Reorganisatie Verolme in top van en NDSM 76 lakker bekent moordaanslag Hulp voor Biafra begint te komen Commentaar PRAAG: NOG VEEL RUSSEN IN LAND Couve premier van Frankrijk Uit de Haagse hof geplukt Belastingvrije voet hoger Verolme akkoord met voorwaarden Drie schoten op vrouw gelost Afzonderlijke stichting voor dokbeheer Bui Diem wil gesprek met Nrd-Vietnam 7 WOENSDAG 10 JULI 1968 Eerste Kamer akkoord (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is akkoord gegaan met het wetsont werp, dat de belastingvrije voet met terugwerkende kracht tot 1 juli 1968, - verhoogd. Volgens dit ontwerp zullen allen die een inkomstenbelasting van 60 of minder moesten betalen in de toe komst geen inkomstenbelasting hoe ven te voldoen. Deze wijziging is vooral met het oog op mensen, die uitsluitend AOW- of AWW-inkomsten genieten. Zij geldt echter voor iedereen die qua inko men met deze groep gelijk kan wor den gesteld. Het inkomensbedrag waar beneden geen belasting wordt geheven, is voor tariefgroep 1 ge bracht van 2610 tot 2880. Tarief groep 2 komt van 3600 op 3900. De 73-jarige wielrijder K. Kroon uit Framsum, nabij Delfzijl, is gis teren door een personenauto aange reden toen hij zonder richting aan te geven plotseling linksaf sloeg. Hij was op slag dood. (Van onze scheepvaartredakteur) DEN HAAG Het opgaan van de NDSM als dochteronderne ming in het Verolmeconcern betekent dat er in de leidinggevende top van beide bedrijven moet worden gereorganiseerd. Er zullen geen ontslagen vallen, wel komen er verschuivingen. Een deel van het hogere personeel zal waarschijnlijk naar buitenlandse Verolme- werven gaan, want daar bestaat een chronisch tekort aan leiding gevende krachten. In de andere sektoren van het bedrijf bestaat nog steeds een grote vraag naar arbeidskrachten. Zowel Verolme als de NDSM kunnen nog enkele duizenden mensen gebruiken. President-direkteur C. Verolme deelde dit gisteren tijdens een persconferentie mee. tijdelijk VOOR „Troepen moeten zo snel mogelijk iveg PRAAG Er bestaat in Tsje- choslowakije bezorgdheid over de aanwezigheid van Russische troepen. Dit liet de Tsjechische minister van defensie, generaal Martin Dzur, doorschemeren in een vraaggesprek met het vak bondsblad Prace. In het kader van het Warschaupact hadden buitenlandse troepen in Tsje- choslowakije geoefend. Deze manoeu- juni afgelopen, vres waren maar slechts ïf procent van de bui- (Vervolg van pag. 1) GRONDIG Toen hij dacht dat Labrie sliep hij lag op een zijde heeft hij hem in blinde woede met het hakmes op de schedel geslagen. „Zeer grondig", aldus de politie. V. zegt dat hij drie maal heeft geslagen, de politie denkt aan meer keren. Na zijn daad ging V. in de stoel zitten en ontdekte daar het geld dat hij er zelf had ingestopt. Hij bracht het vervolgens weer in de kachel, waar de politie het ten slotte vond en onmiddellijk met de gruwelijke daad in velband bracht. V. heeft daarna wat gedwaald, dan weer gelegen, dan weer op het bal- con, dan weer naar buiten. Hij schijnt niet te hebben geweten dat Labrie nog leefde. Van het gebeurde na de daad herinnert hij zich weinig. Wel heeft hij nog het hakmes in de keuken afgewassen en op de zolder opgeborgen. 's Morgens is hij kennissen gaan waarschuwen. Eerst zei hij nog dat er een dronken man in zijn huis lag, later ook dat die man gewond was. Ook sprak hij voortdurend over een derde man. Tenslotte waarschuwt een kennis om 12.20 uur de politie die om 12.25 uur in de woning kwam. De politie, hoofdinspecteur P. Waardenburg leidde het onderzoek, geloofde V. al direkt niet. Zo had hij eerst verteld de hele nacht in huis te zijn geweest terwijl het buurtonder zoek naar voren bracht dat hij di verse keren op straat was gezien. Ook zei hij vanuit zijn kamer niets te kunnen horen, maar het was slechts een zeer dunne scheidingswand. Ook had hij al gedweild, iets dat de politie meteen verdacht voor kwam. Zo verklaarde hij de aanwe zigheid van bloed op zijn kleding. Drs. T. Witte van het gerechtelijk natuurwetenschappelijk laboratorium bewees echter dat het er door spatten op was gekomen. ONVERZORGD De zwaar gewonde Labrie blijkt dus al elf uur onverzorgd te hebben gelegen voordat hij