os grote betekenis toekent aan het zg. carrière-beginsel. Door een verbeterd beoordelingssys teem zal ook een eind kunnen komen aan de situatie, dat een pas afgestu deerde vrijwel automatisch zonder duidelijke selectie, na een aantal ja ren de rang van wetenschappelijk hoofdmedewerker kan bereiken. BOETE VAN 100 VOOR STUDENTEN AMSTERDAM Tegen drie stu- denten en een journaliste, die zici voor de hoofdstedelijke politierechte moesten verantwoorden wegens bele diging van een bevriend staatshoofd heeft de officier van justitie gisteren een boete van 100 gulden geëist. Twee van de studenten, de 24-jari- ge R.R. en de 22-jarige F.Z. hadden in februari voor het raam van hel Asva-kantoor in de Weesperstraat een pamflet met de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger volgens rechtsnor- „gj men van Neurenberg en Tokio" opge j,fE hangen. De derde, de 22-jarige Marianne E - B., hing eenzelfde pamflet voffl haar huiskamerraam in de Wi- bautstraat. De 30-jarige journaliste (en ex-tv-omroepster) Lilly v. d. B., be plakte de ruiten van haar auto metPK* stroken, waarop een gelijksoortige e tekst was aangebracht. Uitspraak 16 juli. LI In NED. HERV. KERK Beroepen te Huissen (Gld.): i Sturm te Pesse (Dr.)! te Oosterzee toez.: kand. N. H. J. E. Boomer te Utrecht. Aangenomen naar Aagtekerke: kand. B. Wallet te Utrecht, die be dankte voor Beesd; naar Stadskanaal west: M. G. Baldee, zendingspred, woonacht. te Oegstgeest. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J- Verwelius): H. C. Bultman te Sort- melsdijk; voor Vroomshoop: Kaastra te Amerongen. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder: drs. Fernhout te Waardhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: kand. J. C- L. Starreveld te Den Haag (verb. ber. i.p.v. Zaamslag); te Klundert: kand.P Beekhuis te Eemdijk; te Ameide: C Smits te Sliedrecht. REMONSTR. BROEDERSCH. Aangenomen de benoem, t. pred. in alg. dienst (full-time secretaris v. d broederschap): J. v. Goudoever te Hilversum. OUD GEREF. GEM. in NED. Toegelaten om te proponeren in de gemeenten: J. Schinkelshoek te.H. I. Ambacht. volg die een mee opg. itra Dor Prij f 3' viei

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2