met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis werd gebracht om kwart voor een. De politie noemt de oplossing van de zaak een kwestie van teamwork van het gerechtelijk laboratorium, de hoofdrechercheurs en assistentie- groep als van andere politiemannen. Dankzij de assistentiegroep. die het routinewerk voor zijn rekening nam, kon de heer Waarden'burg snel be langrijke gegevens hebben. V. is slechts eenmaal met de politie In contact geweest in verband mot een diefstalletje. Na zijn bekentenis was V. een gebroken man. Hij noemt het een „stomme streek". Hij is er zich terdege van bewust een zeer ernstig misdrijf te hebben begaan. tenlandse troepen hebben het land verlaten, aldus Dzur. Hij zei dat zijn regering besprekin gen voert om het vertrek van de een heden, voor het merendeel Russische te bespoedigen. Hij vond dat de bui tenlandse troepen het land nu verla ten hadden moeten hebben. Politieke druk De manoeuvres, die als stafoefenin gen werden beschreven, vielen samen met de politieke druk van de Oosteu- ropese communistische landen tegen de liberalisatie in Tsjechoslowakije. Het tijdstip van de oefeningen zou het Kremlin hebben gediend als ex cuus om troepen het land binnen te brengen op het hoogtepunt van het geschil met Praag. Uit welingelichte kringen is verno men dat het Tsjechoslowaakse polit bureau met algemene stemmen het voorstel heeft verworpen om morgen op een topconferentie in Warschau de ontwikkelingen in Praag te bespre ken. De Russische partijleider Brejz- nef zou telefonisch nog hebben ge tracht het politbureau tot andere ge dachten te brengen. Eveneens werd het voorstel afge wezen om voor deze kwestie het cen trale partijcomité, waarin nog veel conservatieven zitten, bijeen te roe pen. Dader naar inrichting ROERMOND De arrondisse mentsrechtbank heeft gisteren de veertigjarige vertegenwoordiger P. J. H. uit Weert veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek, opneming in een psychiatrische in richting en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De man, die de afgelopen vier ja ren ontucht met zijn dochter pleegde, probeerde op 19 januari 2ijn vrouw dood te schieten. Hij vuurde 's nachts in een dronken bui driemaal op zijn echtgenote, maar de schoten misten. Verdachte zei dit niet te begrijpen omdat hij van twee meter afstand schoot. Hij verklaarde tevens de voor waarden die minister De Block van economische zaken heeft gesteld voor de verlening van het krediet van 75 miljoen gulden voor het mammoet dok te hebben geaccepteerd. Het was hem niet bekend hoe de Rijn-Schelde groep en Wilton-Fijenoord over de voorwaarden denken. Verolme is bereid 50 procent van het aantal dokdagen per jaar aan de combinatie af te staan en tevens vol ledig bereid op dit punt samen te werken. Indien de combinatie hierin toestemt, is het de bedoeling een af zonderlijke stichting voor het beheer van het dok in het leven te roepen. Bij grote reparaties zouden de andere werven eigen personeel moeten meebrengen. Over de koop van de NDSM door het Verolme-concern is inmiddels volledig overeenstemming bereikt. De onderhandelingen hebben ongeveer vijf weken geduurd. Het initiatief is uitgegaan van de NDSM, die zich op een bepaald moment losmaakte van de Rijn-Schelde groep en Wilton om dat men voelde aankomen dat het mammoetdok op de werf van Verol me in de Botlek zou worden ge bouwd. Dit dok zou voor de NDSM de nekslag zijn geweest. Er werd kontakt met Verolme opgenomen en tijdens de onderhandelingen bleek dat de twee bedrijven uitstekend bij elkaar zouden passen. NIET ONDERGESCHIKT Het is niet het plan de NDSM on dergeschikt te maken. Het bedrijf zal in zijn huidige vorm blijven bestaan. Met de vele mogelijkheden van de gespreide produktieplaatsen zal de niéuwe combinatie de continuïteit van de produktie en de werkgelegenheid ondanks scherpe internationale con currentie goed kunnen waarborgen. Zowel de heer Verolme als NDSM-direkteur P. Goedkoop ver klaarden geen voorstanders te zijn van een samengaan van alle grote werven. Er dient volgens hen concur rentie te blijven. Zou dit niet het geval zijn, dan zou het buitenland beslist niet naar Nederland komen, omdat er dan gebrek aan concurren tiekracht zou zijn. De orderportefeuille van het con cern in Nederland omvat op dit mo ment opdrachten voor de bouw van acht tankers van meer dan 200.000 ton, drie vrachtschepen, twee visfa- brieksschepen en zes bevoorradings schepen. De waarde is 650 miljoen gulden. De buitenlandse werven van Verolme hebben daarnaast nog eens voor een waarde van 450 miljoen gulden in opdracht. Er zal naar wor den gestreefd per jaar zes mammoet tankers te bouwen. Over diverse or ders wordt onderhandeld. Het mammoetdok (zowel voor nieuwbouw als voor reparatie) zal voor ongeveer 75 miljoen gulden kunnen worden gebouwd. Het kan in 1970 klaar zijn. Verolme heeft nog geen beslissing genomen op zijn werf een tweede mammoetdok te bouwen. De komen de jaren zal de internationale markt moeten aantonen of daar behoefte aan bestaat. BOD Om tot overname van de NDSM te komen zal het Verolme-concern bin nenkort een bod uitbrengen op de bij derden uitstaande aandelen van de NV Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij en de tijdelijk voor tijdelijk Ivoor Nederlandsche Dok Maatschappij NV tegen een koers van 100 procent in contanten. De aandeelhouders die dit bod accepteren krijgen verder per 500 gulden nominale waarde aan aandelen een scrip dat recht geeft op een aanvullende uitkering die ten hoogste 250 gulden zal bedragen. De hoogte van deze uitkering zal afhan kelijk zijn van de toekomstige ont wikkeling van een aantal uit het ver mogen van de NDSM af te scheiden deelnemingen, die door het Verol me-concern onder trustverband zul len worden gebracht. De boekwaarde van de af te schei den deelnemingen bedraagt bijna 10 miljoen gulden. Met de overname van de aandelen NSM en NDM is ongeveer 20 miljoen gulden gemoeid. Direktie en commissarissen van de firmanten van de NDSM zullen de aandeelhouders adviseren het bod te aanvaarden. Om een aanpassing van het bestuur van de NDSM aan de nieuwe situatie mogelijk te maken, zullen de huidige adviseurs en commissarissen tezijnertijd hun zetel ter beschikking stellen. De heer Goedkoop zal wor den opgenomen in de direktie van Verolme Beheer. Maatschappij NV, het nieuw gecreëerde toporgaan dat het beleid van het concern zal gaan bepalen. De NDSM zal ook vertegen woordigd worden in de direktie van Verolme Verenigde Scheepswerven NV, welke vennootschap de direktie voert over de verschillende werk maatschappijen. GESLOTEN President-direkteur Verolme merk te naar aanleiding van de overname op dat zijn concern voorlopig een gesloten vennootschap blijft. De winst gaat niet naar aandeelhouders, maar komt ten goede aan het bedrijf zelf. De heer Goedkoop voegde hier aan toe helemaal met deze gedachte te kunnen instemmen. Het Verolme-concern heeft de laatste jaren vrijwel „gelijk gespeeld". In de nieuwbouw is ver lies geleden, in de reparatie winst gemaakt. Voor de toekomst wordt eenzelfde beeld verwacht. Waarderende woorden had de heer Verolme voor het optreden van mi nister De Block. Hij had volledig be grip voor diens moeilijke positie. On danks het feit dat hijzelf vanwege het uitblijven van de beslissing vaak moedeloos was geweest, prees hij de minister voor de moed die hij heeft opgebracht om voortdurend de wer ven aan te sporen om tot samenwer king te komen. De heren Verolme (links) en Goedkoop (NDSM) tijdens hun persconferentie. WESTENDORP Bij een boerde- rijbrand in Westendorp kwamen twaalf kalveren om. De boerderij en enkele schuren worden totaal ver nield. Ook de oogst, die gisteren was binnengehaald, ging verloren. Couve de Murville PARIJS De Franse premier Georges Pompidou heeft gisteren op een bijeenkomst van de gaullistische fractie bevestigd dat president de Gaulle (die hem nog maar zes we ken geleden hogelijk prees) hem zal afzetten en laten vervangen door de huidige minister van financiën, Couve de Murville. Hij krijgt waar schijnlijk een nieuwe regeringsfunc tie. De reden voor het afzetten van Pompidou zou zijn dat hij het niet eens is met het plan van de Gaulle de arbeiders medezeggenschap in het ondernemings beleid te geven. Ook naar aanleiding van de studentenbetogin gen. de straatgevechten en de stakingen in mei en juni zouden meningsverschillen aan de dag zijn getreden. Couve de Murville heeft gisteren ruim een uur met De Gaulle gespro ken. Hij zou reeds inleidende bespre kingen hebben gehouden over de vorming van een nieuw kabinet. De bekendmaking hiervan wordt niet voor zaterdag verwacht. Verscheidene leden van de gaul listische fractie zouden nogal wat kritiek hebben op het besluit Pompi- tijdelijk LAGOS Er komt schot in een begin van een massale aan voer van voedsel naar Biafra, waar als gevolg van de burger oorlog met de federale regering in Nigeria duizenden mensen met de hongerdood worden be dreigd. Die hulp om een onoverzienbare ramp te voorkomen is hard nodig. De Biafraanse regering erkende gisteren nog dat alleen een onmiddellijke wa penstilstand de levens van de talloze vluchtelingen kan redden. De nood is het hoogst in het door Nigeria op Biafra veroverde gebied, waar vijf miljoen mensen wonen. Van verschillende kanten (door het Nigeriaanse en het Internationale Rode Kruis en door Engeland) wor den pogingen ondernomen voedsel naar die gebieden te zenden. De hulp die thans wordt verleend, is nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Vandaag zou een schip met dertig ton voorraden ver trekken naar Calabar. Alleen al in dit gebied, waar 200.000 daklozen zijn, zou per dag honderd ton voedsel moeten worden aangevoerd om alle slachtoffers dagelijks het minimum van een pond eten te geven. De hulpverlening wordt bovendien bemoeilijkt doordat vervoer over de weg nagenoeg onmogelijk is. Door de gevechten ziin bijna alle verbindingen verwoest. Biafra dringt daarom ook aan op een massale luchtvervoersoperatie. Als deze hulp niet snel komt, zal het aantal doden per dag aanzienlijk stijgen. Het Rode Kruis schat dit thans op hon derden per dag. Biafra heeft nog eens laten weten geen Britse hulp te zullen accepteren zolang dat land wapens aan Nigeria levert. Deze leveranties „verscherpen dezelfde toestanden die de Britse re gering pretendeert te verlichten". Het afgescheiden Biafra heeft aan gedrongen op vrede. Wapenstilstand is de enige manier om een eind te maken aan het lijden van de burger bevolking. DEN HAAG On danks het wisselvallige weer is Nederland op het ogenblik overspoeld door de kampeerders: er zijn er nu 400.000 van wie een derde deel uit het bui tenland afkomstig is. De ANWB - kampeer - infor matiedienst verwacht het komend weekeinde nog een sterke toeneming als gevolg van het begin van de bouwvakvakantics. Langs de kust tussen Hoek van Holland en Den Helder is 75 procent van de bij de informatie dienst aangesloten terrei nen vol; 15 procent heeft nog zeer beperkte plaatsruimte en 10 pro cent heeft nog voldoende plaats. Ook in Zeeland zijn de meeste terreinen, die dicht langs het water lig gen, vol. Van cle Waddeneilan den is Texel vol; Terschelling biedt nog maar beperkt plaats. Op de Veluwe en de Utrechtse heuvelrug zijn veel terreinen vol, maar hier is altijd in de direc te omgeving een uitwijk mogelijkheid aanwezig. In Friesland, Gronin gen, Drente, Brabant en Limburg is bijna overal nog plaats om een tent(je) op te zetten. DOOR Het leek zo eindeloos. Drie weken niets doen. Geen programma. Wel veel beloften her en der. Zo van: dat ik nu toch eens komen zou, ik had immers vakantie? En: dat we nu toch eens in de Rotterdamse Metro zouden gaan rij den. Zo zijn wij Hagenaars wel, we kunnen de bloemetjes bij de buren best zien buiten staan. We willen die nog wel bewonde ren ook. In Scheveningen zouden we eens Japans gaan eten, dat is een reeds jaren bestaand genoegen, maar ik ben er gewoon nog nooit aan toe gekomen. Ook nu nog niet. ,Net zo min als aan de metro; net zo min als aan de bezoeken. Kleine oorzaken, grote gevolgen. Rustend op die eerste vakantiedag in de luiste stoel zag ik de vlek, toen de scheur. In het behang. En dat de boekenkast een bende was. En nog veel meer, dat me niet zinde. Drie dagen alleen maar kijken. En peinzen. Toen was er geen houden meer aan. De zitkamer moest behangen... Het gebeurde. Witte wanden rezen rond mij on der de bewonderende en aanmoedi gende kreten van hen. die mij lief hebben. Het was schoon, het was prachtig, het was heerlijk... Doch hoe grauw en zielig sche merde nu het vergeelde beeld van de eetkamer achter die pracht. ZO SNEL Meer behang. Nog meer behang. De doe-het-zelf meneer in de win kel gaf raadgevingen. „Mevrouw heeft nog deuren met richels? Kijk eens hier..." en hij toonde de gladste deur, waar ooit een mens is doorge gaan. ..Zelf gedaan" zei hij. Dus ik ook doen. Pas thuis realiseerde ik me, dat je dan de knop er af moet halen en de deur uit de hengsels moet lichten. Uren heb ik gestudeerd op het raadsel deur, tot het mij duidelijk werd, dat slechts enkele hamertik- ken de deur tot een willoos en voor al handelbaar ding maken. Zo groeide het huis als een nieu we bloem op. Met likjes verf. rollen behang, deurplaten en veel. heel veel werk. De gordijnen gewassen, waarbij een stel prompt in puin viel. Roeke loos nieuwe gekocht. Alle meubelen drie keer verscho ven in geëxperimenteer om de juiste indeling te krijgen. Twee jurken versleten met verfspatten en behangsellijmvlek- ken. Vijf keer met schroevendraaier in hand gestoken, twee maal met ha mer op duimtop geslagen. Gisteravond om twaalf uur de stofzuiger weggeborgen na de laatste smetten verwijderd te heb ben. Toen in heel het huis de lichten onstoken en plechtig langzaam het schoon geheel doorgewandeld. Om zijn die drie weken... Eigenlijk moest ik nu nog deel hebben aan de bouwvakkersva kantie. Kon ik eindelijk eens in de Metro gaan zitten... dou af te zetten. Zij toonden zich vol lof over wat Pompidou in de ruim zes jaar van zijn premierschap heeft gedaan. Een zichtbaar teleurgestelde Pompidou deed zijn best om de ver ontwaardiging bij sommige afgevaar- digden te sussen. Het is nog niet bekend hoeveel gaullisten het oneens zijn met het besluit van De Gaulle. Maar vast staat dat de kritiek de positie van de generaal niet kan aantasten. Waarne mers geloven dat het besluit van de president erop wijst dat hij van plan is nog lang in functie te blijven, waarschijnlijk tot het eind van zijn mandaat in 1972. Vervanging ^[IEUWS was de vervanging van George Pompidon door Couve de Murville als premier van Frank rijk niet meer. Al enkele dagen was bekend, dat de Franse president er toe had besloten. Blijft de vraag naar het waarom. Is Couve beter geschikt voor het door voeren van sociale en economische hervormingen, of moet naar diepere oorzaken worden gezocht? Al geruime tijd wordt aaitrenomen, dat Pompidou niet bereid was, werk nemers werkelijke medezeggenschap in ondernemingen te geven. Als dat zo is, ligt zijn aftreden voor de hand. Daar komt nog bij, dat Pompidou in de spannende revolutiedagen van mei een ernstig meningsverschil met zijn president heeft gehad. Hij zou hem toen zelfs hebben aangeraden, af te treden. In Parijs herinnert men zich voorts, dat de generaal Pompidou al na de verkiezingen van vorig jaar door Couve had willen vervangen. De slechte beurt van Couve in die stem busstrijd zou Pompidou toen heb ben gered. Er bestaan echter ook andere moge lijkheden. Een ervan is, dat de Gaulle Couve de Murville nu de dras tische en weinig populaire hervor mingen laat doorvoeren en Pompi dou „voor later" achter de hand houdt. Aanvankelijk dacht men, dat de af getreden premier tot voorzitter van de Nationale vergadering zou wor den benoemd om later via een grondwetswijziging in aanmerking te kunnen komen voor het president schap. Morgen zal blijken of de president deze weg heeft gekozen, of dat hij Pompidou geheel buiten de politieke strijd wil houden. Deze zou zich dan in alle rust op zijn toekomstige taak kunnen voorbereiden. Of dit zal gebeuren hangt af van de vraag, of er werkelijk sprake is van verwijdering tussen de president en Pompidou. Daarover wordt het be kende stilzwijgen bewaard. Het is n? bet enorme succes bij de jongste verkiezingen evenwel bijna ondenkbaar, dat de generaal een fi guur als Pompidou (die hij eens zijn vriend voor altijd noemde) zomaar laat vallen. PARIJS Bui Diem. leider van de Zuidvietnamese groep waarnemers bij het inleidende Amerikaans-Noord- vietnamese vredesoverleg, heeft Ha noi opgeroepen met zijn land recht streekse onderhandelingen te begin nen over beëindiging van het Vietname se conflict. Hij zei dat de oorlog in essentie een conflict tussen Noord- en Zuid-Vietnam is en dat het „zoge naamde nationale bevrijdingsfront" slechts een bijrol speelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7